Een gave liefde voor de autobus Bodegraver raasde met hoge snelheid over Bovenloolaan Moedige redders gehu ldigd Gladiolen worden goed aangevoerd Plannen voor jachthaven vragen tijd „Pipo" Witschge verloor opnieuw WIJKZUSTER 400 gulden voor gescheiden vrouw m IJDAG 30 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 LEIDEN/WASSENAAR De Nederlandse samenleving zit vol betweters, prekers, be moeials, druktemakers en nij dassen. Aan de andere kant zijn we toch ook een tof en knus volkje. In onze vrije tijd zijn we urenlang hardnekkig bezig met Wij zijn een vok van hartstoch telijke knuteselaars, knippers, plakkers en verzamelaars. Veel van die buiten de officiële werk uren ontwikkelde activiteiten is gekanaliseerd in verenigingen. Want overal waar twee Neder landers met gelijk gerichte be langstelling op elkaar stuiten, is in principe de basis gelegd voor een club. Je vraagt Je vaak af waar de passie voor bepaalde dingen vandaan komt. Het is onbegonnen werk om dat als ordinaire buitenstaander op te spitten. Je staat voor iets in vuur en vlam of niet. En daar mee uit. Sommige verenigingen wer ken Jarenlang nijver voort, zon der dat de buitenwereld daar wat van merkt. Pas als zij door toeval het kopje opsteken in de publiciteit, wordt iets van de roerselen zichtbaar. Dat was bijvoorbeeld het geval met de Autobus Dokumentatie Vereni ging (ADV), die onlangs met een dubbeldeks bus op excursie naar Boskoop ging, maar om moest rijden omdat het gevaar te niet onder de tunnel bij het Goudse spoorwegstation door kon. Econoom Autobus Dokumentatie Vere niging. Wie daarvan het be staan weet. mag zijn vinger op steken. De voorzitter van deze vereniging woont in Alkmaar (Stalpaertstraat 50), de secreta ris in Rhenen. De penningmees ter is gelukkig met een veel kortere busrit te bereiken. Hij zetelt in Wassenaar. Het is de 31-jarige econoom J. M. Wil le mse. Een heel vriendelijke man, die met beheerste geest drift over zijn hobby spreekt. Zoals met veel vorsers en ver zamelaars het geval is, kan ook hij niet exact aangeven wat voor hem het fascinerende van deze liefhebberij is. „Ik ben er mee begonnen (oen ik een Jaar of vijftien, zestien was. In het Een plaatje om het hart van de wat oudere Leide- naars vol jeugdsentiment te laten kloppen: het stations plein zoals het er in 1929 uitzag. Uiteraard gaat het bij deze prent om de bussen. Links de Chevrolet H 70061 en rechts de Reo H 7005. Eer biedwaardige oude meesters. begin verzamel Je materiaal in Je eigen omgeving, zo doet bij na iedereen het. Je vindt het leuk. Daarna ga je verder kij ken. Maar wat het nou precies was waardoor Je er door ge pakt werd. dat Je ermee be gonDrs. Willemse glim lacht en schudt het hoofd. De Vereniging werd opge richt in 1963. Bij het vertrek punt waren 23 leden, nu zijn dat er inmiddels al 239. Het buswe zen wordt in al zijn facetten nauwlettend bespied, zoals blijkt uit de onderdelen, waar uit de ADV bestaat: bibliotheek en leesportefeuille, documenta tie buitenland, dienstregelin gen, foto's, films, geluidsopna men, Knipsels, (paarden)omni- bussen, plaatsbewijzen, route beschrijvingen. tekeningen, ver gunningverlening. wagenpark- gegevens. Oude meesters Er wordt ook een orgaan uitge geven, genaamd „Autobuskro niek", met artikelen en foto's van bussen van nu en van ja ren geleden. Zelfs als leek bloei Je eenvoudig open van jeugd sentiment als je de oude mees ters zo kloek en vaardig ziet af beeld. Een rubriek als Bedryfs- berichten" kun je als niet-inge- wijde beter overslaan, want die is duidelijk voor de fijnproevers. Want wat moet je met een be richtje als dit: „70.10.142. NBM, Zeist. Hier traden enkele depot- wisselingen op. Van Zeist naar Hilversum gingen 4683—3687 hiervan is de 4683 inmiddels naar 3SM <zie bericht 70.09.21). Van Hilversum naar Zeist gin gen 4456.4459.4651,7016 en 7041. Van Zeist naar Rhenen ging 4688"?? Drs. Willemse heeft wel door dat hij tegenover een groep zit dat nog niet toe is aan het fij nere werk van het buswezen. Hy plukt daarom maar wat popu- lairege gevens uit het vele ma teriaal, dat de ADV in de zeven jaar van haar bestaan heeft vergaard. In 1898 deed de bus in Ne derland zijn intrede. Hy reed de route Emmen-Beilen. Zekerheid daarover bestaat overigens niet. Het ging hier vermoedelijk om een vergrote personenauto. In Amsterdam werden de eerste proeven met bussen in 1908 gedaan. Het platteland volgde in 1910. De grote bloei van de auto bus begon in 1923 met de fameu ze T-Ford. Voor 2000 gulden had men in die jaren een aardige 12-persoons bus. Daarmee was Drs. J. M. Willemse penningmeester ADV vrij gemakkelijk een lijndienst te beginnen, want vergunningen in die jaren waren nauwelijks nodig In 1928 reden er in Ne erland 3200 bussen met gemid deld 20 zitplaatsen: in 1970 zijn dat er 9700 met gemiddeld 42 zitplaatsen. De groei van het aanta, bussen was zeer sterk in de ja ren vijftig, a 1963 is het aantal bussen niet noemenswaard toe genomen (mede als een gevolg van de grote stijging in de ver koop van personenauto's). Door de weinig gunstige be drijfsresultaten van de vervoers ondernemingen in de laatste ja ren is het huidige busbestand enigszins „vergrysd". Een bus gaat ongeveer een jaar of twaalf mee. Van dit cijfer kun je overi gens niet helemaal op aan. De levensduur hanet in sterke ma te af van de route waarop en de frequentie waarmee de bus wordt ingezet. In verlegenheid Een vraag over het huidige peil van het Nederlandse buswe zen brengt drs. Willemse enies- zins in verlegenheid. Hij wijst daarbij op een artikel in de voorbeeldig opgestelde statuten. Daarin wordt gezegd „De Ver eniging houdt zich principieel al leen bezig met dokumentatie. dwz. geschiedschrijving en be drijft dus geen politiek en neemt geen ^tandpunt in". De hr. Wil lemse licht dat toe: „Als je dat doet. zou je op zeker moment bedrijven tegen je in het harnas jagen. Je zou dan misschien geen medewerking meer krijgen en die kant moeten we niet op. Nee. we bedrijven zuivere ge schiedschrijving en dat houdt in dat je die niet zelf moet be- invloeden". Maar .als persoon" wil hij over het buswezen in Nederland wel iets kwijt. Hij vindt dat de prijs van het open baar vervoer gedrukt wordt ten koste van de kwaliteit. Daarbij verwijst hij naar het buitenland. ..Daar is de prijs aanzienlijk ho ger en daar kan men dus meer doen". Voor de toekomst ver wacht hij: „De spitsuren gaan steeds belangrijker worden. Daar zullen de busondernemin gen zich op moeten instellen. In het spitsuur zal een busonder neming straks al zijn mensen destraat op moeten sturen, dat wil zeggen dat bijv. ook de mon teurs moeten rijden. In Neder land hebben wij nu nog niet van die pieken in de spitsuren, maar die zullen er zeker komen. In Zwitserland heb je nu al dat er tijdens de piekuren vijf tot tien keer zoveel bussen op de weg zyn als in de stille uren". Over het algemeen vindt de heer Willemse dat de frequentie waarmee op de lijnen wordt ge reden tamelyk hoog ligt. met name in de avonduren. „Dan wordt doorgaans meer gereden dan de behoefte vereist. Aan de andere kant noemt hy het Ne derlandse busnet in zijn geheel .nogal wijdmazig". Hij zegt een plaatsje te weten van 2000 in woners. waarop geen busdienst rydt. De naam van dat dorp wenst hy echter niet prijs te ge ven. Kentekennummer Er zyn een paar zaken in het buswezen die drs. Willemse aan het hart gaan. Eén ervan is de kentekennummering „Voor 1967 was het met die kentekennum mers zo, dat je aan de hand daarvan zo ongeveer tot op de maand nauwkeurig kon zeggen wanneer een bus gebouwd was. We hebben op zeker moment een verzoek ingediend om 't nog gemakkelijker te maken. Maar toen kwamen al die veranderin gen met de nummers in 1967. Nu is er gewoon geen peil meer op te trekken". Als je drs Willemse met zo veel warmte over het buswezen hoort praten, stijgt onwillekeu rig al gauw de drang in je op om ook aan het verzamelen te slaan. Maar als ik thuisgekomen nogmaals de autobuskroniek inkijk, voel ik mijn begeerte wegebben Ik lees „70.09.09 GTW Doetinchem. Nog in 1969 werden afgevoerd de bussen 17- 19 (ex-Shumacher). Dit jaar verhuisde bus 18 (ex-Tript naar Mafser en werd daar vernum merd ir 24". En ik voel dat de Ware Liefde my nooit ten deel zal vallen. RUUD PAAUW ROELOFARENDSVEEN Johan Meijer en Martien V. d. Vlugt zijn gisteravond in het gemeentehuis van Alkemade onderscheiden voor hun moedige redding van mevrouw G. de Haan-de Blok Mevrouw de Haan raakte rijdend met haar auto over de Alkemadelaan door de har de wind, sneeuw en hager van de weg door de berm in de aangrenzende met ijs bedekte sloot. Haar auto sloeg over de kop De 16-jarige Jo han Meyer zag dit gebeuren. Hij snelde toe en sprong gekleed in het ijskoude water Later bijgestaan door de 36-jarige Martien v d. Vlugt slaagde hi) er in mevr De Haan. die j zich nog in zittende houding met I het hoofd naar bnneden in de auto zat te bevryden. Met ernstig letsel werd zy hierna naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Na deze redding begaven deze moedige jongemannen zich nogmaals te water om te zien of er nog meer personen in de veron gelukte auto aanwezig waren. Burgemeester P M. F. Smolders overhandigde de twee redders het Loffelijk getuigschrift „van het Carnegie Heldenfonds" Voor de 16- jarige Johan Meijer was er ook nog een zilveren 4 kleurenballpont met inscriptie van het fonds. By deze plechtigheid was mevrouw De Haan vergezeld van haar echt genote aanwezig. Na afloop bleef men onder het genot van een kopje kof fie nog even bijeen om over het ge beuren nog even na te praten. Burgemeester Smolders over handigt Martien van der Vlugt zijn ..Loffelijk getuigschrift" ter wijl Johan Meijer en mevrouw De Haan glimlachend toekijken. (Foto Leidsch Dagblad) Het ligt in de bedoeling van de stichting „Creatief Centrum" Be koop zaterdagmiddag 2 uur dit cen trum te openen. De opening zal ge schieden door mevrouw Van Dedem- Landsman. De collecte voor de Novib heeft in Hazerswoude de som van f 1105.85 opgebracht. LISSE Op de Coöperatieve Bloembollenve.ljngvereniging H.B.G. in Lisse loopt het net als overal, met de zomerartikelen «waarvan als hoofdsoorten tulpen, hyacinten en narcissen) op een eind. Tot het laatst toe blijven imet een uitzonde ring wellicht voor bepaalde hyacin ten-variëteiten i de kopers graag en prijzen een stuk hoger dan vorig jaar Steeds meer komen de veilingen nu te staan in het teken van de „vierde hoofdsoort" de gladiolen, waarvan de aanvoer aanvankelijk traag op gang kwam. mede door het late oogstseizoen, maar die nu in be hoorlijk kwantum binnenkomen Hoewel ook hier de vraag groot is en er tot nog toe geen mand onverkocht bleef, kan men toch niet spreken van hoge prijzen. Die handhaven zich op normaal peil. Enkele noteringen: Abu Hassan 7 10-5.90-3.30. Ben trovato 4.25-3.55. Bloemfontein 4 20-3.45-2 70. Bon Voyage 420-335-280. Emilia 425-3.40-255, Friendship 4.65-3.75- 290, Grock 5.10-4.55-3.10. Joli Coeur 6.00-5.25. Life Flame 4 05-3.30-2 75. Maria Goretti 5.00-3.90. Memorial Day 5.10-4 65-2.85. Morning Kiss 5.00- 4 05-3.50, Oscar 4 00-3.14-245. Peters Pears 4.35-3.35-2.90 Bijzonder hoog zyn de pryzen van de bloemen op de Vrije Bloemenvei ling H.B.G. de laatste weken. Vooral de afgelopen maandag werden alle records verbroken en moest men voor de geplozen chrysanten pryzen betalen van rond en zelfs boven de gulden per stuk Ook voor de kas- tros, waarvan het aanbod dagelijks toeneemt en de kwaliteit over het algemeen zeer bevredigend is. lagen de pryzen erg hoog. Zeer zeker in de verhouding tot de jaarrond chrysan ten, waarv an de prijs veelal niet veel meer dan 270 was. Met de buiten- tros is het zo goed als afgelopen, enkele partijtjes Satellieten en Tip Top. waarvan de kwaliteit meestal slecht is, maar toch nog verkocht worden voor prijzen van 80-110. Enkele noteringen: Anjers 22-39, rozen: Garnett Carol 9-15, Zorina 19- 24. Super Star 38-51. Tradition 26- 34, Verona 16-19, Irissen: Prof. Blaauw 380-415. Imperator 190-265, van Vliet 175-210, Gerbera 36-48, freesia: Gold Yellow 110-185. Stock holm 75-115, Aurora 130-165. chry santen: jaarrond Spyders 215-285, Polis 275-290. Kas Gompy 175-235. Dr. Wasser 175-210, Tahiti 190-225. Golden Clint 220-245. Golden Bedser 180-220, Bornholm 170-210, Cremon 175-215, Danielle 190-210. Roland 170-230, Tip Top 165-195. Golden Si byl 140-175. Jacob Maris 190-215. Rose Choco 175-210, Super Form 160- 190. Adelaine 190-210. Pop Corn idem Roodkapje 220-260. Geplozen Daily Mirror 46-63. Bornholm 62-77 Cre mon 30-39, Poolys 80-86. id. geel 88- 109, Tom Pearce 69-78. Pandlno 83- 90. Horma Donner 73-78 LISSE De Watersportvereniging „Uitermeer" hield in Warong Dja- wa de eerste algemene ledenverga dering onder leiding van de heer G. Spaargaren als voorzitter. Deze was geweldig bly met een zo grote op komst H\j begreep, dat de leden geweldig nieuwsgierig waren naar de realisering van de Jachthaven plannen. Hy kon mededelen, dat het contact met de Gemeente Lisse goed is. Men wil graag mederwerken. maar het jachthavenplan is niet het enige plan dat bij de gemeente in behandeling is. De penningmeester, de heer C. Klop per. gaf het financieel overzicht. Er is een bedrag van f 1200 in kas. De heer F. J Stembert ging als lid van de Jachthavencommissie nader in op de financieringsmogelijkheden. Hy wees er op, dat van de gemeen te geen subsidie is te verwachten, zodat de leden zelf de financiering zullen moeten verzorgen. AMSTERDAM (ANP' Pipo de Clown, de acteur Cor Witschge. heeft ook in hoger beroep het kort geding verloren, dat hy tegen de schryver van de Pipo-serie, Wim Meuldyk, de NV Cinecentrum en de VARA had aangespannen. Het Amsterdamse ge- rechtshof heeft gistermorgen het vonnis van de president van de Am sterdamse rechtbank bevestigd. Witschge had gevraagd Meuldyk en i Cinecentrum te bevelen de opnamen 1 van „Pipo de Clown op Bizarra", waarin een nieuwe Pipo. Cees van Ooyen, en een nieuwe Mammaloe. Ja- nine van Wely, spelen, te staken op straffe van een dwangsom van 10 mille. (Cinecentrum maakt de serie in op dracht van de Vara). Ten aanzien van de Vara had Witschge gevraagd deze omroep te verbieden in de toe komst op enigerlei wyze tot uitdruk king te brengen dat het niet enga geren van Witschge voor Pipo in de nieuwe serie is veroorzaakt doordat hij financieel onaanvaardbare eisen HAAG BODEGRAVEN lastig geval," noemde de poli- iter een 23-jarige opperman odegraven. De rechter wist jjk niet goed wat hy met de aan moest. Al was „iedereen" dan ook over eens. dat er moest worden opgelegd. Ver had het dan ook wel erg gor- maakt. Niet slechts voor het at hem nu tenlaste was gelegd, ook in vorige zaken, die in fei- inleiding waren tot hetgeen aan de orde was. Toen de op- n nog niet in het bezit was van Ijbewijs. was hy toch in een aan rijden. feit bracht hem dus voor de r en leverde hem o.a. een ont- z van de rijbevoegdheid op min nam de Bodegraver op - achter het stuur van een auto hetgeen een gelyk gevolg Geen wonder, in een plaats als raven kent de poliie de men- el en weet zij wat er met hen Ie hand is," constateerde de rechter. Alsof het allemaal let genoeg was. ging de opper- loor r.et autorijden en hoe kan )rs nij werd opnieuw gepakt. Op zichzelf was dat niet zo best maar, het werd erger, doordat de drank er bovendien een rol bij speel de In dit geval reed verdachte met zeer hoge snelheid over de Boven- looiaan. En ook ditmaal zou hy drank hebben gebruikt. Door niet be kende oorzaak raakte hij de macht over het stuur kwijt. Uiteindelijk kwam hy in de Ryn terecht, maar wise zich te redden. De politie had hem stoptekent gegeven. Dat, had echter geen resultaat opgeleverd. Hij reed door. „Wat moeten we nu met u beginnen," vroeg de politie rechter zich af. Tot januari 1972 is hem de rijbevoegdheid ontzegd. Voor zijn bedrijf heeft hij regelma tig zyn auto nodig. Ook de ambtenaar van de reclas sering begreep de moeilijkheden, waarvoor de rechter zich zag ge plaatst. „Misschien zoudt u kunnen prooeren gratie te verkrijgen," zei de officier, die geen verdere ont zegging van de rijbevoegdheid wilde eisen en volstaan met twee weken gevangenisstraf. De verdediger wees op de moeilijkheden voor de Bode graver zonder diens rijbewijs en pleitte in elk geval geen langere ont zegging toe te passen De politie rechter besloot hiertoe en veroor deelde overeenkomstig de eis. De Vogelvereniging „Zang en Kleur" in Boskoop bestaat 25 jaar. In verband hiermee is de vereniging van plan op 7, 8 en 9 januari 1971 een Jubileumtentoonstelling te hou den in het Ned. Herv. verenigings gebouw aan de Voorkade. BOSKOOP De koning (in ballingschap) van Lesotho, die in Den Haag woontheeft gisteren een bezoek aan de Boskoopse Proeftuin en aan het bedrijf van een kweker gebracht. De koning, rechts op de foto, werd rondge leid door de heer C. Verboom. Te vens waren hierbij aanwezig v.l.n.r. meiwouw Van Stolk, de heer B. Roelof sen, burgemeester G. W. baron van Dedem en me vrouw Van Buur en (met hoed). (Foto Leidsch Dagblad) i£Vier.J Achrijven J Inhakend op het artikel in het Leidsch Dagblad van dinsdag 27 ok tober omtrent de misverstanden rondom de wijkverpleegsters zou ik graag het volgende willen zeggen Het «ros van de mensen staat er niet by stil hoe zwaar de taak van een wijkzuster is. Door myn ziekte heb ik de taak van een wijkzuster ondervonden. Niet alleen hun zware werk. maar ook dat het gesjouw op een bromfiets door weer en wind voor de zusters een enorme opoffe ring is mag niet vergeten worden. Ik vind het heel erg. dat er door het ryk of de gemeente niet meer aandacht wordt besteed aan dit pro bleem en dat er niet eens voor wordt gezorgd, dat de zuster een klein autootje tot haar beschikking krygt. Zy zou dan zelf minder risico lopen om op de lange duur een kwaal op te lopen. De Kruisverenigingen kampen niet alleen met geldgebrek, maar wat er ger is met een tekort aan zusters. Wie wordt er tegenwoordig nog wijk zuster om dan nog maar niet te spre ken van de schandalig lage pensi oenen als beloning voor het geweldi ge werk dat zij jaren hebben gedaan voor zieken en bejaarden Het moet toch mogelijk zijn, dat de overheid hier eens iets aan doet. Alle ambtenaren krijgen hun extra f 400; de zusters ook? Zy verdienen het zeer zeker. MeJ B. Maal, Leiden. Graag zou ik de heer Hoeven 'CPN) I de vraag stellen: waarom wél de ambtenaren en by standtrekkers en niet de glad vergeten en achterge- zette groep van de gescheiden vrou- I wen die 400 gulden gegeven? Zyn zy misschien niet de minst d raag krach- tigen' j Zy betalen ook de btw-verhogingen en alles wat maar verhoogd wordt. Of moeten zy maar zien rond te ko men en in een hoek gedrukt biyven worden? Het wordt hoog tyd dat ook zij een vaste uitkering ontvangen. By al die wetten kan deze ene ook nog wel. Nu zult u misschien zeggen dat daar misbruik van wordt gemaakt, maar dat wordt by de byst&ndswet ook gedaan en dat weet men maar 1 al te goed. Misschien willen de raadsleden eens een klein vergaderingetje be- i leggen en de problemen van de ge scheiden vrouw ter sprake brengen. Mevrouw P. Simonis.'Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9