BONN EN DIALOOG DDR HERVATTEN China moordt Tihetanen uit Eisenhower miste de wereldoorlog de kans om te verkorten Nieuwe regering in Jordanië is anti-Palestijns VS PROTEST BIJ DE USSR valt uit tegen VS Vorsters Nationale Partij verliest zes provinciale zetels Scheel ontving vanmiddag zijn Russische collega Gromiko Aangevochten Teil premier paT rjsrmet Beschuldigingen tegen generaal t-w y» i Creighton Abrams Ue FraWüa SAMENWERKING IN DE RUIMTE Oogstdienst in Herv. kerken Peking beschuldigd van volkenmoord BULTHUIS VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 MTOSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) BONN (GPD) Oost- en W est-Duitsland hervatten hun dialoog: vóór de Kerst komt het tot een gesprek over pro blemen waarvan de oplossing de ontspanning in Oost-Europa zou dienen en die voor heide landen van belang zijn". Dit is gistermiddag tegelijkertijd in Bonn en Oost-Berlijn hekend gemaaktnadat twee afgevaardigden van de Oostduitse pre mier Stoph gisteren en eergisteren in Bonn overleg hadden gepleegd met leden van de Bondsregering. Verwacht wordt dat de besprekin- lyn) en Tsarapkin (Bonn) vandaag gen zullen worden geleid door staats secretarissen (voor de hand ligt de aanwijzing van Bahr aan Westelijke en Kohl aan Oostelijke kant). Brandt heeft tijdens zijn tweede ontmoeting met Stoph, op 21 juni in Kassei, te kennen gegeven dat een derde topge- sprek geen zin zou hebben. Hij stel de bij die gelegenheid besprekingen tussen deskundigen uit beide landen voor. In Bonn leeft nu de hoop dat de komende ontmoetingen op lager niveau uiteindelijk zullen leiden tot een vorm van overleg zoals het met de Sowjet-Unie en Polen heeft plaats gehad. Dwars tegen alle Bonner tradities in was de aanwezigheid van twee boodschappers uit Oost-Berlijn ge heim gebleven. De onthulling door regerings woordvoerder Von Wechmar was des te meer een verrassing aangezien men juist de laatste weken in Bonn tot de overtuiging was gekomen dat Oost-Duitsland zich demonstratief van alle pogingen om tot betere be trekkingen te komen distantieerde. In Kassei had Stoph de Westduitsers een "denkpauze" gegeven, om tot andere opvattingen over wezen en betekenis van de DDR te kunnen ko men. Nog niet zo lang geleden deed partijchef Ulbricht het voorkomen alsof die denkpauze pas zou kunnen eindigen als het Westduits-Russische verdrag door het parlement in Bonn was geratificeerd. In staat De Westduitse beoordelingen van het onverwachte initiatief komen nu hier op neer: het Oostduitse regi me is niet in staat geweest de ont wikkelingen langs zich heen te laten gaan. Stophs afgevaardigden verble ven uitgerekend tijdens een bezoek van de Russische minister Gromiko aan de DDR in Bonn. Gromiko heeft juist bezoeken aan Washington en Londen achter de rug, waar met na me de kwestie-Berlijn uitvoerig besproken en het ligt voor de hand dat dit onderwerp ook in Oost-Ber lijn het voornaamste gespreksthema is geweest. De veronderstelling sluit bovendien aan bij het feit dat Gromiko. in ge zelschap van de Sowjetrussische am bassadeurs Abrassimow (Oost-Ber- even buiten Frankfurt geconfereerd heeft met zijn Westduitse collega Scheel, die zal worden gesecondeerd door zijn staatssecretaris Frank en Westduitslands ambassadeur in Mos kou Allardt. De bewindslieden zouden vanoch tend minstens drie uur de tijd heb ben voor een gesprek over de ont wikkelingen sinds de ondertekening van het Moskouse verdrag op 12 augustus, voor een beoordeling van de huidige situatie (waarbij de West duitse interesse zich toespitst op Gromiko's oordeel over de toegeno men spanning tussen Washington en Moskou) en voor de perspectieven in de naaste toekomst. Bij alle drie deze punten speelt de kwestie-Ber- lijn een rol. Gelegen Enkele dagen voordat minister Scheel naar Warschau reist voor de als "beslissend" gedoodverfde onder handelingen met zijn Poolse colle ga, komen de laatste ontwikkelingen de regering in Bonn uiterst gelegen. Duidelijk blijkt dat de initiatieven van kanselier Brandt, door de oppo sitie van CDU en CSU voortdurend fel bekritiseerd, in de buitenlandse politiek niet op een dood punt zijn aangekomen. Zelfs met de Oostduit sers valt zonder voorwaarden te praten, hetgeen ook voor een suc ces op andere punten van het com plex „Oost-politiek" (met name in de kwestie-Berlijn) van doorslagge vende betekenis zou kunnen zijn. De man die met dit alles dolgeluk- ÏLnSSen mCmEi"* JERUZALEM IGPD' ™chten figuur dan in ooat-Jorda WerS«n verhit verkl^nÏÏcam- M m"n h™ waarhH vm^ FDp S nn kabinet het derde in zes weken .opportunistische elementen', ben. waarbt) voor zUn FDP. veel op M(jk, dal K„nin|; HMS5ain ailh bi|. Hoessein zijn tegenstandera zonder zeker van zijn zaak voelt. De j gekarakteriseerd. De meeste Engelsen zijn keu rige mensen, die, als de reini gingsmannen staken, de zakken JOHANNESBURG (AP) De einduitslagen van de woensdag ge houden provinciale verkiezingen in Zuid-Afrika hebben een verschuiving van de aan het bewind zijnde Na tionale Partij van premier Vorster naar de Verenigde Partij te zien ge geven. De kleine progressieve party, de enige van de drie welke voor mul- ti-racialisme is, gelukte het niet haar eerste provinciale zetels te be halen. Ook de ultra-rechtse Herstigte Nasionale Party van Hertzog wist geen enkele zetel te veroveren. De Nationale Party heeft by de al gemene verkiezingen op 22 april, voor het eerst in 22 jaar. teruggang moe ten boeken: zü verloor negen zetels in het parlement aan de Verenig de Party. Dit maal won de Verenigde Party acht zetels op de Nationale Partij in vier provinciale raden, ter- wyj zy er elders, twee verspeelde aan de Nationale Party. Premier Vorster heeft het verlies van traditonele N.P.-zetels toege schreven aan apathie van de rege ringsaanhangers welke ook gebleken is uit de kleinere opkomst. Sir de Villiers-Graaff, voorzitter van de Verenigde Party, zei dat de winst van zyn party, wyst op een nieuwe politieke tendens. Hy meende dat de regering gezien het resultaat niet nog vyf jaar aan de macht kan biyven. ATLANTA (Reuter) Een Ame rikaanse legersergeant, die betrokken is by het proces over het dorp My Lai heeft een aanklacht ingediend tegen de Amerikaanse opperbe velhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams. Hy beschuldigt de generaal van plichtsverzuim en van het achterwege laten van maat regelen, na getuige geweest te zyn van een misdryf. Eerder deze maand was er een der- geiyke aanklacht ingediend tegen de vuilnis fraai in het gelid langs de voormalige generaal Westmoreland, T, maar deze werd niet-schuldig bevon- weg zetten. Het nare in dit geval den omdat de gebeurtenlssen ln My is echter, dat het hier om een Lai zich afspeelden zonder dat hy er bekende picnic-plaats gaat in iets van wl5t- voormallere minister van Ruitenland- d t i Volgens de aanklacht tegen Abrams voormalige minister van Buiteniana Clifton Downs, Bristol, waar zeer zQU generaal xlf getuige se Zaken John Foster Dulles. De velen in de herfst de mooie na- zijn geweest van mishandeling van Pra*da beschuldigt de VS ervan ver- jaarskleuren plegen te be wonde- I Vietnamese burgers in een dorp in het r, a a aa Vietnam in augustus 1968. Volgens ben ^oen vastlopen, o.a. over het ren. Geen wonder dat er onder de de adyocaat van de Resor Midden-Oosten en Indo-China. huidige omstandigheden geen zal deze aanklacht zeker leiden tot "WashinSton remt alles met alle MOSKOU (Reuter) Het Sowjet russische partyblad „Prawda" heeft gisteren in een commentaar kritiek geleverd op de Amerikaanse buiten landse politiek. Volgens het blad ïykt het erop, dat de regering van Nixon terug wil naar het klimaat van de koude oorlog met inbegrip van de an ti-communistische theorieën van de mens te zien is en dat het bordje „Niet parkeren" (omvang van de boete bij overtreding 5 pond ofte- ivel ruim veertig guldener nog al zinloos bij staat een onderzoek. het spel staat) in de grootste Hes- sische stad. Frankfurt, als een be- wys van zyn politieke succes zyn Russische collega Gromiko heeft ont vangen. Omdat men in Moskou het kabinet-Brandt-Scheel zonder twyfel niet graag al op korte termyn ziet verdwynen, zal Gromiko met een "graag gedaan" vanmiddag de dank voor zyn bydrage in de verkiezings- stryd hebben geïncasseerd. tegen zoais heeft WASHINGTON (AP) De Vere- zeild is geraakt, reageerde het Rus- nigde Staten hebben gisteren scherp bij Moskou geprotesteerd tegen vasthouding van de drie Ame rikaanse militairen die samen met een Turkse officier sedert acht da gen in de Russische republiek Ar menië worden vastgehouden. In een nota, overhandigd aan de Russische ambassadeur in Washing ton, Dobrinin, wordt dit een schen ding van de consulaire overeenkomst tussen beide landen genoemd. Ame rika eist onmiddeliyke vryiating van de passagiers en het vliegtuigje, waarmee zy volgens de Amerikaan se verklaring per ongeluk over de Russische grens gedwaald waren. „Er bestaat natuuriyk geen recht vaardiging voor verdere vertraging in de vryiating van de passagiers", zo staat in de nota. De Amerikaanse verklaring vormt een antwoord op een Russisch pro test van 26 oktober. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken zei dat de Russen nog steeds niet te kennen hadden gegeven wanneer de vryia ting van de twee Amerikaanse gene raals, de majoor-vlieger en de Turk se kolonel verwacht kon worden. Verdrag Washington herinnert Sow jet-Rus land eraan, dat krachtens het uit 1968 stammende consulair verdrag tussen beide landen, aangehouden personen uiteriyk binnen vier dagen bezoek moeten kunnen ontvangen van consulaire vertegenwoordigers, terwyl dit in het geval van de Ame rikaanse militairen pas na vyf dagen geschiedde. Woordvoerder Robert McKloskey van Buitenlandse Zaken, die de in houd van de Amerikaanse nota ont hulde, verklaarde dat de Russen niet de indruk hebben gevestigd dat de officieren worden vastgehouden als ruil voor de uitlevering van de twee Litauers die onlangs een Russisch vliegtuig naar Turkye hebben ont voerd. De Amerikaanse regering heeft de Russen erop gewezen dat zy, in te genstelling tot het Kremlin, Russi sche grensschendingen op „ingeto gen en constructieve wyze" heeft aangepakt. Op de Amerikaanse stelling, dat het vliegtuig door een navigatiefout van uit Turkye in Sowjet-Rusland ver- regering-Tell is zyn antwoord op de voortdurende roep van de Palestijn se guerrillastrijders om een geheel uit burgers samengesteld kabinet. Wafi Teil staat bekend als een fel tegenstander van de commando-or ganisaties. die onwankelbaar trouw aan de Koning is. Hoesseins aan hangers zijn zeer ingenomen met de regeringsploeg, omdat zy in Teil de waarborg voor het herstel van de orde in Jordanië zien. Teil zelf heeft al aangekondigd dat hy binnenkort naar Cairo zal gaar., volgens de officiële lezing om over nauwere samenwerking in de strijd tegen Israël te praten, officieus om olie op de golven van protest tegen zajn benoeming te gooien. De com mandoleider Jassir Arafat gaat na mely k ook naar de Egyptische hoofd stad om zyn beklag te doen over het nieuwe kabinet, waarvan hy weinig goeds heeft te verwaohten. Komende week komt de Arabisohe topconfe rentie van de Egyptische president Sadat met de staatshoofden van Soe dan en Libië weer byeen. Ook in het bezette Jordaanse ge- bied is de politieke manoeuvre het sische persbureau Tass gisteren ho nend, en voegde er de waarschuwing aan toe dat de „voortdurende provo cerende en verkenningsactiviteiten aan de Russische grenzen volledig in tegenspraak zyn met verklaringen U1UU U> UC IAfUUlC&C 1XKU1UCUV1C ÜCI' tón gunste van verbetering van 6e belangrljkstó^nderwerp van gesprek. Russisch-Amerlkaanse betrekkingen. I TeU daar Mn nlet minder aange. Het zal de Arabieren in het be- WASHINGTON (AP) Ameri- zette gebied niet verbazen als Teil kaanse en Sowjetrussische ruimte- de oommando's zyn wil zal proberen vaartdeskundigen hebben een over- op te leggen tegen de met hen ge maakte afspraken in, in weerwil van de verklaring van de premier dat hij zioh .grote moeite zal getroosten om met myn fedajin-broeders samen te werken'. Teil is bedoeïen, in tegenstelling tot zyn voorganger Toelan die Pa- lestyn is, en byzonder populair by het leger. Hy zal de steun van de militairen ook zeker nodig hebben. In Egypte heeft de samenstelling van de nieuwe regering tot weinig vriendeKjke commentaren aanleiding gegeven. De bladen in Cairo schre ven .een ernstige ontwikkeling', dat valt niet te verwonderen, want de Jordaanse staatsman was altijd ex treem anti-Egyptisoh. Niemand minder dan Nassér maakte hem eens in het openbaar voor .een honden- zoon' uitr een bekende Arabische term, waarmee uiting wordt gege ven aan de diepste minachting. Sy rië en Irak onthielden zich gister avond van commentaar, maar men kan veilig aannemen, dat hun oor deel daar over het nieuwe Jordaanse regeringshoofd weinig van het Egyp tische zal afwijken. macht af, alsof het de ondoelmatig heid van het tydvak van de onder handelingen wil aantonen", aldus het blad. „Het schynt, dat er iemand is, die graag terugwil naar die beruchte an ti-communistische politiek, die door de Republikeinse party op 25 augus tus 1952 officieel bekend werd ge maakt". Volgens diplomatieke waarnemers LEIDEN In vrywel alle Leidse hervormde kerken wordt zondag een oogstdienst gehouden. Na afloop van is het artikel een antwoord op de kri- de diensten gaat een oogstgroet tiek in de Amerikaanse pers op de (fruit) naar de verpleegden in zie- Sowjet-Unie. Er wordt ook gewezen kenhuizen en verpleeginrichtingen, op de mogelijkheid, dat men een ge- bejaardentehuizen en individuele zie- baar wil maken tegenover Rood-Chi- eenkomst gesloten voor gemeenschap- I ken en ouden van dagen. Het Oogst- na. dat de Sowjet-Unie beschuldigd pelyke koppelingstechtiek van ruim- I dienstcomité doet een beroep op de heeft van samenwerking met de VS tevaartuigen, opdat de ruimtesche- dezoelcers var* deze diensten om te mede in verband met de komende assisteren by het rondbrengen van „SALT"-besprekingen in Helsinki op de oogstgaven. i a.s. maandag. pen van beide landen in de toekomst aan elkaar gekoppeld kunnen wor den De delegatie van het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA), die hierover twee dagen met collega's van de Sowjet russische Academie voor Weten schappen heeft gesproken, verklaar de by terugkeer in de Verenigde Staten, dat de tekst van het verdrag pas zal worden gepubliceerd na een briefwisseling tussen de president van de Sowjetrussische Academie, Keldisj. en dr. Low, waarnemend di recteur van de NASA. De standaardisering van de koppe lingsinstrumenten geldt niet voor de huidige Russische ruimteschepen of voor de Amerikaanse Apollo- of Sky- !ab-ruimteschepen. Zy zal mogelijk op tyd zyn ingevoerd voor toe komstige projecten waaraan beide NEW YORK (Reuter) Phintso Thonden, vertegenwoordiger in New York van de Dalai Lama, de gees- teiyke en wereldiyk leider van Tibet. heeft Rood-China beschuldigd van landen" «-erken, zoals een „ruimte- j het Plegen volkenmoord In Tl- veerboot" tions. en permanente ruimtesta- bet. In zyn verklaring schryft Thonden dat in juni 25 mensen zyn LONDEN (AP) Op de Engelse boekenmarkt is een belangrük ge schiedkundig boek verschenen: de geschiedenis van de Tweede Wereld oorlog van de hand van de in janu ari j.l. overleden Sir Basil Liddell Hart, een van Engelands beroemd ste militaire deskundigen. Een van de belangwekkendste conclusies van Liddell Hart (die 22 jaar aan het schrijven van dit werk besteedde) is, dat "de oorlog bekort had kun nen worden als de geallieerde opper bevelhebber generaal Dwlght D. Eisenhower (de latere president) de Amerikaanse generaal Patton maar voldoende brandstof had gegeven om met zyn tanks sneller in nazi- Duitsland door te stoten. De brandstof, die Patton zo nodig had, ging naar de Britse veldmaar schalk Montgomery, wiens offen sief in België vastliep door eigen weifelingen en het falen van onder geschikten. De hoofdschuldige aan deze gemiste kans was volgens Lid dell Hart echter Eisenhouwer, die door een compromis "een mlnneiyke schikking tussen de twee veldheren (Patton en Montgomery) wilde tref fen". De Tweede Wereldoorlog, aldus Liddell Hart, was „een catastrofaal conflict ,dat voor Sowjet-Rusland de loze geallieerde en Duitse deskundi- weg naar het hart van Europa open legde. De oorlog begon echter met een hele reeks Franse en Engelse blunders. Liddell Hart vindt, dat Engelands premier Neville Cham berlain voor het uitbreken van de oorlog zeker even sterk verantwoor- deiyk was als Adolf Hitler. Cham berlains politiek van concessies maakte plotseling plaats voor een „harde lyn", toen hy Polen, zonder dat dit land erom gevraagd had, by- stand beloofde ingeval van een Duitse inval. Hierdoor werd het con flict onvermydelyk, en wel op een voor de Westeiyke geallieerden by zonder ongelukkig ogenblik. „Als u iemand de kans geeft een stoomketel te verhitten tot boven het crisispunt. dan rust de ware ver- antwoordeiykheid voor elke explosie die daardoor ontstaat by u", aldus de schryver.,, En zo spoedde de trein van de Europese beschaving zich in de lange, duistere tunnel, waaruit hy pas na verloop van zes lange, uitputtende Jaren opdook. Toen bleek nog dat het helle zonlicht van de. overwinning illusoir was". Kapitein Liddell Hart. ondervroeg voor het schryven van zyn boek tal gen. In 1925 had hy om gezondheids redenen de actieve militaire dienst verlaten om zich geheel aan de krygsgeschiedenis en strategie te wyden. Hy schreef meer dan 30 boeken over de krygskunde. Liddell Harts smeekbeden tot de Britse natie om zich door krachtige uitbreiding van de tank- en lucht macht voor te bereiden op een groot conflict, bleven onverhoord en in 1937 trad hU af als militair adviseur van de toenmalige Britse minister van Oorlog, sir Leslie Hore Belisha. Zoals menig profeet werd hy vooral buiten eigen grenzen geëerd en tot zyn leergierigste studenten behoor den de toekomstige generaals van de Duitse Wehrmacht. Vooral zyn tankstrategie werd door hen in de praktyk gebracht! Tot de militaire grootheden van de tweede wereldoorlog rekent Liddell Hart dan ook Heinz Guderian, wiens tanks een voor de derde Franse re publiek noodlottige doorbraak by Sedan forceerden: voorts de „woes- tynvos" Erwin Rommel, die. on danks een numerieke minderheid, zyn tegenstanders twee Jaar lang in Afrika nederlaag op nederlaag be zorgde, en tenslotte de Amerikaan se generaal Patton, de held van de geallieerde opmars door Frankrijk en Duitsland. Patton, aldus Liddell Hart, was woe dend over Eisenhowers steun aan „Monty's niet te stillen honger naar krygssuccessen", waardoor de kans op een snelle overwinning op Duits land verloren ging. De stryd tussen beide generaals speelde zich af in de laatste week van augustus 1944, toen de brandstofkraan voor Pattons troepen werd dichtgedraaid, terwyi hy 160 kilometer dichter by de Ryn en de vitale bruggen was dan het Britse leger van Monty. Lof voor Patton Liddell Hart merkt op, dat de sleu tel tot het welslagen van elke diepe doorstoot of penetratie, handhaving van een hoog tempo en een niet af latende druk op de tegenstander is Patton besefte dat volgens hem be ter dan elke andere geallieerde be velhebber. Liddell Hart laat doorschemeren, dat Montgomery, kort na zyn benoe ming tot bevelhebber van het Britse Achtste leger in Noord-Afrika in de zomer van 1942, een offensief tegen Rommel tenminste zeven weken liet uitstellen om een enorm overwicht aan mensen en materieel te kweken. Toen het offensief eindelyk op gang kwam, beschikte Monty over 1.440 tanks, tegenover de schamele 260 van het Duitse Afrika-korps. Hoewel hy tegenover deze ontzagwekkende meerderheid tot terugtrekken werd gedwongen, slaagde Rommel er toch in op elke zet van Monty een ant woord te vinden. „De Britse actie leed aan de oude fouten: voorzichtigheid, weifelach tigheid. traagheid en smal opgezet te bewegingen", aldus het commen taar van de overleden krygskundi- ge Nog onprettiger voor Monty is de beschrijving van de Britse aanval op de Duitse Marethlinie in Midden - Tunesië, in het voorjaar van 1943. „Op de voor hem typerende, wel doordachte wijze, had Montgomery voorgenomen de volgende ochtend de doorbraak te forceren, met steun van een geweldige luchtaanval en een artilleriebeschieting. Toen de ochtend aanbrak was de vUand ver dwenen! Montgomery had de kans op een beslissende overwinning ge mist". Dergelijke incidenten ver meldt Liddell Hart ook uit de veld- tochten in Italië en Frankrijk. terechtgesteld in Sjigatse. 200 km van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa Een onbekend aantal Tibetanen zou zyn gemarteld. „Zelfs de Patsjen La ma (die de Dalai Lama vervangt sinds deze in 1959 naar India vluchtte) die door de Chinezen zelf is benoemd tot voorzitter van het autonome gebied Tibet, is in het openbaar gemarteld. Aangenomen wordt dat hy dood is", aldus Thonden. De 33-jarige Pantsjen La ma is ongeveer een jaar geleden ver dwenen. De vertegenwoordiger van de Dalai Lama levert kritiek op de Verenigde Naties, omdat deze zich wel bezig houden met de apartheid in Zuid- Afrika, maar het ïyden van de Ti betanen negeren. Volgens Thonden zyn 20.000 tot 30.000 Tibetanen ingeiyfd in het Chinese leger. Hy vreest dat de Chi nezen in geval van oorlog de Tibe tanen als schild zullen gebruiken, „zoals in de agressie-oorlog in 1962 tegen India, toen ongewapende Ti betanen gedwongen werden voor het Chinese leger uit te marcheren". Hy schryft verder dat de gemiddelde Ti bet aan wordt gedwongen om 12 tot uur per dag te werken en 's- avonds deel te nemen aan byeenkom- sten waarop kritiek wordt geleverd en Mao's gedachten worden bestu deerd. Het voedsel is op de bon en 70 procent van de voedselopbrengst wordt opgeëist voor het Chinese leger, aldus Thonden. STIJLVOLLE MEUBELEN Creaties voor mensen die een karaktervol interieur op prys stellen. BOTERMARKT 23 drie etages harmonie ln vorm en kleur. RhUngeesterstraatweg 56, Oegstgeest Zéér exclusieve Europese Topmeubelen NIEUWE RIJN 25 decoratieve kelims Pools handwerk.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7