„Wat kopen we voor die 400 gulden?" Staatssecretaris opende LOI-gebouw PROMENADE-PLAN IN LEIDSE CITY Tapijfiegels DISCUSSIE OVER KWART EEUW VN Leidse industriëlen zijn bezorgd over het effect van de extra uitkering Onderlinge competitie doet geen goed ATTENTIE 1.39 10% v.d.KLUGT VRAGEN AAN B. en W. OVER 5TEUNFRAUDE Wandelroute Breestraat-Haarlemmerstraat en op de Nieuwe Rijn met terras VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De 400 gulden die nu in vrijwel alle bedrijfstakken wordt uitgekeerd hetzij in eens, dan wel in termijnen zal zonder twijfel weer uit de portemonnee van de koper te- rue moeten komen. Misschien niet direct, maar dan toch vol gend Jaar. Dat is de stellige verwachting van een aantal Leidse industriëlen. Eén van onze stadsredacteu- ren vroeg vijf van hen naar het mogelijke effect van de 400 gul den. Hij kreeg behalve boven staand antwoord ook nog te ho ren, dat deze plotselinge uitke ring wel eens funest kan zyn voor zwakke bedrijven. Verscheidene van de onder vraagde Leidse Industriëlen be twijfelden, of de werknemers zélf wel zo gelukkig zijn met de uitkering, als zij afgingen op de stemming onder het personeel. Dit zou dan een bevestiging zijn van een enquête van om. het Leidsch Dagblad, die uit wees dat arbeidend Nederland liever afzag van die 400 gulden, als de prijzen daardoor op een gelijk niveau zouden blijven. Nu dit laatste niet het geval blijkt te zijn en de 400 gulden alleen maar tot verdere Inflatie lijkt te leiden (waarde-vermin- dering van de gulden), vragen de Leidse industriëlen zich af of de 400 gulden els niet al te onbezonnen is gesteld en ook ingewilligd. LEIDEN In de ogen van de heer J. den Holder, directeur van de gelijknamige ma chinefabriek (METAAL), zijn de vak bondsbestuurders geschrokken van de roep om 400 gulden, die t eerst werd ge hoord in Rotterdam. „Ze zijn mee gaan lopen, hoewel ze verdraaid goed wisten wat voor gevaren die uitkering inhoudt". Als grootste gevaar ziet de heer Den Holder de inflatie, waardoor men minder kan kopen voor z'n gulden. In zijn bedrijf merkt hij dat vooral de wat oudere werk nemers zich nu afvragen of er eigenlijk wel verstandig aan is gedaan om 400 gul den te eisen, nu ze zelf de rekening krij gen gepresenteerd in de vorm van prijs verhogingen. Overigens is de toegeeflijke houding van de onderhandelaars van de werkgeversorganisaties hem op dit punt ook hard tegen gevallen. Bedrijven die de 400 gulden niet uit hun winst kunnen halen, tuinen er op achteruit, vreest de heer Den Holder, die daar aan toevoegt dat hij op zijn recente reis door Amerika plezierig is getroffen door de houding van de werknemer ten opzichte van het begrip ..winst": „Ze vinden dat je wordt betaald om een be drijf winst te laten maken. Hier in Europa is dat wat op de achtergrond geraakt. Nu wil ik de toestand in Amerika niet idealiseren, maar de mentaliteit van de arbeider daar over winst maken, vind ik prettiger klinken". Voor de heer R. Sloos. directeur van de Leidse Onderwijsinstellingen (GRAFI SCHE INDUSTRIE), is het grote punt in de 400 gulden kwestie, dat dit soort plot selinge uitkeringen de llquiditeitspositie van het bedrijf aantasten. Bij een loons verhoging via CAO-onderhandelingen kan het bedrijfsleven zich er op gaan instellen, door te gaan denken aan bijvoorbeeld prijsherziening. Nu was dat niet mogelijk. In de grafische industrie komt deze extra uitgaaf dubbel hard aan, aldus de heer Sloos. omdat druk-orders volgens een vooraf vastgestelde prijs worden uitge voerd. Onder het grafische personeel hoort de heer Sloos ook stemmen opgaan, die zich afvragen of het niet verstandiger zou zijn o-eweest om de belasting te verlagen: dat gaat niet ten kostte van het bedrijf en men heeft toch meer geld in de zak. Ook het BOUWBEDRIJF zit veelal ge bonden aan een offerte-prijs voor aange nomen werkzaamheden. Ir. P. Kolk van de betonfabriek Oosthoek uit Zoeterwoude riet de 400 gulden daarom eveneens ten koste gegaan van de winst en de liqui diteit. Volgens hem is er een psychose rond die 400 gulden ontstaan, waarbij zijn mensen toen terecht „wy ook" hebben gezegd. Maar eigenlijk ging het om het koppelbazenprobleem. herinnert ir. Kolk. De zaak is nog opgeschroefd, doordat het maximum van 400 gulden zo veel als een minimum werd. De gevolgen vay één en ander krijgen we nu al te dragen, zegt ir. Kolk. Het lot van bedrijven in doodsstrijd wordt er door versneld, en reeds nu zit elke morgen bij de post een stapeltje brieven met prijs verhogingen va.n grondstoffen. Aangezien de financiële gevolgen niet met produktiviteitsverbetering zijn op te vangen, zullen prijsverhogingen onver mijdelijk zijn. Veel bouwbedrijven mogen hier echter pas volgend jaar toe overgaan De TEXTIEL zit niet meer aan prijs- beperkingen gebonden sinds de laatste SER-vergadering, antwoordt de heer G. W. Borgemeester van Krantz, en juist daardoor is het enigszins verwonderlijk dat de nieuwe collecties van deze fabriek bijna niet duurder zijn geworden. Dat is echter voornamelijk te danken aan de goedkoper geworden grondstoffen. De 400 gulden zit wel degelijk in de nieuwe ver koopprijzen verdisconteerd. Ook bij K-antz begint het personeel zich af te vragen: „Wat kopen we eigenlijk voor die extra uitkering?", meldt de heer Borgemeester. Net als de andere onder vraagde industriëlen verwacht hij dat de uitkering in de aankoop van luxe goede ren (radio, tv, wasmachine) gestoken zal worden. De heer P. J. Borgmeyer van Shulton (VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN INDUSTRIE) overweegt, dat een goed bedrijf altijd wel 400 gulden voor het personeel kan neertellen, maar toch geeft dit een zware druk op de financiële planning en de cash-positie. ook al wordt de uitbetaling zoveel mogelijk uitgesmeerd. Hij vreest dat het effect van de 400 gulden zal zijn als dat van een loonronde: een Inflatoire werking en een nog grotere druk op de prijsverhoging van 1 januari. Dit is de druppel die de emmer doet overlopen, gelooft de heer Borgmeijer. De grondstof-prijzen zyn in Duitsland, Enge land en Italië sterk gestegen en nu de 400 gulden daar nog eens bovenop komt, kan een prijsverhoging niet uitblijven wil je als bedrijf in leven blijven. 99 ADVERTENTIE LEIDEN Met een rede waarin hij wees op de belangrijke functies van het schriftelijk onderwijs, heeft staatssecretaris mr. J. H. Grosheide van onderwijszaken gistermiddag het nieuwe gebouw van de LOI te Leiderdorp officieel geopend. Elf maanden heeft men over het bouwen gedaan, sinds prof. Diepenhorst de eerste paal sloeg. Nu kunnen de LOI voor lopig uit de voeten in het zes verdiepingen tellende gebouw aan de rand van Leiderdorp, dat reeds sinds enige tijd is be trokken. Mr. Grosheide bracht nog eens on der de aandacht, dat het aantal Ne derlanders dat in de jaren tussen '60 en '67 een schriftelyke cursus volgde, in die periode met 54% is gestegen. Een niet zo verwonderlijke groei, vond hij, gezien de belangrijke functies van het schriftelijk onderwijs. Ontwikkeling Als eerste taak noemde mr. Gros heide het correspondentie-onderwijs aan hen die afgelegen wonen, of aan degenen die in hun jeugd schoolkan- sen hebben verspeeld. Het schriftelijk ADVERTENTIE cn ina- ter- len- ;no- Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oud Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 onderwijs is by uitstek ook geschikt voor specialisatie, her- en bijscholing en tenslotte ook voor verbetering van de algemene ontwikkeling en de vrije tijdsbesteding. De staatssecretaris zei niet in te kunnen gaan op de thans actuele kwestie van het wetsvoorstel dat het toezicht op het schriftelijk onderwijs regelt. Vorige week is over dit wets ontwerp een hoorzitting geweest, waarbij de LOI zich tégen colportage van lessen hebben uitgesproken en tégen het daaraan verbonden cadeau stelsel. Wél maakte mr. Grosheide een op merking van algemene aard hierover. „Ook als het wetsontwerp ongewij zigd de eindstreep zal halen, is een gematigde benadering van het wer vingsprobleem door de erkende in stellingen naar mijn mening van bij zonder veel belang. Verregaande on derlinge competitie zou het schrif telijk onderwijs bepaald geen goed doen." Gelet op de specifieke mogelijkhe den van het schriftelijk onderwijs, voorspelde mr. Grosheide deze vorm van onderwijs een bijzonder goede toekomst, waarbij hij wees op de groei van het LOI in ruim 47 jaar: van één cursus naar 420 opleidingsmoge lijkheden nu. Oprichter Als lid van de raad van advies van de LOI richtte de heer R. Zegering Hadders zich in het bijzonder tot de oprichter van de LOI, de heer SI006 senior. Hij prees in hem het vermo gen om tijdig jongere krachten bij de top in te schakelen. Ook nu bent u nog actief bezig, al dus de heer Zegering Hadders, met het zoeken naar mogelijkheden voor het schriftelijk onderwijs in ontwik kelingslanden. Dit heeft z'n vruchten nu al afgeworpen. Ook hier betrekt u er jongeren bij. „MORGEN GEHAALD" „MORGEN GELEGD" 40 x 40 cm. 7 kleuren Geen 1,85 maar per stuk EXTRA AFHAALKORTING ALLEEN Lelden: Haarlemmerstraat 256 Alphen: Raadhuisstraat 247. LEIDEN „De vrouwen uit het Westen moeten haar eigen belangen behartigen en hebben niet veel te verwachten van de Verenigde Naties. Het is eerder andersom; de vrouwen moeten bijdragen aan het werk van de V.N." Deze conclusie kwam gistermiddag van mevrouw mr. E. Veder-Smit, lid van de Tweede Kamer en van de Nederlandse delegatie die naar de V.N. geweest is. Namens het bouwbedrijf Wernink sprak ir. A. Sitsen woorden van waar dering aan het adres van de bouw club van de LOI. Hij bood een ma- qétte aan van het geschenk van Wer nink: een sculptuur aan de muur bij de ingang van het nieuwe gebouw. Mr. Grosheide (links) luister de belangstellend naar de uitleg die LOI-directeur R. Sloos hem gaf tijdens een rondleiding door het nieuwe gebouw. I LEIDEN De gemeenteraadsle den mej. M. C. J. van Buel <KVP) en de heer J. G. Lamers (Prot. Chr.) hebben zich met onderstaande vra gen tot het college van B. en W ge- I wend: i 1. Heeft het college van B. en W. kennis genomen van een artikel in het „Leidsch Dagblad" van 29 ok tober 1970 inzake het voorkomen van steunfraude in Leiden? 2. Geeft dit artikel een Juist beeld van de mate. waarin in Leiden mis bruik van de steunregelingen wordt gemaakt? 3. Indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, welke maatregelen denkt het college te nemen om frau dering tegen te gaan? 4. Zo vraag 2 ontkennend wordt be antwoord, wat overweegt het college te doen om de burgertf van het te gendeel van de beweringen in ge noemd krante-artikel te overtuigen? Mevrouw Veder-Smit sprak giste ren in het Leidse Volkshuis voor de leden van de gezamenlijke vrouwen organisaties van Leiden en Oegst- geest en de ontwikkelingsclubs van het Leidse Volkshuis op een door het gemeentebestuur aangeboden middag ter herdenking van het 25-jarig be staan van de VN. Het onderwerp van de middag was: wat hebben de Ver enigde Naties in die 25 jaar gedaan aan de verbetering van de positie van de vrouwen. Na een uiteenzetting over de werk- wilze van de belangrijkste organen van de VN, stipte mevrouw Veder de punten aan waarop de VN heeft bijgedragen aan het totstandkomen van het recht voor de vrouw. Hierbij zijn het kiesrecht, de huwelijkswet geving en de hulpverlening in de ont wikkelingslanden. „Eigenaardig is, dat de Neder landse regering zich wel bekommert over de geboorteregeling in de ont wikkelingslanden, maar dat zij over de geboortebeperking in eigen land geen uitspraak wil doen", merkte het kamerlid op. Overigens vond zij wel, dat de Nederlanders een goed figuur slaan wat betreft de bijdrage aan de ontwikkelingshulp. Na de lezing stelde één van de aanwezige dames de vraag, waarom er in de ontwikkelingslanden meer vrouwen naar voren komen dan in de Westerse landen. Mevrouw Veder meende, dat hierin een enorme ver scheidenheid aan factoren meespeelt. Zij noemde het tekort aan een ka der in de betrokken gebieden en het feit, dat de vrouwen elders minder remmingen hebben, omdat de positie van de man als politiek figuur daar nog niet zo ingeburgerd was. Na de pauze, waarin de poppen- verzmeling van mevrouw J. Staai van Santvliet tentoongesteld was, werden er films gedraaid. De belang- rijkse hiervan gaf een impressie van Samoa in Nieuw Zeeland. Mevrouw P. H. Smits-Witvliet (Leidse com missie) vertelde in haar openings woord, dat juist deze film gekozen is, omdat hoewel er op Nieuw-Zee- land een groot aantal verschillende rassen naast elkaar leeft, er daar geen sprake is van discriminatie. Een ongelukkige keus deze film: „A new day in Samoa". Vooral wan neer men bedenkt, dat elders de dis- crminatie toeneemt (Engeland en Zuid-Afrika) ondanks de pogingen van de VN deze in te perken. Bo vendien is het feit. dat er geen dis criminatie is op Samoa zeker geen verdienste van de VN; er is hier een voudig nooit sprake geweest van een ver doorgevoerd rassenonderscheid. Beter was het dan ook geweest, als men in plaats van dit idyllische pro- dukt de dames geconfronteerd had met een film over de vele vormen die discriminatie in andere landen wel aanneeemt. De film gaf bovendien een ver trokken beeld van de Samoanen, die volgens het witte doek niet veel meer presteren dan constant, in uniforme j kleding gestoken, achter een „me- j dicynman" of schoolmeester aan I dansen onder gezang en handgeklap. Jammer na de geslaagde lezing en i discussie. De oversteek bij V D wordt breder en zal direct aansluiten op de Maarsmansteeg. (foto LD/Holvast) LEIDEN Met nog vers in het geheugen bezoeken aan Den Haag, waarbij je alléén en met het gezin winkelend profiteerde van het zich steeds uitbreidende wandelgebied in het centrum, is het verheugend in Leiden kennis te nemen van de gisteren in deze krant gepubliceerde plannen met Hoog straat en Nieuwe Rijn. Na de Maarsmansteeg en de Donker- steeg blijken het eigenlijk de eerste promenade-ideeën die worden uitgewerkt. De afsluiting voor verkeer van de Haar lemmerstraat op zaterdag is na meer dan twee jaar niet meer dan een proef. Over een definitieve regeling kan men het nog teeds niet eens worden. De nieuwe wethouder van ver- ;eerszaken Kret is kennelijk niet van plan met de Hoogstraat/Nieuwe Rijn io lang te wachten. Gisteravond leg de hy voor belanghebbenden de plan nen op tafel, die verkeersdeskundi- ge ir. Sauren en „stadsontwikke laar" ir. Post hebben gemaakt. De bezwaren werden genoteerd en zul len in de plannenmakerij worden be rokken. Wethouder Kret: „Binnen mkele maanden zal er iets uit de bus komen. Als het nodig is, vragen we u als belanghebbenden nog een veer bijeen. Als we een bevredigen de oplossing kunnen vinden, is deze verdere inspraak niet nodig". De meeste bezwaren kwamen te gen het verst strekkende plan. Dat houdt in de drukste voetgangersver binding van Leiden, die tussen Br ee straat en Haarlemmerstraat via de Hoogstraat, een promenade te ma ken. Maarsmanssteeg en Donkersteeg zijn al in dit stadium en dus resten de Vischbrug en de Hoogstraat. Bij afsluiting wordt het mogelijk het zebrapad over de Vischmarkt te verbreden en niet alleen direct te laten aansluiten op de ingang van V en D, maar vooral op de Maars mansteeg. Trao-terras Afsluiting van Hoogstraat (in de praktijk al een voetgangersstraat, waar auto's moeite hebben door te komen) en de Vischbrug brengt mee dat de Nieuwe Rijn tot de Koren- beursbrug mede in de promenade kan worden opgenomen. Ir. Post is hiervan voorstander, omdat hy dan de grondslag kan leggen voor een terras, dat vrywel de gehele dag zon heeft. By café „De Kroon" heeft hy een terras geschetst op de trapsge- wys aan te leggen nu steile afrit van de Nieuwe Ryn. De bevoorrading van de bedryven vormt een groot bezwaar. Zowel op Nieuwe als op Oude Ryn zyn bedry ven, die grote vrachtwagens voor de deur krygen. Op de Nieuwe Ryn kunnen die moeilijk lerug m dus moet er een mogeiykheid biyven tot een uitweg via Hoogstraat of Visch brug. Voor de Oude Ryn geldt, dat de draai van de ene naar de andere kant via de Hoogstraat voor grote wagens niet te nemen is. De conclusie na het gesprek van gisteravond kan zyn, dat er iets moet open biyven om bevoorrading mogeiyk te maken. De vertegen woordigers van hier gevestigde be dryven waren unaniem overtuigd van de noodzaak van een oplossing, om dat op Nieuwe en Oude Ryn veel verkeer komt, dat er niet hoeft te zyn. Exploitanten van winkels, die meer belang hebben by een prome nade dan byv. groothandels, zeiden bereid te zyn elders voorraad over te laden op kleinere wagens als daarvoor een mogeiykheid wordt ge schapen. Gedacht werd aan de om geving van de Ir. Driessenstraat en naby het station, waar één van de aanwezigen plaats ziet voor een groothandelscentrum Een vertegenwoordiger van het Leids City Centrum greep de gele genheid aan om te hameren op de wenseiykheid van parkeerruimte in de directe omgeving van het cen trum. Hy Juichte dit plan toe mits er parkeerverboden komen en de blauwe zone wordt uitgebreid. Een parkeergarage is nodig op een af stand van 150 tot 200 meter van het koopcentrum wil Leiden het hoofd bieden aan concurrentie van winkel centra met parkeergelegenheid, zo- alshet over twee jaar beginnende Leidschenhage in Leidschendam, al- du* de LGCMvoordvoerder. Het komt Het Is te hopen, dat de plannenma kers oplossingen vinden, die aan de bezwaren tegemoet komen. Bezoek aan promenade bijv. in Den Haag (ook daar waren toch wel proble men ln de oude binnenstad en hoe eljn die opgelost?) doet je verlangen naar een wandelgebied ln de Leidse city. Maar pas het wel aan met speciale bestrating, leuke lantaarns groen en bloemen en als het even kan 'n terras, waarom langer wach- ten? Wethouder Kret zegt zelf: Het kan nog een jaar of langer duren, maar het komt ervan. De wethouder wees by dit laatste op de mogeiykheld, dat het steed* zwaarder wordende vrachtverkeer niet meer over deze route kan. om dat de walkanten slecht worden en de keldertjes onder de Hoogstraat ook te denken geven. Het in onze rubriek „Binnenstand onder de loep" gelanceerde idee om wat „terrasserigs" met deze kelder tjes te doen werd toegejuicht, ook door ir. Post, die evenwel als be zwaren aanvoerde, dat de kelder* te laag zyn en dat een terra* langs het water alléén uitzicht geeft op de Nieuwe Ryn („En men wil wat zien op een terras") en velen uren van de dag in de schaduw ligt door het hoge V en D-gebouw. HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3