SPANJE VERWACHT ZIJN HEIL NU VAN SUPERPRODUKTIE Mode najaar '70 SHOE POST Fonda schittert Morris Films Jean Gabin de „grote ster in drug-affaire Zieke film moet op de been geholpen 25-1.75 Onderzoek naar vissterfte rnK'tsa crushlak en reptiel 't is altijd voordeliger bij.. IN THEY SHOOT HORSES iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii nl J/i Een man, paard genaamd Beroeps moordenaar Vampiers Mash VRIJDAG 30 OKTOBER 1070 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 BARCELONA <GPD) „Het licht aan het eind van de wereld" zal Spanje de weg naar het we reldsucces tonen. Deze vaste over tuiging van de 170 personen, me rendeels Spanjaarden, die mo menteel een rolprent aan het draaien zijn in Cadaques aan de Costa Brava, klinkt misschien wel erg pompeus. Maar dat is dan ge heel in overeenstemming met een recept van 280 miljoen pese tas (14 miljoen gulden) om een ziekelijke filmindustrie (de Spaanse) weer op de been te hel pen. De vurtoren op Cap Creus met, op de voorgrond, de toch- ook-wel-goede Kfrk Douglas. mmmmrjsr m nmmm Met andere woorden: hoewel Hol lywood de ..superprodukties" de rug heeft toegekeerd, probeert Spanje met een hier ongehoord budget en met een spektaculair scenario, geba seerd op Jules Verne's roman ..Het licht aan het eind van de wereld", de sleutel tot het succes te ontdek ken. Voordelen Een tiental jaren geleden begon nen de Amerikaanse filmreuzen de voordelen van Spanje uit te buiten: goedkope materialen en arbeiders, bijna honderd procent zekerheid van goed weer en goed licht voor bui tenopnamen, en een ongelooflijke va riatie van landschappen, waar men van een hete Amerikaanse „Western" tot een Russisch drama in de bevro ren steppe kan filmen. Nu in 1970 wil Spanje zelf van die voordelen gaan profiteren. Een Madrileense filmorganisatie besloot drie Amerikaanse wereldnamen aan te trekken om met zuiver eigenheims kapitaal een rolprent te vervaardi gen waarvan de opbrengst voor de verandering eens niet naar Hollywood zou verdwijnen. Zelfs de distributie over 's werelds bioscopen werd zorg vuldig uit Amerikaanse handen ge houden en verdeeld onder een Spaanse, een Franse en een Ita liaanse onderneming. ADVERTENTIE de luxe van intf-nationale goede smaak In één van de wildste landschap pen van de Costra Brava (letter lijk de woest kust), een feit dat ove rigens bevestigd wordt doordat nie mand minder dan Salvador Da li al jaren geleden hier zijn woonoord vestigde, laten de Spanjaarden nu „het licht aan het eind van de we reld" schijnen. Het kostte hun Engelse regisseur maandenlange reizen om tot het be sluit te komen de miljoenenfilm juist op deze plek te draaien. De plaats moet namelijk een van de meest on herbergzame oorden op God's aarde voorstellen: de uiterste punt van Zuiö-Amerika, Kaap Hoorn, waar de Argentijnse regering op paasdag 1865 tenslotte een vuurtoren in werking stelde om schipbreuken te voorko men. Dit reddende lichtpuntje werd onder de bijgelovige zeelieden bekend als „het licht aan het eind van de wereld". De uitverkoren plek op de Kata- laanse kust is Kaap Creus, de punt waarmee Spanje het verst in de Middellandse Zee dringt. De Madri leense filmers lieten verscheidene tonnen rots springen om zich een weg naar de punt van Kaap Creus te banen en daar een levensgrote vuur toren op te trekken Toen alles klaar was kwam de drievoudige klap op ae vuurpijl: Yul Brynner, Kirk Douglas en Sa- mantha Eggar. Zij vormen samen met Spanje's topacteur Fernando HEERLEN (ANP) In verband met massaler; vissterfte, die zich cp 31 augustus en 1 september in de Maas heeft voorgedaan, heeft de pro cureur des konings van Belgisch- Limburg op aandringen van Belgi sche lijnvissers aan de Limburgse autoriteiten gevraagd, alsnog een on derzoek te willen laten instellen naar de oorzaak van de visramp, waaraan toen duizenden vissen ten offer vie len. De Gei een se recherche heeft thans opdracht gekregen, een nader onder zoek in te stellen. Een onderzoek, destijds ingesteld door rijks- en pro vinciale waterstaat in Limburg en door DSM na de visramp heeft toen geen schuldige opgeleverd, daar de oorzaak van de vissterfte niet meer te achterhalen bleek. Rey en Italië's Renato Salvatore de sterren aan het firmament waar „het Ucht aan het eind van de wereld" de klok terugzet naar de vorige eeuw. De meest spreekzame van de drie Amerikaanse kasstukken is Kirk Douglas, misschien omdat hij behal ve als acteur ook als producer op treedt met verantwoordelijkheid voor de organisatie van de verfilming. Hij verzekerde ons: „Het is voor mij een nlezier om voor deze Spaanse orga nisatie te werken. Zy laten mij vol komen vrij, zowel als producer als In mijn ïol. Het draaiboek is bijzon der interessant, dat kon ook moeilijk anders met een zo goede basis als een roman van Jules Verne. Het is meer dan alleen een verhaaltje waar veel beweging in zit: het is een allegorie van de stryd tussen goed en kwaad". T weedehands-goed Kirk kan het weten, want hij is het goed dat het kwaad (in dit geval Yul Brynne' bestrijdt. Hoewel, ei genlijk is hy een tweedehands-goed. Het originele goed wordt uitgebeeld door Fernando Rey: een gepensio neerde zeekapitein die van de Ar gentijnse regering de opdracht krijgt ervoor te zorgen dat zyn toren, met het licht aan het eind van de we reld. onafgebroken de scheepvaart zal beletten om van de rand van de wereld af te glijden. Het personage van Rey is overtuigd van het goed van zijn eenzame, moeilijke taak, heel wat meer dan zijn helper (Kirk Douglas), oie er maar met de pet naar gooit. Pas wanneer het kwaad ten tonele verschijnt in de vorm van een pirantenkapitein (Yul Brynner) aan boord van een driemaster, en Fernando Rey afslacht om met val se lichtsignalen schipbreuken te kun nen veroorzaken, brengt het licht aan het eind van de wereld ook k;aarheid in de tot dan toe verwar de geest van helper Kirk Douglas. Een duivelse poging van slechte \ul Brynner om (na verscheidene mislukte moordpogingen) goede Kirk I Douglas uit de weg te ruimen met de eeuwige verleiding (lees: Samantha Eggar» van het vrouwelijke schoon, rondt de benodigde ingrediënten voor een financieel succes af. Het einde zullen wij niet verklappen, al 1. Een zwart piratenschip brengt het Jcivaad. willen we wel zeggen dat de pessi misten bedrogen uit zullen komen. Eind goed. al goed. Moge het licht van het eind van de wereld over de kas van de Spaanse filmindustrie schijnen. ROBBERT BOSSCHART. ADVERT EN TIE Grote keus bij Shoepost Dit fijne modelletje in finish crushlak met chroomgesp HAARLEMMERSTRAAT 46 W. v^» W: Jane Fonda, beste actrice REX De Indianen schieten gaten in de lucht in de film „A man called Horse" (Een man paard genaamd). Dat heeft dan niets met Bonanza te maken. Het gaat om een man (Richard Har- ris) die met Sioux-Indianen in contact komt. Voor de Indianen is hij de eerste blanke, die zy ooit zien. In een schilderachtig gefilm de Indianen-stijl wordt hij „paard" gedoopt, waarbij hij ook als zoda nig een rondje moet lopen. Het paard is echter geboren in een goed gesternte en ziet kans na veel (vreemde) verwikkelingen een amoureus avontuur te begin nen met een Indiaanse prinses. Ook speelt hij de rol van stam hoofd in de strijd tussen twee In dianenstammen. waarbij heel wat pijltjes door het luchtruim klieven. Voor liefhebbers van de Indianen verhalen een prachtige kans ken nis te maken met kleurrijke India nen in een kleurrijke omgeving. STUDIO Er zijn films, die him roem te danken hebben aan de grootse opzet, weer andere aan de uitstekende regie en cameravoe ring en nog weer andere aan bril jante acteertalenten. „They shoot horses, don't they" behoort zeker tot die laatste categorie, want wat actrice Jane Fonda presteert is werkelijk razendknap. De Acade- demy Award, die ze nu al weer enige tijd geleden ontving als bes te actrice van het Jaar heeft ze dan ook dubbel en dwars ver diend. Maar het is niet de enige ver dienste, die deze film uittilt boven het gros van de middelmatige pro- dukties. Een andere belangrijke bij drage daartoe wordt geleverd door regisseur Sidney Pollack die een werkelijk sohokkend contrast in de film weet op te bouwen. Aan de ene kant staaat de pracht en praal rond de wereldkampioen schappen record-dansen in een zaal vol glittergoud, schijnwerpers en een schreeuwerige Amerikaanse speaker. Aan de andere kant een groepje wanhopige mensen, dat in de crisisjaren door hun deelneming aan de dansmarathon hoopt een deel van de pure ellende te kun nen oplossen door de 1500 dollar te winnen die beschikbaar zijn ge steld voor het laatst overblijvende echtpaar. De honderd paren op de dans vloer vormen een zeer gemeleerd gezelschap. Zo is er de oude mari neman Sailor, gespeeld door Red Buttons, die ondanks de serie gra naatsplinters in zijn lichaam deel neemt aan deze krachttoer. Ver der is er Alice (Susannah York), een beeldschone blondine wier eni ge doel het is op te vallen bij de filmmensen, die zo nu en dan de dansmarathon volgen. Tot de deelnemers behoort ook Ja mes met zijn zwangere vrouw en „last but not least" Gloria Beatty (Jane Fonda) die Robert als gele genheidspartner krijgt omdat haar oorspronkelijke partner wordt ai- gekeurd bij de inschrijving. Gloria is een cynisch meisje met een heel scherpe tong die tot nu toe nog LIDO Wreed gaat het eraan toe tijdens de Mexicaanse revolu tie (nou ja, een poging daartoe) tussen 1912 en 1914. Het begint met de mijnarbeider Paco Roman (Tony Musante) die met anderen gewelddadig een zilvermijn over neemt. Daarmee is de revolutie geboren. Het brein van Paco is al lerminst voldoende om een revolu tie te leiden en daarom wordt de Pool Sergei Kowalki (Franco Ne ro). een beroepsmoordenaar, in dienst genomen. Die dienstbetrek king is meer een herenbaan voor Kowalki. Met zijn snelle hand van schieten en zijn sluwe geest maakt hij alles en iedereen aan zichzelf ondergeschikt. Of uiteindelijk de revolutie slaagt, wordt niet duide lijk door de film. Een happy-en- ding is er wel. Beide aanvoerders van de groep opstandige Mexica nen overleven alle gevaren in te genstelling tot hun medestrijders. Vandaar ook de titel: „A profes sional gun." Het past helemaal in de film, dat vriendelijke slot. Ten slotte gaat het om een alleszins amusante show. met kostelijke Mexicaanse muziek (van Morrico- nc en Nicolai; alleen al de moeite waard) prachtige landschappen en mooie kleuren. Niet helemaal ver wonderlijk, want de producent (Sergio Corbucci) van deze film heeft meer grote produkties op zyn naam staan, zoals „A fistful of dollars," „For a few dollars more" en „The good, the bad and the ugly." LUXOR Regisseur Pierre Granier-Deferre heeft met de film „De zwijgende heerser," die deze week in Luxor draait, midden in de roos geschoten. Ruim anderhalf uur ziet hij kans de bioscoopbe zoekers te boeien en mee te sle pen in een spannende „drug" af faire. BU de keuze van de acteurs voor deze film heeft Deferre met Jean Gabin een bijzonder goede greep gedaan. Zyn spel reikt tot zeer grote hoogte waardoor de naast hem spelende sterren eigen lijk in het niet vallen. De rolprent geeft een duidelijk beeld hoe bezeten de onderwereld figuren op heroïne zijn. Er hoeft ook maar iets mis te gaan en ze verklaren de oorlog. Zo gaat het ook in „De zwijgende heerser." Een hoeveelheid narcotica, ter waarde van twee miljoen gulden, verdwijnt. Dit is voor de gangsters net sein om tot actie over te gaan. Als Auguste, Jean Gabin, er dan achter komt dat een kleinkind van hem bij de „drug"-smokkel is be trokken. bindt hij, zonder hierin de politie te kennen, de stryd tegen de uit vijf leden bestaande bende aan. Hij krijgt „het spul" in handen en vernietigt het. Uit angst dat de gangsters zijn kleinzoon iets zou- CAMERA Voor de vierde week aan de Hogewoerd Polanski's Met Jouw tanden in de nek. De Poolse regisseur, zelf acteur in deze film. zet zijn verkenningen in het gebied dat grenst aan de magie voort met een uiteenzetting over de vampier. In Met jouw tanden schittert nog Tate, de door Manson c.s. zo ver schrikkelijk vermoorde echtgenote. In de nachtvoorstelling van Ca mera vanavond en morgenavond De wurger van Boston (met o.a. Tony Curtis en Henry Fonda) de verfilming van een reeks moorden die werkelijk hebben plaatsgevon den. Jean Gabin den doen. verbergt hy hem in een kelder. Als een van de smokke laars poolshoogte komt nemen en daarna begint te dreigen, kent Auguste geen pardon en schiet hem zonder meer dood. Dit is voor zijn broer aanleiding om wratik te nemen. Eerst steekt deze een hooischuur van de herenboer in brand. Daar na wordt nog een aantal koeien ge dood. Als de politie er aan te pas komt wenst Auguste niets te ver tellen en alleen maar zijn eigen boontjes te doppen. Wanneer de mannen op het land zijn wordt zijn huis doorzocht en zijn klein dochter aangerand. De hereboer lijkt verslagen. Hij maakt een af spraak met de drie resterende bendeleden. Ztl denken echter niet verder dan hun neus lang is en lopen regelrecht hun dood tege moet Nu gaat de politie de zaak degelijk aanpakken. De bewijzen rijn zo miniem dat hij wordt vrij gesproken. niet veel geluk heeft gehad in haar leven. Evenals de andere deelnemers danst ze steeds opnieuw twee uur om daarna tien minuten te rusten, Wat aanvankelijk als een leuk ver maak wordt gezien verandert lang zamerhand wanneer de deelnemers steeds meer vermoeid raken, in een kwelling terwyl de speaker in de grote zaal opzweept, is het tij dens de rustpauzes een aaneenscha keling van ellende. Hysterie, men tale inzinkingen, woedeuitbarstin gen, hevige ruzies en bar slechte lichamelijke conditie zijn de gevolgen van de te grote lichamelijke in spanningen. Alles is echter nog niet sensationeel genoeg. Op bepaalde tijden wordt er een parcours uitge zet en moeten de deelnemers ren nen .voor him leven. De drie laat ste paren worden uitgeschakeld. Men gaat zelfs zover met de show dat Robert en Gloria worden ge dwongen te trouwen in de danszaal. Als Gloria er achter komt, dat de winnaars ook geen cent overhou- Susannah York, uitrustend van de vermoeienissen door de marathon-dans. den omdat allerlei rekeningen moe ten worden betaald geeft ze verbit terd de strijd op. Robert bewyst haar een „laatste vriendendienst" door de trekker van een op haar gericht pistool over te halen. TRIANON De Gouden-palm- film van Cannes, Mash, blijft nog een weekje in het theater aan de' Breestraat. In de hoofdrollen schit teren Donald Sutherland. Elliot Hould en Tom Skerrit. Mash is geen goedkope satire op de oorlog misschien een karikaturale weer gave van een bizarre werkelijkheid, waarbij humor en sex de weinige ontsnappingsmogelijkheden blijken te zijn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21