Vuil lozen op rivieren is roofbouw 4 actueel bij vkike, Dr. Golterman contra minister Bakker Ontkoppeling van initiatief niet mogelijk >e£ïondjeft^e °°r 's avonds^ hspfveewspmend ccatnieuws rrico era achryuen r niet vergeten- ïHco eten PvdA, D '66 en PPR VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 Woensdag 21 oktober j.l. las ik in de krant, dat minister Bakker van Verkeer en Waterstaat er stellig van overtuigd is, dat de Nederlandse op pervlaktewateren binnen 15 jaar van overtollig vuil gezuiverd kunnen worden en dus weer schoon zullen zijn. Verheugd over deze verrassende mededeling voor ons land het bes te nieuws sedert jaren ben ik het betreffende artikel gaan lezen op zoek naar de nieuwe vinding, die als een deus ex machina ineens tot stand moet brengen, wat tot voor kort on mogelijk leek. Al lezend groeit de te leurstelling: geen nieuwe wegen, geen nieuwe ontdekkingen, niet eens de aankondiging van het zo broodno dige wetenschappelijk onderzoek. Het werd mij duidelijk, dat de minister zijn overtuiging baseerde op de nieuwe Wet Verontreiniging Oppervlaktewater. De teleurstelling gaat vervolgens over in schrik, wan neer we lezen, dat de bestaande vervuiling van 15 miljoen tot 414 miljoen inwoner-equivalenten moet worden teruggebracht en dat deze laatste hoeveelheid aanvaardbaar is, omdat deze graad van vervuiling wordt opgeheven door het zelfreini gende vermogen van het water. king Bedoelt de minister daar heus mee, dat het ongezuiverde afvalwa ter van 414 miljoen Nederlanders in net oppervlaktewater van Nederland mag vloeien, zonder het normale le ven in dit water aan te tasten? Weet de minister, dat we in Neder land ongeveer 5 km3 oppervlaktewa ter hebben? Gelooft hij echt, dat 1 km3 oppervlaktewater het ongezui verde water van 1 miljoen mensen kan opvangen? Myn collega in Pal- lanza maakt zich er terecht al zor gen over, dat in het Lago Maggiore 1 km3 water het afvalwater van 16.700 mensen moet opvangen. Verder, wat is toch dat z.g. zelf reinigend vermogen? In de ondiepe Nederlandse plassen vindt een ster ke accumulatie plaats van alles wat er in terechtkomt, zoals een dikke laag organisch slib, ophoping van zware metalen, stapeling van fosfa ten. Door deze accumulatie is op de zelfreinigende werking, die vroeger in onze plassen misschien wel plaats gevonden heeft, al zo'n roofbouw uit geoefend, dat er nu althans niets meer van over is. De afbraak die door de z.g zelf reinigende werking optreeedt, leidt tot mineralisatie van de af te bre ken verbindingen. Wanneer deze stoffen afgebroken zijn, blijven de stikstof en de fosforzouten. Daar de ze in onze oppervlaktewateren blij ven door de al genoemde accumu latie kunnen zij als voedingszou- Zelfreiniging In de eerste plaats moeten we echter al een vraagteken plaatsen bij het begrip zelfreinigende wer- ADVERTENTIE Hoeveel kazen zon de eerste prijs zijn? „Elégance 1970" Bij „élégance anno 1970" horen, j ook vossebonten die geverfd zijn in onwaarschijnlijke kleuren: marine blauw bijvoorbeeld, bij donkerblau we broekpakken. Vossebont in natu- relkleuren wordt verwerkt tot brede hoedranden, manchetten en zoomgar- neringen van tweedmantel. Wie geen behoefte heeft aan dierenvachtjes kan mantels en capes dragen van tweed, afgebiesd en gegarneerd met kunstleer. En over garneringen ge sproken: Nederlandse warenhuizen verkopen imitatie-bontrand per me ter, waarmee iedereen die een beet je handig is, zelf kan proberen om een mantel van vorig jaar aan te passen aan de tendenzen van deze winter. DEN HAAG (GPD) PvdA. D'66 en PPR zullen bij de be handeling van hun voorstel tot invoering van een districtenstel sel in combinatie met de recht streekse verkiezing van een ka binetsformateur gelijk optreden en niet ingaan op voorstellen tot ontkoppeling van beide zaken. Dat hebben drs. J. M. den Uyl (PvdA), mr. H. van Mierlo en drs. J. M. Aarden (PPR) giste ren verklaard by de indiening van het initiatiefvoorstel. Wordt het voorstel niet aangenomen, dan zullen zy het tot inzet van de verkiezingen maken. Het voorstel, ingediend door drs. J. van Thijn <PvdA>, mej. mr. A. Goudsmit (D'66) en drs. J. Aarden is nagenoeg gelyk aan het advies dat de meerderheid van de staatscommissie Cals- Donner heeft gedaan, maar dat niet door de regering is overge nomen. Centrale gedachte ach ter het voorstel is dat de kiezer meer inspraak moet krijgen in de kabinetsformatie. De indieners achten de twee voorstellen afzonderlijk onvol doende om de kiezer die inspraak te garanderen. Alleen in een sa menhang zien zij de voorstellen als een verbetering van ons staatsbestel. In de gedachtengang van de indieners komen de partyen voor de verkiezingen zo veel mogelijk in onderlinge samenspraak tot een gemeenschappelijke kandi daat, die kans maakt op de vol strekte meerderheid. Behaalt geen der kandidaten die meer derheid, dan doet de Tweede Kamer wettelijk een aanbeve ling aan het staatshoofd. Is er wel meerderheid voor een bepaalde kandidaat, dan wordt hem de vorming van een kabi net opgedragen, dat kan rekenen op het vertrouwen van de Ka mer. Ontbreekt dat vertrouwen, hetgeen theoretisch mogelijk is, dan wordt het parlement ont bonden en worden nieuwe ver kiezingen uitgeschreven. Om te voorkomen dat er maar lukraak kandidaten worden ge steld, willen de initiatiefnemers het recht van kandidaatstelling beperkt houden. Iedere kandi daat zou tenminste vijf kamer leden achter zich moeten heb ben of zoveel kiezers als voor die vijf kamerzetels nodig zijn. Vol gens het voorstel wordt het land ingedeeld in maximaal 15 kies- gebieden, die elk tien zetels be zetten. Binnen deze kiesgebie- den kunnen de lijsten worden verbonden, zodat by de toewij zing van de restzetels deze lijsten als één worden beschouwd. Drs. E>en Uyl zei gisteren dat drie leden van zijn fractie hun oordeel nog voorbehouden. Hij realiseerde zich dat het wets ontwerp door de koppeling van de beide voorstellen wellicht niet haalbaar zal blijken (de kamer meerderheid wil namelijk geen gekozen formateur) maar vond desondanks deze koppeling nood zakelijk om de kiezer meer in vloed op de regeringsvorming te geven. Het KVP-initiatief tot verho ging van de kiesdrempel noemde drs. Den Uyl, gezien in het licht van deze doelstelling van onder geschikt belang. Het zal van de wijze waarop de KVP zich tegenover het thans ingediende initiatief op stelt, afhangen of de PvdA het KVP-voorstel zal steunen. ADVERTENTIE natuurzuivere pepermunt ten gebruikt worden voor de opbloei van algen. En zo krijgen we weer even veel organische stof terug als we oorspronkelijk hadden. Grote rivieren Misschien wil de minister, die 414 miljoen inwoner-equivalenten spui en in onze grote rivieren. Het be grip zelfreinigende werking is ook aan rivieren ontleend en vandaar ten onrechte overgebracht naar on ze plassen. Maar de Rijn, die in Duitsland, en de Maas. die in jns land, al overbelast worden met af valstoffen hebben geen zelfreinigen de werking meer. Minister Bakker weet, dat de gro te vissterfte vorig jaar, die zo pret tig aan de endosulfanvergiftiging kon worden toegeschreven, ieder jaar kan optreden door het in de RUn steeds stijgende zuurstoftekort. Na tuurlijk kan de Ryn en de Maas worden gebruikt als smeerpyp, om ongewenste vuiligheid naar zee af te voeren, een oplossing, die ook elders wordt toegepast. En zo wast de mi nister dan de handen in onschuld, al thans met zoet water. Maar genera ties na ons zullen dan met het pro bleem zitten van een zee, waarin het zelfreinigende vermogen door de ze roofbouw is vernietigd. A propos, hoe is de minister er toch zo zeker van dat het zelfreinigende vermogen in het Eems-Dollard gebied de ba lans in evenwicht kan houden en dat van dit vermogen gerust gebruik kan worden gemaakt? Is dit in een model bestudeerd? Op dezelfde we tenschappelijke manier als de bouw van stuwdammen in het waterloop- kundig laboratorium is bestudeerd? Of is het één en ander gebaseerd op slagen in de lucht? Op dezelfde sla gen in de lucht, als waarop de ver ontrustende situatie in IJmeer, Gooi meer, Eemmeer en de Veluwerand- meren gebaseerd is? Huisdieren Moeten we verder er geen reke ning mee houden, dat, wanneer wij I zelf doorgaan Ryn en Maas te bevui len. Duitsland en Frankryk dan nog i naar ons zullen luisteren als we om zuiver Rijnwater vragen? Nee, op j de grote rivieren kunnen we niet re kenen en dus keren we terug naar het probleem van de 15 miljoen men- 1 sen en 5 km3 oppervlaktewater. Ove- j rigens als alle afvalwater gezuiverd zou worden, blyft er altijd nog 't af- j valwater van 1*4 milj. mensen over daar de beste zuivering op zijn hoogst slechts 90% van de af te breken stof- j fen afbreekt. En weet de minister dat die 10% die niet afgebroken wordt misschien wel tot de zeer onge wenste verbindingen behoort, juist omdat ze niet afgebroken kunnen worden? En hoe moeten wy ons voorstellen, j dat de Nederlandse plassen zich zul- len herstellen van de door roofbouw opgelopen schade, wanneer die 114 i miljoen equivalenten daar toch nog invloeien? Hier is onderzoek nodig, en niet I de zelfbewuste verzekerdheid van het wel goed te doen. Die verzekerd heid zonder onderzoek is er ook niet als het om het Deltaplan gaat, want dan wordt alles eerst minutieus on derzocht. De visie van een Delta plan en niet het optimistische idee, dat over 15 jaar alles in orde is hebben we ook nogdig om het pro bleem van de waterkwaliteit te lijf te gaan. 15 miljoen inwoner-equiva lenten en een zeer grote dichtheid van industrie maken het probleem van al val waterlozing in 5 km3 op pervlaktewater bijna onoplosbaar. Daarom is onderzoek nodig om nieuwe, originele methoden te vin den. We zullen ons moeten afvragen, of die oude biologische methoden, zoals aktief slib en oxydatiebedden, wel die universele oplossing bieden, die we nu nog aan ze toedichten. Er is visie nodig om aan ongehoorde op lossingen te denken, waar ik er maar éen van wil noemen, n.l. het droog- dampen van afvalwater door ge bruik te maken van de afvalwarmte van de nieuwe nucleaire electrici- teits-centralen. Beter gebruik Heeft minister Bakker er al aan gedacht, dat dat met veel geld kan en dat de Friese centrale misschien wel beter gebruikt zou kunnen wor den voor het Oost Groningse afval water dan het Eems-Dollard ge bied? Als er straks in Nederland 100.000 Megawatt geïnstalleerd is, is er voldoende warmte om enkele km3 droog te dampen En misschien zou het Groningse (droge) afval wel goed gebruikt kun nen worden als compost, daar hier voor dezelfde eigenschappen nodig zijn, die dit afval in de zee zo ge vaarlijk kan maken. Waarom is het geld er nu niet om het Groningse af val eerst te zuiveren? Voor het Del taplan was het geld toch immers ook direct beschikbaar? Heeft de volks vertegenwoordiging u de gevraagde kredieten niet verleend? Of hebt u er niet om gevraagd in het idee dat die roofbouw onze tijd wel uit zal houden? Ook over het kostenaspekt verschil ik trouwens met de minister van me ning. Hij rekent ons voor, dat de kosten van de benodigde zuiverings installaties 3 3!4 miljard gulden be dragen, dus 200 miljoen per jaar. Op het ogenblik wordt jaarlijks 100 mil joen besteed. De extra investeringen moeten worden bekostigd uit de steeds hoger wordende heffingen, die de minister nu op twee gulden stelt Maar dat levert per jaar maar 30 milj. extra op. En hoe kan de be windsman voorkomen dat deze 30 molj. niet al gebruik worden voor die erest 100 milj. Straks zal iedere wa terbeheerder zijn budget op die hef- ringen willen sluitend maken en geen extra geld willen fourneren. De mi nister kan niet voorkomen, dat de waterbeheerder zijn nu ongedekte uit gaven uit die heffingen gaat bestrij den. En dat betekent dat die heffing 7 keer zo groot moet worden. Voorts spuit iedere inwoner zoveel voedings- zouten in het oppervlaktewater als overeenkomt met een organische stof- produktie van 10 maal de lozing van die organische stof zelf, die bewuste B.O.D. of C.OD., waarop de heffing berust. En toch komt de bestrijding van die voedingsstoffenlozing maar heel langzaam op gang. En u hoeft maar te kijken naar de groene on smakelijke kleur van de randmeren van de IJsselmeerpolders om te we ten hoe urgent het probleem is. Straks volgt het IJsselmeer zelf. Randmeren Sprekende over de randmeren. Am sterdam loost nu nog vele honderd duizenden inwoner-equivalenten on gezuiverd in het toekomstige IJmeer. Vindt de minister niet dat met de miljoenen voor dijkbouw. ook de mil joenen voor de zuivering daarvan op tafel moeten komen? Die miljoenen krijgen we niet uit die twee gulden per inwoner-equivalent. Als we nu eens begonnen met die miljoenen in te calculeren in het IJsselmeer-inpol- deringsbudget. Dan kunnen we altyd later proberen een deel terug te kry- gen, als maar eerst de installatie er is. Maar od het ogenblik wordt al wel 15 jaar gepraat hoe en wanneer dat geld moet komen. Toen ik b.v. in 1965 verontrustende mededelingen over de Loosdrechtse Plassen het licht liet zien. wisten de beleidsmensen my te vertellen, dat de rioolwaterzuivering van Loosdrecht er snel zou komen Maar de ruzie over die financiering loopt nu ongeveer 6 jaar later nog. De Nederlandse waterstaat-inge nieurs hebben in de strijd tegen de zee altijd een vooraanstaande plaats in de wereld ingenomen. Nu moet dat ook gebeuren in de strijd tegen de watervervuiling. Hieraan zitten na melijk even grote gevaren verbonden. En daarvoor is onderzoek nodig en visie en durf. Als de regering dat nu niet kan opbrengen, gaat de naam van minister Bakker verbonden met de grote smeerpijp, de Nederlandse politieke geschiedenis in. Mentaliteit De Nederlandse mentaliteit is altijd geweest ons vuil maar in het water te gooien, of, nog algemener gezegd, het oppervlaktewater maar overal voor te gebruiken. Die mentaliteit moet veranderen. Maar helaas heeft Verkeer en Wa terstaat met dat van Financiën die mentaliteit ook. Anders zouden deze beide departementen niet de zandwinning uit het Tjeukemeer zo veel belangrijker achten dan het lim- nologisch onderzoek aldaar, dat voor deze zandwinning maar zou moeten j wijken. j Toch is dat onderzoek, naar wat schoon water is en wat er mee kan, hard nodig. Precies even nodig als Minister Bakker felle aanval onderzoek over gezonde mensen by de behandeling van zieken. Daarom vraag ik de minister, de zelfverzekerdheid te veranderen in onderzoek, durf en visie, om ook dit probleem tot een goed einde te bren gen. De tUd dringt. Anders moeten we over 15 jaar constateren, dat ons water nog even vuil is, zoals we nu al horen van de drinkwaterbereiders over de Ryn, ondanks alle optimis tische geluiden van de vorige jaren. Voor optimisme is nu geen tyd meer. Dr. H. L. Golterman, Direkteur van het Limnolo- gisch Instituut van de Ko ninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen. Rijksstraatweg 6 NIEUWERSLUIS (U). ADVERTENTIE Sportieve coat m naturel katoenen duck.Winterwarme borg, winddichte op- zet kraag, maten 36-44 119.75 Jersey knickerbocker. h «mi en jaequerd. In zwart,aubergine en bruin.maten 34-42 aqoF Knittedlook ritscoat met behaaglijke opzetkraag. xv** Geheel gevoerd. In rood, zwart en bruin.mt. 34-42 U VUlUt 1161 Dl] 105.- Helenca pantalon met uitlopende pijpen. Heerlijk warm. In zwart, bruin en aubergine, maten 34-44 28.75 Leiden Hoogstraat 13

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19