CHU WIL AFSCHAFFING HONDENBELASTING NOODLANDING OP WONINGEN VOORKOMEN Actie Strohalm: „Samenleving bedreigd met 'n hartinfarct" Kamer steunt nieuwe gemeente belastingen Kamervragen over uitwijzen van Tunesiër BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN .Houtwerf-Leiden' Drs. Van Oosterom deken Rotterdam NV V-nota voor 6 66 666 6 11 teriniii iste bloei 0 verbetering van basisonderwijs VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het is gisteren vrijwel zeker geworden, dat het voorstel van de regering om het ge meentelijk en provinciaal belastinggebied te verruimen na de vele wijzigingen die onlangs nog zijn aangebracht wel door de Tweede Kamer zal worden geaccepteerd. De tegemoetkomingen van de regering hebben veel van de kritiek die zowel bij de regeringsfractie als bij de oppositie bestond, weggenomen. Onder de nog bestaande menings verschillen. die over het algemeen slechts detailpunten zijn. bevinden zich de heffing van de gemeentebe lasting op onroerend goed door het rijk of door de gemeenten zelf, en het al of niet opheffen van de hon denbelasting. De beslissing hierover valt volgende week woensdag wan neer over de vele ingediende amen dementen wordt gestemd. Minister Beerniink (Binnenlandse Zaken) die niets wil weten van een verbod om die hondenbelasting te innen, vond tegenover zich zijn par tijgenoot Scholten (CHU). Mr.Schol ten had met het ARP-kameriid Kieft, zelfs een amendement inge diend waardoor de hondenbelasting zou worden opgeheven. Hij betoog de dat de inkomsten (in 1970 onge veer negen miljoen gulden) niet opwegen tegen de nadelen (moei lijke controle) en het feit dat diit DEN HAAG iANP) Het minis terie van Justitie heeft besloten een Tunesiër, die volgens de stichting „Release" om politieke redenen uit zijn land is gevlucht, naar Tunesië terug te sturen. Van verschillende kanten worden nu pogingen onderno men dit te voorkomen. Het socialis tische kamerlid H. Wieringa heeft ter bemiddeling hierover met minis ter Polak van Justitie getelefoneerd. Namens de Tunesiër, de 23-jarige Djelassi Asoes, zal de Amsterdamse advocaat mr. J. H. Smeets een aan vrage voor politiek asiel indienen, aldus Release. Het PSP-tweede-kamerlid A. G. van der Spek heeft inmiddels schrif telijk aan de minister van Justitie gevraagd of deze bereid is zijn beslis sing om de Tunesiër Djelassi Asoes naar Tunesië terug te zenden on middellijk in te trekken, opdat als nog de mogelijkheid van andere be slissingen kan worden overwogen. Jurg Molenaar heeft aan het be stuur en de medewerkers van de Eindhovense toneelwerkgroep „Pro loog" gevraagd per 1 september 1971 ontheven te worden' van zijn functie als artistiek leider van deze groep. Hij heeft zijn verzoek gemotiveerd door er op te wijzen, dat zijn relatief langdurig verblijf by „Proloog" het wenselijk maakt hem gelegenheid te geven zich opnieuw te bezinnen op lijn taak als toneelkunstenaar in het artistieke vormingswerk. soort belasting toch wel uit de tijd is. Mr. Scholten vond overigens ook de PSP'er Wiebenga en de heer De Goede (D'66) aan zijn zijde. De so- I cialist Vellenga vond een opheffing j van de hondenbelasting niet nood- j zakelijk. Drs. Wiebenga diende verder nog een amendement in voor het geval I de hondenbelasting wel aal blijven j bestaan. Het kamerlid wil namelijk het bestaande verschil tussen „luxe" honden en „bedrijfshonden" ophef fen. „Vele duizenden honden wor den aan de ketting gelegd omdat dat een klein financieel voordeel ople vert", zo betoogde het kamerlid. Mi nister Beernink zei dat hij er niets voor voelde om dat in de wet op te nemen, omdat de gemeenten even als bij de hondenbelasting zelf vrij zijn om de belasting al of niet te heffen. Kerken niet belast Wordt een duidelijke beslissing hierover pas volgende week genomen, gisteren is in ieder geval duidelyk geworden dat de kerkgebouwen en de natuurschoongoederen (door een amendement van de heer Kieft) niet onder de nieuwe onroerend-goed- belasting zullen vallen. Ook heeft de regering een amen dement van de liberaal Koning over genomen om de gemeenten de mo gelijkheid te geven in plaats van' de bestaande vermakelijkheidsbelasting een vermakelijkheidsretributie te laten innen, in die zin dat genieters van een evenement (TT, de Efteling, renbaan) moeten bijdragen in de kosten die de gemeenten daarvoor moet maken. Aanvankelijk voelde de regering er niets voor om toch een vorm van deze vermakelijkheidsbelasting te handhaven, maar tijdens het debat gistermiddag verklaarde minister Beernink dat hij ten lange leste toch wel was overtuigd door de argumen ten van mr. Koning. Belastingvrije voet Drs. Franssen (PvdA) stuitte op grote weerstand bij drs. Grapper- haus, de staatssecretaris van finan ciën, met zijn voorstel om bij de be lasting op onroerend goed een ho gere belastingvrije voet dan bij de inkomstenbelasting in te voeren. Evenals het kamerlid was de staats secretaris van mening dat er iets gedaan moest worden aan de laagst betaalden, maar volgens hem konden er grote moeilijkheden ontstaan als er een vrije voet wordt vastgesteld van bijijvoorbeeld 8000 gulden, ter wijl dat bij de inkomstenbelasting ongeveer 5000 gulden is. De bewindsman meende, dat het in bepaalde gevallen beter zal zijn als er een mogelijkheid is dat er om kwijtschelding wordt verzocht. Drs. Franssen betoogde dat dat voor velen „pijnlijk" zal zijn temeer daar velen een veel hogere huur betalen door de woningnood dan zij zich ADVERTENTIE Showroom: Nieuwe Rijn 87, telefoon 34544 v,4 lijnen) DEN HAAG (GPD) Willem Hoogendijk uit Utrecht ver gelijkt de menselijke samenleving met een man voor wie een hartinfarct dreigt. „Een overspannen verkoopleider bijvoor beeld", zegt hij, ..of vul zelf maar in. Zijn vrouw waarschuwt. Maar hij draaft door. Uiteindelijk gaat hij dan toch naar de dokter en die zegt: ja, je zal je wat moeten ontzeggen. De zakenlunch de sigaren, de i advies van de dokter opvolgt, lift de auto onderdirecteur wil- krijgt hij wel weer tijd voor zijn len worden. Zoiets betekent wat vrouw en voor zijn kinderen en voor een man, maar als hij het I ook voor zichzelf. De laatste strohalm voor de over spannen verkoopleider. Willem Hoo gendijk (37) is betrokken by de actie strohalm, zoals alle andere mede werkers van het vormingscentrum de kargadoor van de Robert Baedel- stichting in Utrecht. De Actie Stro halm wil zoveel mogelijk landgeno ten laten meedenken over het the ma "Milieubehoud is zelfbehoud." Daartoe is voor volgende week de week van de aarde georganiseerd. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD> Zeer koel bloedig optreden van vlieginstructeur H. N. Pilger <33), heeft gistermiddag voorkomen dat het toestel waarin hij met een leerling zat neerkwam op de pal tegen de Luchthaven Rotterdam liggende complex noodwoningen. Tijdens een noodlanding die 't vlieg tuigje wegens motorstoring moest maken, lukte het hem een zwenking naar rechts te maken waardoor hij de aanraking met enkele verkeers- palen en een auto toch min of meer goed terecht kwam op de betonnen baan naast het gebouwtje van de Vliegclub Rotterdam. De instructeur Pilger en leerling 0. R. Eggers (34), die aan ayn acht ste les voor zijn solovlucht bezig was. waren nog in de start toen de motor van de groen-witte Beagle Pup van de Vliegclub Rotterdam uitviel. En kele seconden daarna begon hij weer even te lopen, waardoor het toestel niet kon stijgen. Pilger stuurde het vliegtuigje daarop naar de vrije ruim te die hij rechts van zich zag. De Beagle Pup, die op het ogenblik van de storing hooguit op zeventig meter hoogte zat. verloor snel hoogte en ramde met de rechtervleugel en het neuswiel enkele verkeerspalen (parkeerverboden) en de geparkeerde auto van leerling Eggers. Het vlieg- tuigje maakte een draai van 180 gra- waren er zeer snel uit en liepen geen waarschijnlijk beide total-loss den en kwam daarna op de beton- verwondingen op. Het toestel vloog Het was voor instructeur Pilgel de non baan terecht. Pilger en Eggers niet In brand. Auto en toestel »bn| tweede goed al gelopen noodlanding.! Willem Hoogendyk, lang en in spijkerpak, en Marieke Schroevers, in paars maxivest, jonge echtgeno te van een bioloog by het ryksinsti- tuut voor natuurbeheer, maken van het interview een dialoog voor een dame en een heer. Ik hoef alleen te noteren. Kwetsbaar Willem Hogendijk: „De mensen moeten zich er bewust van worden dat zij aan het eind van de voedsel keten zitten, dat zij niet zo kwets baar zijn als de vogelkolonie die er gens met de ondergang wordt be dreigd. Maar of de mensen er van horen willen0 Ik ben pessimistisch, Ik geloof dat ze zich alleen door rampen laten overtuigen. Voorlopig blijven we de technologie verheerlij ken. Maanreizen zyn ontzettend machtig, maar het zijn probleemaf leiders. Het is veel moeilijker ons eigen planeetje te beheren." Marieke Schroevers: "Ze denken dat ze heel wat weten, maar ze we ten nog niet een miljoenste van wat er precies in de natuur gebeurt." Willem:"vraag maar aan de dok ter, aan een goeie die er voor uit durft te komen, of ie weet wat er allemaal precies aan chemische pro cessen in ons lichaam gebeuren, dan zegt ie: daar weet ik heel wei nig van." Eerder wist hy met goed gevolg een toestel aan de grond te zetten in een Duits korenveld. Dicht bij huis Marieke "Om het de mensen te vertellen, zullen we met de proble men dicht bij huis moeten blijven, maar het is wel een internationaal probleem natuurlijk." Willem: 'De mensen hebben meer belangstelling voor de STER-reclame met een nieuw middel om een vlek uit de tafel te krygen dan voor zui ver water en zuivere lucht. We zul len moeten vechten uit zelfbehoud. Weet Je, we lachen om een land als India, om ayn heilige koe. maar we hebben onze eigen heilige koe, de auto. Wij zijn zelf een onderontwik keld gebied. Marieke: "Het is zo verschrikke lijk moeilijk. Ook als je praat met mensen uit je eigen kringen. Die zeggen dan: er gebeurt toch wel wat en president Nixon heeft toch zelf ge zegd dat er iets aan gedaan moet worden, maar dat is het wezenlijke niet." Willem: "Het primaat van de Eco nomische groei moeten we opgeven. Daar moeten we vanaf. Ook Krui- singa heeft het gezegd: in wat ik doe zit een flink stuk maatschappij kritiek." Jehova-getuigen Marieke: "We lijken wel een soort Jehova-getuigen. Die hebben het ook altyd over het einde. Je krygt er wel eens een nare smaak van in de mond, maar we moeten gewoon." Willem:"Je ziet het een na het an der kapot gaan en ze weten bij lan ge na niet hoe dat precies komt." Marieke: "Sinds 1900 is 90 procent van de soorten planten in ons land verdwenen." Willem: "Wat normaal in een mil joen jaren gebeurt." Marieke: "Er zijn nog steeds bio logen die zeggen, dat er toch altijd een soortenverandering is geweest, maar zyn er dan sinds 1900 nieuwe soorten bijgekomen?" Willem: 'De mensen zijn ver vreemd zelfs van hun eigen kinde ren, want hoe kan je anders zeggen: het zal mijn tyd wel duren". Marike: „Ze denken dat ze geen stem hebben. Planologische beslis singen worden toch vrywel zonder inbreng* genomen? De mensen stor ten zich dan in dingen van: laat ik dan elk geval maar zo prettig mo gelijk leven." Willem: "We stellen allemaal ver schrikkelijk belangrijke dingen aan de kaak. De overspannen manager aie helemaal dolgedraaid ls." Oud-kapelaan van Voorschoten ROTTERDAM Drs A. J. van Oosterom is benoemd tot deken van Rotterdam, waar hy de plaats gaat bezetten van mgr. B. G. Henning. die binnenkort met pensioen zal gaan. De nu 52-jarige drs. Van Oosterom was achtereenvolgens kapelaan t e Spanbroek, Hillegom, Voorschoten, Den Haag, en van ld augustus 1952 tot 4 april 1953 moderator en gods dienstleraar aan de roomskatholieke school voor maatschappelyk werk te Den Haag. Van 4 april 1953 af was hy professor in de logica aan het Philosoficum te Warmond, van 1 augustus 1958 af tevens directeur van het Philosoficum, sinds 25 Janu ari 1963 kanunnink van het kathe drale kapittel en thans sinds 1967 studentenpastor aan de Katholieke Theologische Hogeschool te Amster dam. Werken of thuis blijven UTRECHT (ANP) De basis eigenlijk kunnen veroorloven. Een 300 gemeenten aanwezig is. Vorig dergelijke belasting zou juist voorjaar bedroeg dat tekort in totaal d.e mensen funest kunnen zyn, zo 278 miljoen gulden en zal dit. jaar betoogde het kamerlid. waarschijnlijk oplopen tot 339 mil- Op de valreep gistermiddag diende j joen gulden, de heer Vellenga een motie in waar- Het kamerlid had zyn motie inge- in de regering gevraagd wordt de diend ondanks de toezeggingen van nieuwe belastingverruiming niet te minister Witte veen (Financiënen gebruiken voor de financiering van j Beernink dat dat helemaal hun be- bestaande tekorten by de gemeen- doeling niet is. ,De tekorten zullen ten, die thans reeds by meer dan moeten verdwynen, dat is duidelyk, De Trachter Muzik Kapelle uit Lech bracht gistermiddag aan Koningin Juliana een aubade op paleis SoestdijkPrinses Beatrix. Prins Willem-Alexander en de hond Timmy luisterden ook naar de muziek. maar deze nieuwe belastingwet dient niet in de eerste plaats voor het op heffen van de tekorten", aldus dr. Witteveen. school moet aan de onderkant wor den uitgebreid met een klas voor de vyfjarigen, de kleuterschool moet voor drie- en vierjarigen worden opengesteld en het onderwys voor drie- tot zevenjarigen moet opnieuw worden doorgedacnt. waarbij het spelelement tot hogere leeftyd kan doorlopen en het leerelement vroe ger kan beginnen. Op die manier worden milieu-achterstanden In de ontwikkeling het best voorkomen. Dit is een van de voorstellen die het wetenschappeiyk en scholingsin stituut van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen doet in een nota „basis voor het beter basison- derwys". De nota is toegestuurd aan staatssecretaris Grosheide van on derwys en wetenschappen naar aan leiding van het voorontwerp van wet op het basisonderwijs dat in februari van dit jaar ter discussie is gesteld. Marie France buigt zich nog eens over het verschynsel „werkende ge huwde vrouw" en constateert dat deze maatschappy de moeder met kleine kinderen nog altyd het liefst aan de huiselyke haard ziet. Vol gens een enquête vindt meer dan tachtig procent van de Franse man nen en vrouwen dat een getrouwde vrouw thuis moet blyven als zy nog jonge kinderen heeft- In de praktyk is het als volgt: Van een groep van duizend jonge Parisiennes biyken er 994 te werken of gewerkt te heb ben. De vrouwen die op zeker ogen blik met werken, zyn opgehouden hebben dat om de volgende redenen gedaan: omdat ze gingen trouwen, omdat ze hun eerste baby kregen, terwyi een kleine groep pas ophield met buitenshuis werken nadat het tweede kind geboren was.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17