Gromiko pleegde in Londen overleg met Britse leiders Nog steeds nazisme in Zweden: Fuhrer met 10.000 volgelingen Ook op Wereldspaardag is 't goed sparen bij de NMB een premie van f5,- Cholera in Praag Piloot van Amerikaans vliegtuig slachtoffer van Russisch bedrog Morgen gesprek in Frankfurt met Scheel gametuwtijdmee-ganaarde nmb! is Mein Kampf9 is bijbel van tuinarchitect Vraagstukken MAOÏSTEN DOODDEN 22 AGENTEN Geen asiel in Zwitserland voor Ojoekwoe Amerikaans- Russisch contact over ruimte Hudon erkent schuld aan 13 overvallen DONDERDAG 39 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T ADVERTENTIE nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 4V2 tot 8%! Zelfs 8%% behoort tot de mogelijkheden als u Rente- spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt By de Londense besprekingen zijn verschillende internationale vraag stukken aan de orde geweest, als mede de betrekkingen tussen Enge land en de Sowjet-Unie. Gromiko en Sir Alec werden het erover eens. dat de handel tussen beide landen dient MÜNCHEN (AP) Volgens de Beierse grenspolitie zijn in Praag vyt gevallen van cholera geconstateerd, terwijl in Slowakije 40 personen aan cholera zijn overleden. De po litie ontleende haar gegevens aan rei zigers. Volgens hen zijn er bi oost- Slowakjje ongeveer duizend cholera- patiënten. De Tsjechoslowaakse radio geeft andere cijfers; zij maakte dinsdag avond bekend, dat in oost-Slowakije vier gevallen van cholera zijn gecon stateerd, maar dat bij andere perso nen die in observatie worden gehou den, geen bevestiging van besmet ting is verkregen. Reizigers uit het westen, die naar oost-Slowakye willen moeten in het bezit zijn van een geldig bewijs van inenting. Beieren controleert reizi gers uit Tsjedho-Slowakije op inen ting. Hongarije heeft de voorzorgsmaat regelen langs de grens met Tsjecho- Slowakije verscherpt en de gren6 ge deeltelijk gesloten. Reizigers uit oost-Slowakije worden bij de grens vijf dagen in quarantaine gehouden. CALCUTTA Reuter» De maoïstische revolutionairen van West-Bengalen. bekend onder de naam „Naxalieten". hebben ten minste 22 politiemannen vermoord 6inds deze staat zeven maanden ge leden rechtstreeks onder het gezag van de centrale regering in Nieuw Delhi werd geplaatst. Dinsdagavond is in Calcutta nog een politieman vermoord in verband waarmede acht personen zijn gearresteerd. Gis teren zijn in Noord-Calcutta twee personen door de politie doodgescho ten. Zij waren bezig spoorwagons te plunderen. BERN (AP) De Zwitserse re gering heeft gisteren de asielaanvra ge van de vroegere Biafraanse leider generaal Oejoekwoe afgewezen. Ojoe kwoe kreeg onlangs bevel Ivoorkust te verlaten. Nadat ln Januari het Biafraans verzet tegen Nigerië in eenstortte heeft de generaal in Ivoor kust politiek asiel genoten. De Zwitserse regering liet weten, dat Ojoekwoe al in een ander land asiel geniet, waar hij niet in gevaar ver keert. Er was daarom geen reden hem asiel in Zwitserland te verlenen. te worden uitgebreid. De Britten wil len meer goederen aan de Sowjet- Unie verkopen, omdat de Russen thans veel meer in Engeland invoe ren dan de Britten in de Sowjet- Unie. Wat de kwestie-Indo-China be treft bleef Gromiko vasthouden aan het Sowjetrussische standpunt, dat de Ujd nog niet ryp is voor het by- eenroepen van een internationale vredesconferentie over Indo-China door Engeland en de Sowjet-Unie, de twee voorzitters van de Geneefse con ferentie van 1954. Douglas-Home vond deze reactie teleurstellend. De Britse minister vroeg zyn Rus sische collega waarover op een even tuele Europese veiligheidsconferentie met succes overlegd zou kunnen wor den. Gromiko antwoordde dat men van gedachten zou kunnen wisselen over een verklaring over het afzien van geweld en de economische en cul turele betrekkingen tussen de landen van Europa. De twee ministers be spraken voorts de mogeiykheid van de vorming van een permanent orgaan, dat speciale kwesties met betrekking tot Europa zou kunnen behandelen. Dit orgaan zou dan moeten worden ingesteld door de Europese veilig heidsconferentie. Gromiko was het met zyn Britse ambtgenoot eens, dat er snel voort gang gemaakt moet worden by de vier-mogendhedenbesprekingen over MOSKOU AFP) De Sowjet- Unle en de Verenigde Staten hebben dinsdag en woensdag in Moskou be sprekingen gevoerd over de moge lijkheden van samenwerking op het gebied van het koppelen van ruim teschepen. Besloten is het overleg voort te zetten. De voorzitter van de Sow jet-Rus sische Academie van Wetenschap pen, prof. KeldisJ, zei dat de confe rentie van deskundigen bevredigend was verlopen. De Amerikaanse af vaardiging stond onder leiding van Robert Gilruth, directeur van het controlecentrum voor bemande ruim tevaart in Houston, terwyi de sow- jet-delegatie werd voorgezeten door Boris Petrow, een deskundige op het gebied van automatische contro lesystemen. Het uiteindeiyke doel van 't over leg is te komen tot een gemeen- schappeiyke reddingsdienst in de kosmische ruimte. Hiervoor is ech ter standaardisatie van de koppe lingstechniek noodzakeiyk. Een ex tra moeiiykheid wordt gevormd door het feit, dat de Russen in hun ruim teschepen een mengsel van zuurstof en stikstof gebruiken terwyi de Ame rikaanse ruimtevaarders in zuivere zuurstof werken. MONTREAL (AP) Robert Hu- don, lid van het verboden Bevry- dingsfront van Quebec (FLQ> heeft woensdag voor de rechtbank bekend zich schuldig te hebben ge maakt aan dertien gewapende over vallen. Hudon is een van de ..politie ke" gevangenen wier vryiating is ge- eist in ruil voor vryiating van de ont voerde Britse diplomaat James Cross. Beriyn en in de crisis in het Nabye Oosten. Over Beriyn waren beide partyen het eens, dat een overeen komst over de toegankelykheid \an de verdeelde stad, zo snel mogeiyk tot stand moet komen. Dit is het doel van de besprekingen die Britse. Rus sische, Franse en Amerikaanse am bassadeurs daarover voeren. Volgens de Britten is voortgang inzake de Berlynse kwestie de sleutel tot ver mindering van de spanning in Eu ropa. De Britten hebben voortgang ln de Berlynse kwestie ook als voor waarde gesteld voor het houden van I een Europese veiligheidsconferentie. Wat het Midden-Oosten aangaat: Douglas-Home en Gromiko werden het erover eens, dat ..met alle macht gestreefd dient te worden naar een j zo speodig mogelyke hervatting van het overleg onder auspiciën van de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring". Nadat de besprekingen van Gro miko met de Britse leiders beëindigd waren en de Sowjetrussische minister zjjn intrek had genomen in de Lon dense ambassade van zijn land. her innerden vijfhonderd Britse Joden hem eraan, dat er niet alleen in Is- i raël Joden wonen, maar ook in de Sowjet-Unie. Laatstgenoemden kry- gen geen toestemming om het land te verlaten. Zij hielden een betoging voor de ambassade tegen ..het anti semitisme in de Sowjet-Unie". Een delegatie van vijf betogers deponeer de een verzoekschrift bij de ambas sade. waarin op Gromiko een beroep werd gedaan zijn invloed aan te wen den om „een einde te maken aan het Ijjden van onschuldigen". Morgen zal Gromiko op zijn terug reis naar Moskou een tussenlanding maken in Frankfurt, waar hij bespre- Gromiko (links) voerde als Soiojetrussisch minister van Bui tenlandse Zaken in Londen be sprekingen met de Britse premier Heath en zijn ambtgenoot Dou glas-Home. Rechts-, de Britse premier Heath. kingen zal voeren met zyn Westduitse ambtgenoot Scheel Dit is dan de eerste maal. dat de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken de Bondsrepubliek bezoekt. Waarnemers vermoeden, dat bij deze besprekingen de kwestie-Beriyn en de politieke sa menhang daarvan met de parlemen taire goedkeuring van het Sowjet- russisch-Westduitse verdrag van Mos kou een centrale plaats zullen inne men. Morgenavond keert Gromiko naar Moskou terug. ANKARA (AFP. AP) Met be hulp van een systeem van elektro nische nabootsing hebben de Russen het Amerikaanse U-8-toestel met de twee Amerikaanse generaals en de Turkse officier naar hun grondge bied gelokt Dit zou volgens welinge lichte kringen in de Turkse hoofd stad Ankara biyken uit een bericht van de directeur van het Turkse persbureau „Anatolie" Met steeds toenemende sterkte zouden de Russen de signalen heb ben nagebootst van de zender van de Turkse stad Kars. waarop de pi loot van het toestel zich tydens de vlucht moest richten. Door de sig nalen van deze zender te overstem men met dezelfde maar veel krach tiger signalen slaagden de Russen erin het toestel naar Leninakan ln Russisch Armenië te lokken. Het bericht van het persbureau besluit met de opmerking dat „men niet weet waarom de Russen het toestel wilden hebben". Turkye zal de twee Russische stu denten, die dinsdagavond met een gekaapt, toestel ln Sinop zyn gelano vervolgen wegens schending van het Turkse luchtruim, zo heeft de gou verneur van Sinop medegedeeld. De Sowjetrussische ambassade heeft In tussen nog steeds geen toestemming gekregen voor een bezoek aan Sfnop. Aangenomen wordt dat dit een ver geldingsmaatregel is omdat Turkse consulaire vertegenwoordigers ook nog steeds wachten op toestemming een Turkse kolonel te mogen bezoe ken die zich beivond in het kleine Amerikaanse legervliegtuig dat met twee generaals per vergissing in Ar menië is geland. Wel hebben Ame rikaanse consulaire vertegenwoordi gers de generaals mogen bezoeken. STOCKHOLM (GPD) —Hoe meer men spreekt over "gezondheid" en "levenskracht", des te meer reden is er te veronderstellen dat het eigeniyk om Iets tegenovergestelds gaat. Dat is de conclusie die men kan trekken uit een dezer dagen in Zweden verschenen boek: "Fascis me en nazisme in Zweden 19201940". geschreven door dr. Eric Warenstam. Het boek zelf is ongetwyfeld zout in de wonde van enkele vooraanstaande Zweedse po litici, die hier hun nationaal-socialis tische jeugdzonden nogmaals kry. gcn voorgeschoteld. En nog steeds bestaat er in het zich super-democratisch noemende Zweden een nazistische beweging met rond tien duizend aanhangers. De grote "Flihrer" is een 39-jarige tuin-architect, Göran Assar Oreds- son. leider van deze duideiyke na zistische Nordiska Rikspartiet (Noordse Ryksparty). Er zyn welis waar enkele kleine groepen die "ras zuiverheid" en het "bestryden van het wereld-Zionlsme" nastreven, maar deze party tj es voeren een kwynend bestaan I> grootste party is dus de Nor diska Rikspartiet. Oredsson, wiens bybel "Mein Kampf" heet. woont in Strangnas, op rond 40 km afstand van de hoofdstad Stockholm. Een onderzoek heeft aangetoond, dat het merendeel van de leden van zijn party te vinden ls ln de univer siteitssteden Lund. Gothenburg. Umea. Malmö en Stockholm. Het grootsite deel van de n.p. bestaat dan ook uit studenten en academici. "Führer" Oredsson wordt in de par- ty leiding bygestaan door zyn in Duitsland geboren echtgenote Vera, terwijl het zoontje Rommel, als hy groot genoeg is, ook de handjes uit de uniformmouwtjes kan steken als dit noodzakeiyk mocht zyn. Helden van onze tijd Geesteiyk voedsel voor de partij genoten verstrekt het partyorgaan Nordisk Kamp. waarin artikelen ge publiceerd worden als: "Ik droom de dat ik Hitier ontmoette" en "Ka- rel XII. Napoleon en Hitier grote helden van onze tyd". Het partyprogramma omvat eeuwi ge trouw aan Adolf Hitler die als een held wordt vereerd, het stoppen van de immigratie van buitenland se werknemers, geen hulpverlening meer aan de ontwikkelingslanden, de menseiykheid van werkkampen, maatregelen tegen a-socialen en vooral uitvallen tegen joden. Dat bepaalde theorieën over su perioriteit van byvoorbeeld het Germaanse ras geen uitvinding zyn van wyien AdoLf biykt ook uit het boek van Warenstam. Dit rassen-dis criminerende mysticisme waarop het duitse nazisme (in tegenstelling tot het Italiaanse fascisme) gedeel- teiyk was gebaseerd, kwam zowel in Zweden als ook in Duitsland voor. Reeds lang voordat een zekere Schickel gruber via demagogische kunstgrepen in "de Führer" werd ge transf ormeerd Paradoxaal genoeg biykt het een later vooraanstaande sociaal-de mocraat en Zweedse bioloog te zyn, dr. Bengt Lidforss, die vóór de op richting van de nazistische party door Hitler, zich reeds systematisch bezighield met de vraag waarom Ariërs toch zoveel beter waren dan alle anderen, waarby hy zich niet eens afvroeg of ze dat wel waren. Stormtroepen Lidforss poneerde een aantal stel lingen. waarby hy de onderverde ling „goede Europeanen" en „de rest" gebruikte. De goede Europeanen be zitten „inneriyk, ln hun gloed, iets wat het gele ras mist, en dat overi gens ook niet waarneembaar Is by de wilde volkeren!" De Joden kwamen er by Lidforss slecht af. want die werd aangewreven dat ze „zich op ziekelyke wyze overal aan ergeren en niet in 6taat zyn met de natuur tot overeenstemming te komen". De ver klaring hiervoor was volgens de blo- loog „het gebrek aan idealisme, een gebrek dat scherp contrasteert met de vreugd? en het levensgeluk dat Germanen in de arbeid vinden". Pro fessor Herman Lundborg bakte het letteriyk en flguuriyk al even bruin waarbij men rond 1930 meer wind ln de zeilen kreeg door Hitiers op mars. Aanvankeiyk droegen de stormtroe pen de hun ideologie symbolise rende laarzen en zwarte hemden, vry naar Italiaans voorbeeld. Maar na een bezoek van de partybonzen aan het congres in Neurenberg ln 1929 werden het bruine hemden. Eerste paasdag 1931 marcheerden Zweedse nazi's in uniform door Go thenburg, met aan het hoofd van de stoet ryksleider Birker Furugaard. In 1932 nam de Zweedse Nationaal-so- cialistische bond deel aan de verkie zingen. Men wist 15.000 stemmen te verzamelen. Dat was wel het grootste succes dat men ooit behaalde, want verschillende factoren waren er de oorzaak van dat het nationaal-socia- lisme in Zweden verder geen stevige voet aan de grond kreeg. Het belang- rykste waren wel de onderlinge ge schillen ln de gelederen, hetgeen leid de tot versplintering en zelfs het be stryden van elkaar. Warenstam: ..Een groot gedeelte, van hen die lndertyd het nationaal - socialisme als het hoogste goed be schouwden zyn naderhand tot inkeer gekomen of hebben om praktische re denen hun werkzaamheden gestopt. Maar een deel van deze luidruchtige bestrijders van de democratie is ge woon nooit opgehouden met het ver kondigen van het evangelie uit Mein Kampf. Gecamoufleerd werken ze nog steeds onder ons". Betere tijden Interessant hierby ls dat een groot aantal personen tot andere Inzichten kwam na de slag by Stalingrad die het begin vormde van de stuiptrek- Göran Oredsson kingen van het Derde Ryk. Voor emigranten die aan het nazidom wa ren ontvlucht, zoals Willy Brandt, Herbert Wehner en de Oostenrykse premier Bruno Krelsky braken toen ook betere tyden aan. In het begin was het hun namelijk volledig ver boden enige anti-nazi-actlviteiten vanuit Zweden op touw te zetten. De nazistische groeperingen wer den nooit factoren van grote beteke nis in de Zweedse politieke arena. Terwijl er tal van schandaal tjee in eigen kringen waren richtte de pro paganda zich tegen het bankiershuls Wallenberg en de uitgeversfirma Bonnier, wie werd verweten de wer- kefljke regering te zyn. De regering ls slechts een stropop en, evenals de eveneens socialistische landsorganlsa- tie van vakbonden, een werktuig voor de kapitalistische uitbuiteryen, zei men toen. Anno 1970 zyn dit da- geiyks terugkerende argumenten, maar nu komen ze uit de tegenover gestelde hoek. LONDEN (AFP, Reuter. AP) De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. op terugreis uit New York, heeft gis teren in Londen enige besprekingen gehad met premier Edward Heath en zijn Britse collega Sir Alec Douglas-Home, Beide hebben een uitnodiging van Gromiko aanvaard om in Moskou overleg te komen plegen met de Kremlin-leiders.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7