Steunfraudeurs kosten Sociale Dienst tienduizenden guldens Oude bruggen vragen V0 DAF-DAG BALLY Redacteur Leidsch Dagblad vindt bij eigen controle ZOONS STONDEN VADER BIJ We doen het zelf ®»ster Leidse raad weer bijeen l Gouden echtpaar Glasbergen: Geprofiteerd van werkelozensteun Solglytt vaart DAF - centrum Leiden RUIM HALF MILJOEN „OVER WATER GOOIEN' DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 tfEïlWH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De gemeentelijke Sociale Dienst is een miljoenenbedrijf. Per jaar keert de dienst veertien miljoen gulden (1966: tien miljoen) uit aan tien procent van de Leidenaars, die geregeld om steun komen. Het gaat daarbij om gemeen schapsgelden, die beschikbaar zijn voor mensen die buiten hun eigen schuld in armlastige omstandigheden zijn geraakt. Het bedrag, dat deze mensen nodig heb ben groeit jaarlijks. Drie factoren spelen daarbij een grote rol. Allereerst de kosten stijging, waartegenover de dienst ook. machteloos staat. Een tweede factor is de goedgelovigheid en de betrekkelijke willekeur waarmee bepaalde personen in de dienst werken. Een voorbeeld daarvan is het optreden van een vrouw van de dienst, die bij een ongehuwde moeder komt en zegt: Jk had gedacht dat u voor het kind (dat ergens is ondergebracht) 25 gulden per week moet gaan betalen. Vindt u dat veel?" Als de moeder zegt het inderdaad wel wat veel te vinden, dan wordt het bedrag op vijftien gulden vastgesteld. Men kan zich afvragen of er voor dit soort gevallen richtlijnen bestaan, om dat de medewerkers van de dienst zelf bedragen naar eigen inzicht mo gen bepalen. Op zijn minst opmerke lijk is het ook, dat dezelfde dame van de dienst tegen de moeder, die vertelt nog kinderbijslag van haar kind te moeten aanvragen zegt: „Laat maar zitten. Die 500 gulden maken op het totaal van de dienst ook niets uit. Intelligenter Een derde factor, die bepalend is voor het groeiende bedrag, dat de dienst nodig heeft is het aantal frau de-gevallen, het aantal gevallen, waarin steun wordt uitgekeerd aan mensen die daarop geen aanspraak kunnen maken. Alle steden kampen met dit probleem. Men mag aannemen, dat een stad als Leiden, met relatief de drukste sociale dienst in het land, een groot aantal uitkeringen doet in gevallen waarin dat niet nodig was. Door het instellen van een controleur zou dat ten onrechte uitgekeerde be drag aanzienlijk teruggebracht kun nen worden. In verschillende steden (zoals Eindhoven) verdient een con troleur zijn eigen salaris vele malen terug. In Leiden heeft men echter geen behoefte aan een controleur. De LEIDEN De volgende vergade ring van de Leidse gemeenteraad is maandag 9 november 's avonds om half acht. Op de agenda staan Preadvies op het verzoek van het bestuur van de stichting Rooms- Katholieke Scholen om medewer king voor de aanschaffing van 80 leerlingensets voor het 2e en 3e leer jaar ten behoeve van zijn g.l.o.-school aan de Boshuizerlaan 18a. Voorstel inzake vaststelling van de vergoedingen in de exploitatiekos- tenften, waarop de besturen van de bijzondere kleuterscholen over 1968 aanspraak hebben. Voorstel inzake vaststelling van de vergoeding in de exploitatiekosten over 1968, waarop de besturen van de bijzondere scholen voor ge woon, voortgezet, gewoon en uitge breid lager onderwijs aanspraak heb ben Voorstel inzake het vaststellen van een verordening, houdende nade re voorzieningen met betrekking tot de rechtstoestand van de ambtenaren bij de brandweer der gemeente Lei den. Voorstel inzake het aankopen van perceel Koppenhinksteeg 8-8a. voorstel inzake het aankopen van de percelen Zuidsingel 35, 37, 39 en 41. Voorstel van de raadsleden In *fc Veld, v. Baaren en mevrouw Ker- ling, om te bepalen dat in het al gemeen bij onderhandelingen tot aankoop van verhuurde panden de van de zijde van verkoper gestelde voorwaarde tot het betalen van inte rest vanaf zeker tijdstip tot aan het moment van de eigendomsover dracht, niet aanvaardbaar is. Voorstel Inzake wijziging van het besluit van de raad tot onteige ning van percelen, die zijn begrepen in de bestemmingsplannen „Heren gracht-Zij lsingel". Voorstel inzake het beschikbaar Btellen van gelden voor gedeeltelijke vernieuwing van de Nonnenburg. voorstel inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de gedeetelijke vernieuwing van de Lourisbrug. Voorstel inzake het garanderen van de rente en aflossing van een door de Leidse Spaarbank aan de mStichting Werkende Jongeren te verstrekken geldlening voor de aan koop en verbouwing van het pand Steenschuur 5. voorstel inzake het garanderen van de rente en aflossing van een door de Leidse Spaarbank aan de Stichting Werkende Jongeren te ver strekken geldlening voor de aankoop en verbouwing van het pand Zoe- terwoudsesingel 39. Voorstel inzake het vaststellen van de verpleegtarieven voor de psy chiatrische inrichtingen „Endegeest en ..Voorgeest" voor 1970. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot levering van gas met de gemeenten Leimuiden, Nieuwkoop. Nieuwveen, Rynsa- terwoude en Woubrugge als laatste in dit gebied, directeur van de dienst mr. J. W. ten Napel, heeft enige weken gele den in een lezing over de dienst voor mensen van bedrijfsverenigingen ge steld, dat er bij de Sociale Dienst geen controleurs nodig zijn, omdat de medewerkers van de dienst intelli genter zijn dan de controleurs als het om het doorzien van de waarheid gaat. En een medewerker van de dienst verklaarde eerder deze week aan één van onze verslaggevers: ,X>e directie wil het politionele element er buiten houden. Het is een vertrou wenskwestie tussen de maatschappe lijk werker en de cliënt. Sociale re chercheurs aanstellen betekent de klok terugzetten". Men kan zich daarbij de vraag stellen of het de klok vooruitzetten is, als men een situatie schept waarin criminaliteit wordt mogelijk gemaakt of zelfs uit gelokt. Duidelijk is, dat er nu op grote schaal misbruik wordt gemaakt van de wet. Veel reacties, die naar aan leiding van eerdere berichten over steunfraudes bij onze redactie bin nenkwamen bevestigen dit. Eén van onze redacteuren, die zioh niet kon verenigen met de motivering van de dienst om geen controleur aan te stellen, bombardeerde zichzelf tot controleur en ging op zoek naar gevallen, waarin ten onrechte steun werd uitgekeerd. By politie, justitie en gemeente klopte hy op gesloten deuren. Niemand durfde concrete fei ten te leveren, al wilden ze allemaal wel zeggen, dat het om enorme be dragen gaat. dat er veel personen verdacht worden en (van politiezijde) dat men toch al overbelast is, zo dat men niet verlegen zit als de So ciale Dienst gevallen van fraude niet meldt. En die gevallen zijn er. Het geval van de man, die geen kijkgeld be taalde voor zyn tv van sociale- dienstgeld gekocht) en de boete door de dienst liet betalen; of van de jon geman, die voor de rechter verklaarde niet te malen om zijn geldboete, om dat de sociale dienst wel zou beta len. Onze redacteur vond voor eigen rekening meer van die gevallen, waarvan de namen van de betrokke nen om begrijpelijke redenen worden verzwegen. Een ander geval is dat van een man die in de periode '67—'69 met korte onderbreking steun heeft ge trokken terwijl hy naar eigen zeg gen in die tijd tussen de 250 en 450 gulden verdiende. Hy was zogenaamd van zijn vrouw gescheiden, zodat zij ook steun kon trekken. Een Leidse prostitué, die in Den Haag werkt, zou van de dienst een uitkering hebben gehad toen zy een been gebroken had. Er zijn nog veel meer gevallen. Onze redacteur heeft de beschikking over de namen van een vyfentwin- tigtal andere personen hier steunuit kering op zijn zachtst gezegd op du bieuze gronden geschiedt. Zonder namen te noemen vertelt een Leidse rechercheur („zeg beslist niet, dat je by my bent geweest",) dat er nog tal van steunfraudeurs in Leiden rondlopen. En hy wil ook wel zeggen dat het daarbij vaak gaat om schoonmakers, slopers, kelners, kwi tantiewerkers, glazenwassers en kop pelbazen. En een ander suggereert, dat er een geval van een koppelbaas is geweest, dat de dienst een aanzien lijk bedrag heeft gekost, maar dat door de dienst, terzijde is gelegd als slechts een klein bedrag op het grote totaal. A-socialen Opwellend m alle gesprekken was de verontwaardiging over deze gang van zaken bij outsiders zowel als in- Ingewijden spreken zelfs van „een kweekplaats van a-socialen'. Onge rust maakt men zich ook over de jeugdige leeftijd van veel steuntrek kers. Mm zou zich naar aanleiding LEIDEN Aan de Leidse Unl versiteit is gisteren de heer J. Vriesendorp, raadsheer van het ge rechtshof in Arnhem, tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Ambtshal ve aanvullen van rechtsgronden in het burgerlijk geding". Promotor was prof. mr. W. L. Haardt. De promotie geschiedde cum laude. Voor het proefschrift van mr. van het resultaat van enkele da*en werd v^!wnd door de Ne_ zoeken kunnen afvragen of het toch LEIDEN Wat je in het huis van het echtpaar Glasbergen- V. d. Horst aan de Rijn- en Schiekade 61 ook tegenkomt, van te voren staat al vast. dat één van hen het zelf heeft gemaakt. VriesendorpOok nu. een week voor hun 50-Ja- LEIDEN —Een 23-jarige etaleur uit Leiden heeft trouw iedere week de werkeloosheidsuitkering van een bedrijfsvereniging geïncasseerd, ter wijl hy voor drie firma's betaald etaleurswerk deed. Op deze wijze streek hy een be drag van f3119 op. Wegens het ple gen van valsheid in geschrifte moest hy zich nu voor de Haagse politie rechter verantwoorden. De etaleur verklaarde, dat hy In middels bezig is het onrechtmatig ontvangen bedrag terug te betalen. Door extra te werken heeft hy f 1600 gespaard De officier van justitie verklaar de eigenlyk van plan te zyn geweest In dit geval gevangenisstraf te eisen. Gezien de terugbetalingen, wilde hy volstaan met f 200 boete en twee we ken voorwaardelyke gevangenisstraf mei een proeftyd van twee jaar. De politierechter constateerde, dat de verdachte in ernstige mate mis bruik heeft gemaakt van de sociale voorzieningen. Er wordt veel "zwart geëtaleerd" zo wist de rechter, juist omdat dit werk moeilijk is te con troleren. Hoewel de rechter de eis byzon- der laag vond. wilde hy geen zwaar dere straf opleggen en vonniste con form de eis. ARNHEM/LEIDEN Vijftig pa tenten van het verpleeghuis Solglytt maken thans, begeleid door veertien personeelsleden, de Jaarlijkse vaar tocht. Gisterochtend vertrokken zy met de .Prinses Irene" naar Arn hem. De stemming aan boord was uitstekend en vol verwachting werd gisteravond al weer uitgekeken naar de vaartocht van vandaag, die Dus- seldorf als doel had. De eerste ruk was vrij groot. Pas om negen uur 's avonds meerde de Prinses Irene in Arnhem af. ADVERTENTIE Zuiver Wetenschappelyk Onderzoek iZWO). De heer Vriesendorp werd bijgestaan door zyn beide zoons als paranimfen (op foto LD/Holvast gedrieën in een rijtuig) Koppelbaas Een man werd in maart van dit jaar betrapt op steunfraude tot een bedrag van ongeveer 1200 gulden. Zelf zegt hy: ze maken me niks. Enkele jonge mannen trokken afwisselend steun by het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de Sociale Dienst. Niettemin hebben zy inkom sten uit hun werk gehad. Eind maart/begin april werden zy betrapt, maar voor zover is na te gaan werd de politie niet van de fraudering op de hoogte gesteld. Een beruchte koppelbaas heeft maand in maand uit ettelijke jaren lang uitkeringen gehad, fcerwyl hy toch werkte. Zyn zaakjes had hy prima geregeld. Hij maakte gebruik van stromannen en liet zichzelf niet als koppelbaas registreren, zodat hy als „werkloze" in aanmerking bleef komen voor uitkering van de dienst. Daarmee was hy sociaal gedekt en bleef hy uit handen van de fiscus, waar hy naar men zegt een schuld van tonnen heeft. Het verhaal gaat, dat hy toen één van zyn stroman nen in de gevangenis aan de Casua- risstraat in Den Haag zat als „zaakwaarnemer" naar de gevange nis ging, om zyn stroman (evenals de andere stromannen een zwakbegaaf de met blo-opledding) de nodige kwi tanties te laten tekenen in verband met de levering van arbeidskrachten aan aannemers en onder-aannemers. Een jongeman (in 1967 lid van een jeugdbende die Zuid-Holland on veilig maakte) trekt al maanden steun terwyi hy werkt. Men heeft hem nooit kunnen betrappen. Hetzelfde geldt voor een schar relaar/opkoper. Daartegenover staat een aantal gevallen waarin de fraude door de dienst wel ontdekt werd, maar waar zover na te gaan geen politie is in geschakeld. niet lonend zou zyn in Leiden één derlandse Organisatie voor of meer controleurs aan te stellen. Een artikel in het Wetboek van Strafrecht zegt dat hy. die zyn gezin in behoeftige omstandigheden brengt of laat, strafbaar is met een half jaar gevangenis. Er is een uitspraak van de Hoge Raad, die stelt, dat het be wijs van behoeftigheid gelegen is in een uitkering door de Sociale Dienst. Waarom, vraagt men zich dan af, straft men de mannen niet die hun j vrouw verlaten en haar van de steun laten leven? Want al is er recht op I bystand, daarmee vervalt toch nog niet de plicht tot onderhoud van het gezin. Waarom worden gevallen van steunfraude niet doorgegeven aan de politie? Men zou zich tenslotte kun nen afvragen of een ambtenaar en zyn superieuren, die een geval van steunfraude niet melden, niet mede schuldig zyn aan de fraude. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6. telefoon 50330. rig huwelijksfeest op 4 november wordt er van ^alles geknutseld. Sa men met zijn zwager haalt de heer H. J. Glasbergen de moeilijkste toe ren uit od een ladder om nog gauw de gang opnieuw te behangen. Al eerder vormde hy met zyn zwager een ..timmerteam", toen hij voor zyn dochter een zomerhuisje bouwde. En een broer van de heer Glasbergen werd verblijd met een zelfgebouwd tuinkasje. Mevrouw A. S. Glasbergenv d. Horst heeft in de 43 jaar dat ze in Leiden woont, ook niet stil gezeten. In het begin had ze twee kleine kin deren om voor te zorgen, maar langzamerhand ontplooide zij een eigen hobby: handwerken. „Vroeger naaide ik voor alle vrienden en ken nissen wel eens een jurk of zo, maar tegenwoordig gaat dat niet meer". Het borduurwerk is nog wel steeds de grote liefhebberij van mevrouw Glasbergen. Met kruissteek, steel- steek en knoopjes maakt ze schilde rijen van stof, waar haar man een passend hjstje om maakt. „Als we alles zelf doen is het result? °t veel leuker, dan wanneer de hf/ft ge kocht is" De laatste jaren heeft het gouden echtpaar ook tijd om meer aandacht aan zijn tuin te besteden. In een broeikas (ook zelf gefabriceerd; hoe kan het anders) kweken ze htm ei gen druiven, die echt niet onderdoen voor die van de veiling. Voor hy zich na zyn pensionering volledig aan zyn knutselschuur en tuin kon wijden heeft de heer Glas bergen byna 45 Jaar by de NZH vroeger was dat de Blauwe Tram gewerkt. Onderaan begonnen kon hy afscheid nemen van het bedrijf als chef-monteur. Voor olubs en verenigingen voelt het echtpaar niets. „Wy hebben hier thuis samen zoveel te doen. We voe len ons er nog niet oud genoeg voor". Weekoonbieding van Uw D ranke rts pee lafrst Scotch Whisky ..Full House", 3,96 2.69 8,96 Cótes du Ventoux (Rhdoewijn) nu f Rosé (PetUlant) nu f Vieux „MeUleur" nu f Geldig t.m. 5 november. wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Tele£ 21611 LEIDEN Oude bruggen vragen om vernieuwing en dus om (veel) geld. De bovenbouw van de Nonnenbrug, een monu ment over het Rapenburg bij de academie, moet worden ver nieuwd. De kosten worden geraamd op f. 373.000.-. Een rijks subsidie van 30 pet. in de kosten van de instandhouding van de brug als beschermd monument wordt niet uitgesloten ge acht. Ook aan Provinciale Staten is subsidie gevraagd. Burge meester en wethouders stellen de raad voor het bedrag be schikbaar te stellen, alsmede f. 27.000,- voor de aanleg van een riolering achter het westelijk landhoofd, en het werk onder hands uit te besteden. Gedeputeerde staten hebben goed keuring verleend aan de kredietrege ling voor de gedeelteiyke vernieuwing van de Lourisbrug in de Groenesteeg over de Herengracht, waarvoor in 1966 een krediet van f 323.250 be schikbaar werd gesteld. Dit bedrag is te klein geworden. De vernieuwing van de bovenbouw wordt nu geraamd op f 470.500. Voorts is f 22.000 nodig voor het treffen van voorzieningen aan de helling van de walmuren. B. en W. stellen voor een aanvullend krediet van f 169.250 beschikbaar te stellen. Na de vernieuwing van de Louris brug wordt het mogelyk de Kerk- pleinbrug te vernieuwen en te verbre den in de verbinding via Ir. Dries- AD VERTEN TIE Schoenen A.e-6 kenmerk agaten Dow.fceri'lcea ïi Lelcle.n. senstraat en Oosterkerkstraat. De omleiding van het verkeer gaat ty- dens het werk via de Lourisbrug. Voorgesteld wordt een aantal pan den. die inmiddels zyn aangekocht, buiten het onteigeningsverzoek te houden, dat voor het. bestemmings plan HerengrachtZylsingel aan de Kroon is voorgedragen. B. en W. vragen de raad aan te ko pen het pand Koppenhinksteeg 8-8a. pand waarvan de afbraak in de toe komst doorbaak Hooglandse Kerk- grachtKaasmarkt vergemakkelijkt Werkplaats en woning kunnen voor lopig worden verhuurd, byv. aan eer uit het saneringsgebied te verplaat sen bedrijf. Panden Voorgesteld wordt de betaling van hoofdsom en rente te garanderen van door de Leidse Spaarbank aan de stichting Huisvesting Werkende Jon geren te verstrekken onderhands» geldleningen van f 150.000 voor dc aankoop en aanpassing van het pand Zoeterwoudseslngel 39 en van f 120.000 voor de aankoop en aan passing van het pand Steenschuur 5. B. en W. vragen de raad de ver- geest" voor het lopende jaar als volgtmet Ingang van 1 lull en f ao r**, n- w pleegpryzen voor de psychiatrische I vast te stellen: f 35,86 per dag met dag van 1 september tr* I Nonnenbrug over het Ra- inrichtingen Endegeest" en .Voor-I ingang van I Januari, i 36,86 per dag as Januari penburg bij de academie krijgt leen nieuwe bovenbouw

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3