Meer vrijheid in tehuis voor kinderen „Slechtste gezin beier dan inrichting" Lomen Beatles weer terug? ,Duf Oegstgeest' AWAY Elvis VAN WEESEL TOEVAL GEVANGENIS GELUK BOEMAN li ook een witte Beatle elpee JNDERDAG 29 OKTOBER 1970 OTDSCH DAQBTjAX) PAGINA 23 „Geen enkel kind komt psychisch on geschonden door de ambtelijke molen van de kinderbescherming. Het gevoels leven van de pleegkinderen wordt in de tehuizen eerder afgestompt. Het is een grote concentratie van negatieve elemen ten vooral als een behoorlijke begeleiding ontbreekt". Dickens David Copperfield mag mede door de televisieserie als bekend wor den verondersteld. Het verhaal illustreert raak wat we allemaal eigenlijk al wisten: weeskin deren hadden vroeger een allerellendigst leven Hoe het tegenwoordig zit met kinde ren die om de een of andere reden niet ln een gezin worden opgevoed blijkt uit een reportage in Telekleur (bijvoegsel van de bladen Telegraaf en Courant Nieuws van de Dag). ln het nummer van 24 oktober laat Frank de Jong twee mannen aan het woord die ter nauwste betrokken zijn bij het werk in de kindertehuizen. Het zijn Eelco Huisman hoofdleider van het Bur ger Weeshuis in Amsterdam en de ortho pedagoog «opvoedkundige van kinderen met een afwijkend gedragspatroon) An- dré Haakmat. De laatste citeerde ik hierboven. Het artikel zet uiteen wat er zo n beetje allemaal verkeerd is in de kin derbescherming en de tehuizen. Er blijft niet veel van over. De oorzaken voor het falen van een instituut dat de psychi sche basis moet leggen voor de toekomst van bijna veertigduizend kinderen: te kort aan goed geschoold personeel, bureaucratisme. dilettantisme bij de lei ding. ambtelijke onwil, geldgebrek etc. Oorzaken die tot één noemer te herlei den: verwaarlozing van het probleem. Nog een paar gegevens: in bijna 400 particuliere en zeven rijks inrichtingen zitten ruim 15.000 Neder landse kinderen wier enig vergrijp het vaak is dat hun ouders in onmin leven. Ongeveer 20.000 Nederlanders verdienen direct of indirect hun brood aan de kin derbescherming. André Haakmat: ..Ze zeggen: we moe ten de relaties van het kind met de ver keerde maatschappij en de verkeerde vriend afbreken. Maar ze vergeten dat de verkeerde vrienden ook in de inrich ting zelf zitten. Zo archaïsch gaat het in de kinderbescherming toe". Bestaat er een oplossing? Eelco Huisman: „Er bestaat een enorm tekort aan pleeggezinnen. De nor men daarvoor liggen tienmaal hoger dan men aan zich zelf stelt". Zowel Haakmat als Huisman conclu deren; „Het slechtste gezin is nog beter dan een tehuis". Het bovenstaande had hier niet ge staan wanneer ik niet by toeval in con tact was gekomen met een tweetal meis jes uit een Leids tehuis. Zo'n artikel uit Telekleur lees je, maar je kunt er verder niet veel aan doen Geconfron teerd met de concrete werkelijkheid van deze twee meisjes, een van 16 en één van zeventien, is het moeilijk bij de pakken neer te blijven zitten omdat zoals Haakmat tegen Frank de Jong zegt. de feitelijke toestand zoals de kinderen die schilderen aardig blijkt te kloppen met de werkelijkheid. Uit een gesprek blykt dat de twee meisjes, die ik voor het gemak An ja en Sonja zal noemen alleen maar detail kritiek hebben. Ze ageren tegen het feit dat ze te weinig zakgeld hebben, dat er geen sloten op de douches zitten, dat er een donkere kamer is waar je in opge sloten wordt als je wat heel ergs hebt gedaan. Ze richten hun wrevel niet tot de kern van het probleem, namelijk dat het mogelijk is met een middenstands diploma en een tweejarige avondcursus een kindertehuis te beginnen, waar je nog subsidie voor krijgt uit de kwart miljard die het Ryk jaarlijks aan de te huizen spendeert. De wrijvingspunten met het systeem dat dit mogelyk maakt blijken steeds weer de beperkingen zijn die ze in het tehuis opgelegd krijgen. In de ruim zes jaar dat ze nu in diverse tehuizen door heel Nederland hebben doorgebracht leerden ze geen liefde te mogen ver wachten. Wat ze dan willen: een beetje meer vrijheid. Een vrijheid in gebonden heid willen ze accepteren wat ze nu hebben is alleen gebondenheid. Het tehuis van beide meisjes Is gele gen aan Leidens drukste invalswegen .Als je d'r aankomt is het net een ge vangenis. met die hoge muren. Dat zegt ook een student die wel eens bij ons komt". Achter die hoge muren zitten zo'n r ach tig meisjes; meisjes die nauwelijks kleuter af zijn tot meisjes die lichame lyk rijp zyn om zelf kinderen te krij gen. Naar leeftijd zijn ze ingedeeld in groepen. Aan het tehuis is een onder wijsinstelling verbonden, waar de aller kleinsten lager onderwys krijgen. De wat ouderen hebben de mogelijkheid om de elementaire huishoudelijke beginselen onder de knie te krijgen, als ze die mees ster zijn mogen ze naar de huishoud school. Zijn d'r andere mogelijkheden0 Kun je bijvoorbeeld niet kiezen voor MAVO of HAVO? Ieder voorlichting over andere onder wijsmogelijkheden dan de huishoud school blykt te ontbreken. Anja en Son ja weten er niets van. Wordt er wel eens iets gezegd over cursussen, probeert men jullie te interes seren daarvoor? Ook nu weer een ontkenning Is er een bibliotheek0 Die blykt er niet te zijn. Een somber toekomstbeeld voor deze wee meisjes, en voor de 78 anderen, die .aak nergens anders schuldig aan zyn dan aan de schuld van hun ouders. Als ze hun jaren in het Leidse tehuis heb ben volgemaakt. gaan ze naar een an dere inrichting waar ze blijven tot ze meerderjarig zijn. Daarna blijft hun ïiets anders dan te trouwen of af te glij den naar de zelfkant van de maatschap- Dij Met wat voor gemengde gevoelens '.iet zo'n meisje zich moeder worden. Anja en Sonja houden zich niet met dit soort problemen bezig, voorlopig in teresseert het hen slechts een klein beet je geluk te creëren Dat is alleen be langrijk. want morgen kun je weer in een andere inrichting zitten. (Haak mat vertelt van een jongen van vijftien Gewone Leidse meisjes met kleine probleempjes Duizenden meisjes als deze zitten in tehuizen. die al in dertig inrichtingen geze ten had Daarom gaat het om materiele zaken die direct bevredigen. Zaken als sigaretten, kleding, een bioscoopje. een feestavondje. Van de twee gulden zak geld die beide meisjes krijgen zeggen ze zelf de volgende dingen te moeten ko pen sigaretten. boeken. toiletartikelen. snuisterijen. snoep en allerlei andere kleine dingen die geen luxe zijn maar het leven veraangena men. Per maand geeft het tehuis nog eens vijftien gulden voor schoeisel. De kleding komt van het huis. maar het is een voortdurende stryd omdat de meisjes weigeren de onflatteuse. onmodieuze kle ren te dragen. We zouden de rij van klachten van de meisjes bijna eindeloos kunnen op noemen. Het zijn op zichzelf kleine din gen. Bij elkaar gevoegd, met het gebrek aan privacy, aan affectie, de sombere sfeer, de kamertjes van nauwelijks drie bij' drie waar je je niet mag terugtrek ken. de verplichting ook voor protestan ten om in het weekeinde naar de rooms- katholieke kerk te gaan. de verplichting om in groepsverband de bioscoop of de dierentuin te bezoeken, het verbod om meer dan één sigaret per avond te ro ken en als je betrapt wordt mag je de hele week niet meer roken, dit alles bij elkaar betekent dat het leven van deze meisjes een drukkende last wordt. Boven alles uit domineert het don kere kamertje de roe van Zwarte Piet. de zak van Sinterklaas, de boze boe man. de boze wolf van het tehuis. Uit het gesprek krijg ik niet de indruk dat het kamertje veel gebruikt wordt. De beide meisjes hebben er nooit gezeten, ze herinneren zich vaag een meisje dat er wel eens in moest. Ondanks dat kunnen ze het nauw keurig beschrijven; het is niet groot Het heeft witte muren, er staat alleen een bed. voor het raam zit gewapend glas. Als je er in zit gaat de deur op slot In de verbeelding van Anja en Sonja heeft dit kamertje monsterachti ge vormen aangenomen: begeleiding van zestien -en zeventienjarigen in een kin- dertehuis anno 1970. Hebben ze nooit geprobeerd er wat aan te doen? Te praten met de drie leidsters, die nauwelijks ouder zijn dan hun oudste pupillen en de religieuze die directrice is? Anja en Sonja: „Er is een keer een ideeënbus geweest. Daar stopten we van alles in om het beter te maken. Maar nadat die geleegd werd hebben we nooit meer iets gehoord. Als je met de leidster wil praten over problemen, geven ze ge woon geen antwoord. Als je huilt, helpen ze je niet. Het lijkt soms wel of het hen helemaal niet interesseert HEIN ELBRINK t moest er wel van komen, en IS er van gekomen. Nu zijn er toch illegale, oftewel witte, Ip's de Beatles te koop. Tot nu toe er twee gesignaleerd en de he lste van de twee is „Get back to nto". Deze is op het ogenblik band verkrijgbaar bij de Ne- indse Beatles Fanclub (voor een )e). Er zullen wel veel jongeren esse hebben voor deze band. ijf eens een keertje voor inlich- !n naar: de Nederlandse Beatles ilub, Pharus 74 in Zaandam. De lub onderhandelt op het ogen- met Engelse fans en kennissen een aantal van deze „Get back toronto" lp's naar Nederland te a. nummers die op deze LP voorko zijn': One after 909. the Walk. let me down. Dig a pony, I've feeling, Get back, for you blue, ly boy. Two of us, Dig it, Let it be, and winding road (zonder koor en 1) en Across the Universe. De t nummers kent iedereen al (van de be elpee) maar ze zyn allemaal in e versies dan van de Let it be lp. rt Briel bespreekt deze band in zijn lijkse platenrubriek, in deze krant. andere „witte" LP is „J.S.J. pre- Get Back and More" en bevat de ode nummers: Get back, When *alk. Let it be, On our way home, let me down. Got a feeling, Don't me waiting. Blah, blah, song, s the universe, Teddy boy. Ride a Ballad of John and Yoko en een ïsie van Across the Universe. Alle- interessant werk dus. lereen die denkt dat de Beatles 'D zyn, heeft het knap mis. Het echt schijndood, want ze beginnen weer te leven. Ringo zei een verslagge ver een poosje terug: „We zijn onder ling hechter verbonden dan ooit. en niemand wenst zich af te splitsen. Het grote publiek wil dat trouwens niet. On ze fans willen dat we by elkaar blijven. En dat willen we zelf eigenlijk ook. Maar op 't ogenblik zijn we alle vier met onze eigen zaken bezig en zijn we doende die eigen dingen af te wikkelen, op te ruimen. Daarna, zullen we zien wat we samen kunnen gaan doen. Ik denk dat we zo ongeveer in november wel zul len weten waar we aan toe zijn". Dat zijn dus goeie berichten van Rin go. Intussen heeft Paul contact gezocht met John. Of dat contact gevonden is, is niet bekend. George heeft verklaard wel weer als kwartet te Willem samenwer ken. Allemaal goed nieuws, dat wyst op een mogelijke nieuwe samenwerking. Laten we het hopen, het zou weer goed zijn als de ongekroonde koningen van de popmuziek weer direct aan de wereldtop zouden staan, zowel voor de muziek als voor onszelf, want dan kunnen we de nodige elpees weer aan onze collectie toevoegen. Not Guilty Over LP's gesproken, ze hebben op het ogenblik nog nummers genoeg om net nog een elpee mee te vullen. Enke le van deze nummers zyn: Not guilty, Jubilee, What's the new Mary Jane. Blue Suède Shoes. All things pass. Save the last dance for me. What a shame, had a pain at the party, en anderen. Dat zyn dus ook nummers van ande ren. Niet alleen Lennon-McCartney composities dus. Maar om weer terug te komen op de witte LP's: het leven van de Beatle-fans wordt nu echt wat spannender Want het is weer eens wat anders om een LP op te sporen die vrijwel nergens te koop is. In het begin schreef ik dat de witte lp van de Beatles op de band te koop is. Maar er staat op deze band zelfs nog meer dan de lp alleen Op de andere kant staat het tv-op- treden van de Beatles in Neder land (Treslong. 4 juni '64). De fanclub zorgt voor nog meer hoor! Wat zou je zeggen van de Let it be soundtrack op de band? Enkele nummers zyn o.a. You really got a hold on me. Jazz Piano song. Shake rattle and roll en een heel lange versie van ..Dig it" en nog veel meer En wat zou je zeggen om de hele soundtrack van Magical Mysterie Tour in je bezit te hebben, óók op de band. En dan nog een band met Beatle-kerstpla- ten 1963 t.m. 1969. Dat is eigenlijk he lemaal iets bijzonders, want tot voor kort hadden alleen de Engelse fans de ze platen. Maar dat is nu afgelopen, nu kunnen alle Nederlandse fans deze pla ten (op band) ook in hun bezit krijgen Alleen maar even lid worden van de fanclub. A-hum. Gert Verkade Goudenregenstraat 10 Leimuiden (Z.-H.) P.S.: Na John en Ringo heeft ook Paul zijn haar kort laten knippen. Zal George nu ook volgen? Dan zullen ze weer een revolutionaire start kunnen gaan maken. In 1962 begonnen de Beat les met de verovering van de wereld met hun „lange" haar en zullen ze nu de wereld kunnen gaan veroveren met hun muziek en hun korte haar? Tortelduifje koert heel innig, werpt zich tortelend op 't nest. Parend koert zij dan heel zachtjes, „Doffertje, doe jij de rest?" Samen zijn die twee een éénheid, teder strijken zijn hun veer. Koerend in een roes van liefde, kennen zij geen grenzen meer. Henny van Egmond-van Egmond Rijnsburgerweg 86 Rijnsburg DUF OEGSTGEESTis de naam van een actiecomité dat zich tot taak heeft gesteld een eind te maken aan duf Oegstgeest. We wilden dit doen door een centrum te openen waar iedereen zoveel mogelyk aan zyn trekken komt We denken aan het laten optreden van groepen, de mo gelijkheid tot het houden van tentoon stellingen. Verder kan iedereen die acti viteiten wil ontplooien de ruimte tot zijn beschikking krijgen. Daar deze ruimte zo intensief moge lyk gebruikt moet worden zoekt „DUF OEGSTGEEST' contact met mensen die hiervoor belangstelling tonen. „DUF OEGSTGEEST" Flora laan 28. tel. 01710-50488. Frits, Carel Fabritiuslaan 23, Tel. 01710-54141. Ene M. v. d. Meij uit Voorschoten verzocht ons om melding te maken van de Elvis Presley Meeting die za terdag wordt gehouden in Rotter dam. Het feest begint om 12 uur 'a mid dags en duurt tot ongeveer half zes. In die tyd kun je kijken naar drie oude Elvis-films, rondneuzen in Elvis-shops en discussiëren (over wie dacht je?) Kaartjes kosten vijf gul den. Dit alle* vindt plaats in het Rex theater, late Middellandstraat 115 UI ln Rotterdam-C. LEIDEN 't Grootste deel van de ze Altona-pagina is ingeruimd voor LD-redacteur Hein Elbrink. die een gesprek heeft gehad met twee meis jes uit een Leids kindertehuis en nogal ondersteboven was van de toe standen waarover zij verhaalden. De naam van het tehuis is met opzet verzwegen. In feite doet die er niet veel toe. Toestanden als de hier geschetste zijn typerend voor de meeste kindertehuizen. Mensen die wat aan deze zaak willen doen. bijvoorbeeld door het geven van kleine attenties, kunnen zich in verbinding stellen met E. F. W. M. Slotboom, Meerburgerkade 63 in Leiden. Gert Verkade uit Leimuiden brengt op deze Altona het laatste Beatle-nieuws: er is een witte Beatle-elpee uit (zie ook de recensie van Robert Briel, zaterdag in deze krant) en verder gaan er geruchten dat het viertal bij elkaar terug komt Gert zelf heeft goede hoop dat we binnenkort weer wat van de (kort geknipte) Beatles zullen horen. In elk geval ligt er nog een aantal ori ginele Beatle-nummers in de klui zen, waar met gemak een elpee van zou kunnen worden samengesteld Tenslotte ook nog een noodkreet uit Duf Oegstgeest en een oproep /oor alle Elvis-fans om niet te ver beten dat er zaterdag een reünie van >ude rockers in Rotterdam is. ADVERTENTIE hogeuoerd 112

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23