Spoedig besluit over omvang van Koninklijk Huis „Ik doe dit in opdracht van God" „Fotograferen in het weekend? Kom kom, ik heb wel andere hobbies." Jongen (32) schiet meisje dood en pleegt zelfmoord Wonderbaarlijke 'geneester' voor kantonrechter: Kantonrechter krijgt nieuwe bevoegdheden Prof. Minnaert overleden DONDERDAG 29 OKTOBER 1970 t. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De regering werkt aan een al- mene maatregel van bestuur, waarin precies wordt vast gelegd wie geacht wordt lid te zijn van het Koninklijk Huis. Dat heeft premier De Jong gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld bij de voortgezette behandeling van het financiële statuut voor het Koninklijk Huis. De premier beloofde de Kamer tij dig bij de zaak te zullen betrekken voordat de maatregel wordt uitge vaardigd. Dat deed mr. H. van Mier- k> (D'66) besluiten een motie, waar in werd gevraagd de maatregel ter goedkeuring aan de Kamer voor te leggen, voorlopig aan te houden. De minister-president zei dat op advies van de staatscommissie Cals- Donner besloten is van een opsom ming van de leden van het Konink lijk Huis in de grondwet af te zien. De grondwet zal dan ook op dit punt worden gewijzigd De bestuursmaat regel is nog in deze kabinetsperiode te verwachten. Ook de liberaal mr. D. J. Geertsema liet namens de vier regeringspartijen blijken dat hij de Kamer bij de bepaling van de Inhoud betrokken wil zien. De Kamer keurde het statuut, dat de financiële verhouding tussen het rijk en het Koninklijk Huis opnieuw regelt, met 121 tegen 2 stemmen goed. Tegen stemden alleen de so cialisten drs. P. Dolman en drs. A. van den Doel. Drs. Dolman ontlokte veel rumoer ter rechterzijde met eiin stemverklaring, waarin hij be zwaar maakte tegen de hoogte van de uitkeringen, althans tegen het feit dat niet duidelijk is aangegeven in hoeverre die uitkeringen voor functionele doeleinden bestemd zijn. Volgens de socialist behoort het DEN HAAG (ANP) Na 1 de cember as. kan men bij de kanton rechter terecht met rechtsvorderin- een tot een hoogte van f 1500.—. Dan ireedt namelijk de nieuwe wettelijke regeling over de afbakening van de bevoegdheid in Burgerlijke Zaken tussen de kantonrechter en de recht bank in werking. Tot dusverre was kantom-echter alleen bevoegd tennis te nemen van vorderingen tot een bedrag van f500. Voorts gold tot nu toe bij de kan tonrechter dat beneden de grens van f200.geen hoger beroep kon wor- 4en ingesteld. Voor rechtbankzaken lag de grens bij f 1000.—. Per 1 de cember a.s. wordt de grens voor kan tongerechtzaken verhoogd tot f 500.-. de rechtbanken komt de grens geheel te vervallen, zodat daar nu alle zaken hoger beroep moge lijk is. Voor de rechterlijke bevelen tot betaling die de kantonrechter op verzoek van een schuldeiser kan ge ven, blijft het maximum van f 500. gelden. Vorderingen die dat bedrag te boven gaan, moeten op de nor male wijze bij de kantonrechter (tot f1500.—) of by de rechtbank (boven f 1500.worden aangebracht. staatshoofd een behoorlyk honora rium te ontvangen om het werk goed te kunnen doen, maar diende daar bij financieel geen andere positie in te nemen dan de burgemeester van Amsterdam of van Den Haag. Het. Koninklyik Huis staat niet boven, maar tussen het volk, aldus drs. Dol man. Elke door de wetgever gescha pen uitzonderingsmaatregel dost daaraan afbreuk. De socialist vindt dat met de regeling de mythe rond het koningschap te veel in stand ge houden wordt. De rest van de Kamer had met het statuut niet veel moeite. Het wetsontwerp behaalde dan ook ge makkelijk de vereiste tweederde meerderheid. Ook het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet op dit punt kreeg in deze eerste lezing de goedkeuring van de Kamer. Een amendement van de socialist mr. H. van den Bergh om schenkingen van leden van het Koninklijk Huis aan het staatshoofd of diens opvolger onder het successierecht te brengen, werd verworpen, nadat premier De Jong tevergeefs een beroep op de PvdA had gedaan het amendement terug te nemen. De premier vond, dat men voor- UTRECHT (ANP) Prof. dr. Minnaert, die van 1937 tot 1963 di recteur was van de Utrechtse uni versiteit, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden. De heer Minnaert werd op 12 fe bruari 1893 in Brugge geboren. Hij studeerde aan de toen franstalige universiteit van Gent. waar hij de doctorsgraad in de biologie haalde Prof. dr. C. de Jager, de huidige be heerder van het sterrekundig insti tuut, zegt in een biografie dat Min naert zich in die tijd opwierp als een vastberaden strijder voor een vervlaamsing van de universiteit van Gent. Gedurende de Eerste Wereldoor log doceerde hy er natuurkunde in de Nederlandse taal. hetgeen na de oorlog in België als samenwerking met de bezetter werd opgevat. Min naert week daarom naai- Nederland uit, waar hij in Leiden en Utrecht verder studeerde in de natuurkunde Hij promoveerde in 1924 in Utrecht. Volgens prof. De Jager kan prof. Minnaert worden beschouwd als een van de grondleggers van de kwanti tatieve zonnesprectroscopie. dank zy het baanbrekend werk dat hij in de jaren "30 met zijn medewerkers uit voerde in het fysisch laboratorium in Utrecht met de daar door Julius gebouwde zonnespectrograaf. In 1937 werd hij benoemd tot di recteur van de Sterrewacht. die on der zijn leiding tot grote bloei kwam Volgende week, maandag zal minister Bakker van Ver keer en Waterstaat bij Driel, tien kilometer ten ivesten van Arnhem een stuw- en sluizencomplex in werking stellen. Het is in zijn soort de derde in de Rijn ivaardoor men een betere waterbeheersing hoopt te krijgen. Vooral in de zomermaan den ondervindt de scheepvaart veel last van een te lage waterstand. Op de foto zijn de twee „vizierschuiven" neer gelaten. Zij wegen 200 ton en kunnen in twee en een half uur in de bovenste stand worden gedraaid. zidhtig moet zyn met het lichten van een onderdeel uit een zo zorg vuldig afgewogen pakket, dat met behulp van drie wijze mannen lot stand is gekomen. Hij voerde ook aan dat het vermogen van het staatshoofd op die manier zal woi- den aangetast, een argument waar van de PvdA niet erg onder de in druk bleek. Of dat voor iedereen geldt, waar om dan niet voor leden van het Ko ninklijk Huis", vroeg mr. Van den Bergh. Premier De Jong vond echter dat van de koningin ook in haar privé-uitgaven een zeker niveau wordt verwacht, terwijl zy niet kan deelnemen in economische activitei ten. De minister-president zei dat van de 750.000 gulden die de koningin de komende twee jaar by wyze van overgangsmaatregel ontvangt, onge veer 150.000 gulden is bestemd voor bijzondere gebeurtenissen, zoals staat- siebezoeken e.d. Voor het overige lo pen de zakelyke en de privé-kosten zo dooreen dat hierin geen scheiding is aan te brengen. De 500.000 gulden die de koningin vanaf 1973 naast een onkostenvergoeding is toebedacht, is volgens de premier niet meer dan een eerste verkenning. Het volgende kabinet zal het be drag exact moeten vaststellen. De premier vond dat het voor de een heid van de kroon gewenst is dat de paleizen in Amsterdam en Deu Haag gehandhaafd biyven. Hy zei dat de regering ook niet aan een andere woonplaats voor de troon opvolger denkt. Bent ti óók zo, meneer? Gaat n ook breiend het weekend door? Wel nee - roept u zeer mannelijk - ik roei. Of: ik mag graag klaverjassen, ik wijd me aan mijn gezin, ik ben kleiduif schieter. Mogelijkheden zat. Fotograferen? Nee,dat doe ik alleen in de vakantie. Kijk maar! En u toont ons al uw vakantie kiekjes van de afgelopen jaren. Keurig ineen album geplakt. Voorzien van typerende onderschriften. Geweldig! Alleen, waarom kiekt alleen in uw gróte vakanties? Waarom vergeet u die 50 mini-vakanties, de weekends? Want ook die zitten tjokvol kostelijke gebeurtenissen. Tja, u zult natuurlijk even op 't knopje moeten drukken op die momenten dat u nu alleen nog vertederd, verbaasd of schaterend toekijkt. Toegegeven, u zult wat vaker naar uw fotohandelaar moeten lopen. Ook een hele tippeL Maar daar staat veel tegenover. Een onbetaalbaar overzicht van alle koddige en ontroerende wederwaardigheden van uw hele gezin. Voor eeuwig vastgelegd. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor 'n geladen fototoestel. Want filmen is eigen lijk uw enige excuus om in't weekend geen foto's te nemen. Maak irV) weekend géén foto's- U mocht er eens plezier in krijgen. Hup, de breipennen aan de kant en gauw naar de vakman, uw fotohandelaan. ZEVENBERGEN (GPD) He< kantongerecht in Zevenbergen is gisteren niet tot een veroordeling gekomen van de 50-jarige mevrouw E. PrinseCorte uit Standaard buiten, tegen wie officier van Jus titie F. Vaillant een aanklacht heeft ingediend wegens het onbe voegd uitoefenen van de genees kunde tussen mei en augustus van dit jaar. De vrouw, d!ie de afgelopen maan den landelijke bekendheid heeft ge kregen door gevallen van zgn. frappante genezingen van lang durig zieken, verzocht kanton rechter mr. J. Saelman de zaak tegen haar aan te houden, omdat zij op het laatste ogenblik alsnog een advooaat. mr. A. de Kok uit Breda, ter verdediging in de arm heeft genomen. De kantonrechter kwam in zo verre aan het verzoek tegemoet, dat de behandeling van de zaak op woenshag 11 november, 's mor gens om half twaalf, zal worden voortgezet. In de week volgend op die datum zal schriftelijk de uit spraak worden gedaan. .Dit om gelegenheid te hebben myn bevin dingen juist te formuleren", zo zei mr. Saelman. Hy stelde tegenover deze tegemoetkoming wel, dat. me vrouw Prinse hem tijdens de zitting van gisteren voorzover mogelyk op diverse, meer ter oriëntatie be doelde, vragen zou antwoorden. Rechter Saelman bezoigde de meer dan honderd belangstellenden Mevr. Prinse tijdens de recht zitting. op de publieke tribune, de boven gang en de granieten trap van het kantongerecht duidelijk een te leurstelling door erin toe te stem men dat de zaak tegen mevrouw Prinse veertien dagen zou wor den verdaagd. Ondanks de gedeeltelijke verda ging wilde mr. Saelman wel een gesprek hebben met mevrouw Prinse over de byzondere krach ten die zij zegt te bezitten en de wijze waarop zy daarvan in de praktyk gebruik maakt. Het gesprek werd tot een uur van vragen en gedeeltehjk ant woorden, want mevrouw Prinse vergezeld door de Zevenbergse me vrouw Van Aert—Diepstraten, die zy als eerste naar het schynt suc- oesvol heeft behandeld liet en kele keren weten over sommige punten eerst nog contact met haar raadsman fce moeten opnemen en er nu nog niets over te kunnen zeggen Opvallend was wel dat dit tel kens de belangrijkste vragen be trof. Of. zoals officier van Justitie mr. Vaillant het uitdrukte: „Tel kens als het warm wordt verwyst u naar uw advocaat. Die man is ook Onze Lieve'Heer niet". Mr. Saelman benaderde de Standdaarbui tense zeer vriendelyk en tegemoetkomend en stelde haar gerust door te zeggen, dat het be slist niet zyn bedoeling is „strik vragen te stellen om een extra oplawaai uit te delen. Ik zit hier net zo goed voor uw belangen". Wel vond hy het een minder goe de gang van zaken, dat mevrouw pas op het laatste ogenblik een ad vocaat iin de arm had genomen, die de kantonrechter eerst dinsdag avond om kwart voor twaalf tele fonisch om verdaging verzocht. „Twaalf dagen geleden hebt u de dagvaarding gekregen en vanaf toen had u al stappen om juridi sche by stand kunnen ondernemen. Nu op het laatste ogenblik moet dan de zaak. die zoveel mensen in beroering heeft gebracht, worden uitgesteld", zei hy. Relaas Daarop deed mevrouw Prinse het relaas over haar .genezingen". Hoe God tot haar als achttienja rig meisje heeft gesproken, haar byzondere krachten heeft gegeven om mensen beter te maken en dat haar handen door een hogere macht worden geleid Dat zij niet DORDRECHT (GPD) De 19-ja- rige gezinsverzorgster Marie Tole- naars is gistermiddag rond kwart over vyf in de gang van haar ouder- lyk huis in Dordrecht doodgeschoten door de 32-jarige heftruckchauffeur Ruud O. Z. Onmiddellyk na zyn daad vluchtte Z. naar de naby gelegen Helmerstraat waar hy zich in een brandgang met een pistoolschot door het hoofd van het leven beroofde. Een door Marie Tolenaars niet be antwoorde liefde bracht Ruud, die nooit getrouwd is geweest en by zyn bejaarde ouders woonde tot deze wanhopige daad. Om ongeveer vyf uur begaf hy zich naar Maries ou- derlyke woning en belde aan. Ma ries broer Jacob <24) opende de deur cn werd geconfronteerd met een krijtwitte Z. Op zyn verzoek haalde Jacob zyn zuster. Zelf ging hy naar boven, maar bleef op de overloop wat argwanend toekyken. Jacob die van Z. niet veel moest hebben", hoorde zyn zuster zeggen: „Ik moet niets van Je heb ben", en hoorde kort daarop enkele schoten. Onmiddellyk daarop zag hy j Marie naar boven strompelen zich vastgrijpend aan de leuning. Op de overloop zakte zij ineen. Marie stierf daar onmiddellyk. Jacob rende daarop naar beneden maar gaf al spoedig de Jacht naar Ruud Z. op. Volgens de politie moet thet Z. zyn bedoeling zyn geweest on om te brengen. Hy zou een mee hebben getrokken, waarop Marie onmiddel lyk naar boven zou zyn gerend. Midden op de trap vuurde Z. drie schoten af .waarvan er een via haar rug haar hart raakte, een andere ko gel ging door haar hand. Na zijn daad vluchtte Z. met zijn hand op zyn revolver in zyn bin nenzak, naar de Helmerstraat waar hy een brandgang opzocht. Daar schoot hy zichzelf door het hoofd. Een omwonende hoorde het schot en waarschuwde de politie. Uit een huis zoeking by Z. is gebleken dat hy zich min of meer op zyn daad ge prepareerd had. De politie vond een briefje, waarop Z. zyn testament had gemaakt. Op een klein papiertje had hy ge krabbeld „aan myn ouders waarvan ik veel heb gehouden", en „de bus met geld is voor Riet en de kinde ren". Voorts moest Z. zich op zyn kamer geoefend hebben in het schie ten want ln de deur van zyn kamer zit ten kogelgat. Marie ontmoette Z. geruime tijd geleden op een dansavondje, maar wilde niets van een verhouding weten. Zy zou zelfs op 24 december gaan trouwen met een Inwoner uit Dub beldam. Z. had Marie verzocht om z(jn kamer vond de politie nog zo n. nog eens ten gesprek te hebben. Op niet verzonden brief van oudere da- kan weigeren te helpen en dat bfl haar altyd al een belangstellii* voor de geneeskunde aanwezig is geweest. De ex-vertegenwoordigster in zonnewering, die eerder al e«ens had gezegd 2000 voornamelijk reu ma-patiënten te hebben behan deld, wilde niet spreken van een beroep, hoewel zij wel zei er een dagtaak aan te hebben en meer dere malen de nachtrust er voor te moeten opofferen. Lachend rea geerde zy op de schriftelijke ver klaringen van mensen, die door haar zyn geholpen en vertelden dat de therapie van de „genees- ter" bestaat uit het met gebalde vuisten bonken op hoofd, nek, borst, rug, armen en benen van de patiënten. „Slagen van mannekracht" noem de iemand het. „Ik ben me er niet van bewust dat ik hard zou slaan, maar ach. de een is gevoe liger dan de ander" zei de vrouw. Zij ontkende pertinent gebruik te maken van bepaalde middeltjes, zoals de rechter haar vroeg. De witte, stinkende vloeistof, waarvan in één van de getuigenissen sprake was. kwalificeerde zy even later wel als balsem en de zwarte pil letjes als vitamine b. Ook sprak mevrouw Prinse te gen. dat zy betaling voor de be handeling zou vragen. „Ik vraag geen geld. Iets anders is het wan neer mensen my uit dankbaarheid wat geven. Maar dat geld wil ik gebruiken voor een kliniek die ik wil laten bouwen, want de ruimte in myn huisje ie veel te klein" Beletten Mr. Saelman stelde hier tegen over dat in enkele verklaringen wordt, gesproken van een tarief van f25— tot f 100.en dat zy een bedrag van minstens f700.— zou hebben ontvangen. „Was dat maar waar", aldus de vrouw. Het feit, dat voor het uitoefenen van de geneeskunde een wettige be voegdheid vereist is, sprak mevr, Prinse weinig aan .Jk doe dit in opdracht van God en daarom mag niemand my ln mijn werk be letten. Maar aan de patiënten vraag ik altijd eerst wat de dokter heeft gezegd. Ik zou ook wel graag contacten hebben met de artsen, vooral met die waarnaar ik wel eens mensen verwijs, maar ik ben bang dat zy my niet zullen ont vangen". De aansluitende vraag van de rechter of zy wel eens mensen heeft verboden een dokter te raad plegen, bleef onbeantwoord. Na een uur meende mr. Saelman genoeg informatie te hebben ge kregen en sloot hy de zitting. Ech ter niet alvorens de Standdaar- buttense ..geneester" had laten we ten niet te twyfelen aan haar eigen kunnen. „De heb veel mensen be ter gemaakt en weet zeker dat de overheid my niet zal verbieden dit in de toekomst ook te doen. Dit mooie werk moet doorgaan, want ca ia voo» ma nog veel t» doen*

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17