RK vakschool met internaat Telefonische nieuwbouw Landsteinerplaquette en -penning uitgereikt Rijkspostspaarbank rente tot 7% „WE NEMEN HET WEER NIET" Subsidie - regeling woningverbetering In november bouwen aan Leidse Ter Haarkade 'Over wonen in Leiden Beroepingswerk Centrale in Leidse binnenstad blijft DUIVENSPORT KAMPIOENEN GEHULDIGD Zin weggevallen Oud-gevangenen van concentratiekamp Sachsenhausen: WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Na jaren van on derhandelen en plannen maken is het dan eindelijk zover: begin november wordt op het terrein aan de Ter Haarkade recht te genover molen d' Heesterboom aan de Haagweg begonnen met de bouw van een R.K. Vak school voor meisjes, met daaraan verbonden een internaat. LEIDEN Voor deze bouw heeft het bestuur van de Zita-vereniging, dat reede jaren kampt met een ern stig ruimtegebrek in de huidige vak school aan het Galgewater, opdracht gegeven aan de Bouw- en Aanne- nemingsmaatschappü Noorlander en Zonen in Leiderdorp. Het is een ob ject van f 2.387570 (excl btw.), dat een bouwtijd vraagt van circa twee jaar. In de nieuwe huishoudschool ko men zeven theorielokalen, drie naai- loxalen en verder drie keukens, een was - en huiswerklokaal, een bibli otheek, een sportzaal, een scheikun de- en overblijflokaal. Bovendien zijn in het complex opgenomen een ad ministratieruimte en kamers voor de docenten en de dokter. Onder het gebouw komt een ruimte voor 300 rijwielen en circa 40 bromfietsen. In het internaat, waarin een flat komt voor de directrice, kunnen 66 meisjes huisvesting vinden. School en internaat zijn een ont werp van het Leidse architectenbu reau Van Oerle en Schrama. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nijkerk S. P. van Assenbergh te Veenendaal (ver beterd bericht). Bedankt voor Lunteren J. den Besten te Huizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl H. Kuyk te Abcoude. Bedankt voor Veendam— J. van Wattum te Nunspeet. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Den Helder L. Douw te Enschede. OUD-GEREF. GEMEENTE Bedankt, voor Werkendam J. van de Poel te Ede. INSTALLATIE VAN HOOFDONDERWIJZERS LEIDEN De gereformeerde la gere scholen aan de Asserstraat en de Stadhouderslaan krijgen beide op 1 november een nieuw hoofd. Het zijn respectievelijk de heren J. van den Burgh en E. Sleeboom. Op donderdag 29 oktober vindt de officiële installatie van de hoofd onderwijzers plaats in het gymnas tieklokaal van de Stadhouderslaan- school. LEIDEN Het gemeentelijke in formatiebulletin „Over wonen in Lei den" nummer twee is uit In deze ok- tober-uitgave wordt ingegaan op de weg die men moet bewandelen, om Viscollege de Zinker LEIDEN In het centrum va Aalsmeer wierpen vele leden van het viscollege „De Zinker" hun hen gel uit. Zy boekten het volgende re sultaat: 1. J. van Gent 28 stuk 3450 gr. 2 S. A. Visscher 18. 2090. 3. Chr. Joh. de Wit 18. 2005. 4. W. Holverda 18. 2000. 5. W. de Wit Jr. 17, 1980. 6. A. van Gent 13. 1505, 7. D. F. van der Leek 12. 1320, 8. C. Kok 12. 1315. 9. H. van Gent 12. 1270, 10. B Kok 11, 1240. LEIDEN Aan een groot aantal donors van de Bloedtransfusie dienst van de afdeling Leiden en omstreken is namens het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis een Landsteinerplaquette, res pectievelijk een Landsteinerpenning uitgereikt. De plaquette (voor het geven van twintig maal bloed) ontvingen uit Alphen a. d. Rün: mevr. Th. P. van Rijn-Jansen Alkmaar: E. D. Harms. Hazerswoude-Dorp: H .W. A. v. d. Bulk, Th. H. Dickhoff, C. J. Dompe ling, A. v. d. Werf. Hazerswoude-R.: A. v. d. Zwaan. Hillegom: .J H. Ruigrok. Katwijk: Mevr. M. G. v. d. Akker- Vis, Mevr. G. de JongOuwehand. M. de Vries. Koudekerk a. d. Rijn: P. Geerlof. Mevr. Chr. GuldemondBrommers. H. H. Oppelaar. Langeraar: Th. v. Lammeren. Leiden: L. M. H. v. d. Berg. M. L. Brasker, H. C. G. M. v. Eeuwijk, W. J. de Gunst. L. F. C. v. d. Hoe ven. mevr. A. J. Jansen-Van Waas. J. Jansen, Mej .J. P. Juffermans. M. J. A. Keyzers, J. Korswagen, D. A. Lancel, M. B .Laporte, G. W. J. Mens, S M. P. Philipse. D. Selier Jr., P. A. G. Spierings, E. J. Teske, Mevr. C. M. E. TeskeScholtes, C. P. Turk. J. F. Verhoogt, N. de Vries, N. J. Witteman, Th. N. van Zijp. Leiderdorp: F. de Graaf, .J Nieboer, B. Paulides. A. M. J Rietveld, H. C. Spierenburg. D. van Teijlingen. Lisse: J .Buwalda, Th. H. Reeuwijk. Nieuw-Vennep: W. Nieuwenhuizen. Nieuwe Wetering: J. L. van Hame ren. Noordwjjk: N. Barnhoorn. N. Bin- nedijk, J. B. Dorst, A. J. Meijer- Lange. W. P. Ravensbergen. C. M Roodenrfjs. P. F L. v. d. Zalm, C. P. v. d. Eist. J .J. van Wieringen, C. Zuiderduin. Oegstgeest: M. Binnendijk, H .W v. d. Heijden. Oude Ade: Mevr. W. A. v. d. Hulst- v. d. Geest, J. M. v. Leeuwen. Oude Wetering: W. F. van Dam. RoelofarendsveenJ. Chr. Caste- lein, L. J. v. d. Geest. Th. A. Meijer. Sassenheim: B. G. J. Berntzen, H. Eikelenboom. G. Gijsen, Mevr. L. A. Kock-van Kesteren. C. J. Koomen, .J M. J v d. Meij. H. L. Schrama. G. N. Vonk. Stompwijk: M. A. Th. Lelieveld. Voorhout: Th. v. d. Nieuwendijk, G. H. Oostdam. P. L. Paardekoper, C. J. van Velzen. P. M. v. Werkho ven. Voorschoten: L. J. Bal. Mevr. .J C. Knodde-Heijmans, Mevr. H. v. d Helden-Sol Warmond: L. A v. d. Hulst. Wassenaar: P. J. van Eysden, A. Mighout, J. Zonneveld. Woubrugge: C. J. Buis, J. Evers, C. Ket, .G W. v. d. Laan. .J Schippers. Zoctermeer: M. Waltman. Zoeterwoude: C. M. A. v. Bemmelen, C. A. Onderwater. L. W. Onderwa ter. C. van Soest. F. G .Tijssen. Landsteinerpenning De Landsteinerpenning (voor het vijf maal afstaan van bloed) werd uitgereikt aan: Ter Aar: H. J. C. Koeleman, Mevr. C. M. Kroft- v. d. Salm. Abbenes: Mevr. A. Kroon-Los. Alphen ad. Rjjn: J. G. v. d. Bel, Mej. B. R. A. Boks, D. van Soest. Amsterdam: Th. L. Noordouw. Boskoop: R. Sandbrink. Den Haag: R. W. Rueck. W. Vrees wijk. Haarlem: J Vriesendorp. Hazerswoude: Mevr. D. v. Veenv. Dijk, J L. Jacobs, J. C. v. Vliet. Hillegom: Mevr. M. J. de Bruin- Varkevisser. A. F. M. v. Rooden. Katwijk: Mevr. A. v. d. Bent-Paap, D. W. Berkheij. G. Berkheij, A. v. Duivenvoorde, T. Guijt, Mevr. M. Th. K. P. Haasnoot-Goedknegt, .J B. de Kort, W. Ouwehand, A. v. d. Plas, Mej A. H. van Schie. E. Tibben. Langeraar: B. H. de Heij. Leiden: J C. Bedaux, J. J. Berend- sen, A. v. Bieman, Mevr. M. A. Boe- zaard- v. d. Velden, A. Bon, A. Fh. Booy, J .D. v. d. Bos. Mevr. J. C. M. Boskamp- v Dijk. .Mevr. F. v. d. Broek- v .Leeuwen, P. Buis. B. F. Delsasso, N. W. J. van Duykeren, Mevr. A. Dijkstra-Meinsma, P. Fa- vier. A. W .J. Fleur, Mevr. R. Fran- cken-Turk, J. Giezen. Mej. E. E. de Gilde. B. A. J. Goddijn. W. E. M. Goddijn, J. B .M. de Haas, E. J. Hes- selink, E. Hollem, C. L. Hollertt Mej. M. A. M. Hoogland. M. H. v. Hoog straten, A. J. Hundepool, B. Knook, M. L. Koen, Mej. W. C. de Koning. A. Koren. J J. van Kruyssen, J. Kruit. D. Ladan Sr., Mevr. A. Lam- me-Gobel, Mevr. C. Libochant-van Schie, W. S. de Loos, C. G. Martijn Jr., Mej. A. M. Miedema, R. Mole naar. C P. Molenkamp. J. J. Ober. B. Ouwerkerk, G. v. Rij, Th. E. v. d. LEIDEN Aan de Willem de Zwijgerlaan schuin tegenover de Groenoordhal wordt heiwerk verricht voor de bouw van een nieuwe knoop puntcentrale van de telefoondienst. Er komt een flink gebouw, dat in 1973 gereed zal zijn. De nieuwbouw betekent een uit breiding van de centrale-functie van Leiden. De oude centrale tussen Boommarkt en Breestraat blijft in gebruik. „We denken er op dit mo ment nog niet aan uit de binnen stad weg te gaan", zegt ir. J. W. Spoek, de directeur van de Telefoon district 's-Gravenhage. Nieuwe nummercentrales zijn ln aanbouw in Lelden-Zuidwest en Lei derdorp. Zoals de foto laat zien is het gebouw in Leiden wat de bouw be treft bijna klaar. De installatie van apparatuur kan beginnen. In Lei derdorp komt men volgend Jaar in dit stadium. LEIDEN De Concours Commis sie Leiden en Omstreken (duiven sport). Heeft op haar Jaarlijkse feestavond in Den Burcht de kam pioenen 1970 gehuldigd. De uitreiking werd uitgesteld naar het midden van de avond, zodat de stemming er eerst in kon komen. De muzikale kant werd verzorgd door de groep de Free-Lines, afgewis seld door de grappen en praatjes van de heer Bakker uit Den Haag. De eremedailles werden uitgereikt door de heer Robbers uit Leiden na mens de Witte Molen. De kampioe nen waren: 1. Gebr. v. d. Krogt (Sassenheim); 2. M. de Lange en Zn.. 3. B. Noteboom (Rijnsburg). On der luid applaus werden zij in de bloemetjes gezet. Het feest, waarop, alle leden met hun dames aanwezig waren, werd tot diep in de nacht voortgezet. Schatte Olivier. A. P.Scheffer.W.L. M. C. Schellekens, J. Schuurman, Mej. M. A. H. Singeling, Mej. E. M. Sondheim. B. W. v. Steenbergen, H. G. Teeuwen. J. Chr. Uylenbroek. Mej. S. Valkenburg. H. F. Veen. A. Verboon, C. P. M. Vergouwen, H. J. Vlaming, B .J. v. d. Voort. W. J. Vreeburg. J. A. de Vriend, Mevr. H. J ..J de Vroomen-Ouwerkerk. Mevr. D. M. E. Wallaart-Biegstraten. H. P. J. de Wit. Mej. M. G. Zandstra, J. v. d. Zeeuw. Leiderdorp: H. N. A. Booms. L. A. F. M. Booms, Mevr. J. Chaudron- Ligtvoet, H. v. Egmond, A. H. v. Es. C. P. A. Holierhoek, C. v. d. Leek, Mevr. D. H. Nauta- de Ruiter. J. P F. v. Oudshoorn. F. Peet. Mevr. C. M. Th. v. Roosmalen-Adriaanse. Mevr. M de Vries-PUnakker. Leimuiden: C. Th. Beuk. Lisse: B. Barten. Mevr. C. G M. Grinsbergen-Borst. B. A. A. Jaasma, Mevr. M. P .A. Ransdorp- v. Wie- ringen, G P. v. d. Veek, S. H. Ver- meere. J. P. M. v. Wieringen. Nieuwe Wetering: A. Q. Hoekstra. Noordwjjk: F. Barnhoorn. J. Braaks- ma. M. J. Buwalda. C. M. .J J. Franck, A. G. Geerlings Jr., P. Ha- zenoot. M. G. den Hollander. Q. v Os. P. J. L. J. Peeters, W. L. van Schie, S. Smeding. Noordwykerhout: N. J. v. d. Berg, D. J. Bleeker, J. N. Duivenvoorde, Mej. C. M. J. Duivenvoorden, Mevr. P. Jansen-v. d. Meulen. G. P. F. M. van Kints. H. Scheepmaker. K. Wassenaar. Oegstgeest: Mevr. A. Bol-Nauta, J. J. v. d. Broek. Mevr. T. M. A. C. v. d. Burg-v. d Meer. A. Th. Dessens, N. C. den Hollander. S. D. v. Ploeg, MeviJ. J. Reekers-Ketting, K. W. Wieling. Oudewetering: H. de Haan. Roelofarendsveen: J. L. G. M. Loos, Mevr. G. v. Nieuwkoop-Boer. Mevr. Th. J. J .Straathof- v. Velzen. Rijnsburg: W. M. Beekhuis, mevr. L. Lindhout- v. Beekum, Mej. S. M. Noort, A. Postmus. P. v. Vliet. RÜpwetering: J. M. Feit Zoet. Sassenheim: K .C. v. Ark. H. C. M Duivenvoorden, mevr. W. Th. Dui venvoorden- v. d. Berg, L. v. Nieuw koop. M. H. v. Ruiten Jr., Th. H. J. Smits. Mevr. A. Staffeleu-v. d Berg. Mevr. H. M. M. v. Tol- van Schie. C. J. Turk, A. Voorthuis. Mevr. M. D. Westerbeek- v. d. Meer Valkenburg: M. J. Binnendijk. W. v. d. Ruit, C. J. Schraven, J. de Vos, .J de Vries. Voorhout: P. P Diemei. J Th. A. v. Gerven, T. S. Goslinga. P. G. F. Hulsebosch. J. G. F. Lakeman, A. H. Molkenboer, P. H. J. Vlasveld. Voorschoten: J .A. P. M. Berg, L. Eibers, A. de Groot, mevr. A. A Koemans-S.traathof, W. Krösschell, Mej. A. M. Lenssen, H. Nagtegaal, J. Snippe. Warmond: A. de Graaf. J. .J van Schie. Wassenaar: Mevr. D. Ph. Diederix- Ayling, C. J. F. v. Eeden. F. Lange- zaal. Mej. H. S. Rjjnsdijk. Chr. J. Fr. van Schell. Mej. L. E. Vis. Zoeterwoude: mej. R. van Nierop, F. G A. Langelaan. G. Koning. E. Hulsbos, C. B. G. van Cromvoirt. subsidie te krijgen voor het verbete- I ren van een voor 1945 gebouwde wo- j ning. Het informatiebulletin zal on der meer in de bus worden gedaan j bij woningen in Lelden met een zo genaamde strafpuntwaardering tus sen de 35 en 55, dat zijn in het alge meen de huizen die voor woningver betering in aanmerking komen. Enkele voorbeelden van woning verbetering die in het informatiebul letin worden genoemd zijn e het maken van een douche of wc (geen tweede toilet) het ombouwen van een zolder tot slaapvertrek het vergroten van een keuken en/of het vernieuwen van de inrich ting het maken van een aparte toe gang voor een bovenwoning of het samentrekken van twee woninkjes tot één ruime woning het aanpassen van woningen voor het gebruik door bejaarden en Invaliden noodherstel aan woningen die nog maar een paar jaar houdbaar I zijn. In deze gevallen kan de huiseige naar subsidie krijgen voor de kosten die de woningverbetering vergt. De tegemoetkoming kan soms een kwart van de gemaakte kosten bedragen. Wanneer de werkiaamheden worden uitgevoerd tussen 1 november en 1 maart, wordt de subsidie zelfs nog met 20 procent verhoogd. Huurders komen dus niet voor een bijdrage in aanmerking, maar in overleg met de huiseigenaar valt er soms veel te bereiken. In het infor matiebulletin (verkrijgbaar bi) bu reau voorlichting van het stadhuis) wordt er wel op gewezen, dat wo ningverbetering doorgaans leidt tot huurverhoging Soms maken eige naar en huurder de afspraak dat er i geen huurverhoging wordt berekend, maar dat de huurder de kosten voor woningverbetering betaalt en dan ook de subsidie int. Belangrijk is, dat men meteen naar de afdeling volkshuisvesting van gemeentewerken i Breestraat 117, werkdagen van 11-12 uur) stapt, als men plannen heeft om de wo ning op te knappen. Daar wordt al les dan rond gemaakt. Is het werk eenmaal begonnen, dan komt men niet meer in aanmerking voor een premie. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. LEIDEN In de ingezonden brief van de secretaris van woningbouw vereniging De Eendracht, gisteren in de Lezers Schrijven rubriek, is abu sievelijk een belangrijke zin wegge vallen. De betreffende alinea dient te luiden „De heer Kromwijk werd zeer re centelijk door een andere wo ningbouwvereniging een woning aan geboden". doch deze werd door Krom wijk afgewezen. Motivering? Ik heb nu een huis naar mijn zin en mij krijgen ze er niet uit. Gelukkig is voor de invalide familie een andere passende woonruimte ge vonden. Aangetekend dient te wor den, dat deze familie bij een legale gang van zaken al bijna een half jaar eerder op het adres Borneostr. 35 gehuisvest had kunnen zijn". LEIDEIN —In 1963 werd tijdens de ontgroening van corpsstudenten in Amsterdam .Dachautje" gespeeld. Het spelletje zou gewoon zijn doorge gaan als een Joodse student de zaak niet aanhangig had gemaakt. De toen juist opgerichte Nederlandse Vriendenkring Sachsenhausen (men sen die het concentratiekamp over leefd hebben) zag het toen als haar taak de studenten goed ervan op de hoogte te stellen wat het fascistische geweld had utigericht en aan te to nen hoe onzindelijk het was er zelfs een "spelletje" van te maken. Zc kwam de tentoonstelling "homo hominl lupus" (de mens is een wolf voor zijn medemens) tot stand. Een tentoonstelling over de concentratie kampen onder de nazi's en onder drukking en verzet. In die tentoon stelling wilde men ervaringen uit beelden die gevangenen, verzetsmen sen. een bevolking-in-haar-geheel te verwerken hebben gehad onder het nazi-regime. De periode die aan de orde was gesteld, werd gemarkeerd door de jaartallen 1933 en 1945, op komst en ondergang van dat "derde rijk" De secretaris van de NVS, de heer Joop Telling uit Amsterdam: "We ontdekten op een gegeven moment dat het geven van voorlichting over die periode niet voldoende was De symptomen, die typisch zijn voor eon situatie waarin concentratiekam pen voorkomen ontmenselijking, onderdrukking, honger —lopen als een rode draad door de geschiedenis tot vandaag toe. In alle machtsstruc turen vervult het geweld een grote rol. Dat geweld wordt dan misschien geen nazi-dom genoemd, maar de manieren zijn hetzelfde. Men hoeft geen uitgebreid onderzoek in te stel len om te ontdekken, dat de meer derheid van de bevolking, althans in het westen, zich passief gedraagt te genover dit fatale proces. Dit proces zet zich opnieuw door en daarom kan een tentoonstelling over onder drukking en verzet niet langer eindi gen bij 1945. Ze moet de hedendaag se ontwikkeling nadrukkelijk naar voren brengen. Ze is een daad van verzet tegen deze ontwikkeling". Vandaar de tentoonstelling "We nemen 't wéér niet", die van 30 ok tober tot en met 7 november in de Pieterskerk gehouden wordt, dank zij financiële steun van de Leidse uni versiteit en de gemeente. De heer Telling: De mensen die uit de concentratiekampen komen zijn voor het meerendeel arbeidson geschikt. Ze vertonen ook een snelle vergrijzing. Ik merk het duidelijk, dat ze nu in versneld tempo begin nen weg te vallen. In 1963 hadden we 800 man. nu rog maar 400. Over tien jaar misschien helemaal niemand meer. Daarom hebben we onze voor zorgsmaatregelen genomen. We heb ben onze kennis en ervaring in han den gesteld van jonge mensen, op dat die straks met ons werk zullen kunnen dooi gaan. opdat de nieuwe generatie voorbereid kan zijn dit ge weld te keren of te voorkomen als er zich ergens een situatie zou gaan ontwikkelen die opnieuw het leven van bevolkingsgroepen zou bedrei gen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3