Leiden blijft nog „zorgenkind" UIT TELEFOONNOOD Israël: zorg om toestand Suezkanaal DRASTE Rose enveloppe in vuilnisvat WEER EEN VLIEGTUIG RUSSISCH GEKAAPT vandaag ^olitieman wil vooral veiligheid V ROOYAKKERS N.Y. lekker lui to Treffer Plaatselijk regen BOXEN Programma's MERCEDES-BENZ Brief van Canadese ontvoerders (?W ?)Tte t 1 maart 1860 WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 No. 33234 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal f postabonnementen f18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG 'GPD> De Haagse ilitie kampt met een schrikbarend kort aan mankracht. Het is meer- re malen voorgekomen, dat in de sidentie met meer dan 600.000 in- jners 's nachts slechts vier politie- to's op straat waren. Van de twaalf reau's zijn er 's nachts acht geslo- q en de vier districtsbureaus die open blijven, zijn onderbezet. >k is het voorgekomen, dat 's nachts een district niet één politiewagen schikbaar was, omdat de enige mande wagen was uitgestuurd ar een assistentieverlening. Van n surveillance en het preventieve litiewerk komt nagenoeg niets te- :ht en in het verkeer op straat is (jbuiterij. Deze en nog veel meer harde uit raken werden' gisteren gedaan tij- ns een vergadering van de plaat- lfjke afdeling van de Centrale van litievakorganisaties in Den Haag door zeshonderd politiemannen rd bijgewoond. Met algemene mmen werd een motie aangeno- >n waarin onder meer wordt ge- t: meer veiligheid voor de politie- tijdens zijn werk, een beleid arbij de politieman weet, dat de erheid achter hem staat en sala- ring in overeenstemming met de aarte van het beroep. Tijdens de vergadering werd be nd gemaakt, dat de politie het vol- id jaar zal overgaan tot de aan- laffing van televisie-apparatuur, zal worden gebruikt bij de be wa lg van ambassades. De politieman echter ook geld voor de aanschaf- g van bijvoorbeeld handzamer wa- werpers en traangaspatronen, ministers Beernink <Binn.l. Z.) en lak (Justitie) hebben de politie de gelijkheid van een extra uitke- g in het vooruitzicht gesteld. Dit raatje is bedoeld als compensatie de overbelasting waaronder het itiepersoneel gebukt gaat en staat van de 400 gulden die (ook) aan politie zal worden uitgekeerd. Extra uitkering a een gesprek met vertegenwoor- rs van de politie-vakorganisa- zeiden de bewindslieden giste- dat een beslissing over de extra kering volgende maand zal wor- genomen. De organisaties me- dat deze uitkering-ineens meer 400 gulden zal moeten bedra- Op de bijeenkomst gisteravond politiepersoneel werd deze me- leling weggehoond "een zoethou- «e linister Beernink wil verder een lerzoek laten instellen naar de kverzwaring en de bijzondere ri- o's van de politie. Hij heeft in een ef alle burgemeesters de raad ge en de gemeentelijke politiekorp- te laten "doorlichten" bij de ispsychologische Dienst. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/LEIDEN Pas na 1973 zal Leiden geen wachtlijst meer hebben voor de telefoon. In bijna de ge hele sector Leiden van. het telefoondistrict 's-Gravenhage blijft de telefoonnood nog lang voelbaar. Grootste „zorgen kinderen zijn Leiden zelf, waar het aantal wachtenden in de komende jaren relatief hoog wordt, Koudekerk en Noordwijk. Alphen eerder Het telefoondistrict Den Haag, het kleinste in oppervlakte, dat even wel 13 pet. van het landelijk aantal telefoons bezit, zal over vijf jaar geen wachtlijst meer hebben. In 1975 zullen bijna 420.000 huizen ruim 370.000 aansluitingen bezitten. Om dit te bereiken wordt f250 mil joen 'exclusief gebouwen) in de te lefoondienst geïnvesteerd. Het einde van de telefoonnood komt dus in zicht. De situatie van nu is zorgelijk. De directeur van het Haagse te;?fcc\viistr:ct ,ir. J. W Snoek, vindt een pleister op deze wonde, dat de toestand in dit deel van Zuid-Holland zich ni?t ongunst .g verhoudt tot de landelijke situatie. (DITO (AP) De regering van lador heeft gisteren de staat van afgekondigd in verband met de voering van de 45-Jarige com- odant van de luchtmacht, gene- Cesar Rohn Sandoval. De maat- el houdt een nachtelijk uitgaans- bod tussen 21 en 5 uur. in. De ont- nng is waarschijnlijk een pro- tegen de dictatuur van presi- t Velasco. De politie heeft twintig «taties verricht. De Bilt verwacht van vanavond tot srgenavond Half tot zwaar bewolkt met plaat- ijk enige regen of een bui. Matige i de kust eerst vrij krachtige wind fen west en noordwest. Dezelfde ■peraturen als vandaag of iets ere. (Opgemaakt om 12.40 uur) 29 OKTOBER op: 7.29 uur; onder: 17.18 uur; an op: 6.42 uur; onder: 16.29 uur. ogwater te Katwijk te 2.34 en 14.47 H laagwater te IQM an 22.55 uur. JERUZALEM (GPD) Israëlische militaire deskundigen zijn somber gestemd over de situatie aan het Suezkanaal, waar de Egyptisch-Russische raketmacht sinds de invoering van het bestand aanmerkelijk is versterkt. Sommigen trachten zichzelf en an deren moed in te praten door te her inneren aan de situatie in de herfst van 1968. toen Egyptische artillerie de onvoldoend versterkte Israëlische stellingen onophoudelijk bestookte, maar moest inbinden toen de lucht macht van Israël een offensief inzet te tegen andere sectoren van het front. Deze afleidingsmanoeuvre gaf de Israëliërs de gelegenheid de ..Bar-Levlinie" op te bouwen. De meeste deskundigen verwerpen deze vergelijking echter, omdat het raket wapen veel grotere moeilijkheden biedt dan het geschut van destijds. Generaal-majoor Aharon Jariv van de Israëlische inlichtingendienst lichtte de toestand gisteren toe aan de hand van luchtfoto's. Ook uit zijn verklaring bleek ernstige bezorgd heid over de mogelijkheden even tueel effectief af te rekenen met het Egyptische luchtafweersysteem. Buitenlandse berichten die in Jeruzalem bevestigd noch ontkend worden —melden de aankoop door Israël van Amerikaans elektronisch materieel de Sam-2 en -3 raket ten te neutraliseren: de Shrike-bom welke de radar stoort, de Walleye- born die door een ingebouwde televi siecamera naar het doel wordt ge leid en het Paveway-systeem, waar- naten op tientallen kilometers af- sranc' gelegen doelen trefzeker onder vuur kan nemen. De Israëlische luchtmacht kan daar nu niet veel meer tegen doen. Het Israëlische pessimisme gaat niet zover, dat men twijfelt aan een nieuwe overwinning wanneer het op vechten zou aankomen. Alle deskun digen, de meeste buitenlandse mili taire attachés inbegrepen, zijn het er over eens dat het Egyptische le ger niet ver zou komen bij een inva sie in de Sinaï. Maar evenzeer zijn zij van mening dat een dergelijk avontuur de Israëliërs zo duur zou komen te staan, dat men dan zelfs van een Pyrrhus-overwinning zou moeten spreken. Op de Amsterdamse lucht haven Schiphol kwamen vanoch tend tien weeskinderen uit Seoel aan. De Zuidkoreaanse kindertjes zijn door Nederlandse ouders ge adopteerd. De kinderen waren door de Nederlandse Stichting voor Interlandelijke Adoptie per CP-Air Machine via Canada naar Schiphol gebracht. Nieuwe centrale Er zijn in het district" momenteel 10.500 wachtenden. In Leiden is dit aantal ruim 2200. De knocppuntcen- trale van de sector Leiden heeft nog maximaal 2000 lijnen. Het wach ten is daarna op de gereedkoming van de tweede centrale, met de bouw waarvan aan de Willem de Zwijgerlaan kortgeleden is begonnen In de sector Leiden is geen wacht lijst meer in Warmond, Rypwete- ring en Roelof arendsveen. InOegst- geest. Voorschoten. Katwijk en Zo?- terwoude blijft het krap tot 1972. In Leiden en Leiderdorp blijft .de wachtlijst tot 1973 en vóór die tijd wordt ook de situatie in Koudekerk opnieuw moeilijk. In Noordwijk zal men zelfs tot in 1974 telefoonnood houden. Een begrip. 500 gram verrukkelijke Droste kwaliteit Kies uit: Bonbons assortis, chocolade assortis of kersenbonbons. In de sector Alphen is men eerder uit de telefoonzorgen. Na 1972 zal voor 100 pet. aan alle vraag kunnen worden voldaan. In Nieuwveen zal de wachtlijst vóór die tijd nog on- I rustbarend oplopen. In Boskoop, DeMeije, Ter Aar en Woubrugge be staat bijna geen probleem meer. In Alphen zelf, Hazerswoudc. Bodegra ven. Nieuwkoop. Noorden en Lei- muiden komt volgend jaar een eind san de wachtsituatie De telefoonsituatie in het net Den Haag is gunstig. In Rijswijk blijft de toestand tot 1973 moeilijk. Vóór die tijd krijgt ook Wassenaar nog leen wachtlijst. In Leidschendam zal deze lijst in 1973 aanzienlijk groter tforden. Van de overige plaatsen in het Haagse telcfoondistrict zijn de moeilijkheden in Delft het langdu- riggt: tot 1974. Eind volgende maand kan men uit i de sector Leiden automatisch bellen met België, Denemarken, Italië, Noorwegen. Oostenrijk^ Spanje. West Duitsland. Zweden. Zwitserland er. Liechtenstein. Voor de sector Alphen a.d. Rijn zal deze mogelijkheid in de loop van het volgend jaar wor- den. Op 1 Januari zullen de nieuwe tele- foontarieven in werking treden. Dat i betekent onder meer dat men on beperkt voor tien cent kan bellen in de sector Leiden een gebied tussen Noordwijk. Alphen a.d. Rijn, Zoetermeer en Wassenaar. Voor de plaatsen buiten dit gebied zal men voor elke 33 seconden een dubbeltje moeten betalen. Verder zal het abonnementsgeld met één gulden worden verhoogd tot I 16 gulden per maand. Het tarief voor de avonden en de weekeinden zal met ingang van volgend Jaar al om zes uur 's avonds in plaats van ze ven uur beginnen. Het gaat vrije- tydstarief heten. Het lijkt wel zeker dat de drie christelijke regeringspartijen vol gend jaar gezamenlijk de verkie zingsstrijd ingaan. Met het oog daarop is vanuit de partijbestu ren een urgentie-programma ont worpen. En dat is pikant, want de KVP moet bijvoorbeeld nog het eigen progressieve Steenkamp- programma goedkeuren. En als dat gebeurt, dan zal dat nog niet van invloed zijn op het gemeen schappelijk urgentieprogramma, dat er minder „rood" uitziet dan de ideeën van prof. Steenkamp. Want de tijd dringt de ver kiezingen zijn in april en er is volgens de besturen van de drie christelijke partijen, geen tijd meer om de afdelingen nog echt inspraak te geven voor een defi nitieve samenstelling van het urgentieprogramma Vooral in de KVP heeft dit bij radicalen nogal wat 'teleurstelling opgeleverd. De eisen voor democratisering zijn bij de KVP heel duidelijk op tafel gelegd. In het gemeenschappelijk urgentieprogram zijn die eisen aanzienlijk afgeflauwd en de ac tieve partijleden hebben er geen invloed op Een mooie illustratie van het feit, dat democratisering een moeizaam proces is. dat zich beter in woorden dan in daden laat uitdrukken. Sikkens autolokken Leen Jongewaard (de bekende televisie-opa) komt eind november vier dagen in de Leidse Schouw burg. Met een fikse rol in „De kleine parade". Het werk in deze musical eist hem helemaal op. Hy heeft geen tjjd meer voor iets anders vertelt hy in een inter view PAGINA 5 Engeland Is een klein stapje dich ter by de Europese Economische Gemeenschap gekomen PAGINA 7 „Er wordt voor ons niets ge daan Er wordt gediscrimi neerd". Dat zeggen Antiilianen in Nederland PAGINA 15 Een 14-jarig Frans meisje werd door haar ouders verkocht PAGINA 17 De voetballende Twentenaren, die naar Turkye zijn gereisd, hebben moeten ervaren, dat niet alleen de E8 een moeiiyk begaanbare weg is PAGINA 21 LEIDSE STRAATWEG 1 OEGSTGEEST - TELEFOON 01710—51855 REEDS 30 JAAR DEALER VAN ANKARA 'DPA» Voor de twee-.een passagiersvliegtuig met 51 in- Het Moskouse blad "Prawda" ver- de maal binnen twee weken hebben zittenden, waarbij een stewardess gelijkt de zaak van de twee Ameri- bij een vliegtuig op veilige afstand gisteravond twee Russen een vlieg- werd gedood en twee piloten werden een laserstraal op het gronddoel richt als „leidraad" voor een door een ander toestel af te vuren projec tiel Deze wapens hebben hun doel matigheid in Vietnam bewezen, maar of zy sterk genoeg zijn om de Russisch-Egyptische barrière te doorbreken valt nog te bezien. Vol gens de Israëliërs is de capaciteit van kanaal 300 raketten per minuut. De Israëlische bezorgdheid geldt ook de bescherming, die de raketten de Egyptische artillerie bieden, in het bijzonder 203 millimetergeschut dat met zjjn honderd kilo aware gja- tuig(je) gedwongen naar Turkye te vliegen: kort na de start in Kertsj wierp de 20-jarige student Witali Pozdeir de 50-jarige piloot Mesjekow een zak over het hoofd, waarna zyn neef. de 22-jarige Nikolai Ginlow. eveneens student, de stuurknuppel overnam en koers zette naar de gewond. Vorige week vloog een Ame rikaans militair vliegtuig met twee Amerikaanse generaals en een Turk se kolonel aan boord over de Turks- Russische grens en werd boven Ar menië tot landen gedwongen. Zoals hier en daar reeds werd vermoed wil het Kremlin de Turkse kolonel (en Turkse plaats Sinop aan de Zwarte de twee Amerikanen uitwisselen te- de tegenstander aan het Suez- Zee. De studenten hebben politiek gen de twee Russische kapers 'Lit asiel gevraagd, de piloot en de vier de inzittende, de 35-jarige arbeider Derginow hebben verklaard naar de Sowjet-Unie terug te willen Op 15 oktober kaapten twee ande- hause Joden). De Sowjetrussische ambassadeur in Ankara. Groebaikow, heeft aan de Turkse pers verklaard, dat "er op het ogenblik twee moor denaars in Turkije zyn en een Turk- r« Bussen - een veder eo een «son kolonel Sowjet-Unie-'. kaanse generaals met die van Po wers, die tien Jaar geleden met zyn U2 boven de Sowjet-Unie werd neer gehaald. "Beide zaken zyn gericht tegen de veiligheid van Sowjet-Rus- land". Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat de positie van de beide generaals er door de nieuwe kaping niet eenvoudiger op is gewor den. MONTREAL (AP) Op een straathoek bij de McGill universiteit ln de Canadese stad Montreal is gis teren een rose envelop in een vuilnis vat aangetroffen, waarin behalve een FLQ-communiqué een bladzijde uit het paspoort werd aangetroffen van Paul Rose, een van de voor naamste mannen, die gezocht wor den in verband met de crisis in de Franstalige provincie Quebec. On deraan het derde velletje papier van het communique bevond zich een vingerafdruk. Vermoedelijk zyn de bladzijde uit het paspoort en de vin gerafdruk bedoeld om de authentici teit van het communiqué aan te to nen. Ruim een week geleden gal de po litie een arrestatiebevel uit tegen de 27-Jarige onderwijzer Paul Rose en ae 37-jarige taxichauffeur MarcCar- bonneau Vermoedelyk bevat het communiqué een politieke boodschap, van het Bevrydingsfront van Que bec (FLQ), waarin geantwoord wordt op de verklaring van burgemeester Drapeau van Montreal, dat de pro vincie Quebec wordt bedreigd door 'n revolutie. De envelop werd gevon den door een verslaggever van een ra diostation na een telefoongesprek met een onbekende vrouw. euivo ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 28 October 1870 Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer is bepaald, dat de da- gelijksche soldijen voor de vrijwilligers en miliciens bij de veld-artillerie voortaan zullen bedragen: voor een kanonnier of stukrijder eers te klasse 43. en tweede kl 38 ets. Gisteren avond heeft de plechtigheid plaats gehad ter opname van Z.K.H. Prins Alexander als lid in het Leid- sche Studenten-korps.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1