„Half miljoen voor koningin teveel Frans haar meisje ouders (14) door verkocht Sabotage met kaas uit het vuistje? Komt helaas voor. Ziekenfondsen geven volgend jaar circa f3700 milj oen uit PvdA vindt inkomen te hoog: Diefstal springstof aanloop tot actie van „plofkrakers"? ZUID-AFRIKA NIET VERDER „ISOLEREN" Oppositie: geen steun aan nieuwe „privacy-wet WOENSDAG 28 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG GPD) De fractie van de Party van de Arbeid in de Tweede Kamer vindt een belas tingvrij inkomen van 500.000 gul den voor de koningin, 200.000 gul den voor Prins Bernhard en 150.000 gulden voor Prinses Bea trix en Prins Claus ieder, te hoog, vooral als zy ook nog de kosten uit hoofde van hun functie apart kunnen declareren. 'Deze bedragen komen ons zeer fors voor", zei Mr. R. van den Ir. Cornelissen in VN NEW YORK (ANP) De Neder landse regering verwerpt zowel het beginsel als de praktyk van de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek als een schending van de rechten van' de mens. Hieraan kan slechts een einde worden gemaakt door een voortdu rende en geduldige samenspraak met de Zuidafrikaanse regering, aldus heeft de Nederlandse afgevaardigde in de speciale commissie van' de VN- assemblee, ir. P. A. M. Cornelissen, gisteren verklaard. Gezamenlyke actie tegen deze dui- delyke en voortdurende schending van de mensenrechten dient te wor den ondernomen' in het kader van de Verenigde Naties en in overeenstem ming met de voorzieningen van het handvest. Een dergelyke actie mag geen onnodige belemmering zyn voor afzonderiyk optreden van een lid van de Volkerenorganisatie. Verdergaande isolering van Zuid- Afrika zal er niet alleen toe leiden dat Zuid-Afrika zich wat zuidwest- Afrika betreft nog krachtiger op het eenmaal ingenomen standpunt vast legt, het zal ook ten aanzien van de apartheidspolitiek tot resultaat heb ben, dat het blind blyft voor de meest essentiële beginselen van' de moderne internationale samenleving. Doeltref fend gezameniyk optreden, in welke vorm dan ook, zou onmogehjk wor den. Ons inziens is het van het grootste belang contact met Zuid-Afrika te onderhouden, niet alleen in het offi ciële vlak, maar in' het byzonder met de kerken, de pers, jeugdorganisaties en andere groepen die de openbare mening wellicht kunnen duidelyk maken dat de apartheidspolitiek van onjuiste beginselen uitgaat, aldus ir. Cornelissen. Bergh gisteravond by de behande ling van het financieel statuut voor het Koninklyk Huis in de Tweede Kamer, namens de vier regeringspartyen betuigde Mr. W. J. Geertsema (WD) echter zyn instemming met deze bedragen, die overigens pas door een volgen de regering exact kunnen worden vastgesteld. De hiervoor noodzakelyke grondwets herziening vereist namelyk ka merontbinding. Het is de bedoeling de bedragen die de loon en prysindex zullen vol gen uit de grondwet te lichten en voortaan by gewone wet te rege len. waarby dan wel steeds een meerderheid van tweederde ver eist zal zyn. Datzelfde geldt voor de schadeloosstelling van de leden van de Tweede Kamer. Regeling Voor de komende twee jaar heeft de regering dan ook met het Ko ninklijk Huis een tydelyke regeling getroffen, waarby het huidige in komen van de Koningin, 4.750.000 gulden, wordt teruggebracht tot 750.000 gulden. Het ryk neemt echter de salariskos ten van het hofpersoneel .begroot op 4,4 miljoen gulden voor zyn re kening en zal paleis Soestdyk aan kopen. Ook de vergoeding voor de onderhoudskosten van de paleizen zal worden aangepast. De uitkering aan Prins Bernhard blyft gehandhaafd op 475.000 gul den, maar die aan Prinses Bea trix en Prins Claus wordt ver hoogd van 300.000 tot 375.000 gul den. De uitkeringen blyven belas- tingvry, maar de belastingvrydom wordt afgeschaft voor het privé - vermogen en het daaruit voort vloeiende inkomen. De Tweede Kamer ging gisteravond zonder veel moeite met deze over gangsregeling akkoord. Alleen de handhaving van de belastingvry dom, zat drs. H. Wiebenga (PSP) en mr. H. van Mierlo <D'66) nog UTRECHT (ANP) In 1961 wa ren de gemiddelde kosten per zieken fondsverzekerde verplichte- en be- jaardenverzekerimg samen) f 390. in 1971 zal dat waarschynlyk ruim f408.zyn De Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen berekent in De Ziekenfondskrant, dat de ziekenfondsen in 1971 zo'n f3700 miljoen zullen uitgeven voor In dat jaar zullen de uitgaven voor de AWBZ, een volksverzekering die goeddeels door de ziekenfondsen wordt uitgevoerd, zo'n f1400 miljoen belopen. De 6,8 miljoen Nederlanders die verplicht verzekerd zyn zullen in 1971 ongeveer f 2450 miljoen aan verstrek kingen kosten, de 880.000 Nederlan ders die onder de bejaardenverzeke- j-ing vallen f 680 miljoen en de an derhalf miljoen vrywillig verzeker den f570 miljoen. Relatief kost de bejaardenverze kering het meest: volgend jaar zal per verplichtverzekerde f361 moeten worden uitgegeven en per bejaarde f 772. Behalve door de vergryzing van de bevolking sty gen de kosten doordat er meer hulp wordt gege ven en doordat die hulp steeds duur der wordt. Vooral de „consumptie" van specialistische hulp en medl ey nen stil kt sterk. De ziekenhuizen vormen echter de belangrykste kos tenpost: de helft van alle uitgaven by de verplichte verzekering en 55 procent by de be jaar denverzekering. De be jaarden verzekering wordt „zwaar" gesubsidieerd. Afhankelijk van hun inkomen be talen de verzekerden maan- een kwart de helft. 5 8 of 7 8 van de kost prijs. De tekorten worden gedekt door het. ryk en uit de verplichte ziekenfondsverzekering. De over heidssubsidie voor de AWBZ zal volgend jaar f507 miljoen bedragen. dwars. Drs. Wiebenga sprak van een achterhaalde zaak. Hy had ook meer paleizen willen af stoten en het hofpersoneel in ryks- dienst willen nemen. Mr. Van Mierlo begreep niet waar om de kosten van de koningin niet in zakelyke en privé-uitgaven zUn gesplitst, waardoor opheffing van de belastingvrydom mogeiyk DEN HAAG (GPD) Alle Ne derlandse politiekorpsen kijken scherp uit naar de zestien kilo springstof en de tweehonderd ontstekers, die zijn gestolen uit een stenen bijgebouwtje op het terrein van het aannemersbedrijf Jong en De Wilde N.V. in Loos duinen. „Misschien is 't spul gegapt door schooljongens, die inmiddels de hele partij in een sloot hebben gegooid", oppert directeur De Jong. Hoofdinspecteur J. van de Poel van de Haagse recherche weet dat er ook andere mogelijk heden bestaan en maakt zich zor gen. t Heeft wei nooit in de kranten gestaan, maar 't is wel wa&r dat de spingstof, die werd gebruikt by een serie brandkastkraken in Brabant, la ter afkomstig bleek van een inbraak by het aannemersbedrijf M. Muis in Jisp. De zestien kilo springstof die nu zoek zyn, zouden voor een nog groter serie kunnen worden gebruikt. Het komt niet veel voor, maar het gebruik van springstof door inbrekers is niet nieuw. De Zuidafrikaan, de Engelsman en een beruchte Haagse inbreker, die in april 1965 in de tuin van de N.V. Hollandse Commissie- en Handelsbank in Den Haag wei-den gepakt, hadden tenslotte voldoende dynamiet by zich om het hele bank gebouw in de lucht te laten vliegen. „Wie niet weet hoe hy met spring- gelatine moet omgaan, kan er niets mee beginnen", zegt directeur De Jong. Dat min of meer deskundigen er echter brokken mee kunnen ma ken, bleek echter overduidelyk by het opblazen van het Haagse Huis van Bewaring in augus tus van dit jaar. Het werk, on- j der toezicht van de arbeidsinspectie, werd uitgevoerd door hetzelfde aan- j nemersbedrijf waar nu de springstof is gestolen. Slopers hadden veertig kilo ge- j plaatst en na een misrekening vlogen de brokken puin veel verder in 't rond dan werd verwacht. De klap eiste drie gewonden. „Springstof in handen van niet-deskundigen levert nog meer risico's op", aldus de po- Dat er na deze diefstal van ëen forse party springstof nu reden is voor paniek by by voorbeeld de grote banken, is niet Juist. De beveiliging van een bank staat of valt niet met de dikte van de kluisdeur alleen", aldus de politie, litie. zou zyn geworden. Mr. Van den Bergh vond het echter niet juist jaariyks te moeten gaan uitmaken wat wel en niet declarabel is. Hy keerde zich alleen tegen de vry- stelling van successierecht voor schenkingen van leden van het Koninkiyke Huis aan de koningin of de kroonprinses. Mr. Geertse ma wilde ook de personeelskos ten voor dat deel van het Kroon domein, dat niet wordt overgeno men, declarabel maken. Vijftig cent De bocrenafgevaardigde H. Koekoek rekende de Kamer voor dat met het inkomen van de kroon al met al vyftig cent per inwoner per jaar :s gemoeid. "Daarvoor willen wij de koningin niet inruilen voor een president", zei hy. Mr. Van Mierlo vroeg de regering wanneer nu eens exact zal worden uitge maakt wie wel en wie niet tot de 'eden van het Koninklyk Huis wor den gerekend. Mr. Geertsema be tuigde zyn erken teiykheid voor (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG (GPD) PvdA. CPN. PSP en PPR hebben gistermiddag in de Tweede Kamer hun steun ont houden aan de wet ter bescherming van de persoonlyke levenssfeer (pri vacy). De vier fracties zyn er ove rigens net als de andere party en van overtuigd dat het dringend nodig is strafbepalingen te schep pen om deze bescherming van de privacy te waarborgen. Ze zyn echter van oordeel dat de controle op het juist toepassen van de wet en met name ten aanzien van inbreuk die de overheid mag maken te gering is. De pacifist Wiebenga sprak in dit verband zelfs van on zindelijke middelen. Het wetsontwerp haalde in de Tweede Kamer toch een meerder heid zodat het na aanvaardnig van de Eerste Kamer en afkondiging in het staatsblad voortaan verboden zal zyn telefoongesprekken af te luiste ren andere gesprekken met techni sche hulpmiddelen af te luisteren en beelden te maken van personen d.e „gestage toewyding van de dynas- 1 zich in een besloten ruimte bevin- ttie" voor de publieke zaak. den. ADVERTENTIE vVe hebben het natuurlijk niet over militaire sabotage. Er is nog nooit een kanon gevonden met kaas in de loop. Kaas uit het vuistje is gelukkig onbesmet en a-politiek en gewoon een lekker brok gebleven.We doelen hier op de huiselijke sabotage: vrouwen die te weinig kaas kopen zodat vader tevergeefs met zijn mes naar de koelkast sluipt. Gun 't die man noul Neem een extra stukje speciaal voor hem. Voor z'n vuistje. Hij zal dankbaar zyn. REIMS (GPD) „Verkocht door haar ouders. ver kracht op haar 14de jaar". Het lijkt een titel voor een slechte roman. Toch heeft Lucette, afkomstig uit de om geving van Reims, dit allemaal beleefd. We konden het eerst niet geloven, maar het verhaal is werkelijk gebeurd. „Het begon allemaal op een dag toen ik een vriendin ging helpen met verhuizen", vertelde Lucette. „Ze had ook drie mannen om hulp ge vraagd. Ik kende er één van „horen zeggen". Hy heette Bernard Martin en was 34 Jaar. Hy handelde ln oud ijzer en knapte auto's op. Toen ik hem tydens de verhuizing ontmoette en zyn blik op me voelde rusten, werd ik bang. Ik wilde meteen naar huis gaan. Hy bood aan me naar huis te brengen en voegde daaraan toe"Ik vind Je heel leuk". Onderweg naar huis probeerde hy te kussen. Ik was bang voor hem, maar voelde me tegelykertyd tot hem aangetrokken. De volgende dag zorg de ik ervoor hem te ontlopen. Maar hy was me voor, want hy bezocht ons huis en stelde zich aan myn ouders voor. Bernard was een mooi prater. Hy deed ook alles om de sym pathie van myn ouders te winnen. Myn vader, André Hulin, een gewe zen houthakker, is een beste man. Maar hy liet zich door Bernard in palmen en werd zo zyn grootste handlanger. Myn broer André. toen net 18, zocht werk. Bernard had wel iets voor hem: hy kon helpen by het opknappen van de auto's en daar mee was het ys gebroken. Vanaf dat ogenblik kwam hy iede re avond met zyn Peugeot 404 by ons thuis. Hy werd steeds bruta ler. Hy had ook altyd een mes by zich, dat hy graag liet zien. Maar myn vader was allang bly dat myn broer lets by Martin verdiende. Sinds de sluiting van de houtzagerij heeft myn vader geen werk. We zijn met Lucette in haar ,Jcooi Drie maanden ge vangenisstraf voor Bernard Mar tin wegens „ontvoering". z'n achten en dat is soms erg moel- ïyk. Bernard nam me steeds meer mee uit. We gingen naar Reims en bleven daar in kroegen rondhan gen". Drie maanden na de eerste ont moeting met Bernard kreeg Lucette een ongeluk. Ze werd aangereden door een vrachtwagen. De verzeke ring betaalde een schadevergoeding uit, waardoor Martin's belangstelling voor Lucette nog meer toenam. "Hy ging zich nog meer voor my interes seren dan daarvoor. Hy wilde me niet verliezen en besloot daarom tot nieuwe stappen". „Ik had genoeg van hem en wilde er een eind aan maken. Myn ouders wilden dat eigenlyk ook, maar myn vader was bang voor hem. Hy trok altyd snel zyn mes en hield dit myn vader onder de neus. Op een dag zei hy tegen me, dat hy absoluut die avond met myn vader wilde praten. Hy vond'dat er een eind aan moest komen. Ik sliep die nacht nauwelyks. Toen ik de volgende ochtend Martin sa men met drie vrienden aan zag ko men lopen, begreep ik dat er iets ver- schrikkeiyks met me ging gebeuren. Ik wilde vluchten. Maar waar heen? Ik was verloren. Het gesprek duurde niet lang. Myn vader was niet op gewassen tegen die vier kerels. Hy tekende een contract zonder mis schien te weten wat er met my ging gebeuren. Ik zag hem nog even aar zelen. Hy durfde me niet aan te ky- ken. Hy boog het hoofd en zette zyn handtekening onder het document. Daarin stond: Ik ondergetekende, André Hulin, verbind me met dit con tract myn dochter Lucette, 14 jaar, aan Bernard Martin af te staan en sta hem toe met haar in concubinaat te leven totdat zy oud genoeg is met hem te huwen". Ik kon niet huilen. Ik was verpletterd; ik was verkocht. Ik zag dat Martin zyn portefeuille tevoorschyn haalde en vier bankjes van duizend oude francs op de tafel smeet. Myn vader keek ernaar. Hy werd erdoor betoverd. „Pak Je kof fer meid. ik neem je mee naar huis!", hoorde ik Martin zeggen. Terwyl ik automatisch wat by elkaar pakte, dreunde het door myn hoofd: "myn vader heeft me verkocht, myn vader heeft me verkocht"! Lucette verliet haar ouderiykehuis als een vreemde. Ze begreep dat ze van nu af aan niet meer aan haar Jeugd moest terugdenken. Dat was afgelopen. Ze was verkocht door haar ouders. In een droom ging ze met Martin en zyn vrienden mee. Deze brachten haar naar Bernard's woon wagen, die op een groot door hekken omringd terrein stond. Alleen drie honden zouden haar daar gezelschap houden als Martin afwezig was. ,.Ze waren ook een beetje myn cipiers, want Martin verbood my buiten de omheining te komen". Bernard liet haar in de woonwa gen achter. „Na middernacht kwam hy binnen. Hy stonk ontzettend naar drank en wilde me direct ge bruiken. Ik wilde niet, maar hy trok zyn mes en drukte het tegen myn keel. „Als je me nu weigert", fluis terde hy, "steek ik dit mes in Je keel". Ik kreeg een zenuwtoeval. Een tyd later kwam ik weer tot mezelf. Ik was nog maagd geweest en voelde een vreselyke pyn. Tenslotte viel ik in een diepe slaap. De volgende mor gen werd ik om zes uur ruw gewekt. Ik moest hem koffie op bed brengen. Ik was helemaal in de war en morste koffie. Daarop gaf hy my direct slaag". Toen Bernard enkele uren later wegging, waarschuwde hy Lucette. dat ze onder geen enkel beding het terrein mocht verlaten. Ze mocht ook met niemand praten en zeker geen brief schryven aan haar ouders. „Vanaf dat ogenblik ging de tyd heel langzaam voorby. Ik was wanhopig. Als hy kwam, kwelde hy me op al lerlei manieren. Ik stond iedere dag vroeg op en als hy er was. moest ik voor het eten zorgen. In ruil daar voor werd ik geslagen. Hy bracht byna altyd vrienden mee, die me be ledigden en bespotten. Maar dat had ik eigenlyk liever, want als we alleen waren, werd het helemaal een heL Als hy weg was, viel ik neer op bed en begon te huilen. Ik had myn pop meegenomen en alleen aan haar kon ik myn leed toevertrouwen. Ik vroeg me wel eens af of hy normaal was. Want hoewel hy zeer manneiyk leek, had hy een vreemde voorkeur voor vrouwen-ondergoed. Ik zag hem vaak gekleed in een slipje van de fijnste zyde met een bh. en elke morgen was myn lichaam be dekt met blauwe plekken, krabbels en zuigplekken. Hy ging vooral te keer op myn jonge borsten die toen nog maar weinig ontwikkeld waren". Na enige tyd kwam Lucette tot de slotsom dat ze deze hel alleen nog maar kon ontvluchten door zelf moord te plegen. Op een middag ont dekte ze in een medicynkastje een tube slaaptabletten. „Ik slikte met een alle tabletten en voelde me di rect wegzakken. Myn armen en be nen werden koud en het suisde in myn oren. Alles om me heen werd vaag. Ik dacht aan myn broers en zusters. En ik voelde me bevryd van Martin. Een paar uur later hoorden ik stemmen. Een gezicht boven my keek naar me. Myn zelfmoord was mislukt. Ik kreeg versterkende mid delen van Martin en al gauw ging het leven weer zyn gangetje". Het was Lucette opgevallen dat verderop achter een heg zich nog 'n andere woonwagen bevond. Enkele malen had ze een vrouw zien rond lopen die onmiddeliyk weer ver dween zodra ze naar de omheining liep. Maar op een middag stond ze plotseling voor haar buurvrouw. De vrouw keek schichtig om zich heen. Lucette, van haar gescheiden door de Het gezin Hulin. Links Lucette; op de achtergrond vader André. hoge afrastering, begon een praatje en vertelde iets over haar lot. "Ik wilde dat myn ouders me kwamen halen. Ondanks haar angst voor Martin beloofde ze me te zullen hel pen. Ik leefde al drie maanden in concubinaat met Martin en ik kreeg het idee dat niemand zich iets aan trok van myn lot. De weken na myn verzoek aan de buurvrouw verstre ken zonder dat er iets gebeurde. Ik voelde me slap. Maar Martin mis bruikte me elke dag en gaf me daar na slaag. Op een morgen, toen ik er al niet meer in geloofde ooit uit deze hel ontslagen te worden, zag ik tot myn verbazing een politie-auto het terrein opryden. Martin was al vroeg vertrokken, zodat ik me veilig voelde. Een paar uur later lag ik in het zie kenhuis in Reims. Martin werd nog diezelfde avond in een kroeg gearres teerd, evenals myn ouders. Hy werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Myn ouders kregen drie maanden voorwaardeiyk De nacht merrie was voorby. Maar ik geloof dat ik het myn ouders nooit meer kan vergeven".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17