Studenten stemmen niet op de confessionele partijen Door de mazen in de sociale wetgeving Opkomstoefening van afgezwaaide dienstplichtigen Joegoslaaf sprong in wanhoop uit trein D 66 krijgt 21 procent en VVD 19 \l Nog drie patiënten overleden Zuid-Holland organiseert milieubeheer VVD vraagt leden om een tientje ^(■iiÉÉËlSüüLidv >AG 27 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) Als de voorkeur van de Ne- landse studenten voor de politieke stromingen in Ne land door iedereen zou worden overgenomen, betekent op dit ogenblik min of meer het bankroet van de be- ande politieke partijenstructuur in Nederland. Volgens •esultaten van een omvangrijke studentenenquete ziet keuze van de Nederlandse student er namelijk als volgt 21 procent geeft de voorkeur aan D'66, 19 procent de VVD, 1 2 procent aan de PSP en 1 1 procent aan de laruit blijkt dat by de Neder- j se studenten een duidelijke af- jig plaats vindt tegen de be- iade grote politieke partijen met indering van D'66 en de VVD. De rlandse student geeft de voor aan de progressieve politieke ierheid, hoewel bij tien procent studenten nog geen enkele ieke stroming genade kan vinden, uitkomsten van deze enquête a op 5 en 6 november worden ■oken tydens het in Rotterdam ien conbres „studenten voor as?" jj het stemgedrag van de studen- jbepalend zou zyn in Nederland tón de confessionele partijen geen ji van bestaan meer hebben en de pj'van de Arbeid niet verder ko- 4 dan 11 pet. van de stemmen, peer 40 pet. van de studenten t linkser dan de vader, 11 pet. flinks als de vader, 7 pet. van de Enten stemt daarentegen recht- de vader. Internationaal ilgens de onderzoekers gaat de belangstelling bij de Studen- uit naar de internationale poli vraagstukken (bij 70 pet. van tudenten), de minste belangstel - (zes pet.) gaat uit naar de bui- ndse politiek, die Nederland De leefbaarheid van de samen- en de verdeling van de wel zijn de binnenlandse politieke rwerpen, die de grootste belang- ng van de Nederlandse studen- jenieten, gevolgd door de onder- emieuwing en de werkgelegen- het onderzoek blijkt voorts dat tweederde van de Nederlandse aten van mening is dat de de- atisering van de universiteit te :aam gaat. Vooral studenten in letteren, socialè wetenschappen, liedenis en aardrijkskunde vin dat. De studenten in de tand- inde en farmacie, maar ook de iten in de wiskunde vinden in lere mate dat de democratise- te langzaam gaat en zyn ook van mening, dat „die hele de- atisering niet hoeft", de mening overigens van 12 pet. van de Neder landse studenten. Ontevreden Bijna de helft van de Nederlandse studenten is ontevreden met de wijze waarop de studentenresultaten wor den beoordeeld. Men is niet boos over slechte cyfers, maar boos over de wijze waarop de beoordeling tot stand komt. De meest ontevreden studenten in dit opzicht worden gevonden by de sociale wetenschappen, wijsbe geerte en theologie en de economie. De studenten zijn het erover eens dat gebleken inzicht en ook feiten kennis de beoordelingscriteria met betrekking tot de studieresultaten moeten zijn. De kritiek richt zich dan ook niet op de algemene beoorde lingscriteria, maar op de ondemocra tisch gehanteerde criteria. Volgens bijne de helft van de ondervraagde studen^n moeten de studieresultaten op de een of andere wyze bepaald worden door docenten en studenten samen. Dit blijkt volgens de onder vraagden in feite niet te gebeuren. Andere conclusies uit het onder zoek: het merendeel der studenten (60 pet.) komt nog steeds uit de hoogste sociaal-economische milieus. Slechts zes pet. van de studenten is ofkom- stig uit het arbeidersmilieu; studenten komen typisch uit de grote gezinnen in Nederland: 51 pet. der studenten komt uit een gezin met vier of meer kinderen; ☆de gezelligheidsvereniging heeft als hèt organisatiekader der studenten by uitstek afgedaan: meer dan de helft van de studenten is geen lid van een gezelligheidsvereniging, twintig pet. van de studenten is nog actief lid van een gezelligheidsvereniging; een klein deel van de studenten is üd van een politieke studentenver eniging (acht pet.), actieve leden van een politieke studentenvereniging vormen samen niet meer dan drie pet. van de hele Nederlandse stüden- tenbevolking. Het aandeel van de le den en actieve leden van een stu- dentenpolitieke vereniging is onge veer constant voor elke studiefase. ARNHEM (GPD ANP) —Via radio en televisie zijn gistermiddag om vier uur honderdzestig reeds afge zwaaide dienstplichtigen van het Elf de Pantserinfanteriebataljon verzocht met de grootste spoed naar" hun on derdeel, gelegerd in de Saksen Wei- markazerne in Arnhem, terug te rei zen. De opgeroepenen het betreft een op elf september met zgn. "klein verlof" afgezwaaide compag nie moesten naar hun onderdeel terugkeren i. v. m. een bijzondere opkomstoefening. Doel hierbij is na te gaan hoe snel een bepaald reserve-onderdeel na alarm voltallig en gevechtsklaar is. Aan de hand van vragenlijsten, die door de opgekomenen ingevuld wor den, en aan de hand van de snelheid waarmee het onderdeel compleet is, wordt nagegaan welke waarde het oproepsysteem in de praktijk heeft. Vanochtend om half acht was rond Opkomst van militairen met mobilisatiebestemming X in de Saksen Weimar Kazerne 'in Arn hem. De maats begroeten elkaar. zeventig procent van het dienstplich tige en reserve personeel van 11 Pantser infanterie bataljon opgeko men. Tegen middernacht was onge veer vijftig procent aanwezig. Tot laat in de nacht hebben de met klein verlof zynde militairen zich gemeld. Om kwart over zes gisteravond stond de eerste al voor de poort van de Saksen Weimar Kazerne in Arnhem. Van diegenen die niet of pas na latere tijd opkomen zal worden na gegaan wat hiervan de oorzaken zyn. "Het is niet zo", aldus een functio naris van de Legervoorlichtings- dienst, "dat degenen die duidelijk verhinderd zijn om te komen, we gens ziekte of verblijf in het buiten land bijvoorbeeld, vervolgd zullen worden. Wel zal dit waarschijnlijk gebeuren met degenen die geqp gel dig excuus hebben. De opgeroepenen vallen officieel nog onderde krijgs tucht. Zij zijn weliswaar in de bur germaatschappij teruggekeerd, maar hebben nog de status van dienst plichtigen". DEN HAAG (ANP) —Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland vin den dat er in hun provincie behoefte bestaat aan een speciale organisatie voor het milieubeheer. Zij schrijven dit in een voordracht aan Provincia le Staten over de ontwerp-begroting van de provincie voor 1971. Een aan tal taken, zoals registratie en bewa king van de toestand waarin het mi lieu verkeert, controle op de nale ving van de wettelijke voorschriften, en studie van schadelijke invloeden op mens, dier en plant, worden in feite al verricht door de Provinciale Waterstaat, aldus GS. Voor het mi lieubeheer willen zij de bezetting van deze dienst uitbreiden. Voorts zal er naar het oordeel van G5. een afzonderlijke vaste commis sie voor milieubeheer uit de Provin ciale Staten moeten komen. Het col lege wil zich ook verzekeren van de adviezen van een provinciale com missie voor het milieubeheer. Daar in zouden deskundigen zitting moe ten hebben op het gebied van o.m. de biologie, de ecologie, het natuur beheer, de volksgezondheid en de technologie. DEN HAAG (GPD) «De WD heeft nog een schuld groot f250.000. De presidente, mevrouw H. van So merenDowner wil die schuld del gen vóór de partij begint aan haar verkiezingscampagne. „U begrijpt dat wij zo niet de verkiezingen kunnen ingaan", schrijft mevrouw Van So meren in een persoonlijk schrijven aan alle 30.000 gewone en 10.000 huisgenoot-leden van haar partij. Evenals vorig jaar vraagt zy thans opnieuw een tientje per lid. „Er zul len er onder u zijn, die dit niet kun nen missen, die doen het dan ge woon niet; er zullen er zijn die meer willen geven, dat is fijn. Ons zijn alle leden even lief, wat zij ook ge ven". aldus mevrouw Van Someren. die haar verzoek besluit met de op merking. dat men, gesteund door het in te zamelen bedrag „aan de slag gaat voor de beste verkiezingsuitslag voor onze partij, die we ooit hebben gehad". ADVERTENTIE ^)udt voor exclusieve parties in privé sfeer maximaal 24 couverts air conditioned Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 40/51. LEIDEN. Tel (Van onze oorrespondent) VENLO (GPD) De Joegoslavi sche gastarbeider Milan A. (33) is gisteren bij een poging aan de Grenzschutz-polizei te ontsnappen, uit een rijdende trein in Venlo ge sprongen. De vluchteling bleef ern stig gewond op de rails van een tweede spoor liggen en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De in Vlaardingen werkende fa brieksarbeider keerde via West- Duits land van een vakantie in zyn geboorteland terug. De in Mönchen- eiadbach in de trein gekomen leden van de Grenzschutzstelle contro leerden even over de grens bij gang Milans paspoort. De Joegoslaaf bleek in het opsporingsregister te Voordat de politiemannen hem had den kunnen grijpen dook Milan A. in volle vaa,rt een deur uit. De trein reed op dat ogenblik met een snel heid van rond zestig kilometer berg afwaarts naar het Venlose station. Door een ruk aan de noodrem werd de trein tot stoppen gedwongen. De Joegoslaaf lag zwaar gewond tussen de rails. Hij was met het hoofd op de spoorstaven gevallen. Het rech terbeen was gebroken en Milan A. had ernstig hoofdletsel. DELFZIJL (GPD) Het aantal slachtoffers van de brand in de psy chiatrische inrichting Groot Brons wijk in Wagenborgen is inmiddels op gelopen tot vijftien. Gistermiddag overleed in het St. Lucas-ziekenhuis te Winschoten een en in het Delf- zicht-ziekenhuis te Delfzijl twee pa tiënten aan de tijdens de brand in de nacht van zaterdag op zondag op gelopen verwondingen. De drie slachtoffers zijn resp. 72, 72 en 54 jaar en afkomstig uit het Friese Bu- rum, Amsterdam en Maarn. De geneeskundige inspectie voor de Volksgezondheid in de provincie Gro ningen heeft op verzoek van de di rectie van het ziekenhuis in Delfzijl een beroep gedaan op eventueel niet meer in ziekenhuizen werkende ge diplomeerde verplegers en verpleeg sters om zich gedurende de eerst komende vijf dagen beschikbaar te stellen voor de medische verzorging van de in dit ziekenhuis opgenomen patiënten uit Wagenborgen. Men kampt in het ziekenhuis door de opname van een aantal gewonden, van wie enkelen nog zwaar gewond zijn, met een gebrek aan voldoende geschoold personeel. Vanwege de con- tinue-dienst zijn twaalf verplegers en/of verpleegsters nodig. ker emen. iarden. r 53867 HAAG (GPD) Wachtloka- an Gemeentelijke Sociale Dien- zjjn voor veel mensen vaak de ortalen naar de laatste hoop: beetje geld van de gemeenschap op de rand van het mogelijke te leven. De drempelvrees is iltyd groot. Armenwet van 1912 (het was junst als Je elke dag op het po- !ureau een stempeltje mocht ko- halen) leeft nog altijd voort. Dit nks het feit, dat die wet in 1963 rvangen door de Algemene Bij- Iswet, een overkoepeling van en meer aangepast aan «genwoordige maatschappij-op- ■gen. 1 laarden, zieken, woonwagenbe- rs, moeizaam voortlevende zelf- ügen, gerepatrieerde Neder- rs, door hun man en kostwin- n de steek gelaten vrouwen leen worden tegenwoordig te- geholpen. Niet meer door poli- ictionarissen, maar door maat- ipelijke werkers en sociale dien de drempelvrees is gebleven, laar probeerde het ministerie Cultuur, Recreatie en Maat- jpelijk Werk een t.v.-spot, om de en over die drempel te helpen, dat het spotje werd uitgezon- ïond 64 procent van de Neder- 18 de gang naar de Socia- ienst een hele stap, 30 procent die stap nooit doen, uit angst, unte voor de buurt enz. en 5 nt zou die stap helemaal nooit Na de proef met het reclame- bleek dat nog steeds 73 pro van de mensen de drempelvrees iad overwonnen. DUWTJE IN DE RUG MISLUKTE spotje is als duwtje in de rug 4t. Het ministerie geeft dat toe. bet onderzoek kwamen echter opmerkelijke cyfers: 12 procent de 13 miljoen Nederlanders ls Indirect of direct met de A.B.W mraking geweest. Een cyfer dat enige maanden van ministe riële overpeinzing nu nader zal worden onderzocht, door een bureau voor marktonderzoek. Het tweede cyfer is tenminste zo op merkelijk: 79 procent van de Neder landers vindt dat er misbruik wordt gemaakt van de sociale bijstand. Dat misbruik wordt niet verder onder zocht. De heer Vermeulen van het direc toraat Bijstandszaken van CRM: „Ik zou willen zeggen: gemeenten, con troleer naar jullie eigen uitgaven. Natuurlijk, van alle wetten wordt misbruik gemaakt. Als de belasting wordt ontdoken en staatssecreta ris Grapperhaus heeft dat bij de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer nog eens aangestipt dan zeggen we er niks van. Maar het per centage onderduik by de A.B.W. is niet zo groot". Sussende woorden die ook worden gesproken door de heer Van Vliet, di recteur van Divosa (voluit: Vereni ging van Directeuren van Overheids organen voor Sociale Arbeid een Semi-overheidsorgaan). Hy zegt: „De A.B.W. is een wet voor nette, brave mensen. Over misbruik is wel eens gesproken. Vorig Jaar vroeg één lid om een sociale recherche te vor men. Dat heeft het hoofdbestuur af gewezen, omdat men bevreesd was terug te keren tot de methoden die in de tijd van de Armenwet gebrui kelijk waren". ARTIKEL MET STRAFSANCTIES „Iets anders is of het niet dienstig zou zyn om bij een volgende wets wijziging een artikel op te nemen waarin een strafsanctie zou komen op het plegen van frauduleuze han delingen. Maar daarover heeft het hoofdbestuur z'n standpunt nog niet bepaald. Dat komt pas als er een ad viesaanvrage van CRM zou komen". CRM zegt echter, dat als het mis bruik zo toeneemt, Divosa dan maar met een voorstel moet komen. Een heen en weer geschuif, dat er toe heeft geleid dat in de nu komende wetswijziging waaraan staatsse cretaris H. J. van de Poel sinds 1968 heeft gewerkt tijd genoeg, zou men zeggen over misbruik geen woord wordt gezegd. De enige sanctie die op het ogen blik bestaat (artikel 3, lid 4 van de AJB.W.) bestaat uit het intrekken of verminderen van de bijstand. Het Ju ridisch aantonen van valsheid in ge schrift of andere frauduleuze han deling is door de ondoorzichtigheid van de wetgeving bijzonder moeilijk. Daarom is de Justitie er ook niet happig op om malefide gevallen in behandeling te nemen. Van de 31 ge vallen bijvoorbeeld die in het tweede en derde kwartaal van 1968 in Eind hoven door de eerste sociale recher cheur van Nederland werden aange bracht, konden er slechts vier wor den veroordeeld. Het Openbaar Ministerie zit doordat er geen formele sanctiemo gelijkheden zyn niet alleen met een moeilyke bewijslast, ^maar zegt ook dat het neerkomt op „het pluk ken van een kale kip". - IN 1969 AL 249 GEVALLEN De heer J. P. Martens, waar nemend directeur van de Sociale Dienst in Eindhoven: „De figuur van de sociale rechercheur, al heeft hij dan nog geen opsporingsbevoegdheid, is toch al meer geïnstitutionaliseerd. We hebben daartoe onder meer een positief gesprek gehad met de offi cier van Justitie in Den Bosch". Zo kon het in Eindhoven gebeuren dat in 1969 al 249 gevallen konden worden aangewezen en in de eerste helft van dit Jaar al 202. Hoge per centages (ongeveer 7 procent van de bijstand-trekkenden)Terwijl slechts een klein deel van de werkelijke ge vallen bewijsbaar zyn. mr. W. A. A. Aarts directeur van In zyn jaarverslag over 1969 schrijft de Sociale Dienst in Leeuwarden dan ook heel voorzichtig: "Hoewel kwantitatief niet van misbruik op grote schaal kan worden gesproken, ls de bestrijding van deze euvelen van groot belang. Vooral omdat de openbare mening de speciale voor meningen in het algemeen buiten verhouding wordt beinvloed door de kwalijke praktijken van een kleine minderheid van de clienten". Ook in Leeuwarden is een "controleur" aan gesteld die volgens het Jaarver slag „een aantal fraude-gevallen" heeft opgespoord. Emotioneler al spreekt de heer Van Ster van de Sociale Dienst in Tilburg, een structurele probleemge meente met één controleur. De heer Van Ster: "We hebben een stille hoop, dat die vooral preventief werkt. Helaas weten we niet hoeveel mis bruik er gemaakt wordt, maar we vermoeden dat het veel meer is dan we nu denken. Ja, die 3 procent van Roolvink ken ik, maar het ligt wel vele malen hoger. De moeilijke groepen zyn hier e n overal de R.W.W.'ers (Rijksgroeps regeling Werkloze Werknemers), de mensen die al 2 Jaar werkloos zyn. Daarvan hebben wé vorig Jaar 59 niet-bonafide gevallen gehad. En dan de verlaten vrouwen. Dat is haast niet bewijsbaar. De Bijstandswet is een prachtige wet voor de goedwil- lenden. Maar daarnaast moeten er maatregelen komen voor de mensen die de zaak beduvelen. Dat zyn er duizenden". EERST UITKERING DAN AAN T WERK Het meest concreet is burgemees ter van het Zuidlimburgse Eygelsho- ven (6000 inwoners), mr. Joh. G. A. Janssen, tot voor twee Jaar werk zaam op de Sociale Dienst in Eind hoven. Hij zegt: "We hadden in Eind hoven zo'n 800 man in de .WW .V. lopen (Wet Werkeloosheids Voorzie ning, een overbrugging van twee Jaar van Sociale Zaken tussen de W.W. en de R..WW. R.B.), en dat was in 1967 we hadden het ge voel dat daar nogal wat misbruik van werd gemaakt. Kwamen ze 's- morgens de uitkering halen en dan zag Je ze 's-middags ergens gewoon werken. Eén notoir geval dat ons voor vijfduizend gulden bij de kraag had gehad, is later ook veroordeeld". "We hebben toen by wijze van proef een rechercheur die met pensioen ging, gevraagd wat contro le uit te oefenen. Hij liep 's-morgens in de gang van de Sociale Dienst, nou dan liepen er zo vijf, zes man z» weer de deur uit. Die sociale recher cheur zoals we hem zijn gaan noe men werkt enorm preventief". Twee jaar geleden werd de heer Janssen benoemd tot burgemeester in Eygelshoven, onder de rook van Kerkrade en aan de voet van de mijnbergen, monumenten van een verloren arbeidsterrein. De heer Janssen: "Hier aan de grens is het helemaal moeilijk, omdat veel man den over de grens werken en him vrouwen de uitkering laten halen". Met de qmliggende gemeenten Nieuwenhagen, Schaesberg en Ubach over Worms werd een verbond ge sloten tot het gezamenlijk aanstellen van twee sociale rechercheurs. Die moesten waken over zeker vijf mil joen, die werd uitgekeerd aan zo'n achttienhonderd van de vertigdui- zend inwoners. De ex-leden van de Mynpolitie pas dit jaar aange steld werken perfect. Niet alleen preventief. Dertig zaken zijn al in onderzoek, één is inmiddels al ver oordeeld. Een hoog percentage, maar het is een moeilijk gebied. EFFECTIEVE CONTROLE Burgemeester Janssen: "Je komt iedere keer weer gemiddeld op die tien procent. Dat is voldoende ver antwoord om deze kosten te ma ken". Dat laatste slaat op een op merking van ex-minister Veldkamp, die na zyn constatering dat tien pro cent fraude mogelijk was. heeft ge zegd dat voor die tien procent geen effectieve controle mogelijk is, een controle die bovendien te duur zou zijn. Dat laatste blijkt echter in de vele gemeenten waar nu controleurs of sociale rechercheurs aan het werk zijn, beslist niet het geval. Hen ont breekt het echter vooral aan de Ju ridische opsporingsbevoegdheid. Dat gemis wordt zeker gevoeld in de za ken waar men een zogeheten schijn- verlating vermoedt. De bedvoelers uit de tijd van armenwet zijn terecht verdwenen. Evenals het concubinaat zonder meer. Aangetoond moet worden dat er tussen de man en vrouw die het zelfde huis bewonen een economi sche eenheid bestaat. De heer Ver meulen van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk: „Ik betwijfel of justitie die opsporingsbevoegdheid zal geven". Oud-minister Veldkamp arie procent of meer? Burgemeester Janssen van Eygels hoven: "Die straf mogelijkheid moet er komen. De sociale uitkeringen in deze streek zijn in vijf jaar tijds 86,7 procent gestegen. Dat is toch wat? Vijftien tot twintig procent van de gevallen moet gecontroleerd wor den. Er wordt beslist niet rigoureus opgetreden. Ik vind dat. zoals het zich in Eindhoven ontwikkeld heeft, de sociale recherche ook een bemid delingsinstituut moet worden, dat ze eesrt mensen die fout zijn, naar het arbeidsbureau sturen. Maar er moet wel opgetreden worden tegen die Jon ge gasten die over de grens werken".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9