ISRAËLIËRS SCHIETEN RUSSISCHE PILOTEN 4 NEER XYRENE Vitamine After Shave Lotion Dans om het gouden kalf in Zuid-Italie Nobelprijs economie voor een Amerikaan STRIJD OM REGGIO Dl CALABRIA RAAKT OOK NEDERLAND DUITSE R WIL DE DANS ONTSPRINGEN Sowjet-Unie bouwt aan Suezkanaal modernste raketstelsel ter wereld NIXON TEGEN VERVUILING VAN LUCHT EN PORNOGRAFIE Proces over vervuiling Rijn DINSDAG 27 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE TEL AVIV/NEW YORK AFPPremier Golda Meir van Israël heeft op een bijeenkomst van driehonderd Joodse jongeren in New York verklaard dat Israëlische piloten enkele maanden geleden vier Russische vliegtuigen, door Russen gevlogen, omlaag hebben ge schoten. Dit meldt de correspondent van het blad Jedioth Aharo- noth" in New York, waar mevrouw Meir de viering van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Naties heeft bijgewoond. Israël had het neerschieten van de Russische toestellen destijds niet bekendge maakt, zo zei premier Meir, omdat het er geen behoefte toe voelde „de wereld te tonen dat wij het zélfs tegen de Russen kunnen op nemen". Raketstelsel Op een persconferentie in Tel Aviv zei generaal-majoor Aaron Jariw hoofd van de Israëlische militaire inlichtingendienst, dat er op het WASHINGTON (Reuter. DPA> President Nixon heeft gisteren in j het leader van de strijd tegen de luchtvervuiling opdracht gegeven voor alle regeringsvoertuigen zo mo gelijk benzine te gebruiken, die geen j of een laag loodgehalte heeft. In brieven aan de gouverneurs van de Amerikaanse staten dringt Nixon er- i op aan soortgelijke maatregelen te treffen. Het federale wagenpark. waarvoor Nixon zijn voorschrift j heeft uitgevaardigd, telt ongeveer 600.000 voertuigen. Ook tegen de pornografie heeft president Nixon de strijd aangebon den: hij heeft de aanbevelingen ver worpen van een presidentiële com missie om het verbod op pornografie voor meerderjarigen in feite geheel af te schaffen. „Zolang ik president ben zal zonder enige verslapping het nationale streven tot bedwinging en uitbanning van smerigheid uit ons leven worden voortgezet", aldus een verklaring van Nixon. die op het ogenblik een verkiezingscampagne van de Republikeinse party leidt. Nixon wees er,op, dat de commissie onder een Democratische president (Johnson) was opgericht. Nixon vond het een „moreel failliet", dat de commissie tot de slotsom was ge komen, dat „verspreiding van sme rige boeken en toneelstukken geen blijvend schadelijke gevolgen heelt voor het karakter van de mens". De geschiedenis van de beschaving en het gezond verstand wijzen in een andere riheting, aldus de Ameri kaanse president, die het verder on mogelijk achtte pornografie alleen voor ouderen ter beschikking te stel len. .Als het niveau van viezigheid in de gemeenschap van de ouderen stijgt, dan worden de jongeren in onze maatschappij meegesleept in de vloed". ogenblik aan Egyptische zijde van de aan beide kanten 50 km. brede bestandszone 40 tot 50 SAM-2- en SAM-3-raketbatterijen staan opge steld. Van deze batterijen is onge veer een derde bestemd voor de lan- oering van SAM-3 raketten. In to taal zijn ca. 300 raketten klaar,, ter wijl de Egyptenaren een gelijk aan tal in reserve houden. Generaal-majoor Jariw schatte het aantal Russische militairen in de bestandszone op 3.000. Zij bedienen de batterijen of treden op als tech nische adviseurs. Rond 30 raketbat- i terijen staan op nog geen 30 km van het Suezkanaal. Generaal-majoor Jariw beschu' 1 digde in dit verband de Sowjet-Unie en Egypte van het aanleggen in he?" I Suezkanaalgebied van een van d3 I modernste raketstelsels van de we- reld. hetgeen een duidelijke schen- ding van de bestandsovereenkomsf j betekent Het gaat hier om een stra tegie, aldus generaal-majoor Jariw die erop gericht is Israël een pol>- tieke regering op te leggen die de Arabieren wensen. De Egyptische minister van De- 1 fensie, generaal Mohammed Fawzi heeft op een bijeenkomst van het centrale comité van de Arabische Socialistische Unie verklaard, dat de Egyptische strijdkrachten klaarstaan om eventuele Israëlische aanvallen te beantwoorden. Het bestand van 90 dagen, dat op 5 november afloopt, was gebruikt om de Egyptische troe pen op alle mogelijke militaire ope raties voor te bereiden. Met Russi sche militaire steun had men hel overwicht kunnen neutraliseren dat Israël door de moderne Amerikaanse wapens had gekregen. Egypte heeft gisteren het debat in de Algemene Vergadering der V.N over het Midden-Oosten geopend met de beschuldiging dat Israël, met steun van de V.S.. nieuwe vliegtui gen en tanks heeft gekocht, terwijl het gelijktijdig van Egypte eist dat dit de raketbases in de Suezkanaal zone ontmantelt. De Egyptische woordvoerder, mi nister van Buitenlandse Zaken Riad stelde de V.S. in hoge mate verant woordelijk voor het „expansionisti sche beleid" van Israël. Hij betoogde dat zijn regering bereid is het indi rect vredesoverleg onder leiding va» de V.N.-gezant Gunnar Jarring te hervatten maar dat Israël allerlei listen te baat neemt om hervatting tegen te gaan, en zelfs nooit van plan is geweest, serieus te gaan on derhandelen. Om zijn positie te rechtvaardigen had Israël baat gezocht in „leugens dat Egypte de bestandsovereenkomst had geschonden". De in de Kanaal zone aanwezige raket ins tal la ties heb ben volgens Riad een zuiver defen sieve taak. Israël eist. zo stelde hij „dat wfj ons recht op bescherming tegen de Israëlische luchtaanvallen opgeven, en daardoor de taak van zijn bommenwerpers, om te doden, vergemakkelijken Aanvaarding Tijdens de schorsing van de ver gadering daarna, zei de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. op een persconferentie dat het debat in de Algemene Ver gadering Israëls aanvaarding van de resolutie van 1967 zou kunnen onder graven. Israël aanvaardde destijds de resolutie ..maar als de Verenigde Arabische Republiek de Algemene Vergadering beïnvloedt om te trach ten de klemtoon van 242 (de reso lutie) te wijzigen, de balans te wij zigen. de flexibiliteit, de ruimte voor onderhandeling, dan zal de Israëli sche aanvaarding in het geding wor den gebracht". Over Riads toespraak zei Eban ,X>e toespraak van de heer Riad ver sterkt onze twijfel aan de wenselijk heid van een heftig polemisch debet in de Algemene Vergadering". „We zouden niet op een interna tionaal podium moeten praten, maar we zouden onze dialoog onder am bassadeur Jarring moeten hervat ten". Om daartoe te komen zouden de raketten aan het Suezkanaal naai het achterland moeten worden ver plaatst. Een Afrikaanse werkgroep heeft een ontwerp-resolutie opgesteld die, naar men verwacht, met grote meer- I derheid kan worden aangenomen aan het einde van het debat over het Midden-Oosten dat een week tot tien dagen zal duren. De ontwerpresolu tie vraagt om verlenging van de wa penstilstand met twee maanden (het huidige bestand loopt 5 november af) en hervatting van de mlssie-Jarring. Voorts bevat de resolutie een t\ves tiging van de resolutie van de Vei ligheidsraad van 1967. Afrikaanse en Arabische landen zouden hierover nog discussiëren. Mevrouw Ghandi naar Cairo De premier van India, mevrouw In dira Ghandi, is gisteren uit Genève naar Cairo vertrokken, waar zij een ontmoeting had met de Egyptische leiders en een bezoek bracht aan de weduwe van Nasser. Stakingen in Frankrijk De on geveer 328.000 werknemers bij de Franse posterijen zijn gisteravond de eerste van een reeks stakingen van vierentwintig uur begonnen ter ondersteuning van eisen voor hogere lonen, kortere werktijden en betere arbeidsomstandigheden Terechtstelling In Bagdad, Irak, is een 26-jarige Libanees door op hanging terechtgesteld, aldus het dagblad Al Nahar. De man was op 4 oktober door een revolutionaire rechtbank in Irak ter dood veroor deeld wegens het smokkelen van 36 kilo hasjiesj naar Irak. KLEEF (DPA) De Hamhurgse reder dr. Jiirgen Bernhnld heeft voor een rechtbank in Kleef mede-ver ant woordelijkheid voor ernstige ver vuiling van Rijn, Eems en Elbe be streden. De 36-jarige Bernhold wordt er in het eerste proces van deze aard met dertien anderen van beschul digd, verantwoordelijk te zijn voor het lozen van minstens 20.000 ton giftige olieresten in genoemde rivie ren gedurende de periode van 1965 tot 1968. Bernhold, meervoudig wereldkam pioen amateurdansen. is eigenaar van de rederij „Hamburger Lloyd". De kapiteins van zijn schepen zou den in veel gevallen afvalstoffen van een raffinaderij in Raunheim in de rivieren hebben gepompt in plaats van ze in vole zee te lozen. Meer malen zouden ze daarmee al bij het passeren van de Duits-Nederlandse grens begonnen zijn Zyn verant woordelijkheid probeerde Bernhold maandag af te wentelen op de vroe gere mede-eigenaar van de „Ham burger Lloyd", Karl Bolle. Deze zou destijds het contract voor het ver voer van afvalstoffen hebben afge sloten en ook het vervoer zelf heb ben geregeld. Bolle is voortvluchtig. Hij wordt sinds 1966 ook al gezocht wegens oplichting van de verzeke ring. (Van onze correspondent) STOCKHOLM <GPDi Het No- belcomité van de Koninklijke Aca demie voor wetenschappen in Stock holm heeft aan de Amerikaanse hoog leraar van het Massachusetts Insti tute of Technology in Cambridge dr. Paul A. Samuelson de twee jaar ge leden door de Zweedse centrale bank ingestelde Nobelprijs voor economie toegekend. De motivering luidde dat het werk van dr. Samuelson bijna alle econo mische theoretische gebieden beslaat en dat het gekenmerkt wordt door een uitstekend vermogen nieuwe be langrijke theorieën bruikbaar te ma ken en de bruikbaarheid van be staande theorieën te vergroten. „Door zyn vele bijdragen heeft prof. Samuelson meer dan wie ook op eco nomisch gebied het analytisch tech nisch niveau en de economische theo rieën verhoogd", aldus de conclusie. Dr. Samuelson's meest bekende werk is het in 1947 gepubliceerde 'Foun dations of Economie Analyses'. De prijs, die vorig jaar werd toe gekend aan prof. dr. J. Tinbergen, bedraagt 80.000 dollar. XYRENE biedl u meer dan 'n gewone after shave: het reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. Bomaanslagen op Synagogen Twee Synagogen in Rochester-Oost (New York» zijn vanochtend vroeg door bomaanslagen beschadigd. Veer tien dagen geleden zijn enkele ge bouwen in de stad het doelwit van soortgelijke aanslagen geweest. By de aanslagen werd niemand gewond. Universiteit in Venezuela bezet De Venezolaanse politie heeft, samen met legereenheden, gisteren de cen trale universiteit van Venezuela be zet om ongeregeldheden na het af treden van rector Bianco te voor komen. De rector was afgetreden uit protest tegen hervorming van de wetten op de universiteiten die de regering had ingediend en die door het congres onlangs zijn aangeno men. Er werden 20 arrestaties ver richt. Arsenaal geplunderd Het wa pendepot van een kazerne van het Westduitse leger bij Starnberg, in de buurt van Miinchen, is in het af gelopen weekeinde door onbekenden leeggeplunderd. Volgens de politie zyr 87 revolvers, 2 machinegeweren, 18 a .comatische pistolen en 2 llcht- kogelpistolen gestolen. Spoorweg ZambiaTanzania President Kaoenda van Zambia heeft gisteren officieel het werk aan de Zambia-Tanzania spoorweg ge opend. De spoorlijn die meer dan 1600 km langer wordt, is het meest spektaculaire project dat door com munistisch-China in Afrika wordt uitgevoerd. De spoorweg moet Zam bia een eigen verbinding over land bezorgen van de rijke kopermijnen naar de zee. (Van onze correspondent R. Bakker) ROME (GPD) —De Calabrlërs zijn een volk van kleine zwartbe- snorde mannen en sloverige in het zwart geklede vrouwen die erg van hun land houden maar graag wat meer zouden willen verdienen. En omdat men geld kan verdienen in het zweet zijns aanschyns of wel handiger, dat wil zeggen zittend, kiest men in Calabrië vanzelfspre kend graag voor de gemakkelijke manier. Hoe dat kan hebben de Ca- labriërs aan Sicilië gezien. Daar i werd de havenstad Palermo al na de oorlog hoofdstad van de autono me provincie Sicilië. In het arme Palermo schoten de flats omhoog en verrezen de juweliers cn haute- couturewinkels in de kilometers lange hoofdstraat. Wie niet mee kon in de dans om het gouden kalf bleef vanzelfsprekend in de krotten steken, maar dat was dan zyn eigen schuld. Al sinds de stichting van de Ita liaanse republiek stond een wet op het programma die elke Italiaanse provincie een zekere autonomie zou geven, met een eigen hoofdstad en een eigen parlement. De regerings partijen der christen-democraten zag meer dan twintig jaar kans de wet op de haar bekende manier te gen te houden, maar ze is ze er te elfder ure dan toch. En plotseling staan er vijftien gouden kalveren voor de deur: vijftien hoofdsteden voor vijftien provincies. Nu wordt niet door heel Italië een hoofdstad allereerst als een bron van zinloze doch lucratieve baantjes voorzien. Dit gebeurt voornamelijk in het die pe zuiden, waar men in vele stre ken nog steeds liever lui dan moe is. In Calabrië lijdt men wel het meeste aan deze bijzondere moeheid, die de eigenschap heeft dat ze door uitrusten nog in hevigheid toe neemt. De nieuwe provincie (dat heet hier „Regione") Calabrië be staat uit drie vroegere provincies met de hoofdsteden Reggio, Catari- zaro en Cosenza, Reggio is verre weg het grootst met 164.000 inwo ners. dan volgt Cosenza met 94.000 en Catanzaro met 81.000 inwoners. De Reggianen hadden niet anders verwacht dan hun roemruchte 6tad, op de plaats waar de Tyrrheense en de Ionische zee in vreemde kol kingen elkaar ontmoeten, tot hoofdstad van de nieuwe „regione" te zien aangewezen. In Rome koos men echter voor Catanzaro. Provincienest Waarom Catanzaro, inderdaad een provincienest zonder weerga? Der gelijke vragen kunnen in Ita lië nooit helemaal concreet worden beantwoord. Natuurlijk spelen par tijpolitieke en dat is hier dik wijls hetzelfde als hoogstpersoon lijke belangen van de mannen die de beslissing nemen, een grote rol. Het voert te ver hier op alle gissingen en verdachtmakingen in te gaan, die allerwege te horen zijn. Concreet voor Catanzaro pleit dat het centraler ligt dan Reggio en dat het hof van Appèl er gevestigd is, en daar moet de eerste zitting van de nieuwe regering plaats vinden. Calabrië is half zo groot als Ne derland, er wonen ongeveer 2 mil joen mensen, zijn kustlijn beloopt 780 kilometer, dat is bijna 20 pro cent van de hele Italiaanse kust. Het binnenland is een feest voor de naar eenzaamheid snakkende toe rist. maar in dit golvende, bergach tige, gekartelde land vol tamme kas tanjes, olijfbomen, snelle beken en wilde geiten is in de twintigste eeuw niet veel te beginnen. Daarom ook wellicht werd Catanzaro de hoofd stad als centrum in dit economisch- lege land, om vandaar de opmars naar de 20ste eeuwse welvaart te beginnen. Van alle provincies is Calabrië het grootste zorgenkind. De inves teringen zijn enorm, maar ze hebben nauwelijks zichtbaar effect, behalve dan de magnifieke auto strada die dwars door de laatste wilde uitlopers van de Apennijnen over halsbrekende viaducten tot in Reggio loopt: 700 km van Rome. met auto toch nog altijd negen uur rijden. Deze autostrada is uitge storven. De bedrijvigheid moet eerst nog uit de kale rotsen wor den gestampt. De strijd om de hoofdstad heeft tegen de achter grond van de bittere armoede een buitengewoon verbeten achter grond. De Calabriërs hebben ge noeg van de armoe, ze hebben er genoeg van dat him mannen naar het noorden of naar het buitenland vertrekken, een beweging die de bevolkinspyramide tot een vreemd gedrocht vervormt en de erosie in Calabrië zelf alleen nog maar ver snelt. Voor Reggio komt er nog een strijd bij. Die strijd gaat om het beroemde en beruchte „vijfde hoogovencomplex". En vooral de ze strijd leidde in feite tot de wel wat krankzinnige barricadedriften van de Reggianen, en tot de regel rechte criminele acties tegen Sici lië, dat door de blokkade van de ponten over de Straat van Messi na. groot economisch gevaar liep. Deze blokkade was een gevolg van het feit dat de Reggianen de Indruk kregen alsof deze hoogoven aan Sicilië zou worden toebedeeld. (De minister van Binnenlandse Zaken is een Siciliaan). Een feit is dat na nauwkeurig onderzoek bleek dat Reggio en directe omgeving voor de hoogovens niet deugen om dat er geen behoorlijke haven kan worden gebouwd, en die hoort by een moderne hoogoven. Toen de ze conclusie van de commissie be gon door te dringen werd de equi pe die het vooronderzoek verricht te, bijna gelyncht. Maar ze kwamen terug met val se baarden en donkere brillen om het nog één keer te proberen en ze vond toen een plaats waar het met veel moeilijkheden zou gaan. maar waar de beroemdste olijf- gaarde van Italië gelegen is. die dan natuurlek voor het industriële project zou moeten worden opge offerd. Zo zal het nu waarschijn lijk gebeuren. Intussen is men natuurlijk op Sicilië weer op zijn achterste be nen gaan staan en worden de re geerders in Rome door de regeer ders in Palermo van dezelfde vui ge politiek beschuldigd die hen aanvankelijk door de reggianen voor de voeten was gesmeten. (Tussen haakjes dient te worden opgemerkt dat de hoogoven in Si cilië toch weer niemand anders dan de maffia tot winst zou heb ben gestrekt, een overweging die meteen al tegen de Siciliaanse keuze had kunnen dienen) De hele ontwikkeling is ook voor Nederland niet zonder belang. Ita lië opent op het ogenblik binnen de EEG een groot offensief met de bedoeling het arme zuid-Italië als een soort rampgebied binnen de ge meenschap te doen genieten van extra investeringen, die dus ook uit de kas van de Nederlandse re gering zouden dienen te komen. Een helder begrip van de ware toestand in het Italië ten zuiden van Napels is dan ook geen over bodige luxe. Maar zolang de bur gemeester van Reggio, Piero Sat- taglia nog over „de oorlog voor Reggio als hoofdstad" spreekt en de bevolking de straten overdwars dichtmetselt, valt er nog wel het een en ander aan voorbereidend opvoedend werk te doen. Daarbij is de revolutie van Reggio curieus ge noeg maar begrijpelijkerwijs meer een revolutie van rechts dan van links: ze komt van de kleine ambtenaren en de ambte naren in spe, en van de kleine en grote neringdoenden. Men spreekt van een samenwerking tussen fas cisten, maffia en gezag. Een op vatting die ter plaatse sterk wordt bestreden. En de eerbiedwaardige Turijnse „Stampa" gaat zelfs zover over de toestand in Calabrië te zeggen: „Het lijkt veel op het na tionalisme van dat onnoemelijk aantal kleine landjes in de 3e we reld die kennelijk locale oorlogen en buiten hun proporties betrokken rellen nodig hebben om zichzelf te bewijzen dat ze werkelijk bestaan En de „Corriere della sera" heeft het over de „verantwoordelijkheid van een heersende klasse, die zich alleen daarin onderscheidt dat ze noodzakelijke dingen niet doet en Half opgeruimde barricade tussen Sicilië en Reggio. dat verschoond is van elke vorm van vooruitziende blik". Hiermee bedoelt het blad kennelijk ook de regering in Rome, die nu heeft be sloten de keus tussen Catanzanzo- ro en Reggio door het Romelse parlement te laten uitmaken. Op deze uitslag moet nu worden ge wacht. Er is meer wijsheid gebo den dan ooit een Salomo kon op brengen en meer onpartijdigheid dan welke Italiaanse politicus in zijn leven ooit heeft kunnen opbren gen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7