Dorry Kahn schildert „met glasplaat en rijstpapier" Misverstanden rondom de wijkverpleegster Unisexook in cle kapsalon Zelden gebruikte monotype- techniek fascineert Amsterdamse schilderes OOR, OVER EN iiiiiiiiiiiiiiiiniii Nieuive haannode uit Parijs voor man èn vrouw ISDAG 27 OKTOBER 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 AMSTERDAM (GPD) De Amsterdamse schilderes Dorry Kahn schildert al dertig jaar, is auto-didacte en is in de schilderkunst altijd haar eigen weg gegaan. „Met vallen en opstaanzegt ze in haar atelier op de bovenste ver dieping van haar huis in de De Lairessestraat. Op de grote, met duizenden verfspatten bedekte werktafel demon streert ze een bijzondere schildertechniek waarin ze de laatste tijd veel heeft gewerkt: „Monotype". Haar gebruinde handen zoeken tussen penselen en verf, knijpen zwarte verf uit op een glasplaat, gaan aan de slag met penseel en mes. Bij het zwart komen een hel der oranjerood en een vleug citroen geel, op het glas ontstaat een kleu rige en grillige compositie. Dan pakt Dorry Kahn een vel smetteloos Japans rijspapier, legt die op de glasplaat, gaat er verscheidene ma len met een rollertje over zodat de kleuren door het dunne papier ver schijnen. Op de achterkant zal even later de tekening staan. „Zelfportret"Houtskooltekening van Dorry Kahn Kleuren iiiiiiiiiiiiiiiiiii Amateurisme in oudste beroep" Frankrijk zijn naar schat- zesennegentigduizend prosti- meer dan dertigduizend van •onen in Parijs Het aantal ips" onder hen bedraagt echter een vijfde van het totaal aan- irostituees: volgens Elle zyn er dan twintigduizend professio- lames in deze sector. De overi- in amateurs die zich „masseu- studente" noemen. Maar ook •uwen die in financiële moei ten zyn geraakt of het vakan- :et wat ruimer willen maken, tegenwoordig dikwijls de pros in. In één der Parijse buiten- zou een op de twee vrouwen het eind van de maand de fi le situatie trachten te redden zich te prostitueren. Eén van de ?en: het aantal gevallen van :htsziekten met dodelijke afloop de afgelopen zes Jaar bijna ver- ■ld. Elle publiceert een foto van Grsfups uitgedoste Juffrouw die zich ïdt in de nabijheid van een par- SV(?rrein en constateert dat ieder- ifiel 'e de ogen open heeft, kan zien de straatprostitutie voort woe - Een wetsontwerp voor een nieu- ettelijke regeling van de prosti- in Frankrijk is op het ogenblik .eefgewoonten len H,.buurman Belg" middagslaapje doet duurt dat de werkende vrouwen in dat gemiddeld twaalf minuten, voor kende mannen ongeveer vier- minuten en voor de niet- HH ishuis-werkende vrouwen een uur. Voor het „persoonlijk on ud"» wassen, haar opmaken. ;n, make-up aanbrengen heb bewoners van ons zuidelijk tod gemiddeld tweeënveertig E en per dag nodig. Meer dan de van de Belgen ligt 's avonds wart over elf al onder de wol rïndt zich de volgende ochtend ïven uur nog op die plaats. De che madammekes slapen wat dan hun mannen, namelijk Ideld zes minuten per nacht De televisie is de grote win bij de vrijetijdsbesteding: vol- Marie Claire dat deze en nog e leefgewoonten van onze zui- ren onthult staat televisiekijken rtfetijdsbesteding bovenaan. Op e terreinen is het droevig ge- nog geen drie procent van de doet aan sportbeoefening, Deer dan tien procent wandelt vrye tijd en nog geen zes pro- gaat naar toneelvoorstellingen ortgelijke culturele evenemen- lan het ontvangen en bezoeken ennissen, het bijwonen van re- s en cocktailpartyen, kortom fat men aan gene zijde van de ens „la vie sociale" noemt. IJ0 <lt de getrouwde, niet-buitens- erkende Belgische vrouw ruim keer zoveel tijd als de gehuw 5 rkende vrouw. cdkopc commune t het leven in commune-ver zijn al heel wat grappen en a verkocht, maar aan de eco- sche zijde van zo'n leefgemeen- wordt weinig aandacht be- Welnu. leven-in-de-commune hen zijn de huishoudelijke posten voeding en textiel ongeveer vijftig procent goedkoper dan wanneer ze als zes afzonderlijke paren zouden le ven. Ze bezitten drie «tamelijk nieu we) auto's, die dankzij gezamenlijk gebruik en onderhoud ook niet al te veel geld verslinden. Hun huis van 20 kamers hebben ze gekocht met een collectieve hypotheek over vijftien jaar. Het probleem baby-sit is onbe kend, want er is altijd wel iemand thuis om te passen op het 2-Jarige kind «dat niet door twee maar door twaalf ouders wordt opgevoed». Com mune-leven: goedkoper dan u denkt. Dorry Kahn houdt van kleuren Haar werk lijkt vrolijk, bruisend, soms zelfs een beetje baldadig zoals in een spontaan neergezet „doorkijk je". Als contrast zet ze een „milde herfst" op de ezel. een herfststem- ming in vele nuances van roestbruin en antracietgrijs. „U ziet het: ik ben niet altijd vrolijk. Het leven is ook niet altijd om je dood te la chen", zegt ze. Haar „milde herfst" 13 neergezet in Chinese inkt. pastel en waskrijt. Ze legt uit wat was- krijt is: „Het is heel vet en veel harder dan gewoon krijt. Je moet er heel voorzichtig mee omgaan. Als je het met andere technieken vermengt wordt het veel zachter. Enkel was krijt is levendig, fel. brutaal". Doory Kahn «grote donkere ogen. glad zwart haar. prettige stem die zonder haast explicaties bij haar werkstukken geeft» heeft zich de laatste drie jaar veel met de mono type-techniek bezig gehouden. „Mo notype wordt in Nederland heel wei nig gedaan", zegt ze. Haar laatste tentoonstelling bestond uit monotype werk. aangevuld met penseelteke ningen. „Dat zijn twee technieken die voor mij heel goed samengaan. Waarschijnlijk ga ik monotype nu voorlopig weer loslaten. Na zo'n tentoonstelling plof je in elkaar, je kunt niet verder. De eerstkomende tijd ga ik misschien weer in olie en houtskool werken". „Ongeregeld" Naast monotype en penseelteke ning. olie en houtskool hangen in haar atelier pentekeningen, aquarel len en pastels. Dorry Kahn werkt vrij ongeregeld: „Ik heb tijden dat ik het niet kan en dan opeens werk ik dagen, weken achter elkaar. Por tretten maak ik graag. Fascinerend werk. ik ga het misschien weer va ker doen". Ze heeft intussen de zojuist ge maakte monotype kritisch bekeken en geconcludeerd dat het resultaat niet naar haar zin is. Ze gaat op nieuw aan het werk op de glasplaat. „Dit licht wil ik houden, deze party moet verzwaard. De verhoudingen rammelen nog. Als ik wil kan ik straks op deze afdruk nog verder werken met olieverf. Kijk, mijn twee de greep is ook niet gelukkig ge weest Dat gebeurt niet vaak. Meest- 1 al zit ik in één keer helemaal goed". Dorry Kahn vindt dat haar werk niet in een bepaald „vakje" past. maar het impressionisme wel het meest benadert. Ze legt de vellen Japans rijstpapier op tafel die ze voor haar monotypes gebruikt. Heel dun papier, soms glad, soms met een vezeltje erin. in diverse tinten maar ook in kleuren als bruin. „Mooi hè. dat papier. Eigenlijk zonde om er iets mee te doen". Op de ezel staat nu een Impressie in bloedrood, vit en geel: een „fa- vorietje" van de schilderes. „Hier zit. geloof ik, alles in wat ik te zeg gen heb. De kleine worsteling van iedere mens. De onrust om ons heen, het hopeloze, soms zo uitzichtloze. Het elkaar niet begrijpen, het ieder op een eigen eilandje zitten. Dat heb ik hierin willen vastleggen". Ze zegt: „Dat gaat niet zo bewust als ik het nu zit te vertellen. Het is veel meer een bepaalde stemming die je altijd met je meedraagt. Op zeker ogenblik manifesteert het zich het barst eruit, het staat er ineens. Als het naar je eigen mening ge slaagd is staat alles ineens op z'n plaats, is alles in evenwicht". Hoe heeft zy deze favoriet genoemd? Met een klein lachje zegt Dorry Kahn: „Mijn diepste ik". DEN HAAG (GPD) Wat is volgens u de taak van de wijkverpleegster? Deze vraag hebben wijkverpleegsters van het Wit-Gele Kruis onlangs in het noorden en oosten van Ne- dereland, in het kader van een serie studiedagen, op straat aan toevallige voorbijgangers gesteld. De antwoorden waren „frap pant", constateert Katholieke Gezondheidszorg, het maandblad van de nationale federatie het Wit-Gele Kruis dat de mooiste bloempjes uit de antwoorden plukte. ie n k« Een dame van 68 jaar zegt dat i de wijkverpleegster zieken en be jaarden helpt wassen, maar voegt eraan toe dat de wijkverpleegster niet met geld helpt. Een heer van 60 jaar daarentegen heeft een onbe- i grensd vertrouwen in de wijk ver- j pleegster: „Ze is onmisbaar, ze weet voor alles een oplossing, zelfs voor de armoede." Een vijftiger maakt van de wijk verpleegster een soort schaap met vijf poten: „Wijkverpleegsters hel pen je altijd in alle moeilijkheden, zij helpen je altijd in alle moeilijkhe den. zij helpen ook financieel; wijk verpleegsters zijn ook kraamver zorgsters en ze helpen In de huis houding." Twee meisjes van twaalf Jaar zijn ervan overtuigd dat de wijkverpleeg ster desgewenst „het hele huis van boven naar beneden schoonmaakt." een dame van veertig jaar ver klaart desgevraagd dat de wijkver pleegster babies weegt en zieken verzorgt, een pompbediende zegt kort en krachtig dat „ze" bij het Rode en Groene Kruis werken. ..Kinclerljestheriiiing' Een politieagent is van mening dat wijkverpleegsters een sociale taak hebben „in gezinnen waar het moeilijk is" en hij voegt er in één adem aan toe: „Mijn dochter nooit wijkverpleegster Andere definities: wijkverpleeg sters kijken in de gezinnen of het goed loopt: wijkverpleegsters zijn van de kinderbescherming; ze heb ben ondankbaar werk. Sommige mensen zien de wijkver pleegster als assistente of „verieng- stuk" van de arts en iemand komt met de veronderstelling dat ze zich de ganse dag bezig houdt met huis bezoeken. „net als de dominee." „Wijkverpleegsters? Ken ik niet Nooit van gehoord." Ook deze reac tie werd genoteerd. En bij de onder vraagden die helemaal niets wisten te vertellen over wijkverpleegsters en kruisverenigingen waren nog wel wat mensen die beter zouden moeten weten, namelijk: een ex-kraamver zorgster. een jonge verpleegster en de directeur van een ziekenhuis. Het beroep wijkverpleegster wordt voorts nog in één adem genoemd met zuigelingenzorg, bejaardenwerk, zwangerschapsgymnastiek, gezins- verzorgingswerk, moeder- en kleu- 1 tercursussen en de moedermelkcen- trale. Iniyinm. U. ken houden van een conventio- huishouding. Nova nam een bij zes mannen en vrouwen die isief één kind) in een voorstad Kopenhagen in commune- öd wonen en noteerde daar on- aeer dat de leden de economi- ,kant van het communeleven jkier belangrijk vinden. Volgens ADVERTENTIE DAMESMODE in Exclusief jonge stijl... BREESTR AAT K)8°-II2 LEIDEN Wat het wèl is Voor degenen die dan wel eens een duidelijk antwoord willen op de vraag wat de taak van de wijkver pleegster is: Haar eerste «en oudste) taak is nog altijd de deskundige ver pleging van zieken aan huis. Daar naast heeft zy een groeiende taak op het gebied van de preventie «voor lichting over de „welvaartsziekten" van deze tijd om een enkel voor beeld te noemen». Naast het ver- pleegwerk krijgt de wijkverpleegster op preventief terrein steeds meer te doen. Maar ondanks haar vele werk zaamheden onder de mensen is ze voor „de man in de straat" blijk baar nog vaak een soort „grote on bekende." De wijkverpleegster; steeds meer werk op preventief terrein. DEN HAAG «GPD» Filmsterren en mannequins laten zich op het ogenblik, op gezag van een Britse haarkunstenaar-met-wereldnaam, 'n „apekapsel" of een hoofd met decl- meterslange pony aanmeten. In Pa rijs zitten een paar Jonge «en naar men zegt niet onbegaafde) coiffeurs die een geheel andere kant uitwillen Unisex in de haarmode. Geen lange apeharen voor de vrouw, geen kort geschoren nekjes (of het andere uiterste: lange onverzorgde haardos sen» voor d« man. De vanzelf sprekende middenweg is het unisex- kapeel voor man èn vrouw. Ze dra gen immers allang dezelfde kleren, dus waarom dan niet dezelfde kap sels? De Parijse figaro's Jacques en Ge rard rekenen trouwens ook radicaal af met het systeem van gescheiden kapsalons. Ze noemen hun pasge- opende zaak een „Salon monosexe" waar de mannelijke en vrouwelijke klanten zfj aan zij zitten. Belde sexen worden geknipt en gekapt met dezelfde scharen, dezelfde haarrollers en dezelfde droog kappen. Het unisex-kapsel dat de heren hebben bedacht is niet zo heel erg revolutionair; veel Jonge vrouwen dragen op het ogenblik kapsels die er veel op lijken. De nek moet „goed gestoffeerd" zijn en dat wil zeggen dat die nek goeddeels bedekt is door vrij dik haar. Het is een kapsel dat de nodige kniptechnlek vereist, met lokjes die over elkaar heen liggen en naar achteren steeds langer worden. Een beetje franje op het voorhoofd, een paar luchtige lokjes die de oren Juist bedekken. Het accent valt bij het unisex-kap sel op het achterhoofd en volgens de ontwerpers zal deze ïyn zich de eerstkomende tijd nog sterker voort zetten in de haarmode: weinig haar aan de voorkant, veel aan de ach terkant waarbij de coupe de indruk moet wekken dat het haar door de wind naar achteren is gewaaid. Wat de „malle mode" van het kort geknipte herenhoofd betreft: in mo detaal gesproken is, dat eigenlijk maar een korte rage geweest. Want. zo zegt kapper Jacques, mannen zijn eigenlijk met die kortgeknipte haren begonnen bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog en dan aanvan kelijk alleen nog maar om hygiëni sche redenen. Voor de rest hebben mannen altyd meer of minder lange haren gehad. Het langere haar (mits goed en zorgvuldig geknipt) past bij de uitbundige mode van dit ogenblik. Zelf draagt monsieur Jacques zyn ravenzwarte getoupeerde haardos tot i ver over de oren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17