Jarige Rode Kruis schenkt hulpwagen en krijgt f 2000 Marktbezoek was auto waard STERREKUNDIGE AMATEURS KWAMEN SAMEN IN LEIDEN Tweeduizend „getuigen" in Leiden Geld is voor vakantiereis patiënten Nieuwbouw in Waard 1 Dokter Jongsma verlaat A.Z. S. J. Rotteveel overleden Zwakke opzet van Seth-show ATTENTIE Gouden plaat voor L.O.I. Honderdduizend loten ingeleverd Beroepingswerk Zwarte band voor Brugman MAANDAG 26 OKTOBER 1070 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 3 J LEIDEN Het 100-jarig bestaan van de Leidse afdeling van het Rode Kruis is zaterdag breeduit gevierd met een optocht van manschappen en materiaalwagens uit heel Zuid- Holland door de stad, gevolgd door een bijeenkomst in de Doelenkazerne. Alleen het weer werkte niet erg mee. De regen druilde al neer, toen 's morgens vroeg het défilé werd afgenomen van de stoet volkswagenbusjes en andere hulp auto's. Dat gebeurde voor het belastinggebouw aan het Sta tionsplein, vanwaar de hoge gasten later naar de Doelen kazerne vertrokken voor het meer formele gedeelte van de dag. teriaalwagen voor de GG en GGD. Het hele gezelschap ging daarop naar buiten om de nieuwe materiaal wagen te bekijken. Teruggekomen in de zaal dankte de burgemeester voor het prachtige cadeau. Hü herinnerde er aan dat de gemeente Leiden bijzonder armlas tig is, zodat het ook niet gemakkelijk Is het Leidse Rode Kruis een groot geschenk aan te bieden. De honderd Jaren Rode Kruis-werk getuigen evenwel van grote burgerzin. Hij wenste de afdeling een bijzonder goe de toekomst en overhandigde de voor zitter tenslotte een enveloppe met in houd, als bijdrage in een noodzake lijk aan te schaffen koelkast voor het clubgebouw van het Rode Kruis aan de Morsweg. I Nadat de heer J. G. Bazuin, direc teur van de GG en GD erop had ge wezen dat de ongevallen-epidemie in de toekomst nog veel meer materiaal zal vergen, sprak hij het vermoeden uit, dat de nieuwe wagen dank zij de goede samenwerking met de brand weer ongetwijfeld nuttig werk zal kunnen verrichten. Na het middagprogramma in de Doelenkazerne volgde om 5 uur nog gror. In één van de kantines werd het eerst het woord gevoerd door de kringcommissaris voor het Rode Kruis in Zuid-Holland, de heer Pluy- gers. die begon met een gelukwens aan het bestuur en de afdeling voor de wijze waarop door de jaren heen de taken van het Rode Kruis zijn behartigd. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde hij namens het hoofdbestuur een voorzittersha mer, met een oorkonde van dank. Vervolgens wendde de heer Pluy- gers zich tot de heer E. Moens, die sinds 1935 lid van het bestuur der afdeling is geweest en het beheer had over de financiën. De heer Moens is het enige Leidse bestuurslid van vóór de oorlog. Met voldoening her innerde de heer Pluygers zich. dat de heer Moens in de oorlogsjaren het bezit der vereniging had weten veilig te stellen. Namens het hoofd bestuur speldde hij de heer Moens daarvoor het kruis van verdienste op. Materiaal Mr. Klaassesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, wees erop dat thans zoveel mogelijk modern materiaal is aangeschaft, waarvan hij hoopte dat het zo min mogelijk gebruikt behoeft te worden. Hulp van de provincie in de vorm van subsidies 6chept natuurlijk verplichtingen, zo dat een voortdurend beroep op de be volking nodig blijft om materiaal te kunnen blijven aanschaffen. Naast een woord van gelukwens tot bestuur en afdeling wees mi*. Kllassesz er tenslotte op, dat het ap paraat niet kan blijven draaien zonder de hulp van de talloze mede werkers, die altijd tijd vrij weten te maken voor het Rode Kruis. Mr. J. C. de Vroom, die de wegens verblijf in Amerika afwezige voorzit ter prof. dr. P. J. Gaillard verving, noemde het een bijzondere dag voor het Rode Kruis in Leiden. Blij ver rast maakte hij melding van een bedrag van 2000 gulden als feestge schenk. Dit bedrag was de burge meester ter hand gesteld als saldo van de onlangs gehouden Antiek beurs van Langezaal met het verzoek dit bedrag voor een goed doel te be steden. Dat de burgemeester hier voor het Rode Kruis uitzocht, stem de mr. De Vroom tot grote dankbaar heid. Het bedrag zal worden be steed om een 14-tal Leidse patiënten de vakantiereis aan boord van de Henri Dunant mee te laten maken. Dank bracht hij ook voor de aan afdelingspenningmeester Moens ge brachte hulde. Hij herinnerde er aan, dat deze na de oorlog een bedrag van f 30.000 ter beschikking van de af deling had kunnen stellen. Hierna bood hij, namens de jarige afdeling de gemeente Leiden een ge schenk aan in de vorm van een ma- LEIDEN Begin januari neemt dokter M. W. Jongsma wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid als directeur-ge neesheer van het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Dokter Jongsma zal dan gedurende 15 jaar in deze functie aan het Academisch Zieken huis verbonden zijn geweest, in wel ke periode hij tal van nevenfuncties in de medische en ziekenhuiswereld heeft bekleed. een korte bijeenkomst in de koffie kamer der Stadsgehoorzaal, speciaal bestemd voor de leden van de co lonne. Hier werden door pelotons commandant dr. W. B. de Heus enke le onderscheidingen uitgereikt: aan mej. A. Owel, die gedurende 20 jaar leidster-helpster bij de kolonne is geweest, aan mevr. G. v. d. Meer- LEIDEN. In de ouderdom van 82 jaar is zaterdag in Velp overleden de heer S. J. Rotteveel, oud-procura tiehouder van het kantoor Leiden van de Ned. Bank. De heer Rotteveel, die in deze functie bij vele relaties groot ver trouwen genoot, was ook Jarenlang administrateur van de toenmalige christelijke h.b.s. De teraardebestel ling van het stoffelijk overschot vindt woensdagmiddag om twee uur plaats op de begraafplaats „Heide- rust" in Worth-Rheden. ValentUn. helpster le klasse, die 20 jaar. aan mevr. M. van Duyvenbo de-Roodenburg, helpster 2e klas. die 10 jaar, en aan mej. A. Spies, help ster 3e klasse, die eveneens 10 jaar hun werk als zodanig hebben ver richt. Voor een uitverkochte Leidse schouwburg bracht Seth Gaaikema zaterdagavond zijn nieuwe show „Tien miljoen geboden", waarin de vele verbodsbepalingen, die wij elkaar hebben opgelegd, gehekeld worden. Gaaikema doet het op een weliswaar amusante, maar wei nig overtuigende manier. Over tuigender is de protestzong van de Blue Diamonds, die voornamelijk als achtergrondkoor fungeren in de Seth-show. Jammer, want hun stem men en minlek zouden meer kunnen opleveren dan de matige prestatie van de twee andere gasten in de show, Sylvia Alberts en Riet Henius. Het lijkt erop. dat het zoeken naar nieuwe showvormen door Gaaikema nog niet het goede resultaat heeft opgeleverd. Hü bewees zaterdag op nieuw een begaafd woordkunstenaar te zün en gevat genoeg om op reac ties in de zaal spits te reageren. Kwaliteiten heeft hy ongetwyfeld, maar in de nieuwe show komen die slechts enkele malen boven de opper vlakte. De muziek van het trio Henk van Dük was soms van hoog gehal te evenals de tekst van de liedjes. Toch zal «waarschünlük) geen enkel liedje uit deze show een lang leven beschoren zün. HvM Leids studentenconvent LEIDEN Nu de werkzaamheden van de Leidse universitaire struc tuurcommissie zover zün gevorderd, dat binnenkort een interim-rapport zal worden vastgesteld, belegt de stu dentendelegatie in deze commissie op dinsdag 10 november een openbare vergadering van het studentencon vent, dat wil zeggen van alle inge schreven studenten. Op deze büeen- komst. die wordt gehouden in het Academiegebouw en om acht uur be- Burgemeester Van der Willi- gint. zal men zich beraden over het gen van Leiden bekijkt de ram- j mandaat en de samenstelling van t penwagen die hij even tevoren I studentencollectief «dat op zün beurt van het Leidse Rode Kruis heeft zorg draagt voor de samenstelling gekregen ten behoeve van de GO van de studentendelegatie in de en GD. I structuurcommissie) en over het in- (Foto LD/Holvast) terim-rapport. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bü ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oud Rün, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altüd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Tuweller - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Aan de Leidse Onder wijsinstellingen is een gouden gram mofoonplaat uitgereikt; een onder scheiding. die doorgaans slechts ver tegenwoordigers van de lichte muze ten deel valt! In dit geval echter had zü betrekking op de 100.000 zwarte schüf. die deel uitmaakte van een door deze Instellingen verzorgde ta lencursus. De büzondere onderscheiding maakt duidelük. dat het buiten schoolse talenonderwüs in Nederland een grote vlucht heeft genomen. De steeds toenemende vrüe tüd en de voortdurend groeiende toeristische belangstelling dragen daartoe onge twijfeld veel bü. LEIDEN —Een Fiat 128 ter waar de van f 6350 was de hoofdprüs in een verloting, die de reclame-com missie van de Leidse markthandela- ren de afgelopen drie weken heeft georganiseerd. De gelukkige win naars van deze prüs waren, zo bleek zaterdag, de heer en mevrouw Post- ma uit Leiden (op foto LD/Hol vast). De tweede prijs, een volauto matische wasmachine, ging naar de heer en mevrouw Favier. De heer C. A. M. Duivenvoorde ontving de derde prüs, een cassetterecorder, LEIDEN Ongeveer 75 werken de sterrekundige amateurs waren afgelopen weekend in de Leidse ster- rewacht voor de Jaarlükse byeen- komst van Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde. De voorzitter van deze vereniging, dr. T. de Groot, reikte zaterdag de dr. J. van der Bilt-prüs uit aan de heren Comello, Feith en Veerkamp, die respectievelyk 6092, 8616 en 6328 waarnemingen van ver- anderUjke sterren hadden verricht. „Behalve een goed stel ogen en ge duld hebben zü ook een zekere be zetenheid in zioh", meende de voor zitter. Tüdens de twee dagen hielden een aantal (amateur)sterrekundigen een verhandeling over hun eigen werk. De heer H. Feith vertelde dat hü van de nova (een tüdelük oplich tende ster), die in februari in het terwRl een zilveren kandelaar, de vierde prüs, werd gewonnen door de heer A. C. Voorbü uit Voorschoten. De overige 97 püzen bestonden uit koffiemolens, haardrogers, mi xers. vuurvaste schalen enz. Alle prüswlnnaars kregen bovendien een boeket aangeboden. De prüzen wer den zaterdag op de Korenbeurs uit gereikt. De Leidse marktactie, die f 17.000 heeft gekost, werd gestart op 3 ok tober met de gratis uitreiking van een aantal loten. De twee daaropvol gende zaterdagen kon men loten krügen bü de kraampjes op de markt. Op 17 oktober moesten de lo ten gedeponeerd worden in bussen, die eveneens op de markt stonden. Het werk van de reclame-commis sie Leidse markt, bestaande uit de j heren J. Verplancke. W. Huisman. P. Leunen en W. Hagen sr., is suc cesvol geweest. De dikke drommen marktbezoekers slenterden zaterdag ondanks het slechte weer langs de kraampjes. De zaterdag daarvóór was het nog veel drukker. In totaal werden er 100.000 loten ingeleverd. „Het is wel Jammer, dat nog niet al le 140 standhouders aan deze actie hebben deelgenomen." aldus recla me-commissie-lid Verplancke. „tot nu toe zün het er nog honderd. We hopen natuurlijk wel. dat volgend jaar alle handelaren aan de actie zullen meewerken. Want de 40. die niet bügedragen hebben, profiteren wel mee van de extra drukte". De Leidse actie werd gehouden in het kader van de reclame-campagne, die de gezamenlijke Nederlandse markthandelaren de laatste tüd on der de bekende slagzin voeren. Op de Leidse markt was de gulden van de 101 prijswinnaars in ieder geval meer dan een daalder waard. LEIDEN —De byeenkomst van de Jehovah's getuigen in de Groen- voorbü. Het programma was gericht op de mogelükheid de leiding van Gods woord te aanvaarden bü het opbouwen en in stand houden van een harmonisch gezin waarin Chris- telüke beginselen worden gevolgd. Veel aandacht werd besteed aan het onderwyzen van kinderen en het persoonlük bestuderen van de Bübel- se beginselen. Zondagmiddag luisterden meer dan duizend mensen naar de heeqj .JH.D. Tolenaar uit Amsterdam, die sprak over "Wie zal de wereld in de jaren 70 overwinnen?" Hy ver telde, dat ten koste van de strüd tussen de ideologieën van nu on schuldige mensen sterven. In zün slotwoord opende spreker het voor uitzicht, dat Christus strüdkrachten binnenkort de wereld zullen overwin nen en werkelüke vrede zullen bren- gen. Hü meende, dat in de toekomst de huidige politieke machtsblokken verbrüzeld zullen worden door de wereldoverwinnaar, die daartoe door God is geordineerd. Tafeltennis De Nederlandse tafeltennisvereniging Deltalloyd heeft zaterdag in Amsterdam in de eerste ronde van het toernooi om de Euro pacup voor landskampioenen met 5—3 gewonnen van Maccabi (Bel gië). sterrebeeld De Slang was verschenen, een groot aantal malen de helder- 1 derheid heeft geschat. Uit de daar- j kon hü concluderen bü welk type deze nova moet worden ingedeeld Bü het projecteren van foto's van zün küker, bleek, dat deze waarne mer een prisma-occulair gebruikt waardoor hü zün waarnemingen staande kan doen en dat hü daar- bü klompen aan heeft. Een bUjvend goede conditie bü het waarnemen is natuurlük van veel belang meen de de heer Feith en zün verklaring zal dan ook wel ter harte worden genomen: „bü zitten verstüf Je en stro in de klompen houdt de voeten warm". Zondagmiddag werd de büeen komst besloten met een lezing door dr. A. M. van Genderen van de Leid se Sterrewacht over de mogelijke as tronomische oorzaken van klimaat veranderingen. Na het ontstaan van de aarde, miljard Jaar geleden, zün er aan het aardoppervlak tal van veranderin gen opgetreden, vertelde hü. Hü ging na door welke hulpmiddelen ge gevens over het verleden verkegen worden en tot welke gevolgtrekkin gen deze hebben geleid. De temperatuur op aarde is se dert de laatste ystyd geleidelük ge stegen. De theorie van Brouwer en Van Woerkom. die in de verande ring van de elementen van de aard baan de oorzaak ziet van de wüzi- gingen in de verdeling van de zonne straling op aarde, geeft een goede overeenstemming met de historische feiten, nl. van 800-1200 de bloeitüd van de zeevaart en het daaropvol- gende tüdvak van veelvuldige stor men, warme stromingen, afbrokke- I ling van üs. de verwoesting van la ge kusten, enz. Er is voorts een 18-jarige periode in de sterkte van eb en vloed. Dit is een astronomische invloed door de beweging van de knopen!ün van maanbaan /aardbaan. In de Jaren dat het aantal zonne vlekken afneemt, blüken de meeste strenge winters voor te komen en de maanstand heeft invloed op de hoe veelheid neerslag, als is het dan maar een paar procent. Vrüdagavond werd een bezoek gebracht aan het Museum voor Na tuurwetenschappen, waar het gezel schap amateurs in twee groepen werd rongeleid, resp. door de direc teur, dr6. A. J. F. Goeelein en door l4e heer Veldhui LEIDEN Vanochtend is de eer ste paal geslagen voor een tweede complex bedrijfsgebouwen aan de Willem Barentz.straat in „De Waard" in Leiden. Evenals het bestaande gebouw, dat begin dit jaar werd opgeleverd en geheel verhuurd is, zal ook dit com plex bestaan uit zeven eenheden. Ontwerp en constructie van de hallen zün zodanig, dat zü geschikt zün voor vrüwel alle soorten bedrüven met een min of meer industrieel ka rakter. De gekozen maatvoering is mede afgestemd op de mogelükheid op een eenvoudige wüze kantoren en de daaraan verwante ruimten in de hallen onder te brengen. De toegangswegen en parkeergele- genheden worden afgestemd op een efficiënte verwerking van het tran sport. Van dit. nog te stichten gebouw is één eenheid verhuurd en loopt op De bouw, die wordt uitgevoerd in opdracht van Bredero Vast Goed N.V. in Utrecht, zal omstreeks april gerealiseerd zün. Architecten zün ir. H. A. Wleringa en IJ. S. Dükstra uit Emmen. NED. HERV. KERK Beroepen te LJsselmuiden, J. C. Schuurman, te Putten; te Ermelo, J. C. van Hunnik, te Katwijk aan Zee; te Maaxssen, A. Romein, te Wezep; te Uithoorn. H. J. Smalbrugge. te Herveld. Benoemd tot predikant van het bejaardenhuis „Blau Hus" te Heerenveen. J. Oosterhuis. de Dron rijp. Bedankt voor Herwynen, W. E. Keüboer. te 's-Gravenmoer; voor Goedereede en Sliedrecht, J. den Hoed, te Meerkerk. GERFF. GEMEENTEN Bedankt voor Waardenburg, C. de Hidden, be Nunspeet, LEIDEN Bü de zwarte bandex amens judo, die maandelüks in Sportschool van Gorsel in Vlaardin- gen afgewerkt worden, is H. Brug man, 16 jaar en lid van Sportschool Luiten, geslaagd voor zün zwarte band. Dat deze examens zwaar zün, bewees het feit, dat maar 5 kandida ten van de 60 slaagden. Alle geslaagde kandidaten ont vingen van de voorzitte- een diplo ma en kregen tevens de le dan om< geknoopt. Brugman, die T Jaar naar dit ex amen toegewerkt heeft, zal zich na volledig gaar toeleggen op jlu-Jltau.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3