Mijn landgenoten moeten terug naar vaderland Een vaag advies over kan u dertig gulden leningen kosten I want er liggen weer lOEDE BANEN CENTRALE BANK VOOR EUROPA EERSTE PRESIDENT VAN DE ZUID-MOLUKKEN WIL GRAAG HELPEN in uw brievenbus! j en zag dat ik bewaakt werd, be- Geen tarief Geld kwijt Vaag advies Realisme ZATERDAG 24 OKTOBER »70 tdDSCH DAGBLAT> PAGINA 1 (Van onze financiële medewerker) Het voorbeeld van de Verenigde Staten heeft voor ogen gestaan by de experts, die eerstdaags een rap port aan de Europese ministerraad zullen voorleggen, waarin uitvoerig uit de doeken wordt gedaan wat er allemaal moet gebeuren om de ideale situatie op het gebied van het geld wezen in Europa te bereiken. Zoals er aan de overkant een instantie is. die het werk van de elf centrale banken (federal reserve banks) controleert en reguleert, zal er in Europa een centrale bank moeten komen. Het tot stand brengen van een der gelijk instituut dat de faits-et-gestes van de Nederlandse Bank moet har moniëren met die van de Belgische Bank, de Banque de Prance, de Bun desbank van Duitsland en de Cen trale Bank van Italië zal geen een voudige zaak zijn. Om een monetaire unie tot stand te brengen moeten de deelnemende landen er wel van ftvertuigd zijn dat zij een van zin zijn, omdat het andere beter is om er helemaal niet aan te beginnen. Er is namelijk geen weg terug. Het ligt in de bedoeling om ge durende een eerste fase. die drie jaar in beslag zal nemen geleidelijk aan te groeien naar een vaste koersver- houding. De Franse frank zal dan onveranderlijk, zeg zeventig cent waard moeten zijn, de Belgische 7,5 cent. de Duitse mark 99 cent en de lire 0.56 cent. De valutahandel zal er dan geen droog brood meer aan kunnen verdienen, omdat het dan niet meer geeft in welke valuta een rekening van een leverancier in een der betrokken landen wordt voldaan. Dergelijke vaste koersverhoudingen hebben er in het verleden ook be staan in Europa, toen tijdens de La tijnse muntunie, welke in 1865 was aangegaan. Frankrijk, Italië, België en Zwitserland waren overeen geko men om de munten die in die landen wettig betaalmiddel zouden zijn, bij de rijkskassa in betaling te nemen In 1868 trad Griekenland tot het verbond toe. De rekeneenheid was de frank, die in Italië echter lire en in Griekenland drachme werd genoemd. Doordat tijdens de eerste wereld oorlog de bankbiljettenpersen lustig draaiden is er na 1918 niet veel meer van de muntunie terechtgekomen. Ook de uit 1872 stammende munt unie tussen Denemarken. Zweden en Noorwegen, de Scandinavische munt unie is tijdens de eerste wereldoor log op de klippen gelopen. De beide muntunies berustten op overeenkomsten en afspraken, maar omdat er geen centrale instantie be stond kon elk ,land zelfstandig aan het geldwezen dokteren, terwijl een zelfstandig economisch beleid kon worden gevoerd. In die tijd waren de economisten nog niet zo knap dat zij oplossingen wisten om werkeloos heid uit te bannen, geld als het ware voor het opscheppen te creëren en een steeds hogere welvaart tevoor schijn te toveren. Een monetaire unie zal moeten be tekenen, dat er een gelijk gericht eco nomisch beleid wordt gevoerd in alle aangesloten landen. Een uitkering ineens van 400 gulden zou dan on middellijk het oentrale orgaan in het geweer brengen om er een stokje voor te steken. Eén gezamenlijke economische ge dragslijn brengt met zich mee dat er een uniform belastingsstelsel moet bestaan, een gemeenschappelijke con- junctuurpolitiek en dat er een gelijk gericht struotuurbeledd wordt ge volgd. Dit betekent dus in feite het prijs geven van de eigen beslissingsmacht op velerlei terreinen die het maat schappelijk bestel direct raken. Er 6taat tegenover dat door gezamenlijk beleid het mogelijk moet zijn om meer groei en een grotere stabiliteit binnen de gemeenschap te scheppen. De Europese muntunie zou uiteinde lijk de katalysator worden van een politieke unie, zonder welke de munt eenheid op haar beurt weer onbe staanbaar is. Het utopia moet na verloop van tien Jaar zijn bereikt, wanneer er een centraal banksysteem moet zijn geschapen met een eigen verant woordelijkheid en besluitvaardigheid. Daarnaast moet een economische instantie worden gecreëerd, die als het ware maar op de knop hoeft te drukken om b.v. de wiebeltax in een der aangesloten landen in te voeren als dit nodig wordt geacht uit conjuncturele overwegingen. Dit houdt echter in dat het Euro pese parlement een aanzienlijke uit breiding van zijn bevoegdheden zou moeten krijgen, omdat het al toe zichthoudende en controlerende in stantie op het gevoerde beleid onont- heerlyk is. Al deze zaken brengen met zich mee dat het verdrag van Rome, waarop de EEG berust, grondig moet worden aangepast. Driemaal per Jaar zal de Europese ministerraad bijeen moeten komen in de zomer om over procedurezaken te praten en de begrotingsontwerpen van de verschillende landen te be zien. Daartoe zullen dan omstreeks 30 juni voorlopige economische bud- getstaten moeten worden opgemaakt voor het volgend Jaar. Het dekken van de saldi via de kapitaalmarkt of op andere wijze dient onderling te worden afgestemd. Om het econo misch beleid op elkaar af te stemmen zal er een meerjarenplanning moe ten komen. In de tweede vergadering na de indiening der begrotingen in sep tember of oktober te houden zal een nadere uitwerking van de economi sche plannen moeten worden bespro ken en zal een jaarrapport moeten worden opgesteld over het te voeren beleid. Een en ander moet worden voorgelegd aan het Europese parle ment. De derde vergadering zou moe ten worden gehouden in het voorjaar om na te gaan wat er allemaal van terecht is gekomen. Tussen de be drijven door zal heel wat ambtelijk overleg nodig zijn om te voorko- DJAKARTA (GPD) „De Ambonees is emotioneel en licht ontlvambaar. Maar hij is ook gemakkelijk te hanteren als hij wordt benaderd en geleid door diegenen die hem willen en kunnen begrijpen. Daarom zou ik tegen de Nederlandse regering willen zeggen, dat een verkeerde aanpak rampzalige gevol gen kan hebben". Johannes Hermanus Manu- hutu (62), de in Djakarta gevestigde ex-pre mier van de republiek der Zuid-Molukken, vindt wat er de laatste maanden in Nederland is gebeurd een betreurenswaardige zaak. „Ik zou vooral aan de jongeren willen zeggen, dat negatief gebruik van geweld geen enkele zin heeft". Maar hij geeft toe te weinig overzicht van de werkelijke situatie in Nederland of van de formatie van de verschillende groepe ringen onder de Ambonezen te hebben om nu reeds aan te kunnen geven wat hier aan zou kunnen worden gedaan. Manuhutu, een fors gebouwde man met vol grys haar, bewoont samen met zijn vrouw en broer een eenvou dig huis aan de rand van Djakar ta. Hij werkt bij een scheepvaart maatschappij en verdient maande lijks een salaris van f 170 Dat is niet veel, maar genoeg om van te eten. Manuhutu heeft betere tijden ge kend. Na een Mulo-opleiding in het voormalige Nederlands-Indië, be zocht hy de bestuur school voor In donesische ambtenaren in Makassar. ..Myn eerste standplaats was Am- bon, waar ik toegevoegd werd aan de assistent-resident. Daarna werd ik overgeplaatst naar Java, waar ik de Japanse bezettingstyd heb meegemaakt". Onderdeel In 1949 werd Manihutu benoemd tot waarnemend-goeveneur van de zuid-molukken. "De zuid-molukken waren toen een onderdeel van de deelstaat Oost-Indonesië, die by de soevereiniteitsoverdracht een van de staten werd van de federale repu bliek Indonesia". Maar Djakarta maakte onder leiding van president Soekarno eenzydig een eind aan de federatieve staat Indonesië". De een- heidssaat werd gevormd en vanaf dat ogenblik verloren ook de Zuid- Molukken hun betrekkelyke zelfstan digheid. ADVERTENTIE Manuhutu herinnert zich dat al vlak voor de soevereiniteitsover dracht de Ambonese KNIL-militairen weigerden nog verder onder Neder landse officieren te dienen. "Ik heb toen de legerleiding en de minister van Defensie gewaarschuwd dat er spanningen bestonden by de op Am- bon gestationeerde militairen. Vol gens my is daar van Nederlandse en Indonesische zyde onvoldoende aandacht aan besteed". De naam van de onder het Soe- karno-regiem gevallen dr. Soumokll valt en Manuhutl veert meteen op. "Met hem is het allemaal begonnen. Soumokil was minister-president van de staat Oost-Indonesia. Maar hy was ook minister van Justitie en procureur-generaal. In maart '50. dus enkele maanden na de soeverei niteitsoverdracht, richtte hy samen met minister Metelohy het verzoek tot president Soekawati van Oost-In donesië de onafhankeiykheid over die deelstaat uit te willen roepen. Soekawati weigerde en na enige rondzwervingen arriveerde Soumokil tenslotte op „Ambon". Soumokil vertelde dat de Ambone se ambtenaren allemaal door Java nen zouden worden vervangen. Ma nuhutu hield dat voor onmogeiyk omdat er nog steeds landgenoten in het kabinet van de deelstaat zaten. "Soumokil vroeg me toen veront waardigd of ik Ambonees was. Ik ben een Indonesiër, behorend tot het Ambonese ras, afkomstig van Am- bon. En ik ben er ook nu nog van overtuigd dat dat het enige juiste antwoord is". Republiek Enkele dagen later verneemt Ma nuhutu dat Soumokil op een by een- komst van oud-KNIL-militairen ge sproken had over het uitroepen van de "Republiek der Zuid-Molukken". Tot dat ogenblik had geen van ons daar ooit aan gedacht, laat staan dat we ervan gehoord hadden. Na een begrafenis van een familielid werd ik opgewacht door twee Knil- lers, die my vroeger mee te gaan naar een vergadering die op myn kantoor zou plaats hebben. De man die my dat vroeg was sergeant- ma joor Tamaela. dezelfde die nu in het j buitenland zit. Ik was verontwaar- I digd over deze uitnodiging. Hoe durfden zy myn kantoor daarvoor te I greep ik dat ik me in hun macht be vond. Ik moest denken aan het ge zegde van onze voorvaderen: hy die de gewoonten en gebruiken niet eert, wordt vernietigd en maakt zichzelf tot een uitgestotene." Minister-president Soumokil wacht te hem op de vergadering op en ver- socht Manuhutu. als waarnemend- j gouverneur, de onafhankeiykheid te proclameren. "Waar baseert u dat in myn richting ovér de grond rollen. Een stem uit het publiek schreeuwde: o„ s, -.J- .a j a 1 niet te lang kletsen daar, anders op. vroeg ik hem. HU zei toen dat gtaan we niet Jn voor de geVolgen. hü als rechtsgrond artikel 2 van de Als dat nlet lntlmidatle was, dat) mantelovereenkomst van de Ronde tafelconferentie. handelend over het zelfbeschikkingsrecht der deelstaten, wilde gebruiken. Ik wees hem erop dat alleen deelstaten dat recht be zitten en dat de Molukken een on derdeel zyn van een deelstaat. Toen lk hem vroeg, waarom hyzelf niet de onafhankeiykheid uitriep, ant- strydmacht woordde hy"Dat kan niet want dan ben ik een opstandeling. Maar als u dat doet als wetteiyk opperge zag van dit gebied, is het een ande re zaak". Ik stelde tenslotte voor deze zaak de volgende dag voor te leggen aan de leden van de raad Johannes Hermanus Manuhutu ook verantwoordelijk nuhutu zijn landgenoten voor gek, hoewel hll wel begrip toonde voor hun situatie. Ziet hy een oplossing voor dit pro bleem? „Ja. het grootste deel moet naar Indonesië terugkomen. De on- verzoeniyken moeten voor de keus gesteld worden: het Nederlandse kunnen Jullie je verdedigenden st»atstargerschap aannemen of eeu- J wig biuven rondzwerven met een on- vervu'bare droom. De toestand in Indonesië is niet ideaal. Dat weten weet ik het niet meer." „Ik richtte my opnieuw tot Soumo kil en Manusama, maar beiden wei gerden nog altyd de onafhankelijk heid uit te roepen. Omdat ik verder geen uitweg meer zag. vroeg ik van de federale re publiek Indonesië? „Natuurlyk," schreeuwden ze. Hierop zei ik: als het dan zo moet zyn, verklaar ik hierby de onafhankeiykheid van de we allemaal wel. Maar we moeten altyd proberen iets voor ons volk te I doen. Deze pogingen zullen zeker republiek van de Zuid-Molukken. os en voorouders wor. van Ooat-lndonesie. los van de te- ?KeRe„d - Johannes Manuhutu derail* van de republiek Indonesië „gen als hU dit Daarop herhaalde ik een oude stryd- 1 van de Zuid-Molukken en pas daar-kreet "van d(, Ambonezen: ^Undur regt na een beslissing te nemen. Soumo kil ging daarmee akkoord". Manuhutu meldde de volgende dag direct het voorval aan het ministe rie van Binnenlandse Zaken in Ma kassar en vroeg om steun. De by- eenkomst van de leden van de raad bleek opgeluist retwrded eomen oten bleek opgeluisterd te moeten worden door een afdeling ex-KNIL-militai- ren. „Ik vroeg hun commandant zyn manschappen te gelasten de vergaderzaal te verlaten. Maar hy weigerde, waarop lk besloot- de ver gadering uit te stellen tot die avond." ee, uhdur ee, djangan undur ee. apa datang dari muka, djangan undur ee" (wat ons ook te wachten staat, laat ons niet wUken). De volgende dag. de 25ste april 1951. las ik de of- ficiële proclamatie voor. De RMS ten met ir. Manusama. antwoordt was opgericht door Soumokil onder Manuhutu bevestigend: „Als hy en j Op dc vraag, of hy als het moge- j lijk is misschien naar Nederland zou willen komen om daar te gaan pra- druk van de KNIL-lers." Troepen Djakarta reageerde snel en zond troepen. Een jaar daarna werd pre sident Manuhutu op Ceram door het Indonesische leger gevangen geno men en tydens een proces in Dja- j karta tot vyf jaar met aftrek van j voor-arrest veroordeeld. Ook Soumo- Omstreken kil. die zich met zyn strydvaardige i aanhangers had teruggetrokken in de De miltiante KNIL-lers lieten het binnenlanden, moest het tenslotte te- daar niet by zitten. Uit de verre omstreken werd de bevolking opge trommeld om zich die avond te ver zamelen voor het kantoor van de waarnemend-gouverneur. „Toen ik voor myn kantoor aankwam zag het zwart van de mensen. Ik vertelde de mensen wat dr. Soumokil my had gevraagd en nodigde de vergade ring uit daarover te praten. Maar niemand wilde het woord. Ik wendde me tot Soumokil en verzocht hem over te gaan tot de proclamatie. Hy weigerde beslist. Daarna vroeg ik ir. Manusama of hy het dan misschien wilde doen. Maar ook hy weigerde. Op dat ogenblik liet korporaal To gen de oprukkende Indonesische troepen afleggen. De vrijheidsstrijd bloedde dood en de onafhankeiyk heid van de RMS werd een vage droom. De in 1950 op hun uitdrukkelyke verzoek naar Nederland overge brachte landgenoten van president Manuhutu zetten de stryd vanuit het koude Holland voort. Ir. Manusama werd hun leider in ballingschap. De ouderen koesterden hun onafhanke- lykheidsdroom en spraken daar over met de Jongeren. Na de bezetting van de Wassenaarse ambtswoning van de Indonesische ambassadeur, verklaarde Johannes Hermanus Ma de zynen daar geen bezwaar tegen hebben, dan wil ik dat zeker. Ik ben ervan overtuigd dat ik gehoor zal vinden by Manusama." Wat zou hy dan tegen ir. Manusa ma zeggen? „Dat is ons persooniyk geheim. Het ligt op een vlak, dat ik nu nog niet tegen u kan vertellen. Maar we zullen elkaar wel veel te vertellen hebben. Want behalve fa miliebanden is er nog zoveel dat ons bindt. Voornameiyk het idee dat de Zuid-Molukken behoren te worden opgebouwd en te worden ontwik keld. Bovendien is hy van goede wil. By Joop Manusama is het zo, dat hy zyn eigen groep niet in de steek kan laten. Dat is een moeiiy- ke positie. Trouwens, ik ben ook me- deverantwoordelyk en ik zou hem daarom graag willen helpen." DEN HAAG (GPD) We wor den overstroomd met krediet aanbiedingen van banken. In ad vertenties, via folders, op de tele visie. Wie geld nodig heeft, kan het komen lenen, graag zelfs. De algemene voorlichting is en blijft echter onduidelijk. De rentebe rekeningen van de banken zijn voor de leek ondoorzichtig, en je hoort vaak dat ze, met ..kosten" erbij, nog tegen de twintig pro cent aan je verdienen. En dan nóg: ze maken hun drem pel wel laag voor de naar binnen te lokken klant en leggen de loper voor hem uit. maar voor een eerste krediet by een bank schynen ze Je toch aar dig binnenste buiten te keren. Hoor je zo zeggen. Als je dan geld nodig hebt voor een nieuwe auto. nieuw huisraad, een ca- mvan, de opknap van een vakantie huisje, misschien zelfs wel wegens moeilykheden met schulden, dan men dat op een of andere wyze wat fout kan gaan. Voorlopig zullen de zes van de EEG trachten om vast wat naar elkaar toe te groeien. In verband daarmee zul len de marges, waartussen de wissel koersen mogen schommelen geleide- lyk aan worden verkleind. De presi denten van de oentrale banken mo gen uitwerken hoe dat het beste kan geschieden, maar de voorkeur gaat uit naar vermindering van de ruim te, die momenteel pet naar boven om beneden de pariteit bedraagt te verkleinen tot 0,6 pot. spreekt zo*n aanbod je toch wel aan: „Heeft u direct geld nodig? Di rect beschikbaar kort of lang lopen de geldleningen zonder borg voor iedereen en elk doel. ook voor beta ling van lopende schulden vlugge, geheel schriftelyke afwerking per post. Lage rente. Uitstel van be taling by vermindering van inkom sten door ziekte, werkloosheid en dergelyke. Strikte geheimhouding". Aldus de aanhef van een adverten tie van de Zuid-Nederlandse Crediet Instelling (ZNCA) te Geleen. Een advertentie die in veel kranten te vinden is. Een advertentie, die lenin gen aanbiedt van 2000 tot 50.000 gul den. En die uitnodigend zegt: „Vraag geheel vryblyvend en kosteloos fol der aan". Dat klopt, wie er om vraagt, krygt kosteloos een folder. Een keurig drukwerk, plus een aanvraagformu lier. plus een postwissel-stortings- kaart, plus een antwoord-enveloppe. Eeriyk gezegd, de folder is niet on- duideiyker dan die van de grote ge vestigde bankinstellingen. Hy begint met: „Naar aanleiding van uw ver zoek om nadere inlichtingen doen u by deze gegevens en tarieven van diverse-kredieten toekomen". Op geen van de acht pagina's van de folder zyn echter krediet-tarieven te vin den. Wel staan er enige achterop het aanvraagformulier, maar dit besluit met nadruk: „Bovenstaande tarieven zyn voorbeelden en kunnen slechts dienen ate leidraad". Over de te be talen rente wordt slechts gezegd dat deze variabel is en dat hy mede af- hankeiyk kan zyn van het promesse disconto van de Nederlandsche Bank. Verder wordt nog eens uitvoeriger verteld, wat in de advertentie ook al stondgeheimhouding, kwytschel- ding by overiyden, enz. Maar de kans om een krediet te krygen, hoe staat het daérmee? Hierover is de folder uiterst vaag. De aanvraag moet aan geldschieters worden doorgegeven. En het meren deel der aanvragers die na onder zoek kredietwaardig worden bevon den (dus niet eens alle kredietwaar- digen) komt in aanmerking voor „één of andere vorm van krediet". In één adem wordt daarby betoogd, dat ln 1969 byna een half miljoen Nederlanders van privé-kredieten hebben geprofiteerd. Jawel, via alle bestaande banken wellicht, maar toch niet alleen by de ZNCA waar mee we dus nog niets over de kre dietkansen by die instelling we ben. Hoe men daar dan wel achter komt? Door 25 gulden, of voor spoedbehan- deling 30 gulden per postwissel te sturen, te gireren of liefst nog in de brief te sluiten by het aanvraagfor mulier. En dan komt het. De folder is daar heel eeriyk over: als er geen krediet wordt gegeven, is men toch die 25 of 30 gulden kwyt. De ZNCA geeft dan voor dat geld „advies". Dit wordt als volgt gedefinieerd: „Onder ad vies verstaan wU het verstrekken van inlichtingen waar en hoe eventueel krediet op de voor client meest gunstige wyze kan worden verkre gen". Wie het aanvraagformulier onder tekent, tekent er, door zich „onher roepelijk aan de voorwaarden te verbinden", meteen voor dat hy ak koord gaat met zon advies voor zyn geld. In die voorwaarden staat ook nogcorres pondentie over afwyzingen in wel ke vorm ook wordt niet gevoerd". By de schriftelyke afwyzingen per stencil wordt overigens nog wel de mogelykheid geopend telefo nisch navraag te doen. Maar dan wel alleen tussen drie en vyf uur op dinsdag- en donderdagmiddagen. Een vreemde tegenstrydigheid, die navraag-uren, met de aanpryzing in de folder die zegt dat het bureau de leningzoeker zoveel voordeel biedt omdat hy door de bemiddeling van de ZNCA geen werktyd aan de kre dietaanvrage kwyt hoeft te zyn. De meeste mensen zyn tussen drie en vyf 's middags op hun werk. De meeste mensen komen ook door tele foongesprekken met Geleen nogal op kosten. Hoeveel mensen er by de ZNCA aan een lening worden geholpen, is niet na te gaan. Noch of de even tuele verstrekte leningen zo voordelig zyn als wordt voorgesteld. En even min, hoeveel mensen 25 of 30 gulden betaald blijken te hebben voor een afwyzing van hun aanvraag, ge paard gaande met een advies. Wat wèl is be zien, in d« stencils die aanvragers voor hun geld terug ontvangen, a wet dat «advies" be helst. Het is een opsomming van een entwintig kredietbanken precies zoveel als er op een stencilblad gin gen met een onvolledige omschry- ving van hun voorwaarden en werk- wyzen. Op een tweede stencil laat de ZNCA dan in een paar schryfmachi- neregels weten, dat zy 'n cliënt kan aanbevelen zich bot 'n paar met na me genoemde banken uit de ïyst te wenden. Met daarby de opmerking „Indien u dit advies ter harte neemt, twyfelen wy er niet aan, dat het u succes zal opleveren". Waarom de ZNCA dan zelf géén le ning wilde geven, laat zy de cliënt niet weten. Evenmin als waarom zy denkt dat het dan by die banken wèl ineens zal lukken. En ook niet ln stryd met haar eigen definitie van een „advies" hóe de cliënt zyn aanvraag by de aanbevolen banken het beste kan inkleden. Wy hebben getracht by de ZNCA navraag te doen naar haar manier van advies-verstrekking. By de ZNCA zit echter een dame aan de telefoon, die ons weigerde te vertel len wanneer de directeur van de zaak bereikbaar zou zyn en aanvan keiyk zelfs niet wilde zeggen hoe de directeur heet. Uiteindeiyk noemde zy ons de naam Rynders (of Rein- ders red.). De ZNCA, zo werd her- haaldeiyk met nadruk gesteld, kan men alleen schrifteiyk vragen stel len. Het is naar onze mening echter ondoeniyk via briefwisseling een ge sprek te hebben over een zo ondoor zichtige zaak. Misschien verstrekt meneer R. wel hele mooie leningen. Maar wanneer en aan wie. d4t is een dertig-gulden- vraag. LEIDSCH DAGBLAD Als ik zo meningen beluister of lees. dan zy wy een uitermate fair volkje. Steeds bereid om van alle medailles oeide kanten te belichten. We zyn natuuriyk voor Israël, maar de Palestynse vluchtelingen hebben het moeilijk en we haasten ons om het guerrillaverzet te verklaren. Het enerzyds-anderzyds is ons aan het hart gebakken en net op het mo ment dat iemand komt verklaren dat de diversiteit van de Nederland se pers ernstig in gevaar komt dooor fusies en schaalvergrotingen, komt er iemand anders te voorschyn die vertelt dat de kranten zoveel fraai er in hun berichtgeving worden door sam-sam te doen. Fair en objectief dus? zyn we dat? Ja. alles is natuurlyk betrekkeiyk. Om dicht by de betekenis van het woord fair te biyven. Op sportief ge bied: we blyven tot midden in de nacht op om Feyenoord te zien win nen, maar ze zyn nog niet uitgescha keld of we verliezen onze belangstel ling. Ajax, twee Jaar geleden publle- kelyk favoriet nummero een, krygt het stadion niet meer vol, omdat de supporters denken, dat ze het toch wel niet zullen redden. Objectief dan? Nee, dat zyn we natuurlyk ook niet. En die nuchter heid laat ook nog al te wensen over, als we het over die stoere Oudhol landse hebbeiykheid hebben. We kunnen kritiekloos subjectief zyn We verfoeien Nasser, de onruststo ker uit 1967. maar we bewieroken hem na zyn dood. Verklaard wordt dat hy een groot staatsman is ge weest en dat zyn plaats onder de in ternationale staatslieden verder leeg zal biyven, en dat we hem zullen missen. En zoiets gaat natuurlyk maar zeer ten dele op. Nasser is een belangrijk nationalistisch leider ge weest. Daarmee is zowel zyn kracht als zyn beperking aangegeven. De cultuurhistoricus Toynbee heeft het nationalisme de meest verderfelyke eigenschap en erflating van de Wes terse beschaving genoemd. En zeker in het Westen dat uit is op zyn rust, zal men erkennen dat nationa lisme in vele vormen onrust zaait, die ons onwelkom is. Mede aan het nationalisme van staatslieden als Nasser is het te wyten, dat het Mid den/Oosten nog steeds een kruitvat ln de wereld vormt, in de verte te vergelijken met de Balkan aan de vooravond van de tweede wereldoor log. Met deze constatering is nog niets afgedaan aan de grootheid van Nasser als nationaal leider der Egyp- tenaren. na vele eeuwen overheer sing door andere volken. Een zelfde gebrek aan objectiviteit speelt ons parten by het zojuist af gelopen bezoek van de Joegoslavi sche president Tito. Met klem moet worden gesteld dat Tito in de ge schiedenis van zyn land en in da jongste Europese geschiedenis een belangrijke rol speelt en heeft ge speeld. Als hy in een interview zegt dat zyn moedigste daad is geweest het afstand nemen van Stalins Rus land in 1948 dan heeft hy ongetwy- feld gelyk. Tito is de man die van een verdeeld koninkrijk op de Bal kan een eenheidsstaat heeft ge maakt. Een leider ook die zyn rol heeft gespeeld in het propageren van de neutrale landen, die zelfstan dig zouden kunnen opereren tussen de twee machtsblokken in. En daar in ligt een beperking. Want ten eer ste is er in het communistische kamp al lang geen sprake meer van eenheid, maar de banden die een man als Tito bonden aan president Nasser van Egypte, hebben hem ook een uitermate pro-Arabische hou ding doen aannemen in het conflict in het Midden-Oosten. Na de Juni-oorlog van 1967 verbrak Tito de diplomatieke betrekkingen met Israël (Cuba en Roemenië de den dat niet) en door zyn positiekie- zen aan de Egyptische kant heeft hy ook nooit zyn stem kunnen ver heffen tegen de groei van de Rus sische invloed in Egypte. Dat hoeft natuurlyk ook niet. maar het moet ons wel hoeden voor een kritiekloos aanbidden van de neutraliteit van de grote man Tito. De realist Tito heeft de plaats van zyn land veilig gesteld: dat is geen geringe presta tie. maar we maken de Joegoslavi sche leider niet groter door hem een plaats toe te delen, die niet reëel is. Zouden we dus moeten stellen dat gebrek aan realiteitszin en kritiek loosheid ons parten speelt. Dat ïykt wel zo, ook als we met onze eigen problemen bezig zyn. Als in Zuid- Afrika de politie een Bantoewoon oord onderzoekt op verboden wapen bezit maken we ons daar terecht of ten onrechte druk over. Maar als ln ons land een ongekend grote poli tiemacht een Ambonezenwoonoord op verboden wapens onderzoekt, dan registreren we dat uitsluitend. Dat interesseert ons kenneiyk niet ge noeg. De mensen zyn vreemd hier en daar moeten ze dan toch maar onder lyden. Mr. C. Gutter heeft geconstateerd dat er ook by links, de groep die vaak zo terecht verontwaardigd is, weinig weerklank is tegen de razzia in het Ambonezen kamp. En hy voegde er aan toe: Je zou een blad als Vry Nederland eens moeten horen, als de politie al le studentenhuizen op verboden hash bezit onderzochtEen realistisch geluid, en het hangt van Je instelling af of Je nu nog constateert: helaas. JRS ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7