Schrijvers boycotten boekenmarkt in R.A.I. BANKEN GAAN ZICH MEER BEVEILIGEN Belgische minister komt de vestiging van „Progil praten over Stimezo: legale abortus in het ziekenfondspakket Groet een vrind en help een kind Nog geen besluit van kabinet over art. 8 WEER RUSSISCH DISSIDENT VEROORDEELD Ook snuffelpalenin Zeeuws Vlaanderen Op ministerie 75 gevallen van Heintj es bedreiger werd aangehouden Subsidie voor politieke instituten SER-advies in beraad Luchtvervuiling bedreigt Haagse museumschatten Tsjecho-Slowakije verbiedt races LEIDfiCH DAGBLAD ZATERDAG 34 OKTOBER 1070 AMSTERDAM (ANP) De aangekondigde boycot door de schrijvers van de Boekenmarkt RAI '70, die vrij dagochtend werd geopend in Amsterdam, is een feit. ,,Er is op de boekenmarkt wel een boek, maar geen honora rium voor iedereen" zei gistermiddag dr. G. Stuiveling, de voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen (VVL) bij de presentatie van „weggeboekt". De verschijning van dit boekeje, waarin de schrijvers hun standpunt Uiteenzetten in hun overlegstrijd met de uitgevers, was natuurlijk niet toevallig, zowel de heer Stuive ling als Ernst van Altena, J. Bern- lef en Peter van Straaten verweer den zich tegen de uitgevers („De goeden niet te na gesproken"), door bij gelegenheid van de opening van de Boekenmarkt een aantal uit spraken van uitgevers te weerleg gen. „Waarover wij met de uitgevers hebben gepraat, waren minima voor royalty's en van vertaaltarieven. Wij hebben niet getracht verhogin gen te bereiken zoals, naar het lijkt, iedereen hogere lonen probeert te krijgen", aldus de heer Stuive ling. „Het ging om een minimum voor de groep, niet voor individue- len. „Wij hadden enige hoop op een gunstige afloop van het overleg met de uitgevers, toen hun bond, de KNUB. een literaire afvaardiging liet overleggen met de schrijvers. In die geest besloten wij af te zien van een overwogen boycot van het schrij vers feest. „Toen echter de KNUB voorstel len deed die bedoeld waren door ons te worden aanvaard, en er dus zelfs niet de mogelijkheid was van over leg. laat staan van was voortzetting van het gesprek onmogelijk. Daarop hebben de uit gevers ons per brief laten weten het overleg niet te willen voortzetten", aldus de heer Stuiveling. In plaats daarvan werd na de ope ning een optocht geformeerd van versierde en gedeeltelijk ontklede Jonge mensen, die onder luid trom geroffel en snerpend gefluit door de zuidhal van de RAI trokken. Bij aankomst voor de stand van Gan- dalf werd plechtstatig een gigantische bustehouder in tweeën geknipt, waar na ook de stand van Gandalf voor iedereen toegankelijk was id was van over- I1 11 1 i tegenvoorstellen j SclijOtclffC DCKCnCl van het gesprek Spektakel Gandalf zorgde bij de opening voor een spektakelstukje. Al eerder had deze uitgever de directie van de RAI toestemming gevraagd in de hal een orkest te mogen laten spe len, maar de directie had hierop niet willen ingaan. „U kunt de hal voor iedereen niet voor uzelf alleen reserveren", zo luidde het antwoord. LEIDEN Jaarlijks ondervinden Roem, Burggravenlaan 11, mevrouw zestig miljoen kinderen en moeders Stuut-Van Zijl, v. d. Sande Bakhuy- direct hulp van Unicef, het kinder- zenlaan 6. fonds van de Verenigde Naties. Daarvoor trekt Unicef vele miljoe- DEN HAAG <ANPi Volgens minister W. den Toom (Defensie) is het niet eenvoudig vragen naar het exacte aantal sabotagegevallen in de krijgsmacht te beantwoorden Hij heeft dit gisteravond aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. Op het departement, aldus het antwoord van minister Den Toom. berust een overzicht van ongeveer 75 sinds 1 Januari 1970. Voorgekomen gevallen van bescha digingen van materieel, waaraan een sabotagekarakter zeker of waar schijnlijk of mogelijk niet is te ont zeggen. Een preciezere aandui- AUGSBURG (DPA) Aan een Duits-Belgische grensovergang bij Aken is gisteren een 22-jarige schil dersknecht uit het Beierse Donau- wörth aangehouden. De politie ver moedt dat hij op weg was naar de woning van de Nederlandse zanger Heintje, die hij met de dood heeft bedreigd. De huisschilder is al eens gestraft wegens roof en afpersing. Op 9 ok tober heeft hij volgens de politie aan de auto van Heintjes vader een brief je aangebracht, waarin hij dreigde de jeugdige zanger te zullen doden. ROTTERDAM nen guldens uit. die de vrijwillige bijdragen zijn van regeringen en particulieren. Particulieren steunen het Unicef-werk vooral door de aan koop van de bekende wenskaarten en agenda's. Vorig jaar werden in de gehele wereld niet minder dan 68 miljoen van deze kaarten ver kocht, waarvan 1.640.550 in Neder land. Dat betekende bijvoorbeeld.dat tien van elke honderd gezondheids centra die steun van het kinderfonds krijgen, volledig konden worden in gericht uit de opbrengst van de Uni cef-wenskaarten Ook dh najaar is er weer keus uit een grote verscheidenheid aan kaar ten, waarvoor bekende kunstenaars van verschillende nationaliteit het reproduktierecht belangeloos hebben afgestaan. Wie Unicefkaarten koopt, krijgt iets moois voor niet veel geld en geeft bovendien een kans op een gelukkiger toekomst aan miljoenen kinderen, wier leven door noodtoe standen wordt bedreigd. Op onder staande adressen kunt u inlichtingen en een geïllustreerde folder krijgen en zowel wenskaarten als agenda's kopen. Groet aldus een vrind en help daarmee een kind! Leidenmevrouw Verhey van Wyk- dagelijks tot veranderingen in overzicht leiden Anderzijds betreft het overzicht uit sluitend te gevallen waarin sprake is of kan zijn van sabotagegevallen met materiële schade. Tot nu toe is in twee gevallen sprake geweest van vervolging en veroordeling van degenen die hande lingen van deze aard hebben ge- Leiderdorp: mevrouw Van Dobbenpleegd. In omstreeks 35 gevallen de Bruyn-Noordhoek, Sijpestein 19. is de aard van de toegebrachte scha- ANP i De Vrouwen die een behandeling in wen worden behandeld. "Eigenlijk ding van dit aantal gevallen is niét Stichting Stimezo in Rotterdam I de Minlek niet kunnen betalen zul- is dat tragisch, want de Nederland- te geven omdat de ingestelde onder- (Stichting Medisch Verantwoorde lfn' vo,gens lie™- vermoedelijk een se vrouw is altijd blij geweest met zoeken naar deze voorvallen vrijwel Zwane°rschansonrierhrekincrwil ber°e,P ^unne» de bijstands- abortusmogelijkheden in buitenland-1 het grscnaPsonaerbreking i wil wet. Wy weten al dat men in Rot- se klinieken aldus dr. Van Schaik. met de ziekenfondsen in Rotter- terdam niet afwijzend staat tegen- dam gaan praten om de kosten over het «even vau een dergelijke "Maar als "e hicr 'n Rotterdam steun", zo zei dr. Van Schaik. Als in aan zouden beginnen dan zou de kh- I In Hengelo werd gisteravond een discussie gehouden tussen een aantal prominente vakbondslei ders, politici en werkgevers en een groep werkende jongeren, on der het motto „l jaar na 1 no vember" (de datum van de grote jongerendemonstratie vorig jaar). Hier een beeld tijdens de discus sie met achter de tafel v.l.n.r. de heren Boerma. Van Riel, Klooi Den Uyl en Pruyt. bieuii zu zei ai van ocnaiK. ais in B voor behandeling in de op te de gum,* dageliiks vijftien vrouwen Hek binnen korte tijd vol zijn met Oegstgeest: mevrouw Meesters- Timmerman, Witte de Withlaan 15. Warmond: mevrouw Kamsteeg, Dorpsstraat 62. de zodanig, dat kan worden aangeno men dat van sabotage sprake is, zon der dat tot nu toe een dader of da ders aangewezen konden worden. richten abortuskliniek geheel of gedeeltelijk verwerkt te krijgen in het ziekenfondspakket. Volgens de voorzitter van Stime zo. de Rotterdamse zenuwarts i..r C Th. van Schaik, ziet het er naar uit dat de Rotterdamse ziekenfond sen in dit opzicht wel willen meewer ken. worden behandeld. f300 a f 400 kosten. Zoals bekend nam de gemeente raad van Rotterdam donderdagavond het principebesluit garant te staan zal de ingreep I buitenlandse vrouwen. Vooral Duitse en Belgische vrouwen zouden naar ons toe komen omdat in die landen hoegenaamd geen mogelijkheden voor het legaal plegen van abortus voor rente en aflossing van een door zijn", zo zei hy. De kliniek aan de Stimezo op te nen en lening ten be- Eben Haezerstraat krijgt twintig hoeve van een abortuskliniek Nu de- bedden. In het algemeen moet een ze beslissing is gevallen gelooft het vrouw gemiddeld een nacht in de bestuur van Stimezo dat de kliniek. kliniek blijven. Doen zich complica DEN HAAG <GPD) De minis terraad heeft gisteren besloten de wetenschappelijke instituten van de vijf grootste politieke partijen subsi die toe te kennen. Minister Beer- DEN HAAG <GPD> Het kabinet heeft zich gisteren in een bespreking over het loon- en prijsbeleid uit voerig beraden over de aanbeveling van de Sociaal-Economische Raad om artikel 8 uit de Loonwet te schrappen. De SER heeft in meer derheid geadviseerd, behalve dit omstreden loonartikel. dat de re gering de bevoegdheid geeft in te grijpen in afzonderlijke cao's, ook het prijsbeleid op de helling te zet ten. AMSTERDAM GPD) Het Nederlandse bankbedrijf is snel doende zijn ..open gezicht" te genover het publiek op te geven om zich weer te verschansen achter veilige afrasteringen. „Het spijt ons. maar we moeten wel. zij het dat het tegenwoor dig geen zware tralies meer hoe ven te zijn" aldus de voorzatter van de Nederlandse Bankiers vereniging, dr. J. R. M. van den Brink. Elk jaar worden in Ne derland meer bankovervallen ge pleegd. Dit jaar, tot en met 15 oktober, al 21. Overvallen op banken of post kantoren waren vroeger zeld zaamheden. In 1965 begon een opleving. In dat jaar werden er twee gepleegd, maar één daar van leverde in Tilburg de re cordbuit van ruim 80.000 gulden op. 1966 beleefde zeven bank overvallen. Het jaar daarna wa den het er weliswaar drie min der, maar 1968 noteerde er in eens 20. In 1969 werd niet min der dan 33 keer een bankkan toor overvallen. Deze cijfers totaal 87 betreffen nog slechts de handels-, de spaar- en de landbouwcredietbanken. In die zelfde periode werd echter ook nog eens 20 keer een postkan toor beroofd. Het gemiddelde van de geld bedragen die worden buitge maakt, daalt ondertussen. In 1966 leverde een bankoverval ge middeld een halve ton op; dit jaar is het gemiddelde nauwe lijks 15.000 gulden. Gevolg van het optreden van veel kleine ro- vertjes. Het totaal aan gestolen geld is lager dan de kosten die de banken nu bezig zijn in nieuwe beveiligingen te steken. Dr. Van den Brink: „Het is ons in de eerste plaats te doen om het le ven en de gezondheid van ons personeel en van onze cliënten". Nederland telt om en nabij 90Ó0 kantoren van geldinstituten 6700 bank- en 2300 postkan toren. Van de bankkantoren is thans ongeveer eenderde voor zien van pantserglasbescher ming. Tegenover de minister van Justitie heeft het bankwezen zich verbonden in kantoren met. maximaal vijf man personeel ?en afscheiding van slagvast of kogelvrijglas aan te brengen tussen de ruimte waar het bank personeel werkt en die waar het publiek kan komen. In kantoren met meer dan vijf man personeel moeten de kassiersloges met pantserglas worden omgeven. Het uitrusten van de Neder landse bankkantoren met pant serglasscheidingswanden, alsme de met één of andere vorm van stil alarm maar dat hebben de meeste al wel kost de handelsbanken bij elkaar een in vestering van 200 miljoen. De afschrijving daarop plus de on derhoudskosten vergen meer dan het half miljoen dat tegenwoor dig per jaar in totaal by bank overvallen wordt gestolen. Voor de postkantoren zal ongeveer lietzelfde bedrag aan investerin gen nodig zyn als de handels banken moeten uittrekken. Vooral de werkgevers nemen niet langer genoegen met de bevoegd heid van de minister van Economi sche Zaken om gedetailleerd in de prysvorming in te grijpen, maar willen het laten by globale prys- maatregelen. zoals een prysstop, zo- als de werknemers In voorkomende gevallen slechts genoegen nemen met een globale loonmaatregel. Artikel 8 van de Loonwet Is in- I dertyd onder druk van een kabi netscrisis door minister Roolvink door de Kamer gesleept, waarmee de minister de vakbeweging uit het j centrale loonoverleg joeg. Minister-president De Jong deel de gisteravond na afloop van het ka- binetsberaad mee dat de bespreking nog geen standpunt heeft opgele- verd. Hy sprak van een eerste be spreking die nog door andere zal worden gevolgd De SER verwacht echter binnen 14 dagen 'n regerings standpunt. Eerst als dat bekend is wil de raad advies uitbrengen over een eventuele loonpauze, die de regering heeft gesuggereerd als maatregel ter beteugeling van de bestedingen. Aangenomen mag worden dat de re gering geen moeite heeft met schrapping van artikel 8, maar nog wel wat zit aan te kijken tegen een vryer prijsbeleid. O DEN HAAG .ANP) - Mocht de luchtvervuiling toenemen dan zullen kostbare maatregelen tot behoud van het unieke bezit van de Haagse Gemeentemusea niet kunnen uitblyven. Dit stellen b. en w. van Den Haag m een toelichting op de ontwerp-begro ting van de gemeente voor 1971. De klimaatregeling in het Ge meentemuseum gaat steeds meer zorgen baren. De maatregelen waarover gesproken wordt zullen vooral kostbaar zyn omdat het uit 1935 daterende Berlagege- die gevestigd wordt m een pand aan ties voor dan is een langer veibnjf njnk (Bjn Zaken) za, daartoe de Eben Haezerstraat In de Maas- noodzakelijk. Een vrouw die abortus nenkort een weUontwerp tot w(jz|. stad. In februari van volgend jaar wil moet naar de huisarts gaan om begroting voor 1970 in .„a „1zlch te laten verwijzen. "Wil de huis- 5~:„. „T" .m „w. d'«ien. Het gaat om een totaalbedrag srts niet meewerken aan een abor- geopend zal worden "Als we de ope ning kunnen bespoedigen, zullen we dat niet laten", aldus dr. Van Schaik tus dan kan ze naar een andere arts In de kliniek, de eerste in Neder- of naar een van de bureaus van de land, zullen geen buitenlandse vrou- i NVSH", aldus dr. Van Schaik. MOSKOU (AFP) —De Russische dissente wiskundige Pimenow is door de rechtbank in Kaloega tot vijf jaar verbanning veroordeeld, zo is uit uni- bouw van het Gemeentemuseum versitaire kringen in Moskou verno- waar ojn. de Van Goghcollectie vem- Zijn vriend Boris Weil kreeg de zelfde straf, en de derde beklaagde. Walentina Zinovvieva, kreeg een jaar voorwaardelijk. Het drietal stond terecht op beschuldiging van het verspreiden van anti-Sowjet-las- ter .Het proces heeft drie dagen ge duurd. Begin oktober hadden de vooraan staande Russische natuurkundige An- dré Sacharow en drie andere weten schapsmensen in een brief aan bui tenlandse correspondenten in Mos kou hun ongerustheid uitgedrukt over het proces Zij vroegen by het proces aanwezig te mogen zyn. Het schynt dat Sacharow inderdaad de laatste zitting van het proces heeft meegemaakt. T weeduizend is ondergebracht, slechts met vergaande ingrepen zal kunnen worden aangepast aan de hui dige klimatologische toestand, die- in 1935 niet te voorzien was, aldus b. en w. In Haags agglomeratieverband zal beraad nodig zyn over de eventuele gevolgen van indus trialisatie op de Maasvlakte, zo itaat in de toelichting op de on tw erp - begrotingIn Den Haag zal voorts een studie worden on dernomen om de „eigen lucht- verontreining" van de stad te kunnen constateren. Een nieuw hulpmiddel bij de opsporing van verontreinigingsbronnen is ver kregen in de vorm van een mo biele automatische halfuurs- so2 meter. Daarmee kan een bron van ernstige verontreini ging vrywel terstond worden ge- Revolt Pimenow werd met name lokaliseerd. j beschuldigd van het laten circuleren van de tekst van het „manifest van 2000 woorden", dat in 1968 in Praag werd gepubliceerd kort voor de inva sie van de landen van het Pact van Warschau. Tegen deze beschuldiging heeft Pimenow aangevoerd dat het toentertyd de Russische burgers vry stond een abonnement op het „Tsjechoslowaakse schry versblad „Literany Listi" te nemen, waarin de tekst stond afgedrukt. Pimenow werd voor het eerst in 1957 gearres teerd. op beschuldiging van anti- Sowjet activiteiten. Hy kreeg 10 jaar gevangenisstraf maar kwam in 1963 vry na tussenkomst van de presi dent van de academie van we tenschappen van de Sowjet-Unie. In de zomer van 1970 werd hy op nieuw gearresteerd in het weten van f 425 .000. De regering acht het van groot belang dat de politiek-wetenschap- peiyke instituten zo goed mogelylc functioneren vanwege hun belang voor de politieke meningsvorming, aldus premier De Jong gisteravond na afloop van de ministerraad. De financiële middelen waarover de instituten thans beschikken, zijn onvoldoende. De subsidie zal wor den toegekend aan instituten die rechtspersoon zyn en dus de vorm van een stichting hebben. Dat zyn: de Dr. Abraham Kuyperstichting ARP), de Savornin Lohmanstich- ting (CHUi, de Teldersstichting i 'VVD), het Centrum voor Staatkun dige Vorming <KVP) en de Wiardl Beckmanstichting (PvdA). PRAAG 'ANP) Op Tsjechisch grondgebied mogen tot nader order geen autowedstryden en -rally» meer worden gehouden. De automo bielclub van Tsjechoslowakye maak te gisteren bekend, dat deze beslis sing is genomen gezien de stijging van het aantal ongelukken met dodelyk afloop in de autosport. Al le licenties, die de automobielclub aan nationale rallyryders en cou reurs heeft uitgegeven, zyn ongeldig schapscentrum van Obninsk, waar verklaard. Volgend jaar zullen de kort tevoren ook de bioloog Medwe- dew was aangehouden. Deze laatste werd toen naar een psychiatrisch zie kenhuis overgebracht, maar enkele dagen later weer daaruit ontslagen na stappen van Sacharow en ver scheidene andere vooraanstaande we tenschapsmensen. nieuwe licenties worden uitgegeven, waarvoor strengere maatstaven zul len gelden. Voorts worden nieuwe veiligheids maatregelen voorbereid waardoor de veiligheid van deelnemer en toe schouwer beter zal worden gewaar borgd dan thans het geval is. (Van onze Amsterdamse redactie) instituut voor in Bilthoven SCHIPHOL (GPD) De even tuele vestiging van een zwavel koolstof fabriek van het Franse concern Progil in het Belgische Kalloo tussen Hulst en Antwer pen zal volgende maand worden besproken tussen de Nederlandse staatssecretaris dr. J. H. Kruisin- ga en de Belgische minister van Volksgezondheid Nameche. De Belgische minister komt daarvoor op 20 november naar het RJJks- Volksgezondheid Het gesprek, waaraan ook hoge amb telijke deskundigen op het gebied van de milieuhygiëne deelnemen, aal zioh niet tot de fabriek van Pro gil beperken. Men zal het hele ter rein van de milieuhygiëne bezien. Staatssecretaris Kruislnga is een fel voorstander van internationaal overleg en Internationale regels die het byvoorbeeld mogeiyk zou den maken dat Nederland een ves tiging van Progil in Kalloo sou kunnen tegenhouden. Op grond van die regels zouden de Belgen dan mee kunnen praten over bedrijven als Pechiney die in het Sloegebied by Vlissingen een aluminiumfabriek wil zetten. Zeeuws-Vlaanderen en andere ge bieden langs de Belgische grens zullen inmiddels wel uitgerust wor den met een meetnet zoals het Wa terweggebied dat heeft. De Nederlandse regering zal haar Belgische collega's zo snel moge lijk rapporten toesturen die in ons land over de Franse zwavelkool- «toffenfabriek zyn opgesteld. Men zal zich herinneren dat Progil in Amsterdam geen toestemming kreeg om de fabriek daar te vesti gen. Ook by verscheidene andere plaatsen in andere landen kreeg Progil geen voet aan de grond. Wees de gemeente Amsterdam Pro gil indertyd af wegens de gevaren van ontploffingen, de staatssecre taris wil by de Belgen de nadruk leggen op de algemene milieube lasting die Progil zou veroorzaken. Daarby gaat het voornamelyk om de luchtvervuilling door een grote produktie van zwaveldioxyde. De Belgen hebben overigens nog geen formele aanvraag voor de vestiging van de fabriek van Pro gil in Kalloo binnen. Wel zyn er informele verzoeken geweest. Staatssecretaris Kruisinga heeft over de vestiging van Progil in Kalloo al gesproken met de Belgische secretaris-generaal van Volksge zondheid Haltere. Hy ontmoette hem op de jaarvergadering in Ly on van het Internationaal Instituut voor Kankeronderzoek. Vanmiddag keerde de staatssecretaris OP Schiphol terug.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6