TURNSTERS ONDER INDRUK Koerstips Oost-Europese landen beheersen Tigran Petrosjan naar IE ijk aan Zee Zonder Vera is nog 7 li i n eenheid" were^kampioenschappen turnen C. XERXES A.S.C. - GONA Hoogovenschaaktoernooi Roodenburg - Papendrecht Bayern München naar zege: 0-4 Johan Cruijff fit genoeg voor B-elftal L.F.C. - U.V.S. 94 OKTOBER 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 Mattie Kantebeen: ,000 Ji O kQ( Van onze sportredactie) ;DEN ASC-ploeg met 0.|rt)ke historie komt dit sei- in de vierde klasse maar moeizaam op gang. Vier uit even zoveel duels i ;en de Ajax Sportman ®l§inatie in de midden van de ranglijst. Volgens «Ipvelder Mattie Kante verklaarbaar uit de spel- v"« niiig waarmee ASC de te- opfancier tegemoet treedt hebben een ploeg die als draait aardig kan spelen, we zijn niet in staat een rijd een ander aanzien te ertu Daar hebben we de spe- voor. Je zou eigenlijk aapjAeiharde nonchalante „kil- stiji Boeten zijn, zo'n vent zou '•OW, dstrijd wél een ander aan- lunnen geven. Die hebben iet. Het was dan ook voor ,4 «n een raadsel dat we af zondag nog van Ooie- wonnen, nadat zij hadden jemaakt. Hoe wij „draai- idan ook moeilijk te bena- We zouden eigenlijk best V derde klasse kunnen voet- I i; dat dat dan niet zo is, doordat ASC elf individuen id daar kom je er niet mee. niet naar, maar op dd hebben de jongens wei- »r elkaar over. Er zijn een —-4 jongens die het allemaal ed vinden, die al tevreden Is ze zondags een partijtje trappen Dat is ze niet te nemen, maar het wel verstrekkende ge- Als iemand de bal is men. is hij maar zeer zel- rreid achter de tegenstan- m te gaan. Als het beter lopen komt daarin mis- verandering. Want in- ;1 kunnen de meeste jon- 10k wel wat. Wij zijn soms voor de vierde klasse ich aardig voetbal te spe- I »r: a) de conditie is te B b) ze leggen er het bijltje I 1 bij neer en c) ze vechten I iijd, voor elke meter grond het niet zo goed gaat met ook niet alleen terug te op de prestaties van het Kifdat is ook de weerslag et totale beleid bij ASC. ook veel beter kunnen tvo^ Maar tegen een ploeg, "beert te spelen kunnen stal wel aardig voor de men. Daarom verwacht ik wel winst. Go- I beert tenminste te voet- OvermaasUVS? „Een nk ik. Misschien wel om ploegen met het oog op sleden elkaar met enig iioud tegemoet zullen Roodenburg-Papen- .Een twee. alhoewel ik odenburg erg weinig weet. Papendrecht gewoon ho- Lugduniun-RVC „Een t vind het jammer voor Win, dat zou wel een aan kunnen zijn voor de eerste Mijn mening is dat flpeil in de eerste klasse 'oornamelijk door defen- Pel. Lugdunum voetbalt ch aardig, maar juist zal de ploeg het moei- ken" fcrxes „Een drie. Dat zou LPC al een goede pres- taden omdat ik weet hoe vordt gerund. Die ploeg tewoon naar de eerste prognoses: LisseHVV "5-Teijlingen 3. Alphen eg 2. VVSB-Van Nis- Concordia H-Ooievaars 1, oda-Concordia 1. SJZ- «8-VCS 3. VEP-SJC 3 Ite 1. VTL-Graaf Willem Poorwijk-Rijpwetering 1 M-Nieuwerkerk 3, Uni- *ven 2, HMSH-Waddinx Rijswijk-Alphia 1. ADVERTENTIE lag 2.30 uur n.m. 'r®in Boshuizerkade. (Van onze speciale verslaggever) LJUBLANJA (GPD) Gisteren zijn de Nederlandse turn sters in de strijd om het wereldkampioenschap gekomen. Een strijd met de allergrootsten op turngebied zoals Rusland, Tsjechoslowakije, Japan en Oost-Duitsland. Het is de Neder landse meisjes niet meegevallen. In de enorme Tivoli-hal, tot de nok gevuld met een geestdriftig publiek dat geweldig mee leefde. waren de Nederladse turnsters zichtbaar onder de in druk van de laaiende sfeer. Dat heeft ook het werk zichtbaar beinvloed. Het uitvoeren van de verplichte oefenstof leverde dan ook een matig resultaat op. Ze zullen de moeilijke taak hebben om straks bij de oefenin gen naar keuze die matige indruk weg te nemen. Misschien dat zij dan wat meer opgewassen zijn te gen het lawaai in de wedstrijdhal waar steeds vier ploegen tegelijk werken. Het waren waarlijk niet de minste met wie de Nederlandse meisjes moesten turnen,, want ook de turnsters van de Sowjet- Unie, van Bulgarije en van de Verenigde Staten marcheerden op om de verplichte oefeningen uit te voeren. De prestaties van de Nederlandse turnsters staken dan ook niet al te gunstig af bij die van de andere ploe gen. Vooral de Russische turnsters met een Larisse Petrik en een Voro- nina om maar enkele groten te noe men en een Cathy Rigb.v van Ame rika maakten het de Nederlandse ploeg niet gemakkelijk om in dit ge- j zeischap uit te blinken. Onze meis- 1 Jes waren dan ook zichtbaar onder i de indruk en soms ook nog van de kaart. Htm turnen miste de luchtigheid. de souplesse en vooral de beheersing om tot goede resultaten te komen en zy zullen bij de keuze-oefeningen heel wat moeten inhalen om een redelijke plaats op de internationale ranglijst te bereiken. Over het behalen van één of meer finaleplaatsen behoeft niemand zich meer enige illusie te maken na dit eerste optreden. Prachtig Het waren in de morgen uren voor al de Tsjechische turnsters die een storm van applaus oogsten met hun prachtig en beheerst werk. Vooral het paardspringen was subliem en het totaal van 185,30 punten zou voor andere ploegen moeilijk te bereiken zijn, zo dacht men. Maar 's avonds presteerden de Russische meisjes het dit voor onmogelijk gehouden cij fer te passeren en kwamen met fe- nominaal keurturnen op 188,55 pun ten. Dat de ploeg van de Verenigde Staten een niet te onderschatten te genstander zou zijn, toonden deze turnsters maar al te duidelijk door de verplichte oefenstof met een totaal van 178.35 te beeindigen. Ook de Oostduitse ploeg wist dit hoge niveau te bereiken, waarbij de Europese kampioene Karin Janz uit blonk. Ook de lenige Japanse turn sters zorgden voor een verrassing en brachten het totaal tot niet min der dan 184,60 punten, zodat zij bij de finale zeker een rol zullen spelen. Voor Nederland valt nu reeds na deze eerste dag van de wereldkam pioenschappen te leren, dat wil men in dit internationale gezelschap kun nen meekomen een meer professio nele aanpak van het turnen in ons land dringend nodig is. Want het re sultaat van deze eerste dag met een puntentotaal van 165,85 tegen bijvoor beeld de Tsjechische ploeg met 185,30 en de Russen met 188.55 moet toch wel te denken geven. Op een half amateuristische voet komen de turnsters er niet en het bestuur van de sectie keurturnen van het KNGV heeft de moeilijke taak zich te bezinnen op de weg die moet worden ingeslagen wil Neder land internationaal bijblijven. Men mag de turnsters niet al te hard slaan om het magere resultaat. Uit deze strijd is ook gebleken dat er in ons land zowel voor nationale als internationale wedstrijden nog veel te mild beoordeeld wordt. De harde beoordeling in dit wereldkam pioenschap heeft bewezen dat men onze turnsters er geen dienst mee bewijst. Cora Stins was wel de beste op de ze eerste dag. Zy kwam met 33,55 punten nog voor onze nationale kam pioene Ans van Gerwen, die het niet verder bracht dan 33,30 punten. Wil ly de Groote uit Erica bracht het tot een derde plaats met 33.25 en de Hil- versumse Ans Moen behaalde 32.95 punten. Marianne van Zetten uit Zoe termeer kwam moeilijk op dreef. Zij kwam niet verder dan 31.50 punten, terwijl Stientje de Goede, de trots van Friesland in dit gezelschap, zich met 32,25 punten tevreden moest stel len. Verschillen Deze totalen steken sterk af by bijvoorbeeld die van de Russische en Tsjechische. Duitse en Japanse turn sters. Uit deze ploegen zal wel de wereldkampioene tevoorschijn ko men. Maar daarvoor moet eerst het tweede deel vandestryr de oefe ningen naar keuze worden be slecht. Voor maandag en dinsdag de fina les zullen plaatsvinden om de per soonlijke wereldtitel zal nog heel wat moois op turngebied te zien zijn, vooral nu zaterdag ook de heren strijd gaan leveren. Dan komen ook de Nederlandse turners Smulders, Gunneman en Karregat aan bod en de talrijke Nederlandse supporters zien begrijpelijk met belangstelling hun prestaties tegemoet -wv »*«*m ADVERTENTIE ZONDAGMIDDAG A.S. Terrein de Kempenaerstraat. Aanvang 2.30 uur. Alle rangen fl,—Jongens f0,35; A.O.W.-ers gratis. Ans van Gerwen goede brugoefening Uitslagen De gedetailleerde resultaten van de Nederlandse dames zijn: Cora Stins: sprong 8,65 punten, brug 8,75, even- wichtsbalk 8,05, vrije oefening 8,10. Totaal 33,55.. Ans van Gerwen: 8.70, 8.70, 7.60. 8.30, totaal 33,30 Willie de Groote: 8,85. 8.35 8.25 7.25, totaal 33.25. Ans Moen: 8.60, 8.30 8.—. 8.05. totaal 32.95. Stientje de Goede: 8.20. 8,35. 8.7,70. totaal 32.25. Marian van Zetten: 7.95, 8.60, 7,—, 7.95, to taal 31,50. Het landenklassement ziet er na de verplichte oefeningen als volgt uit: Oost-Duitsland 188.65 Rusland 188.55 ZONDAG A.S. 2.30 UUR de competitiewedstrijd Sportpark Noord. OBERHAUSEN ("ANP) Bayern j Münohen heeft gisteren zijn uitwed strijd in de Westduitse Bundesliga tegen Rot Weiss Oberhausen met 4-0 gewonnen. Müller (eerste mi nuut», Brenninger 27ste en 77e) en Roth «60ste) maakten de doelpun ten voor de Beierse club. Ongeveer 25.000 toeschouwers za gen dat Bayern duidelijk beter was dan Rot Weiss, dat het snelle ope ningsdoelpunt van Müller beant woordde met een fel offensief. De aanvalsstoten van de ploeg uit Ober hausen leverden echter niet meer op dan hoekschoppen. Het beter combi nerende, technisch meer begaafde en veel slimmer spelende Bayern scoorde nog drie keer. zonder zelf serieus in gevaar te komen. 3. Tsj.-Slowakije 185,30 4. Japan 184,60 5. Roemenië 181.40 6. Hongarije 180,25 17. Nederland 165,85. ALGEMEEN Het algemeen individueel klasse ment bij dames is: Loedmilla Toeristjeva (Rusl.) 38.25 Karin Jans «ODld» en Erika Suchold (O-Dld) 38,15 Zinaida Veronina «Rus» 38.80 Angelika Hellmann (O-Dld) 37.60 Miyuki Matsuhiza (Jap) 37,55 Christine Schmitt (O-Dld) en Larissa Petrik «Rus» 37,50 Ljoebov Boerde «Rus» 37.45 Olga Karaseva «Rus» 37,40 Cora Stins 33,55 Ans van Gerwen 33,30 Willie de Groote 33,25 Ans Moen 32.95 Stientje de Goede 32.25 Marian van Zetten 31,50 WIJK AAN ZEE «ANP» De Russische oud-wereldkampioen Tigran Petros jan zal deelnemen aan het 33ste Hoogovenschaaktoernooi, dat van 11 tot en met 30 januari 1971 in Wijk aan Zee wordt gehouden. Petrosjan. die in 1960 de eerste 1 plaats deelde met de Deen Larsen, j komt met zyn landgenoot Viktor Kortsnoj (winnaar in 1968) naar Ne derland. Het ligt in de bedoeling nog een derde Russische grootmeester uit te nodigen. De grootmeestergroep is uitermate sterk bezet. Opvallend is de komst van de nu al haast legendarische Ar gentijn Miguel Najdorf. De 60-jarige grootmeester begint aan zijn eerste Hoogoventoernooi. In totaal vijf oud winnaars bevinden zich bij de deel nemers. Naast Petrosjan en Korts noj zijn dat de Zuidslaviër Ivkov (eerste in 1961 met Larsen». de IJs lander Olafsson (1959) en de Neder lander Jan Hein Donner. die onder meer in 1963 het jubileumtoernooi won. Voorts zijn geïnviteerd: Gligoric «Zuid-Slavië», Hort (Tsjecho-Slowa- kye), de Amerikaanse pater Lom- bardy, de meesters Mecking (Brazi lië) en Andersson (Zweden, winnaar van de meestergroep in 1960) en de j Nederlanders Langeweg Ree en Kuypers. Een vierde Nederlander moet nog aangewezen worden. AMSTERDAM (ANP) Johan Cruyff speelt dit weekeinde weer voor Ajax. Hij begint zijn tweede competitiewedstrijd van dit seizoen in het b-elftaJ. dat vanmiddag in Amsterdam tegen de reserves van FC Twente speelt. Cruyff. die deze week zijn training heeft geïntensiveerd, zou pas worden opgesteld wanneer hy zelf zei geen hinder meer te hebben van zijn bles sure. Trainer Michels besliste dat Cruijff, die sinds zijn liesblessure die zich voor het begin van dit seizoen openbaarde, uitviel in de competitie wedstrijd tegen DWS en de vriend schappelijke ontmoeting tegen Blauw Wit. zyn eerste fitheidstest zou moe ten afleggen in het B-elftal. LJÜBLIJANA «GPD» Dit is een toernooi zonder Vera. Zonder Vera Caslavska. het Tsjechische turnwon- der dat de grote vedette was van de Olympische Spelen in Tokio, maar ook de flonkerende ster van de we reldkampioenschappen in Dortmund, van de Europese kampioenschappen in Amsterdam, maar bovenal de lie veling van het publiek tydens de Olympische Spelen in Mexico, waar zy als 'n vorstin werd geëerd en on der enorme belangstelling trouwde met haar landgenoot de atleet Od- lozil. Dit is al meer dan twee Jaar ge leden. Vera turnt niet meer. Vera is nu de trotse moeder van een schat tige dochter en heeft haar zorgen verplaatst naar haar jonge gezin met op de achtergrond haar roem. die zo groot is geweest dat men hier in Ljublijana haar faam nog ervaart, vooral toen de Tsjechische dames- ploeg vandaag turnde. Ze deden het goed. ook volgens Vera. Maar ze konden haar niet doen vergeten. Want Vera Caslavska. de begenadig de. de technische volmaakte turn ster zal voor allen die haar ooit hebben zien turnen onvergetelijk blijven. MEREVELD, 25 OKTOBER - 1 UUR Roermondprijs: Hidda Dear. Hilda O. Henriëtte Signal, Honey Six - Venloprys: Irma Holland ia. Harris Silk, Izanir, Iris Hanover P - Ama- teurwlnterkampioenschap VI: Irona Buitenzorg, Giovanni, Hannibal, Guy Areta - Prys der vierjarige stayers: Hélène Hanover, Hornblower, Hoss Westlandia. Herwouter Trix - Tom i Schreurs Memoriaal: Ingrid Hano ver. Ineke Hanover, Ina. Isolde O - Revanche der Grote Pryzen: Anton, Florissant. Christiaan de Wet. Car los Pluto - MaastrichtpHjs: Evelyn Hollandia. Dandy H. Fenv Hollan- dia. Caracara S - Tot WeenJens. prys: Gamecock. Grenadier, Her- wouter Trix, Hofnar - Baarloprys: Ingrid Roodnoot, Inorina N, Ivon- ne Hanover, Helmvogel S. JUDO Voor de judocompe titie by de jeugd zal het eerste team van Sportschool Luiten vanavond in Numansdorp aantreden tegen Toke- ta. De eerste wedstrijd in Leiden i tassen beide teams eindigde In een I ruime zege voor Luiten. SCHAATSEN De Oostelijke 1 schaatsploeg zal van 29 oktober tot 17 november in Innsbruck in trai- 1 ningskamp gaan. De geselecteerde rijders zijn: Piet de Ryke. Henk Belt man. Co van Liere, Henk Waanders. Wlm Borgers, Jan Pasman en Gerrit i Demkes. ADVERTENTIE Actie „Nieuwe Henri Dunant" Dinsdag 27 oktober a.s. 8 uur n.m. Verkoop vanaf 7 uur uitsluitend op de Boshuizerkade Gezien het doel hebben officials als mede leden en donateurs van beide clubs geen gratis toegang We vinden het tegenwoordig de ge woonste zaak van de wereld, maar ik kan me de tijd nog heugen dat i een geblesseerde speler niet vervan- 1 gen mocht worden. Die gedachte leefde vooral sterk in Engeland, waar dan ook by iedere cupfinal de eerste zorg van de spelers was de keeper zo te attakeren. dat hy of vervangen moest worden door een veldspeler, of met een lamme arm in zijn doel moest blijven, hopend op hoge ballen die hij zou kunnen weg- koppen. Ook in Nederland huldigden sommi ge oudgedienden, die zich verzameld hadden in 't Engelsgezinde Sport en Sportwereld, de opvatting dat inval lers niet moesten worden toegestaan waarbij het merkwaardige argument werd gehanteerd dat een elftal geen twaalftal of dertiental was. Een merkwaardig argument, omdat het zo dikwijls voorkwam dat een elftal wel begon als elftal, maar eindig de als tiental en wat blijft er dan nog over van een faire krachtmeting volgens Engelse begrippen? „Twee tegen één mag niet", leerde ik vroe ger altijd als jongetje en later leer de ik algebra, waardoor ik begreep dat (2 plus 9) tegen (1 plus 9), ofte wel „elf tegen tien" al evenmin met de sportieve beginselen strookte. Menige wedstrijd van belang kreeg door die bespottelijke niet-in- vallers-regeling een vervalst ver loop, want het zijn meestal de bes te spelers die het zwaarst op de huid gezeten worden en daardoor hinkend het veld moeten verlaten. Aan de andere kant bleek het gemis van een speler soms een onverwach te mentale injectie te zijn, en ik zou niet graag de voetbalelftallen te eten geven die Juist met tien tegen elf man beter gingen spelen en de overwinning uit het vuur sleepten. Maar toen kwam dan toch de ver wildering (vraag me niet wanneer precies), de keeper mocht de hele wedstrijd vervangen worden als hy geblesseerd was en hetzelfde gold voor een veldspeler, mits hij maar zorgde zyn been te breken voor de 44ste minuut. Je kreeg toen spelers die naar de schiedsrechter toegin gen, vroegen: „hoe lang nog, ref, tot de rust?" En als de scheidsrech ter dan zei: „nog 40 seconden", dan liep zo'n speler alsof de dui vel hem op de hielen zat (en dat was ook vaak zo) naar de tegen stander met de bal en schakelde die tegenstander met een correcte sli ding uit voor verdere deelname. De 44ste minuut was dan al voorbij, er mocht geen invaller komen, er was recht geschied Gestrekte draf Vergelijk die toestand van toen nu eens met tegenwoordig. Toegege ven. dankzij die Invallersregeling was de trainer ook toen al in staat een speler te wisselen, als de te ver vangen spelere er maar voor zorgde dat hij even een duel aanging waar in hij met pijnlijk vertrokken gezicht neerklapte, nooit meer in staat ooit te voetballen, zo te zien. De invaller had zich dan vaak al een minuut of vijf warm gelopen, want de man die vervangen moest worden was zo uit vorm. dat het hem maar niet wilde lukken een duel aan te gaan waarin hij gebles seerd kon worden. De scheidsrech ters moesten in die tijd ook me disch geschoold zijn. ik ken er ver schillende die na het beëindigen van hun scheidsrechtersloopbaan een bloeiende artsenpraktijk konden op bouwen, dank zij de ervaring die zij te velde opdeden bij het beoordelen van die al-dan-niet blessures. Zo'n pseudo-geblesseerde speler hinkte dan altyd met een vertrokken ge zicht het veld af, over de zijlijn, om vervolgens vrolijk fluitend ln ge strekte draf naar de kleedkamer te hollen. Ja Ja. dat waren mooie tijden, ik mag dan niet de periode hebben meegemaakt dat de voetballers zich omkleedde in de koeiestal en zich wasten in de sloot, maar ik kan miin kleinkinderen tenminste nog sterke verhalen vertellen over de invallers regeling! Gelukkig is dat nu verle den tijd. En hoeveel boeiender is het. nu niet geworden, nu de trainer niet langer een elftal van elf man ter beschikking heeft, maar de wed strijd kan beginnen met vijftien man, van wie er elf binnen de lij nen staan. Niet alleen dat werkelijk geblesseerde spelers nu moeiteloos vervangen kunnen worden, ook dan de trainer door spelers te vervangen proberen de wedstrijd een andere wending te geven en falende spe lers kan hij «voor zijn eigen plezier en dat van de toeschouwers) ver vangen door gretige. Kijk eens hoe het ging by de laatste Europacup duels. Michels gokte op een verde digend spelend Bazel en ruilde voor de wedstryd al zijn vaste links- abck Ruud Krol in voor spitsspler back Ruud Krol in voor spitsspeler hy Wim Suurbier op het midden veld, alles bedoeld om zoveel moge lijk doelpunten te vergaren en dan een aanvaller in te ruilen voor ver dediger Krol. Met de rust stond het 2-0, dat was nog niet genoeg, kenne lijk wilde Michels wachten tot 3-0 voordat hij Krol het veld in stuur de, want Krol begon zich meteen na de rust al warm te lopen, maar die wisseling bleef maar uit. Totdat Barry Hulshof de verwachte derde treffer inkopte en Krol inplaats van SJakie Swart het veld in kwam. Om toch maar vooral duidelijk te ma ken dat hij Swart niet verving om dat hi) hem niet goed genoeg vond, maar om taktisch dus „hoge re" redenen, kwam Rlnus Michels van de spelersbank af en ving SJa kie applaudiserend op bij de zij lijn. Injectie En Iets dergelijks zagen we bi) PSV-Steaua. PSV viel wel onophou delijk aan, maar de voorsprong bleef haken bij 1-0 en dat vond Linder te weinig voor de returnmatch in Boe karest Twintig minuten in de twee de helft verving hij middenveldspe ler Hiddlnk door goaltjesdief De- vrindt en Jawel: de eerste de beste keer dat hy de bal raakte was het een doelpunt! Ook het vierde doel punt werd door Devrindt gescoord. En nu kan men zeggen: allemaal goed en wel, maar als Linder hem niet alleen de laatste 25 minuten had laten meespelen, maar de volle negentig, dan zou hij dus drieën half maal twee is zeven doelpunten hebben gemaakt. Maar zo is het na tuurlijk niet. De trainer zorgt met zo'n invaller niet alleen voor een „verse kracht", maar o k voor een „mentale injectie", in de eerste plaats voor het hele team en ln de tweede plaats voor zo'n 6peler, die dan wel eens even zal bewijzen wat hij waard is. nadat hij eerst een uur op de reservebank machteloos moest toekijken. Suurendonk maak te zijn befaamde drie Europagoals ook als Invaller, hü heeft daarvoor en daarna nooit meer drie goals ge scoord. ook al speelde hi) twee maal drie kwartier mee. Het is onbegry- pelijk dat men vroeger nooit heeft willen inzien dat dankzij de inval lersregeling het voetbal er ook een dimensie bij zou krijgen, creatiever zou worden, omdat de trainer ook tifdens de wedstrijd zijn taktisch en en strategisch inzicht voortdurend zou moeten raadplegen. Het zijn dan ook de beste trainers, die het meest van de geboden mogelijkheden ge bruik maken. Dat wereldberoemde brilletje bijvoorbeeld, wae in diepste

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17