Gevaarlijk IJsselmeer Vissen ook voor beginners attractief Uit in de Randstad Triion een lijn 3 x sterker dan andere Den Holder, Oudste Leidse Hengelsportzaak JANVOSSENSTEEG 7S-77 DE GOEDE VANGST Playboy en de vrouwen 24 OKTOBER 1970 Opper LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Jan van Altena vindt de ontwikkeling van de plezier- rt op het IJsselmeer een zaak die bedenkelijke kanten heeft, is kapitein van de R.P. 3, de snelle boot van de rijkspolitie water te Enkhuizen en hij heeft vrijwel het hele IJsselmeer er zijn hoede. De post ressorteert onder de groep Lelystad, ar de mannen uit Enkhuizen zorgen voor de controle op het grote water". Lelystad doet dat op de randmeren. Dagelijks trekken van Altena en i overal op het IJsselmeer en is soms jjn mannen er met de R.P. 3 op uit. de zogenaamde „verboden gebieden" elkens op andere tijden en steeds I een graag geziene gast. Vissers die in ngs routes waarvan niemand enig hun kuilnet uitgooiden hadden ech- ermoeden heeft. De R.P 3 komt ter als ze in die positie verkeer- u.i'i veel met de R.P 3 op. i Nu is dat vrijwel over. want er ls een algemeen kuilverbod en vissers controleren elkaar wel. Maar dat is een ander verhaal. De pleziervaart geeft meer zorgen, want er gebeuren soms heel rare din gen. Dingen die je bij een mens met gezond verstand niet voor mogelijk houdt. „En dat komt hoofdzakelijk omdat de pleziervaarders altijd het IJssel meer onderschatten", aldus Van Al tena. ..Kijk .op een dag als deze. als het water op een spiegel lijkt, dan ziet de zr>e ik spreek altijd nog van de Zuiderzee —er zo liefjes uit Maar veel pleizervaarders weten niet. dat als Je van Enkhuizen naar Sta veren of Lemmer wilt oversteken Je bij een beetje wind halfweg een ste vige golfslag hebt. een golfslag die voor menig bootje funest kan zijn". Waarschuwing Bij iedere toegang tot het IJssel meer zouden waarschuwingsbor den of iets dergelijks moeten worden geplaatst, dat men nu een gevaarlijk water voor zich heeft en dat men zich nooit mag laten misleiden door een vriendelijk uiterlijk van dat wa ter. „Ik vaar e r al tweeënveertig Jaar op en ik weet dat er in dit gebied zo maar »!i hnit uit de lucht kan ko men vallen". ..Ik zou willen, dat iedereen die zich op het IJsselmeer waagt een gecom penseerd komoas aan boord heeft, alsmede een waterkaart en dat hij een koers kan uitzetten Verder dient er natuurlijk een een brandblusapparaat. En dan na tuurlijk vuurpijlen en zwemvesten. Als dat voorschrift zou worden, dan ben ik daar glad voor Het vaarbewys hoeft heus niet Ach. weet u. dat er tal van schip pers zijn die op het IJsselmeer de weg niet weten. Zolang ze de wal zien. gaat alles wel goed. maar ra ken ze die kwijt, dan is Leiden in last. Ik heb het meegemaakt dat een schipper moest oyersteken van Am sterdam naar Lemmer met slecht zicht. Wat deed hij: achter een an dere schuit aanvaren die. naar hij dacht .ook naar Lemmer moest. Maar die uiteindelijk een heel andere kant uitging Derhalve kwam schip num mer twee met recht helemaal in het verkeerde vaarwater" De R.P. 3 waarmee Jan van Altenahet IJsselmeer in de gaten houdt. „We waren ook eens bij de Hout- ribsluizen onder Lelystad, waar een hele vloot van binnenschepen voor anker bleek te liggen Ze lagen er maar te liggen en de schippers durf den niet te varen. Sommige vrouwen waren zelfs in paniek en moesten en zouden aan boord van onze boot. Want daar zaten mensen op die het IJsselmeer kenden. En toen heeft de R.P. 3 al die schepen naar de haven van Lelystad gesleept.Er zijn ook tal van vissers die slechts een be paald gebied van het IJsselmeer ken nen. De Enkhui ze rs komen bijvoor beeld nooit aan de kant van het Gooi en de Hoornaren verlaten nooit het Hop. Hoogstens gaan ze een keer naar Oost?rleek". „Neen. er zal veel meer potentiële hulp op het IJsselmeer moeten ko men". „Ik heb nu het oog op de redding boten. Hoeveel nu heef; bij-, cor- beeld de Enkhuizer reddingboot al afgeworpen? Ze is er nog niet eens zo lang, maar ze heeft al honder den keren assistentie verleend en mensen gered". Hoorn moet er nu zeker ook één krijgen. Jan Last pleegt nu wel met zijn spekbak uit te varen als er in de buurt een Jacht in nood is, maar dat is toch geen toestand Die man krijgt soms niet eens de olie vergoed die hij verstookt. Het is louter en alleen zijn gevoel van me demenselijkheid dat hem telkens in de boot doet springen om hulp te bieden bij een schipbreuk. Dat is bij de bemanning van een reddingboot ook wel het geval, maar die Jan Last staat er alleen voor en trekt er op uit met zijn eigen boot. die ten slotte helemaal niet is ingericht voor het redden van mensen en het ber gen van ronddobberende jachten". ..Het IJsselmeer is een heerlijk stuk water, maar iedereen die erop vaart, moet er van doordrongen zijn dat dat heerlijke stuk water zo on betrouwbaar is als de pest. Het is zo verraderlijk als een krokodil". DEN HAAG Kon. Schouwburg: 25 okt. 20.15 uur Haagse Comedie. 26 okt 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel. 27 okt. Toneelgroep Theater, 28 okt. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe. 29 t m 31 okt. 20.15 uur Haagse Comedie. Ned. Congresgebouw: 25 okt. 20.15 uur Munetheater Marcel Mar- ceau> 28 okt 20.15 uur Residentie Orkest. 29 okt. 20.15 uur En semble national du Senegal. 31 okt. 20.15 uur Concert Residentie Orkest. Diligentia25 okt. 20.15 uur Cabaret „Met blijdschap geven wy kennis", 27 okt. 20.15 uur Pedro Corostolla. cello. Haags Gemeentemuseum: 29 okt. 20.15 uur Piano-concert Malcolm Frager. Kleine Schouwburg: (Rijswijk» 30 oktober 20.15 uur Jaspertna de Jong-how. HILLEGOM Treslong: 30 oktober 20 uur Mini-Zeskamp, voorronden. LEIDEN Leidse Schouwburg: 26 okt. 20.15 uur .Mimetheater Marcel Mar- ceau. 30. 31 okt. Zuidelijk Toneel De Globe „De kersentuin". Stadsgehoorzaal: 27 oktober 20 uur Residentie Orkest Lakenhal: 31 okt. 20 uur Kamermuziek van het JeugdkamerQr kest i.v.m. 10-jarig bestaan. ROTTERDAM Rotterd. Schouwburg: 25 t m 27 okt. 20.15 uur Nw. Rotterdams to neel „Het leven van Edward II". 28 okt. 20.15 uur Nw. Rotterd Toneel „Speurhond", 31 okt. 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel „De zelf moordenaar' De Doelen: 25 okt. 14.30 uur Rotterd. Philharm. Orkest. 20.15 uur Sursum Corda mm.v. Gew. Orkest v. Zuid-Holl.. 27 tm 30 okt 20.15 uur Fiesta Gitana da Silva 14. 29. 30 okt. 20.15 uur Rotterd Philharm. Orkest. 30 okt. 24.15 uur Newport Jazzfestival „Dave Brubeck Quartet". 31 okt. 20.15 uur Newport Jazzfestival: Modern Jazz Quartet. Earl Hines Quartet, Clark Boland Big Band. Dizzy Gillespie. Hofplein Theater: 25 okt. 20.15 uur Spring uit het raam schat we gaan trouwen, blijspel, 28 okt 20.15 uur Blijspel „Nee schat, nu niet". Groote Schouwburg: 30 okt. 20.15 uur Cabaret Paul van Vliet „Opus 4". Rlvierahal: 26 oktober 20 uur Prof-boksen. AMSTERDAM Concertgebouw: 25 okt. 11 uur Gemini Kwartet. 26 okt. 20.30 uur Pierre Cochereau. orgel. 20.15 uur Mc'Cray, piano. 27 okt 20.15 uur Max van Egmond. bariton en Irwin Gage piano. 28. 29 okt 20.15 uur Concertgebouworkest oJ.v. Bernard Haitink. 30 okt. 19 en 22 uur Oscar Peterson en Ray Charles. 30 okt. 20.15 uur Het Nederlands Blazersensemble. 31 okt. 20.15 uur Ned Kamer Orkest. 31 okt. 24 uur The Edwin Hawkins Singers, 31 okt. 15 uur Ma tinee op de vrije zaterdag. De Brakke Grond: t.em. 31 okt. 20.30 uur Toneelgroep Studio „En zelfs de bloemen werden geboeid" Theater Carré: 27 okt. t m 15 nov. Roemeens Staats Operette Thee- ter Graf in Maritza. Shaffy Theater: t'm 12 dec. 20.30 uur Cabaret Frans en Fiet Koster „Dag oom. dag tante". Kleine Komedie: t/m 31 okt. 20.15 uur Toneelgroep Centrum Nieuwe De la Mar: 20.15 uur Cabaret Wim Kan RAl-gebouw: 29 okt. t m 1 nov. 14 en 20 uur Intern. Indoor Con cours Hippique „Jumping Amsterdam", t em. 1 nov. Boeken markt RAI 1970. cht DOOR BRAM VAN LEEUWEN Er zijn in het miljoen leden tellende visserslegioen vele portvissers, die er prat op gaan altijd vis te vangen en er ijn er ook, die ridderlijk toegeven, dat ze slechts spora- m isch een visje aan de haak slaan. Verder is er nog een roep, die dolgraag ook eens een hengeltje zou willen itwerpen, maar die eenvoudig de moed mist om een engelsportwinkel binnen te stappen en de benodigde ttributen te kopen. Drempelvrees en angst om met het tkeerde materiaal naar huis te gaan hebben hem tot nu doen afzien van een visdagje aan plas of poldersloot. Het volgende stukje is speciaal stemd voor deze groep. Niet or diegenen, die week in week t aan het water zitten en de v#l" ne kneepjes van de vissport al 'oonl ïg kennen. Voor hem is wat taal, Jr volgt vrijwel zeker gesneden i ek. Maar voor de belangstel- ade is het misschien een aan- oring om de drempelvrees te jyflll innen overwinnen. Om maar Ids bij een van de meest essen- punten te beginnen: de aan- van een hengel. ;inners verkeren vaak in de ver- derstelling, dat ze onmiddellijk het kostbare materiaal moeten aschaffen om enig succes te kun- d boeken in de vissport. Dat is een ipgewortelde vergissing, want een oke vis kijkt echt niet eerst boven ter of het aas door een visser fdt gepresenteerd. die met o? gekwalificeerd materiaal vist. a veel meer belang is het dat het lop de Juiste plaats wordt g ede po ind. oordel ig Terugkerend naar mijn uitgangs- nt adviseer ik beginners altyd de rste schreden op het pad van de sport te zetten met een voordelig ageltje Mocnt het u niet bevallen ■wat ik me nauwelyks kan voor- Men dan heeft u tenminste niei reet een grote financiële strop. Het Re kunt u de winkelier vragen om Japannertje van twee of drie de- ing* SOI Jen Ze ^ijn in vele gevallen herken baar aan de met rood gekleurd ga ren omwonden uiteinden en de meeste hengels in deze categorie lig gen in de prijsklasse beneden een tientje. Pas wanneer u enige ervaring hebt opgedaan met dit hengeltje kunt u altyd nog besluiten een wat duurder exemplaar aan te schaffen, waaraan u wat hogere eisen kunt stellen. Maar ook met een goedkoop hengeltje val len zeker flinke vissen te landen Om alles zo eenvoudig mogelyk te hou den laat u de hengelsportwinkelier twee kikkertjes op het topeind zet ten Dat zijn twee metalen haakjes, waarop het nylon gewonden wordt, dat u niet nodig heeft. Voor een paar kwartjes zal de winkelier deze service graag verlenen. Ongetwijfeld zal hy u ook vragen of er een topoog op de hengel moet. U kunt daar echter van afzien, want een bevestiging met een stukje ventielslang is byzonder een voudig en bovendien erg praktisch. Niet te zwaar Een paar tuigjes kunt u kant en klaar kopen. Let u er dan wel op, dat de pennetjes niet al te zwaar zyn. U kunt dat controleren aan de hoe veelheid lood die aan de lijn is be vestigd. Neem er een stuk of drie van verschillende grootte en model. Aan het water bemerkt u al snel welk tuigje u het beste ligt en waarmee de grootste vangsten geboekt kunnen ADVERTENTIE Triion van Pezon Michel In elke dikte van 8/00 tot 50/00. Triion vist lichter, is sterker en onzichtbaar in water ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. worden behaald. Houdt het voor een gewoonte om na elke visdag het tuig je weer van de hengel te halen en op een plankje te winden, want an ders is de kans groot dat u een dag een gebroken pennetje tevoorschyn haalt. Wilt u de zaken gelijk flink aan pakken, koopt u er dan direct een schepnet by. Want hoewel u het mis schien nu nog niet kan geloven, het zyn vaak de beginners, die goede re sultaten boeken, tegen alle gevestig de theorieën in. Er zijn schepnetten met een inschuifbare stok en een op vouwbaar net, die nog geen twee tientjes kosten. „En waar blyft het leefnet dan", zult u zich afvragen. Wel leert u zich vanaf het eerste vis- uur aan. geen vis te bewaren, tenzy u de bedoeling heeft ze voor de con sumptie aan te wenden. Vrijheid Vis is geschapen om in het water vry rond te zwemmen en in een leef net worden ze in die vryheid beperkt en verliezen bovendien een deel van hun schubben. Een plastic em mer. die we nog al eens aan de wa terkant zien staan is helemaal uit Zet de pen eerst zo ondiep moge lyk (de pen zo dicht mogelyk by het haakje en onderzoek of de loodbe- zwaring voldoende is. U kunt daar voor een stukje theelood (afkomstig van een drank- of limonadeflesi ge bruiken. Bevestig aan de lijn zo'n stukje dat het puntje van de pen nog niet juist boven water uitsteekt. Vervolgens stellen we de pen af op diepce. Voor het gemak vissen we iets boven de bodem. We schuiven de pen zo hoog, dat hy plat op het water blijft liggen. Dan schuiven we de pen steeds een stukje lager totdat hij niet meer olyft liggen op het water i maar zich kort na het ingooien op richt. We zyn nu „visklaar" tenminste I den boze. want door zuurstofgebrek gaan de vissen snel dood. Daarom is terugzetten de beste remedie. Het volgende onderwerp van de spoedcurus vissen voor beginners omvat de zaken die aan de waterkant geregeld moeten worden. De eer ste keer kunt u het best dicht in de buurt van uw woning blyven. Er is altyd wel een gracht, kanaal of pol- dertje in de directe omgeving waar u wel eens vissers hebt zien zitten en als het water er niet te veel ver ontreinigd is. kunt u in negen van de tien gevallen wel op de aanwezigheid van een visje rekenen. Zoek dan een plekje uit waar wei nig wind staat. Mocht dat niet luk ken. zorg er dan voor dat de wind tenminste in de rug staat, dan heeft u het minste last met het ingooien van de hengel. Om de lyn op de hen gel te zetten haalt u de lus van het plankje, steekt die door het stukje ventielslang en windt vervolgens een flink stuk nylon op de twee kikker tjes. Als het einde nadert steekt u het stukje ventielslang op het top eind van de-hengel. Vissen een gezonde ontspan iiing: vraag het maar eens aan kamervoorzitter mr. Van Thiel. wanneer we de slag dat ls het ge deelte van de lyn tussen de pen en het topeind op een tot anderhalve meter hebben gebracht. Het meest geschikte aas voor de beginner is brood. Neem een stuk vers witbrood en trek daaruit een zeer klein pluk je. Druk het plukje brood over het haakje. Maak er in geen geval een uiteinde van het haakje en knyp het plukje vast om de steel van het hard balletje van. want dan kost het de vis teveel moeite om het aas te ADVERTENTIE Hengelsportortikele n De grootste Keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN het aas heeft geconsumeerd. Sla ech ter in geen geval te hard want dan is de kans groot dat het nylon snel in de war raakt. Tenslotte nog een advies: pak de gevangen vis steeds met de natte hand vast. U zorgt er da nvoor dat de beschermende siyin laag van de vis Intact biyft, zodat de vis straks weer gezond en wel in het water kan worden teruggezet. In ieder geval wens ik u veel succes. In dit artikel kom Ik nog even te rug op de georganiseerde hengel sportvereniging. In een onlangs ge houden ledenvergadering heeft de Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken het lidmaatschap van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond opgezegd. Het besluit viel nadat er reeds geruime tyd bezwa ren waren gerezen tegen de weinig positieve werkwyze van het overkoe pelend orgaan, het CNHV. pakken. Stroomt het water iets. laat de pen dan gerust meedryven. maar duw wel by het ingooien de punt van het topeind onder water, zodat de slag grotendeels onder water ver dwijnt. De eventuele wind heeft dan minder vat op de lyn en het voor komt dat u een aanbeet minder goed kunt waarnemen. Aanslaan Er Ls één ding. dat ik u niet kan leren en dat is het ogenblik waarop u moet slaan. U kunt zelf constate ren. dat er een vis by het aas zit, maar u zult een gevoel moeten aan kweken dat zegt. wanneer het juiste ogenblik is gekomen om de vis aan de haak te slaan. Slaat u vaak mis en zit het stukje brood nog aan de haak. dan bent u waarschynlijk te snel en is het er steeds opnieuw af dan moet u iets vlugger opslaan. Vist u met de worm, dan kunt u de de vis langer laten doortrekken. De vis heeft dan even de tyd nodig om de worm te consumeren. Pas als de lyn strak loopt of als het pennetje al geruime iyd onzichtbaar is geble ven, is het waarschyniyk dat de via I Hengelaarsbond De Hengelaarsbond heeft zich in middels van een nieuwe samenwer kingsvorm verzekerd via de Federa tie Zuid-Holland. Daarin is een uit- ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A. LEIDEN. TEL. 25107 wisseling van viswater tot stand ge- I komen met een aantal hengelsport- I verenigingen uit de naaste omgeving. Met ingang van het nieuwe jaar gaat de Leidse bond bovendien een eigen clubblad uitgeven dat tweemaande- I lyks gaat verschynen en waarin ar tikelen over het wel en wee van de I hengelsport in de Sleutelstad en de omgeving worden geplaatst. Ook wordt er hard gewerkt aan een uit breiding van het viswater Voorzitter K. Mark vertelde me, dat het vls- j areaal binnenkort zal worden uitge breid met een afgesloten plas die ryk is aan vis. De eerste proef visseryen I zyn inmiddels achter de rug. In McCall's tracht Gloria Steinem door de luxueuze facade van het alom bekende mannenblad „Play boy" te prikken. „De brute kracht als symbool van manneiykheid is door het blad verdrongen via symbolen als sportwagens en soortgelyke za ken. Het heeft vrouwen gemaakt tot objecten die gemakkelijker worden Meneer Hugh Heffner de grote playboy achter Playboy, mag zich in hetzelfde nummer verdedigen en zegt verongelukt dat hy niet be- grypt waarom de feministen hem niet dankbaar zyn. „Ik weet wat vrouwen voelen en wat hen gelukkig maakt. Ik ben ervoor dat vrouwen kiesrecht hebbfn en dat soort din gen. maar ik wil dat ze aantrekkelijk voor mannen blyven. De militante feministen willen werkelUk mannen zyn Maar ik wil niet leven in een maatschappU zonder verschillen tus sen man en vrouw".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15