£amer wil het afluisteren lan strenge regels binden Studio uurkoopdrama in Haagse gezinnen Natrinon! PvdA en KVP positief over actieprogram vakcentrales Huis afbetaald, maar toch binnenkort dakloos Zoutarm dieet? B.V.D. opnieuw ter sprake Abortuskliniek in Rotterdam kan er komen STUDENT ZELF TERUG NAAR INRICHTING Roofoverval tijdens koopavond biedt meer...veel meer! fRIJDAG 23 OCTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) PvdA-fractievoorzitter Den iyl acht het heel goed mogelijk in de Tweede Kamer in et openbaar te discussiëren wanneer de Binnenlandse eiligheids Dienst of de daarvoor verantwoordelijke mi- ister van Binnenlandse Zaken een verkeerd beleid voe- Hij meent ondanks de geheimhoudingsplicht an de zes leden van de commissie voor de inlichtingen- en informatie te verschaffen voor een diepgaand debat, ilgens hem kan een dergelijk debat zelfs leiden tot een tspraak van de Kamer over het beleid van de betrokken iinisters eventueel compleet met motie van wantrouwen. moeten geven, uitdrukkelijk tot ten hoogste drie maanden te beperken Minister Beernink nam later in het debat deze wyziging over. Beslissing 3e heer Den Uyl bracht deze zaak «ren in de Tweede Kamer ter ike tijdens de behandeling van wetsontwerp om maatregelen te men stellen tegen de aantasting de privé-sfeer. De kamer richtte bij de behandeling van deze i niet zo zeer op de bescherming burgers tegen andere burgers wel op de bescherming van de gers tegen de inbreuken van de van de staat. In dit geval in it ijk de BVD. flinister Beernink die de verant- jrdelijk min ister voor deze veilig- dsdienst is, gaf de heer Den Uyl Op een nadere vraag van juf- ow Goudsmit (D'66) liet hij zelfs en dat het mogelijk is de klacht een enkel persoon tegen de han- rjjze van de BVD uitputtend te andelen zonder overigens naam toenaam van de betrokkene te men. [inister Beernink zei dat een der- jke situatie zioh zelfs al eens had rgedaan. Hij zegde desgevraagd over het aantal afluistergevallen van dit ogenblik. Waardering Over het algemeen hadden de ka merleden waardering en lof voor de plannen tot een nadere beveiliging. „Afluisteren is een kwalijke zaak. zeker als het met technische hulp middelen over grote afstanden ge beurt", merkte Freule Wittewaol van Stoetwegen namens haar eigen CHÜ maar ook namens AR en KVP op. Ook de liberaal Geurtsen noemde het een belangrijke zaak omdat de science fiction-verhalen van enkele jaren geleden nu al werkelijkheid zijn geworden en een optreden tegen dergelijke zaken dringend nodig is. Mr. Geurtsen vond ook dat een ingrijpen in het belang van de vei ligheid van de staat mogelijk moet zijn, maar dat dit met grote waar borgen moet worden omgeven. Hij diende dan ook een wijzigingsvoor stel in om een toelating tot een der gelijk afluisteren, waarvoor drie en toe de commissie in te lichten soms vier ministers hun toestemming ADVERTENTIE Mej. Goudsmit (D'66» vond het niet zo"n vanzelfsprekende zaak dat de staat afluistert. Ze stelde dat er een grondrecht van elke burger i3 met elke andere burger te kunnen communiceren zonder dat de staat afluistert. Zc begreep echter dat in sommige gevallen toch a fluistering nodig zou kunnen zijn, maai- wilde de beslissing daarvan meer by de onafhankelijke rechter leggen dan bij de ministers. Zij diende een voor stel in deze richting in dat echter geen meerderheid zal halen. Minister Polak van Justitie zei dat hierdoor de waarborgen eerder ver zwakt dan versterkt worden. De heer Geurtsen merkte op dat dan de rechter het beleid gaat beoordelen, terwijl dit juist een taak van de mi nisters onder controle van het par lement is. Meer invloed De socialist Franssen had veel werk van het geheel gemaakt. Hij merkte op dat er een golf van af- luisterapparaten over ons land is gespoeld en noemde het dan ook een goede zaak dat nu opgetreden kan worden. Hij wilde echter dat de Ka mer wat meer kijk op afluisteren door de staat kreeg en diende een amendement in dat het mogelyk moet maken de Kamer op de hoogte Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. in poedervorm of vloeibaar Gemeente garant ROTTERDAM (GPD) De abor tuskliniek in Rotterdam kan er ko men. Het initiatiefvoorstel, dat de gemeente garant staat voor de ren te en aflossing van een lening van vier ton en voor een eventueel ex ploitatietekort over 1971 van de Par tij van de Arbeid. D'66. WD, ge steund door de CPN, is gisteravond met 30 tegen 8 stemmen aangeno men. Drie raadsleden onthielden zich van stemming, omdat zy het niet eens waren met de huns inziens overhaaste procedure. In de arbortuskliniek zullen per week twintig vrouwen legaal behan deld kunnen worden. De stichting „Medisch verantwoorde zwanger schapsonderbreking" hoopt met in gang van februari 1971 de kliniek te openen. te stellen telkens wanneer toestem ming tot afluisteren is gegeven. Het amendenjent kreeg niet veel steun en werd door de bewindslieden ook sterk afgeraden. Het zal volgende week dinsdag in stemming komen. Een andere suggestie van de heer Franssen bleek meer kansen te bie- EINDHOVEN —De Bredase 21- jarige student die zaterdag was ont snapt uit de rykspsychiatrische in richting in Eindhoven, heeft zich in de nacht van woensdag op donder dag eigener beweging weer gemeld bij de inrichting. De jongeman pleegde 21 maart j een aanslag met drie pistoolschoten op zyn 14-jarig zusje Corrie in het ouderlijk huis. Tegenover de direc- teur-geneésheer van de inrichting, dr. J. B. van Borssum Waalkes, heeft hy verklaard dat hij de afge lopen dagen rond gezworven heeft in België. Uit kranteberichten begreep hij welk een rumoer zijn ontsnapping teweeg had gebracht. Na een ge sprek met een Belgische priester be sloot hij terug te keren naar Eind hoven. AMSTERDAM (GPD) Overval lers hebben gisteravond voor het I eerst tydens de vorige maand m Amsterdam ingestelde koopavond j toegeslagen. Ze maakten vijfduizend gulden buit. De twee mannen stapten om j kwart voor zeven in de Raadhuis- i straat de winkel van de 67-jarige kruidenier H. Blommers binnen. Ze kochten een rol koekjes, vertrokken, kwamen even later terug en vroegen j om een rol drop. Toen de kruidenier het drop ging pakken, sprong een van de mannen 1 hem op de nek. Terwijl de rover hem met één arm de keel dichtdrukte, viste hy met zijn andere "hand een enveloppe met vijfduizend gulden uit 's mans broekzak. De kruidenier viel en kreeg van de vluchtende overvallers nog een trap tegen het hoofd na. Hij werd iet ernstig gewond. Van de overval- I Iers is tot dusver geen spoor ge vonden. den. Hij meent dat als er by voor beeld in grote warenhuizen door middel van televisie onder meer ge controleerd wordt op diefstal, dit door een bord kenbaar gemaakt moet worden. De minister was huiverig voor de motivering en de redactie van het amendement van de heer ranssen. De geest sprak hem wel aan. zei hy. maar hy kon alle juridische consequenties ervan niet zo snel overzien. Kamerleden De heren Wiebenga en Koekoek wilden van de ministers weten of in ons land de telefoon van parlements leden wel eens wordt afgetapt Mi nister Polak wilde daar geen duide- lyk antwoord op geven. Geen enkele regering kan volgens^ hem beloven dat dit nooit eens zal gebeuren. De minister acht de mogelykheid in principe niet uitgesloten. De he»r Koekoek bleef aandringen, hetgeen de minister de opmerking ontlokte: „Ik zou het verspilling van ryks- gelden vinden als de telefoon van de heer Koekoek zou worden afge luisterd". Van camera- en microfoonaktuali- teiten op of buiten onze aardbol geeft het dynamische radio/tv-magazine Studio de boeiendste informatie. Heet van de naald in wekelijkse reportages de opwindende achtergronden van de belangrijkste sportgebeurtenissen. Studio biedt meermeer aktuali- teitl Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder post zegel met uw naam en adres aan ons antwoord nummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO DEN HAAG (GPD. ANP» Zo wel de waarnemende fractievoor zitter van de KVP in de Tweede Kamer, mr. F. H. J. j. Andriessen als de fractievoorzitter van de P.v.d.A., drs. J. M. den Uyl heeft positief gereageerd op een con cept-actieprogram dat gisteren door het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) is gepubliceerd en waarin driekeuzemogelijkheden worden voorgelegd van reële loonstijgin gen bij uiteenlopende niveaus van verhoging van belastingdruk voor collectieve voorzieningen. Volgens mr. Andriessen getuigt het actieprogram van realiteitsbesef. Hy is over de opzet verheugd temeer, omdat de KVP tydens de politieke beschouwingen vorige week in de Ka mer heeft gezegd, dat de noodzake- ïyke opvoering van collectieve voor zieningen slechts tot stand kan ko men indien de hele Nederlandse be volking bereid is offers te brengen. In het kernprogramma van de KVP wordt voor dit doel een styging van de belastingdruk van een half procent per jaar aanvaardbaar ge acht. mits de overheid voor dit be leid instemming en medewerking van het georganiseerd bedrijfsleven krygt. De KVP meent uit het actieprogram te mogen opmaken, dat de vakcentra les in principe bereid zyn die mede werking te verlenen. Moedig PvdA-fractievoorzitter drs. Den Uyl zegt dat het een moedig pro gram is, omdat het duidelijk laat zien dat de bepleite vergroting van de overheidsuitgaven gepaard gaat met een geringe jaarlykse styging van het vrij besteedbare loon. „Dat de leden van de vakbeweging zich over verschillende keuzemogelykhe- den kunnen uitspreken is een goede zaak. Overigens valt het op, aldus drs. Den Uyl. dat het actieprogram op tal van punten in duidelyke te genstelling staat tot het urgentiepro- gram van de drie confessionele par tyen. De wensen van de vakcentrales zyn o.m. de vergroting woningwetbouw en overige gesubsidieerde woning bouw met elk 7500 woningen (kosten f 650 miljoen), verhoging ontwikke lingshulp tot 1,5 procent van het netto-nationaal inkomen f 675 min., verkleining klassegrootte met 20 pet. bij kleuter- en lager-onderwys in plaats van 10 pet. f 650 min.), «xtra vergroting aantal leerlingen voortge- zet en wetenschappeiyk onderwys j (f 1100 min.), verhoging wedde dienstplichtigen tot overeenkomstig I loon in bedrijfsleven (f 180 min.). uitbreiding voorzieningen sport, re creatie en cultuur (f 300 min.), op trekking belastingvrije voet voor ge huwden met twee kinderen tot mi nimumloon f 300 min.). Uitbreiding van de collectieve voor- zeiningen leidt hoe dan ook tot zwaardere belastingdruk. Het over legorgaan geeft drie alternatieven aan om de collectieve voorzieningen uit te voeren, t.w. een styging van de belastingdruk met 0,6 pet., met 0,45 pet. en met 0,3 pet. By het maximum-alternatief (0.6 pet.) beschikt de overheid in '75 over een extra belastingopbrengst van f 3.7 miljard, by het midden alterna tief (0.45 pet.) wordt in het over heidsbudget ruimte gemaakt voor f 2,6 miljard en by het minimum-al ternatief (0,3 pet.) komt f 1,4 mil jard beschikbaar. Uitvoering van het vierjarenplan van de vakbeweging vergt, als in 1975 het totale pakket verlangens zou zyn vervuld, f 5,5 miljard. Het overleg orgaan is de eerste om te beseffen, dat er nauwelijks kans is dat geld b(j elkaar te krijgen, „tenzij iedereen be reid zou zijn de eerstvolgende vier jaar af te zien van een merkbare koopkrachtvergroting van zyn inko men, maar dat lykt een onmogelijk te vervullen wens". DEN HAAG (GPD) Een aurkoopdrama van ongekende Smeting dreigt een aantal lagse gezinnen in een afgrond ellende te storten. Door ma- pulaties van de man. waarvan i jaren geleden hun woningen huurkoop kochten en, die middels al voor meer dan de 'it en in enkele gevallen Saai afbetaalden, dreigen binnenkort niet alleen al hun investeerde geld kwijt te ra il, maar ook nog als daklozen straat te komen. De verkoper van de woningen in mei van dit jaar overleden blijkt zoveel schulden te heb- achtergelaten, dat de credi- iren het onroerend goed nog op zijn naam staat, wil- verkopen. Het meest schrynend is in deze welriekende affaire de geschiede- van de twee gezinnen van de al !en Jaar in Nederland wonende lanse gastarbeiders Mangiara- a en diens schoonzoon Paglia- i. Zeven Jaar geleden kochten van de eigenaar van de „Exploi- Heraaatschappy De vyf", de heer de bovenwoningen Smits- 166, eerste en tweede verdie nt heer Meyer vroeg aanvanke- f 24.000 per woning in huur- tp. Tenslotte werd de huurkoop (loten voor een bedrag vaii 11500 per woning. Aflossing per ®ing f 200 per maand, exclusief rente. Italiaanse gezinnen, die voor- i als kamerbewoners een iüdhuur van f 350 hadden be taald, dachten uit de zorgen te zyn, betaalden zeven jaar lang trouw hun aflossing en bereikten in het begin van dit jaar het punt, waarop de laatste termyn was be taald. Zy wendden zich tot de boek houder van „De vyf" en vroegen de definitieve overdracht van de woning via een notaris te regelen. In eerste instantie reageerde de ooekhouder met de spottende vraag: „Zijn jullie kapitalisten geworden, dat je een notaris nodig hebt", maar teen de Ita lianen bleven aandringen, kwam mevrouw Meyer die maandelyks de aflossingsgelden was komen op halen in haar sportwagen ten slotte by hen thuis vertellen, dat haar man een afspraak met de no taris zou maken. Het kwam er echter niet van. De afspraak werd voortdurend uit gesteld. Tot de heer Meyer in mei van dit Jaar overleed. De heren Mangiaracina en Paglialunga hoor den maandenlang niets meer van „De Vyf" tot er vorige week twee heren aan de deur kwamen, die zeiden dat de woningen geveild zou den worden, omdat de heer Meijer zóveel schulden had achtergelaten, dat zyn geldschieters beslag op de erfenis hadden gelegd. De heren waarop de verschillende iin huurkoop verkochten panden van „De vyf" stonden vermeld. Verpletterd „wy zyn verpletterd. Zyn we daarvoor naar Nederland gekomen om te proberen wat geld by een te sparen. We gaan onze woningen nooit uit. Desnoods zullen we ge weld gebruiken tegen iedereen, die ons er uit wil zetten", zei gisteren de heer Mangiaracina. De beide gezinnen schoon ouders en dochter met haar man en kind zaten met roodbehuil- de ogen byeen in de huiskamer, waarvan ze dachten dat het volle dig de hunne was. „We hebben zeven jaar lang elke cent driemaal omgekeerd en alles wat we verdienden byeen ge schraapt om de aflossingen te kun nen betalen en om het nodige aan de woningen op te knappen, want het waren volledig verwaarloosde etages. Het zyn nu nog geen palei zen, maar we dachten dat het ons eigendom was. Drie van ons vieren hebben in dit land hun gezondheid verloren, moeder is ziek geworden van het klimaat, vader heeft astma gekregen en ik heb in myn werk een machine op myn voet gekre gen. Maar we zyn blyven volhou den. En nu ditde heer Palgia- lunag is volledig verslagen. Inmiddels heeft de Juridische commissie van het Werkverband Huisvestingsnood kennis van de zaak gekregen en wil stappen gaan ondernemen om te redden wat te redden valt. Maar aangezien huur koop van onroerend goed in ons land nog altyd een niet door de wet geregelde zaak is, ziet het er som ber uit. Dat biykt ook uit wat de notaris zegt, die de kwaiyke erfnei6 van de heer Meyer van exploitatiemaat- schappy De Vyf moet regelen: „Huurkoop moest by de wet verbo den worden of er moest een sluiten de regeling voor komen, wy staan machteloos. De crediteuren van de heer Meyer eisen hun recht op en willen dat de panden geveild worden. De huurkopers houden dan welis waar een vordering op de nalaten schap, maar dat is geen preferente vordering en ik vrees, dat die in dit geval niet veel waard zal zyn". In het benedenhuis van het pand aan de Smitsstraat woont al acht tien Jaar het gezin van de heer Blans. Na lang aandringen van de heer Meyer kocht hy zeven Jaar geleden zyn woning in huurkoop, hoewel zyn inkomen dat eigenlyk niet toeliet. „De heer Meyer drong zo aan", vertelde gisteren een eveneens hoogst ontdane mevrouw Blans. „De twee bovenverdiepingen ston den leeg en die kon hy dus gemak kelijk in huurkoop verkopen, maar van ons kon hy niet af. Hy vroeg eerst negenduizend gulden, maar dat konden we niet betalen. Myn man is glazenwasser en verdient niet veel. Toen zakte hy tot f 7500 met een aflossing van f 60 pei maand. De huur, die we betaalden was negen gulden per week. We hebben het toen gedaan. En sindsdien heb ben we de woning helemaal opge knapt. Al onze spaarcentjes gin gen er in zitten, want. het huis wa.s slecht. En boven die aflossing moes- ren we natuurlijk allerlei belasbihgen betalen en een verzekering op het pand. Maar we zyn er die zeven jaar met veel moeite in geslaagd om rond te komen. En nu kwamen er vorige week twee heren, die doodgewoon vertelden, dat we er uit moeten, om dat het pand verkocht moet worden. Maar we hebben hier achttien jaar gewoond. Dat kan toch zo maar nietHoe kan die Meyer nou zoveel schulden hebben? Hy reed in een grote Mercedes en zyn .rouw, die elke maand de aflossiing kwam halen, in een sportauto". Het gezin Blans telt vier nog Jon ge kinderen. De heer Blans ver dient f 137,50 per week. De Juridische commissie van het Werkverband Huisvestingsnood zegt: „Dit is het meest schandeiy- ke drama, dat we op dit stuk nog ooit hoorden". Aantal onbekend Inmiddels is nog onbekend hoe veel slachtoffers de huurkoopprak rijk van wyien de heer Meijer ge maakt heeft. De by de regeling van de nalatenschap betrokken notaris wil daar op grond van zyn ambts geheim geen mededelingen over doen, evenmin als over de identi teit van de schuldeisers. Voor wat dat laatste betreft kan vrijwel met zekerheid worden aa ngenomen, dat het hypotheekban ken zyn, di ede heer Meyer geld ken zyn, die de heer Meyer geld verstrekten met de door hem in huurkoop verkochte huizen als on derpand. Het ia echter wel zeker, dat het De gezinnen van de Italiaan- gastarbeiders Paglialunga en Tangisracina bijeen. om veel meer panden gaat als al leen die in de Smitsstraat. Onder andere zouden er nog huizen in de Poeldyksestraat by betrokken zyn. ..Desnoods ga ik met een geweer achter de deur staan Maar ik zal vechten voor myn huis", zegt in de bovenwoning aan de Smitsstraat de heer Mangiaracina.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21