Eigen repetitie-ruimte Kunst en Genoegen voor Jeugdcentrum ,'tCamp' N.K.B.B. BESTAAT 75 JAAR Ineke Beugelsdijk won Victoria-beker Militaire dictatuur in Syrië Schoolgebouw werd opgeknapt Sabotage en VPRO ATTENTIE Ook een tweede raffinaderij in Sloegebied? ró óchryven Cunera-stichting MAANDAG 19 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 J Zoa flU» ijaif 624- jr.i demi 571. en Ka i Br. htpi ap LEIDEN De heer M. C. de Jong. beschermheer van het Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen" telde tot twee en het paradelied zette in: de offi ciële opening van een echt eigen „home" voor het korps was ge schied. Aanvankelijk zou „K en G" een heel nieuw gebouw krijgen. De gemeente had een stukje grond toegewezen en men had een ar chitect de opdracht gegeven een ontwerp te maken, rekening hou dende met een budget van f. 150.000,-. Toen na twee jaar het ontwerp voor het gebouw klaar was. bleken de prijzen inmiddels zo gestegen te zijn, dat de f. 150.000,- lang niet meer toe reikend waren. Er is toen driftig geld vergaard. Bloemen werden verkocht .een lote rij gehouden en allerlei andere ac tiviteiten werden georganiseerd. Het resultaat: binnen een jaar was er f 11.000,- bij elkaar getrommeld. Het nieuwe gebouw kon er niet meer van komen, maar men had de beschik king over de school in de Munniken- straat. Vleermuizen 's Winters sneeuwde het er bin nen ongeveer even hard als buiten, wat het trommelen en fluiten na tuurlijk erg belemmerde, en je moest wel heel intens fluiten of trommelen om de kou niet te voelen. Maar dat is nu allemaal voorbij. Men is er hard aan de slag gegaan. De nog woonachtige vleermuizen werden verjaagd en oude schoolfoto's Het ziet er allemaal erg goed uit heeft men uitgedeeld aan de mensen de mensen die dit gedaan hebben in de buurt, die er nog allerlei j zijn misschien geboren vakmensen?) merd er er ligt nu ook oVeral nieuwe sluitend mannelijke, leden en daar vloerbedekking. I zijn er zaterdagmiddag tijdens de „Het was wel moeilijk om de kleur inschrijving weer zo'n 30 bijgeko- te kiezen, want het ging gelijk om een j men. Er bestaat zelfs een wachtlijst bedrag van zo'n f 1000,-". Acht j voor de tamboers". Haast elke nieu- maanden lang zijn er door de leden heel wat vrije uurtjes aan opgeofferd. Voorzitter IJzerman: „Vakmensen zijn er nauwelijks aan te pas ge komen. Je kunt wel zeggen, dat we alles zelf gedaan hebben". oude bekenden op meenden te her kennen. Alles (en dat was heel wat) kreeg een fris kleurtje; pla fonds werden, waar nodig, verlaagd; de tochtige zolder heeft men betim- ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oud Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont do moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 In de vergaderzaal staat een heel bijzondere veelhoekige tafel en in de kantine hangt een abstrakte wand decoratie, voorstellende een notebalk. „Kunst en Genoegen" telt 225, uit- we jongen wil trommelen leren en we kunnen, als we ergens moeten gaan lopen, natuurlijk niet met een hele groep tamboers aankomen". De toekomst van de tamboer-, trom petter-, en pijpercorpsen ziet men bij „KenG" niet zo somber in. De heer IJzerman: .Maar we merken wel steeds meer. dat de mensen andere bezigheden hebben op de zaterdag, als er gerepeteerd wordt. En om de repetitie dan naar een door-de-week- se avond te verschuiven is ook moei lijk omdat er veel bij zijn, die een avondschool volgen". Het trommelen, fluiten en blazen in een besneeuwd, repeti tie-lokaal is nu voorbij (Foto LD/Holvast) VLISSENGEN <GPD> Het Ha venschap Vlissingen-oost heeft een aanvrage ontvangen voor de vesti ging van het Duitse bedrijf Union Rheinische Braunkohlen Kraftstoff A.G. in Wesseling. De<ze maatschap pij is door een „dochteronderneming van de Rheinische Westfaelische Elektrizitatswerke en werkt nauw sa men met Hoechst. Met het oog op deze samenwerking wil men een raffinaderij in Vlissin gen-oost vestigen: het zal hier om een bedrijf gaan met een produktie- capaciteit van vijf miljoen ton- per jaar. Ter vergelijking: de nieuwe To- tal-raffinaderij krijgt eveneens een jaarcapaciteit van vijf miljoen ton. De Union Kraftstoff zou zich wil len vestigen op een nog overgebleven stuk in het hovenschap, namelijk tus sen het optiegebied van Pechiney in het noorden en het terrein waarop Total zich zal vestigen. Het gaat hier Langzamerhand zal wel tot de le zers van het Leidsch Dagblad door gedrongen zijn dat na het afscheid van de vorige hoofdredacteur. J. Brouwer, een andere wind ons uit dit blad tegemoet waait. Reeds maanden worden wij opge scheept met televisie-commentaren van "een rooie rakker", die niet na laat te schoppen tegen b.v. de Tros. daarentegen daags daarna rrvat smaak aflikt wat de zgn. "progres sieve" omroepen ons de avond tevo ren aan opruiends en ondermijnends voorgeschoteld hebben. Niet te verwonderen is dan ook om een oppervlakte van ongeveer 150 dat de hoofdredacteur zelve, die naar tot 200 hectaren Uitgemaakt zal nu moeten worden in hoeverre factoren van de milieu hygiëne al dan niet een vestiging mo gelijk maken. Omdat zowel het pro vinciaal bestuur van Zeeland als het gemeentebestuur van Vlissingen op dit ogenblik deze factoren het belang rijkst vinden bij het overwegen van de vestigingsmogelijkheden, is de in spectie van volksgezondheid inge schakeld, nog voor de eigenlijke on derhandelingen zijn begonnen. Ex-ministers voor vuurpeloton Het persbureau voor het Midden- Oosten meldt, dat twee voormalige Libische ministers zaterdag in Tripo lis ter dood zijn veroordeeld wegens pogingen het revolutionaire bewind in Libië omver te werpen. Luitenant- ik meen te weten grotendeels verant woordelijk is voor de inhoud van de ze krant. of weinig kritisch in de keuze van zijn medewerkers of juist opzettelijk dergelijke lieden in zijn blad binnenhalend hetzij door de rode boom. hetzij vanwege zijn tole rantie mentaliteit, niet meer 't juis te zicht heeft op het normale bos. Hoe is anders te verklaren, dat in een hoofdartikel op 16 oktober j.l. onder de kop "Sabotage" de hoofd rad ecteur niet meer het verschil ziet tussen televisie-series "waarin poli tiemannen en spionnen de hoofdrol vertolken op levensechte vaak ook sadistische wijze" en een informa tief programma van de VPRO (door hem "de dwergomroep" genoemd, door mij echter beschouwd als een kolonel Al Hawaz, die minister van I giftige, geen belediging en mensont- Defensie is geweest en kolonel Moes-1 ering schuwende dwerg onder de om- sa Achmed. voormalig minister van roepen), waarin duidelijke richtlijnen Binnenlandse Zaken, zullen door een gegeven worden om sabotage te ple- vuurpeloton terecht worden gesteld, i gen in het leger en concreet wordt p i» uw »i» aar.'J hieritf dal ing len a m ie:. P, otf jeil" h* van le data t m*5 h# ewü* BEIROET (Libanon) (AP) Ge neraal Salad Jadid, de marxistische leider van de Baathpartü in Syrië, heeft de machtsstrijd met minister tan Defensie generaal Hafez al-As- sad opgegeven. Volgens diplomatieke legslieden in Beiroet is Jadid naar een naburig Arabisch land gevlucht. Een dagblad in Beiroet suggereerde I dat hij in het noorden van Libanon verbleef. Generaal Assad heeft dr. Noercd- din al-Atassi gedwongen als presi dent en premier van het land af te treden. Atassi werd door Radio-Da mascus alleen als secretaris-generaal van de partij aangeduid. Volgens de Arabische diplomaten is In het land een militair bewind ingesteld, waar bij de regering, bestaande uit leden van de Baathpartü, buiten spel is ge let. Assad zou het hoofdkwartier in Damascus van de guerrilla-organisa tie „Al Saiqa" hebben laten sluiten en het centraal comité van de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging ver zocht hebben, Al Saiqa als lid te schorsen. Guerrillastrijders van de organisa tie die uit Jordanië in Syrië terug keren, worden volgens betrouwbare zegslieden aan de grens ontwapend en naar gevangenkampen in het hoorden van Syrië gestuurd. Drie vooraanstaande figuren in de Baath-partijleiding, ex-premier Joes- sef Zajjen, de gewezen minister van Buitenlandse Zaken Ibrahim Ma chos en de voormalige minister van Binnenlandse Zaken Mohammed As- JawI, zijn onder huisarrest gesteld. LEIDEN De zenuwen speelden gisteren een grote rol bü de onder linge wedstrijden van gymnastiek vereniging Victorie. Bijna allen die meededen in de Vijf Meihal hadden het ermee te kwaad. Vooral de evenwichtsbalk eiste slachtoffers. Toch was er hard getraind voor deze wedstrijden, die veel publieke belangstelling genoten. Op alle toe stellen evenwichtsbalk. lange mat, brug ongelijk en paard was de vooruitgang van de deelnemers duidelijk waarneembaar. Voorzitter Wout Bergers reikte de prijzen uit. De uitslagen: Meisjes B: 1. Rineke Barendse (28.2); 2. Marleen van Kampen (27.7); 3. Mirjam Leget. (27.6). Meisjes A: 1. Sandra Guérin (32.7); 2. Marian de Groot (32.4); 3. Dorien Ouwerkerk (32.1). Junioren B: 1. Yvonne van Steen bergen (31.9) 2. Trees Wessendorp I (31.0); 3. Marja van der Steen (30.2). I Junioren A: 1. Marjo Berendsen (33.1); 2. Ine Gottebos (31.1). Dames C: 1. Corrie Pelgrim (28.4) Dames A: 1. Ineke Beugelsdijk (33.9); 2. Ingrid van der Hoeven (33.3); 3 Do van der Poel (31.7). De wedstrijden waren erg gezel lig en er werd sportief gestreden. Ineke Beugelsdijk ontving de grote 1 beker en werd hiermee club-kampi- oene. Victorie zal op 1 november uitko- 1 men op de verenigingskampioen- schappen van het district West III j in Voorburg. aangegeven hoe ddt kan gebeuren (zand en suiker in militaire voertui gen). Men kan moeilijk beweren, dat de televisie-series waarop de hoofdre dacteur doelt zijn samengesteld en worden uitgezonden om de burger of de militair op te zetten tot sabotage, veeleer om de kijkers de nodige ont spanning door intensivering van spanning te geven. Dit is duidelijk iets anders dan een programma als van de VPRO waarin opgezet wordt tot sabotage, middelen aan de hand worden ge daan om het leger en zijn materaal te "kraken". Daarom heeft het alle zin de VPRO als enige en terecht want wat de ze omroep in de bekende uitzending gedaan heeft is zonder meer misda dig in de strafbank te zetten, zij het veel te laat (om andere reden). De televisieseries en de sabotage- uitzending van de VPRO op één lijn te stellen is misleidend en getuigt van een gebrek aan onderscheidings vermogen. Ik meende dat het nuttig was daar op te wijzen, te meer omdat de men taliteit, die uit het bewuste artikel spreekt, kenmerkend is voor de zwaai welke het Leidsch Dagblad se dert het opereren van de huidige hoofdredacteur heeft gemaakt. Aan de vruchten kent men de boom! Mr. W. M. A. Kalkman, Katwijk aan Zee (Wij mogen de inzender er op wijzen, dat Nico Scheepmaker ad vele jaren aan ons blad is ver bonden, veel langer dan de hui dige hoofdredacteur. Red L.D.) LEIDEN In verband met de ver- j kiezing van de heer J. Lijten tot wet houder van economische zaken, is de samenstelling van het bestuur van de Cunera-stichting gewijzigd De heer Lij ten is als voorzitter op gevolgd door de heer mr. C. W. M. Gründemann. Met ingang van 17 ok tober is het bestuur van deze stich ting als volgt samengesteldnu*. C. W. M. Gründemann,, voorzitter, dr. mi-. J. A. Nota, vice-voorzittev; ir H A Meijer, secretaris;C. W. M. SmiLs. penningmeester; J. Lijten, Th. A. J. de Wit. LEIDEN Mevrouw N. A. den Haan Groen, wethouder van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heropende zaterdag het door de afgescheiden jongeren van jeugd en jon- genrenwerk „Ruimte" opgerichte jeugdcentrum ,,'t Camp" aan de Caeciliastraat. Mevrouw Den Haan feliciteerde derhalf Jaar geleden tot stand, om- de groep, die het initiatief genomen dat de Leidse groepe het niet eens heeft om het centrum op te rich- meer was met de overige departe- ten. met de behaalde overwinning menten van „Ruimte", bij het proces tegen „Ruimte". Het proces ontstond toen de Leidse Een afscheiding kwam ongeveer an- Jongeren het pand wilden houden. LEIDEN Met een receptie, de huldiging van enkele leden en een feestavond zaterdag in de Stadsgehoorzaal het 75-jarig be- van de Ned. Kath. Bouwvakar beidersbond St. Jozef feestelijk gevierd. Aan de druk bezoohte receptie ging een besloten bijeenkomst voor af. Aan twaalf leden, die veertig jaar deel van de bond uitmaken werd een goudenspeld uitgereikt, ter wijl elf leden (25 jaar lid) een zil veren speld ontvingen. De heer B. Beyersbergen van He negouwen werd extra in het zonne tje gezet omdat hij al meer dan 50 Jaar bij de bond is aangesloten. Hij ontving een cadeau onder cou vert uit handen van districtbestuur der Wouters, die tevens de speld Jes uitreikte. De heer Wouters merkte op. dat er in de sociale wetgeving in d( loop der Jaren heel wat tot stand was gebracht waarin de vakbonden een groot aandeel hadden, maar toch is er voor de vakbonden nog veel te doen. Hij dacht hierbij aan de bijzondere bedrijfspensioenen, de lagere inkomens en het samenwer ken met andere vakbonden. De jaren twintig betekende een gouden tijd voor de vakbond waar na de terugslag volgde. Het lidmaat schapsgeld bedroeg toen een uur loon. De spreker was van mening dat er tegenwoordig ook binnen het Het smaakvol ingerichte in terieur van het jeugdcentrum 't Camp. (Foto LD/Holvast) Mevrouw Den Haan verklaarde, dat zij zeer content was met de samen werking van de ongeveer vijftien le den, die het gebouw een ander aan zien gegeven hebben, zodat er onder deze mensen een grotere band ont staan is dan voorheen. Het leden aantal bedraagt op het ogenblik 150 in de leeftijdsgroep van 15 t/m 27 Jaar. Het smaakvol ingerichte centrum biedt de gelegenheid tot het organi seren van film- en dia-avonden, of tot het beoefenen van hobby's zoals fotograferen. Doodvonnissen In Aden zijn za terdag vijf personen ter dood veroor deeld wegens samenzwering tot om verwerping van de regering van Zuid-Jemen en pogingen om de lei ders van het aan het bewind zijnde nationale bevrijdingsfront te ont voeren en te vermoorden. Transportvliegtuig in brand Op een vliegveld in de Amerikaanse staat Georgia Is zaterdag een vier motorige Lockheed Galaxy straalja ger in brand gevlogen. Een lid van een onderhoudsploeg verloor het le ven. Het 382 ton metende militaire transportvliegtuig, dat 700 man troe pen met volle bewapening kan ver voeren, is het grootste vliegtuig type ter wereld. Kapers in vrUheid De twee mannen die op 15 oktober de piloot van 'n Russische Antonow-24 dwon gen naar Turkije te vliegen, zijn za- j terdag op last van de rechter van Instructie van Trebizonde in vrijheid I gesteld. De rechter weigerde het ar- j restatiebevel af te geven, dat geëist was door de officier van justitie die beide mannen eerder beschuldigd had van moord op de Russische ste wardess. Waarschuwing aan Formosa Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft national istisch-China gewaarschuwd de aanvallen op het Chinese vasteland te staken. Zou Formosa hiermee toch doorgaan, dan zal Washington de militaire hulp stopzetten. Duizend km per uur De Ameri kaan Gary Gabelich heeft zondag op de zoutvlakte van Bonneville (Utah) met zijn elf meter lange „Blue Flame"-raketauto een nog nimmer bereikte snelheid gehaald van 1000.452 km per uur. Deze pres tatie kan echter niet als een we reldsnelheidsrecord op het land er kend worden aangezien hij een twee de reglementair noodzakelijke race niet kon volbrengen. De „Blue Fla me" verbrandde namelijk een klep bij de eerste poging. Het wereldre cord staat met 966.571 km per uur op naam van de Amerikaan Craig Breedlove. ADVERTENTIE De 1300. Buitengewone familiewagen. Stuurt zeer accuraat. Accelereert Erofessioneel sportlef. Maar kreeg vooral bekendheid om z'n niet te loppen wegligging. Bij de prijs inbegrepende technische know-how die British Leyland in al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. kader van de .vakvereniging op bre dere basis gedacht moet worden. Hij doelde hiermee op bijvoorbeeld de gastarbeiders die de 400 gulden niet zullen ontvangen. Ook aan loonsverhoging niet zullen ontvan gen. Ook aan deze mensen moet worden gedacht. Tenslotte prees de heer Wouters de jubilarissen, die veel offers had den gebracht en waardoor thans de positie van de werknemers stukken verbeterd is. Veel felicitaties stroomden 's mid dags binnen van afdelingsbesturen en bonden. Ook van officiële zijde werden ge lukwensen ontvangen. Namens het hoofdbestuur wordt het bestuur van St. Jozef gelukgewenst. (Foto LD/Holvast» In de avonduren vond voor de le- j den een feestelijke bijeenkomst plaats, waaraan o.m. medewerkten Johnny Jordaan en Jeanette van Zutphen. I» Uyiand Nederland. Gouda [JgJ Auatto^(m*rtumph.fc»yland-M«torrie-fto^

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3