anada in rouw om dood Laporte Op de grote worden meren nog kan gezwommen vandaag lan schoot vrouw dood Vermoorde minister in kofferruimte van auto gevonden Britse diplomaat Cross: staakt het zoeken naar mij \J Minister Klompé laakt terreur in Brazilië ©ud ©Cteuwö Oud-strijders bekritiseren loorzoekactie ïEL WIND G.S.Wel voorzichtigheid geboden Laatste loodjes Vakbondsleider stakingskans blijft bestaan cht I maart 1 ^60 MAANDAG 19 OKTOBER 1970 No. 33226 EIDSCH DAGBLAD gpcteor: O. Koopman jrfdredaoteur: Drs. J. R. Soebenhors* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (btf vooruitbetaling:), losse nummers f0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 2150f [JGHT (ANP Zondagavond R zich in Vught een echtelijk na afgespeeld, dat aan een 27-ja- vrouw het leven heeft gekost, laar 40-Jarige echtgenoot, Van de die van haar gescheiden in Den woonde, bracht zijn vrouw een nek ten huize van haar ouders, r zij haar intrek had genomen, lens het eerste politieonderzoek de man tijdens ^en woordenwis- ig in de huiskamer een pistool klein kaliber, waarmede hij en- schoten op zijn vrouw loste, eze vluchtte zwaai- gewond de at op, en werd vervolgens naar ziekenhuis in Den Bosch overge- ht, waar zy even later aan haar («dingen bezweek, e man, meldde zich na zijn daad het wapen bij de politie in ht. iu>veri de Zuii b de brii b oinst IN HAAG (ANP) Het Oud- ders Legioen heeft minister-pre- De Jong een brief gezonden, in het politieoptreden in Capel- n den IJssel vorige week wordt itiseerd. Als oud-wapenbroeders, in Nederland verblijf houden- n-Knil Zuid-Molukkers kunnen niet onverschillig zijn over de waarop de Nederlandse over- met zwaar overtrokken ertoon is opgetreden te- Zuidmolukse samenleving, al- brief. Zonder ook maar in >t afbreuk te willen doen het recht en de plicht van de beid om maatregelen te treffen «striding en voorkoming van Wdaden en wetsovertredin- Is het Oud-Strijders legioen van «1, dat een dergelijk machtsver- voor het gezag even schade- als het in vele andere geval- alfslachtige optreden. H in IJsseloord gebeurde is V bevorderlijk voor de kalme- van de gemoederen der Zuid- itkers, die zich door de verloo- mg van hun mede door de Ne- wdse overheid gegarandeerde to toch al diep gekrenkt voe- ierwijl het mede de moeilijke van de Zuidmolukse leiding ver- tt. Bovendien komt het de schrijvers voor, dat ook de pres- van Nederland in de wereld h dergelijk vertoon van macht 'n kleine (gekleurde) groep 'an het mannelijk deel ^anwezig was, geen dienst wordt Temeer omdat Nederland zo graag de verwijtende vin- tegen andere regerin- Xlt Bilt verwacht van vanavond lenavond bewolkt met op de meeste enkele buien, krachtige tot ind, aan de kust storm uit tot noord. Dezelfde Waturen als vandaag of iets 'opgemaakt om 12.40 uur) 20 OKTOBER 7.13 uur; onder; 17.36 uur. a°p: 21.03 uur; onder: 14.10 uur frater te Katwijk te 6.35 en Uur. laagwater te 2.23 en 14.39 MONTREAL/OTTAWA (AFP, Reuter, DPA) Terwijl voor heel Canada drie dagen rouw is afgekondigd na de gewelddadige dood van de minister van de provincie Quebec, Pierre Laporte, gaat de politie gewoon door met het speuren naar de verblijfplaats van de ontvoerde Britse diplomaat James Cross. Dit ondanks het feit dat Cross, waarvan werd aangenomen dat hij ook gedood ivas, in een levensteken vroeg het zoeken naar hem te staken, omdat dan alleen zijn leven in gevaar zou komen. De Canadese regering zal tot na i zaak gisteren met een dubbele moord de begrafenis van Laporte, morgen, geen verklaringen meer afleggen maar de noodtoestand blijft gehand haafd. Dit maakte de minister van Buitenlandse Zaken in de federale regering in Ottawa Mitchell Sharp gistermiddag bekend na afloop van een spoedbijeenkomst van het Cana dese kabinet. Het lichaam van La porte die een week tevoren was ont- te zyn afgesloten. Naast de moord op Laporte maakte de politie ook mel ding van de moord op Cross die ook door het Bevrijdingsfront van Quebec is ontvoerd. Deze berichten werden later echter tegengesproken. Alle bange vermoedens verdwenen voorgoed toen in een kerk in het oosten van Montreal een brief van de hand van Cross werd gevonden voerd._werd gisteren aangetroffen in Britse handelsattaché deelde daarin mee dat het hem goed ging. Bij de brief was een communiqué van de ontvoerders dat de eisen voor het losgeld (500.000 dollar) en vrijlating van 23 politieke gevangenen ook na de dood van Laporte onveranderd zijn gebleven. Gewaarschuwd werd dat Cross om het leven zal worden gebracht als ze niet spoedig zouden worden ingewilligd. de kofferruimte van een auto die in de buitenwijken van Montreal was geparkeerd. De ontvoerders hadden hem een kogel door het hoofd ge schoten. De moord werd in de vroege och tend vla een anoniem telefoontje bekendgemaakt aan een .Franstalig radiostation. Daarop waren politie en militaire eenheden naar de aangege ven plaats, het vliegveld St. Hubert ten zuidoosten van Montreal, gegaan. Het duurde echter nog enige uren voordat men de kofferruimte durfde openen omdat de vrees bestond, dat in de auto een bom was verstopt. Aanvankelijk scheen de ontvoerings- In september en oktober hebben wij over het weer echt niet mogen mopperen. Vele mooie dagen, die ons bijna deden vergeten, dat het herfst is en ive de donkere dagen met flinke stappen te gemoet gaan. Maar de stevige wind, die gisteren snel opstak en de donkere wolken, die samentrokken hebben die il lusie verstoord. De bladeren werden woest van de bomen gerukt. Ook in het weer is het nu toch herfst geworden. „Een herverdeling van de luchtdruk boven Europa" noemen de weerprofeten uit De Bilt zoiets. Het werd de inleiding tot een aanzienlijk ruwer type herfstweer in onze omgeving. En de voor uitzichten zijn nauwelijks gunstiger. Het stormveld om vatte vanochtend een groot deel van noordwest Europa. En inmiddels ontwikkelde zich bij IJsland alweer een nieuwe storing. Verwacht wordtdat deze het komende etmaal dicht bij ons in de buurt zal komen. (Foto LD/Holvast) De problemen binnen de Poli tieke Partij Radikalen demon streren opnieuw de rooskleurige toestand voor de huidige rege ringscombinatie. Vorige week hebben de woordvoerders van de confessionele partijen in de Tweede Kamer het D'66-initiatief voor een gesprek tussen D'66, PvdA- en KVP-leden bekwaam afgegrendeld. Met grote nadruk hebben Biesheuvel en Schmelzer erop gewezen hoever de christen democraten al gevorderd zijn met hun samenwerking. Steunend op een comfortabele kamermeerder heid gaat het kabinet-De Jong aan de laatste' loodjes beginnen. De PPR heeft dit weekeinde besloten door te gaan, maar de twijfel in het kamp van deze jonge partij is toegenomen. Een eventueel verdwijnen van oud- minister Bogaers, een der oprich ters en nog steeds een zeer emi nent politicus, zou een grote slag zijn. Voor de oppositie zijn de voortekenen in het zicht van de verkiezingen van volgend jaar be slist niet al te gunstig. 18 PAGINA'S LEIDEN In het Hoogheem raadschap Rijnland is het meren- i deel van het oppervlaktewater voort durend ongeschikt als zwemwater of onbetrouwbaar in verband met de sterk wisselende kwaliteit. De enige plaatsen waar men nog wel in „open water" kan zwemmen zyn de grote Dat blijkt uit de antwoorden van sche zuivering overleefd hebben als- Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land op een reeks vragen over het zwemverbod, dat de gemeente Alke made heeft afgekondigd voor het Braassemermeer, de Kagerplassen en de Rijpwetering. Geconstateerd wordt dat zich met het seizoen grote kwali- Zuidhollandse meren, als de Ka- teitsverschillen in het water voordoen gerplassen en het Braassemermeer. j maar dat een intensieve en jaren lange controle noodzakelijk is om J Wel geldt dan de waarschuwing dat de omgeving van woonboten en j plaatsen waar afval- en polderwatcr j geloosd worden gemeden moeten I .worden. Ook in perioden met een I snelle doorstroming van het water moeten de zwemmers oppassen. UTRECHT (GPD) Minister Klompé is van mening dat er in Brazilië terreur is en schending van de rechten van de mens. Zij vindt dat de Nederlandse regering („met een christelijke signatuur") dat niet zonder meer mag laten passeren, maar druk moet uitoefenen op de Braziliaanse regering. De minister zegt ook dat dat al herhaaldelijk is gedaan, maar dat haar collega Luns noch met het ontbieden van de Braziliaanse am bassadeur noch met een poging om de kwestie in de VN. op de agenda te krijgen succes heeft geboekt. In de V.N. wilde geen enkel land hier aan steun geven. Minister Klompé heeft dit ver klaard in een interview met Ruim Zicht, het weekblad van het Neder lands Katholiek Vakverbond. Zij blijkt ook, als lid van de pauselijke commissie „Rechtvaardigheid en vrede," rechtstreeks betrokken te zijn in besprekingen over „de ver volgingen, arrestaties en folteringen in Brazilië." Deze commissie heeft in maart een scherpe verklaring uit gegeven. De minister heeft, evenals de heer Luns en nog andere bewindslieden de zaak in het Nederlandse kabinet ter sprake gebracht. Zelf heeft zy dezer dagen besloten dat Nederland, even als vorig Jaar, niet zal meedoen aan de internationale Biennale voor beel dende kunst in Sao Paulo (Brazilië). Zij somt op dat het stoppen van ont wikkelingshulp geen zin heeft, want Brazilië krijgt die niet; dat men de hulp via de missie niet kan stoppen want dan treft men alleen de arme bevolking, en dat het stoppen van het zenden van vrijwiliigersteams hoofdzakelijk een zaak van particu lier initiatief zou moeten zijn. ,,wy zijn bijna het enige land in Europa dat dit doet" (actievoeren te gen het Braziliaanse beléid), aldus minister Klompé, „dat is niet erg, maar het verklaart waarom wij zo weinig effect hebben." daaruit vergaande conclusies te trek ken. Ook bestrijden GS dat de kwa liteit van het water de laatste tijd sterk achteruit is gegaan. „De resultaten van het onderzoek van de gemeente Alkemade en die van het veel uitgebreider onderzoek van het Hoogheemraadschap Rijn land duiden geenzins op een algehele achteruitgang. Het water bij het be- monsteringspunt in de Rijpwete ring was van het begin van de be monstering af van slechte biologische kwaliteit", aldus GS. „De chemische analyses duiden op een zekere verschuiving van het bio logisch evenwicht in ongunstige zin. De Kagerplassen en het Braassemer meer zyn echter chemisch weinig of niet vervuild en de resultaten van de sinds 1960 uitgevoerde analyses duiden niet op een toenemende ver vuilingsgraad". Het provinciaal bestuur merkte verder op dat alles in het werk wordt gesteld om te voorkomen dat nieuwe lozingen van enige omvang, zelfs van gezuiverd afvalwater op de recreatie- meren wordt toegelaten. Door riolering en verplaat sing van lozingspunten moet de hy giënische kwaliteit van wateren die voor de recreatie bestemd zijn wor den verbeterd. Een tot dusver in de provincie nog nauwelijks toegepast methode is volgens GS het chlore ren van gezuiverd afvalwater, waardoor de kiemen, die de chemi- Voor de ontdekking van het lichaam van Laporte had Cuba nog geprobeerd te bemiddelen. De premier van Quebec Bourassa bood de ont voerders aan met de twee gijzelaars op een bepaalde tijd naar een brug in Montreal te komen. De brug zou voor de gelegenheid tot een deel van het grondgebied van het Cubaanse consulaat worden verklaard en dus exterritoriaal gebied. De ontvoerders zouden dan met de gijzelaars een vrijgeleide voor hun reis naar Cuba hebben gekregen. Zo gauw als ze daar waren aangekomen zouden ze worden vrijgelaten. De moord op de 49-jarige minister Laporte heeft de wereld ernstig ge schokt. De Canadese premier Tru- deau sprak van „een gruwelijke daad gepleegd door een lafhartige moorde naarsbende". Laporte is dit jaar het vierde slachtoffer van stadsguerrilla- stryders die met de ontvoering van min of meer belangrijke persoonlijk heden druk op de regeringen willen uitoefenen. :t. Opgemerkt wordt dat i brouweryafvalwater ri 11 T7^T1 1QQT* rband met de vestiging U.UJXiCIlU. Judl nog gedood worden. Tenslotte zeggen GS dat bij de plannen voor concentratie van ver- werking van het afvalwater van de Leidse agglomeratie rekening zal T worden gehouden met de ervaringen I nrl p n o die zijn opgedaan met 't Haagse zee- ('UL11 J_ tCUc leidingsproject. Opgemerkt wordt dat de lozing van urgent in verband van Heineken in Zoeterwoude op oppervlaktewater een aanmerkelijke VOOT" .OMITTI LllC belasting met zuurstofonttrekkende LA111.U Llo stoffen betekent, maar dat het geen ™nbeev™nszlekteverwelt'tendeUe" naar Amerika NEW YORK (AP) Een graf steen. die in 1885 in de Amerikaan se staat Tennessee werd gevonden, bevat aanwijzingen, dat Amerika ze ker duizend jaar vóór Columbus ont dekt werd door Joden, die na de Joodse nederlagen in 70 en 135 van onze jaartelling voor de Romeinen gevlucht waren, aldus prof. Cyrus Gordon van de Brandeis universiteit in New York. Bedoelde grafsteen werd in 1894 door het Smithsonian Institute gefotografeerd maar bij publikatie op zijn kop afgedrukt, waardoor niemand de betekenis kon begrijpen De steen, gevonden op een graf vaji negen personen en nu nog steeds in het museum, bevat vijf lettertekens, die overeenkomst ver-1 tonen met het Schrift van Kanaan Vertaling levert de tekst: „Voor het land van Judah" aldus Gordon, die er verder op wijst, dat in het oos ten van Tennessee een bevolkings groep woont, de Melungeons, die geen raskenmerken van negers of Indianen vertoont, maar van het Kaukasische ras. zij het niet van de Angelsaksers. De Melungeons. aldus Grodon, zyn afstammelingen van een volk uit het gebied van de Mid dellandse Zee en zij geloven zelf, dat zij ongeveer tweeduizend jaar vóór Columbus met schepen naar Amerika zijn gekomen. UTRECHT 'ANPi „De werk gevers riskeren een nieuwe grote ha venstaking als het roer niet omgaat. En ze scheppen mogelijkheden tot agitatie voor groepen, die revolutie willen". Dit zegt de heer A F. Jentjens, voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel in Ruim Zicht het blad van het NKV. Volgens hem blijft de grond voor conflicten in de Rotterdamse havens levensgroot aanwezig, zolang de werkgevers pro beren alle problemen te bestrijden met het geven van meer geld aan de werknemers. Als voornaamste punten noemt hy aandacht voor de oudere werknemers, inspraak van de werk nemers in de werktijden en mede zeggenschap in de ondernemingsra den. De heer Jentjes vindt dat het de bonden ontbroken heeft aan duide lijke actiemodellen. Daar moet ver andering in komen. Roodenburg-doelman Mat Keere- weer werd de held van de Leidse voetbalzondag. „Keereweer speelde gelijk tegen UVS", zei de blauw witte trainer Piet Kantebeen vol waardering na afloop van het „he te" stadsduel. In groter verband verrast ADO nog steeds vriend en vyand. De Hagenaars gaan heel trots alleen aan kop in de eredivisie. De voet balliefhebbers vragen zich alleen af hoelang dat nog kan duren. Dit en nog veel meer meer kan men vinden op niet minder dan zes SPORTPAGINA'S Om nog even dicht bij huis te blijven: „Kunst en Genoegen" heeft met veel genoegen heel kunstig een eigen repetitielokaal in elkaar ge timmerd. En het jeugdcentrum ,,'t Camp" deed ook al aan zelf werkzaamheid STADSPAGINA De Politieke Party Radikalen heeft het moeilijk. Heel moeilijk PAGINA 5 De Fransen verwijten de Cana dese premier Trudeau. dat hy ge bruik wil maken van de moord «p minister Laporte. En in het Itali aanse plaatsje Reggio is het nog steeds niet rustig PAGINA 13 De beiaardklanken .die zaterdag middag met vaardige handen in concoursvorm over de hoofden van winkelend Leiden werden uitge strooid, worden door onze muziek- recesent gezien als een klop op de Leidse deur PAGINA 15 Uit het Leidsch Dagblad van 19 October 1870: - Met bijzondere ingenomen heid vernemen wij. dat het muziekcorps der d.d schutte rij alhier in de gelegenheid wordt gesteld, zes Heeren concerten te doen plaatsheb ben. De prijs voor deze zes concerten is bepaald op f 2.49. Advertentie. Aardappelen- berigt Op heden aangekregen een lading puik-beste Brielse zand-aardappelen. die voor 24 cents de 5 kop en f3.50 per mud gelost worden aan de aardappelenmarkt. Ouden Singel bij Jvan Leeuwen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1