België bezorgd over Paola, icheidingsgerucht ontkend SITUATIE IN REGGIO GESPANNEN Nasser steunde de Palestijnen VEL GNIEIL ROMANTICO CAVAL1ERE Dl PAOLA? Vernieuwing van Spaanse bonden: kleine correcties Italiaanse persfoto s onthullen huwelijksdrama Verkoeling Nieuwe uitbarsting niet denkbeeldig TEGEN KONING HOESSEIN #*DRAKA Ingrijpende reorganisatie van Engelse landsbestuur Nobelprijs geneeskunde voor drie geleerden Troef Negatief yjUJDAO 16 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van een medewerker) AMSTERDAM <GPD> Het elgische koninklijke huis maakt ernstige zorgen over het ge- van prinses Paola, de echt- Dote van 's konings broer Prins loert. Naar verluidt zou Koning «dewijn zijn nogal luchtharti- en wispelturige schoonzuster enige malen tot de orde ibben geroepen en zou hij zelfs dreigd hebben haar uit de derlijke macht over haar tien- rlge zoon Prins Philip te zetten, kleine prins is nl. de waar- lijnlijke troonopvolger daar het oinklijk paar zelf geen kinde- heeft. Paolo zou van haar reeds meermalen gedreigd bben zich met haar kinderen orgoed in Italië te vestigen. Ingewijden wisten reeds geruime dat er tussen Albert en Paola verkoeling was opgetreden* Se- meer dan een jaar brengt de steeds langere perioden door haar geboorteland Italië. Het of- iêle excuus hiervoor is dat zij het Igische klimaat slecht kan verdra- het woord „klimaat" slaat niet alleen op het weer! Paola ft zich nooit goed kunnen aanpas- aan de wat ouderwetse en stijve [•jette zoals die by het Belgische nog in gebruik is. Ook heeft zij blijk gegeven over te lopen van ipathie voor de Belgen. In tegen- [ing tot haar schoonzuster. Konin- Fabiola. heeft zij nooit ernstig de eite genomen om Nederlands te n. de moedertaal van de meer heid der Belgen. Met haar meest nÜante glimlach heeft zy steeds *erd geen aanleg voor talen te ben, alhoewel zij vloeiend Frans ingels spreekt st Belgische publiek heeft echter veel gemerkt van de verwyde- tussen het prinselijk paar. Van tot tyd verschijnen er foto's van prinselijk gezin in de kranten die het bewijs moeten leveren van elijk geluk. Voor officiële gele- leden, waarbij het paar aanwe- moest zyn, kwam Paola eenvou- even naar Brussel overwippen, feit dat zij dan zeer discreet de ende dag weer vertrok, viel in geheel niet op. Wel -hebben zeer Belgen zich in de loop der ja- vreselijk geërgerd aan de weinig taklijke gewoonte van het prinse- paar om op elke officiële gele- leid tenminste twintig minuten te te komen. Er is iets mis au zijn kant reist Prins Albert en bezoekt hy graag vrienden kennissen in Parijs en Amster- Plotseling is het Belgische pu- er nu echter achter gekomen, er iets niet in de haak is met het selijke huwelijksgeluk. De kwes- is in de openbaarheid gekomen een paar foto's welke een Fran- lotograaf op 21 september op het [veld van Nice heeft gemaakt, die foto's staat Prinses Paola; onder de naam mevrouw Le id reisde, samen met een ge- rde man. Paola die zeer boos de indiscrete fotograaf, heeft tevergeefs geprobeerd de lucht- enpolitie të overreden de film in sg te nemen. iter bleek dat de prinses samen haar bebaarde vriend op weg naar Sardinië, waai- het paar lo- - "de in de villa van de graaf An- J d'Assche. In België maar ook ^1 Italië en Frankrijk begon men toen af te vragen wie de man de baard eigenlijk was. Enig b*mrk bracht aan het licht dat om de bijna veertigjarige t-Adrien de Mun; hij is ge iden en vader van een vijftien- Ie zoon Hij woont in Parijs in de Marbot 4. Hij is een graag ge- e en bekende figuur in de nacht- i van de Champs Elysées en it Germain des prés. Hij komt geregeld in Brussel waar hij al- in het Hilton hotel logeert, diwel onmiddellijk na het bekend len van de logeerpartij op Sar- begonnen geruchten te lopen de prinses aan haar zwager toe ging voor echtscheiding had ge- !gd. Kringen die innauw con- net het hof staan, zweren even- dat dit absolute nonsens is. Zij t® aan dat er van een echt- dding nooit sprake kan zijn, niet omdat het Belgische konink- buis rooms-katholiek is, maar omdat Albert en Paola de eerste lijn voor opvolging zyn. De voor merendeel r.-k. Belgen zouden li nooit genoegen nemen met een cbelden koning op de troon. dai ««oor* «m wrfUr grauüi Mrvaie ch« ntwuin aitrj i offne lil'iw,Mlr ts t«# («AWetiaOT,, msixmt nandiai» dtüa 'Wi MM Wt»-** h ««(«-ton fur.:* CS Puil tttkj u prmtipnu, cm Kit» a «km ftU if ■mw» w< «ruM. «m u» «t»tï s «e») IMftot» MM .1 «PMMtict Uman-t i tw»l> i i'i»w llinilhl «cmOuwwm tatMrt» rt*a*Kitn ia eetm sto i Mg! tos» w.-sp f sutofe» MttoMforBXM ai MMnél Prinses Paola, echt genote van Pri7is Al- bert van Luik (de broer van Koning Boudeivijn) heelt volgens het Ita liaanse weekblad „An- nabella" onlangs een vakantie doorgebracht op Sardinië in gezel schap van een zekere Albert de Muneen Pa- rijse „playboy". Het blad publiceerde ook een foto (zie hiernaast) van het paar, terwijl het vertrouwelijk ge armd liep. De kop bo ven het artikel luidt: Wie is de romantische cavalier van Paola?". fouw vrijgelaten De eerste l Sardinische bandieten ontvoer- ,nf(i Assunta Gardu, is gisteren r haar ontvoerders vrijgelaten, fachijnlyk heeft haar man, voor- k vice-voorzitter van het parle- het losgeld van 25 miljoen lire WOO gulden) betaald. Onder de van Sardinië had de ont van een vrouw grote veronc- Miging gewekt. CAIRO (Reuter, AFP) Wijlen president Nasser van Egypte heeft vorige maand tydens de burgeroor log in Jordanië de Palestijnse coin- mandostrijders gesteund door ze met vliegtuigen de drie Palestynse batal jons te sturen die normaal aan het Kuezkanaal gelegerd zijn. Ook lever de hy ze wapens en munitie, en drong hy er op verzoek van de Pa lestynse leider Arafat by de Sowjet- Unie op aan, druk uit te oefenen op Amerika niet tussenbeide te komen. Deze en andere onthullingen zyt. gisteren door de Egyptische minister van Voorlichting, Mohammed Heikal, gedaan in "het blad Al Achram. waar van hij hoofdredacteur is. In een artikel over de laatste 24 uur van Nassers leven schreef hy, dat de president kort voor de sluiting van het vredesakkoord in Cairo tussen Arafat en Koning Hoessein, de Pa lestijnse leider er nog eens op ge- j wezen had dat Egypte zelf niet mili tair kon ingrijpen omdat dit inter- j ventie zou uitlokken „van buiten- landse machten die op dat moment zitten te wachten". Arafat stribbelde tegen, verklaarde dat hy geen ver trouwen had in de Jordaniërs en dan maai- liever tot een strijd op leven en dood overging, maar Nasser wisi hem tot andere gedachten te bren gen. „Ik heb me de laatste dagen uitgeput om u te beschermen terwij) ik best een gemakkelijker weg haa kunnen kiezen door een krachtige verklaring van st>eun uit te geven, u een radiostation beschikbaar te stellen om de Koning (Hoessein) te zeggen wat u maar wilt En dan rustig te gaan zitten en toe te kij - ADVERTENTIE de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" i ken. Maar dat kan ik niet met myn geweten en verantwoordelijkheid m I overeensteming brengen", zo had de Egyptische president verklaard. Volgens minister Heikal, die zeer bevriend is geweest met Nasser, was I het tijdens de vredesonderhandelin gen in Cairo zo heftig toegegaan, dat er even sprake van was geweest Ko ning Hoessein, Arafat en het Libische staatshoofd kolonel Khaddafi alle drie met een revolver uitgerust te ontwapenen. „Een verschrikking" Prinses Margaret in midi is „een ramp een verschrikkelijke fout", zo jam meren de Britse bladen. Volgens de kroniekschrijver Jean Rook zag zij er in haar nieuwe kledij (zie foto ia LD. van gisteren) uit als een propje. De „Sun" ging nog verder en schreef dat „modieus zijn goed is, maar dat men zich niet belachelijk moet ma ken". Taifoen: 200 doden Een wervel wind welke twee dagen lang de Phi- lippynen heeft geteisterd, heeft zeker 200 levens geëist, terwijl tienduizen den mensen dakloos zyn geworden. Washington Vijf uur voor zijn dood schreef Nasser nog een boodschap aan Nixon, waarin hij de Amerikaanse president verzekerde aat Egypte nog steeds streefde naar een vredesregeling voor het Midden-Oosten op basis van de resolutie van de Veiligheidsraad uit 1967. Het kabaal om de raketten aan het Suezkanaal was onlogisch, aldus Nasser. Wanneer Israël van plan was zich uit alle bezette gebieden terug te trekken, had het niets van de ra ketten te vrezen, zelfs al zou Egypte die hebben geïnstalleerd. En was Is raël dat niet, van plan dan was het de plicht van Egypte, als de raket ten al niet waren opgesteld, daartoe onmiddellijk over te gaan, zo schreef Nasser. De boodschap was door Hei kal overhandigd aan Elliot Richard son, de Amerikaanse afgezant by de begrafenis van Nasser. LONDEN (GPD) Het overbe laste Britse regeringsapparaat zal grondig worden gereorganiseerd en ingekrompen met als algemeen doel „minder regering, oetere regering uitgevoerd door een kleiner aantal personen". Allemaal volgens de nieuwe conservatieve filosofie, die tydens de verkiezingscampagne zo'n grote rol heeft gespeeld. Zes departementen zullen verdwij nen en er komen twee overkoepe lende superdepartementen, zodat de overheidsmachine beter zal kunnen functioneren in een nieuwe, enigs zins Amerikaanse regeringsstijl. Een belangrijke vernieuwing is dat premier Heath de beschikking zal krijgen over een speciale staf van politieke en technische adviseurs die voortdurend in contact zullen staan met de diverse departemen ten en die alle leden van het kabi- net zullen voorzien van gedetailleer- de informatie welke het nemen van beslissingen aan de top zal verge makkelijken. Deze nieuwe groep bij zondere medewerkers van de pre mier, die onder zyn toèzicht zullen werken, zal behalve uit ambtena- naren waarschijnlijk ook bestaan uit wetenschapsmensen, economen, so ciologen, ingenieurs, ecologen, za kenlieden en andere categorieën spe cialisten. REGGIO Dl CALABRIA «AFP. AP) De situatie in de Zuiditali- aanse stad Reggio di Calabria, waar het nu al 3 maanden achter elkaar telkens opnieuw tot bloedige con frontaties komt tussen politie en be togers, blijft ook na het politieoptre den van de afgelopen dagen uiterst gespannen. Bij onlusten deze week raakten vier politiemannen ernstig gewond door schoten van de demon stranten, die het niet kunnen ver kroppen dat hun stad niet de hoofd stad van provincie Calabrië is gewor den maar het veel kleinere Catan- zaro. Ook in de laatste plaats kwam het gisteren tot ongeregeldheden tussen jongelui en de ordebewakers. De groepen Jongeren, die bang zyn dat Reggio na de opstand daar alsnog provinciale hoofdstad wordt, trach ten provinciale en regionale be stuursgebouwen te bestormen en barricaden op te richten. In de na burige stad Lamenzia Terme ont ploften drie bonnen. Terug De politie in - Reggio slaagde er gisteren weliswaar in de belangryk- ste straten van de stad terug te ver overen op de demonstranten maar de kern van het verzet bleef, ook na dat de betogers zich grotendeels had den teruggetrokken achter de barri cades in de wyk Sbarre, ongeschon den. De politie ruimde gisteren een groot aantal barricades op maar waagden zich nog niet aan een be storming van de versterkte wyk. Wel rekende ze af met diverse groep jes sluipschutters die overal rond en in de stad het vuur op de ordebe wakers openden. Twee politle-eenheden van totaal tweehonderd man kwamen onder vuur te liggen toen ze laflgs de kust weg naar het noorden oprukten om de verkeersverbindingen met de rest van Italië te herstellen. De agenten bestormden de heuvels en arresteer den elf mannen die beweerden aan het jagen te zyn. Tien van hen werden later vrijgelaten. Dood „Dood aan hen die zich overge ven", het is deze leus die het devies was van de aanhangers van Musso lini tydens de republiek van Salo <1943-'45) en die nu sinds een week is aangeplakt in alle straten van Reggio. Het is ook deze leus die ge- STOCKHOL M(AP) —De Nobel prijs voor de geneeskunde is gisteren gezamelyk toegekend aan de Engels man Bernard Katz uit Londen, de Zweed Ulf von Euler uit Stockholm en de Amerikaan Julius Axelrod uit Bethesda, Maryland. De prys werd hier toegekend voor hun ontdekkin gen op het gebied van de werking van het zenuwstelsel en in het byzon- der van de wyze waarop impulsen door de zenuwcellen worden doorge geven. Sir Bernard Katz, die in 1911 in Leipzig werd geboren is hoogleraar in de biofysica aan de universiteit van Londen. De Amerikaanse prijs- winnaar Julius Axelrod is hoofd van de farmacologische afdeling van het Nationale Instituut voor geestelyke gezondheid in Bethesda. Von Euler is een medewerker van het Karolins- ka Instituut in Stockholm, da tde Nobelprys voor de geneeskunde toe kent. noegzaam bewyst hoe vastbesloten de bevolking van Reggio is zich te organiseren voor een voortzetting van het verzet. De byna tienduizend carabinieri, politieagenten en leden van orde troepen staan voor enorme moeiiyk- heden by het formeren van een doel matig netwerk in een stad die een schynbaar onontwarbare chaos vormt De stad is volgepropt met de maar half opgeruimde resten van barrica des, opgebouwd uit de meest uiteen lopende materialenomvergeworpen auto's, omgetrokken of afgezaagde telegraafpalen, stoelen, oude tafels. Hier en daar ziet men nog de res ten van barricades van gewapend beton. Gelegen op een klein soort voorge bergte dat uitsteekt in de Straat van Messina is Reggio di Calabria sinds de middeleeuwen een belangryk cen trum geworden voor het politieke, economische en religieuze leven in Italië. Na de aardbeving van 1908, die Messina aan de overkant van de straat volledig wegvaagde, heeft het byna geheel herbouwde Reggio zich voortdurend ontwikkeld en daar mee in feite ook de bestempeling tot regionale hoofdstad bevestigd. Er bestaat thans geen twfjfel aan dat de 100.000 inwoners van Reggio bereid zyn het recht van hun stad te verdedigen om, in tegenstelling tot de uitslag van de verkiezingen van 7 Juni, de echte hoofdstad van het autonome district Calabria te wor den. In Reggio gaat men ervan uit dat er geen enkele steekhoudende reden was om als zodanig Catanza- ro te kiezen, een stad met een be volking van 50.000 zielen die econo misch gezien veel minder belang rijk is. ADVERTENTIE Voor enkele centen méër per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Het regime van generaal Franco heeft de tekst bekend gemaakt van het wetsvoor stel ter vernieuwing van het Spaan se vakbondswezen, dat dinsdag a.s. door een parlementscommissie be handeld en nog voor het einde van dit jaar door het voltallige parlement goedgekeurd zal worden. De vernieu wing heeft l'ang op zich laten wach ten. De huidige vakbondswet was een van de eerste wetten van het nieuwe regime na zyn overwinning in de burgeroorlog en werd reeds op 26 januari 1940 van kracht. Sinds dien zyn de voornaamste punten van het Spaanse vakbon dswezenuitslui tend officiële syndicaten (alle ande re arbeidersorganisaties zyn ille gaal); verplicht lidmaatschap (van af de allerhoogste directeur tot aan de laatste loopjongen); en directe afhankelykheid van de regering (het nationale hoofd is een minister). Hierin zal ook nu geen verandering komen. Tweeëneenhalf jaar geleden werd officieel een vernieuwing aangekon digd door middel van een congres van de staatssyndicaten in Tarrago na. dat de algemene lynen van de nieuwe wet zou aanduiden. Dat het wetsvoorstel toch opnieuw op zich liet wachten, was te wyten aan een interne machtsstrijd tussen de ver schillende sectoren van generaal Franco's regime, die zich elk in de beste positie trachtten te manoeu vreren voor een toekomstig Spanje zonder Franco. Wie dart de controle zal uitoefenen over de vakbonden, numeriek verreweg de grootste or ganisatie in het land. die over enor me economische fondsen gaat en een directe invloed uitoefent op het doen en laten van dertien miljoen werkende Spanjaarden, zal over een uitstekende machtspositie beschik ken. Het gevolg was dat de nationalisti sche sector, in zekere zin geïdentifi ceerd met de Falangisten, een nieuw vakbondswezen wilden scheppen dat weinig vernieuwingen op het gebied van praktische instellingen en vrij heid van vakbondsactie zou brengen, maar vooral een grotere onafhanke- lykheid tegenover het kabinet zou verkrygen. Op die manier zou een deel van het regime via de vakbon den een zekere oppositie vanuit een machtspositie kunnen voeren tegen over het administratieve deel van het regime ofwel de regering. Daar entegen wilde de neo-kapitalistische sector van het regime ook wel ge ïdentificeerd met de technocraten en de Opus Dei-leden in het kabinet, de nieuwe vakbonden een moderner uiterlyk en praktische functies ge ven. maar hen in laatste instantie onder nog scherpere regeringscontro le stellen. In oktober 1969, toen de genoemde interne machtsstryd al op het punt stond in "n kabinetscrisis uit te bars ten, speelden de nationalisten hun grote troef uit door een wetsvoorstel over het vakbondswezen bekend te maken. Het zwaartepunt daarvan lag in artikel 30 dat bepaalde dat het nieuwe vakbondswezen geleid zou worden door een voorzitter die door het staatshoofd benoemd zou worden uit drie kandidaten, voorgesteld door vakbondslieden en door het kabinet. Als bykomstigheid werd vermeld dat die voorzitter ook lid zou zyn van het kabinet als een soort minister zonder portefeuille. In elk geval leek het nieuwe vakbondswezen zo een soort onafhankelykheid te zullen krij gen. By de kabinetswisseling van eind oktober 1969, waarby de nationalis ten ofwel falangisten geheel van het tonaal verdwenen, verloor men ook dit wetsvoorstel uit het gezicht. In Spaanse arbeiderskringen, waar het voorstel met weinig enthousiasme en veel kritiek ontvangen was, hoop te men dat de nieuwe regering een verbeterde versie zou uitwerken, die een bèlangryke vooruitgang zou be tekenen. Op één punt is het nieuwe wets voorstel ontegenzeggelyk vooruitge gaan: het zwaartepunt (het hoofd van de nieuwe vakbonden) ligt niet meer in artikel 30, maar is nu naar artikel 31 verplaatst. Dit hoofd heet nu echter niet Wei- vakbondsvoorzitter met recht op deelnemen aan kabinetsbyeenkoms- ten maar is daarentegen op de I allereerste plaats een minister (mi nister van Vakbondsbetrekkingen), die als deel van zyn taak het voor zitterschap van het centrale vak- bondenbestuur uitoefent. Wat de on afhankelykheid van de staatsvak- bonden betreft is het nieuwe wets voorstel dus een achteruitgang op het voorstel van 1969. Wat het moderne iuterlyk en de praktische functies be treft, kan men wel een zekere voor uitgang bemerken, hoewel dit natuur- lyk altyd betrekkeiyk en zeker niet vergel ykbaar met het Westeuropese geheel vrije vakbondswezen is. Aan het voorstel van 1969 is nu by voorbeeld toegevoegd: A) een mogelykheid voor de werk gevers, technici of arbeiders om bin nen hun gemeenschappelijke staats- vakbond, die het gehele beroep om vat, een specifieke belangengroep op te richten, dat wil zeggen een zekere arbeidssolidariteit tegenover de werk gevers te organiseren(in minder dui- delyke vorm bestond deze mogelyk heid echter al vroeger) B) uitdrukkelyke toestemming om vergaderingen te houden over ar- beidskwesties in de lokalen van het staatssyndicaat (tot nu toe werden arbeidersby eenkomsten over loon eisen enz. vaak niet toegelaten in de officiële gebouwen) C) een officiële verzekering dat ook de voorzitters van de verschil lende beroeps vakbond en nu verko zen en niet meer zoals voorheen per decreet benoemd zullen worden. Het wordt de vakbondsleden echter niet erg gemakkeiyk gemaakt, want zy mogen hier maar driemaal over stemmen en moeten dan een meer heid van drievierde van driekwart bereiken, of anders benoemt de vak bondsminister hun voorzitter naar eigen goeddunken. Ook als de helft van de werkgevers in de vakbond de ze vooorkeur uitdrukt kan de minis ter hem zo benoemen. Tenslotte heeft het nieuwe wets voorstel twee bedenkelyke negatieve bepalingen: men kan niet gekozen worden tot voorzitter van een vak bond als men niet „verenigbaar" is met de „Nationale Beweging" (de staatsparty); maar het wetsvoorstel maakt niet duideiyk door wie of hoe zoiets bestemd wordt; en vak bondsorganisaties op welk niveau dan ook kunnen door de minister op geheven worden als zy in stryd zijn met de principes van de nationale beweging of met „de doelstellingen van de nationale gemeenschap", het geen evenmin duiaelyk gemaakt wordt in het wetsvoorstel. Al met al zal de parlementscom missie hard moeten werken. Het wetsvoorstel bestaat uit 59 artikelen en 10 bykomstige bepalingen en er zyn meer dan duizend amendemen ten tegen in gediend, die elk meer dere correcties voorstellen. Niettemin acht men het algemeen zeker, dat de regering er in zal slagen haar nieuwe voorstel nog voor het einde van dit jaar in een wet om te zetten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7