Woonoord bleef lang onrustig mooi zijn in zuivep scheerwol Zijn we dan zo staatsgevaarlijk?'' Aanvoerders jeugdteams ontvingen medailles Onderzoek levert arrestanten en wapenvondst op litèïte ff KANTINE VAN UVS Wereldbeker voor Mars-Flandria Fusie van HZC en De Robben Linda de Boer beste zwemster u vindt het bij LEIDEN Ton Sijbrands nog ongeslagen lour 1971 gaat in Mulhouse van start "Zuiver scheerwol" kam- garen mantel in de nieuwe "juist over de knie" lengte. Behaaglijk en blijvend mooi, ook de kleuren. In auber gine,zwart, bruin en marine, maten 38-44 10075 flüjDAG 16 OKTOBER 1970 LFTDSCTT DAGBLAD PAGINA 21 (Van onze speciale verslaggever) CAPELLE AAN DEN IJSSEL (GPD) Capelle aan Jen IJssel is een verantwoord ingericht woonoord voor Rotterdamse werkkrachten. Tegen 9 uur s morgens zijn Je mannen naar het werk en de kinderen naar school. De winkeliers beginnen aan een nieuwe dag. De speelplaatsen met beton vol gaten en dode boomstronken zijn g verlaten. Maar dan trekken ruim duizend behelmden en bewapende mannen door het dorp, op weg naar een bocht in de IJssel. Binnen vijf minuten is dat beeld totaal veranderd. Het woon- jord wordt hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Over de smalle paden rijdt een geluidswagen die in het Maleis zegt U moet rustig in uw huizen blijven, u mag uw huis niet ver laten. U moet niet proberen ons te overrompelen". Eenzijdige oorlog Een paar honderd meter verder poden de toegangswegen tot het (jnp afgesloten. Door 11 pelo- 5ns marechaussee (372 man), com- tóet met 8 tanks. Het is een eenzij ge oorlog, van een grote overmacht peen heel klein stukje Nederland: hulzen, een kantoortje, een hou- o kerk en een gemeenschapshuis, De zandauto's die zoals elke dag rer de dijk af en aan moeten rijden, crden telkens grondig doorzocht, op aid-Molukkers. Intussen zijn in alle t huizen tegelijk 8 mannelijke en ouwelijke agenten en rechercheurs óe de bewoners „in bedwang" te «den zoals later de Rotterdamse ficier van justitie mr. Van der oeven het zou uitdrukken en de jjzen te doorzoeken op wapens. Mevrouw Nussy op nummer 325 pijpt er niets van. Ze komt haar is uit om uitleg te vragen, maar verstaat alleen maar Maleis. Via n buurjongen die als tolk fungeert, nelt ze later: „Ze heben me ge- jopt en geslagen, met hun schoen geweer, m'n huis in. Ik wilde itellen dat ik niets in huis had". Overigens had mevrouw Nussy wel lelijk wat in huis, behalve de vis- vogeltjes en een kapitale radio Atletiek Ian Stewart en Rose- iry Stirling, Schotlands gouden idaillewinnaars op de Gemene- itspelen, zijn door de Bond van tse atletiekjournalisten gekozen de Britse atleten van het jaar. trart (21), won op de spelen de 0 meter in een Europese record- I. Hij versloeg op die afstand de nyaan Kipchoge Keino, Olym- ch kampioen op de 1500 meter, stmary Stirling veroverde het id op de 800 meter. IJshockey Den Bosch ft de thuiswedstrijd tegen de Til- gse ijshockeyclub „Trappers", eerste duel van het toernooi om „Coupe Brabaint", met 10-3 ge inen. Er waren 2500 toeschouwers. en tv-ontvanger. Ze zegt: „Ze zijn ongeveer 4 uur in huis geweest; ze hebben zelfs die vaas met bloemen ondersteboven gehaald. En ze hebben mijn man meegenomen. Ze hebben wel wapens gevonden, en die waren niet van hem. Hij had ze afgepakt van anderen, omdat hij bang was dat die de twee pistolen zouden ge bruiken. Alles hebben ze overhoop gehaald. Ach, bang ben ik niet, maar ik heb nog nooit zoiets meegemaakt". De heer Nussy blijkt een van de 15 die in de loop der uren voor ver der verhoor worden afgevoerd. De mensen zitten in hun barakken Door hun ramen zien ze 625 man door hun kamp lopen. Ze zijn bezet. Niet helemaal onverwacht. Een Zuid- molukker na de bezetting: „We had den wel zoiets verwacht, niet van daag. En zeker niet met zoveel men sen, meer dan duizend heb ik ge hoord. Zijn we dan zo staatsgevaar lijk? Waarom hebben ze ons destijds hier gehaald?" Bekogeld Om drie uur 's middags wordt de bezetting opgeheven. In twee colon nes verdwijnt het bezettende leger, op of in 85 voertuigen. De groep journalisten die daarop en-masse het kamp binnen wil, wordt bekogeld met stenen en flessen. Later blijkt dart; de bewoners dachten, dat. na het vertrek van de geüniformeerden nu een groep rechercheurs in burger de zaak nog eens dunnetjes over kwa men doen. De stemming onder de jongeren de meeste mannen zijn nog steeds niet thuis is fel. Een van hen: „Wat maken ze allemaal voor pa niek? Als ze normaal met 20 man politie of zo gekomen waren, of eerst met de burgemeester hadden gepraat en daarna met de kampraad, dan was er niks aan de hand ge weest". Als de gemoederen wat gekanali seerd zijn, komt Frida Tomasoa (22) aan het woord, voorzitster van de plaatselijke afdeling van de vereni- Zuidmolukse jongelui tonen het resultaat van een grondige huis zoeking. Ook onder de vloer werd naar wagens gespeurd. ging van Zuidmolukse jongeren: „De telefoon was afgesloten, we konden niet naar buiten bellen, maar iemand heeft een film van het gebeuren ge maakt. We zullen er vanavond over spreken. Kijk. huiszoeking is volgens de Nederlandse wet wel verplicht, maar de manier waarop ze het hier gedaan hebben, met duizend man, tanks, helikopters; dat is een be lachelijke vertoning. Dat zullen de Jongeren ook niet nemen". Laffe daad In het woonoord zelf is het onrus tig. Tot diep in de avond. Het kamp is bezet geweest, terwijl de mannen van huis waren. Dat wordt een laffe daad genoemd. Mr. Van der Hoeven had het juist „strategisch zeer be langrijk" genoemd. „We wilden het zo rustig mogelijk houden". Dat heeft hy dan zij het met vertraging niet bereikt. De Nederlandse Zuidmoluk- kers zijn diep geschokt Frida Toma soa zegt: „Hoe we dat zullen laten blijken, dat zullen ze nog wel mer ken". Een opperwachtmeester in Capelle aan den IJssel zei gisteravond laat: „Ik zit te beven op mijn stoeltje". Hij meende het. ROTTERDAM «GPD, ANP» De I politie heeft in het woonoord voor Ambonezen „IJsseloord" gearresteerd de 40-jarige P. C. Th. en de 36-jarige N. U., de landelijke voorzitter en se cretaris van het KPK, de ordedienst I van de Zuidmolukse eenheidspartij. Zij worden ervan verdacht de actie i tegen de residentie van de Indone sische ambassadeur, tezamen met enige anderen, te hebben voorbereid en georganiseerd. Bij het onderzoek in het kamp werd een vrij aanzienlijk aantal vuurwapens en andere verboden wa pens, alsmede munitie aangetroffen en in beslag genomen. Dit heeft de officier van justitie in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoe ven, meegedeeld. Hij zei voorts: „Bij het onderzoek voor deze actie is gebleken dat men aanvankelijk van plan was niet al len de residentie van de ambassa deur te bezetten, maar eveneens de Indonesische ambassade in Den Haag en het consulaat-generaal in Am sterdam. Op het laatste moment Ondanks overheersing Merckx PARIJS (ANP) De wielerploeg Mars-Flandria heeft dit jaar de wereldbeker voor ploegen gewonnen. Hoewel de NederlandsBelgische renstal, waarvoor onder andere de gebroeders De Vlaeminck. Joop Zoe temelk en de wereldkampioen op de weg Monseré rijden, in de ronde van Lombardije geen enkel punt vergaarde, legde zij toch onbedreigd beslag op het kleinood. De winnaar van het vorige jaar, Faemino, ein digde ondanks de overheersende rol van Eddy Merckx dit seizoen op de tweede plaats. Eindstand1. Mars-Flandria 102 pnt., 2. Faemino 70 pnt., 3. Salvararri 69 pnt., 4. MannGrundig 59 pnt.; 5. Bic 42 pmt. heeft men echter besloten zich tot de residentie te beperken." In de nacht van 30 augustus en de daarop volgende nacht zouden de be zetters zich in IJsseloord hebben ver zameld. Volgens de officier van jus titie zou de actie daar in alle fines ses zyn geregeld en werden de wa pens in hetzelfde kamp uitgereikt, in het bijzonder door de nu gearres teerde verdachte P. C. Th. Grote macht nodig Omdat in het woonoord de wapens waren uitgereikt, is de vorige week besloten de arrestatie van de twee verdachten te combineren met een onderzoek in het woonoord naar ver boden wapens. Mr. Van der Hoeven: „Wil men een dergelijk onderzoek op de juiste wyze uitvoeren, dan is het noodzake lijk dat in alle panden tegelijkertijd een onderzoek wordt ingesteld. Daar voor moet een grote politie-macht ter beschikking zijn. Wij hebben re kening moeten houden met de mo gelijkheid dat er iets gebeurd zou zijn. We hebben daarom gewacht tot de mannen naar het werk waren en zijn toen tot actie overgegaan." In totaal 13 personen werden aan gehouden omdat zij in het bezit waren van verboden wapens. Tegen hen zal proces-verbaal worden opge maakt. De heer Van der Hoeven: irDe jus titionele gronden voor de omsinge ling waren voldoende gemotiveerd. Wij ontkennen ten stelligste dat er zou zijn geschopt en dingen bescha digd. Als er aanleiding voor zou be staan, zouden wij de andere woon oorden misschien ook moeten uit kammen, Er zijn papleren in het kamp gevonden, maar daarover kun nen wij nog geen mededelingen doen". Op de vraag, of de justitie niet on gerust was dat de actie provocerend zou werken op de Molukkers, ant woordde mr. Van der Hoeven dat waarschijnlijk de politie in alle ste den waar concentraties van Moluk kers zijn, paraat is. Uit veiligheid heeft hij niet van de politie van Ca pelle gebruik gemaakt. De politie, marechaussee en recherche is in ieder geval naar de kazerne terug gekeerd. ADVERTENTIE N Het spreekwoord „wie Pgd heeft, heeft de toekomst", I noB altijd op. Gisteravond was kus weer eens van toepassing. öe kantine van het UVS-terrein 'de Kikkerpolder, was een dertig- junioren - aanvoerders aanwezig JjJt handen van mr. dr. J. J. de de voorzitter van de Leidse van de KNVB, de medail- II ontvangst te nemen voor de hun elftal geleverde prestatie kt kampioenschap in de com- *:e 1969-1970. De uitreiking van medailles geschiedde voor het J wn de aanvoerders zelf. „om- sPrak mr. dr. de Jongh, „zij tenslotte de prestatie hebben gele verd". Na de inleiding vol anekdotes van de „dichter" van Feijenoord, Phida Wolf (voorzitter Cou wen berg die dat aanvankelijk zou doen, bleek verhinderd), mochten de Jeugdige aanvoerders één voor één de „plak ken" in ontvangst nemen. Dat wa ren de vertegenwoordigers van de elftallen: A junioren: A.S.C. al; Weteringse B. al: Randstad Sp. a2; D.O.C.O.S. a2; Lugdunum a2; L.D.W.S. al; Al- phense B. a2; Roodenburg al R.C1. al; Quick B. a3; Leidse B. al; Kou dekerk al; B junioren A.R.C. bl A.R.C. b2 S.O.S.R. b3; Spel. Lisse Mr. dr. J. J. de Jongh reikt de medaille uit aan C. Gubler van LFC. Verder van links naar rechts R. v. d. Burg (ASC), J. Hoek (Quick Boys). H. de Knikker (ARC) en S. Lolkes de Beer (ZLC). (Foto LD/Holvast) b3; Spel. Lisse b2;V.V.S.B. b3; Quick B. bl;L.F.C. bl; V.Ti. bl; Roo denburg b3; Quick B. b5; Z.L.C. bl; C junioren: D.O.SJt. cl; Rypwete- ring c2; ARC c3, Alphen c3; Teylin- gen cl; Teylingen c2; Noordwijk c3; Warmunda c2; Quick B. cl; Rijnsburgse B. c2; Randstad S,. c3; V/Ti. c2; Quick B. c9. HILVERSUM - „HZC-De Robben" Onder deze naam zullen zo goed als zeker per 1 januari 1971 de twee Hil- versumse zwemverenigingen HZC en de Robben samengaan. Precies dertig jaar nadat De Robben door de toen reeds acht jaar bestaande Hilversumse Zwemclub werd opge richt, hebben de besturen van beide roemrijke clubs besloten te fusione ren. Op enkele detailpunten moet nog overeenstemming worden ver kregen „een kweste van een paar dagen", wordt gezegd waarna de fusievoorstellen tijdens buitengewo ne ledenvergaderingen ter goedkeu ring aan de leden zullen worden voorgelegd. Verwacht mag worden dat die voorstellen worden aange- zal dan de start zijn van de nieuwe HZC-De Robben. Kunstrijden Wereldkampioe ne kunstrjjden op de schaats, het Oostduitse meisje Gaby Seyfert, zal haar aktieve loopbaan afsluiten. Ga by Seyfert is begonnen met haar studie aan de Duitse hogeschool voor lichaamskuituur in Leipzig en werkt bovendien als clubtrainster. Gaby zal ook geen demonstraties meer rijden. AMSTERDAM (ANP) Linda de Boer is gisteren in Amsterdam on derscheiden met de HDZ-trofee voor de beste zwem prestatie van het sei zoen 1970. De Naarden-zwemster won bij de Europese kampioenschap pen, vorige maand in Barcelona, de zilveren medaille op de 800 meter vrije slag. De 400 meter vrije slag beëindigde zij als vierde. Op beide afstanden vestigde zsy nieuwe Ne derlandse records: 9 min. 37.7 sec. en 4 min. 38.4 sec. Linda de Boer nam zelf de prijs in ontvangst, hoewel zij nauwelijks kon lopen. Bij een veldloop liep zij een wond op in de kuit door terug springend prikkeldraad. De ranglijst ziet er verder als volgt uit: 2. Coby Buter Zwemlitét/Utrecht) brons E.K. met Nederlands record 100 meter rugslag; 3. Anke Ren ders (AZPC/Amersfoort), 4e plaats E.K. 400 m. vrije slag; 4. Bob Schout- sen (De Dolfijn/Amsterdam)brons E K. met Ned. record 100 m. rug slag en 4e plaats 200 m. rugslag met Ned. record; 5. Arnold Rood ('t LJ/ Amsterdam), Ned. record 100 m. vlinderslag. Bij Vinke vindt U een aktuele kollektie maxi, midi, mini en mixi met het Wolmerketiket. Over weldigend veel fijne, nieuwe mode-ideeën voor deze herfst en winter. Kijk en kies bij Vinke Uw stille modewens is er zéker bij.- Hoogstraat 1-3 Damtoernooi in De Lier DE LIER (ANP) Ook na de vierde ronde van het internationale damtoernooi in De Ler, gisteren ge speeld, staat de Europese kampioen Ton SU brands nog aan de leiding. HU speelde remise tegen de Frans man Hisard, die op de tweede plaats bleef, in gezelschap van de Zwitser Kuyken. Uitslagen: Kuyken (Zwi)—Toet (Ned.) 11, Hisard (Fra)SUbrands (Ned.) 11, Germain (Haiti) Stoorvogel (Ned.) 2—0, Laporta (It.) Mostovoy (Fra) 0—2. Stand: 1. SUbrands 7 punten; 2. Hisard en Kuyken 6; 4. Mostovoy 5, 5. Germaan en Toet 3; 7. Laporta en Stoorvogel L MULHOUSE (ANP) Zowel de proloog van de Ronde van Frank rijk. als de eerste en tweede étappe van de wegwedstrijd zal volgend jaar Mulhouse als startplaats krijgen. Een ploegentUdrit over 15 km., die aan de Tour de France voorafgaat, begint en eindigt op 26 juni in Mul house. Daar wordt 27 Juni gestart voor een 280 km. lange eerste etap pe waarvan het parkoers onder meer voert door Bazel en Freiburg im Brisgau <W. Did.). Op 28 juni ver trekken de renners voor de tweede etappe uit Mulhouse.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21