W aar der ing rede van De Jong in de Kamer voor Inflatiebestrijding geslaagd CHU en ARP willen nu Witteveen in debat met Vondeling Kamer al in sfeer verkiezing Schmelzer: „Oerdemocratisch en niet paniekerig VVD en regering zijn het oneens Benoeming kabinetsformateur door Kamer over pornografie nog geen uitspraken doen BRUYNZEEL KEUKENS - KASTEN „Houtwerf-Leiden" - N.V. tjDAC 15 CTTOBER KT) LETDSCH DAGBLAD PAGINA 95 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft zich gisteravond uitermate tevreden getoond over de reactie fan de regering ten aanzien van de problematiek van ,,wet orde" zoals die gisteren door minister-president De ong is uitgesproken tijdens de algemene politieke be bouwing in de Tweede Kamer. De regering heeft via de premier er dan ook blijk van pgeven zich niet mee te willen laten trekken door som- iige groepen in ons land die zonder meer voor een lachtdadig ingrijpen zijn. Oppositieleider Den Uyl zei [Ifs dat de uitspraak van de mi ster-president hem deugd deed. 5 noemde het begrip, dat de snier nu blijkbaar weer heeft, n vooruitgang. De KVP-leider hmelzer sprak in dit verband er „oerdemocratisch en geluk- niet paniekerig". Wel vroeg heer Den Uyl zich af of die gels zoals minister-president De ng ze heeft uitgesproken voor e leden van het kabinet gelden, heer Biesheuvel (AR) zorgde het antwoord: „Uiteraard". De Jong bevestigde dit later Ook zei de heer Biesheuvel ilyk te hopen dat deze be- zaak nu niet meer in de ngssfeer wordt overtrokken, ier De Jong had uitdrukke- weten, dat het kabinet het zjjn eerste plicht beschouwt de Marechaussee overgebracht moet worden naar de begroting van Bin nenlandse Zaken. Premier De Jong gaf later toe dat er inderdaad wel gedacht moet wor den over een beperkte uitbreiding in aantal en materieel. Nader zal wor den bezien op welke manier dat zal moeten. Openheid. AR-fractieleider Biesheuvel toonde zich nogal verbaasd over een uitla ting van de minister-president, dat de openheid van de overheids stuk ken geldt voor elke redelijk geïnteres seerde burger. De opsteller van het rapport over de openheid is van me ning dat de inlichtingen voor ieder een beschikbaar moeten zijn, ook al zouden ze gebruikt worden voor kri tiek op de overheid. Premier De Jong deed op zijn beurt weer verbaasd over de vrees van de heer Biesheuvel, omdat dit volgens de premier een vanzelfsprekende zaak is. Milieuhygiëne Oppositieleider Den Uyl deugd gedaan socratische rechtsorde te hand en. Dat betekent niet, aldus pre- De Jong, dat gevestigde zaken absoluut zaligmakend moeten den gezien. Bijstandspolitie premier verklaarde het volko- eens te zijn met de liberale Qeleider Geertsema dat er geen nale bijstandspolitie in het leven worden geroepen. Het handha- van de orde ligt in de eerste its bij de lokale politie die even- si hulp kan krijgen van korpsen elders. Pas in de hoogste nood de Koninklijke Marechaussee tand verlenen, heer Geertsema bleef van oor dat de Koninklijke Marechaus- toch uitgebreid zal moeten wor- omdat ze vaak bijstand aan de We politie zal verlenen zoals bij- tbeeld bij een groot corso. Dat dent voor hem ook dat een deel de kosten van deze Koninklijke De aanwijzing van het Rijnmond gebied tot saneringsgebied waarover van de zijde van de Kamer vragen waren gesteld steunt nog niet op een wettelijke bevoegdheid, aldus pre mier De Jong. De Wet op de Lucht verontreiniging is immers nog slechts door de Tweede Kamer aanvaard en derhalve nog niet in werking. Het moet dan ook worden gezien als een voorbereidende maatregel. Er kunnen nu echter al beteugelende maatrege len aan de industrie worden opge legd ter voorkoming van verontrei nigde uitlaatstoffen. Voor de heer Den Uyl <PvdA> was hiermee de zaak nog niet duidelijk. Hij vreesde dat staatssecretaris Krui- slnga ten onrechte verwachtingen heeft gewekt. Democraat Van Mierlo hield opnieuw een pleidooi voor een ministerie van Milieubeheer. Mede door de vestiging van Progil vlak onder onze zuidgrens doet dit zich des te duidelijker blijken. Nog dit jaar zal D'66 met een motie over deze hele materie komen die dringend in Westeuropees verband bekeken moet worden, aldus de heer Van Mierloo. De premier deelde mee dat staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid de eerste contacten op Westeuropees niveau heeft gelegd en dat nadere besprekingen binnen kort zullen volgen. f Minister-president De Jong •..veel waardering Minister Luns had even een apartje met de heer Vondeling. DEN HAAG (GPD) Er trad gisteravond im de Tweede Kamer een duidelijk verschil van mening op tussen de politieke leider van de VVD. mr. Geertsema en premier De Jong over de pornografie-richt lijnen voor het openbaar ministerie en de politie, die deze week zijn ge publiceerd. De heer Geertsema meende dat deze richtlijnen in strijd ziin met de meerderheid van ons volk. terwijl de min ster-president meedeelde dat de richtlijnen zijn vastgesteld aan de hand van uit spraken van de Hoge Raad over pornografie. De liberale leider vond het een illusie te menen dat met deze richt lijnen de duidelijkheid wordt bevor derd en dat de politie nu zou we ten wanneer zij moet optreden. „Het spijt me dat het deze kant is uitgegaan", zei de heer Geertsema, die er aan toevoegde „met angst" te hebben gehoord dat dergelijke richtlijnen ook nog in de maak zijn voor schilderijen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De heren Biesheuvel (ARP) en Mellema (CHU) hebben zich gisteravond nog niet uit gesproken over het voorstel van de heren Schmelzer (KVP) en Geertse- I ma (VVD) om de Tweede Kamer nu de komende verkiezingen de kabi netsformateur te laten aanwijzen. Evenals premier De Jong verklaar den de fractieleiders van de ARP er CHU dat er aan een dergelijk systeem wel voordelen zijn, maar over alle consequenties hiervan moet volgens hem nog serieus worden gedacht. i Wel echter waren zowel de minis ter-president als deze beide kamer- leden duidelijk in hun afwijzing van het aangekondigde initiatief-voorstel van PvdA. D'66 en PPR, waarbij de kabinetsformateur rechtstreeks geko zen zou worden, maar gekoppeld aan de invoering van een districtenstel sel. De premier beriep zich erop dat de staatscommissie-Cals, Donner ook niet unaniem was voor het recht streeks kiezen van een formateur, zodat de kans groot is dat er voor deze grondwetswijziging na de ver kiezingen geen tweederde meerder heid van het parlement zal worden verkregen. Mr. Va«n Mierlo. de fractieleider van D'66, concludeerde uit deze op merking dat de premier niet consti tutioneel denkt, omdat het juist óp bedoeling van de Grondwet is om in eerste instantie de gewone meerder heid van de Kamer zich te laten uitspreken en het daarna aan de kiezers over te laten om zich by de stemming uit te spreken waardoor de benodigde tweederde meerderheid kan worden bereikt. De heer Geertsema onderbrak mr Van Mierlo daarop door er op te wij zen dat door de koppeling aan een districtenstelsel het slechts aan een deel van de kie2ers zal worden over gelaten. Verder zei de heer Geertse ma nogmaals met grote nadruk dat wanneer de Kamer akkoord zou gaan met het districtenstelsel de WD daai-voor een kabinetscrisis wil aan gaan. Geen natie De heer Schmelzer verklaarde dat hij niet inzag dat de kiezers zo wei nig invloed zullen hebben in de keu- ze van een formateur wanneer de I Kamer zich er over gaat uitspreken Hoewel, zoals gemeld, drs. Schmelzer J aanvankelijk van plan was via een I motie de Kamer te laten spreken over zijn voorstel, verklaarde hij gis- 1 teravond dat hij aan forceren van deze zaak geen belang hecht. Mr. Biesheuvel vond het idee van de heren Schmelzer en Geertsema waardevol, zo zei hij. maar het voor recht van een staatshoofd om zelf de kabinetsformateur aan te wijzen I moet wel zo blijven Hij vond overi- gens dat de huidige situatie niet be- I vredigend is. „Wij zijn echter nog niet zo ver dat onze gedachtenont- i wikkeling is afgerond. Ik stel het dan ook op prijs dat er nu geen uit- I spraak van mijn fractie wordt ge vraagd". Evenals de andere fractieleiders van de regeringspartijen vond hij de termijn tot het moment, waarop ge debatteerd moet gaan worden over het komende initiatief-voorstel van Den Uyl, Van Mierlo en Aarden, vol doende om tot een uitspraak te lom nen komen. (Vervolg van pagina 1 DEN HAAG (GPD) In de Kamer ontstond een uitvoerig interruptie debat tussen minister Witteveen en zijn voorganger oud-minister Von deling (PvdA). De socialist Vonde ling verweet de liberaal Witteveen namelijk dat hij op drie punten is te kort geschoten. In de eerste plaats heeft hy zich niet gehouden aan het verkiezingsprogramma van de VVD en daardoor volgens Von deling de kiezers bedrogen. In de tweede plaats heeft hij niet waar gemaakt wat het kabinet heeft beloofd bij het in functie komen en op de derde plaats heeft minister Witteveen niet beant woord aan de eisen van de PvdA. Minister Witteveen wees erop dat de kabinetsformatie compromissen met zich mee heeft gebracht en dat dit onder meer heeft geleid tot een ADVERTENTIE Showroom: Nieuwe Rijn 87, telefoon 34544 (4 lijnen) geringe afwijking van wat de WD eigenlijk zou hebben gewild. Het kabinetsprogramma heeft deze re gering overigens heel aardig ge volgd meende hij. De heer Witte veen verwierp de kritiek van de PvdA op de belastingverzwaring. Deze is nodig en het was een duidelijke zaak dat die er moest komen, aldus de minister, die erop wees dat ze toch maar geleid heeft en nog steeds leidt tot een herstel van het evenwicht. Minister Witteveen kwam tot de slot conclusie dat de regering aardig geslaagd is in haar bestrijding van de inflatie en die strijd nog steeds stevig voortzet. Hy noemde het be leid niet alleen konsekwent, maar ook sociaal. Een uitspraak, waar hy de meerderheid van de Kamer dui delijk in meekreeg. MOTIES De Partij van de Arbeid was in tweede instantie met twee moties gekomen. In de eerste werd van de regering gevraagd af te zien van handelingen die vooruit grijpen op het veranderen van de bijstands normen. Bovendien wilde de PvdA deze nonnen optrekken tot de hoogte van het minimumloon. De heer Den Uyl zette uiteen dat velen nog steeds duidelijk ervaren dat deze regering niets doet voor de laagstbetaalden. De motie kreeg geen meerderheid, evenmin als die over de woningbouw. De heer Van Mierlo (D'66) eiste aan vankelijk in een motie dat de rege ring de Kamer of een commissie uit de Kamer zou inlichten over de sabotage-activiteiten. Hy diende de motie alvast in, zo stelde hy, omdat hij van de regering het in eerste termijn uitgebleven ant woord nu niet verwachtte. KVP-er Mommersteeg maakte een ant woord van de regering overbodig door mee te delen dat de defensie commissie juist diezelfde morgen al was ingelicht. Toch ging premier De Jong er later nog op in. Hij deelde mee, dat het onderzoek niet toelaat nu medede lingen te doen. Tezynertyd zal de minister van Defensie de kamer commissie inlichten. D'66 trok de motie ineens in. Met de derde motie wilde D'66 dat de regering ruim voor de verkiezin gen het rapport Van Veen zou pu bliceren over departementale her- Indeling. De democraten vinden openbaarmaking van dit rapport noodzakelijk omdat er by de poli tieke partyen een toenemende be reidheid is zich voor de verkiezin gen exacter over het komende re geringsbeleid uit te spreken. Hy meent dat daarby een inzicht nodig is in de mogelyke en door D'66 noodzakelyk geachte indeling van de departementen. Minister-president De Jong deelde mee overleg te hebben gehad met de commissie-Van Veen. Deze gaat akkoord met publikatie van het rapport. Dit zal te zyner tyd dan ook geschieden. Deze toezegging was voor de heer Van Mierlo vol doende om de motie in te trekken. SPAARLOON KVP-fractieleider Schmelzer was van oordeel dat in het antwoord van de regering over het door de KVP noodzakelyk geachte spaarloon toch wel iets vaags was gebleven Hy zei te weten dat er een rapport over deze zaak op komst ls dat binnenkort verwacht kan worden. Hy vroeg van de regering om rond de jaarwisseling ofwel te komen met een wetsontwerp waarin alle financiële aspecten die met deze zaken samenhangen zyn geregeld dan wel met een afzonderlyk wets voorstel over het spaarloon. In twee instantie zegde de premiei toe dat bespoedigd zal worden dat het rapport wordt gepubliceerd Rond de jaarwisseling zal de rege ring dan haar standpunt bepalen waarna voorstellen verwacht mo gen worden. De PSP kwam vervolgens met eer motie waarin de regering wordt gevraagd een poging te doen d( bewapeningsimpasse te doorbreker met het oog op een op ontwapening gericht beleid. Deze motie kwam op verzoek van de socialist Franssen premier De Jong de motie had af geraden, willen de socialisten by de begroting van Buitenlandse Zaken nog niet in stemming. Alhoewel nog eens over praten. •kMinister Witteveen geslaagd DEN HAAG (GPD) Meer dan de ingrypende belastingplannen van de regering en de rijksbegroting heb ben de komende verkiezingen de af gelopen dagen de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer beheerst. Dat het do zijn ministers, na drie lange dagen achter de regeringstafel gekluisterd te hebben gezeten, vanochtend wat slaperig en rode ogjes naar de mi nisterraad gingen, was het gevolg van het urenlange politieke gehak ketak over zaken die het kabinet zelf nauwelyks raakten. De microfoons stonden roodgloei end, maar niet van de aanvallen op de regering. De Jong en Witteveen hadden met de kamer eigeniyk nau welyks moeite. De heren afgevaar digden lagen vooral met elkaar in de clinch. De televisiekykende burger. die donderdag de moed wist op te bren gen de kamerdebatten tot in de kleine uurtjes te biyven volgen, heeft kunnen ervaren hoe hoog de verkie zingskoorts al is opgelopen. Udink en Haex werden op de vingers getikt omdat ze tegen de afspraak in al op de verkiezingstoer waren gegaan. Maar de heren afgevaardigden zelf konden er ook wat van. Oude koei en werden uit diepe sloten gehaald en als de kamervoorzitter tenslotte niet met een interruptieverbod had in gegrepen, zou de regering het van morgen helemaal zonder slaap heb ben moeten doen. Niet alleen Marcus Bakker gaf daar een aardig staaltje van weg, ook Vondeling kon niet nalaten nog eens uitvoerig „om te zien in wrok" op de moord op het kabinet-Cals, vier jaar tevoren door Schmelzer ge pleegd. Hij liet de Jong op de vlucht slaan voor de kiezers, stuurde Luns met 9 mille naar Brussel en maakte mi nister Bakker president van de KLM. Witteveen beschuldigde hy van kie zersbedrog, omdat deze het WD- programma niet zou hebben uitge voerd. maar vergat er by te zeggen dat geen enkele party in dit land van compromissen zyn programma geheel kan realiseren. Vondeling sprong ook zeer ge makkelijk met de cyfers om. Hy liet de begrotingstekorten oplopen van 2 pet (van het nationale inko men) in 1965 tot 2,8 pet in 1970, maar sloeg gemakshalve maar over dat het tekort in 1968 ruim 4 pet bedroeg, een cyfer waarvoor hijzelf als minister van Financiën in het ka- binet-Cals de verantwoordelykheld droeg. En dan natuuriyk het schimmige gepraat over hoe de kiezer straks de meeste duidelykheid zou kunnen worden geboden. Die duidelijkheid zal echter niet groot zyn, want op een groot re geerakkoord tussen de drie christeiy- ke partyen en de VVD of de PvdA behoeft voor de verkiezingen niet te worden gerekend. Biesheuvel, zo langzamerhand de onbetwiste aan voerder van de christen-democraten, ziet het nut er niet van in. Het zou volgens hem betekenen dat de keus tussen liberalisme en socialisme gaat en hy is niet van plan de verkie- zlngsstryd over te laten aan Geert sema en Den Uyl door haar van het confessionele element te ontdoen. Dat betekent dat de antirevolutio naire kiezer straks opnieuw niet zal weten of hy Biesheuvel kiest als leider van een christeiyk-liberaal ka binet of als aanvoerder van een rooms-rode coalitie. Dat laatste ïy-kt echter niet erg waarschyniyk, hoe wel ln de politiek de wonderbaariyk- ste dingen gebeuren. Biesheuvel zelf wil in elk geval de kabinetsfor matie zo open mogeiyk houden. Het zit hem althans byzonder dwars dat de de PvdA zich nog steeds niet met de KVP heeft verzoend. Zolang dat niet is gebeurd, biyft de keuze nood gedwongen beperkt tot de VVD en D'66, al is de liefde voor de laatste party uiterst gering. „Hebt uw vyan- den leif, maar het is soms wel moei- ïyk", zei de AR fractieleider over de club van Van Mierlo. Ondanks de uitnodiging Van Biesheuvel kleur te bekennen, liet Den Uyl zich echter niet verleiden tot meer toegeeflijkheid tegenover de KVP dan de uitspraak van zyn par tijraad hem toeliet. Hy liet weten dat de PvdA niet beschikbaar is als niet voor de verkiezingen een stembus akkoord wordt bereikt. De socialist probeerde op zyn beurt de liberaal Geertsema tot een harde opstelling tegenover de KVP te be wegen. maar deze liet zich niet in een soortgelijke positie manoeuvreren. Geertsema kykt wel uit. Hy heeft dezelfde ambities als Den Uyl maar zyn kaarten voor een ministerschap staan vooralsnog sterker. Ook de discussie over de vraag of de kabinetsformateur nu door de kie zer of door de kamer moet worden aangewezen, werd over het hoofd van de regering heen gevoerd. Het initia tiefvoorstel van de PvdA, D'66 en PPR, waarmee deze partyen de PSP tegen zich in het harnas hebben ge jaagd, bleek al gauw geen haalbare kaart. Maar ook Schmelzer was, waarschyniyk tot zyn eigen verba zing, nog wat te vlug met zyn voor stel de formateur te laten benoemen op voordracht van de Kamer. Wat een mooi staatrechtelijk stuntje had moeten worden, ook goed voor de WD. liep stuk op de freule, zy heeft in de Kamer nog al- tyd meer koningsgezinde vrienden dan Schmelzer dacht. R. W. HEI DING A.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19