TOLERANTIE KENT GRENZEN Premier De Jong in regeringsantwoord: Ambonees kamp afgesloten [L vandaag GELUKGEWENST EN BEDANKT. (Suct Qlteuivo koude nacht HONDERDEN MARECHAUSSEES ZOEKEN NAAR VUURWAPENS Tolerantie Politie vindt grote partij vuurwapens Vragen SABOTAGE Formateur AUSTRALIËRS GEDOOD BIJ BRUGGEBOUW Opgericht I maart 1860 DONDERDAG 15 OKTOBER 1970 No. 33223 LEIDSCH m DAGBLAD ZZ^LKZ::\. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TeletMn Directle en f16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. „Harteiyk gelukgewenst en bijzonder bedankt," zei Prinses Margriet ver na middernacht legen Henk van Stipriaan, on der wiens bezielende presentatie de actie „Schip Ahoy" voor een nieuw Rode-Kruisschip was uit gegroeid tot een eclatant suc ces. Toen de bezoekers in de Ahoyhallen en de televisie-ky- kers thuis eindelijk hun bed konden opzoeken was de finan ciële thermometer tot ver bo ren het streefgetal van vijf mil joen uitgestegen: een bedrag ran 7,3 miljoen was opgehaald, overgemaakt of toegezegd. En het ziet er naar uit. dat ook dit bedrag nog verre zal worden overschreden. In Leiden bijvoorbeeld was men omstreeks het middaguur nog niet gereed met het tellen, ter-, wijl van vele kanten nog giften binnen kwamen. Men kan wel aannemen, dat het totaalbedrag ruim de acht miljoen zal over- ichrijden. Prinses Margriet, die als hoofdbestuurslid van het Rode Kruis vorige week de actie op de televisie inleidde, maakte vannacht de hele liefdadigheids happening mee, vermaakte zich bijzonder en was aan het slot uitzonderlijk verheugd over het onverwacht grote succes. Firma L. WESTERDUIN Maarsmanssteeg 8, Leiden. Telefoon 20685. De Bilt verwacht van vanavond K morgenavond Droog en overdag zonnig weer, in het noorden en oosten tjjde- k wolkenvelden. Plaatselijk nacht- morgen ongeveer dezelfde toperaturen als vandaag. Overwe- matige zuidoostelijke wind. 'Opgemaakt om 12.40 uur). 16 OKTOBER J® °P: 7.06 uur; onder: 17.45 uur. op; 17.54 uur; onder: 9.31 uur. ■®GWater te Katwijk te 3.38 en 15.59 laagwater te 11.59 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Afkeer van bepaalde stromin- gen van optreden van bepaalde groepen mag geen aanlei- ding zijn om in te grijpen. Er is juist grote terughoudend- heid vereist bij de beoordeling van en het reageren Op uit- tingen die ons niet aanstaan. Daartegenover mag dan ech ter ook wel verdraagzaamheid gevraagd worden van deze minderheidsgroepen. CAPELLE A/D IJSSEL (GPD) In het Zuidmolukse woon oord IJsseloord in Capelle a/d IJssel is vanmorgen een grote zoekactie naar wapens begonnen. Het woonoord is hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Vijf pantserwagens van de marechaussee en een groot aantal leger- en politievoertuigen is op de toevoerwegen en rond het woonoord samengetrokken. Naar schatting zijn bij de actie bijna duizend manschappen betrokken. In deze veranderende en al ver anderde tijd moet deze verdraag zaamheid van meerderheden en minderheden gestalte vinden in onze wetgeving. Er moet in deze wetgeving dan wel voldoende ruimte zijn. zodat meer groepen met verschillende normen ver draagzaam naast elkaar kunnen leven. Met deze woorden reageerde van morgen minister-president De Jong in de Tweede Kamer op hetgeen dinsdag en woensdag van de zijde van de kamerleden tijdens de alge mene politieke beschouwingen naar voren was gebracht over de proble- Beter dan in de Troonrede mo gelijk was. heeft premier De Jong vandaag in de Tweede Kamer de problematiek van gezag en vrij heid. spanningen en tolerantie in onze samenleving belicht. De regering wijst handhaving-tot- elke-prijs van de bestaande orde af. Nadrukkelijker dan tot nu toe het geval was. zegt de regering dat gezocht zal moeten worden naar de oorzaken van de span ningen in onze maatschappij. Zolang hierover geen voldoende klaarheid bestaat, zal de overheid terughoudend zijn tegenover ui tingen van minderheden die de overgrote meerderheid van het volk niet zonder meer aanstaan. Opmerkelijk optimistisch was premier De Jong over het begrip, dat bij minderheidsgroepen zal groeien voor de democratische rechten van anderen. Een positief geluid dus. En nu maar hopen dat andere bewindslieden zich bij de ze redelijke taal zullen aanslui ten. en ernaar zullen handelen, maakt, ging er goed in. Bij de Militaire vrachtwagens en een wa gen van de opruimingsdienst explo sieven zijn het kamp binnengereden. Enkele bewoners zouden tevergeefs hebben geprobeerd met wapens uit het kamp te vluchten. Er is sprake van een of twee arrestaties. Boven het woonoord cirkelt een helikopter, die in verbinding met de grond staat. Minister-president De Jong heeft vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld dat de actie een gevolg is geweest van het Justitiële onder zoek van de 33 personen die in Sche- veningen nog in gevangenschap zit ten in verband met de bezetting van de Indonesische ambtswoning in Wassenaar. Bij dat onderzoek zyn in de loop van vorige Week aanwyzin- geng verkregen dat het initiatief tot de bezetting was uitgegaan van en kele bewoners van het woonoord „IJsseloord". Volgens de minister-president was vorige week reeds besloten dat van morgen een onderzoek in dat woon oord zou plaatsvinden om de be trokken initiatiefnemers aan te hou den, de benodigde materialen voor de bezetting op te sporen en om ver boden wapens op te sporen. UTRECHT (GPD) Een grote partij vuurwapens en munitie heeft de Utrechtse politie gistermiddag in beslag genomen in de woning van de 40-jarige P. in Utrecht. P., die tij dens de huiszoeking niet aanwezig was, meldde zich 's avonds zelf in het Utrechtse hoofdbureau van po litie. Hy is opgesloten. Enkele weken geleden al was het een hoofdagent-hondengeleider van de Utrechtse politie by geruchte ter ore gekomen dat in zyn wijk door P. vuurwapens zouden worden verhan deld. In veertien dagen tyds werden voldoende inlichtingen en aanwij zingen verkregen om gistermiddag tot een onderzoek in de woning over te gaan. De heer De Jong wees erop dat het woonoord een gesloten geheel is waar 750 Zuidmolukkers in 150 wo ningen wonen. Al deze woningen werden vanmorgen geiyktydig on derzocht. By het onderzoek zyn 2 personen aangehouden en enkele per sonen werden gearresteerd wegens verboden wapenbezit. De minister president legde deze verklaring af op verzoek van mej. Goudsmit (D'66). By het onderzoek wordt gebruik gemaakt van detectors. Vier recher cheurs zyn met een onderzoek be gonnen nadat een hoopje inderhaast verbrande papieren was gevonden. De zoekactie begon vanmorgen rond negen uur toen een convooi van vyftien autobussen met naar schat ting zevenhonderd marechaus sees, vyf pantserwagens en een groot aantal politie- en legervoertuigen het Capelse woonoord naderde. Het kamp werd onmiddellyk met drang hekken van de buitenwereld afgeslo ten. Wie niet dringend naar binnen moest werd niet toegelaten. Van de vyftien autobussen was een groot aantal afkomstig van het Rotterdams gemeenteiyke vervoerbedryf. de RETT. Er waren ook bussen van par- particuliere ondernemingen by. Om kwart voor tien reed een grote stoet politie-volkswagens het woon oord binnen, korte tyd later ge volgd door militaire vrachtauto's met marechaussees en een wagen van de opruimingsdienst explosieven. Voor de hekken van het woonoord hadden zich intussen tientallen huilende Zuidmolukse kinderen verzameld, die niet naar binnen mochten. Daarvoor werd later wel toestemming gegeven. De kinderen moesten toen met de fiets aan de hand lopen. Vier pantserwagens en acht VW- busjes met marechaussees werden aan de voet van de dyk, vlak by het woonoord, gestationeerd. Een van de pantserwagens was op de dyk zelf, vlak by de ingang van het woonoord gestationeerd. Inmiddels heeft een 34-jarige Zuid- molukker in de Scheveningse ge vangenis bekend, het dodelijk schot te hebben gelost op hoofdagent Moo ienaar. Ondanks het imponerende machtsvertoon bleef de bevolking van het woonoord ongeveer 750 mensen volkomen rustig. Een groep je Zuidmolukse jongeren, dat na het begin van de actie bij het kamp arriveerde en aanvankelijk niet werd toegelaten, mocht later wel naar binnen. De jeugd verbroederde snel met de marechaussees in hun pantserwagens. matiek van recht en orde van vrij heid en verdraagzaamheid. De pre mier voegde er aan toe dat er meer te bereiken is door tolerantie dan door fysieke overmacht, maar dat deze tolerantie slapheid wordt als onze samenleving ongestraft geweld wordt aangedaan. Tegen groepen, die trachten onze democratische samen leving te vernietigen moet met ge weld worden opgetreden. Twee mannen hebben de sabo tage gepleegd in de kazerne in Assen. Zij zeggen daarbij geïn spireerd te zijn door bepaalde radio- en tv-uitzendingen. Be schuldigend gaan de vingers om hoog naar de VPRO, de dwerg- omroep die zoveel sabotage in de uitzendingen doet. Maar onder tussen zijn we het er allemaal over eens dat alle omroepen het nodige geweld in hun uitzendin gen verspreiden. Er zijn tal van mooie series, waarin politieman nen en spionnen de hoofdrol ver tolken op levensechte, vaak ook sadistische wijze. Schoolvoorbeel den van sabotage zijn in al die series te vinden. Doorknippen van telefoondra den, onklaar maken van auto- remmen enzovoorts. Niemand praat over verbieden van die se ries. Terecht, want waar blijf je dan? Maar dan heeft het ook weinig zin om de VPRO als enige in het strafbankje te zetten. Sa botage kan alleen maar worden voorkomen door paraatheid bij het leger, dat zo langzamerhand zou moeten weten, dat een ge waarschuwd man voor twee telt. Deze woorden van premier De Jong kregen des te meer betekenis omdat de debatten begonnen waren met vragen van D'66-afgevaardigde mej. Goudsmit over de grote politiële actie in Capelle aan den IJssel. Ze kreeg geen antwoord op haar vragen omdat dit op dat ogenblik blijkbaar niet mogelijk was. Wel was er even druk overleg tussen de leden van het ka binet. Een gedachtenwisseling over de huidige spanningen noemde hy be langrijk. Eerste zaak is echter de rechtsorde te handhaven in een open systeem waarin natuurlijk iedereen naar verandering mag streven, mits dat volgens de geldende gedragsre gels geschiedt. Gezag en vrijheid kunnen niet met een eenvoudige in greep of met een kort antwoord worden afgedaan. Men moet zich, aldus de premier, bezinnen op de oorzaak waarby reke ning moet worden gehouden met de snelle emancipatie van onze tyd waarin toch al duidelyk by de jon geren andere inzichten gelden dan by de ouderen. Natuuriyk mogen wy- zigingen alleen tot stand komen door instemming van een meerderheid, maar dat wil niet zeggen dat die meerderheid zonder meer haar wil aan een minderheid mag opleggen. Duidelyk afwyzend was premier De Jong vanmorgen over het initia tiefvoorstel van PvdA. D'66 en PPR om de kabinetsformateur rechtstreeks te laten kiezen en het districtenstel sel in te voeren. De regering zelf is niet met het voorstel gekomen omdat ook in de commissie-Cals-Donner niet een grote overeenstemming hierover was, zo zei de minister-president. „In de commissie bleek een fundamenteel verschil van inzicht te bestaan over de vraag of door een directe verkie zing van de kabinetsformateur de in vloed van de kiezers op de regerings vorming zou moeten worden vergroot en of in verband daarmee ook het kiesstelsel zou dienen te worden ge wijzigd". Hoewel gereserveerd, wees de pre mier het voorstel van de heren Schmelzer en Geertsema om de Ka mer de formateur te laten aanwyzen niet direct af. „Er zyn daaraan in derdaad veel goede kanten, zoals de bevordering van openheid en duide- ïykheid. Als de procedure inderdaad succesvol verloopt, dan zyn de par tyen reeds tot het begin van een formatie gebracht', aldus premier De Jong. De minister-president wees echter op enkele nadelen, zoals de kans dat voor het debat in de Kamer reeds achter gesloten deuren be slissingen worden genomen. Als de Kamer na de verkiezingen wil beraadslagen over een aanbeve ling van een formateur, zal daarvoor geen grondwetswyziging nodig zyn. Als dc Kamer na de verkiezingen en het byeenroepen van de Kamer ligt, is niet by wet vastgelegd. Onge veer een week na de verkiezingen kan de Kamer weer in de nieuwe samenstelling bijeen worden geroe pen, zo meende de premier. MELBOURNE (Reuter. ANP) By de bouw van de „West Gate Bridge" over de rivier de Yarra in Melbourne is vandaag een over spanning ingestort. Tweeduizend ton beton en staal stortten veertig me ter neer op houten keten, waarin werklieden aan het schaften waren. Het aantal doden bedraagt tenminste vyfentwintig en vermoedelijk veertig k vyftig. 28 PAGINA'S Annemarie Oster is vanavond een van de gasten In de show, die Jos Brink voor de TROS- televisie brengt. Er komt nogal wat stuntwerk in voor, maar dat heeft Jos voor zichzelf bewaard PAGINA 5 Koning Hoessein en Arafat heb ben wel een akkoord getekend, maar het einde van de moeiiyk- heden in Jordanië is nog lang niet in zicht PAGINA 7 In het troebele water van deze tijd is het oliereders byzonder goed vissen PAGINA In de Kamer hebben de financi ële deskundigen hun licht laten schynen op wiebeltax en andere ingewikkelde zaken. De menin gen van regeringspartijen en op positie stonden lynrecht tegen over elkaar PAGINA 19 Op de Altona-pagina is het pop- popop wat de klok slaat PAGINA 25 En verder: de bouw van het Elisabeth-zie ken hu is in Leiderdorp vordert goed; het probleem van de luchtver ontreiniging is al oud, eeuwenoud zelfs; Katwyk richt de aandacht speci aal op de ongeorganiseerde jeugd. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Oct. 1870: Meppel. Voor de vacature van gemeentelijk geneesheer belast met de armen-prak- tijk alhier, heeft zich slechts één sollicitant aangeboden: niettegenstaande van ge meentewege eene toelage van f.500,- is toegekend en de uitoefening van praktijk als geneesheer voor 't alge meen niet verboden is. (Advertentie) Vijf stu denten vragen eene goede ta fel. Reflecteerenden gelieven hunne brieven met opgave van prijs, franco toe te zenden aan het Bureau van het Leidsch Dagblad, onder het motto ,£pijs".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1