Ricus Bakker aan 2de zlJn regenboog „HUISBAAS IS GEEN KA PIT AI .1ST" Blip] Rijkspostspaarbank rentetot 7% Na Jantje van Ley den'' op naar de 100 Helpster Rode Kruis: gee f vandaag thuis LEIDSCHE BOND VAN HUISEIGENAREN 75 JAAR Leidse Spaarbank Jeugdkoren Ex Animo zingen in WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 'J t( xbe: Gro (Door Cees Combee) LEIDEN Trots staat Ricus Bakker (34) in één van de ruime loodsen van zijn jachtbouwwerf H. Bakker aan de Mare- dijk in Leiden te kijken naar een schip in aanbouw. Het is èen regenboog, die hij geheel voor eigen rekening bouwt. Wel een beetje trots zegt deze tengere scheepsbouwer-met-ring-baardje: Het is de tweede regenboog, die ik maak. De eerste was num mer 96 „Jantje van Leyden", waarvan de Leidenaar F. P Kranenveld eigenaar is. Een geweldig schip. Het werd in mei 1969 te water gelaten en heeft tot nu toe bijzonder succesvol gevaren. Jan van Staveren uit Oude Wetering behaalde er dit jaar in Alkmaar het Nederlands kampioenschap mee. Fan tastisch. Die Van Staveren kan er wat van. Hij is een zeer bekend wedstrijdzeiler. Ricus Bakker een Warmond er van geboorte heeft 't nooit kun nen dromen, dat hij nog eens scheepsbouwer zou worden. Als jon gen had hü totaal geen belangstel ling voor de watersport Toen hij van de toenmalige ambachtsschool in Leiden kwam. kon hij direcht geen baantje vinden. Daarom ging hij maar eens naar het arbeidsbu reau. Daar zeiden ze, dat Maarten Versluys in Warmond (jachthaven Lokhorst) wel werk voor hem had. Met een beetje tegenzin ging de 14- jarige er heen en hij werd aangeno men. 't Kwam prachtig uit, want hij woonde zelf in Warmond. Schoon genoeg Allerlei klusjes moest hij daar op knappen. Aan boten natuurlijk- Na drie jaar had hij er schoon genoeg van. Toen ging hij bij Helsen wer- ken en daarna bij Holland" in Waimond om tenslotte bij een jacht werf in Brepkelen terecht te komen. Zijn belangstelling voor de jachten- bouw groeide. Hü kreeg er plezier in. Cen- over uur J n 7$ 3-4J am. veul de napi Lelde AP® TE Ricus met enige trots: Toen ik 18 was begon ik bü jachthaven „Hol land" voor eigen rekening scheep jes te bouwen. Moeder Waasdorp had daar geen bezwaar tegen. Van elk verkocht schip kreeg zü een klei ne provisie. Ze liet me maar aan modderen en had er kennelük pret in. 'k werkte van de vroege morgen tot de late avond. Hoe sneller een scheepje kon worden afgeleverd, hoe eerder ik het geld had. Tenslotte ben ik maar definitief voor me zelf begonnen, 'k Was toen 34. 't Wordt wat moeilijk Ricus Bakker aan het praten te krygen over die eerste periode als eigenaar van een jachtwerfje. Dat stond waar nu de Willem de Zwygerbrug ligt over de Haarlemmertrekvaart. Daarna kwam de periode, dat hü in een pand aan de Leidse Hooigracht jachten bouw de, hoofdzakelyk vergrote BM.'s. Jachtenbouwer Bakker: Dat was me een tüd. Ik bouwde soms drie sche pen tegelük in dat pand- De groot ste moeilükheid was echter de af gebouwde schepen naar buiten te krijgen. Als dat gebeurde de ra men moesten er worden uitgehaald was er zoveel bekü'ks, dat er vaak verkeersopstoppingen werden veroor zaakt. Een leuke tüd daar. 'k Ben vervolgens naar Leiderdorp gegaan, waai- ik een werfje had aan de Hoofdstraat aan de züde van de Oude Rün en tenslotte heb ik deze werf overgenomen van de heer H. Gijsman. 't Gaat gelukkig goed. Ik mag beslist niet mopperen. O ja. 'k ben voor mezelf begonnen voor het geld, dat ik jaren geleden ontving voor een in mün vrüe tüd gebouwd „Vrijheidje". Al heel wat had ik er gemaakt en die laatste verkocht ik aan Bouw van Wük, die hem weer heeft doorverkocht. Met dat geld be gon ik mün carrière als scheepsbou wer. Praatstoel Wanneer Ricus eenmaal op z'n praatstoel zit en je het met hem over de zeilsport hebt, dan raakt hü .niet uitgepraat. Met gerechtvaardig de trots vertelt hü, dat hü meer dan 200 boten heeft gebouwd. Klei ne en grote B.M.'s, Schakels. Span kers. Vryheidjes Solo's en Valken, roeibootjes en een regenboog. Van die laatste heeft hü de meeste vol doening. Het is een 53 jaar oude klasse. Bakker weet nog precies hoe hü die eerste opdracht voor een regen boog heeft gekregen: In 1967 kwam de Leidse zeilsportenthousiast F. P- Kranenveld bü me op bezoek. Hü had een gebruikte Schakel gekocht en moest deze laten repareren. Van het Centraal Bureau voor de Water sport kreeg hü mün adres. Ze wis ten daar. dat ik wat van deze sche pen afwist en dat ik reparaties ver richtte tegen een niet al te hoge prijs. Het jaar daarna ruilde hü de ze Schakel in voor een nieuwe en begin 1969 kwam de heer Kranen veld bü me met de vraag of ik het aandurfde voor hem een regenboog te bouwen. Zegt Ricus verder: 'k Keek wel vreemd op. Toch heb ik niet lang ge aarzeld „ja" te zeggen. We waren het over de prijs (rond f 20.000) snel eens en toen zei de heer Kranen' veld: Oké. hier heb je het geld en de tekening, ga maar zo snel moge- lük beginnen. Zo gezegd, zo gedaan 'k Moet u wel vertellen, dat ik ver- schrikkelük mün best op dat schip heb gedaan en u mag het gerust weten, dat ik trots ben als ik de No. 96 „Jantje van Leyden" zie va ren. zoals tüdens de nationale kam pioenschappen op het Alkmaarder- meer toen Jan van Staveren de ti tel 'greep, 't Was de tweede regen boog, die na de tweede wereldoorlog werd gebouwd. De no. 94 „Anak Mas" was eerder van een Friese werf van stapel gelopen Naar de 1 00 Leidse scheepsbouwer Bakker is thans aan no. 97 bezig en hü hoopt ook nog eens liefst binnen niet al te lange tüd —de 100 voor zün re kening te kunnen nemen. Deze re genbogen vergen weinig investe ring, doch in de bouw gaat wel veel arbeidsloon zitten. Ze zün 8 meter lang, 1.96 breed en hebben een diep gang van 1,13 meter. Ricus kent de ze schepen door en door. Hü heeft er zelf mee gevaren. Hü noemt ze de snelste in de nationale eenheids klasse bü licht- en middenweer. Voor de drie opvarenden een stuurman en twee bemanningsleden is het met de regenbogen zwaar zeilen. Er wordt het uiterste van de bemanning gevergd. Na deze 97, waarvoor hü nu reeds serieuze ko pers heeft vooral in Friesland toont men grote belangstelling gaat Ricus er weer een bouwen, 'k Heb er echt zin in, merkt hü op, want het zyn füne boten. Er zün van 1917 af in totaal 93 re genbogen gebouwd enkele num- mers zün uitgevallen en daarvan zün er nog 76 in de vaart. Regen boogkenner H. M. Tromp uit War mond noemt het een respectabel aantal. Het was in 1917 een hele nieuwe klasse. De regenboog was toen het kleinste scheepje, fcerwül het nu de grootste is. De heer Tromp, die bü het ge sprek aanwezig was, lachend: In 1917 werd een begin gemaakt met de bouw van de eerste 20 regenbo gen. Ze mochten de bouwprys van f 1000 per schip niet te boven gaan. Dat kwam wel wat anders uit. mede door de oorlogsomstandigheden. Uit eindelijk werden de eerste tien afge leverd voor f 1732 per stuk Gerard de Vries Lentsch sr., die in Amsterdam een bekende werf had en nu in Oegstgeest woont, heeft wel de meeste van dit soort zeilschepen gebouwd, 't-Merkwaardige is, dat erj Ricus Bakker bezig aan zijn van die eersten nu nog in de vaart I tweede regenboog. zün Ze werden eerst van grenen- (Foto LD/Holvast) hout gemaakt, doch die bü Bakker j zün of worden gebouwd van ma-ho- j 8en bouwen. Er is weinig risico aan. niehout. stelt hü nadrukkelük, want er zün Jachtenbouwer Bakker hoopt deze liefhebbers genoeg voor. Wie een- no. 97 voor nieuwjaar gereed te heb maal met een regenboog heeft geva- ben en dan direct aan de 98 te be- j ren, wil met geen ander schip meer glnnen. Hü is er compleet „wild" het ruime sop kiezen. Pracht sche-1 van deze schepen te kunnen en mo- pen zün het! Vanavond is de landelijke bliksemactie „Schip Ahoyvoor een nieuw hospitaalschip van het Rode Kruis. Mevr .Smit I uit Wassenaar kent het leven aan boord van de eerste .Jienry Dunant", waarop ze als helpster heeft gevaren. Het ge schenk. dat het Nederlandse volk gaat geven, bracht haar al vroeg in de sinterklaasstemming. De Henry-Dunant" heeft al vele jaren, Door heel Nederland gevaren. En wat ik nu zeg, 't is geen gein. Maar het schip wordt nu te klein. Vele zieken kunnen nog niet mee helaas. Er zijn er zoveel, er is maar weinig plaats. Daarom zullen wij nu maar hopen. Dat het Rode Kruis een grotere boot kan kopen. Radio, pers en de t.v.. Ja die doen van harte mee. Zij brengen nu toch in uw huis, Oiis Nederlandse Rode Kruis. De schippers en sportmensen van alle kanten. Dragen hun steentje bij, zij weten van wanten Is er iets mooiers op deze aard. Gezonden voor zieken, dat is alles waard. De dank en de liefde van de gasten zijn oneindig groot, ledereen weet dat, die helpt op deze boot. Allen die hebben meegevaren, Hebben mooie herinneringen om te bewaren. Daarom moeten wij allen, daar aan wat doen, En vragen U Nederlanders, om de poen. Vandaag begint met „Schip Ahoy'' deze actieI Landgenoten hoe is dan uw reactie. Helpt uw Rode Kruis dan mee. En zeg tegen een collectant geen nee. Geef dan ook met gulle hand. Voor dit mooie doel in Nederland. Daarom nu, hand in hand voor 't Rode Kruis, Dan blijft er straks geen zieke meer thuis. Zij allen kunnen dan ook eens varen. Over de Nederlandse baren. En heel Nederland zal dan ook weten. Dat die boot J. Henry Dunant II zal heten. Daarom landgenoten, wilt u dit voor de zieken doen. Geef met gulle hand, voor de nieuwe Dunant, 5 miljoen. J. Smit Rode Kruis helpster afd. Wassenaar (Van één onzer verslaggeefsters) LEIDEN „De mensen beschouwen iedere huiseigenaar als een kapitalist. De term huisjesmelker en het oude lied „Opoe betaal de huur, want de huisbaas kijkt zo zuur" getuigen van de weinige sympathie die grote lagen van de bevolking voor een huiseigenaar hebben". Dat meent de heer W. Doeven, se- cretetaris van de Leidsche Bond voor Huis- en Grondeigenaren. Deze Bond, die een onderdeel is van de Nederlandse Bond, viert morgen zijn 75-jarige bestaan met een receptie in Nieuw Minerva. De Leidse Bond probeert plaatselijk en de Neder landse Bond op hoger niveau begrip te kweken, voor de moei lijke situatie waarin de huiseigenaren verkeren. In zün huiselük ingerichte kan toor. omringd door een groot aan tal terrariums, vertelt de heer Doe ven. wat deze moeilüke situatie in houdt. Verplichtingen „Ik zal zeker geen figuren als Zwolsman gaan verdedigen. De moeilijkheden doen zich juist voor, by de kleine huiseigenaren, mensen die écu of twee huizen bezitten. Dit zün zeker geen kapitalisten. De ze mensen hebben net als alle an deren wait geldoveirf ?spaard.In plaats van dit te beleggen in effecten of op een spaarbankboekje, koper, zü een extra huis. De huiseigenaar onder scheidt zich in zün belegging door het feit, dat hü met zün belegging naar buiten treedt. De belegging in 'n huis impliceert, dat de belegger di- ADVERTENTIE SPAARBANK SERIE- EN VQIGI 999-123 KESSSSs I 1 i ET zfjn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt w de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. reet contact heeft met de gebruikers van de belegging, de huurders. Huur en verhuur is een overeenkomst en als zodanig hebben beide partüen verplichtingen, die zün geregeld in het B.W. en na de oorlog ook in de huurwet en in huurcontracten. On danks al deze regelingen houdt ook deze overeenkomst confictstof in zich. Gaven vroeger veelal huurschulden de aanleiding tot een conflict, tegen woordig zy'n het bovendien de huur- prüs en de onderhoudskwesties. Het is in feite deze conflictstof waaraan de Bonden van huiseigenaren hun ontstaan te danken hebben" Vóór de oorlog had een huiseige naar een iets hoger rendement van zün huis of huizen dan de spaarren- te. Hier stond echter tegenover dat een huiseigenaar om zün rente te werven ook het een en ander moest doen. Na de oorlog zün de prüzen geblokkeerd op het peil van mei 1940. Pas in 1951 is er een eerste huur verhoging gekomen. „Het rendement is nu na meerdere prüsstügin- gen echter vaak lager dan dat van verhoging zün. Bü de huurliberali- satie is gebleken, dat in bepaalde ge bieden een huurverhoging van 25 tot 30% geen moeilijkheden oplever de. Ei- zyn echter kamerleden, die een goedkoop succes trachten te behalen door de huiseigenaren in een kwaad daglicht te stellen". De heer Doeven is het er mee eens, dat het misbruik dat sommige huiseigenaren van met name de krappe markt voor kamer huurders maken er niet toe büdraagt dat de sympathie voor de huisbazen wordt vergroot. ..Maar dit zün af- schuwelüke excessen en deze mensen typeren de doorsnee huiseigenaar niet. Bovendien hebben de huurders een dergelük misbruik van hun wo ningnood zelf in de hand. Er is im mers een huuradviescommissie, die voor iedereen werkt. De meeste men sen handelen echter ondoordacht. Er bestaan een hoop fabeltjes omtrent de huurhuizen. geld niet in handen heeft en dat de waarde ook door omstandigheden wordt bepaald. Zo is een leegstaand huis tweemaal zoveel waard als een bewoorfd". Het verhaal, dat een huis drie Jaar na aankoop ontruimd moet zün een spaarrekening. Dit komt vooral, bü voorbeeld niet waar. Veel mensen LEIDEN In september werd er bü de Leidse Spaarbank ingelegd f 7 843.358,60. teug betaald f7.120 835 30 Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 683 en het aantal afbetaalde boekjes 461. Op 3946 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 173.253.— bügeschreven. Er werden 1127 spaar busjes ter lediging aangeboden met een geza- menlüke inhoud van f57.02532. Het tegoed der 68626 inleggers be- I droeg aan het einde van de maand 15 1 f 106.298.809.76. I doordat de onderhoudskosten ruim j tien maal zo hoog zün geworden, de i huurverhoging hierbü ver achter J blüft. Bovendien zün er andere fac toren. die het. rendement drukken. Zo zün de straatlasten verhoogd en I nieuwe lasten als rioolbelasting inge voerd. Uit oude archieven heb ik de volgende frappante gegevens opge- doken: een huis dat in 1940 een huur prüs van f 510 per jaar werd in dat jaar geschilderd voor f 98,75. Dit zelf de huis brengt nu f 1915,80 op, maar het schilderwerk zou nu f 1400 kos ten. Verkrotting I „Het is verontrustend, dat het ge- I volg van deze onevenredige stüging een verkrotting van het oude huizen- bezit is. Uitdrukkelük wil ik er op wü- zen, dat dit een van de oorzaken is van de huidige woningnood. De bezit ters van vooroorlogse huizen kunnen i zich niet permitteren het huis te gaan moderniseren. De enige reeele oplossing voor dit verkrottings- probleem zou een drastische huur- lopen toch met rond.' dergelüke iedeeen Kapitaal „Nogmaals wil ik er op wüzen, dat de verkrotting van de vooroorlogse huizen niet alleen te wüten is aan ae huiseigenaren. Een huis is een ka pitaalbezit en iemand die zoiets be heert zal toch niet zün huis moed willig tot verval laten komen. Deze 1 bakkerü" en mensen hebben eenvoudig het ver mogen niet om de kosten van het onderhoud te dragen. Zeker niet, als men in aanmerking neemt, dat er vaak hypotheeklasten bü komen, die de laatste jaren zün gestegen tot 9%". Het aantrekkelüke van de aan koop van een huis is niet alleen de huuropbrengst, maar ook de waarde vastheid van het bezit. De heer Doe ven hierover: „Met de kostenstüging gaat inderdaad ook de waarde van een huis omhoog. Daarbü moet wor den opgemerkt, dat men het eigen LEIDEN De Jeugdkoren van de Chr. Oratoriumvereniging „Ex Ani mo" geven dinsdag een uitvoering in „Den Burcht." Opgevoerd worden o.a. de zangspelen „Nachtfeest in de ,De Toverdrank." Viswedstrijd Leiden Wervershoof LEIDEN In Rüpwetering vond de re turn vis wedstrijd plaats tussen Leiden en Wervershoof d uit Noord- Holland. De uitslag luidt als volgt: 1. Chr. Joh. de Wit (20 stuks).. C van Amsterdam (18) Leiden. W. Boom (11) Werfvershoofd, L van der Wal, (6) Leiden. W. de Wit sr. (5) Leiden, J. Ka am an (4). P. Otsen (3), D. Boon (3), Th Kaag(2), G. Otsen (1), Werfvershoofd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3