Wil loongrens op ;eventien mille Ziekenfondsraad Sabotage in Assen werd gepleegd door twee man "Inzetten mariniers het uiterste middel" STAMHOOFDEN OP SCHIPHOL Geen Russische vandaag lekker lui Treffer Mchtmsd* Impasse werleg in Montreal WIND MOSKOU EN PARIJS HALEN BANDEN AAN JL Scheveningse vissers gaan in staking Volledige bekentenis afgelegd nog even 0 geduld Garantzaak KR EI De Jong antwoordt Van Riel: (9ucf QCteuivö bases op Cuba Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 OKTOBER 1970 f 1 No. 33222 LEIDSCH m DAGBLAD R soetenhor* DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel °,T Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie. 21507 f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. UTRECHT (GPD) De ziekenfondsen krijgen er raarschijnlijk per 1 januari 1971 150.000 a 200.000 ver- ekerden bij. Het gaat om 40.000 a 45.000 werknemers iet hun gezinsleden, die hun particuliere ziektekostenver ekering moeten laten schieten, omdat ze weer onder de iekenfondsloongrens zullen vallen De ziekenfondsraad heeft mi- ster Roolvink (Sociale Zaken) adviseerd de loongrens, wan- »r deze van f 14.850 tot f 16.000 i jaar wordt verhoogd, met een jlle extra te verhogen wegens trekking van de gemengde un/prijsindex. Alle werknemers die op de peilda- 1 november minder dan 7.050 verdienen, worden opgeno- d in de verplichte ziekenfondsver - ering. De ziekenfondsorganisaties sen erop dat by tussentijdse ver lering van werkkring als uitgangs- it geldt het loon, dat bij het begin de nieuwe werkkring wordt over gekomen, ook als bij de „oude" rkgever het salaris per 1 novem- beneden de loongrens ligt. perschrijding van de loongrens in loop van een jaar door verande- van werkkring betekent tegely- ijd beëindiging van de verplichte enfondsverzekering. De verzeke- splicht wordt het hele Jaar ge- dhaafd, wanneer de loongrens in oop van een jaar binnen de oude [kring wordt overschreden, tór verwacht wordt neemt minis- Roolvink het advies van de zae- fondsraad over en is er in het grens zo fors te verhogen, is het achterblijven van de lonen bij de sterk gestegen ziektekosten. De loon stijging is doorgaans groter dan de prijsstijging en daarom komen heel langzaam steeds meer mensen boven de loongrens uit en verdwijnen uit de ziekenfondsen. De particuliere ziektekostenverze- I keraars ramen bij optrekking van de loongrens tot 17 mille een verlies van 240.000 verzekerden .(10 procent van de in totaal 2,4 miljoen). Zij vre zen een premieverhoging voor de overblijvende verzekerden. Negen van de dertien miljoen Ne derlanders zitten in het ziekenfonds. Van die negen zijn er 6,6 miljoen verplicht verzekerd en de andere 2,4 miljoen via de bejaarden- en de vrij willige ziekenfondsverzekering. DNTREAL (AP. AFP) De on- landelingen tussen de regering de Canadese deelstaat Quebec en ertegenwoordiger van de ontvoer- van de Britse diplomaat Cross minister Jean Laporte is in een isse geraakt. De vertegenwoor- van 't Bevrijdingsfront van Que-, de advocaat Rober Lemieux, ver fde dat hij de onderhandelingen zal voortzetten. Op een perscon- ntie zei Lemieux, dat het over- was gestrand omdat de rege- Bonderhandelaar Robert Demers ds bleef hameren op de kwestie de waarborgen voor de veilig- van Laporte en Cross, et FLQ had hem slechts opdracht sven er voor te zorgen dat zijn eisen zouden worden uitgevoerd, wu het overleg vandaag slechts onen als hij een nieuwe racht van het FLQ kreeg. De fe- le regering in Ottawa heeft be- Jgemaakt contact te hebben op- Bnen met de regeringen van a en Algerije over het probleem het vrijgeleide naar die landen de gevangen waarvan het FLQ filiating eist. mochtend om vijf uur is het ite ultimatum dat de ontvoer- hadden gesteld in alle stilte voor gaan. Van de zijde van het FLQ niets vernomen, ook niet over raag of er wellicht een nieuw ul- itum is gesteld. In Montreal twy- men echter aan de echtheid het ultimatum, woordvoerder van de politie beschuldigde de nieuws- ervan het onderzoek naar de te belemmeren. De man de pers in de toekomst zorg- te zijn by haar berichtge- t Bilt verwacht van vanavond morgenavond: op de meeste taan droog weer met in het al- veel bewolking en byna ner- Ist. Zwakke tot matige wind oostelijke richtingen. Dezelfde joraturen als vandaag of iets la- (opgemaakt om 12.40 uur) 15 OKTOBER op: 7.04 uur; onder: 17.47 uur. op: 17.33 uur; onder: 8.00 uur. w&ter te Katwijk te 2.59 en uur, laagwater te 11.17 en 23.39 Minister Roolvink advies overnemen parlement een kleine meerderheid voor de verhoging van de loongrens tot 17.050 gulden. Het belangrijkste argument om de MOSKOU (AFP) De Sowjet- Unie heeft geen militaire basis op Cuba aangelegd en zy werkt ook niet aan een dergelyke installatie, aldus heeft het persbureau Tass gis teren in een „geautoriseerde verkla ring" bekend gemaakt. Hierin wordt verder gezegd, dat Sowjet-Rusland niets onderneemt dat in stryd zou zyn met het akkoord, dat de rege ringen van de Sowjet-Unie en de VS in 1962 hebben gesloten. „Elke verklering over een „moge- ïyke schending" van het genoemde akkoord vormt een verzinsel. De Sow jet-Unie heeft zich steeds strikt ge houden aan deze overeenkomst en zy zal er zich aan houden in de toe komst. uitgaande van het beginsel dat de Amerikaanse party ook strikt haar deel zal nakomen", aldus Tass, dat hiermee reageert op de „propa gandacampagne" in Amerika over aanwyzingen voor de aanleg van een Russische onderzeebootbasis by Cienfuegos. Ook in officiële verkla ringen van het Witte Huis en het ministerie van Defensie werd twyfel •over geuit of de Russen de afspra ken van 1962 wel in acht namen. Deze afspraken kwamen tot stand by de crisis over de Russische raket- lanceerbases op Cuba, MOSKOU (AP) Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben gisteren een protocol ondertekend, waarin zy beloven- in de personen van de presidenten Pompidou en Podgorni de politieke banden aan te halen en daartoe hun ministers van Bui tenlandse Zaken of hun speciale ver tegenwoordigers tweemaal per jaar te laten byeenkomen. Een afzonder- lyke verklaring geeft een opsomming van de besprekingen welke presi dent Pompidou heeft gehouden. Zy veroordeelt alle „buitenlandse in terventie" in Indo-China en dringt aan op hervatting „in de naaste toe komst" van de vredesbespreking ever het Midden-Oosten onder lei ding van VN bemiddelaar Gunnar Jarring. ASSEN (GPD) De marechaussee in Assen heeft vannacht de twee daders van de sabotagedaden op het Asser kazerne terrein gegrepen. Een van hen had zich vrijwillig gemeld, de ander werd enkele uren later van zijn bed gelicht. Het zyn de 20-jarige kunstschilder H.B. en de even oude H.V. zonder beroep, beiden uit Assen. Ze hebben inmiddels een bekentenis afgelegd. Het motief van hun werk zou zyn dat ze het niet eens zyn met de gang van zaken in de huidige maatschappy, ADVERTENTIE terwijl ze mogelijk ook zyn beïn vloed dor bepaalde radio- en tvpro- gramma's, is de voorlopige indruk van de militaire politie. H.B. heeft zich gemeld, nadat ^hy ln de gaten kreeg dat de marechaus see na een tip op zyn spoor was ge komen. Zyn makker werd vanmor gen om zes uur van het bed gelicht. Het onderzoek wordt nu rond ge maakt. omdat beiden hebben laten weten, dat ze geen handlangers heb ben gehad. Er zal vandaag overleg met de of ficier van Justitie zyn. By de mare chaussee vernacht men dat de kna pen in de loop van de dag zullen worden vrygelaten, omdat de wet niet veel ruimte laat voor strafmaat regelen voor sabotagedaden in vre- destyd. Kunstschilder H.B. en zyn vriend H.V. zeiden tot de actiegroep „Army and navy" te behoren. Zy waren maandagmorgen op de bromfiets naar de kazerne gereden en daar over het hek geklommen. Zy pro beerden vergeefs de vuldoppen van enkele YP-408 pantserwagens open te krygen. Dit lukte wel by enkele drietonners, waar zand en suiker in de tanks werd gegoten. De marechaussee kreeg gister avond een tip van een dienstplichti ge en kwam daardoor op het spoor van H.B. Toen deze onraad rook. zocht hy contact met een plaatsely- ke krant. Redacteuren van dit blad haalden hem over om naar de mare chaussee te gaan. Vier stamhoofden zijn van ochtend op Schiphol aangekomen. Zij zullen met koning Mosjoesjoe II van Lesotho, die sinds april van dit jaar in ons land verblijft, be paalde aspecten van de grondwet in hun land bespreken. Volgens ingewijden willen de stamhoofden ook trachten hun koning over te halen naar zijn land terug te ke ren Wanneer en waar dat ge sprek zou plaatshebben was van ochtend op de luchthaven nog niet bekend. De stamhoofden dachten wel. dat het nog van daag zou zijn. Op de foto van links naar rechts de heren M.ot- soene, Thako, Bereng en Magara. ADVERTENTIE KOREVAARSTRAAT 6 opent zaterdag 17 oktober Let op onze openingsadvertentie. ADVERTENTIE Voor qoed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 DEN HAAG (GPD) —De Bond voor Zeevarenden van het OVB heeft gisteravond een staking voor de Scheveningse vissers uitgeroepen. Reden daarvoor is het niet inwilli gen van de looneisen. Deze eisen zyn f 400 ineens, uniform maken van de betaling by de bokkevissery tot 20 procent van de nettobesomming plus een vast maandloon en een verbete ring van de betaling by het vracht vervoer. Het eerste schip dat niet uitging gisteravond om 8 uur was de „SCH 9" van de redery J. J. van der Toorn. Ook de „SCH 35" van deze redery is gisteravond binnen gebleven. Van morgen vroeg bleef bovendien de „SCH 6" van redery J. van der Zwan binnen de Scheveningse ha ven liggen. Verder vertrok vanmor gen de bus die normaal de Scheve ningse vissers zou ophalen om deze naar IJmuiden te brengen voor de ..SCH 117" van redery Boni-Vro- 1 lyk weer leeg terug. ADVERTENTIE De grootste kollektie haarwerk vindt U bij het gerenommeerde haarhuis PELATTI Leiden Fa. L. H. van Tongeren Zonen, Breestraat 32 Tel. 01710—25219. Soega, de jongste 31-jarige dochter van Keizer Hirohito, is het buitenbeentje van de Japanse keizerlijke familie. Zij is getrouwd met een gewoon burger, gaat als mevrouw Takako Sjimazoe door het leven èn kleedt zich volgens de regels van de Westerse mode. Dit alles tot ongenoegen van het keizerlijke hof, dat vindt, dat de leefwijze van de ex-prinses (zij heeft ook van haar titel afstand gedaan) indruist tegen alle tradi ties. nu heeft de ex-prinses het nog bonter gemaakt door voor het eerst in de Japanse geschiedenis als keizerlijke dochter een baan aan te nemen. Ze adviseert de klanten van een bedrijf, dat is gevestigd in het souterrain van een hotel in Tokio. Natuurlijk trok de ex-prinses enorme be langstelling, toen zij voor de eerste maal haar betaalde dag taak begon. Zij weigert overigens te zeggen, hoe hoog haar talaris is. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Mr. H. van Riel, de fractieleider van de VVD in de Eerste Kamer, heeft van de regering te verstaan gekregen dat de handhaving van de rechtsorde in de eerste plaats een taak van de po litie is. De liberaal had gevraagd om commandotroepen en mariniers ge reed te maken om hen by „optre den in massaal verband door agitato ren", in de laten grypen.. In zijn antwoord aan de heer Van Riel zegt premier De Jong mede na mens de ministers Polak, Beernink, en Den Toom: „Indien de politie by oie taak by stand behoeft, voorzien de artikelen 44 en volgende van de Politiewet in de vereiste maatre gelen welke, alleen in 't uiterste ge val, dus na inzet van andere burger- politie en van de Koninklyke Mare chaussee, kunnen inhouden. Dat de ze inzet alleen als uiterste middel in aanmerking komt, achten ondergete kende en zyn hierby betrok ken ambtgenoten juist". De premier zegt verder, dat de thans bestaande ongerustheid by de politie niet een gebrek aan ver trouwen in de regering in houdt. maar vooral wordt ingegeven door de tot dusver in ons land on bekende verschynselen van geweld pleging waartegenover de overheid, zich ziet geplaatst. ADVERTENTIE Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Het grote auto-nieuws van pagina 16. Te zien by: Ford Rijnland N.V. v. d. Valk Boumanweg 71, Leiderdorp Lammenschansplein 6, Leiden ADVERTENTIE Staatssecretaris H. J. de Koster van Buitenlandse Zaken verscheen gisteren met een grote pleister op in de Tweede Kamer. By zyn Was senaarde woning had hij zyn hond nagezeten, die een konyn had ge vangen. De hr. De Koster was daar- by gestruikeld. Figuurlijk gesproken zal hem dat in het parlement niet gebeuren, want het kabinet werd by algemene beschouwingen vry mild bejegend. pagina 9 De beruchte spion Lonsdale is op 47-jarige leeftijd aan een hartaan val overleden. Hy leefde als een Ja mes Bond, pagina 7 De beeldbuis wordt vanavond voor al beheerst door de actie „Schip Ahoy". De beurzen moeten open voor een nieuw hospitaalschip. pagina 5 De schaatsenrijders zyn nog maar nauwelyks aan de training voor het nieuwe seizoen begonnen of de eerste moeilykheden zyn er al. Bergström had vanuit Deventer nogal wat kri tiek op de KJJSB. sportpagina's 17 en 19 „Een huisbaas is geen kapitalist", zegt de secretaris van de jubilerende Leidse Bond van Huiseigenaren in een interview. Op één van onze stadspagina's legt hy uit waarom. Verder vindt men vandaag in dit blad het trieste relaas van de IJM 54, die na een aanvaring met een tanker is gezonken <vyf Katwykers werden gered). Voorts kan men le zen hoe Katwyk zyn best doet om de nieuwe wyk Rynsoever een aantrek kelijke gestalte te geven. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Oct. 1870: Van 21 Sept. tot 12 Octo ber hebben zich als leden van het Leidsche Studenten korps doen inschrijven, 94 jongelingen. Z.M. heeft pensioen ver leend o.a. aan R. J. Lubbers, gewezen hoofdonderwijzer te Hollenkole, gemeente Steen- wijkerwold, ten bedrage van f 173 s jaars. De 4de batterij, onder de kapt. Schwartz vertrekt morgen van Utrecht naar Leiden, om alhier voorloopig in garnizoen te blijven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1