Barzel wijst al ministers tan, maar Brandt staat pal XYRENE Vitamine AfterShave Lotion Groei in Quebec naar afscheiding GUERRILLEROS IN BOLIVIA WANTROUWEN NIEUW BEWIND BEZORGER fiegering in Bonn verregaand verlamd gyptes oekomst luister Is offiedik ■I 1 Aanval afslaan V Nieuw uit het laboratorium van Pantene Nationale experiment'in La Paz (2) LEIDSCH DAGBLAD iv-: lAG 13 OKTOBER 1970 LEroSCH DAGBLAD advertentie PAGINA T IRO (GPD) Het scenario Je machtsoverdracht aan Egyp- talme leiderschap is gereed, r is dood. lang leve Nasser, helpe zijn erfgenamen. Dage- trekJcen duizenden Egyptenaren de Gamal Abdel Nasser-mos- m de gevallen hald te eren. het verhaal van him grondig tniseerde rouwbetoon is min- tlangryk voor de kranten dan slt dat zy ook beloofd hebben Sadat de interim presi- die op het punt staat officieel rden benoemd volledig te steunen. steun die hy krijgt is overwel- I niet zo zeer door het feit dat enig mogelijke keuze, is uit leks kandidaten, maar eenvou- door het feit dat er geen an- wedyveraars zijn voor het sche presidentschap. Onge- .45 miljoen kiezers zijn uitge- om deel te nemen aan het re- um van aanstaande donder- Ee zijn nauwkeurig geïnstru- oor de Arabische Socialistische iver het feit dat Sadat de erf- n zal zyn van Nassers voor- te functie. Dit plebisciet werkt de top tot de bodem van i politieke samenleving en [een sprake van Sadat te be ren als een kandidaat die uit kssa tie voorschijn is gekomen, volk van Egypte wordt er de len voortdurend aan herinnerd issers revolutie niet een één revolutie was, in tegendeel, et slechts heeft kunnen slagen uiteindelijk gestelde doel het e bevrijden als het gesteund door de ambitie van het volk If te willen bevrijden. Zoals gblad Al Achbar schreef: „De- ülutie zal niet verzwakt wor sterven door het verdwijnen |n leider". uitgebreide optochten van de illende arbeidersgroepen, scho dvocaten en verpleegsters be- !e niets anders dan dat juist te igen, ondanks het gebrek aan initeit, hoewel niemand de op- rouw achter al deze emotio- itbarstingen in twijfel zal trek- officiële rouw zal veertig da- uren. Dat betekent veertig da- onder officieel amusement en ®e televisieprogramma's, sa- Bteld uit nieuwuitzendingen en eindeloze reciteringen van uit de koran. Het zal echter njjdeiyk zijn dat na enige tijd Juwkleren verdwijnen en het lie leven zijn rechten herneemt snlijk is niemand in dit leven- Cairo in staat of bereid de te beantwoorden: wat nu? In deel. Niemand schijnt te weten Ie toekomst brengt nu de lel ie dat alles heeft voorbereid, (ven is. Het is nauwelijks een kennen feit dat de Egyptena- over het algemeen Nassers over de noodzakelijkheid de tlandse invloeden en het kolo me te bestrijden, gretig heb- «absorbeerd. Het is de vraag >everre de Egyptenaren zich iilk interesseren voor de Ara- 8 zaak. Het is de vraag of de d niet verkiest dat zij in de plaats tot inkeer komen, be- fs als zij zijn van een land dat lang geadverteerd werd als de tussen Afrika en Azië. En zon- oortdurend herinnerd te wor- mn het feit dat zij nooit echte tenaren kunnen zijn zonder Ara te zijn en noit echte Arabie- Hjn zonder steun te verlenen k Palestijnen. periode van machtsover- it is nieuwe onervaren handen et precies het ogenblik waarop belangrijke politieke ontwikke- of initiatieven kan verwach- Het is echter niet ondenkbaar er een zeer bewuste beslissing mhter het feit dat Egypte de tod in het Midden-Oosten voor fcemblee van de V.N. zal bren- De VAR wil een bevestiging to van de resolutie van de Vei- fclsraad van november 1967, f dan op bredere schaal. Egyp- M vrijwel zeker naar de V.N. I met een uitgewerkte resolutie iet achterhoofd en het wil deze zaak afgewikkeld hebben vóór Gember, wanneer volgens het •Rogers het bestand officieel tolopen. HEN KKOLB (Van onze correspondent) BONN (GPD) In Bonn wordt de politieke koorts nu vrij wel dagelijks een paar graden erger. Gisteren vergaderden de hoogste lichamen van de SPD en CDU en liet kanseliers kandidaat Rainer Candidus Barzel (de koele, berekenende oppositieleider) de namen uitlekken van enkele mannen die aan de macht zullen komen zodra de regering-Brandt is gewipt. In een kabinet-Barzel zou Franz Josef Strauss een „supermi nisterie" gaan leiden, waarin Economische Zaken en Finan ciën zijn samengebracht. Aangezien er dan geen derde partij meer in het spel zou zijn, zou de Beierse politicus (bij wiens gratie Barzel de niet-officiële kanselierskandidaat der CDU/ CSU is) bovendien het vice-kanselierschap kunnen worden aangeboden. dagleden op een meerderheid van nog slechts 6 stemmen steunt in het parlement, de CDU-aanval zal af slaan, om vervolgens zonder aarze ling voort te gaan met de uitvoering ran haar programma. De SPD is bo vendien vastbesloten de ocalitie met de liberale FDP tot de volgende bondsdagverkiezing (1973) te laten bestaan. Binnenlandse Zaken zou worden teruggegeven aan Ernst Benda en Sociale Zaken aan Hans Katzer. Voor Buitenlandse Zaken is volgens de Springer-pers oud-minister Gerhard Schroder, de man die in zekere zin het initiatief nam voor de huidige Oostpolitiek, uitgezocht. Het week blad Der Spiegel wist gisteren echter te melden dat Barzel Schroder des noods die post wil geven, maar per soonlijk Richard Freiherr von Weiz- sacker (net als Schroder een groot man in Evangelische kring) zou pre fereren. of Werner Marx (wiens naam vooral niet onwillekeurig met „rood" of „links" moet worden geas socieerd) Dat zon CDU-CSU-kabinet spoe dig aan de slag kan gaan, is gister middag geëist door het presidium van de christen-democraten. Het is van oordeel dat de bondsrepubliek voor haar buitenlandse, economische en hervormings-politiek een rege ring nodig heeft die in staat is te handelen. En het stelt vast dat de regering-Brandt verregaand is ver lamd. Brandt op zyn beurt heeft laten weten dat de regering, die na het overlopen van drie liberale bonds- .Terugdraaien" Op een bijeenkomst van het SPD- bestuur zei de kanselier dat men dan te maken heeft met een groot opge zette poging van een rechtse buiten parlementaire oppositie, om het „rad der ontwikkeling" terug te draaien, de ontspanningspolitiek te verstoren en zo in de conjunctuur in te grij pen. dat de inspanningen voor meer stabiliteit teniet gedaan worden. Hy liet het aan de fantasie van zijn ge hoor over vast te stellen op wie de aanval was gericht. Vandaag zouden velen in Bonn benieuwd afwachten of Springer terug slaat. Wellicht al deze week zal de rege ring haar kracht moeten tonen. Nu i de drie liberalen zich hebben aange- standpunt dat de regeringsmeerder- uc ui ie uuenuen zien neooen aange- standpunt dat de regeringsmeerder-Barzel sloten bij de oppositie, hebben CDU I heid haar weerspiegeling in de com- en CSU een meerderheid in tien van missies dient te hebben en verlangt „de heftigste strijd sinds de negentien bondsdagcommissies een correctie op de samenstelling, tueren van de bondsdag" verworven. De SPD staat op het Fractieleider Herbert Wehner heeft digd. het consti- aangekon- ■UJi i XYRENE biedt u meer dan 'n gewone after shave: hel reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine Ailer Shave Loiion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. XYRENE Vitamin AfterShave Lotion (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Het Front de Liberation du Quebec (FLQ) is de meest linkse, oudste, meest actieve en belangrijkste der drie of vier on dergrondse bewegingen in Frans-Ca nada. Ongeveer vyf jaar geleden schrikten de eerste bomexplosies het land op, waarvoor de FLQ openlijk uitkwam dat deze door haar waren veroorzaakt. Het waren in zoverre 'fatsoenlijke' explosies, omdat door gaans bommen in plastic zakjes wer den gebruikt, die vrywel uitsluitend materiële schade aanrichtten, zonder iemand te doden. De doelen waren militaire gebouwen en inrichtingen, de Queen's bibliotheek in Montreal en de effectenbeurs in die stad. In één geval werden by een explosie echter één persoon gedood en een gewond. Men weet in Canada en daarbui ten weinig van de FLQ en de anlere ondergrondse organisaties, omdat ze nu eenmaal in het geheim werken. Er is niet één enkele leider en nie mand weet wie de leden zyn. FLQ volgt daarby de communistische cel- lentechniek om oprollen van de be weging door de politie te voorkomen. Twee afzonderlijke cellen hebben respectievelijk de heren Cross en La- por te ontvoerd. De FLQ wordt door het Cubaanse socialisme en de filosofie van Che Guevara en ook door Mao geïnspi reerd. De beweging bestaat voorna melijk uit jongeren, onder wie een flink aantal intellectuelen en studen ten. In pamfletten die by vroegere ter reurdaden van de FLQ bij de plek ken waar de bommen ontploften, werden achtergelaten en in 'commu- niqué's' aan de pers beschreven zi zichzelf als 'zelfmoordcommando's' die zich plechtig hebben verbonden met geweld 'tot de dood toe' te stry den voor Quebecs afscheiding van 'Canada en om Quebec onafhankelijk te maken van het 'Brits-Amerikaan se kapitalisme'. Hun missie, zo verzekeren zij, is al le federale instellingen, de Bereden Politie, de strijdkrachten en de En gelstalige economische belangen door systematische sabotage te vernieti gen. Zy willen dat de eigen gewon den en gevangenen volgens de oor logsconventies van Genève als poli tieke gevangenen worden behandeld. FLQ is meer dan een separatistische beweging en voornamelijk een revo lutionaire groep die de bestaande maatschappij met geweld wil omver werpen. Eén van haar woordvoer ders is de 30-jarige Charles Gagnon, een vroegere sociologieleraar die in afwachting van zyn proces wegens beschuldiging van het veroorzaken van drie bomexplosies zich op borg stelling in vryheid bevindt. Volgens hem is de 'actie voor de bevryding' van Quebec dezelfde als in andere delen van de wereld. Er is geen ver schil tussen de FLQ en de bevrij dingsbewegingen in Palestina. Viet nam of de Black Power-beweging. Door dergelyke verklaringen heeft de FLQ zich de felste vijandschap op de hals gehaald van de gematig de separatisten, die zelf een kleine minderheid vormen van de Fransca- nadese nationalisten. Maar sinds het begin van de zestiger jaren is een groeiend deel van de bevolking van Quebec het denkbeeld van separatis me, dat vroeger vaak niet meer was dan een onderhandelingsobject voor de provinciale regering in haar con tacten met Ottawa, als een doel op zichzelf gaan beschouwen. Steeds meer Franscanadezen worden zich bewust van toestanden die abnor maal zijn, maar in het verleden als normaal werden aanvaard, zoals het feit dat men in een warenhuis in Montreal vaak onder het personeel niemand kan vinden die Frans spreekt. De vrees voor de toekomst van de Franse cultuur nam ook toe door de immigranten die Montreal binnen stroomden en de Engelstalige kant kozen, en doordat het Franscanadese geboortecijfer, dat eens het hoogste van alle Europeanen in Canada was, scherp is gedaald. De meerderheid van de separatis ten steunt René Levesque en zijn 'Parti Quebecois', die streeft naar een soeverein Quebec binnen een Ca nadese economische unie. Hij is een ervaren leider en een gevreesd po litieke tegenstander die de separa tistische beweging vokomen beheerst. In het voorjaar behaalde hij 25 pro cent van de stemmen. Levesque heeft uitdrukkelijk elke vorm van geweld afgewezen en zijn partij heeft zich dan ook volledig van de FLQ gedis tantieerd. De FLQ is in Montreal geconcen treerd. omdat in deze stad de tegen stelling tussen Frans- en Engels sprekenden het sterkst is en de bot singen het grootst. Na de eerste golf van bomexplosies er werd toen een aantal sleutelfiguren gearres teerd hield de FLQ zich, voor, tij dens en kort na de EXPO in 1967, stil. De beweging had toen ook tijd zichzelf te reorganiseren. De laatste bomexplosie vond zes maanden geleden op straat, nabij het ministerie van Defensie in Ottawa plaats waarbij een vrouw werd ge dood. Van de 23 Franscanadese 'politieke gevangenen', wier loslating de kid nappers eisen, is een aantal veroor deeld, terwijl anderen nog op de uitspraak of op him proces wachten. Enkelen die hun gevangenisstraf hebben uitgezeten, zijn sinds de ont voeringen voor ondervraging op gepikt. De ontvoerders zyn zonder twijfel beïnvloed door soortgelijke daden in Zuid-Amerika en de re cente gebeurtenissen in het Midden- Oosten. De contactman tussen de FLQ en de autoriteiten is Pierre Pascau, te levisiecommentator van het Fransta lige programma die in de separatis tenkwestie als volkomen onpartijdig wordt beschouwd. Hij werkte van 1961 tot '63 als free-lance voor de BBC toen hij in Londen studeerde. De laatste dagen houdt Pascau zich met koffie en sigaretten wakker, ter wijl hij op de vitale berichten van de FLQ wacht, die in bruine enve loppen aan hem op zyn televisiere dactie worden geadresseerd. Pascau is op Mauritius geboren en is thans een genaturaliseerde Canadees. Hy is de leider van een discussiepro gramma en staat bekend om zyn objectieve commentaar. Tegenover de FLQ heeft hij altijd geprobeerd een neutrale houding aan te nemen. Hy gelooft dat de ontvoerders het leven van hun slachtoffers als bui tengewoon waardevol beschouwen, tenminste zolang ze ruilobject zyn. Maar ze zijn volgens Pascau bereid tot het uiterste te gaan en zonodig hun eigen leven op te offeren. ARNOLD LISSAUER (Van een speciale medewerker) De nationalisering van de Gulf- oliemaatschappij in Bolivia mag Washington misschien een daad van uiterst links-revolutionaire gezind heid toeschijnen, de guerrilleros van het Boliviaanse nationale bevrij dingsleger reageerden bepaald niet enthousiast op deze maatregel van de regering in La Paz. Weliswaar maakten zy in een communiqué be kend de nationalisering te zien als „een economisch belangrijke zaak", maar zy voegden daar onmiddellijk aan toe, dat dergelijke maatregelen eigenlijk niet passen in een revolu tionair proces, omdat de nationalise ring niet anders kan worden gezien dan als „een concessie van het impe rialisme". WITTE SINGEL 1, LEIDEN advertentie Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheidsgevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.3017.30 uur bij de heer J. Breedeveld. In het commentaar van de vrij heidsstrijders wordt de bevolking ge waarschuwd zich niet te laten mis leiden door deze schijnbare progres sieve daden van de landsregering Het nationale bevrijdingsleger meent oa. bevestiging te vinden van zijn stelling, dat de nationalisering van Gulf een van te voren met het Pen tagon (Am en ka's ministerie v. Defen sie» overeengekomen zaak was, inde reactie van de Amerikaanse ambassa deur in La Paz, Siracusa. Deze diplo maat gaf als commentaar op de na tionalisering de volgende mening: „Wij erkennen het recht van elk land om Amerikaanse maatschap pijen te nationaliseren zolang daar tenminste een evenredige vergoeding van het geleden verlies tegenover staat", waaraan hy toevoegde, dat La Paz voor de nationalisering een bedrag zal moeten betalen „dat be paald niet gering is". De felle woorden van afkeuring die het nationale bevrijdingsleger na de nationalisering uitstortte over de hoofden van de gezagsdragers in La Paz gaven niet weer dat sommige ministers van het regime-Ovando dat op 26 september 1969 aan de macht kwam en derhalve slechts iets meer dan een jaar in het zadel bleef werkelijk wel tot een ver betering van de economische situatie in Bolivia wensten te komen. Niet allen werden gedreven door persoon lijke ambitie en politiek opportunis me. De fout, die d? goedwillenden volgens de guerrilleros maakte, was gelegen in het feit dat zy geloofden in de weg van de geleideiykhedd, in het overleg met de Amerikanen en In de theorie van het „nationale ex periment" van de generaal» in La Paz. Een man als Quiroga Santa Cruz, onder Ovando minister van Mynbouw en Oliewinning, die een hoofdrol speelde in de Gulf-affaire, is heden ten dage duidehjk een verbitterd man. Aanvankelyk steunde hy de mi litairen in het r eg Lm e - Ovando omdat hy hoopte door middel van nationa liseringen de economie van Bolivia een goede dienst te kunnen bewyzen. Kort na de val van Ovando, zei hy: „Een paar maanden reeds na het optreden van de nieuwe regering, bleek dat de werkeiyke macht on wrikbaar in handen lag van ultra rechtse militairen, die van vergaande veranderingen niets moesten heb ben". De voormalige Boliviaanse mi nister van Voorlichting Alberto Bai ley voegde daaraan toe: .Hechts her stelde zyn machtspositie, dat bete kende het einde van het nationale experiment. Wy moeten nu rekening houden met een periode van restau ratie. De vooruitgang, die even op gang was gekomen, staat alweer stil". Tegenstanders van de guerrillabe weging in Bolivia komen nogal eens met de argumentatie aandragen, dat het Nationaal bevrijdingsleger een reactie van Washington uitlokt, die het land alleen maar in een nog wurgender greep van de Verenigde Staten brengt. Onmiddeliyk na de val van het regime-Ovando kan men dergelyke geluiden opnieuw uit La Paz vernemen. Een politieke com mentator ging zelfs zover de vrij heidsstrijders de „CIA-guerrilleros" te noemen, dus geurrillastryders, die in feiten de macht van de Amerikaanse geheime dienst zouden vergroten. Deze theorie van „de angst voor de reactie" is onjuist Europa heeft zich immer» ook in da tweede wereld oorlog verzet, zonder zich te laten verlammen door de gedachte dat de reactie van de vyand wel eens heel scherp zou kunnen zyn. Steun van de massa Een tweede punt waar de macht hebbers in La Paz voortdurend op hameren, waneer zy zich afzetten tegen de guerrilla-methodiek, is het feit, dat de vryheidsstryders niet de steun van de brede massa van het Boliviaanse volk genieten. En op dit punt hebben zy niet helemaal onge lijk. Weliswaar vindt het gewapende verzet, dat ideologisch zo sterk terug gaat op Che Guevara, een klankbord onder de studerende jeugd, maar ae steun die het van de arbeiders en boeren ondervindt is (nog) enigszins aarzelend. Het nationale bevrijdings leger heeft het dan ook tot één van zyn eerste taken gemaakt de arme massa van Bolivianen te overtuigen van zyn gelyk en zyn oprechte be doelingen. een o.a. door Fidel Castro en de zynen by hun gevechten om Cuba met succes beproefde tactiek. Daarby moet niet worden vergeten dat de Boliviaanse arbeiders een ze kere ervaring hebben in het gewa pend verzet. In 1952 byvoorbeeld kwamen zy in opstand tegen de machthebbers in La Paz. Mede door de activiteiten van radicale studen ten, die de functie van katalisator uitoefenen tussen de guerrilleros in de oerwouden van Alto Beni en de massa in de straten van Bolivia's steden, zal het nieuwe regime van Torres. wiens links-progressieve sympathieën vooralsnog in twyfel worden getrokken, te maken krygen met een in snel tempo politiek zelf bewuste arbeidersklasse. ERNEST GONZALES BERMEJO

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7