Hoorspelwerk wacht 'n sombere toekomst a Hulshoff \EL fDRAKA panclaag Eva-Ina-Janssen bij zilveren radiojubileum: Zwaar gehinderd Alma Materkoor gaf uitvoering N Dzyendobry Panu Hulshoff MIA GOOSSEN OVERLEDEN Europese veiligheids- auto van I W en gisteren programma 1 DINSDAG 13 OKTOBER 1970 LEIDSOH DAGBLAD PAGINA 5 I45i HILVERSUM (GPD) „Ik heb nooit begrepen waarom Paul Vlaanderen door de jaren heen zo'n groot succes is ge worden. Het verhaal was telkens opgelegd pandoer, met een aparte humor. Die kwam bij de meeste luisteraars niet over, maar wij hebben er altijd veel plezier aan gehad". Dit zegt mevrouw Eva Kellenaars-Janssen over de twintig jaar waarin zij een nationaal begrip werd als Ina, het onophoudelijk angstig gezelschap van een bij moordpartijen betrokken schrijver, die zij met de beroemd geworden uitroep „Oh Paulllaansprak. Zelden zal een acteurscarrière zo bepaald zijn geivorden door één rol. Jk vond het wel eens jammer, die bekendheid. Want de pro- iukiies die we ernaast deden, en die in feite van veel beter niveau waren, vielen eigenlijk helemaal weg". Eva Janssen en de even legenda rische Jan van Ees als haar echtge noot Paul Vlaanderen, schreven tussen 1946 en 1966 omroepgeschiede nis. De luisterdichtheid naar dit hoogtepunt van de zondagavond over troefde meermalen de kijkdichtheid •van zo'n favoriet tv-programma in hetzelfde genre als Maigret. Deze maand bereikt de hoorspelactrice een mijlpaal in haar levensgeschie denis. Op 1 oktober was zij 25 Jaar dienst bij de gezamenlijkheid van de omroepen, de NOS, vroeger de NRU. „Eigenlijk klopt dit jubileum niet, want ik werk al veel langer bij de radio. In 1936 kwam ik met mijn man (hoorspelregisseur Emiel Kel- lenaers) bij de Vara. Die jubileum viering vind ik niet zo nodig, maar aan de andere kant is het een mooie gelegenheid om de aandacht te ves tigen op het werk van de hoorspel- kern. Vooral de jongeren onder ons OU kunnen een steuntje in de rug best gebruiken. Hun oudere collega's maakten nog de tijd van fanmail mee. voor hen is er tegenwoordig selden een schouderklopje". Veel werk De afnemende belangstelling voor radio in de avonduren had een in- ping van het aantal hoorspelen it gevolg. Duimen draaien is er ,oor Eva Janssen echter nog niet Ze is nu met vier produkties te- jk bezig. Bij de NCRV „Het was- ende water" naar het boek van Her- de Man, voorts speelt zij de rol van een Jordaanse n een kinderhoor- 6pel, is te horen in vier eenakters en Is tenslotte te beluisteren in een se rie-hoorspel onder regie van haar man, „Lessen in echtelijk geluk". Een spel da/t men „De klop op de deur" van de radio zou kunnen noe men. Samen met haar echtgenoot werd Eva Janssen in 1936 geselecteerd uit drie acteursechtparen, die gesollici teerd hadden naar een baan bij de Vara. De crisis had haar weerslag op het toneelbezoek. Gezelschappen ADVERTENTIE Bet zijn niet altijd de duurste interieur-objecten die door de inkopers van Hulshoff van him buitenlandse reizen worden meegebracht. Exclusiviteit en kwaliteit blijft echter hun eerste eis. Een sprekend voorbeeld is liet klapstoeltje uit Polen met legio toepassingsmogelijkheden en helemaal "in" voor het hedendaagse interieur. De prijs kan moeilijk een bezwaar zijn f 17.95 (meeneem-prijs). Hulshoff heeft veel van zulke leuke interieur-ideetjes. interieurbouivers Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt, Kgswijk: In de Bogaard Leiden: Uwe RijmHarlcsteeg konden het niet bolwerken, acteurs en actrices moesten genoegen ne men met gedeeltelijke betaling van hun gage, velen verdienden het zout in de pap niet. Een zo goed als vas te betrekking bij de omroep was dan ook een buitenkansje. Hoorspelers lieten in de vooroor logse Jaren niet alleen via de micro foon hun stemmen horen, maar ver schenen ook in levende lijve voor de omroepleden. Op propaganda-avond- den van de Vara in het land voerden zij eenakters op. Er volgde echter een scheiding tussen Eva (Eefje voor de talrijke goede bekenden) en Emiel. De laatste vertrok naar de Avro, waar hij nu nog steeds vas te regisseur is. Zijn vrouw trad na de oorlog .speelden we in het ge heim voor nutsverenigingen en zo" in dienst van de NRU. „Toondertijd waren we met 35 vrouwen en mannen. Sinds de tv ons zware concurrentie aandoet, is dat getal sterk teruggelopen. Bij pen sionering, vertrek, overlijden wor den geen andere spelers aangetrok ken. De kern bestaat uit twaalf per sonen en die vullen we aan met gastepelers". Verwacht Eva Janssen dat het hoorspel in de loop van de Jaren uit de ether zal verdwijnen? „Het ziet er somber uit volgens mij. Op den duur zal het wel afge lopen zijn. Toch moet men er reke ning mee houden dat een niet onbe langrijk deel van de bevolking luis tert. De bejaarden en de blinden ook. Series als de "De klop op de deur" deden we twintig Jaar geleden al. Ons repertoire houdt veel meer gelijke tred met de ontwikkeling van de schrijfkunst. Daarom hoeven we ook niet bang te zijn dat we zullen vastlopen". Nooit het verlangen gehad terug te keren naar het toneel? „Als Je jong bent, zit Je wel te mokken, nu niet meer. Door de Ja ren heen heb Je wel geleerd dat hoorspelacteur een specifiek vak is". Emiel Kellenaars zegt hierover: „We zouden wel eens willen terug keren naar het toneel, of voor de tv-camera's willen optreden. Maar dan op hetzelfde niveau als waarop we voor de microfoon werken. Klinkt burgerlijk, maar laten we nuchter ■k MIA GOOSSEN ARNHEM (ANP) De actrice Mia Goossen is op 45-Jarige leeftijd in het Canisiusziekenhuis in Nijme gen overleden. Mia Goossen onder ging vorige week vrijdag een her senoperatie. waarvan zij niet meer hersteld Is. Mia Goossen werd 20 september 1925 in Zeddam geboren, maar door haar verhuizing, twee Jaar later naar Kerkrade, voelde zij zich Lim burgse. Via het amateurtoneel kwam zij op de toneelschool in Maastricht. Drie Jaar daarna, bij de oprichting van de toneelgroep „Theater," werd zij bij dit gezelschap geëngageerd. Zij is daar sindsdien gebleven, met onderbreking van één seizoen Haag se Comedie (1961-1962) Voor haar rol van Kathleen in „Tocht naar het duister" werd zij onderscheiden door de stadsschouw burg in Arnhem. Zeer bekend zijn haar creaties in stukken van Brecht: Johanna Dark in „De heilige Johan na van de slachthuizen." Anna in „Trommelen in de nacht," de dubbel rol Shen Te/Shui Ta in „De goede mens van Sezuan" en de rollen van Aniko en een boerin in „De Kaukasi- sche Krijt kring." blijven". Eva Janssen, nog steeds met de onmiskenbare Ina-stem: "het werk voor de microfoon is leuker dan de buitenwereld denkt. Kleine rollen zijn de moeilijkste, aangezien Je uitsluitend met je stem de aanwe zigheid in het spel waar moet ma ken. Ik heb eens een rol gehad als kind. Ik hoefde maar twee keer „mama" te zeggen..". Eva Janssen mist het contact met de luisteraars, zoals dat in de gulden radiojaren bestond. „Regelmatig ontvingen we brieven en kaarten. Een meisje dat ons vast schreef, is zo nauw met ons in con tact gekomen, dat het een logische zaak was dat wij haar als pleegkind LEIDEN Het zat het Alma-Ma- j terkoor gisteravond bepaald niet mee: een verveeld spelend orkest, al even verveeld zingende solisten en een nieuwe dirigent. Het koor kon i het peil dat we er van gewend wa ren met geen mogelijkheid benade ren Aangenomen mag worden dat Nico Sohrama, de opvolger van Jar. i van der Meer. en het koor nog niet I voldoende op elkaar zijn ingespeeld, zodat ik me van een verder oordeel over de prestaties van het koor voor lopig zal onthouden. Voor de solis ten vormden het Magnificat vau Christian Bach en de Vesperae Sol- i lennes de Confessore van Mozart in elk geval routinewerk, en als zodanig beschouwden ze het ook. Een uitzon dering vormae misschien de alt Wil li elm ina Matthès. die grieperig op de planken stond. De sopraan Maria Suohèl nam bij Mozart op de meest ongewenste plaatsen een adempauze en dweilde belcanto-aohtig van de ene noot naar de andere, zodat tekst en muziek geweld werd aangedaan De tenor Kees Borger werd direct na zijn inzet met moeite door Nico Sohrama weer in de maat en het gareel geholpen; daarna ging' alles wel redelijk. De bas Ton Tissen heeft een stem met een wat merk waardige samenstelling van boven tonen. hetgeen tot gevolg heeft dat men soms niet weet of hij kucht of zingt; bovendien is hy de kunst vau wat zangpedagogen „kiepen'' noemen niet machtig. Het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland kan slechte wor den aangeraden voortaan wat meer op de dirigent te letten. Nu moest Jan van der Meer op het orgel bij voortduring porta to spelen om de zaak voor ontsporing te behoeden. Opvallend was ook dat het orkest pas bij zijn solo In het orgelconcert op. 4,6 de instrumenten enigszihs op het orgel afstemde. Van der Meer speelde het concert bijna zonder ver sieringen, zonder daardoor afbreuk te doen aan de charme ervan: in feite vormde hij het enige licht in deze duisternis. Terzijde: indien er niet meer zorg aan het orgel in de Stadsgehoorzaal wordt besteed, zal er binnen afzien bare tijd niet veel meer van over zijn. Dus vaker bespelen en afscher men tijdens meubeltentoonstellingen! R. G. HARMS EVA JANSSEN opnamen, toen haar ouders bij een ongeval om het leven kwamen". Pensioen Over twee Jaar volgt het officiële vertrek van Eva Janssen uit de rij en van de omroep. Zij heeft dan de pensioenverplichte leeftijd van zes tig jaar bereikt. „Ik hoop niet dat 't radiowerk dan afgelopen zal zijn. Welke acteur houdt er met zestig op? Misschien wordt er een regeling ge troffen dat de hoorspelacteurs en actrices toch langer mogen blij ven". WOLFSBURG (DPA) De West- duitse Volkswagenfabriek gaat in nauwe samenwerking met het West ern it.se ministerie van Verkeer en de veiligheidsinstanties van de Ameri kaanse regering een Europese veilig heidsauto ontwikkelen. De algemeen directeur van deze fabriek, prof. Kurt Lotz, heeft dit gisteren in Wolfsburg meegedeeld. Met de te bouwen auto zullen de mogelijkheden en grenzen van de veiligheidsvoor schriften van de komende jaren worden onderzocht. De wagen wordt ongeveer duizend kilo zwaar. Inzit tenden zullen er bij 80 km. snelheid een frontale botsing nog zonder ern stig letsel mee kunnen doorstaan. LONDEN (GPD) Temid den van Britse en Neder landse journalisten en vele vaderlandse artiesten heeft de Engelse zanger Cliff Ri chard gistermiddag in Lon den de gouden His Masters Voice-ring uitgereikt aan componist, arrangeur en di rigent Harry de Groot en drie gouden platen aan de Volendamse popgroep The Cats. De grammofoonplaten maatschappij BovemaEM1 reikte verder in de persoon van Piet Beishuizen, voorzit ter van de Commissie Col lectieve Grammofoonplaten Campagne, ook nog een gou den His Masters Voice-ring uit aan Johnny Jordaan en Tante Leen. De bijeenkomst begon gis termorgen om twaalf uur op Schiphol toen veertig jour nalisten en vijftien artiesten uit Bovema's ,Stal' per vlieg tuig naar Londen vertrok ken. Behalve de bekroonde showfiguren vlogen mee: het accordeon-duo De Pico's, de operettezanger Marco Bak ker, de organist Stef Meeder, de popgroep Brainbox, orga nist Willy Weits, zanger Di- mitri van Torn, de popgroep The Continental Uptigt Band, zanger Billy Jones, de eveneens uit Volendam af komstige Leftside en tenslot te het welbekende Unit Glo ria. In een huldiging sspeech aan het adres van Johnny Jordaan en Tante Leen vroeg de heer Beishuizen speciale aandacht voor de bijzondere plaats die dit Jordaan-duo in Nederland inneemt. De HMV-ring was hun vooral toegekend op grond van het feit dat zij tot een nationaal symbool zijn geworden, aldus de heer Beishuizen Voor de uitreiking van de ring aan Harry de Groot en van de gouden platen aan de Cats had Bovema Cliff Richard uitgenodigdDe En gelse zanger bekende bij het uitreiken van de trofeeën aan de Volendamse formatie (voor 100.000 „Why". 100.000 maal Mary-Annen 75.000 maal de lp colour us gold") nog nooit een plaat van de Cats beluisterd te hebben, nam hij zonder meer aan dat het een groep van „grote" allure is- Daarna excuseerde Cliff Richard zich en ver dween snel en onopvallend uit het Londense hotel. NEDERLAND I 6.45 De Woefs en de Lamaara (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.04 De rare vogels, tv-serie voor de jeugd (AVRO) 7.30 AVRO's Top-Pop (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Peyton Place (AVRO) 9.10 De Engelbert Humperdinck Show (AVRO) 10.00 AVRO's Televizier Magazine (AVRO) 10.50 Journaal (NOS) 10.55 Modelbegrip In wetenschap en techniek, herha ling tweede les (TELEAC) NEDERLAND II De Woefs en de Lamaara (NOS) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Kunstrubriek (NOS) De dwaze wereld van Tommy Cooper (KRO) Journaal (NOS) De biecht van een moordenaar, aflevering 3 uit de tv-serie Mod Squad (KRO) Brandpunt Special (KRO) De klop op de deur, tv-feullleton naar de roman van Ida Boudier-Bakker, deel 3 (KRO) Voor de Blesbosch keert het getü. documentaire (KRO) Journaal (NOS) 6.45 6.55 7.04 7.09 7.30 8.00 8.20 9.20 9.35 10.15 - 10.55 De televisie heeft gisteren een mooie kans gemist. Om vijf voor elf werd via de radio een inter view met vier Tsjechen uitge zonden dat Dick Verkijk, on danks zijn arrestatie in Praag, langs een of ander kanaal kreeg nagestuurd. Omdat door over lappende vertaling een goed deel van de sfeer verloren zou gaan. heeft Verkijk geïnformeerd ol het mogelijk was simultaan een vertaling via de televisie te ver zorgen, met „ondertitels", die dan gelijktijdig met het gespro kene op het scherm zouden worden geprojecteerd. Daarvoor bleek toestemming van de mi nister nodig, en die werd niet verkregen omdat ook het uit zenden van teksten tot gewone zendtyd wordt gerekend. Wel mocht van het geluidskanaal ge bruikt worden en dat is gisteren dan ook gebeurd. Toch jammer. Het zou een aardig experiment zijn geweest. Op de vraag of ze geen moeilijkheden verwachtten omdat zij met naam een toe naam hun kritiek op het regime spuiden, antwoordden de vier Tsjechen dat zij bereid waren de consequenties daarvan te dra gen. „Als wy zwygen krygt het regime een vrijbrief om te doen wat het wil. We hopen dat de wereld Ts j echo- Slowakij e niet vergeet en danken de Nederlan ders voor alle sympathie en mo- ele steun". VARA's „Achter het Nieuws" besteedde gisteren aandacht aan de milieuhygiëne. Geen origineel onderwerp, maar men had de gelukkige gedachte gehad daar voor dr. Dick Hillenius te inter viewen. Nederlands enige geleer de met een hardnekkige schiller kraag. Er rijn mensen die vin den dat het met de milieuhy giëne nogal meevalt, zolang dat milieu in staat is mensen als Dick Hillenius voort te brengen, maar men vergeet dan dat Hil lenius een Jaar of veertig gele den werd geboren toen de vlieg tuigen nog knorden in de lucht en het wasmiddel met nagelver- aochter nog moest worden uit gevonden. Sindsdien is er veel ten kwade veranderd. Nu is het aardige van Hillenius dat hy in twintig minuten, door een be- vatteiyke en vooral beeldende samenvatting te geven van de feiten, drie avondvullende docu mentaires over hetzelfde onder werp overbodig maakt. Hy begon met een eventueel in te voeren .methode van de voorwaarde lijke reflex", waarmee we het laag overvliegen van Jumbo's tot Iets vreugdevols kunnen maken in plaats van tot iets verschrik kelijks. Neem je aoontje mee naar het Amsterdamse Bos en roep elke keer als zo'n vliegtuig laag over de bomen komt aan vliegen „Ha. weer een vlieg tuig, hier heb je een snoepje!" Door het kind by ieder overvlie gend vliegtuig een snoepje te geven gaat het verlangen naar het volgende vliegtuig en zal het .de rest van zyn leven overvlie gende vliegtuigen als een wel daad beschouwen De rest van wat hy vertelde was minder hoopgevend. De zee is al lang niet meer de „grote genezende ruimte" die alle vuil nis verteert. Door de overbemes ting van het land ontstaat een overbevoTiering van de binnen wateren, daardoor ontstaat weer een sterke groei van algen, die gaan dood waardoor zuurstof- arm water ontstaat waarin geen vis meer kan leven. Wat nu al voor veel binnenwateren geldt, zal over tien jaar ook voor de Noordzee opgaan. Het aantal sterns is sterk „gekelderd" door dat zy op de Waddeneilanden vergif binnenkregen dat in Per nis in zee was gestort. Dat zou voor ons een even groot alarm signaal moeten zyn als vroeger de kanarie die stikte het sein was voor de mynwerkers dat ze als de donder de frisse lucht ln moesten. Met het verbranden van ons vuil komen we er ook niet. Door die verbranding ont staat er een mantel van kool zuur rond de aarde, die als een broeikas zal werken. De tempe ratuur zal stygen. de poolkappen zullen smelten en de zeespiegel zal teveel omhoog gaan. Er wordt nu gebouwd aan veertien waterstof een trales aan de Rijn, waardoor het Rijnwater ln Ne derland vijftig graden celsius zal bedragenHillenius pleitte daarom voor een minis terie van Milieubeheer. „Achter het Nieuws" stelde de naam mi nisterie voor Volksgezondheid en Welzünsbescherming voor. Voor dinsdag 13 oktober Hilversum I 402 m. KRO 17.10 Voor de kleuters Pol. Part. 18.19 Ultz. van de Pol. Partij Radlka- len KRO 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 L. Ens. en sol. 19.45 Evangelie zonder mas ke lez. 2. 20.00 Mixtuur klas. en mod. muz. opn. 20.40 Ons kind onze school docum 21.20 Bitterzoet Bed hoorspel I. 22.25 Overweg. 22.30 Nws. 22.40 Den- Haag vandaag 22.50 Med. 22.52 Kont. magaz. waarin op de dingen wordt doorgepraat 23.15 (S) Sticker: Ucht pl. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nws. 18.11 Radlo- Journ. 18.25 Stereo Licht ens. met zang sol. 18.55 Stereo Big Band Beat moa muz. door The Skymasters 19.25 Paris vous parle 19.30 Nws. 19.35 Vanavond: Sevar. progr. 22.00 O: Jeugdprogram. 2.30 Nws. 22.38 Radiojourn. NOS 22.55 Stereo Signaal muzl van eigen tijd opn. 23.30 Horizon een lied van Saadl 23.55-24.00 Nws. Voor woensdag 14 oktober Hilversum I 402 ra. NCRV 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord 7.16 Op het eerste gehoor klas muz. ln Stereo 7.25 Horen en zien 7.30 Nws. 7.32-7.50 Hier en Nu act. TROS: 8.00 Nws. 8L11 Als dat zou kunnen verz pl. progr. 8.30-8.32 Nws. 9.00-9.10 Gym nastiek voor de hulsvr. 9.35 Waterstan den 9.40 Voor de kleuters 9.55 Vier eeu wen muz. muz. lez. 10.20 Voor de vr. 11.00 Nws. 11.03 Aktua magaz. Nws., Nieuwtjes report, komm. en muz. 11.55 Med. KRO 12.00 (S) Van twaalf tot twee gevar. progr. 12.22 WIJ van het land 12.26 Med. t.b.v. land en tulnbal- let muz. 15.00 In "t zilver progr. voor oudere luisteraars 16.00 Nws. 16.03 Vr. de kleuters 16.15 Voor de Jeugd 16.30 Jeugdland gevar. Jeugdprogr 17.30 NCRV en Bloc act. kron. Overheldsvr. lichting 17.50 Tekst en uitleg Henk van Strlprlaan ln gesprek met de heer H. J. H. Hamer, secretaris van het Nederl. Comité Beroepswedstrijden onderwerp longe vakmensen naar To kio. Hilversum II 298 ra. VARA 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Stereo Dag woensdag muz. en In form. om plm. 7.33 Van de voorpagina VPRO 7.64 Deze dag VARA 8 00 Nws. 8.11 Act. 8.23 Stereo Dag woensdag vervolg 9.00 Op de koffie progr. voor de vrouw met muz. en inform. 9.40 Schoolradio 10/7 Voor de kleuters 11.0 Nws. 12.00 Stereo Licht ens. met zang- •oL 12-26 Stereo Nationale Braseb finale van Groot Brit. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Speelruimte prorgr. met o.a. gesproken portret muz. hoorspel en report- en het progr. zestig min. voor boven de zestig 16.00-16.02 Nws. NOS: 17.02 Oude liedjes 17.20 UNESCO ma gazine VARA 17.40 Nederl maken mus. Amsterd. Pol. Kapel 17.55 Med. Hilversum III 240 m NCRV 9.00 Nws. 9.02 Zing zing zing lichte voc. muz. 1.00 Nws. 10.03 Pers vers nieuw evrschenen pl EO 11 00 Nws 11.03 Gospelsound een progr. boordevol muz. speciaal voor Jonge mensen avro 12.00 Nws. 12.03 Zet m op vroiyk pl. progr 1300 Nws 1303-13.06 Radio journ. 14.00 Nws. 14.03 Gimmick een duidelijk herkenbaar pl. progr. 15.00 Nws. 15.03 Arbeldsvlt. pop. verzoekpl. progr. 16.00 Nws. 16.03 18.00 Lichte pl. 17.00 Nws. 17.02-17.05 Radiojourn. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NOS/ NOT 10.45-12.00 Schooltv. VARA 17.00-17.35 Kinderprogr. NOS: 18.45 De Woefs en de Lamaars NOS: 18.55 Journ. NOS 19.04 Den Haag van daag 19.09 Première progr over fllm- kljken en filmmaken CVK/ iKOR/rkk 19.30 Kenmerk, de wekelijkse lnfor. rubr. over Kerk en samenleving NOS 20.00 Journ. NOS 20.20 Alle hens uit bed film 20.45 Schip Ahoy show progr. t.b.v. 'n nieuw hospitaalschip voor het Nederl. Roode Kruis 23.00 Journ. plm. 24.00 Einde. Nederland II. NOS 18.45 De Woefs en de Lamaars. NOS 18.55 Tourn. VARA 19.04 Midweek Jongerenprogr. NOS 2.00 Journ. VARA 20.20 Koos Postema op woensdag 2: ge sprekken en amusem. 21.45 Achter het Nws NOS 22.05 Journ. TELEAC 22.10- 22.40 Dammen voor beginners les (herh.) ADVERTENTIE de „harde" matras met alle comfort van een „zachte"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5