inhaken op 'Schip ahoy' en geschenk voor de gemeente t ■■inn 13; TECHNISCHE HULP KAN OOK MISDADIG ZIJN Hoe het begon in de Frans-Duitse oorlog RODE KR UJS LEIDEN EN OMSTREKEN IS EEN ACTIEVE HONDERDJARIGE u Honderd jaar Rode Kruis Oudt ^i/den 6<t Beroepingswerk Prof. v. (1. Berg naar Zuid-Afrika Prof. dr. A. Teeuwvoorzitter adviescommissie culturele betrekkingen met Indonesië: ut JJJJSDAG 13 OKTOBER 1970 LEIOSCH DAGBLAD LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van het Neder- le', andse Rode Kruis is een actieve honderdjarige. Morgen haakt Uw Ie afdeling, die afgelopen zomer honderd werd, in op de lan- ielijke bliksemactie „Schip Ahoy" voor een nieuw hospitaal chip „Henry Dunant". Na deze actie komt er zaterdag 24 ok- ober een goede gelegenheid om het werk van het Rode Kruis J a aanschouwen: de jaarlijkse kaderdag van het gewestelijk h« ommando Zuid-Holland wordt in Leiden gehouden. Inge- b« ijochten in het programma is de aanbieding van een feestge- chenk van het jubilerende Rode Kruis aan de gemeente: een omplete matertaalwagen voor de gemeentelijke geneeskundige Tienst. De bliksemactie „Schip Ahoy" rordt morgen in de avonduren on- Jfjjtrsteund door een spectaculaire te- "Visie-uitzending vanuit de Ahoy-hal Rotterdam. Een huis-aan-huis- Dllecte in geheel Leiden bleek niet logelijk. Dit gebeurt nu in enkele ijken. Om het publiek in de gele- ?nheid te stellen zijn bijdrage te of- tren. zijn morgenavond van 7 tot 10 de banken geopend en worden deze posten bezet: Petrakerk, Surinamestraat Zuiderkerk, Lammenschansweg Gebouw ..Staalwyk", Herenstr. Vredeskerk, Burggravenlaan Wijkgebouw Groene Kruis, Ma- rislaan 7 Gebouw Rode Kruis. Mors- \vegl86 Bevrijdingskerk, Montgomery- straat Portiersloge, St. Elisabeth-Zie kenhuis, Hooigracht V.V.V.-kantoor, Steenstraat Gebouw G.G. en GX>., Rooden- burgerstraat Bejaardencentrum „Roombtirg", Zaanstraat 151 Koningskerk, Willem de Zwij gerlaan 177 St. Antonius Clubhuis, Mare 43 Clubhuis ,,De Zevensprong", Bernardkade Beloftenkerk. Robijnstraat In regio In Oegstgeest is de gemeente in wijken verdeeld, waarbij in iedere wijk een delegatie collectanten huis- aan-huis geld inzamelt. De actie wordt hier begeleid door twee mu ziekkorpsen. Het gemeentehuis van Oegstgeest is deze avond geopend voor het coördineren van de collec tantenactie. Verder zyn van 710 uur de vol gende banken voor het in ontvangst nemen van bijdragen aan de actie „Schip Ahoy" geopend: Algemene Bank Nederland, Geversstraat en Lijtweg Boerenleenbank, Lijtweg Raiffeisenbank. De Kempe- naerstraat Amrobank, Geversstraat •fr Leidse Spaarbank. Geversstraat De gemeente Oegstgeest kampt nog met een tekort aan collectanten; me dewerkers kunnen zich opgeven bij het gemeentehuis. Het contactadres in Warmond is: Mevrouw Langemeijer. Bea- trixlaan 6. Het gemeentehuis in Voorschoten is geopend en tevens van 710 uur: Raiffeisenbank. Kon. Wilhel- minalaan. In Zoeterwoude worden de collecte bussen verzameld in het clubhuis van ae SJZ. sportcomplex Haasbroek, waarvan de leden collecteren. Ook in Zoeterwoude zijn er deze avond twee banken open. waai- bijdragen kunnen worden gestort: Raiffeisenbank, Karei Door manlaan ■tc Boerenleenbank. Stationsstraat. In Leiderdorp staan op de volgende punten collectebussen: Alle bankinstellingen te Lei derdorp Het gemeentehuis. Hoofdstr. 3 Kamsteeg's automobielbedrijf N.V., v. d. Valk-Boumanweg 2 Automobielbedrijf Rijnland NV, Van der Valk-Boumanweg 71 Défilé De kaderdag op zaterdag 24 okto ber zal zich voornamelijk rondom de ADVERTENTIE Schout- en schepenen* corners voor exclusieve parties in privé sfeer maximool 24 couverts oir conditioned Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN, fel 3314. i Een bekend pok Leids beeld: het Rode Krüis-hospitaal- schip ,.JHenry Dunant" aan de kade. Het Rode Kruis wil voor de chronisch zieken een nieuw schip en vandaar de actie „Schip Ahoy". (Foto LD/Holvast) Doelenkazerne afspelen. De parate Rode Kruisploegen van alle afdelin gen in Zuid-Holland komen naar Leiden en maken tussen 1010.30 uur een défilé door de stad "naar het Stationsplein, waar voor het gebouw van de Rijksbelastingdienst de com-1 missaris der Koningin in Zuid-Hol-1 land, mr. J. Klaasesz en burgemees ter en wethouders van Leiden, het défilé zullen afnemen. De Rode Kruis-colonnes zullen met hun materiaalwagens en vergezeld j van de drumband van het Rode Kruiskorps verder trekken door de stad naar het terrein van de Doelen- kazerne. In de kantine zal de aan bieding van het geschenk van de Leidse afdeling aan de gemeente Leiden plaatsvinden. In de middag zal een programma voor het Rode Kruis teams Wor den afgewerkt, waarbij o.m. één en ander zal worden verteld over de Verbindingsdienst in woord, beeld en geluid, over de nieuwe handleiding over opleiding helpers en helpsters, over het Mobiele Instructie Team, waarna een demonstratie zal worden gegeven van de ambulancewagen van i het hoofdbestuur, de P.A.M Volks wagenbus en het wagentje Zuid-Hol- i land. NED. HERV. KERK Beroepen te Weesp: J. C. Kool-' schijn te Zevenhuizen; te Zaandam: M. J. J. Bonting te Zutphen. Bedankt voor Vrouwenparochie: J. L. Ravesloot, te Veen <N. Br.>. voor Zetten-Andelst. Zwolle en Kampen: J. den Hoed te Meerkerk voor SI een- wijk: B. v. d. Lelie te Hansweert. GEREF. KERKEN Beroepen te Maassluis: W. de Vries te Bedum; te Zaltbommel: kand. F. J. van Ree te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Oldekerk: W. van der Kalk te Coevorden. voor Zwa gerveen: R. der Nederlanden, tel Middenmeer, voor Hoogeveen: J van Dalen te Rotterdam GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Brouwershaven: M. Heemskerk te Meppel. Bedankt voor Ede-Wageningen: J. F. Heij te Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht: M. Vlietstra te Werkendam. Bedankt voor Deventer: J. Dol te Drachten. GEREF. GEMEENTEN I Bedankt voor Zoetermeer: J. C. Weststrate te Meliskerke; voor Apel- i doorn: W. Suyker te Lisse LEIDEN - Honderd jaar Rode Kruis in Leiden en verre om streken. Het begon in de Frans- Duitse oorlog. Veel van de oude papieren is verloren gegaan, maar het eerste jaarverslag is er. Daaruit blijkt, dat in de laatste dagen van juli 1870 en kele Leidse ingezetenen begon nen 'te spreken over de wense lijkheid om een comité van het Rode Kruis op te richten Een commissie, bestaande uit prof. M. Polano. H. C. Rogge. prof. M. J. de Goeje. dr. G. Zaalber? en J. A. F. Coebergh nodigde een veertigtal heren uit om een afdeling te vestigen van de Ne- derlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden. Drieëntwintig gaven aan deze oproep gehoor en in een verga dering r.p de 1ste augustus werd een reglement vastgesteld en een bestuur van zeven personen benoemd, terwijl terstond een bedrag van f 182 aan buitenge wone giften werd ingeschreven. Tot voorzitter werd benoemd prof. M. Polano tot ondervoor zitter A Heynsius. tot penning meester J. A. F. Coebergh en tot secretaris H. C. Rogge, die eohter dezelfde maand ontslag vroeg en werd vervangen door M. J. de Goeje. Bij de onzekerheid omtrent de loop, die de oorlog zou nemen, besloot men een onderzoek in te stellen naar de lokalen, die evt. voor het verplegen van ge kwetsten beschikbaar en ge schikt zouden zijn en werd aan het hoofdcomrte in Den Haag bericht, dat Leiden zioh bereid verklaarde te worden opgenomen onder de steden, waarheen in geval van nood gekwetsten zou den kunnen worden vervoerd. Zover is het niet gekomen. De bestuursleden De Goeje en Coebergh richtten een circulaire aan de schooljeugd van het 3de en 4de district van Zuid-Hol- iand van welke districten zij schoolopzieners waren waarin erop gewezen werd, dat de vre selijke corlog tussen Frankrijk en Duitsland begonnen was. .Reeds liggen", aldus de circu laire, ..vele soldaten dood op de slagvelden, terwijl honderden en nog eens honderden gekwetst en verminkt zyn weggedragen Eer wij een week verder zijn. zal dit getal tot duizenden en nog eens duizenden geklommen zijn". De opbrengst was ruim f1100. Het voorbeeld van Leiden werd in tal van plaatsen nage volgd. In een Belgische krant werd de circulaire in het Frans vertaald. Zo vloeiden de giften van vele kanten binnen. Inmiddels cir culeerden intekenlijsten in Lei den en omliggende dorpen. Ook materieel stroomde bin nen. vooral in de vorm van ver bandmiddelen. Spoedig werd een vrouwencomité opgericht met het doel verbandmiddelen te vervaardigen. Intussen werd ook het gewone Rode Kruis-werk ter hand ge nomen in de vorm van een cur sus voor verplegers en verpleeg sters, die zioh bereid verklaar den terstond hulp op het slag veld te gaan verlenen. Zo haakten Leiden en omge ving in op het initiatief van de Zwitserse zakenman J. Henry Dunant, die. getroffen door de slag by Solferino, waarbij 40.0CO doden en gewonden vielen, hei Rode Kruis oprichtte. Koning Willem III gaf de stoot tot de oprichting van een Nederlandse afdeling. Begin 1870 waren er al zeventien afdelingen en later in het jaar kwam Leiden daar bij. By Leiden waren toen aan gesloten Leiderdorp. Koudekerk. Hazerswoude, Woubrugge, Oud Ade, Roelof arenas veen. Rijpwe- tering, Rynsaterwoude, Hoog- made. Nieuwe Wetering, Lei- muiden, Oudewetering en Zoe terwoude Ryndyk. Sinds een aantal jaren is daarnaast de afdeling Rynland gevoegd, waar- by Oegstgeest. Katwijk, Ryns- burg. Warmond en Voorhout zijn aangesloten Naast de oorlogstaken zyn ae vredestaken gekomen. Zo is het afdelingswerk gegroeid. We den ken daarby allereerst aan het veelomvattende werk van de bloedtransfusiedienst en de trombosedie nst, maar voegen daaraan onmiddellijk toe de weekreis met de Henry Dunant. waardoor chronisch zieken uit de sleur worden opgetrokken. Daarnaast is er het kolonne- werk van het Rode Kruis, waar van helpers en helpstei-s altyd gereed staan by sportgebeurte nissen, demonstraties, ziekenver- voer, enz. Dat alles is werk. dat door enthousiasten wordt verricht, niet alleen belangeloos maar ook ten koste van veel vrye tyd en andere opofferingen. Men kan steun verlenen door lid te wor den of door zich op te geven voor hulp by de vele taken, die het Rode Kruis al "n eeuw lang verricht in dienst der mensheid M ZONDEROP LEIDEN Prof. J. H. van den Berg. hoogleraar aan de Leidse uni versiteit is benoemd tot gasthoogle raar in Zuid-Afrika voor het aca demische jaar 1971. Hy zal colleges geven in culturele psychologie, neu rosen en psycho-therapie. (Door Hans-Ludo van Mierlo) LEIDEN Nederland onderhoudt met een twintigtal landen inrt culturele verdragen. Sinds kort ook met Indonesië. Het verdrag werd in 1968 door de ministers van buitenlandse zaken van de beide landen getekend en in het begin van dit jaar werd 'het geratificeerd. Vorige week dinsdag heeft de minister van •uitenlandse zaken de Nederlandse Commissie van Advies ïnstalleerd, zoals in de overeenkomst was voorzien. Voor- i zitter van de commissie is de Leidse hoogleraar in de Bahasa K Indonesia en Maleise letterkunde, prof. dr. A. Teeuw. De commissie heeft tot taak de Daarby heeft zU ruime mogeiykhe- (c: sigen regering voorstellen te doen iet betrekking tot de verwezeniy- :ing van de doelstellingen, die met overeenkomst beoogd worden. den. Prof. Teeuw: "Het terrein is zo ruim, dat het byna onafzienbaar is. Drie ministeries zyn met de culture le uitwisseling gemoeid: Buitenland- ADVERTENTIE se Zaken. Onderwys en Wetenschap pen en Cultuur, Recreatie en Maat- schappelyk werk. Het gaat dus om cultuur in ruimere zin. Niet alleen wetenschappelyke contacten komen in aanmerking maar ook allerlei uitingen van kunst, sport en activi teiten op maatschappeiyk gebied ho ren tot de mogeiykheden. Dan kom je in de buurt van de technische hulp. Een project voor dessa-ontwik- keling is technische hulp. maar ver toont tegelykertyd ook een aspect van culturele samenwerking". Relaties Er is al veel culturele samenwer king tussen Nederland en Indonesië. Sinds enige tyd hebben de Neder landse universiteiten de mogeiykheid ontwikkeling-samenwerkings projec ten in ontwikkelingslanden te finan cieren met gelden uit de technische hulpfondsen. Volgens prof. Teeuw wordt de helft van al deze projecten opgezet in Indonesië. Iets wat alles zins verklaarbaar ls. „De beide lan den kennen elkaar al lang. Nu wor den de relaties weer aangeknoopt, waar die vroeger verbroken zyn; zonder gevoeligheid van beide kan ten. Daarby wordt veel nadruk op het onderwys gelegd. Zeker niet zon der Instemmingzelfs op verzoek van Indonesië zyn twee Nederlandse lectoren verbonden aan de universi teit in Djakarta, om daar een studie richting Nederlands op te zetten Iets wat volgens prof Teeuw erg nuttig ls, omdat onze taal in het he dendaags Indonesië nog veel beteke nis heeft. De rechtboeken zyn in het Nederlands en ook de jurisprudentie. Hetzelfde geldt voor de geschiedenis bronnen. Belangryk vindt de voorzitter van de adviescommissie ook het vertalen van wetenschappelyke werken in het Indonesisch, anderzyds het bieden aan Indonesië van Nederlandse lec tuur, waaraan grote behoefte blykt te bestaan. De wensen gaan van Li- belle tot wetenschappelyke tydschrif- ten. "Een schreeuwende behoefte" aldus prof. Teeuw. Een behoefte, waarin al enigszins voorzien wordt. De Nederlandse bibliotheek in Djakarta is inmiddels uitgegroeid tot een cultureel centrum waar behalve een leeszaal ook een filmotheek, een discotheek .een talenpracticum en twee ruimten voor het houden van cursussen, lezingen, tentoonstellingen, muziek- en filmavonden zijn ingericht. De Nederlandse ambassade heeft in Djakarta, Bandung. Djokjakarta en Makassar Nederlandse bibliotheken opgericht, terwyi er nog drie andere in voorbereiding zyn. Inventariseren Een van de eerste activiteiten van de nieuwe commissie zal zyn het in ventariseren van de reeds bestaande betrekkingen, en dat zyn er vele. Zo zyn het Genootschap Nederland-Indo nesië en veel andere instituten, die nieuwe relaties opgebouwd hebben. "Het is beslist niet de bedoeling die activiteiten af te remmen", beweert prof. Teeuw. "De bedoeling ls dat die gewoon biyveo-voortbestaan". Op de vraag of Nederland nu ook de vele illegaal verkregen Indonesi sche kunstschatten gaat teruggeven antwoord prof Teeuw"Ik dacht niet dat dat de uitdrukkeiyke bedoeling van het verdrag is. "Be zie het niet als de taak van onze commissie zich daarin te verdiepen. Overigens wordt over die kunstschatten soms overdre ven geschreven. Veel dingen zyn niet op onregelmatige wijze weggesleept, maar door particulieren gekocht en meegenomen". Dat de hernieuwde culturele con tacten invloed zouden kunnen hebben op het toeristenverkeer tussen de beide landen acht prof. Teeuw niet uitgesloten. "Ik zie niet in dat we ons daar rechtstreeks mee moeten bezighouden, maar een betere ken nis van elkaar kan dat natuuriyk wel bevorderen. De m oeilykheid zit er echter ln. dat de beide landen wel cultureel geiykwaardig zyn «daarop ls het cultureel accoord gebaseerd) maar niet financieel-economisch. Het toeristisch verkeer zou vooral uit ons land komen". Trekt Nederland door allerlei vor men van steun niet opvallend veel geld voor Indonesië? Prof. Teeuw: "Indonesië heeft met rrujn vak te maken. Ik zal zo objec tief mogeiyk proberen te zyn. Er ls my verzekerd door ontwikkelingsdes kundigen dat juist door de relatie ln het verleden het geld aan Indone sië relatief het beste besteed is. Om dat we elkaar goed kennen. Als er slechte communicatie ls, dan bestaat er kans of ineffectieve hulp". Wat is nu precies het belang van die culturele samenwerking? "Ik zou willen zeggen niet als voorzitter van de commissie spre kend. maar voor mezelf dat wy ln deze wereld op een of andere ma nier'als Westen met de Derde We reld tot samenwerking op duurzame schaal moeten komen. Als je je be wust bent van je taak, ontwikkelings hulp. technische hulp en daar ls nu toch byna iedereen van overtuigd dan moet je je ook bewust zyn van de consequenties. Je kunt nooit technische hulp geven, die niet diep ingrypt in het culturele en maat- schappeiyke leven. Als je in een Aziatisch dorp een cementfabriek bouwt heb je niet alleen daar een fa- brieg gezet, maar ook het arbeidspa troon beïnvloed, de menselijke ver houdingen en het geldverkeer. We dienen ons ervan bewust te zyn, dat economische ontwikkeling het cultu rele patroon diepgaand beïnvloed. Je dient je bezig te houden met de cul turele problematiek van de ander. Je kunt ook misdadige dingen doen met die technische hulp". Betekent culturele uitwisseling enk, dat er een groep artiesten van het kaliber van Jan Blaaser. Johnny Jor- daan, de Mounties e.d. naar Indone sië gaat? "Over het begrip cultuur kun je lang praten. Daarby spelen ook de wensen van de andere kant mee. Als de vraag er is en het is voor ons mo- geiyk daaraan te voldoen dan kan dat net zo goed als het Concertge bouworkest. In principe moeten we het begrip zo ruim mogelyk nemen. Wat Nederland representatief acht e n wat Indonesië vraagt is natuuriyk bepalend. Dat samenspel is belang ryk. We maken ons een beetje zor gen hoe dat samenspel zal moeten komen over die grote afstand".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3