Regering lokt het geweld uit Overleg in Quebec over vrijlating KREMLIN IS BEZIG AMERIKA MILITAIR TE OVERVLEUGELEN peugeot )ppositie opent aanval op kabinet Rijnmond kampt nog met smog Hardere richtlijnen voor de sex-bladen (9uc/ Bevrijdingsfront handhaaft oude eisen aatselijk mist NOG 40.000 AMERIKANEN UIT VIETNAM Commissaris der Koningin werd „betrapt" Vervuiling Lgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 OKTOBER 1970 No. 33221 acteur: G. Koopman jfdredacfceurDrs. J. R. Soefcenhorsé DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal ('postabonnementen f 18,55), 15,40 per maand (bij vooruitbetaling)losse nummers 10,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG (GPD) De linkse oppositie in de eede Kamer meent, dat de regering bezig is de tegen- lingen in ons land te verscherpen. „Een overheid die r toevlucht neemt tot dreiging en intimidatie stelt izelf buiten de spelregels van de rechtsorde en provo- rt daarmee geweld". it zei de fractieleider van de Partij van de Arbeid drs. J. len Uyl vanmiddag in de Tweede Kamer in zijn algemene ieke beschouwing over het beleid van» het kabinet-De En mr. H. van Mierlo van D'66: „Op deze wijze toont cabinet niet alleen zijn geestelijk failliet, maar kweekt idien op onverantwoordelijke wijze een gevaarlijk kli- t, waarin het precies dat oproept, dat het anderen verwijf'. Den Uyl constateerde dat het et De Jong er in is geslaagd s dat totstand te brengen waar- het 3,5 jaar geleden voorgaf e zullen keren, namelijk ver prijsstijgingen, arbeidsonrust, ngekend hoge rentevoet, span- op de arbeidsmarkt en tekor- j de betalingsbalans. De voor de verhoging van de BTW ie hij "spelen met vuur" en gelijk invoeren van een loon- is volgens hem "vragen om Straffing". iek dood ractieleider van de PvdA noem- kabinet "politiek dood", om- n politieke vrienden het niet et van de verkiezingen willen Zij houden het op de been, zelfs 'geen confessioneel min- Iskabinet zou willen tekenen e prijsstijgingen, de belasting- ingen en de crisissfeer van mende voorjaar. Drs. Den Uyl de regering verantwoordelijk et klimaat dat zij'heeft g esc ha- Partij van de Arbeid samen met D' 66 en de PPR een initiatief wet je zal indienen tot invoering van het twaalf districtenstelsel en de recht streekse verkiezing van een kabinets formateur. "De PvdA wil daarmee de rechtstreekse invloed van de kie zer op de regeringsvorming vergro ten", zei dra- Den Uyl. Onzinnig Zowel hij als de fractieleider van D' 66 noemde vanmiddag de sabota ge van gisteren in een kazerne in Assen even onzinnig als verwerpe lijk. Van Mierlo voegde er echter aan toe: "Tegen de achtergrond van de sabotagedaad van gisteravond zul len wellicht velen geneigd zfjn jui chend vast te stellen dat de beris ping door het kabinet van de VPRO een juiste daad is geweest. Ik ben het daar niet mee eens". De grootste regeringspartij had bij monde van haar fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer lof voor de rege ring voor haar beleid tot nu toe en voor haar plannen in 1971. Vooral waarderende woorden had de KVP voor de manier waarop de regering bijstuurt om verdere spanningen op sociaal-economisch terrein tegen te gaan en te verminderen. Deze maat regelen waren, volgens de heer Schmelzer. Ook zonder de loongolf van de laatste weken nodig geweest. De KVP stelt zich dan ook achter het 'redelijk evenwichtig pakket maatre gelen' dat voorkomt dat op een vol gende regering een grote hypotheek wordt gelegd. Dosering Den Uyl geweld uitlokken meende dat het kabinet best egen de inflatie had kunnen als het gewild had. Maar dan et niet met de arrogantie van :ht artikel 8 in de loonwet moe- ndhaven, toen al vaststond dat armee het overleg met de vak- Ing verspeelde. ocialistlsche fractieleider vond parlementaire acties, die zich wettelijke middelen bedienen, errijking van de democratie, teroordeelde acties waarbij on- middelen wórden aange- "Wie de wet opzij zet, zet de •pen voor de jungle van de ed- chting", zei hij. Ook anti-par- air gerichte acties zijn vol- •em gevaarlijk en moeten wor streden. kondigde verder aan dat de Bilt verwacht van vanavond kgenavond: nacht en ochtend plaatselijk overigens droog weer met nu n aon. Weinig wind en dezelf- nperaturen als vandaag of iets (opgemaakt om 12.40 uur) 14 OKTOBER op: 7.02 uur; onder: 17.49 u. op: 17.17 uur; onder: 6.30 uur. :ater te Katwijk te 2.15 en laagwater le 10.34 en 22.53 bestaat «R 18 pagina's De dosering van de maatregelen zal echter bekeken moeten worden tegen de achtergrond van het ge vraagde SER-advies, aldus de heer Schmelzer. die zich verheugd toonde over het regeringsplan de BTW op de eerste levensbehoeften niet te ver hogen. Toch neemt dat bij de KVP niet geheel de vrees weg van prijs stijgingen. "Acties die door geweld, sabotage en intimidatie de vriiheid en rechten van anderen aantasten worden door ons veroordeeld", aldus de heer Schmelzer die vindt dat de regering terecht tegen deze uitwassen stelling neemt. De leider van de grootste rege ringspartij had vooral woorden van lof voor minister Veringa van Onder wijs en met name voor diens nota over de werkende jeugd. De heer Schmelzer meent echter dat'het be drag dat voor volgend jaar hiervoor is uitgetrokken gering is. HARTFORD (ANP) President Nixon heeft gisteren meegedeeld dat voor het einde van het Jaar nog 40.000 Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam worden teruggetrok ken. Er zullen er dan nog 344.000 over zijn, dat is 205.500 minder dan toen Nixon In januari 1969 president werd. Volgens een woordvoerder van de president is het besluit genomen na diepgaande studie, waarbij geble ken is dat de „vietnamisering" snel ler verloopt dan verwacht was. Eerder had minister van Defensie Laird op een persconferentie ver klaard dat de regering ernaar streeft tegen medio 1973 de dienstplicht af te schaffen. Sinds 1948 heeft er on onderbroken dienstplicht bestaan. MONTREAL (AP, Reuter. AFP) De onderhandelingen over de vrij lating van de ontvoerde minister en diplomaat in de Canadese provincie Quebec, die gisteravond begonnen, zijn vandaag voortgezet. De twee delen van het Bevrijdingsfront van Quebec (FLQ> die de Britse diplo maat Cross en de minsiter van Ar beid van de deelstaat Jean Laporte ontvoerden, wezen Robert Lemieux een raadslid die a* eerder voor het front optradt, aan als hun onderhan delaar. De regering van Quebec koos een andere advocaat uit Mon treal, Robert Demers, als haar ver tegenwoordiger. Robert Lemieux werd gisteren op last van de minis ter van Justitie Choquette vrijgela ten. Sinds zondag werd hij vastge houden omdat hij het politieonder zoek zou hebben belemmerd. Het FLQ heeft ook al voorzien in drie waarnemers die moeten contro leren of inderdaad aan de eisen voor de vrijlating van Cross en Laporte wordt voldaan. De waarnemers zijn behalve Robert Lemieux. twee Jour nalisten van een Franstalig radiosta tion in Quebec. De eisen van de twee cellen ver schilden aanvankelijk. De cel die Cross ontvoerde eiste oa. de vrijla ting van 23 politieke gevangenen, 500.000 dollar in goud en het stopzet ten van de politieacties. De cel die Laporte ontvoerde vroeg eerst slechts de vrijlating van politieke gevange- AD VERTEN Tin; Vakbeurs U Transport werktuigen Dagelijks van 9,30-17.30 uur. Voordelige trein/toegangs biljetten zijn op ruim 170 stations verkrijgbaar. Michtmgea: Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, Jaarbeursptein, Utrecht, tel. 030-914914 nen. Later schaarde deze cel zich achter de eerste voorwaarden. Het eerste gesprek tussen beide onderhandelaars vond plaats in het zwaarbewaakte hoofdbureau van po litie in Montreal. Ze duurden giste ren tot laat in de avond. In een mededeling van de cel die Laporte ontvoerde wordt gezegd dat aan de eisen stipt moet worden voldaan. Als de politieke gevange nen worden vrijgelaten en het zoe ken door de politie wordt gestaakt zal eerst Cross worden losgelaten binnen 24 uur nadat de waarnemers, die de gevangenen naar het buiten land hebben begeleid, in Canada zijn teruggekeerd. Laporte zal worden vastgehouden tot aan alle eisen is voldaan. Een enorme politiemacht be- loaakte gisteren het hoofdbureau in Montreal waar werd onder handeld. De politie van Quebec is versterkt met militairen. HAARLEM (GPD) Politie mannen hebben gisteravond om half tien het Provinciehuis in Haarlem omsingeld, nadat de bemanning van een patrouille wagen in het gebouw een schim had zien wegduiken. Met be hulp van de huismeester werd vervolgens het Provinciehuis uitgekamd. In één van de vertrekken vond men de verdachte. Het bleek echter geen inbreker te zyn, maar niemand minder dan de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kra nenburg. Enigszins geschrokken vertel de deze bezig te zyn met een inspectie van de werkruimten, j Mr. Kranenburg, die de politie complimenteerde voor het kor- date optreden, beloofde by der- gelijke inspecties voortaan de j lichten aan te doen. ROTTERDAM (GPD, ANP) Bo ven Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hangt sinds gisteren een wolk luchtverontreiniging in een concentratie, zoals die nog niet eerder is voorgekomen. De „smog' heeft aanleiding gegeven tot licha melijke klachten, onder meer keel pijn, hoofdpijn, tranende ogen en een wee gevoel in de maag. Onge veer vierhonderd leerlingen van een school in Vlaardingen kregen gistermiddag vryaf omdat lesge ven onmogelijk was. Ook vanochtend gaf de luchtveront reiniging in het Waterweggebied nog steeds aanleiding tot klachten uit Vlaardingen. Het meetnet van Rijnmond heeft vanochtend welis waar lagere waarden aangegeven dan gisteren in dezelfde periode, maar de waarschuwing aan de be drijven blyft gehandhaafd omdat opnieuw onaangename situaties kunnen ontstaan. De bedryven in Rijnmond, die via een apart telefoonnummer een bandje met aanwijzingen over de situatie kunnen beluisteren hebben op deze wyze vanochtend met eni ge nadruk het verzoek gekregen zo weinig mogelijk af te stoten en af te dampen. Eén bedrijf heeft de werkzaamheden in twee produktie- afdelingen beëindigd. Het Rijnmondgebied ls gisteren en vandaag voor de tweede maal in korte tijd geconfronteerd met een ernstige luchtverontreiniging. De uitlaatgassen van de indus trieën in het Waterweggebied zorgden weer eens voor een re cordaantal klachten bij de cen trale meld- en regelkamer. Even als vorige keer regende het pro testen tegen de hand over hand toenemende milieuverontreini ging. Maar het is opvallend hoe snel die protesten verstommen en op welk een geringe schaal maatre gelen worden genomen om een volgende „gifgolf" te voorkomen. Het bedrijfsleven in het Rijn mondgebied verschuilt zich steeds weer achter „uitzonderlijk me teorologische omstandigheden". Vast staat echter, dat ook on der de meest ongunstige omstan digheden zich geen calamiteiten zouden voordoen wanneer de In dustrieën niet onbeperkt vuil de lucht zouden in spuiten. Onrust barend wordt het wanneer men met de aanwezigheid van een modern meetnet blijkt niet an ders te kunnen doen dan de tries te cijfers registreren. De industrie zegt niet te kun nen overschakelen op zwavelar- me brandstoffen, omdat die over schakeling nog veel meer vervui ling veroorzaakt. Vraag blijft dan waarom Rijnmond dan alarme- ringsberichten uitzendt voor de industrieën. Die trekken er zich blijkbaar weinig van aan. Bovendien zitten we nu al ja ren opgescheept met een bijna antieke Hinderwet, die het op treden tegen de grootste ,roet- makers' bijzonder moeilijk maakt. Daarom wordt het hoog tijd, dat de Senaat haast maakt met de Wet op de Luchtverontreiniging zodat elk bedrijf afzonderlijk kan worden aangepakt, want met een lichaam dat uitsluitend „advie zen" kan geven, komen we niet verder. DEN HAAG (GPD) De politie en de officieren van Justitie heb ben vandaag de langverwachte „richtlijnen inzake pornografie" ont vangen. De richtlijnen zijn samenge steld door de vijf procureurs-gene raal en ze hebben vooral betrekking op de foto-seksbladen. Al kunnen ze zo nodig ook op andere publicaties worden toegepast. Importeurs, uit gevers en handelaars krijgen twee maanden de tijd om zich aan de „hardere lijn" aan te passen. De bedoeling van de richtlijnen is om duidelijk te maken wat bij de huidige zedelijkheidswetgeving wél en wat niet toelaatbaar is. De opzet is eenheid te brengen in het opspo- rings- en vervolgingsbeleid. De alge mene vraag of de wetgeving zelf nog in overeenstemming is met de thans levende rechtsopvattingen is, zoals bekend, voorgelegd aan de op 1 mei 1970 ingestelde commissie Ze delijkheidswetgeving. De tèkst van de nieuwe richtlijnen is nog niet vrijge geven. Het ministerie van Justitie deelde vanmorgen mee dat belang hebbenden ..binnenkort" bij de poli tie de details kunnen vernemen. Tot nu toe liep zowel het opspo- rings- of vervolgingsbeleid van plaats tot plaats uiteen. Wat in Rotterdam en in Utrecht in de etalage lag, werd in Den Haag „onder de toonbank" verkocht. De postorderadvertenties in de dag bladen liegen er niet om. Nog pas begin mei van dit Jaar deed de Haagse zedenpolitie invallen in de 55 Haagse sex-shops en nam foto bladen in beslag, die in Rotterdam vrijelijk in de kiosken te koop wor den aangeboden. De bedoeling van de richtlijnen is dat aan deze situatie een eind wordt gemaakt. Gelet zal worden op con tact-advertenties waarin aandacht wordt gevraagd voor driehoeksver houdingen. seksueel contact met minderjarigen en gemeenschap met dieren. By de foto's zal minder de aandacht op de geslachtsdelen mo gen vallen en in de redaktionele tekst zal minder onwelvoegeUJke taal mo gen worden gebruikt. ADVERTENTIE WASHINGTON (AP) Binnen ▼yf jaar zal de Sowjet-Unie de enige militaire supermogendheid zyn en de wereld overheersen als het hui dige Amerikaanse wapenbeleid trordt voortgezet, aldus een waarschuwing van de voornaamste strategen van het Amerikaanse ministerie van Defensie (Pentagon). Deze waar schuwing is gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift "U.S News and World Report" en gebaseert op gedetailleerde besprekingen van be doelde strategen met journalisten. Tenzij er spoedig een ommekeer in de Amerikaanse politiek komt wordt het Kremlin de overheersen de wereldmacht en zal de Ameri kaanse invloed zich tot binnenland zaken moeten beperken. Volgens het tijdschrift hebben de voornaam ste strategen van leger, marine en luchtmacht der Verenigde Staten in een reeks sohtorgrondoonfsaenties duidelijk gemaakt, dat de Sowjet- Unie de Ver. Staten in 1975 in de meeste, categorieën van de mi litaire macht evenaren of overtref fen. "Sowjet-Ruslands intercontinen tale aanvalsvermogen heeft reeds zesmaal zoveel nucleaire explosieve kracht 'als de Amerikaanse. Bij voortzetting van het huidige groei tempo zal de verhouding over vijf Jaar twaalf tot vijftien tegen één zyn. De Sowjet-Unie streeft kenne lijk naar het vermogen om de eerste slag te kunnen toebrengen teneinde de Verenigde Staten te kunnen chan teren". ADVERTENTIE Fotobedrijf DE GRAAFF H. WAMSTEKER. Breestraat 29, Leiden, tel. 2036S DE VERJONGDE ZAAK MET 40 JAAR VERTROUWEN. ADVERTENTIE reeds v.a f7690,— (incl. B.T.W.) rijdt U in „een wonder op wielen" Dealer voor Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten e.o. Autobedrijf DEVILEE—REIZEVOORT LEVENDAAL 71—70 TELEFOON 01710—40441' Groot AUTO-NIEUWS op pagina 16 Uit het Leidsch Dagblad van 13 Oct. 1870: Naar wij vernemen zal Z KH. Prins Alexander der Ne derlanden, gedurende zijn verblijf aan de Leidsche Hoo- geschool, onderwijs ontvan gen van de hoogleeraren Van der Boon Mesch, Buijs Dozij, Fruin en Vissering. Voor het onderwijs in de Wiskunde werden gisteren toegelaten de heer en: W. H Bosman, J. Dondorp en J. J van Fertholen allen alhier.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1