FLEYO- LAND okvoertje verricht geen wonderen Uit in de Randstad len lijn 3 x sterker dan andere n Holder, DE GOEDE VANGST :EN SPORTVISSER Speciaalzaak „DE SPORT" K FLEVOLAND (GPD) Langzaam wordt het een polder duidelijk, het graf van vissers en vlie- op. In het begin was er water. Zo ver het oog er het riet, eindeloos veel riet. Twee jaar geleden «erste vogels uit de wijde hemel op de zeebodem niet ver meer of groepjes mensen zullen volgen. anslag op een ruwe leer werd getemd, is haar voegen bar- ind maakt zich op roland te gaan- be- ]f miljoen kubieke is ingeruild voor kostelijk land. te rietakker achter de erberg betreedt, stuit te schoonheid. Slechts ieft het drogende land ambteneren van de hor de IJsselmeer- ■ppers onder hun voe- le het zooloppervlak erdwenen zij in deze s. waar vogels alleen- liljoenen watervogels. die de stilte dic teren. 'm oordsquadrons nstelling van de brug in het voorjaar van >'s in twee richtingen Irechte dijkweg, die verder voert. De be- weinig van het land. •en. Ook op de schei- >n water eisen de vo- duizenden spreeuwen roene dijkglooiingen. Inuten stijgen de vo- als zelfmoord-squa- macadam. vluchtstroken om die films langs beide al te zetten mag niet. jen de raste parkeer- plaatsen over Wie de moeite neemt een daglang het land te verkennen, dat de mens zichzelf heeft beloofd, ontdekt de immer tragischer worden de tegenstelling tussen het nieuwe en het oude land. Op luttele minuten van de wal mende steenzeeen. waarin steeds minder mensen zich levend voelen, rijpt een gebied zonder weerga. Dui zenden hectaren land. door niets en niemand beroerd, oorspronkelijk en "majestueus, hooghartig en ontoegan kelijk. bedrieglijk en levensge vaarlijk. Wie dit vogelrijk betreedt, heeft kans nooit terug te keren, gaat vermoedelijk letterlijk ten on der in de kille brei tussen de ranke stengels. Twee keer al is dit vlakke winderige land van kleur veranderd. Het geel van de lisdodden en het woekerend groen van de moerasandijvie ver dween voor de pasteltinten van de huidige rietvlakte. In "68 stegen vliegtuigen op en bevruchtten de voormalige zeebodem, die na de slui ting van de ringdijk op 25 oktober '67 begon droog te vallen (circa an derhalve centimeter per etmaal zak te het water), met tonnen rietzaad. Het holle riet zoog het ongewenste water dorstig naar boven. Ook het riet is in de nauwsluiten de planning van de Dienst IJssel- meerpolders (en de Dienst der Zui derzeewerken) tot de dood veroor deeld. Steeds doorvretende vlammen, aangestoken buiten het vogelseizoen, zullen zwart als de nieuwe kleur van Zuidelijk Flevoland naar boven ha len. Zoals dat ook is gebeurd in de zusterpolder Oostelijk Flevoland, waarmee het een waterstaatkundig geheel vormt. Dan worden greppels gegraven als volgende stap in de waterhuishou ding. Omstreeks '75 zal de zware grond voldoende zijn ingeklonken om tot ondergrondse drainage over te gaan. Dan zal er al veel zijn veran derd. Vele vogelsoorten zullen dan el ders het heil proberen te vinden, dat nu uitstraalt van dit land Andere soorten zullen verschijnen, omdat het karakter van de polder „volwassener" wordt. Nu nog zijn het tien en tiendui zenden grauwe ganzen, kluuten, kemphaantjes, waterhoenen. eenden, aalscholvers, kiekendieven en andere watervogels, die de plassen tussen het riet en achter de dijken bevolken. Op de zanderige platen liggen nu nog vogels in paradijselijke aantallen Ratten, muizen, hazen en enkele wezels en hermelijnen, de eerste die ren. die van de aangrenzende polder en het „oude land" de nieuwe polder kwamen verkenen. Anderen zullen komen als de bo dem steun biedt aan meer dan riet en een enkele wilg, nog anderen zul len de mens vergezellen op zijn gang naar de boerderijen en steden. voland voor alles een gebied wordt waar de vermoeide stadsmens zich kan terugtrekken. In 1980 is deze pol der zo ver als Oostelijk Flevoland nu en in '80 zal Nederland nog harder schreeuwen om groen en verre zui vere luchten. Weinigen, die nu de Muiderbrug passeren en blij zijn met de snelle verbinding tussen het westen en noordoosten, beseffen hoe hard zij het land in wording nodig zullen hebben. Hoeveel er bewaard kan blij ven van de pracht, die nu „aan de andere kant van het water" tomeloos groeit. Een gebied midden in Neder land. nu nog onbegaanbaar (in '70 een pure paradox), straks voor de uitgeputte mens. THOM OLINK Ludieke polder Wijs geworden door de geschiede nis van de Randstad, die soms haar eigen apocalyps lijkt te schrijven, zal Zuidelijk Flevoland ook voor de spe lende mens zijn. Niet alleen voor de werkende. Ruime bossen zullen de lucht zuiver houden, randmeren worden ingericht voor alleen maar spelevaren. Hoewel stedebouwkundi gen dit gebied gebruiken als teken- vel voor hun uitzonderlijke plannen lijkt vast te staan, dat Zuidelijk Fle- Zuidelijk Flevoland een para dijselijk oord. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 11 okt. 13.30 uur, 12 en 14 okt. 20 uur Ned. Operastichting met Arabella. Concertgebouw: 11 okt. 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. 13 okt. 20.15 uur Jeffrey Siegel. piano. 15 okt 20.15 uur Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. 16 okt. 11 uur uitreiking van de Edison klassiek 1970. 20.15 uur Grand Gala du Disque Classique, 17 oktober 15.00 uur Matinee op de vrije zaterdag: Omroeporkest, 20.15 uur Amsterd. Philharm. Orkest. 18 okt. 14.15 uur Concertgebouw orkest o.l.v. Bernard Haitink. De Brakke Grond: t.e.m. 31 okt. (beh. zo en ma) 20.30 uur Toneelgroep Studio ..En zelfs de bloemen werden geboeid" Theater Carré: t.e.m, 25 okt 20.15 uur Toon Hermans Show Shaffy Theater: t.e.m. 12 dec. 'beh. ma> 20.30 uur Cabaret Frans en Fiet Koster. Kleine Komedie: t.e.m. 31 okt. 20.15 uur Toneelgroep Cen trum. De la Mar-theater: t.e.m. 31 okt. 20.15 uur Cabaret Wim Kan. RAl-theater: 11 okt. 20 uur Jubileumvoorstelling van het Scapino Ballet. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 11 okt. 20.15 uur Haagse Comedie. 12 ok' 20.15 uur Ned. Danstheater. 13 okt Nw. Rotterd. Toneel. 14 okt. 20.15 uur Ned. Comedie „Vrijdag". 15 okt. t.e.m. 18 okt. 20.15 uur Haagse Comedie. Ned. Congresgebouw: 15 okt 20.15 uur Zarah Leander, 15 t.e.m. 24 okt. 20.15 uur Fiesta Gitana. 18 okt. 20.15 uur Char les Rosen, piano. Diligentia: 14 okt. 20.15 uur Irmgard Seefried. 17 okt. 20.15 uur Cabaret Rients Gratama. Theater In de Steeg: 16. okt 17 okt. 21 uur Cabaret Salvo „Avondkleding niet gewenst". LEIDEN Schouwburg: 13 t.e.m. 17 okt. uur Cabaret Herman van Veen Stadsgehoorzaal: 12 okt. 20 uur Alma Mater Koor o.l.v. Nico Schrama 14 okt 12.45-13.30 uur Gemma Coebergh, orgel Groenoordhal: 18 okt. 14-18 uur Stockcarracing. Hooglandse Kerk: 17 okt. 20 uur Concert door The Southend Festival Chorus ROTTERDAM Schouwburg: 11 okt. 20.15 uur Nw Rotterd. Toneel „Speur hond". 12 okt. 20.15 uur Marcel Marceau Pantomime. 13 okt 20.15 uur Ned Comedie ..Vrijdag 14. 16 okt. 20.15 uur NRT. Het leven van Edward II. 15 okt. 20.15 uur H. Com.. 17 okt. 14 en 20.15 uur NRT: „Speurhond". 18 okt. 20.15 uur Natio nale Ballet. De Doelen: 13 okt. 20.15 uur Johanna Marzty. viool. 15 okt. 20.15 uur Rotterd. Philharm Orkest. 16 okt. 20.15 uur Rotter dams Phil. Orkest. 19 okt. 20.15 u Arthur Rubinstein, piano Hofplein Theater: 14 t.e.m 18 okt. 20.15 Spring uit het raam schat we gaan trouwen, blijspel. Groote Schouwburg: 15 t.e.m. 18 okt. 20.15 uur Musical „De Kleine Parade". Riviere hal: 11 okt. 10-18 uur Internationale kattententoon stelling. Nieuw Ahov-complex: 14 okt. v.a. 20.15 uur Rode Kruis-ma- nifestatie „Schip Ahoy". Palacegebouw: 15 okt. 20.00 uur Antiek .Kijken en kopen" DOOR BRAM VAN LEEUWEN sportvissers langs de waterkant zitten, zolang j halen de ronde over geheimzinnige voertjes, mgewone aantrekkingskracht op de vissen zou- len. Een paar forse voerballen in het water en van kilometersver en verdringt zich rond het sportvisser via het haakje presenteert. Op die it het beneden de waterspiegel al gauw een ^en moet de visser aan zijn haakje een bordje iet opschrift: „Vissen onder de vijf pond ge- wemmen". jeten geloven zijn er •en zelfs hele spio- [opgerold. Mensen die wedstrijden ogen- ïstige toeschouwers phielden, gingen er I kans schoon zagen j de gedeeltelijke in- lerbak. die dan la- nauwkeurig werd jid natuurlijk, maar j de mythe van het steeds voortwoe de dag zijn er nog rissers, die voor geen •Hing van hun voer- lega-waterkantzitter" Een „eigen re- iroertje om de vissen linnen ons vissersle- een mystieke klank, dat er in de hengel- k altijd vele verschil- hdervoer soms te- |hoge prijzen over Leuzen als „HET wedstrijdvisser" en werking" moeten de waan brengen, i'n pakje in zijn vis- een arme stakker ir zal brengen. tducent maakt het de ander, maar vry- iereid de samenstel- te verklappen, maar goed ook, want die nu nog heeft in „won één klap beseffen, rotsvast vertrouwen aas gelokt worden, maar ik ben er van overtuigd, dat de gemiddelde sportvisser de waarde van een „spe ciaal lokvoertje" toch i'n vele geval len overschat. Een dergelijke over schatting is geen verschijnsel van de laatste jaren, want in het boek „De zoetwatervisschen in Nederland", dat in 1899 voor de eerste maal werd uit gegeven staat een fraai staaltje over het maken van een geschikt lokvoer tje voor de karper. Reigerolie Het is zo frappant, dat ik het hier volledig afdruk met behoud van de oude spelling. „Hoe men voor het lok ken der visschen aanbevolen reiger olie verkrijgt. Men neemt zoo moge lijk een mannetjes reiger en hakt hem na geplukt te zijn, geheel fijn. Het gehakt wordt in ene groote ADVERTENTIE Hengelsportartikele n De grootste Keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN niet beweren, dat is. Zeker om de vis naar het stopflesch gedaan, welke men door een blaas hermetisch afsluit Deze flesch wordt na twee a drie weken in warme mest of op eene andere war me plaats gezet. In dien tijd gaat het vleesch rotten en wordt eene olie achtige zelfstandigheid verkregen, welke men in een andere flesch giet, die luchtdicht afgesloten op eene niet te warme plaats bewaard wordt. Ver mengt men nu deze olie met fijn ge wreven koek van hennepzaad of broodkruimels, honig en een Weinig balsem, dan verkrijgt men een aas, waarop de meeste visschen, maar ADVERTENTIE van Pezon Mich vist lichter, is stei i van Pezon Michel in elke dikte van 8/00 tot 50/00 i vist lichter, is sterker en onzichtbaar in water Oudste Leidse Hengelsportzaak JANVOSSENSTEEG 75—77 vooral de karpers, verzot zijn. Ziet men op tegen de hierboven vermel de werkzaamheden, dan kan men de visschen ook wel lokken door het aas met het merg uit de beende ren van den reiger te bestrijken". U weet het dus voortaan, karper vissers. eerst een reiger schieten, dan een paar weekjes wachten en het succes is daar. Lacht u echter niet te lang om dit verhaal, want ook vandaag nog zijn er sportvissers, die bij het voeren de meest vreemde ca priolen uithalen. Ze plompen een wintervoorraadje aardappelen in het water en hopen dan. dat de vis de moeite neemt om tussen die enorme berg aardappelen te zoeken naar dat stukje waarin het haakje verborgen zit. Delta-plan Als Je sommige sportvissers voer ballen in het water ziet gooien krijg je de indruk, dat ze bezig zyn met een tweede Delta-plan en bekruipt me de vrees, dat binnen afzienbare tijd alle viswater verdwenen zal zyn door de bakkerskarren brood en mudden aardappels, die wekelijks on der de waterspiegel verdwynen. Onlangs las ik nog een advies voor een „brasemvoertje" in de Leeuwar der Courant. De schryver adviseert de sportvissers de avond vooraf gaand aan de visdag te voeren- Op zichzelf is dat nog niet zo'n slecht advies, maar dan komt het. By de steekstokken, waaraan de boot de volgende dag wordt vastgelegd, wordt ongeveer twintig vierkante meter met gekookte aardappelschillen be strooid Als dat gebeurt is, komt er nog een emmer fyngewreve.i oud brood en een blik maden aan te pas. De broodkruimels moeten volgens het advies worden bevochtigd en er moeten luchtige ballen van gekneed worden zo groot als een tennisbal. Op iedere vierkante meter»komt zo'n bal een broodje-half-om. zeg gen de vissers te liggen. Wie denkt dat hy er dan is, vergist zich. want de volgende morgen wordt er nog wat bygevoerd met oude brood en ma den. Ieder half uur een paar handjes by de dobbers. En dat noemt men dan een ..zeer matig voertje". Ten slotte krijgen de sportvissers de raad op de dunne brasemhaak vijf maden te prikken en nog een flinke pluim witbrood. Ik weet niet hoe het u ver gaat bij het lezen van dit advies, maar op een dergeiyke manier moet brasem worden gevangen. Waarschynlyk zuilen de vissen zo van het wateroppervlak kunnen scheppen want er zyn twee mogelijk- heden, of de vis lacht zich beneden dood om een dergelijke verspilling en komt bovendryven of de vis overeet i zich aan de rystebryberg en komt I amechtig naar de oppervlakte. Ook de Belgen, over het algemeen sportvissers waarvoor ik m'n petje afneem, maken het soms wel wat al te bont. Ik heb met eigen ogen ge zien hoe ze zonder blikken of blo- zen een flinke emmer tot de rand ge vuld met maden omkeerden bij hun stekkie. Er zyn anderen, die een be scheidener aandeel hebben in de wa- i terverontreiniging. Ze werken op een heel andere toer. By hun gaat het niet om de kwantiteit maar om de 1 kwaliteit. Voor hun voertje komen al- leen hoogwaardige produkten in aan- merking. Soms zoveel, dat een war me bakker de vingers zou aflikken als hy het voer zou zien. Een plaatje gemaakt tijdens de wereldkampioenschappen henge- j len aan de Maas. De meest icon- j derbaarlijke voertjes kregen een plaatsje op de Maasbodem. Vooral ln de categorie wedstryd- vissers zijn er veel die voor hun lok voertje uitgaan van droge zemelen en die vermengen met magere melk- poeder, borax, kleurstoffen als oker en menie en hennepolie om maar 'n j paar van de meest bekende ingre- I diënten te noemen. Te veel eer Als ik zeg. dat ik niet overtuigd ben van de byzondere waarde van een dergelyk lokvoertje dan trap ik zonder twyfel op de harten van een belangryke categorie sportvissers. Toch geloof ik dat al die byzondere ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. „grondstoffen" voor een voertje maar een betrekkelyke waarde hebben. Als de vis niet byten wil. helpt daar geen lieve vadertje of moedertje aan. Ook geen voertje met magere melkpoeder. Eenzelfde ingewortelde overtuiging is. dat de karper een echte liefheb ber van zoetigheid zou zyn en dat hy het beste gelokt kan worden met stroop en andere zoetigheden. Ook die bewerking vind ik voorshands twij felachtig. omdat er nog nooit een de gelijk bewys is geleverd voor een der gelijke bewering. Sprekend over lok voer wil ik zelfs zover gaan te beweren, dat er vis water is waar voeren om vis te lok ken beter achterwege kan blyven omdat het nadelig werkt. Ik zal dit nader verklaren. Zoals iedere visser bekend is, bestaat er viswater waar zeer veel kleine vis huist. Gaat men nu een voertje gooien dan zyn het altyd de kleintjes die er het eerste by zyn. Door de aanwezigheid van grote hoeveelheden ondermaatse vis krygen de grotere exemplaren geen kans om in de buurt van uw haakje te komen en zal de vangst zich uitzonderingsgevallen daargelaten beperken tot kleine vis. Met mate Trekt u daaruit niet de conclusie dat ik tegen het voeren in het alge meen zou zyn. Myn stelling is echter dat er met mate en met verstand moet worden gevoerd. Van groot be lang byvoorbeeld is op welke manier wordt gevist. Vist u met het aas over de grond, dan heeft het geen zin een zwevend voertje te maken, net zo min heeft het zin een bodem voertje te maken wanneer u „tussen water en wind" vist. Tweede factor die meespreekt is de toestand van het water. Stroomt het water flink en is er veel scheepvaart dan moet u geen luchtig en gemak- kelyk uiteenvallend voertje klaarma ken want in de kortst mogelyke tyd ligt het enkele tientallen meters ver derop. In zulke gevallen zal een ste vig voertje gekneed moeten worden, dat niet met de eerste beste stroming wegdryft. Sommige sportvissers in stromend water maken zelfs gebruik van een baksteen die aan beide zy- den wordt voorzien van een stuk voer of brood en die vervolgens een plaatsje krygt op de bodem. Aan de andere kant moet ook weer rekening worden gehouden met de hoedanig heid van de bodem. Een zachte bo dem en veel begroeiing maakt van een zwaar voertje een aanfluiting omdat het snel in de modderige bo dem wegzinkt en voor de vissen on vindbaar is. Scherp zand Tenslotte nog een persooniyk ad vies voor de samenstelling van een voertje waarby ik aan teken dat er zeker andere en betere mogeiykhe- den zyn. Een zeer redeiyk voertje ADVERTENTIE HET SNOEKSEIZOEN NADERT Grote werphengel en molenreclame met kanjer-kortingen. DW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A. LEIDEN. TEL. 25107 kan bestaan uit scherp zand ver mengd met bruinbrood en eventueel wat aardappelen De verhouding hangt af van de reeds genoemde fac toren. Op sterk stromend water meer zand en minder aardappelen, op stil staand water een lichter voertje. Het gebruik van aardappelen moet u wel tot het uiterste beperken want de piepers hebben de nare eigen schap in het water snel te verzuren. U schept dan geen nieuwe voerplek j maar een stukje water dat door de vissen in het vervolg gemeden zal I worden. ADVERTENTIE verlangt het allerbeste materiaal, daarom gaat hij naar de HAARLEMMERSTRAAT 11 TELEFOON 24020 - LEIDEN LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 17

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17