et Swiers en zijn eigen Nachtwacht DRUGS IN NEDERLAND WAS HELEMAAL GEEN VERSCHIL MET DIE VAN REMBRANDT w 9- l: Ws wv vy-. Alles wat over clrugs te zeggen valt kan op een half velletje papier" 9 OKTOBER 1870 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 31 cpD) „Jongen, zul je daar nou nnen", zei z'n vrouw nog, maar |(60) zette een twee meter breed ;egen de slaapkamermuur aan en t Nachtwacht van Rembrandt na, leine reproduktie in de Libelle. ken geleden kwam zijn Nacht- De onbekende meester zette er als signatuur Piet Swiers onder en stapte op de trein naar Amsterdam om in het Rijksmu seum de nog wat aechtere Nachtwacht te be kijken. Piet Swiers: „Ik heb er een hele tijd om heen gelopen, maar ik kon d'r niks aan vinden, er was helemaal geen verschil meer met mijn Nachtwacht. Die van mij was toen af". a ei ig weer terug naar pelgrimsoord geworden van Assena- t in Assen. Sindsdien I ren die een retourtje Amsterdam mer in zijn flat een j wat kostbaar vinden, maar toch wel ADVERTENTIE t is het over de knie! Een prachtige coupe! untend gemaakt! En dan... in "zuiver rwol" kamgarenVinke steelt de show 'r enorme keus in maxi, midi en mini. f •Dj dko| Fraaie couture- mantel met het Wolmerk: kwaliteits- zekerheidvoor iets héél goeds. In de fraaie tinten aubergine, zwart, bruin s en marine. =Jndt Vhü E ptaat 1 -3 es een nachtwacht willen zien. Piet Swiers blijft er eenvoudig on der. Je mag best Piet zeggen als je dat nou perse wilt. De buurt noemt hem nog steeds geen Rembrandt Swiers en Piet wil dat. als het even kan, graag zo houden. Overdag Piet owners is overdag bezig in de technische dienst van een Asser blikgroentefabriek, waar hij. voordat hij zijn Nachtwacht ging schilderen, een listige machine uitvond, die soepblikjes die uit een vulmachine rollen, rechtop zet De gemiddelde soepeber is hier onkundig van geble ven. maar vakkringen wa ren er stil van. Piet Swiers bouwde op zijn vijftiende zelf al een stoommachine, een paar jaar geleden vond hij op een nacht een volledig automatische uien-kop-machine uithij wipte van bed af om het zojuist ontdekte prin cipe op zijn betrouwbaarheid te tes ten. In zijn woonkamer tikt een eigenbouw Friese staartklok. Daar- onder zit mevrouw Swiers, ze is trots op Piet. en daarnaast zit Piet Swiers zelf. Hij praat even nuchter j over het schilderen van een Nacht wacht als het uitvinden van een uien-kop-machine. •'Eigenlijk vind ik alles leuk". Piet Swiers doet vooraf een op zich aantrekkelijk aanbod. "Als u niet zoveel te vragen hebt, heb ik zelf wel al een interview voor u ge maakt". Het staat op vijf briefvelletjes, een citaat uit zijn Amsterdamse tijd I "Als ik in het Rijksmuseum was. j zat ik soms uren op de bank tegen- I over de Nachtwacht. In mijn ver- I beelding zag ik Rembrandt dan soms persoonlijk bezig aan het gran dioze doek. Dan dacht ik bij mijzelf i aan wat eens Shakespeare zei"het is een wonder in ons oog. wn a&h- j schouwen het wel, maar doorgron- j den het niet". Vaak bezocht ik ook Schiphol" Politieman Piet Swiers: "De hele buurt is hier al geweest, de een hoort het van de ander, ze komen er allemaal op af en zijn er stil van. D'r is hier ook een politieman geweest, hij kwam om zeven uiir kijken, hij wou om half negen weer bij zijn vrouw zijn. Het werd tien uur. toen zat hij nog voor m'n Nachtwacht. Hij heeft er de hele avond voor gelegen. Zo ge weldig vond hij het. Ik heb er zo'n vier maand elke avond wat aan gewerkt. Vier maan den geleden kreeg ik die Libelle in handen, ik dacht, nou, ik probeer het gewoon. De eerste opzet was even moeilijk, maar ik wou doorzet ten en toen heb ik hem maar afge maakt. De kleuren meng ik ook zelf. dat moet je aanvoelen. Als ik op de re produktie een bepaalde kleur zag. voelde ik hoe ik die moest mengen, dat heb je of dat heb je niet. Als dit schilderen je ligt. is het niet moei lijk. de hele Nachtwacht viel me eigenlijk genoeg mee. Tegenwoordig heb je dit werk niet meer. Het is nou meest van dat ab stracte he. u weet wel. ze kledderen maar wM weg. Een man als Picas so, die wordt duur genoeg verkocht, maar ik dweep er niet mee. Het zal best knap wezen, dat niet. maar bij Rembrandt is veel meer te zien. Als u die van my naast de echte Nachtwacht hangt, dan ziet u het verschil niet. U staat er paf van. Al lemaal. Een buurman zeials ik niet gezien had dat je er mee bezig was. zou ik het niet geloofd hebben. En weet uwat het ook nog is: bij -Rembrandt zitten er drie naden in t doek. die van my is wel wat klei ner. maar hij is helemaal naadloos Ik heb "n doek gekocht dat nog pre cies in de kleine slaapkamer kon. in de grote slaapkamer, hebben we de lyst eromheen gezet. De hele Nacht wacht kwam me zo op vijftig gulden. Lijst en alles d'r by. Maar dat kwam ook omdat mijn broer de lijst even geschaafd heeft, dat scheelt ook behoorlijk. ik er wel trots op. je krijgt er wat bekendheid door. en misschien komt er een Amerikaanse toerist op af. die er belang by heeft. Als ik voel dat het een liefhebber is. durf ik wel tienduizend gulden te vragen. Ik heb hem maar voor vijfduizend gulden verzekerd, want straks doe ik aan een hobbytentoonstelling mee en als ik dan zeg dat hij wel tienduizend waard is. moet ik zoveel inleggeld betalen. Maar dat zegt allemaal niet zo veel. sommige mensen, die hier ko men. kunnen niet voor de Nacht wacht weg komen, ze blijven uren zitten, en dat is mooi- Wapentje Kopje koffie In m'n jeugd heb ik wel es wat ge schilderd ook. Ik tekende kleine fo to's in het groot na. maar eerlijk, je zag niet dat die vergroting geen fo to was. Dan vonden de mensen het wel knap toen. ja. Daarna heb ik er eigenlijk weinig aan gedaan, tot m'n i vrouw vier jaar geleden vroeg wat ik nou weer op m'n verjaardag wil de hebben. Ik zei: doe me maar es wat verf, kwasten en een doek. Zo ben ik weer begonnen, ik heb eerst een schildery van Heda uit de zes tiende eeuw nagemaakt, veel men sen zeggen, het is precies een Heda. Daarna ben ik boerderijen gaan doen. als je voer zo'n schildery staat lijken die boerderijen zo echt, dat je d enkt dat je er echt voor staat. Je gaat dan eigenlijk denken, ik ga maar es een kopje koffie bij die boer drinken, zo duidelyk is het schilderij. Maar hoe duidelijk de schilderijen ook zijn. ik zou nooit iets willen ver^ valsen. dat loopt toch mis. Er is eens een man geweest, die schilder de Vermeer na Hij deed ,dat zo mooi, dat zijn doeken eigenlyk dui delijker waren dan die van Vermeer. Maar hij zette er wel Vermeer on der: hij heeft geloof ik nog een tijd je vast gezeten. Onder myn Nachtwacht heb ik daarom maar gewoon P. Swiers ge zet. dan krijg je ook geen moeilyk- heden. Nou hij een keer klaar is, ben U moet eigenlyk byzonder letten op die man in het gele uniform, die was het moeilijkst, daar zaten zo veel werkjes aan. want in dat uni form zit nog een wapentje gebor duurd. je ziet het eigenlijk niet, maar ik wou het er wel in hebben M'n chef is ook boven wezen kij ken. Hij gaat nu by de directie vra gen of de Nachtwacht een tijdje in de directiekamer mag hangen. Ik breng hem er dan zo'n veertien da gen naar toe. dan kunnen de heren het allemaal rustig bekijken. Op de fabriek zit ik trouwens he lemaal in de technische kant. Ik vind er wat uit en zo. Ik heb een machine uitgevonden om die blik jes soep recht op te zetten. Vroeger gingen die blikjes eerst in een vul machine, dan in een sluitmachine, en dan vielen ze in een mand. Vijf tien mensen waren de hele dag be zig die blikjes uit die manden te ha len. in een etmaal haalden ze 100.000 blikjes Op een dag kwam de bedrijfslei der die loods binnen en hij vroeg of ik een machine wou uitvinden die dat automatisch regelde en die heb ik toen uitgevonden. De blikjes ko men nu op een soort plank met ga ten. daar kunnen ze alleen doorheen vallen, ze staan dan rechtop, gaan via een geleider en komen op de transportband. Het werk kunnen ze nu met drie man af. Maar voor die uitvindingen moet je in Nederland eigenlijk niet wezen, als het er een keer staat is het ge woon. en leVért het je niet veel op Dat valt zo tegen. Op een andere fabriek heb ik ook eens die uienkopmachine uitgevon den. Daar in de buurt was een fa briek waar ze uien in potjes deden De directeur liet al die uien by mensen thuis koppen en schillen. En stinken dat het deed. en al die men- j sen steeds maar huilen van die uien Dat werk kostte die fabriek elk jaar een ton. voor uitvindt, krijg je morgen zo honderdduizend gulden, zei de direc- teur. Nou. dan moet ik er maar es I een beetje werk van maken, dacht j ik. Ik tekeningen maken, octrooi aanvragen en toen moest ik naar Den Haag voor het octrooi. Ik ga j wel mee. zei de directeur van de I machinefabriek waar ik werkte, en i toen vertrouwde ik de zaak niet Ik vroeg snel aan een vriend of die. als wij onderweg waren, even Naar Den Haag wou bellen dat ze niet de teke ningen op tafel zouden leggen, want die directeur ging natuurlijk mee om te zien hoe die uitvinding was. In Den Haag kwamen er ook geen tekeningen op tafel, ik ging in de fabriek met die machine aan het werk Maar ze maakten het me steeds moeilijker en toen zei een kennis: kom hier naar de conserven - fabriek in Assen, daar is genoeg te prutsen en uit te vinden. Bij die machinefabriek nam ik ont slag. de uien-kop-machine was toen byna klaar, alleen het principe had ik er expres nog niet in gedaan. Hij is nooit afgemaakt. Op een nacht had ik het uitgevon den: uien drijven in water altijd met een punt naar boven, dat is zo. Toen heb ik geprobeerd met een stofzui ger hoe je die uien uit het water kunt optuigen, dat lukte ook. dan kwamen er messen aan te pas en zo wou ik die uien-kop-machine ma ken. Ik heb ook nog andere uitvindin gen in het hoofd, maar die zeg ik niet. Als zoiets in Nederland uitlekt, wordt Je meteen vermorzeld door allerlei mensen die het na gaan ma ken. Nog een keer heb ik het met een uitvinding geprobeerd, dat was in een slachthuis. Daar zaten ze met een moeilijkheid. Als die varkens dood gestoken worden, moeten ze meteen in een bassin heet water om de huid gemakkelijker eraf te kun nen halen. Vroeger moesten ze die varkens er aan kettingen in trek ken. Ik heb toen een apparaat gemaakt waardoor die varkens na de steek automatisch op een haak vielen en met oliedruk in het water terecht kwamen. Het werkte best. Nog één uitvinding wil ik wel ver- tellen. In het begin van de oorlog zaten fotografen ermee dat alle men sen plotseling pasfoto's moesten heb ben voor het Ausweis. Dat kostte veel tijd. voor iedere foto moest er een nieuwe plaat in de camera Filmcamera Ik ben toen es naar die mensen toegegaan. Als je daar een machine ik heb toen een toestel uitgevon den, een soort filmcamera, waarin telkens het filmpje één plaatje door draaide. Dus klant op de stoel, foto, klant weer weg. volgende op de stoel Hele files stonden by de foto- 1 ekeningen graaf die net apparaat gebruikte op de stoep, hij draaide z'n klanten er allemaal in snel tempo door. Het be viel, dacht ik, wel goed. Ik vind eigenlyk alles wel leuk, dat is altyd al zo geweest. Toen ik klein was, woonden we dicht by een baron en die had op zyn slot alle maal oude wapens, dat vond ik ge weldig. Zyn knechten mochten trou wens nooit het mos van de muren halen, want de baron was heel ro mantisch en wilde dat de mos er op bleef zitten. Eigenlyk ben ik misschien wat te vroeg geboren. Je staat er niet vaak by stil. Je doet eigenlyk maar wat, maar als ik nu Jonger was, had ik nog wel veel meer kunnen doen. Ik heb ook nog jachten gebouwd. Dat was op m'n achttiende. Ik bouw de een Jacht voor iemand, die later een smokkelaar bleek, maar dat wisten we niet. Dat jacht moest wel erg snel worden, die man wilde er een vliegtuigmotor in, nou dat kon wel. Op een avond stond ik aan het wa ter en toen kwam er een klein boot- Je aan en stampen dat het ding deed. maar hy kwam nauweiyks vooruit. Twee agenten liepen op de wal mee en die hebben het bootje by een grote bok uit het water laten hysen. Onder water zater d'r alle maal blikken Jenever aan gebonden, daarom ging hy nauweiyks vooruit. De man van dit boot bleek dezelfde smokkelaar, voor wie wy aan het bouwen waren". Piet Swiers zoekt een vergeeld ge tuigschrift op, waaruit biykt,dat hy ook nog een eens slaagde voor een curses vliegtuigmecanicien. „Als het een beetje goed betaald, zou ik toch alleen willen gaan schilderen. Maar eerst moeten er opdrachten binnenkomen. Daarom doe ik straks ook aan hobby tentoonstelling mee, misschien komen daar een paar ver mogende Amerikanen die iets wil len kopen. Nu verdien ik er nog niets aan, de Nachtwacht heb ik alleen maar voor m'n plezier geschilderd. Ik ben er eigenlyk ook helemaal niet verbaasd over, als mensen het geweldig vin den, want er zyn maar een paar mensen die het goed kunnen beoor delen. Ik zou best zo goed willen doen als Rembrandt. Maar meestal word Je toch pas honderd Jaar na Je dood be roemd en wat heb Je er dan nog aan. Maar voor de kinderen is het dan misschien nog leuk". - Hoe zou Rembrandt reageren als hy hier morgen de flat binnen zou stappen en uw Nachtwacht zou zien hangen? Piet Swiers: 'Tk zou zelf vrese- lyk schrikken, maar ik denk niet dat hy veel aan te merken zou heb ben. want, het is erg nauwkeurig. Maar daar denk ik verder niet over na. want Rembrandt komt toch niet". Tonnie v.d. Meulen (Van onze juridische medewerkster) (GPD) „Alles wat over drugs te zeggen valt kan op een tot de minste gevaariyke half velletje papier". Dit zijn dew oorden van Joe Peterson.gerekend moeten worden. medewerker aan Phoenixhouse, een kliniek voor ex-verslaaf-Voor alle overtredin&en den in de Verenigde Staten. Niettemin groeit de stroom van publikaties over drugs door. En in de stroom neemt het boek I ..Drugs in Nederland" een unieke plaats in. Hierin wordt de drugproblematiek telkens van een andere invalshoek benaderd. Alle wetenschap die met drugs te maken hebben komen in de I afzonderlijk bij dragen aan bod. ving. Hieruit blykt dat de Opium wet gebaseerd is op internationale verdragen (het verdrag van Genève van 1925 met latere aanvullingen» waar ons land zich om der wille van de internationale betrekkingen by aansloot zonder dat wy zelf eni ge ervaring hadden opgedaan met de verdovende middelen. Hierdoor doet de wonderlijke situatie zich voor dat de wetgeving er was voordat de verdovende middelen er waren. De wetgeving is dus niet afge vallen wel onder de wet. terwyi de- i der grotere druk bevinden dan de volgens recente onderzoekingen doorsnee volwassene. Ook hy grypt „drugs" De medewerkers zijn sociolo gen. juristen, psychiaters, psy- chologen en farmacologen, die voor het merendeel hebben mee gewerkt aan een cursus over I drugdependence bestemd voor medewerkers van de bureaus voor hulpverlening aan alcoholisten. De lezer die op alle gebied een 1 leek mag zijn krijgt hierdoor i een soort dwarsdoorsnede van het materiaal. I Het onderwerp is zo controversi- j eel dat ook binnen het bestek van de bundel de deskundigen het lang niet altyd zyn. Zo is het al erg moei lijk een „objectieve definitie voor het begrip „drugs" te vinden. Het spraakgebruik draagt een steen tje b{j tot de verwarring door met terug op de alcoholproblematiek uit de malaisetyd. „Een grote be volkingsgroep leefde toen in een stressituatie door de economische achterstand Door de komst van de welvaart was het drankprobleem voor een deel bestreden". Wat is dan nog het nut van de strafbaarstelling? Professor mr. A. Heyder ziet hierin „de bewuste be ïnvloeding tot vrijwillige gehoor zaamheid". De druggebruiker be geeft zich in een riskante wereld. van het verbod geldt een zelfde strafmaxi mum, namelijk gevangenisstraf van vier jaar of een geldboete van f3000.-. Theoretisch vallen dus de gebruiker van een paar gram has- jeisj en de groothandelaar in Opium onder dezelfde strafbepaling. Hulsman wyst op de flexibiliteit van ons justitieel apparaat om aan deze onmogeiyke wetteiyke rege ling te ontkomen, althans deze zo doelmatig aan te wenden. De rech- Deze juridische visie stemt niet j ter kan dit doen in de straftoene- overeen met wat de sociologen Van ting. Het Onenbaar Ministerie en de Peype en Cohen in de bundel naar politie in haar vervolgingsbeleid voren brengen. De sfeer van risico Op det moment schort daar nog het i hoeft potentiële gebruikers helemaal nodige aan. Cijfermateriaal van de i niet af te schrikken. jaren '65-'68 toont aan dat justitie! - juist een bovenmatige belangstelling vertoonde voor de canabisproduk- ten. Tachtig procent van het justi tieel lngrypen op grond van de Integendeel, er schynt juist een grote aantrekkingskracht van uit te gaan. Voor sommigen neemt de drugscène de plaats van de ouders stemd op de typisch nationale situ- "T, T, I aldus Cohen. Juist het grote aan- atie. Hulsman hierover: „Wanneer I - i tal negatieve effecten van de straf - we ons dan v erder nog realiseren I H6*, gezifn .<^rLSchuldige mlddel- j baarstelling dwingt het grote aantal !e zm IZr11 Hulsman bepleit een accentverleg- ne«atieve effecten van de strafbaar dat personen die een belangryke rol speelden by het Amerikaans droog- van alcoholica) in de dertiger ja ren ook een belangryke rol hebben „drugs" juist die genotmiddelen aan gespeeld by de internationale drug- te duiden die niet ingeburgerd zyn wetgeving en dat er van oudsher in de samenleving. Hierdoor wordt. eeil neiging heeft bestaan om weinig een „emotioneel" element aan de i gevenweerbare, deviante groepen de definitie van drug toegevoegd. 1 schuld van maatschappelyke mis- De uitgave van het boek kwam j standen te geven «middeleeuwse tot stand onder auspiciën van de Nationale federatie- en het alge meen Centraal Bureau voor Geeste- Ujke Volksgezondheid. De gezamen lijke noemer van de bydragen is dus volksgezondheid. Dit is op zich een open vertrek punt voor de jurist die over het al gemeen geneigd is de wet als uit- heksenjacht), biykt dat er grote voorzichtigheid past ten aanzien van de produkten die uit deze wetge- vingsscene in onze wet terecht ge komen zyn Dit is met name de Opiumwet waarin het verbod van bezit, handel vervoer en produktie van „drugs" is opgenomen. De wet omvat niet alle negatieve effecten van de strafbaar- ging in het beleid naar de kant van 8telling dwingt tot grote voorzichtig- de gevaariyke middelen. I Volgens de sociologische bena- Patiëntendering (Van Peype) is de strafwet Gebruikers moeten als ..petten- sluitstuk op ..het geheel van re ten' gezien worden Gevangentsstraf i «els normen ln leven- d" de zou de toeh al moeilijke situatie «menlevlng oproept om beter met waarin deze mensen zich bevinden rlslco's kunnen lcven alleen maar verslechteren. Zo bezien zal een verbod alleen Dokter P. J. Geerlings, verbonden j als dit als zinvol ervaren wordt, re- aan de Jellinekkliniek benadrukt sultaat hebben Het gaat niet aan. gangspunt te nemen. En de wetge- drugs (byvoorbeeld geen amfetami- ving blijkt juist ln deze materie een nen m siaapnuddelen). ook beperkt bijzonder ongelukkige rol te spelen. nlet tot d, Professor L. H. C. Hulsman tra- middelenhasjiesj en marihuana, het vrijwillige karakter van de hulp verlening. Justitiële dwang bemoei- lykt de behandeling. Naar zyn schat ting zyn er in Amsterdam zo'n 15 tot 20.000 druggebruikers. Het over grote deel heeft dit geïntegreerd in zyn bestaan. Slechts 2 procent le veren problemen op. Dit komt over een met het procent probleem-drin kers by alcohol. Dat het drugprobleem zo sterk on der de jongeren speelt wydt Geer- i ceert de herkomst van deze wetge- beide canabis of hennepprodukten lings aan het feit dat deze zich on- alsdus de Amerikaanse antropologe Margaret Mead, om als ouders met een glas in de ene en met een siga- re tin de andere hand je kinderen op de gevaren van „pot" te wy- zen. Inconsistentie by het aanleggen van normen, werkt normloosheid (anomie) in de hand. We moeten ons ook weer niet over tillen aan het drugprobleem. Het gaat tenslotte maar om een kleine groep 'ongeveer 3 procent van de overmatige aandacht krygt. Dit is ook wel weer te verklaren doordat het drugprobleem een on derdeel vormt van de jeugdsituatie en uitelndeiyk van de totale geeste- lyke volksgezondheid, zodat wy ten slotte belanden by vraagstukken over onderwys, opvoeding en ste denbouw. Hoewel het laatste woord over dit alles by lange na niet gezegd is. wordt het wel tyd van een „praten" in een „doen" stadium terecht te ko men. Beide organisaties op het gebied van de geestelyke volksgezondheid, die dit boek deden uitkomen, namen al een initiatief door een brief aan de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid dr. Kruisin- ga. Deze brief als byiage opgeno men in de bundel dringta anop voorlichting, opvangmogelijkheden en een verleggen van de verantwoor deiykheid van justitie naar volksge zondheid ten aanzien van drugge bruik. Voor dit laatste punt is de mede werking van het departement van Justitie een .must". Of hier enige bereidheid voor dit voorstel bestaat is een open vraag. Mogeiyk dat de door dr. Kruisinga ingestelde werk groep van deskundigen ln haar rap port met voorstellen hierover komt. Voorlopig hgt er ook nog by CRM het advies van de raad voor jeugd- voorming met als voorzitter proffes- sor Stalpers dat legalisatie van <de handel in) hennepprodukten be pleit. Het woord is nu aan de rege ring. „Drugs in Nederland" onder re dactie van prof. W. K. van Dyk en prof. L. H. C. Hulsman met bydra gen van H. Cohen, W. K. van Dyk, P. J .Oeerlings, G. Hage, A. Hey der, W. M. Hirs. T. Huizinga, L. H. C. Hulsman, T. Jonsma, W Lam- mers, J. van Londen, G- Mik, F. A. Nelemans. D. C. J. van Peype, P, C. Rike. W N. Samson. A. H. Wit te en D. Zuithof. Paul Brand, Bus- sum f 19,90.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 31