Rubia komt geldboeten geëist wegens fatale fout in ziekenhuis ^crug „WIJ BLIJVEN ALLE INFORMATIE GEVEN" achgas toegediend in plaats van zuurstof Dolgelukkige moeder: rotest- ochten tegen iogere lolasten caballero. de sigaret. VPRO-voorzitter Cassies POLAK LAAT VUURWAPENS OPSPOREN Koppelbazen houden macht nog in handen Radioberichten over verbod n hennepprodukten Kamervragen over provinciale weg door de duinen UACt O OCTOBER LFTDSCTT PAGINA 51 L _BL V-/ B -J B m y B m 7 m B B B B sW L 7 kan het nog niet verwerken Ik vertelt hoe zij en Rubia I1,1,4» Pin. nimini 7iin oel.Al Hilfir «>n LEM (ANP) De officier van Justitie bij de Haar- •echtbank, mr G. W. F. van der Valk Bouman, heeft tiddag tegen de 61-jarige anesthesist J. van L uit Heem- en de 28-jarige verpleger C. H uit Haarlem geldboeten van resp. f3000 subsidiair twee maanden hechtenis, b subsidiair 50 dagen hechtenis. mer naar de andere moet lopen. De patiënt had tevoren een slaap middel gekregen en kreeg zoals ge bruikelijk toen hij op de operatieta fel lag een masker op. Hiermee moet hy zowel lachgas als zuurstof krij gen. De patiënt werd blauw en daarom werd de cylinder voor zuur stof later is gebleken dat lachgas aangevoerd werd nog meer open gezet. De patiënt werd nog donker der en de medicus begreep dat er iets verkeerds was gebeurd. Zijn gedachten gingen uit naar het apparaat voor de longen, dat niet góed zou functioneren. I waren betrokken by het n van lachgas in plaats van aan een patiënt in het Le St. Elisabethgasthuis, p de patiënt is overleden, lama speelde zich begin juli De 35-jarige J. G. van der Lisse was op 2 juli in Heem- Carbeidsongeval overkomen, ken zak cement op zijn rech te kregen. waardoor hy met hmpliceerde onderbeenbreuk |St. Elisabethgasthuis moest jvergebracht. De patiënt leed •onische vaatziekte en had een slechte bloedcirculatie Ingreep reep onmiddellijk operatief naar later was gebleken, rde wyze narcose was toege- rte de patiënt bewusteloos, gen bewusteloos te zijn ge- jrleed de man op 8 juli. agen later kwam de Haar- Itie op de hoogte van het bij het eerste onderzoek de cylinder lachgas op de tentafel was aangesloten ïtiel waarop zuurstof stond, iders waren op de instra al onherkenbaar onder een Des. Buiten de operatieka- q de verschillende cylin aar aan kleuren. Later zijn Eenhuis maatregelen getrof- ïrhaling te voorkomen, icus Van L, deelde mee. hy in de operatiekamer toestellen voor de narcose- ag gereed stonden en dat gecontroleerd had of de jen juist waren, dat deed prste plaats vertrouwde hy ewerkers en ten tweede het zo druk, dat de tijd intbreekt. i gebeuren, dat hy op een tot 28 operaties betrokken jhjj van de ene operatdeka- 1SUM (ANP) De Stich- Economische Automobiel- lit protest tegen de lasten- voor autobezitters op za- iktober vanuit zestien ver plaatsen in ons land pro- 1 gaan houden. Daarbij zul tel rond 120 plaatsen aan- !>rden, o.a. Leiden, Alphen n. Katwijk, Noordwyk, K Voorschoten, Oegstgeest. hg is van mening, dat met kleinere parciculiere auto porden getroffen door de .ngenomen assurantiebe de te verwachten verho- benzineaccijns, btw, mo- ibelastingen en verbruiks- 'u de assurantiebelasting is geaccepteerd, ver- ichting, dat ook de ande- ■oorstellen geen bezwa- >pleveren. in Hilversum gehouden jentie zei de voorzitter van te. de heer H. H. Warrink: 1 van mening, dat de auto jt gezin met een bescheiden £en dusdanige plaats is men, dat het reeds uit so- fwegingen onverantwoord len geacht, de kosten van jden zo sterk op te voeren, )or velen niet meer moge- li, de hogere lasten nog te D er zyn, die volgend Jaar e weeklonen extra voor- j kwyt zijn, want de E.A.C. ikend dat de kostenverho- dan f 400 per Jaar zal En daar is het duurder an de auto zelf nog niet tend. r de Stichting Economische ondanks de protestactie itober onvoldoende gehoor bezwaren vindt, zal wor- rerwogen, om met enkele jden auto's een protest- r Den Haag te houden, it de opzet van de protest die op 24 oktober worden om dan het verkeer te la- pen, ofschoon dat wel even en. Cylinders Pas toen de zuster ingreep, gingen de gedachten van de medicus ook uit naar de cylinders. Voigens hem waren ze verroest en kon men de kleuren der knoppen niet meer her kennen. Tenslotte verklaarde hy, dat hy by de opleiding nooit instructies heeft gekregen over de cylinders. Mr. G. W. F. van der Valk Bou man sprak van een dramatisch en tragisch gebeuren. De verpleger heeft de cylinders verkeerd aangesloten en de anesthesist heeft verzuimd con trole uit te oefenen. Daarom achtte de officier van justitie dood door schuld bewezen. Hy hoopte dat men lering heeft getrokken uit de fout, zodat men toch nog wat positiefs be reikt zou hebben. Nadat mr. Votelink voor de medi cus vrijspraak had bepleit en mej. mr. Boekman voor de verpleger ge vraagd had een symbolische straf op te leggen, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 22 oktober. DEN HAAG (ANP) —Voor een doeltreffend opsporingsbeleid tegen het illegale wapenbezit in ons land zullen op de korst mogelijke termijn de organisatorische voorwaarden ge schapen. Dit blijkt uit het antwoord van de minister van Justitie, mr. Polak op vragen van de KVP-tweede -kamerleden Boot en mr. Van Schaik. De nieuwe opzet zal worden geken merkt door een hoge prioriteit bij de opsporing van wapens door de po litie, een landelijke en regionale coördinatie, het vrijmaken van po litiepersoneel voor dit werk, de in schakeling van de Kon. Marechaus see en de douane. Minister Polak merkt in zyn antwoord op dat het toenemend aan- al misdrijven, waarbij van een vuur wapen gebruik wordt gemaakt, het vermoede wettigt, dat het aantal in Nederland in omloop zijnde wapens toeneemt. Ofschoon de bewindsman niet over concrete cijfers betreffen de de omvang van dit illegale wa penbezit beschikt, meent hy toch te kunnen stellen dat er geen aanwij- zigingen zijn die zouden kunnen doen veronderstellen dat dit bezit zo om vangrijk zou zijn als door de beide kamerleden werd gevreesd. Autosport —De Grote Prijs van Nederland, die meetelt voor het we reldkampioenschap coureurs (formu le 1-renwagens) zal volgend jaar op 20 juni in Zandvoort worden verre den. Dit heeft de sportcommissie van de Internationale Automobiel Federatie in Parys bekendgemaakt. Voetbal —FC Twente en Eske- sehirspor zijn tot overeenstemming gekomen over de speeldata van hun wedstrijden in het toernooi om de Runners-Up Cup. De eerste wed strijd vindt op 28 oktober plaats in Turkije, de tweede op 4 november in Enschede. DEN HAAG GPDTwee de monstranten zijn gisteravond binnengedrongen in het Kurhaus in Scheveningen, waar de Brazi liaanse ambassadeur een receptie hield voor leden van het corps diplomatique en de deelnemers aan het congres van de Inter parlementaire Unie. De jongelui beklommen een po dium en begonnen met het voor lezen van een manifest, waarin de Braziliaanse regering wordt beschudigd van het martelen van politieke gevangenen. De demonstranten waren de voorzitter van de Katholieke Werkende Jongeren Bos en de ADVERTENTIE VLAARDINGEN (GPD) On danks de recente stakingen in het Waterweggebied hebben de koppel bazen hun belangrijke positie bij het leveren van arbeidskrachten aan be drijven voor een groot deel weten te behouden. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord (GANWN), gevestigd te Vlaardingen, ziet voorlo pig geen vermindering van hun acti viteiten. Door de recente stakingen kwam een aantal arbeidskrachten dat by uitleenbedrijven in dienst was zonder werk te zitten en liet zich bij het GAB inschrijven. Van hen zyn er velen weer aan het werk. de mees ten weer by uitleenbedrijven. Het GAB gelooft niet dat op korte termijn paal en perk aan. de activi teiten van de koppelbazen kan wor den gesteld. Het bureau meent dat dit pas mogelijk is als er in het Wa terweggebied zo'n 3100 arbeidsplaat sen niet langer onbezet zijn. Uit een onderzoek dat het GAB bij enkele grote bedrijven heeft gehouden blijkt, dat de positie van de uitleen bedrijven nog steeds tamelijk sterk is. Van een ingrijpende toename van het vast dienstverband van werkne mers ten koste van de koppelbazen is volgens het GAB dan ook „nog" geen sprake. 19-jarige Grinwis. Op verzoek van woedend personeel van de Brazi liaanse ambassade greep de po litie in. Rechercheurs verwijderden de demonstranten van het podium en zetten ze op straat, samen met een groepje betogers dat zich in de hal van het Kurhaus had op gesteld. Voor de ingang van het Kur haus stonden nog zestig demon stranten. Ze deelden pamfletten uit, hielden kruizen omhoog met daarop de namen van Brazilia nen die in de gevangenis zouden zijn omgekomen en ze hadden J spaTidoeken bij zich met teksten als „wereldkampioen voetbal nu j ook wereldkampioen folteren ben zo ontzettend gelukkig. Ein delijk komt mijn Rubia dan toch naar huis." Nog steeds kan een overgelukkige mevrouw Van Eer het niet bevatten. Spe lend met het driejarige doch tertje Nancy in de gezellig in gerichte huiskamer van haar flatwoning in Amersfoort zucht ze nog na over de doorgemaak te spanningen. ..Woensdag was het wel de moeilijkste dag. Wat een enor me opluchting voor me, toen ik de rechter hoorde zeggen dat het verzoek van de Raad van Kinderbescherming om mij het voogdijschap af te nemen, was afgewezen." Zij hoopt vurig dat nu een punt achter een ellendige episo de kan worden gezet. Vyf jaar heeft mevrouw Van Eer ge vochten om teruggave van haar kind door de Hilversumse fami lie Kamerling, die het kind vrij wel vanaf de geboorte by zich heeft. De Raad voor Kinderbe scherming en tenslotte ook de rechtbank kreeg in deze nare zaak. waarin de spanningen tus sen moeder Van Eer en de fa milie Kamerling soms hoog op liepen. een beslissende rol te vervullen. De perspectieven waren voor haar allesbehalve gunstig. De Raad voor Kinderbescherming koos de kant van het pleegge zin. ook op grond van het ad vies van het Amersfoortse Me disch Opvoedkundig Bureau. Na de inschakeline van me vrouw mr Van Kalmthout in Utrecht kwam een kentering in de ongunstige situatie. Me vrouw Van Eer: ..Als ik haar niet had gehad zou ik de zaak afceoluut hebben verloren". Ze op nieuw zyn getest door een psy choloog in Utrecht. „Zijn con clusies waren gunstig voor mij, in tegenstelling tot het advies van het MOB. De psycholoog heeft voor de rechtbank uitge legd, dat de angst van Rubia niet door mij komt, maar juist door de pleegouders. Hun angst in op haar overgebracht, maar Rubia kan met haar zeven jaar daaraan geen uiting ge ven." ..Ook heeft die deskundig ege- wezen op de zwarte huidskleur van myn dochter met de daar aan verbonden opvangmoeilijk- heden voor de pleegouders. Ru bia moest naar zijn mening weer terug naar de moeder." Het pleidooi van de psycho loog vond plaats voor de recht bank op 23 september. De rech ter sloot de zitting af met de mededeling dat hij woensdag 7 oktober een uitspraak zou doen. „Het was een spanning van je welste. Mevrouw Van Kalmt hout zei tegen me. dat voor 99 pet. de zaak voor my gewonnen was. Maar tochje kan het niet geloven voordat de rechter officieel uitspraak doet." Een enorme last is van haar afgevallen. Blijheid overheerst, ook al hebben de processen haar een macht geld gekost. „Ik zal de reis naar Suriname, die ik volgend jaar met myn man, zoontje John en dochters Rubia en Nancy zou maken, moeten uitstellen tot 1972. Ach, dat is zo erg niet. Het voor naamste is. dat ik Rubia weer terug kryg." Het cadeautje heeft ze al in huis gehaald: een prachtig gouden armbandhorlo ge. „Dat krijgt Rubia op haar verjaardag. Is-ie niet mooi?" ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Erkent de staatssecretaris, dat hij op dinsaag 6 oktober jl. in een tv-uitzending heeft verklaard er aan te twijfelen of het per radio omroepen van „beursberichten" betreffende in de opiumwet verboden hennepproduk ten, zoals door een der Nederlandse zendgemachtigden pleegt gedaan te worden, toelaatbaar is". Met deze vraag heeft het kamer lid P. Jongeling (GPV) zich donder dag tot de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. Kruisinga, gericht. De heer Jongeling wil van de be windsman vernemen welke stappen hij heeft genomen of voornemens is te doen om over de toelaatbaarheid van dit soort radio-uitzendingen ze kerheid te krijgen. DEN HAAG (ANP) Twee leden van de fractie van D 66 hebben de minister-president en de minister van Verkeer en Waterstaat schrifte lijk gevraagd of het Juist is dat de Raad van State zich in een advies j aan de kroon heeft uitgesproken te gen de aanleg van de Provinciale Weg nr. 1, van Den Haag naar Kat wijk door de duinen. De fractievoorzitter van de PVDA maakte dit, aldus mej. Goudsmit en de heer Nypels, onlangs bekend tij dens een openbare vergadering van de adviescommissies voor Verkeer en Waterstaat en voor Recreatie en Natuurbescherming uit de Provinci ale Staten van Zuid-Holland. Vraagstellers verzoeken de rege ring, in het bijzonder omdat hierover in het openbaar mededelingen zyn gedaan, het betreffende advies van de Raad van Staten aan de kroon in zijn geheel officieel te publiceren, opdat alle belanghebbenden en niet een klein deel daarvan van het advies kennis kunnen nemen. anders dan andere. ToneelsDeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. HILVERSUM (GPD» De VPRO zal alle informatie blyven geven, welke zij noodzakelijk acht daar het verstoppen van informatie een kli maat schept waaruit de dictatuur ge boren wordt. Dit zei de voorzitter van de VPRO. Jan Cassies, donderdag avond in het VPRO-televisiepro- gramma. De heer Cassies legde zijn verklaring af naar aanleiding van het feit dat het VPRO-bestuur dezer dagen, naar hy zei, „ontboden" was bij minister Klompé over de inmid dels sterk in de publiciteit gekomen „sabotageuitzending" van de VPRO- radio. De VPRO heeft met de gesigna leerde sabotagedaden geen instem ming „betuigd, zo betoogde de heer Cassies. „Er is niet tot sabotage aan gezet, er is geen dienstgeheim ge schonden en er is niet tot schending van diens tgeheimen aangezet. De VPRO heeft uitsluitend informatie verstrekt". Het verstrekken van informatie is aldus de heer Cassies. een funda menteel gegeven, ook als ze verve lend is. De minister vraagt, zich nu af. zo vervolgde hy. of de VPRO door deze uitzending de veiligheid van de staat heeft geschonden en zij heeft de VPRO ontboden" op grand van een niet-opraiend en niet-propa- gandistisch programma. „De minis ter twijfelt kennelijk er aan of wij die informatie hadden mogen geven. Het ligt dan voor de hand aan oen suur te denken". De heer Cassies zei niet te spreken uit verdediging tegen degenen, „die dat blijkt steeds weer de VPRO graag zouden willen grijpen", maar het gaat volgens hem om de vryheid van en het recht op informatie „Maar als wy soldaten niet meer mogen vragen over wat zy van sa botage denken en merken en als wij hun antwoorden niet meer mogen doorgeven", aldus de heer Cassies, „kan men ook geen verfilmd verslag van een bankroof meer uitzenden; dat is dan ook instructief voor het beroven van banken. Men moet dan ook geen interviews meer uitzenden met pasagiers van gekaapte vlieg tuigen. omdat je dan zou kunnen leren hoe je vliegtuigen moet kapen. Wy propageren ook die dingen niet als we ze zouden uitzenden". De Bond voor Dienstplichtigen is van mening dat de door minister Udink geconstateerde sabotagegolf in het leger snel zal afnemen. De ziens wijze van de minister dat het hand over hand toenemen van sabotage- gevallen te wijten is aan propagan- da-activiteiten van Kabouters en de Bond voor Diensplichtigen noemt de bond op zyn minst schijnheilig. Iede- de soldaat en ex-soldaat weet. aldus de bond. dat er altyd al gesaboteerd is in het leger. Maai- het gaat er niet om dat er dingen kapot worden gemaakt. Sabotage is een uiting van onbehagen en dit wordt naar de me ning van de band door de m mister verdoezeld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21