1969 werden er ruim 30.000 fietsen verkocht LEVENS. GEVAAR/ tt - at - langstelling voor fiets neemt weer toe lijk het voorjaar in Een Pontiac is een gelukkig bezit. „Centrum" vestigt zich in Haarlem DUBBEL V00RRANGS- >0 ■talms Kleuterschool gesloten in verband met besmetting Canada wil met ontvoerders Cross praten Krijn dezen exposeert in Luxemburg Pontiac tijd juiste tijd nm 9 OKTOBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II 2700 kilometer. "Maar dat is nog lang niet genoeg. Vele streken zyn nog onvoldoende voor fietsers ont sloten. Als geen maatregelen worden genomen. Ontstaat een situatie die is te vergelyken met de toestand waarin thans vele autowegen verke ren". De Nederlandse fiets wordt als' kwaliteitsprodukt hoog gewaardeerd, ofschoon men daarbij niet de verge lijking moet maken met de zwarte, oerdegelijke fiets-van-voor-de-oorlog. Ook de vormgeving van het rijwiel wordt meer en meer aangepast aan de heersende mode en nieuwe in zichten. De "klassieke" fiets heeft bijna alle terrein verloren: 65 pro cent van de verleden jaar verkoch te tweewielers waren lichtgewicht sportfietsen. De verkoop van vouw fietsen bedroeg twintig procent en die van kinder- en speciale fietsen tien procent. De meeste fietsen werden ver kocht in de leeftijdsgroep 0-16 jaar: 49 procent, in de leeftijdsgroep 16-25 jaar 16 procent 25-50 jaar 25 pro cent, 50-65 8 procent, 65 jaar en ouder 2 procent. De markt van tweewielers wordt steeds meer internationaal. Vooral binnen de landen van de EEG spra ke van intensivering van de onder linge handel. De import van fietsen is de laatste jaren aanzienlijk ge stegen: tot 28 procent in 1968. Aan de andere kant neemt de export van nederlandse fietsen eveneens toe West-Duitsland. Indonesië en Ame rika behoren tot de belangrijkste af nemers. IAAG (GPD) Nederland fietst weer. Brommers, scooters en auto's hebben de tweewieler niet van de ikt. Na een tijdelijke inzinking is de fiets, getuige de lire verkoopcijfers, teruggekomen als het meest po li goedkoopste vervoermiddel. 1 omzet van 760.000 fietsen was verleden jaar de ver- keer zo groot als in 1952. Het record rekent defini- >t de prognoses van kort na de bevrijding die zeiden i van de fiets spoedig voorbij zou zijn van Nederland als 's ootste „fietsland" blijft fd. Op een bevolking dertien miljoen zielen ld meer dan acht mil- rielers. Verhoudingsge- meer dan in enig an ti fietsen groeit sneller tolking Dat zal óók dit het geval zijn. De ver- het eerste kwartaal ge- 149.000 tegenover 126.000 periode van 1969. Het grootst was de stijging in maart: 60.400 49 800 Waarom fietsen Twee factoren liggen ten grond slag aan de stijging van de verkoop, zonder dat overigens nauwkeurig is te zeggen van welke de invloed het grootst is: het gezondheidsmotief en de steeds groter wordende verkeers- en parkeermoeilijkheden. Het leidt echter geen twijfel dat de propagan da die artsen maken voor het fiet- ke i typ sen de verkoop enorm heeft gesti muleerd. Uitspraken van bekende hartspecialisten missen hun doel in elk geval niet: "Fietsen is gezond, ook voor 65—plussers" "Men is nooit te oud om te fietsen" "Je kunt er oud mee worden en er Jong by blijven". Het zyn opmerkingen die de be- roepspropagandamakers voor de fiets graag overnemen, bv. die van de voorzitter van de Amerikaanse vereniging tot bestrijding van hart ziekten, dr. I.H. Page, die heeft ge zegd: "Bij mensen boven de vyftig blijft door het fietsen de elasticiteit van de bloedvaten behouden Voor mensen van alle leeftijden is het fietsen één van de beste manieren om gezond en energiek te worden en te blyven". Weer aantrekkelijk Steeds meer mensen stappen ook (weer» op de fiets om zich de da- gelykse ergernissen tussen de vier I wielen van de auto te besparen. Met andere woorden: de verkeersdrukte en het tekort aan parkeerplaatsen maken de tweewieler opnieuw aan trekkelijk als vervoermiddel. Het aandeel van de fiets in het de tweewieler. De fiets levert een belangrijke bijdrage aan de oplos sing van verkeersproblemen, maar dan is het, aldus de "Stichting-fiets" in Amsterdam, ook nodig dat voor wielrijders voorzieningen worden ge- troffen, maatregelen die tot nu toe achterwege zijn gebleven. De ver langlijst: "er zijn meer fietspaden nodig, zowel toeristische fietspaden als verbindingsfietspaden, meer stal lingen parkeerruimte, fietsroutes in de steden en allerlei veiligheids maatregelen ten bate van de fiet sers Wie wil inzien dat de fiets nog in volle ontwikkeling is, dat het aantal fietsers zal blijven toenemen, dat de fiets een bijdrage- kan leve ren voor het vlotter verlopen van het verkeer, zal begrypen dat de fiets by de overheid op verschil lende nieveaus meer aandacht verdient". li'! Amsterdamse Confectie werden gisteren de ont- :oor rokken en blouses komende voorjaar door lo-J beoordeeld. Deze twee koos de jury als beste: een effen blouse en bedrukte rok met rimpclelastiek in het boven- stuk van terlenka-viscose en een bonte vrijetijdscombinatie van i 100% enkalon per Ion. Rotterdam primeur De overheid ként de wensen en on derkent de rol van de fiets in het verkeer. De Rotterdamse verkeers dienst, in een toelichting op zijn op dracht: "één van de hoofdtaken is het bepalen van de prioriteiten. Wat zyn de kosten en hoe groot zullen de rendementen zijn? Daarbij kan blij ken dat vrü goedkope investeringen ten behoeve van de fietser het bes te resultaat geven". Van de 1.8 mil joen voertuigbewegingen die op één dag in het Rijnmondgebied zijn ge- teld. komt 45 procent voor rekening van de wielrijder. 35 procent van de automobilist en twintig procent van het openbaar vervoer. Rotterdam is er dan ook toe overge- 1 gaan speciale fietsroutes uit te zet ten die de wielrijder gemakkelijker naar zijn werk in de binnenstad zul len brengen. In enkele andere ste den zijn soortgelijke fietsroutes in voorbereiding of studie. De leefruimte voor de fiets De "Stichting fiets" zegt: "Er moeten verkeer - en stallingsgelegenheden komen. De overheid heeft tot taak al het mogelijke en nodige te doen om daarin te voorzien. Dat geldt trou wens ook voor particuliere onderne mingen: warenhuizen, kantoren, zie kenhuizen, bioscopen, bejaardente huizen. stations enz.", en verder: "De fietsers dreigen een vergeten groep te worden, achterstelling van de wielrijders zal in de toe komst de verkeerssituatie nog moei lijker maken dan zy al is". De KRO-tv zendt vanavond (20.2021.10 uurj de eerste afle vering uit van de langverwachte Baron von Münchhausenserie. Regisseur Nico van Hiltrop be werkte de Von Münchhausenver- halen tot een musical, die in zes delen zal worden uitgezonden. Will van Seist speelt de rol van Baron von Miinchhausen, Trudy Labij die van zijn geliefde Hilde. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN -GPD) De kleu terschool Kriebelt jeshorn in het Friese Noordwolde is op last van de schoolarts tijdelijk gesloten omdat twintig van de zesenzeventig kinde ren last ondervinden van een on- I schuldige maar bijzonder hardnekki ge huidaandoening die impetigo heet Volgens de directeur van de GG en GD in Weststellingwerf, de heer j H. J. Nijessen. heeft de besmetting bijzonder snel om zich heen gegrepen Ook drie ouders hebben last van de huidziekte. Intussen is de school ge- I reiningd met een ontmettingsmiddel. zyn de handdoeken vervangen door1 I papieren wegwerpdoeken en komt er j in plaats van zeep een vloeibaar rei- I nigingsmiddel. Gisteravond donderdagavond zyn de ouders van de kleuters voor- j gelicht over de bestryding van de aandoening die met absolute rein- heid het gemakkeiykst verdwijnt. Im-1 petigo openbaart zich door gele korstjes of blaasje in het gezicht waar etter uit komt Door krabbelen j van de kinderen is het gevaar van besmetting zeer groot. Drie weken geleden werd de impe tigo voor het eerst in de school ge constateerd. Na een week waren er al acht en nog weer een week later kwamen er nog twaalf gevallen by. Men besloot daarop de school tijdelijk te sluiten. MONTREAL 'AFP. AP. Reuter De Canadese regering is bereid met de ontvoerder van de Britse di plomaat James Cross te gaan on- 1 derhandelen. Een onderhandelaar I met de rang van minister zou al zijn aangewezen. Volgens sommige be richten is al contact gemaakt met I het Front de la Liberation de Que bec iFLQ), de onafhankelijkheids- j beweging die zichzelf verantw oorde- lyk stelt voor de ontvoering. Leden van de beweging zyn giste ren door de politie geconfron teerd met mevrouw Cross, die ech ter in geen van hen een mogelyke dader herkende Een ander spoor dat de politie volgde en dat via een gesto len taxi zou leiden naar de chauf feur van de ontvoeringsauto leidde ook niets; de man bleek een gewone autodief. Een bericht dat radio Quebec uit zond, twee uur nadat het ultimatum van Cross' ontvoerder afliep, over de executie van de diplomaat bleek ook niet te kloppen. Een telefonist die een dreigement van de FLQ had ont vangen interpreteerde dit verkeerd Er was gesproken van de mogelyk- heid van een liquidatie en niet dat deze al had plaatsgevonden. NOORDWIJK De Noordwykse kunstenaar Krijn Giezen neemt tot 11 oktober deel aan een grote Bene- lux-tentoonstelling, die in Nouveau Théatre in Luxemburg wordt ge houden. Werk van'hem was ook te zien op de tentoonstelling Binnen- I Buiten V, georganiseerd door het kunstcentrum Prinsetuin in Leeuwar den. waar kunst werd getoond uit de groene kustwegprovincies in Neder- I land. Zoals bekend is de groene kust weg een internationale toeristische route, lopend door prinvincies die langs de Noordzee liggen in de lan den Nederland. Duitsland. Denemar ken en Noorwegen. Voor de tentoon stelling Binnen-Buiten werden kun stenaars uitgenodigd, die woonachtig en werkzaam waren in de provincies Groningen, Friesland, Noord- en Zuidr-Holland en Zeeland. De Stichting Nymeegs Museum or ganiseerde een tentoonstelling van werken van Kryn Giezen in de Waag op de Grote Markt in de Keizerstad. ADVERTENTIE Een Pontiac maakt u blij omdat het zo n mooi horloge is Een Pontiac maakt u tevreden omdat het zo'n goed horloge is Hydraulica, waterdicht en condensproef. in chroom, staal ot doublé v.a. t 109- Met lang collier. Zeer charmant. Doublé v.a. f 125.- Wordt het geen tijd dat u eens bij een Pontiac-dealer gaat kijken naar de nieuwe collectie? Genoeg van het Amsterdamse toneelleven (Van onze correspondent) HAARLEM (GPD) De toneel groep Centrum wil zich per 1 september 1971 in Haarlem ves tigen. Het gezelschap meent, dat in Haarlem een zodanig klimaat is gegroeid, dat een volledige in tegratie tussen schouwburg en gezelschap voor de hand ligt. Het besluit van het gezelschap be- i tekent dat de groep het Amster- I 1 damse toneelleven de rug toekeert., niet het Amsterdamse publiek. Men zoekt naar mogelykheden (.bussen met speciale kaartjes» om Amster dammers naar de Haarlemse schouw burg te halen. Haarlem was één van de redenen waarom Han Bentz van den Berg. die genoeg heeft van he* .verpolitiekte. Amsterdamse toneel leven. naar Centrum wilde komen Het gezelschap kon zich het be sluit veroorloven nu het artistieke zwaargewicht van de groep, regisseur Peter Oosthoek, besloot Centrum trouw te blijven voor in elk geval dt nieuwe contraotperiode van drie jaar Op het moment is hy één van de beste regisseurs van Nederland en het is gebleken dat van verschillende I zyden geprobeerd Ls hem in andere 1 gezelsahappen te krygen. ..We hebben altyd op drie gedach ten gehinkt", aldus de zakelyk leider van Centrum. Amsterdam. Utrechl en Haarlem. Daar worden we chao tisch van. We hebben toen Haarlem gekozen, omdat daar een zeer duide lijke organische groei is ontstaan met de schouwburg en het publiek We hebben er geweldige bezoekcij fers en veel jeugdig publiek. We hebben het gevoel er echt thuis te zijn, en dat was er al nog voor er sprake was van de vraag, of we uit Amsterdam wegwilden. Op het ogenblik ls de Stadsschouw burg in Haarlem te klein om er te repeteren en er het kantoor van het gezelschap te vestigen. Persoonlyk voelt de zakelijke leiding van Cen trum. Menso Carpentier Alting, er veel voor in Haarlem een eigen ge bouw te krygen. voor het kantoor, de repetities en een experimenteerthea ter. De vestiging in Haarlem betekent dat in Amsterdam veel minder voor stellingen worden gegeven. Dat wa ren er tot nu toe 150 per jaar. Voor de overige steden waar Centrum pleegt te spelen heeft de beslissing weinig of geen gevolgen. Wel wil Centrum proberen in deze steden te komen tot korte serie-bespelingen. Tories pro EEG Het congres van de Britse conservatieve party heeft gisteren by handopsteken met grote meerderheid een motie van het par- tybestuur goedgekeurd over toetre ding tot de EEG als dat op bevre digende voorwaarden kan. Men is van mening dat toetreding op de duur economisch voordeel brengt en de westelijke eenheid zal versterken. Doodvonnis ln Somalië Het hof voor nationale veiligheid in Mogadis- joe heeft gisteren een 23-Jarige poli tieman ter dood veroordeeld, omdat hy op in oktober vorig jaar de pre sident van Somalië. Sjermarke, had doodgeschoten. De politieman had by het begin van het proces ver klaard dat hy het staatshoofd had neergeschoten, om „het land te red den van chaos en corruptie". BODEGRAVEN Op het le vensgevaarlijke kruispunt Goud- sewegRijksweg 11 in Bodegraven, waar reeds vier mensen het leven verloiren en velen ernstig werden gewond, staan sinds zaterdag aan beide zijden waarschuwingsbor den met het opschrift: „Levens gevaar! Dubbele voorrangskrui sing". Deze borden zijn hier door de gemeente aangebracht nu rijkswaterstaat nog steeds geen beslissing heeft genomen over het verzoek van burgemeester cn wethouders van het dorp om hier verkeerslichten te plaatsen. Het kruispunt was tot voor kort al leen beveiligd met knipperlichten. Foto Leidsch Dagblad) Meer fietspaden Hel aaotal toeristische fietspaden in ons land meet naar schatting

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13