1EGERING WIL MEER OPENHEID jeheim van Soes ld ijk" blijft gehandhaafd Rode aanval in Cambodja na vredesrede van Nixon nussi nen met irijnen Mist Ontvoerd jongetje nu weer thuis intzaak KRET Begin februari tweemaal een jnaanwandeling Saigon pro, Hanoi contra f S-voorstel LAKENS MET KEURMERK DEUGEN NIET VERRASSENDE VONDSTEN IN FRANKRIJK (SAuc/ Qheuwo pricKt 1 maart 1860 DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 No. 33217 .EIDSCH feur: G. Koopman |edacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singer Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 ,N HAAG (GPD) De regering wil meer openheid ;en in het bestuur, maar wijst een onbeperkte open-' eid van overheidsdocumenten af. Dat blijkt uit de die minister-president De Jong vandaag de Tweede tr over dit onderwerp heeft aangeboden. Er komt wel ^ettelijke verplichting tot openbaarmaking van be- [ijke informatie, voorzover daarmee geen belangen aat en burger worden geschaad. et zal vooralsnog slechts voor idienst gelden. De regering ter ook de gemeenten«-provin- iterschappen en publiekrech- bedrijfsorganen in het demo- Ingsproces betrekken. zy •chter nog met het inwinnen riezen over de mogelijkheden •r openbaarheid bij de lagere •echteiyke organen, totdat de i met betrekking tot de ryks- [uideiyker omlynd zullen zün. gering wil het geheim van k niet aantasten door het van het staatshoofd in de inwisseling over de kabinets- I publiek te maken. Publieke hierover zou de onschend- 1 van de koningin kunnen Wel wil de regering de ka- fmateur de bevoegdheid ge- idviezen van de fractieleiders r te maken. Naar haar me ien zich de rapporten van de teur minder voor openbaa r - 1 die van de formateur, maar geval dient publikatie na af- j de formatie te worden over ga van de regering is een ap het rapport van de com- liesheuvel, die dit voorjaar HAAG (ANP) Om te ko- een verdergaande intensive- I de verkoop in Nederland NV Technisch Bureau Ma- Den Haag en Industrie Za- 1PA in Porderone (Italië), een vestiging heeft in Al- n den Rijn, besloten hun, in r huishoudelijke apparaten jaren bestaande samenwer- fler uit te breiden, in een communiqué wordt leeld zal voor dit doel per i 1971 de afdeling huis- re apparaten van Marijnen ondergebracht in een apar- w op te richten vennoot- )m de service-verlening in ld zo groot mogelijk te ma- en de bestaande service-or- ss van Zanussi en Marijnen (amengevoegd. rsterkte samenwerking met en de daarmee gepaard afsplitsing van de afdeling lelijke apparaten, zal mede re ontplooiing van de ande- laatste jaren voortdurend e afdelingen van Marijnen. irijfsinstallaties, groot-keu- iratuur en de export, sterk en en vergemakkelijken, n in de afdeling huishoude- baraten werkzame personeel het grootste deel naar de tevormde vennootschap en pganisatie avergaan. Voor de effen afvloeiingsregeling ït de vakorganisaties volle- ienstemming bereikt. Zoeken naar ballonvaarders De Canadese kustwacht, en luchtwacht maken bekend, dat het zoeken naar de drie op 21 september in de At lantische Oceaan verdwenen ballon vaarders nog steeds voortduurt. Het drietal, een echtpaar uit New York en een Engelsman, wilden per bal lon een oversteek proberen van er gens in de staat New Jersey naar Frankrijk. ADVERTENTIE sn UW0' ies Korevaarstraat 6 snt zaterdag 17 oktober. onze openingsadvertentie. verwacht van vanavond avond: in de nacht enooh- veel plaatsen mist. Overi- )og weer met later op de zon. Weinig wind en onge- elfde temperaturen als van- pgemaakt om 12.40 uur). 6.53 uur; onder: 18.00 uur. 16.01 uur; onder: -.- uur. er te Katwijk te 9.21 uur en r. laagwater te 4.38 uur en uner bestaat alt 28 pagina's adviseerde tot openbaarmaking van' alle overheidsdocumenten, met uit zondering van gegevens die de een heid van de kroon in gevaar zouden kunnen brengen, de veiligheid van de staat en haar economische en fi nanciële belangen schaden dan wel opsporing van strafbare feiten be lemmeren. Over dit rapport heeft zich op verzoek van de regering een ambtelijke stuurgroep gebogen en is advies gevraagd aan de Raad van State, de Omroepraad en de Pers- raad. Het advies van de Raad van State, dat de regering in hoofdlijnen heeft gevolgd, is als bijlage bij de nota ge voegd. Zowel in de nota als in het advies, wordt de opvatting van de commissie-Biesheuvel. dat alles openbaar moet zijn wat niet expli ciet geheim dient te blijven —het principe dat bijvoorbeeld ook in Zweden geldt'afgewezen. De rege ring voelt meer voor het Engelse systeem, dat voorziet in een gelei delijke uitbreiding van de openbaar heid. Schadelijk Volledige openbaarheid zou beteke nen, aldus de nota, dat ambtelijke adviezen aan ministers naar buiten kenbaar worden gemaakt, evenals de interne discussie daarover en de mo gelijke alternatieven. Dat zou de een heid van het departementale beleid doorbreken en de ministeriële ver antwoordelijkheid tegenover het par lement aantasten. Openbaarmaking van ambtelijke adviezen betekent dat ze in de poli tieke discussie kunnen terechtkomen. Het is echter de minister die kiest uit de alternatieven en daarvoor re kenschap aflegt in de Kamer. Ook de positie van de ambtenaar zou fundamenteel veranderen. Hy zou. in de wetenschap dat zyn ge- schften openbaar kunnen worden, zijn schriftelijke adviezen vermoede lijk anders redigeren en controver siële vraagstukken bij voorkeur mon deling behandelen. Ook de efficiency en slagvaardigheid van het bestuur zou worden geschaad. De regering kent voorts aan de bescherming van de privé-sfeer meer waarde toe dan de commissie-Biesheuvel in haar rapport heeft gedaan. (zie ook pag. 17) Een foto uit Ibrid in noord-Jordanië: deze grootste stad van het Hasje- mitische koninkrijk is nog steeds in handen van de Palestijnen. In een ring rond de stad liggen de troepen van Koning Hoessein. Vol gens verklaringen van de Pales- tijnse leider Arafat zouden deze troepen maandag j.l. het bestand hebben geschonden en een Pales- tyns kamp ten noorden van Ibrid hebben aangevallen Dit ondanks het feit dat vorige week door be middeling van een Arabische com missie een staakt-het-vuren werd afgekondigd. Inmiddels worden de geluiden voor een Palestijnse oplossing van het probleem in het Midden-Oosten steeds sterker. In Israël heeft het plan-Allon weer sterk de aan dacht en Koning Hoessein ver klaarde in een interview met een Turks blad, dat het altyd in zyn bedoeling heeft gelegen binnen zyn koninkryk een Palestynse staat te scheppen. De westeiyke oever van de Jordaan zou daarvoor in aan merking kunnen komen. WASHINGTON (DPA) Tüdens hun komende verblyf op de maan zullen de Amerikaanse ruimtevaar ders Alan B. Shepard en Edgar D. Michell hun ruimtevaartuig twee maal voor een onderzoekingstocht verlaten. Zij landen met hun Apollo- 14 op 5 februari in het gebied Fra Mauro. Op 9 november rolt de Apollo-14 naar de startplaats op Kaap Ken nedy, op 31 januari te 21.23 uur Ned tyd wordt het ruimtevaartuig gelan ceerd. Vüf dagen daarna, op 5 febru ari te 10.14 uur Ned. tyd moet het landen. Enige uren daarna, te 14.50 uur, verlaten de ruimtevaarders hun ruimteschip voor de eerste maal. De tweede „maanwandeling" volgt de dag daarop, op 6 februari te 11.30 uur Ned. tyd. Te 19.44 uur Ned. tyd sty- gen zy weer op naar het moeder schip, waar ruimtevaarder Stuart Roosa op hen wacht. De Apollo-14 moet op 9 februari in het zuiden van de Stille Oceaan landen om 10.01 uur Ned tijd. (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) —Presi dent Nixcm heeft gisteren in een be langrijke rede Noord-Vietnam voor gesteld het vuren te staken en daar- by de linies te handhaven die op het ogenblik door beide partyen zyn be trokken. Verder stelde de Ameri kaanse president voor een dergeiyke overeenkomst zonder voorafgaande voorwaarden door een internationale commissie te laten controleren en het Indochinese conflict voor te leg gen aan een internationale conferen tie. vermoedelyk een lichaam, geiyk aan de conferentie, die destyds over het lot beschikte van het voormalige Franse Indo-China. Deze voorstellen zyn vandaag officieel in Parys aan de Vietcong voorgelegd. (Zie voor Nixons rede pagina 7). Hoewel het voorstel om het vuren te staken in Amerika ongetwyfeld de meeste aandacht zal trekken, is de suggestie van een internationale con ferentie over Indo-China belangwek kend omdat een dergelyke conferen tie niet alleen de medewerking ver onderstelt van Frankryk en Enge land maar ook van de Sowjet-Unie. Verscheidene landen hebben reeds hun instemming betuigd met de voor-1 stellen van Nixon: Thailand, Cam bodja, Japan. Zuid-Korea, Australië. Nieuw-Zeeland, Maleisië en Canada In Washington hebben zowel de Re publikeinse als de Democratische af gevaardigden en senatoren de rede enthousiast ontvangen. Mansfield, leider van de Democratische fractie in de Senaat, zei: "Ik geloof, dat het De Rolling Stones zijn in i concert in de Amsterdamse RAI, Nederland. De befaamde Engelse waar niet minder dan twintigdui- popgroep geeft morgenavond een zend fans zich zullen verzamelen. Deze foto met in hun midden Bill Wyman is genomen tijdens de aankomst van de Stones in de Utrechtse Holiday Inn, Consumentenbond: DEN HAAG <GPD> Volgens een onderzoek door de Nederlandse Consumentenbond is er in Neder- land geen flanellen laken te koop. dat deugt. Ook niet die het in het algemeen vertrouwenwekkende j "groenzegel'-keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen dragen. De in de handel zynde flanellen lakens I krimpen allemaal te veel in de was en bovendien zyn er veel by die een te geringe treksterkte hebben en daarom te snel slyten. Daarby komt nog dat de kwaliteit van wat men in de winkels onder een zelfde merk verkoopt, dikwyls zeer wisselvallig Is. Onder de 34 merken gebleekte en ongebleekte flanellen lakens die de consumentenbond onderzocht, zyn er 16 met het N.\ v. H. „groenzegel" Ze worden in de was allemaal te kort. Mevr Holdert van het onder zoekinstituut van de Ver van Huis vrouwen. zegt: "De Consumenten bond deelt hiermee een trap uit naar ons keurmerk en bemoeiiykt ons "opvoedingswerk" by de fabrikan ten. wy hebben allang voorgeschre ven dat lakens uiteriyk 1 januari 1971 nieuw minimaal 250 cm lang moeten zyn en na krimp minimaal 235 cm. Dat wist de consumenten bond. Een deel van de lakens met ons keurmerk, die men nu heeft on derzocht. komt in feite uit partyen die worden uitverkocht". een uitstekende verklaring is". Mans- field heeft steeds kritisch gestaan te genover de Indochinese politiek van de president. Wat Zuid- en Noord-Vietnam be treft zag het er vanochtend als volgt uit: de regering in Saigon heeft schoorvoetend haar instemming ge geven. President Thieu heeft geen persoonlijke reactie laten horen, het geen als een aanwijzing wordt ge zin. dat hy bedenkingen tegen het plan koestert. Noord-Vietnam en de Vietcong hebben reeds een afwyzen- de houding ingenomen: Nixons rede zou erop gericht zyn "de Amerikaan se agressie in Indo-China te wettigen en de V.S. in de gelegenheid stellen hun neo-kolonialistische plannen in Vietnam ten uitvoer te brengen". Niet bemoedigend voor president Nixon is dat de Cambodjaanse leger leiding enkele uren na de rede uit Washington melding maakte van wat zy noemde "de grootste aanval tot dusver van de Vietcong en de Noord- vietnamezen in Cambodja". De re gering in Phnom Penh liet derhalve via haar ambassadeur in Washing ton weten, dat "elk staakt-het-vuren vergezeld moet gaan van terugtrek king van de buitenlandse agressie troepen". DIJON, CHOLET (AP) - Uit Frankryk komen berichten over op- merkeiyke vondsten. Een boeren knecht heeft in een bos by het ge hucht Flagny by Dyon een gouden armband met een gewicht van 1,3 kilogram gevonden, daterende uit de zevende eeuw vóór Christus. De arm band kwam te voorschyn toen een buldozer een weg door het bos baan de. De kostbare vondst is aangekocht door het Oudheidkundig Museum van Dyon. Een vondst van geheel andere aard was een paddestoel met een doorsnee van 1 meter 30 centi meter en een hoogte van 90 centi meter, die by Cholet (ten oosten van de Nantes in West-Frankryk) op de voet van een oude populier groeide. Drie volwassen mannen, ge wapend met een byi en een yzeren staaf, waren nodig om het gevaarte los te maken. De krachtsinspanning was overigens nauweiyks de moeite waard, want de paddestoel was niet eetbaar. DEN HAAG (GPD) De door zyn Duitse grootmoeder ontvoerde 8-jarige Haagse schooljongen Tho mas Legtelyn is weer thuis, by zyn ouders en zusje in de Drebbelstraat. Grootmoeder Annelies bleek met het kind naar Oost-Duitsland te zyn uit geweken. De jongen, die aanvankeiyk by zyn grootouders woonde, werd door een Duitse rechtbank aan ziin ouders toegewezen, en kwam na een jaren lange juridische touwtrekkery op 4 april naar Nederland, zyn grootmoe der kon zich er niet by neerleggen en heeft de jongen maandag 31 augustus by school opgewacht en ontvoerd. Ze ging eerst naar Mainz, daarna vluchtte ze met het kind naar het stadje Kota in Oost-ouits- land. De vrouw strooide het praatje rond dat Thomas haar zoontje zou zyn. De politie kwam grootmoeder en kleinzoon echter toch op het spoor. Opnieuw sloeg de vrouw op de vlucht, maar by de grens van Oost- naar West-Duitsland werd ze aange houden. De vrouw en het gekidnap te kind werden naar Mainz overge bracht, waar Thomas gistermorgen door zyn ouders is opgehaald. „De jongen is oververmoeid. Hy heeft de afgelopen weken onder gro te spanning geleefd", zegt zyn va der „We zullen geduld met hem hebben en voor alles zal hy eerst helemaal tot rust moeten komen." Oververmoeid en geheel over- stuur na de doorgestane emoties is de 8-jarige nu weer thuis. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Oct. 1870: Gistermorgen is eene 73- jarige vrouw door eene met turf beladen wagen die van de Hoornbrug kwam afrijden op de Nieuwe Rijn aangere den. Zij werd in het koffie huis te Paauw gebracht, naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht alwaar zij is overle den. AdvertentieVolksvoor lezingen. Bijeenkomst in de Stads-Gehoorzaal, op maan dag 10 Oct. des avonds te uur Van 8-9 uren Muziek uitvoeringte 9 uren spreek beurt te vervullen door Prof P. van Geer.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1