BELASTINGFRAUDE IN ONS LAND VALT MEE „Ether-guerrilla's" in Westerhaar Nederland duur toeristenland gale zender: net als roken of verslaafd zijn aan drank Slechts 116 processen-verbaal WOENSDAG 7 OKTOBER 1970; LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) „Uit de ter beschikking staande ge- kan niet de conclusie worden getrokken, dat in het de belasting op grote schaal wordt ontdoken" schreef Grapperhaus in de vorige week vrijdag vrij- nota aan de vaste kamercommissie voor Financiën. vertaald: het valt met in ons nogal mee, al schreef de er in dezelfde wel bij, dat er uit de aard de zaak nooit een volledig in de werkelijke omvang belastingfraude kan worden Wie de fiscus om de leiden doet dat in het en hangt het niet aan de klok. Hoe komt de bewindsman, lees: zijn staf van belastingdeskundigen dan toch aan zijn voor ons allemaal nogal gunstig oordeel? Hij kan het afleiden uit de fraudes, die wel wor den ontdekt. Die zyn, hoewel de in specteurs der belastingen en de re chercheurs van de fiscale opsporings- en inlichtingendienst hun ogen goed open houden en er meer stille ver klikkers in de boekhouding verbor gen zitten, dan de gemiddelde leek kan bevroeden, niet opzienbarend van omvang, een enkele geruchtmakende zaak ten spijt. Over 1969 onderzocht de FIOD 344 gevallen van vermoedelijke fraude, er kwamen slechts 116 processen-ver- baal uit voort. Nog kleiner is het aan tal vonnissen, dat in dat jaar werd uitgesproken op grond van deze pro cessen-verbaal en die welke van vo- „Pet voor meneer" een nieuw moppenboek van Max Tailleur iverd gisteren ten doop gehouden. Bij die plechtigheid waren ook Toon Hermans en Eppo Doeve aanwezig. De laatste zorgde voor de tekeningen in het boekje. W rige jaren overstonden: 103. Niet veel als men bedenkt, dat we in ons land toch miljoenen belastingplichtigen hebben. Tien van de 103 vonnissen behels den bovendien nog vrijspraak. 44 lie pen uit op een geldboete en maar drie fraudeurs hadden het zo bont ge maakt. dat zij de gevangenis kregen aangewezen als plaats om over hun zonden na te denken. Verbazen Niemand zal zich verbazen als hy hoort, dat de meeste ontduikingen zich voordoen in de sector van de in komstenbelastingen. De FIOD ont dekte vorig jaar 5,9 miljoen voor de belastingdienst verzwegen guldens aan inkomen, al weer niet veel tegen de achtergrond van de honderddui zend miljoen die wy met elkaar jaar lijks verdienen. Voor een goed begrip: het gaat hier om verzwegen 'belast bare bestanddelen'. Waren die 5,9 miljoen wel opgegeven dan zou de fiscus daarvan nog maar een deel hebben gekregen zoals nu, door de ontdekking in feite dan ook ge beurd is. Als tweede op het ranglystje van niet opgegeven transacties, waarby de fiscus tekort werd gedaan, pry kt het begrip 'omzet', waarover geiyk be kend, omzetbelasting verschuldigd is. Er werd voor 4,2 miljoen verzwegen, al of niet opzettelyk, want de vader landse belastinggaarders hebben er begrip voor, dat niet alle oneffen heden in onze verhouding tot de schatkist te wyten zyn aan boze be doelingen. Een voorbeeld: de 20.000 ambtena ren, die de belastingdienst rijk is kon den de opbrengst van de inkomsten belasting in het jaar 1967 door cor recties op de aangiften met f 160 miljoen verhogen, maar zy speelden tegelijkertyd f 50 miljoen aan de be lastingplichtigen terug beide ge tallen hebben betrekking op de fase voordat de aanslag werd opgelegd. Fouten in de aangiften worden-dus naar twee kanten hersteld, het gaat tenslotte om een rechtvaardige ver deling van de belastingdruk. Wegwijs In totaal spoorde de FIOD in 1969 14,6 miljoen guldens aan inkomen, winst, vermogen, omzet, successie rechten diversen op, waar de fiscus buiten was gehouden. En in de jaren daarvoor was het al niet veel meer. vaak wel minder. Het valt dus nogal mee. Er zyn wel onoirbare zaken, waarvan de fis cus een vaag vermoeden heeft, maar die hy niet kan achterhalen, laat staan bewyzen. Wie goed thuis is in de wereld van de grote getallen weet wegen om belasting te ontgaan. In een jaar waarin veel verdiend is en dus een hoge heffing te verwach ten valt kan een rytje verwaar loosde huizen met veel «aftrekbare) opknap-kosten worden aangekocht. Dat mag, maar er zyn grensgevallen denkbaar. 'Het is de vraag' schryft de staatssecretaris 'waar de grens moet worden getrokken en hoe het criterium voor het onoirbaar ontgaan van belasting moet worden gesteld'. De grootste voor de fiscus onzicht bare post ligt waarschynlyk dat we ten we allemaal, in het 'handje-con- tantje' van de bijverdiensten. Hulpen in de huishouding, die nog best be reid zyn een andere huismoeder een ochtend in de week te komen helpen mits de betaling belastingvry blyft. De 'klusjesman' op zyn vrye dag, de handige 'doe het zeiver' die de handen tegen betaling uit de mou wen steekt in andermans huis, het karwei of het consult, want er zyn ook medische en juridische klusjes waarvoor de opdrachtgever geen kwi tantie verlangt, loonbestanddelen die niet op de belastingstaten worden vermeld. GENÈVE (RTR) Spanje en Joego-Slavië zyn van de voornaamste toeristenlanden in Europa het goedkoopst. Neder land. Zwitserland en Frankryk het duurst. Dit blykt uit een overzicht van de Internationale Bond van Erkende Reisbureaus (IUOTO) in Genève. De bond heeft uitgerekend dat een toerist in Spanje of Joego-Slavië met de helft van het bedrag kan rondkomen dat hy in Frankrijk zou moeten uit geven. Verbiyf in een hotel kost in Frankryk gemiddeld 20 dol lar per persoon per dag, in Ne derland en Zwitserland 18,5 dol lar. De hotels in Spanje en Joe- go-Slavi berekenen gemiddeld 10,5 en 10,3 dollar per dag. De organisatie heeft voor het eerst cyfers bekendgemaakt over de bedragen die een dag kamperen in de diverse Euro pese landen kost. Ook hier is Frankryk het duurst, nameiyk 9,5 dollar per persoon, en Joe go-Slavië het goedkoopst, ge middeld 5.1 dollar. Het grote prysverschil maakt het moge- ïyk vier dagen in Joego-Slavië te kamperen voor het bedrag dat voor één dag verbiyf in een hotel in Frankryk moet worden betaald Anders gezegd. een dag hotel in Spanje of Joego- Slavië kost maar weinig meer dan een dag kamperen in Frankryk. De organisatie merkt op dat de pryzen in diverse toeristi sche gebieden in één land soms nogal uiteenlopen. Aan de Adriatische kust van Italië by- voorbeeld liggen ze gemiddeld zeventien procent lager dan aan de Italiaanse Rivièra. In de cy fers van de IUOTO zyn hotel kosten, pryzen van maaltyden en bykomende toeristische kos ten verwerkt maar geen reis kosten. De organisatie wyst erop dat de prijzen die bij het jongste, in Nederland verrichte onderzoek uit de bus zyn gekomen, veel overeenkomst vertonen met de resultaten van een Italiaans onderzoek van begin dit Jaar. Volgens de Italiaanse onderzoe kers zyn Spanje. Joego-Slavië en Oostenryk het goedkoopst en Zwitserland, Frankryk en Ne derland het duurst. De gemid delde pryzen die de Italianen hebben gevonden liggen over het algemeen iets hoger dan de cyfers van de IUOTO maar dat komt vermoedeiyk doordat meer aandacht is geschonken aan hotels in grote steden. De IUOTO heeft by haar on derzoek geheel verzorgde reizen buiten beschouwing gelaten. Aan de reisbureaus, die deze reizen organiseren worden be langrijke kortingen op de pry zen van verbiyf en diensten ver leend .Door de concurrentie tussen de reisbureaus en door andere marktfactoren kunnen de kosten van een geheel ver zorgde reis aanzienlyk afwyken van de bedragen die in het rap port van de IUOTO voorkomen en die gebaseerd zyn op de prijzen die aan de onafhankeiy- ke toerist worden berekend. Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld.. ADVERTENTIE THUERE CO-OP TEN HAVE ALBERT HEIJN SIMON DE WIT K G FOUR FINE CEYLON TEAS TIKTAK SPAR - WESTERHAAR (GPD) „Het onbehagen over de :iaal-economische toestanden in Twente' aldus een pas- ige uit een rapport van de Reclasseringsraad uit het ar rondissement Almelo, „is mede de oorzaak van het sinds 65 groeiende aantal illegale zenders. Het gebrek aan hnisch inzicht van de mensen die zich eraan schuldig laken is daarbij verbluffend". Wie in onze oostelijke gebiedsdelen tyn radio-vertier' op de middengolf lekt, raakt tussen de 180 en 240 me- ir het luisterspoor alras bUster. In Swente vooral maar ook in de delen *n Friesland, Groningen en Drente ^*ar het sociaal milieu zyn treurige iperkingen kent, woedt een verbo den spitsuur in de ether: tot diep in avond is het hier een komen en •n van de clandestiene zenders en volumineuze schlager-parades - 5t platteland kent al langer dan 30 «r zyn ether-guerrilla's, werkloze iwvakkers en ongeschoolde fa- iksarbeiders meestal die het pi tte zendbedrijf van vader op zoon irdragen. feronica, de trotse piraat op de iwig zingende golven en Hilversum moeten er onverwyld aan geloven toneer de radiostations vanuit de 9lderkamertjes en de schrale ach- fcjes van het Twentse land hun rboden boodschap de buurt instu- ,A1 vaak hebben de mannen van de hun misnoegen kenbaar ge takt over de massale overtreding artikel 22 van de Telegraaf- Telefoonwet. Nu er weer eens een leving te signaleren valt in het ttal arrestaties ter plekke loont het moeite een bezoek te brengen aan broedplaatsen van het zoals de tyk bewyst onuitroeibare tad van het illegale zendvertier. Ie begeven ons daartoe naar Wes- lirhaar. een langgerekt veendorp in p schaduw van Vroomshoop, waar Uwdag nog pas Tarzan is opgerold. Westerhaar biedt, zoals zich al ver- loeden liet. een weinig opwinden- Jt aanblik. Kleine huisjes met rode laken stoffeerden de lege straten. In m tuinen wappert de lange onder roek. Geen geheim Het dorp telt 4000 zielen, onder wie küe werklozen zyn. Him tydverdrijf ||at zich gemakkelyk raden: waar aen de blik ook wendt, steken de yie tndmastjes omhoog uit bomen en ulnen en op daken en schuurtjes. „Ach", zegt een voorbyganger die ons de weg wyst. „Het is toch zeker niks geen geheim hier. Iedereen weet er van. De politie net zo goed". De plaatseiyke politie-functionaris, de opperwachtmeester der rykspolitie G. Ziel spreekt dat niet tegen. „Het is hier altyd een a-sociale zaak ge weest". zei hy. „Er is hier voor de mensen weinig te beleven. Hoewel ik moet zeggen dat de gemeente Vrie- zenveen er alles aan doet om er wy- ziging in te brengen. Er komt hier een zwembad, zaterdags is er een beatclub en ook met de sport gaat het goed. Een paar Jaar geleden zyn we zelfs kampioen van het zaterdag voetbal geworden". De heer Ziel pakt een transistorra diootje, draaide aan een knopje en glimlacht wanneer een stortvloed van een blaaskapelachtig soort mu ziek, waarby men talryk gekreun, ge fluit en gepiep op de koop toe moest nemen, de kamer vult. 'Even horen wie het is', zegt hy, 'Ja hoor, het is de Torpedo, die zich hier vlak by be vindt. daar in de bouw?' "Hallo, hallo", klinkt het uit het toestel. "Alle amateurs en luiste raars. hier zyn we weer met ons pro gramma, wat jammer is, is dat de plck-up te langzaam loopt. Hallo hal lo hier is ons programma". De opperwachtmeester schudt ver moeid het hoofd. "Het is allemaal niks", zegt hy, "Weet u wat zo jam mer is? Velen maken van de zender gebruik als ze onder invloed van drank zyn. De taal die ze dan uit slaan. Het is werkelyk jammer". Honderd De ethervervuiling in Westerhaar laat zich wat gemakkeiyker begrij- pen wanneer men bedenkt dat het aantal illegale stations door insiders, als de plaatseiyke radiohandelaar Jan Niks, op "zeker honderd, som mige huis aan huis" wordt geschat. Maar de hobby van het dorp kent zyn ongerief ook op het eigen erf. „Voor de buurt is het een grote kwaal", zegt de heer Ziel. "Het aan tal klachten van de tv-bezittors Is le gio. Zondagochtend belde er nog een boze man. die by Studio Sport alleen maar het geluid van de geheime zender van zyn buurman hoorde". Toch kennen ettelyke studio's een grote luisterdichtheid. "Sommigen zyn werkelyk heel populair", aldus de heer Ziel, "We hebben er eentje gehad van een zwaar gereformeerde man. Hy zond altyd geestelyke liede ren uit. Iedereen in Westerhaar kwam er zondagmorgens vroeg voor uit zyn bed. Op een woensdagmiddag hebben we hem gepakt toen hy in eens bezig was met smartlappen". De heer Ziel barst by de herinne ring in een harteiyk gelach uit. Het bittere einde van de gereformeerde piraat valt in het achtergebleven dorp met zyn zondige genoegens slechts zeer weinigen ten deel. We moeten bovendien opmerken dat de opperwachtmeester op de hoogte is van de verbiyf plaatsen van alle clan destiene zenders en met de eigena ren op zeer vriendschappeiyke voet staat. Sportiviteit Waarom, zo dringt de vraag zich op, worden niet meer onverlaten in de kraag gegrepen? „Ik zit hier al 17 jaar in het vak en de illegale zen der", antwoordt de heer Ziel, jk kan zeggen, dat ik er in die tyd verschei dene gepakt heb. Misschien wel 200. Het is voor my geen moeite om er tien op een dag op te pakken. Maar dan is de sportiviteit ook weg. Ik kan heel goed met ze overweg. Maar het is wel zo dat als ik door een wyk ry overal de zenders weg vallen. Ze waarschuwen elkaar. Bo vendien moet Je er een technische man van de PTT by hebben .Ze, gooien vaak gauw een onderdeeltje weg. Ik ben niet technisch, ik kan niet zien of ze gedraaid hebben". De uitzending van „de Torpedo", komt op dat moment tot een abrupt einde- „Radio Lissabon", zei de stem „kom er maar in". Ik kom niet re tour. Het is thuis niet ,luis". En ook de heer Ziel wachten nieuwe bezig heden. „Het politiewerk", zei hy. „be staat natuuriyk niet alleen uit het opsporen van geheime zenders. Er is hier meer werk aan de winkel". En om zyn korte beschouwing over het criminele leven in Westerhaar, kracht by te zetten, overhandigt hy ons een politierapport van die och tend waaruit blykt dat onbekende misdadigers die nacht een zwart bonte pink in een weiland op bru tale wijze geslacht hebben. De heer Ziel verwacht dat het on derzoek naai- de mysterieuze dood van het kalf geruime tyd in beslag zal nemen. We begrypen daaruit dat ook deze week de radiopiraten van Westerhaar ongestoord hun zendert jes zullen kunnen bedienen. „Maar, natuuriyk", zegt één van hen, de 36- jarige bouwvakker Wessels verbaasd, terwyi hy ons voorgaat naar een groen schuurtje achter zyn huis, .Mynheer Ziel, dat is werkelyk een bovenste beste, een politieman waar ik persoonlyk graag myn petje voor afneem. Hy zal byv. nooit na laten me vriendeiyk te groeten en dat terwyl hy net zo goed als ieder een weet dat ik al vier jaar lang met de „Oceaanstomer" in de lucht zit". Wessels, in de van het radiojargon doordrongen Westerhaar algemeen als „stomer' 'aangeduid, toont ons in het schuurtje (aaltyd op slot", zegt hy knipogend» met begrijpeiy- ke trots zyn riante, ruim f 700, waard zynde installatie bestaande uit een reusachtig antiek radiotoestel, een microfoon, twee versterkers, een een voudige pick-up en de in een was mand verborgen zender. In de klei ne ruimte bevinden zich verder klei ne stapeltjes 45- en 78- toeren pla ten, tuingereedschap en tientallen le ge bierflesjes. Alcohol Behoort hy, so vragen wy, tot de categorie van zendamateurs die zyn verborgen arbeid rykelyk bespren kelt met alcoholische dranken? De heer Wessels staart ons mispryzend aan. "Ik zal u één ding zeggen", zei hy, "En dat is dat ik persoonlyk doodziek word van de collega's die dronken voor het ding gaan zitten. Het is het enige kwaad van het ille gale zenden. Anderhalf jaar geleden is hier een collega gepakt. De opspo ringsambtenaar heeft toen letteriyk gezegd dat het onzin was om te be weren dat de luchtvaart of andere zaken last van ons hadden. Maar als we jullie toelaten, zei hy, dan kun nen we het aan de kust ook niet ver bieden. Nou, zeggen wfj dan, Westerhaar ligt toch zeker niet aan de kust. Maar die drank, dat is de ellende. Het gebeurt heel veel dat collega's er dronken voor zitten, schunnige taal verkopen, fluiten en tieren, de politie uitschelden en de PTT uitda gen, zo van: probeer me maar eens te vinden, dat lukt nooit. Kijk. an dat is nou iets waar ook mynheer Ziel niet tegen kan. Ik geef hem groot geiyk. Als ik om vyf uur thuis kom, spring ik meteen in de ether. Als ik dan de politie zou gaan zitten uitschelden, mogen ze ook my meteen pakken. Als ik in de ether ben, raak ik nooit bier aan. Van te voren natuuriyk wel eens. Ik ben nou eenmaal één van de bekendste amateurs. De an deren lopen de deur plat om over het spul te praten. Het is logisch dat Je meedrinkt als zy hun borrel tje en pilsje pakken. Maar me zat drinken, dat zal me nooit gebeuren". Hobby boven alles We vernemen vervolgens van Wes sels hoe diep de zend-hartstocht in het leven der Westerhaarders gewor teld zit. "Ik heb", zegt hy, "ook wel eens gehoord dat het zou komen om dat we hier niks anders te doen heb ben. Maar ik weet het nog niet zo of dat er iets mee te maken heeft- Je kunt toch genoeg andere hobbies be denken. Maar deze hobby gaat ons boven alles. Het is myn leven. Ik zou nooit iets anders meer willen. Als hier een bioscoop zou komen, zouden ze er my echt niet zien. U moet het zo zien: het is hetzelfde als je gaat stropen. Het is een kwestie van: het mag niet. Dat is de sport. De spanning houdt je op de been. Zo denken we er allemaal over. De man van de 'Aston Villa' heeft er pas 72 dagen voor in het hok gezeten. De man kan het niet laten. Hy komt nu by anderen om te vragen of hy ook even de lucht in mag". Eenzelfde lot is voorlopig nog ver- ,fiier is de Oceaanstomer" re van Wessels, bewoner van een eentonige straat met 13 onwettige zenders. De gerechteiyke straffen voor een amateur die voor de eerste maal bekeurd is, bedragen meestal enkele honderden guldens en een voorwaardeiyke vrijheidsstraf. "Luister goed" .zegt onze gastheer terwyi hy met een vuist op tafel slaat en een felle gloed zich over zyn wangen verspreidt. "Komen ze eens ook by my dan ben ik sportief, dan zeg ik: heren hier staat het spul en belieft u een kopje koffie Maar als ik veroordeeld ben. doe ik het ab soluut weer. Ik kan het niet laten. Het is het mooiste uit je leven, het allermooiste wat er is. Het is net zo slim als roken of verslaafd zyn aan drank".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9