[EER SABOTAGE IN LEGER Opnieuw stakingen in haven van Rotterdam Agens lesje vpro" Pantserwagens op Plein 1813 DR£)STEX|. %tssecretaris haex: oika' deelt nis >ser lekker lui to Treffer ïx. Stakingen en tegen regering in Bolivia DRUGS Weinig randering nieuw van CHOCOLADE CIJFERS V "-."SS Arbeider wint hall miljoen in staatsloterij [it maart 1860 WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 EIDSCH No. 33216 DAGBLAD G. Koopman fcteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1 Lelden - Giro 6705» Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T ide «r. "SZ~ V.I.n.r. chef radio D. J. Klompsma, voorzitter VPRO J. Kassies, minister M. A. M. Klom- pé, directeur S. Doorman en re geringscommissaris mr. J A. H. J. van der Dussen tijdens het ge sprek over de sabotage-radiouit- zending. HAAG (GPD) De sabotage in het leger neemt deelde gisteravond desgevraagd staatssecretaris Haex (Landmacht) mee. De juiste toedracht en de [igheden waaronder deze sabotagedaden zijn ge wilde de bewindsman niet meedelen, omdat het bezig is zich hierover te beraden. edéling kwam, nadat minister Klompé gisteren een ge- gevoerd met het VPRO-bestuur naar aanleiding van een ramma op 25 september jl. waarin werd opgeroepen tot bi het leger. De minister van CRM overweegt op het ogen- e maatregelen genomen moeten worden tegen deze om- lat ze twijfelt aan de goede bedoelingen van de VPRO. ling, dat 't een vorm van nieuws garing was, wijst de staatssecreta ris af. Hij vindt het gewoon in ge vaar brengen van de staatsveilig heid. „Hoewel het erg moeilijk is de da ders op te sporen," zo zei de be windsman, „zijn er toch enkelen ge arresteerd. onder wie één die zand in de carters had gedaan." Volgens de bewindsman is het maar „een bijzonder kleine groep onevenwich- tigen die deze diepgaande laffe mis daden en immorele daden pleegt. Maar als je iets immoreel wilt doen, kost je dat echt niet zoveel moeite." betekenen, dat de mi- strafmaatreglen over- ioe artikel 61 van de Om- iar de mogelijkheid biedt, eel op te Iggen straffen ng of het tijdelijk intrek- zendmachtiging. staatssecretaris Haex is jk dat de sabotage in het »s plaats vind volgens de de VPRO. „Maar ook de liet helemaal onschuldig", er Haex. vergelijking met de jaren blijken de sabotage- ,e afgelopen periode sterk L genomen. „In die jaren Inaar een enkele melding Iwijl er op het ogenblik jenkomen dat je er nauwe- I van opkijkt", zegt de „Bij de incidenten- lijn onder meer het door- vlaggemastkoorden (ge ldige sabotage" noemt de laris dit, en het losdraai- |noeren van jeepwielen, waardig") retaris Haex vindt het ïr duidelijk, dat de VPRO jegaan met de radio-uit- er sabotagè van het leger, juilen achter de medede- .AP. AFP, Reuter) De l wijlen president Nasser i blykt niet in zijn geheel at ten goede te komen, e functies die Nasser be- ijgt Sadat er naar alle Jjkheid maar één, die van Je correspondent van het tide Franse dagblad Le c Rouleau, een Midden- ner bij uitstek, worden de jryke ambten die Nasser verdeeld. De Egyptische daarmee in feite in han- van een driemanschap, die Rouleau „de sterkste vptische politieke leiders" de vorige week aan een j overleden president op- premier, terwijl Gomaa pinister van Binnenlandse 9,1s zodanig hoofd van de lenst, secretaris-generaal Dische Socialistische Unie, Mitieke partij in het land je Monde krijgen Sabri en erkers ongetwijfeld de be- posten in partij en rege leer Westerse politici als loheddien en Mohammed Binds president Nasser het Je vredesplan aanvaard den kwamen, zouden aan fliezen. Een voorstel van de oude revolutionaire in functie te herstellen Verworpen. verwacht van vanavond avond: enkele buien, maar Bide opklaringen. Zwakke wind uit zuidelijke rich- ilnig verandering in tem- bpgemaakt om 12.40 uur). 52 uur; onder 18.03 uur 15.33 uur; onder: 22.58 uur te Katwijk te 8.00 en laagwater te 2.31 en 15.53 er bestaat uit 22 pagina's Informatie Het bestuur van de VPRO be strijdt de verklaringen van de staats secretaris. „Het was informatie, die men onder andere elke vrijdag in de treinen uit de mond van de sol-' daten zelf kan horen." Het bestuur vindt, dat alle nieuwsmedia ernstig in hun werk zouden worden be lemmerd wanneer de overheid zou ingrijpen bij het doorgeven van nieuws, ook al zou dat nieuws be trekking hebben op subversieve ac ties. Mocht minister Klompé de VPRO een berisping geven dan kan ze dat op eigen gezag doen. Voor een tij delijke intrekking van de zendver gunning zal ze eerst advies moeten vragen van de Omroepraad. Als de minister daartoe besluit kan het nog wel enkele weken duren voor dat de beslissing bekend wordt. In dien de minister tot berisping be sluit kan deze in de loop van de week worden verwacht. De VPRO heeft de mogelijkheid tegen de be slissing in beroep te gaan by de kroon DEN HAAG (GPD, ANP) —Pant serwagens van de mobiele eenheid van de Koninklijke Marechaussee zijn vanochtend in Den Haag op het Plein 1813 verschenen. Zy vor men een onderdeel van de uitge breide maatregelen, die de politie van Den Haag heeft getroffen om op eventuele moeilijkheden te zyn voorbereid tydens het gesprek, dat de leider van de vrjje Zuidmoluk- kers in ons land, ir. Manusama met minister-president De heeft Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid heeft de laatste tijd enkele malen zeer indringend gewaarschuwd tegen „drugs". Hij ziet in dit verschijnsel een be dreiging voor de volksgezondheid en het is logisch dat de bewinds man die verantwoordelijk is voor de volksgezondheid zich tegen zo'n bedreiging wil bewapenen. De staatssecretaris vindt de We reld Gezondheids Organisatie aan zijn kant; hoewel er ook eminente geleerden zijn, die nog steeds van het tegendeel zijn overtuigd. En een deskundige als de Leidse far- macoloog prof. Noach heeft on langs nog uiteengezet, dat het onderzoek naar drugs in een land als het onze nog lang niet com pleet is. Maar hoezeer men de staatsse cretaris ook kan volgen ln zijn bezorgdheid, het gaat niet aan, dat hij in één adem de vrijheid van meningsuiting aan banden zou willen leggen. In een televi sie-interview haalde de bewinds man gisteravond met veel in stemming een Frans wetsvoorstel aan, dat een te gunstige bericht geving over drugs aan banden wil leggen door middel van censuur. Dr. Kruisinga Jioopt" dat een dergelijke maatregel voor ons land niet nodig zal zijn. Hij zou moeten weten dat onze grondwet een dérgelijke muilkorving ver biedt. En het is zonneklaar, dat een eventuele breideling van de berichtgeving over een randver- Jon& schijnsel als drugs, een middel is, I dat veel erger is dan de kwaal. Het ministerie van Algemene Zaken leek vanochtend op een zwaar bewaakte veste. Minister president De Jong sprak binnen met ir. Manusama, die zich „president" van de republiek der Zuid-Molukken noemt. De Haagse politie had ook verster- kingen aangevoerd bij de Scheve- ningse strafgevangenis en de Indo- j nesische ambassade in Wassenaar.! terwyl in Amsterdam de Indonesi-1 sche gebouwen onder verscherpte I bewaking waren gesteld. De poli- j tie hield rekening met mogelijke acties van de groep radicale Zuid- molukkers. die oud-kolonel Tamela als aanvoerder heeft. Ir. Manusama arriveerde om onge veer kwart over tien in zyn eigen auto in gezelschap van zijn des kundige voor Buitenlandse Zaken, de heer Hytyamubessy. Even tevo ren was de minister van Buiten landse Zaken Luns gearriveerd in het kabinet van de minister-presi- dent. ROTTERDAM (GPD) De afge lopen dagen is op enkele havenbe drijven in het Nieuwe Waterwegge bied opnieuw gestaakt voor enkele uren of soms een dag. Het ging om incidentele gevallen, met als aanlei- ding ondermeer het moeten lossen met te kleine ploegen of het sjouwen van zware balen. De stemming on der de havenarbeiders is duidelijk gespannen. De ontevredenheid is nog niet verdwenen. Hun staking, een maand geleden, is er aanleiding toe geweest, dat vrij- A President Tito van Joego slavië is gisteren met zijn echt genote in België aangekomen voor een staatsbezoek van drie dagen. Na de begroeting op het vliegveld Zaventem (zie foto door Koning Boudewijn en Ko ningin Fabiola vertrok het gezel schap per trein naar Brussel. De veiligheidsdiensten wilden presi dent Tito niet per auto laten rei zen, omdat de route dan via de Brusselse voorstad Schaarbeek zou lopen, waar nogal wat Joego slavische en Albanese vluchtelin gen wonen. Die buitenlanders en de daken van hun huizen zijn de laatste dagen scherp gecontro leerd, zelfs met helikopters. In verband met de leeftijd van pre sident Tito (78) is het program ma rustig gehouden: gisteren al leen een bezoek aan het stadhuis van Brussel en een banket in het Ipaleis* wel alle Nederlandse werknemers een extra uitkering hebben gekregen. Maar zelf zijn de havenarbeiders tij dens de bijna drie weken durende staking er rond tweehonderd gulden slechter van geworden. Ook de toezeggingen van de erken de vakbondsbestuurders, dat zij een deel van de eisen van de havenar beiders zullen overnemen en ziülen voorleggen aan de werkgevers in de haven «SVZ) tijdens een bespreking van 15 oktober, heeft de ontevreden heid niet kunnen wegnemen. Aan het geheel van de werkom standigheden in de haven, de veilig heid, werksfeer en werkindeling is niets veranderd. Daarom zal het niemand verwonderen als ongeveer 1 november de dag waarop de ha venwerkgevers met voorstellen zul len komen - opnieuw een algemene staking uitbreekt. De situatie op dit moment wordt door insiders om schreven als "een wapenstilstand". Hoe de stemming onder de haven arbeiders is. bleek duidelijk tijdens een dezer dagen gehouden vergade ring tussen bestuurders en ongeveer achthonderd leden van de drie er kende vakbonden van havenperso neel. NVV's tweede voorzitter Adri de Boon werd aanvankelijk wegge hoond en ook Wim Hulsker van de bedrijfsgroep haven van het NBV heeft veel kritiek moeten incasseren. Verschillende malen werd uit de zaal "verraders" geroepen. Het gesprek dat tot half twaalf duur de, werd woordelijk genotuleerd om de Indonesische regering en het parlement volgens afspraak een verslag te kunnen aanbieden. Van deze eerste ontmoeting over het onafhankelijkheidsstreven van de Zuidmolukkers en hun positie in LA PAZ (AP) Er is gisteren een burgeroorlog in Bolivia uitgebro ken nadat het aftreden van presi dent Ovando Candia geleid had tot een machtsstrijd tussen linkse en conservatieve strijdkrachten. De luchtmacht, die de progressieve ge- XT - neraal Torres steunt, bombardeerde Nederland werd in politieke krin- het presidentiële paleis en andere enig resuliaajt Ver~ bastions van de conservatieven in het ^iAï18en0men ut dat er centrum van La Paz. Militairen die nog meerdere gesprekken zouden de conservatieve generaal Rogello ENSCHEDE «GPD) Reeds mor gen zal de in Twente gevallen hoofd prijs van de staatsloterij, een half miljoen gulden schoon, (de staatslo terij betaalt de verschuldigde 15 pet. belasting) worden uitbetaald aan de fabrieksarbeider, diens vrouw en hun zoon (een beroepsmilitair). Zij heb ben collectrice mevr. F. G Swart - Van den Broek verzocht hun namen geheim te houden. Het winnende lot is gekocht door de Enschedeër, die voor een groepje personeelsleden van 'n van de plaat selijke fabrieken geregeld een vast aantal loten koopt. De gelukkige win naar die sinds kort is verhuisd van Enschede naar een dorp in de omge ving speelde paa voor de derde keer mee. Het bestuur van de Badan Persa- tuan, de overkoepelende organisa tie van de vrije Zuidmolukkers liet vanochtend minister-president De Jong telegrafisch weten, dat het overgrote deel van de vrije Zuid molukkers achtei ir. Manusama staat. Het telegram was door de voorzitter en de secretaris, de he ren S. Metiary en M. E. A. Poeti- ray ondertekend. De verloven van de Haagse politie mannen werden voor vandaag in getrokken. opdat over voldoende mankracht kon worden beschikt om eventuele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De politie was voor het eerst uitgerust met helm en gezichtsbeschermer. Hoofdcommissaris Peyster, die de bewaking en afzetting kwam con troleren, liet er geen misverstand over bestaan: „Wij nemen geen enkel risico." Tijdens het gesprek werden van bei de kanten de standpunten uiteen gezet. terwijl uitvoerig werd ge sproken over de inpassing van de Zuidmolukkers in de Nederlandse samenleving. K. v. K. Maastricht wil vijf casino's in Nederland HEERLEN De Ka mer van Koophandel van Maastricht heeft een plan uitgewerkt om in Ne derland vyf casino's te openen. Het plan wil men in een initiatiefwet laten omzetten en door de K.VP. in de Kamer laten voorstellen. Het ontwerp van de Kamer van Koophandel suggereert om twee casi no's aan de kust te openen, een op of in de omgeving van Schiphol een in de buurt van Elten en een in Zuid-Limburg. De casino's, ook in het Limburgse, moeten in elk geval in de buurt van toeristische centra wor den Ingericht. De opbrengsten moe ten worden aangewend om de toeris tische infra-structuur te verbeteren. Volgens drs. L. Horbach. algemeen secretaris van de Kamer van Koop handel, zal de Maastrichtse kamer het plan onverkort handhaven on danks het feit dat de V.V.D. voorne mens is binnenkort een initiatiefwet op tafel te leggen tot oprichten van roulettes ln Nederland. •tuigen onder vuur. Er vielen geen slachtoffers en de schade was gering. De strijdkrachten van Torree heb ben meegedeeld dat zij de belang rijke stad Cochabamba in midden- Bolivia hebben veroverd. Groepen studenten in de hoofdstad hebben zich voor Torres uitgesproken en voor een .nationalistische regering van linkse signatuur met deelneming van arbeiders en studenten". Miranda, stafchef van het leger, leidde zondag de revolte tegen Ovan do en heeft nu een militair vier manschap benoemd, maar besloten zelf op de achtergrond te blijven zonder officiële titel. Ovando heeft asiel gekregen on de Argentijnse am bassade. Een groep luchtmachtoffl- vieren die trouw zyn aan Ovando hebben Torres, die enige maanden geleden als commandant van de strijdkrachten werd weggewerkt, uit geroepen tot „president van de re volutionaire regering". Er is intussen een uitgaansverbod afgekondigd. Het verbond van vakverenigingen heeft gisteren een algemene staking afgekondigd, gepaard gaande met bezetting van mynen, fabrieken en dergelyke. De staking ging vanoch tend om 5 uur Ned. tijd in en is ge richt tegen de militaire junta. Vanmiddag meldde Reuter, dat de militaire junta is afgetreden, maar dit bericht zou afkomstig zjjn van Torres. ©ucf 'UtVb Uit het Leidsch Dagblad van 7 Oct. 1870 Velp. op Brombeek in Warmoezerij van het kolo niaal militair Invaliedenhuis, is een monster-komkommer gegroeid, wegende 25V2 pond, en is bestemd voor ZJd. den Koning op het Loo. AdvertentieStoomboot- Maatschappij „De Vereeni- ging". Aanvang Winterdienst op 10 oktober e.k. Des zon- dangs buiten dienst. De Directie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1