oudsmokkel bloeit op Schiphol I Zonodig versterking van Amerika's Zesde Vloot J HANDEL IN GOUD IN NEDERLAND VRIJ O H imbodja publiek IDI [RJ Staatssecretaris Haex polst legerofficieren over „vernieuwingen PHILIPS WIL MGM KOPEN H\ jaarsweer ENGELAND IN TOESTAND VAN VERVUILING Paraplu symbool van 3 oktober 1970 Loodgieter uit Leiden ontsnapt uit gevangenis Pseudo-narcotiseur (9uc/ UeutDO GElemers >le Waarmaken PRUIKEN-SHOW richt I maart 1860 MAANDAG 5 OKTOBER 1970 No. 33214 .EIDSCH DAGBLAD eur: G Koopman te Redacteur: Drs. J R. Soetenhorst Ie j« DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal postabonnementen 118,55), f5,40 per maand (bü vooruitbetaling)losse nummers f 0,25. Witte Singe1 LeideD - Uiro 57055 Telefoon Directie en Administratie. 25041, Redactie: 21507 rend kun :it I'.HIPHOL (GPD) De luchthaven Schiphol blijkt ielangrijke schakel te zijn in de internationale goud- !kel. Bij het fouilleren van vliegtuigpassagiers worden Idelijk lieden met vesten vol goud aangetroffen. ienst Luchtvaart van de Rijkspolitie die op Schiphol de 'iers op wapens onderzoekt om kapingen tegen te gaan, iit zich verder overigens niet met de goudsmokkelaars, del in goud is sedert een jaar of twee in Nederland vrij. •derland begaan deze lieden dan ook geen overtreding", de commandant van de Dienst Luchtvaart majoor E. E. asen. irtfajn°kkelen 1 'a' Jielijk met *I"den gedra van goud geschiedt met vesten die op het gedragen met de kleren ^erheen. In de vesten zitten voor meestal 24 plakken goud kilo elk. loor ?rs itfmokkelen richt zich veelal teriaen waar munteenheid en eco- é£e toestand minder stabiel look waar de goudprijzen ho- i dan elders. In landen waar AUTc bezit minder zekerheid biedt »t bezitten van waardevast Ijn bepaalde figuren best be- hogere prijzen voor ir I betalen dan de gangbare op riële markt. Men is dan wel ckelen aangewezen, omdat de TEP handel in goud in die lan- )ND;JOden L. fiers van gesmokkeld goud en in Indonesië, Afrika, lan- Ri-Bet Midden- en Verre Oosten ïringen hebben vaak zware op het smokkelen van goud de doodstraf toe. erkepens worden geregeld op pas- langetroffen. De meeste ko- n .^berlijk mee voor de dag, mel- diei bezit al voordat de politie illeert. Als de politie de in- dat men met bonafide lie- DUpen heeft, worden geen maat- van strafvervolging genomen, ïtierden slechts de wapens inge- L gr#n aan de gezagvoerder mee- of als aparte bagage in het lim geladen. van1 die een wapen verstopt heb- delijk om het te beschermen —16^ M PENH (AP) De natio- en de van Ja hebben vandaag op een °P lyke zitting met algemene i oesloten om voor het land irvanrchie als staatsvorm te ver- k 9gloor de republiek. Deze zal ober worden uitgeroepen en vember de officiële staats- >rden. De actie is volgens iers in de eerste plaats ge en het afgezette staatshoofd in 4rodom Sihanoek, die in Pe rn '-egering-in-ballingschap tormd. SYSTEMEN aan« !9 1 IRRNDKRSTEN JTOORINRICHTING IHOOFDSTR. 186 I T EL: 01710-30797* LEIOERDORPl v >ev< verwacht van vanavond tot vond: ïwolking met nu en dan bul- lig verandering in tempera- itige tot krachtige, aan de en toe harde zuidwestelijke we (Opgemaakt om 12.40 uur) f OKTOBER y. 6.48 uur; onder: 18.07 u. 13.59 uur; onder: 20.27 {iter te Katwijk te 6.15 en ekr trekt laagwater te 2.10 en 14.22 vi L jner bestaat alt 20 pagina's tegen ontdekking door de politie wor den door de mannen van de Dienst i Luchtvaart meegenomen. Zij kun- 1 nen pas vertrekken als de officier van Justitie het goed vindt. Daar gaan soms enkele dagen overheen In het algemeen blijven de wapens in Nederland achter. Zo hebben on dermeer een Joegoslaaf, een Li beriaan en een Mexicaan vastgezeten. LONDEN (Reuter) Nadat reeds enige tienduizenden personeelsleden van de Engelse vuilophaal- en ver- werkingsdienst zeven dagen lang hadden gestaakt voor meer loon heb ben vanochtend nog dertigduizend arbeiders van deze gemeentediensten zich bij hen aangesloten. Gevolg: het rioolwater loopt ongezuiverd in de ri vieren en op straat hoopt het vuil zich op. De stakers worden gesteund door drie vakverenigingen, die een loonsverhoging van twintig procent eisen. De Britse regering houdt sinds en kele dagen troepen gereed om zono dig de pompstations door militairen aan de gang te laten houden, hoewel het onwaarschijnlijk is dat dit zal gebeuren. Want het dreigement om het leger in te schakelen heeft reeds de uitwerking gehad dat de stakingsleiding beloofd heeft het niet zo ver te laten komen en dat men, wanneer er werkelijk gevaar voor het leven en de gezondheid optreedt, bereid is de toestand te bespreken, voordat er troepen worden gebruikt. Londen beschikt over vijftien rio leringsstations, waarvan de helft van het personeel staakt. En het zou spoedig tot een ramp leiden, indien deze zouden uitvallen. In minder dan vier uur zou de Theems met riool- vuil worden overstroomd, dat de zuurstof van het water zou onttrek ken, waardoor alle vis en ander le ven zou afsterven. Het zou dan wel licht vijf tot tien jaar duren voor er weer van een visstand in de rivier sprake zou kunnen zijn LEIDEN Een fotodie niets laat zien, maar toch veel- zo niet alleszeggend is voor 3 oktober 1970. Het slechte weer speelde de hoofdrol op heidens Ontzet. Het was guur en er waaide een stevige wind, die het op de meeste uren van de dag gelukkig nog droog hield. Als het regende en dan ging het niet zachtjes gingen de paraplu's op. De zwarte paraplu werd een symbool van het feest van dit jaar. De Leidenaren lieten zich door het slechte weer niet binnen houden. Aan de voor avond nog wel, maar zater dag niet. Het toas druk van koraalmuziek tot vuurwerk. Druk op de plaatsen, waar iets gebeurde, druk ook in het centrum, 's Morgens, toen verscheidene winkels voor het eerst op 3 oktober de deur open hadden, viel die drukte tegen, 's Middags, toen de optocht gelegenheid gaf tot „Kassie kijken", stond 't publiek rijendik in de bin nenstadsstraten en in het bijzonder in de Breestraat. Ook 's avonds, toen het weer nog verslechterde, was het gezellig op de kermis en de aanlooproutes. De exploi tanten, die vrijdag bijna niets te doen hadden, maak ten nu goede zaken. In de café's was het druk en werd het laat. Zo vierde ieder op zijn wijze 3 oktober. Veel beelden daarvan op twee fotopagina's in deze krant. (Foto LD/Holvast) DEN HAAG (ANP) De 19-ja rige loodgieter G.S. uit Leiden heeft gisteren een geslaagde vluchtpoging uit de jeugdgevangenis aan de Pomp- stationsweg in Scheveningen onder nomen. De tweede gevangenel de 20- iarige havenarbeider J.C.V. uit Den Haag, kon na uit zijn cel te zijn ontsnapt, op het terrein van de ge vangenis worden gegrepen. Beide mannen zaten in voorarrest in afwachting van hun berechting wegens inbraken. Zij hadden de tralies doorgezaagd en ontkwamen door een raam van 30 bij 40 centi meter. Om tien over twaalf zondagmid dag werd de ontsnapping ontdekt. Beiden werden nog op het gevange nisterrein gezien. De loodgieter, die sinds 18 augustus in voorarrest zit, slaagde erin te ontkomen. Hij is 1,78 lang, heeft blond haar en brui ne ogen. Hij draagt een rode trui, een blauwe broek, een leren jack en suède schoenen- De politie van Den Haag zette een opsporingsactie in. die tot vanochtend nog geen re sultaat had opgeleverd. Minister Nelissen krijgt nu de kans om waar te maken dat hij de juiste man is als bewindsman voor Economische Zaken. Op deze zware post is Nelissens voorgan ger mr. De Block gesneuveld. Mi nister De Block heeft het steeds erg moeilijk gehad. Hij zag geen kans voor zijn beleid enig ver trouwen te wekken. Sterker nog, zijn versprekingen in de volks vertegenwoordiging en zijn wei nig vastberaden optreden wekten lachlust en irritatie. Zijn opvolger minister Nelissen was veel vertrouwder met de Tweede Kamer. In het debat toonde hij zich tegen de volksver tegenwoordigers opgewassen. Maar hij staat nu voor de grote krachtproef. Kan hij de prijzen- golf de baas? Uit de exclusieve enquête die wij een week geleden publiceerden, blijkt duidelijk dat het publiek sceptisch staat te genover het vermogen van de re gering om de prijzen in de hand te houden. De laatste dagen is duidelijk geworden, dat het be drijfsleven meent gedwongen te zijn prijzen te verhogen. Het gaat om honderden produkten. En het is de grote vraag of de Econo mische Controle Dienst in staat zal zijn om na te gaan of die verhogingen noodzakelijk zijn. Minister Nelissen moet duide lijk maken, dat met zijn komst het beleid of uitsluitend de pre sentatie daarvan is omgebogen. Dat laatste zou een teleurstelling zijn. ADVERTENTIE Nieuwe modellen van de haarhuizen Kensli, Carmen, Pelatti. KOETSIER COIFFURES Hogewoerd 21 - Leiden 99 EDE (GPD) —Staatssecretaris Haex heeft de afgelopen dagen blik sembezoeken gebracht aan de leger plaatsen Ede en Oirschot, waar hij gesprekken voerde met officieren en onderofficieren over de democrati sering van de krijgsmacht. Deze week wil de bevelhebber van de land strijdkrachten luitenant-generaal W. van Rijn overal In het land van ge dachten wisselen met beroepsofficie- LIMERICK (Reuter) Presi dent Nixon heeft zich gister avond aan het einde van zijn rondreis door Europa in de Ierse stad Limerick bereid verklaard de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee te versterken indien haar positie in dat gebied door andere mogendheden zou worden aangetast. Tegenover journalisten verklaarde de presi dent, dat zijn reis hem ervan overtuigd had, dat deze vloot on misbaar is voor het nakomen van Amerika's verantwoordelijkheid in de Middellandse Zee. Nixon zei verder, dat er geen sprake van is dat Amerika zijn aandeel in het Atlantisch bondgenoot schap zal beperken. Alle leiders, die Nixon had ont moet bleken het Amerikaanse vre desinitiatief (het plan-Rogers) voor het Midden-Oosten van harte te steunen. Verlenging van het bestand aan het Suezkanaal na 6 november is volgens hem heel goed mogelijk, al zijn de vooruitzichten van de onder handelingen op het ogenblik niet goed. Over Spanje zei de president, dat dit land op economisch gebied bezig is zich in de eerste rijen van Europa te scharen. Het uur is nabij waarop het economische en politieke isolement van Spanje zal worden be ëindigd. President Nixon onderstreepte, dat een van de grote troeven van de Amerikaanse buitenlandse politiek is gelegen in het feit, dat geen enkele buitenlandse leider eenzijdige inmen ging van de Amerikanen vreest. „Dat kan van bepaalde andere mogendhe den niet gezegd worden", aldus pre sident Nixon, die verder tot drie be langrijke conclusies was gekomen: Amerika heeft een groot aantal vrienden; er bestaat veel meer be grip voor de Vietmampolitiek van de VS dan in februari 1969; het Amerikaanse plan-Rogers ontmoet algemene steun. Inmiddels wijzen berichten uit de Israëlische en Egyptische hoofdste den er op, dat zowel Israël als Egyp te bereid aijn zich ook na vijf no vember aan het staakt-het-vuren te houden. De Egyptische leiding heeft van premier Kosigin van de Sowjet- Unie voor diens vertrek uit Cairo het advies gekregen zich te houden aan het bestand en zich gereed te hou den de vredesbesprekingen onder lei ding van VN-bemiddelaar Jarring te UTRECHT (GPD) Een 31-ja- rige Franse narcose - broeder, heeft veertien dagen als voorlopig aange steld (maar gewantrouwd) narcoti- seur meegelopen met de medische staf van het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Terwijl de pseudo-arts pro beerde zijn vervalste papieren rond te krijgen stelde het acade misch ziekenhuis in Frankrijk en Duitsland een onderzoek in naar zijn antecedenten. Resultaat: eind vorige week werd de „anesthesist" als ver valser ontmaskerd en door de politie aangehouden. Nadat hy aanvankelijk vergeefs had geprobeerd zonder papieren binnen te dringen meldde hy zich veertien dagen later opnieuw en toonde een Franse artsenbul, die er zo goedkoop uitzag, dat hy onmid dellijk wantrouwen wekte. Een bewys dat hy als anesthesist bevoegd was narcose toe te dienen kon hy ook niet tonen. De man kreeg een aanstelling voor een maand met de boodschap, dat hy binnen die termyn de papieren by el kaar moest hebben. hervatten. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteren dat het niet van werkeiyk- heidszin zou getuigen de vredesbe sprekingen af te breken in een pe riode waarin de Jordaanse en Egyp tische regering nog in verwarring verkeren over de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Hy zei dat er vijftig procent kans bestaat dat de nieuwe Egyptische regering de be sprekingen onder de hoede van Jar ring zullen hervatten. De afgelopen dagen en ook van daag is druk overleg gevoerd over de opvolgingskwestie in Cairo. Er is ech ter nog niets concreets bekend. Van alle kanten wordt druk gespeculeerd over degenen die uit de Egyptische top naar voren zullen komen als meest vooraanstaanden. Ook zyn er berichten die spreken over de instel ling van een driemanschap die Nas sers erfenis zou gaan beheren. In Jordanië is de situatie minder gespannen dan aan het eind van de vorige week. Het Jordaanse leger en de Palestynse guerrillastryders heb ben een begin gemaakt met de vry- lating van de gevangenen. Ook zou den de commando's bereid zyn de laatste eenheden uit de steden terug te trekken. Over de ontwapening van de Palestynse militie, een para-mili tair korps, zouden nog meningsver schillen (Van onze correspondent) EINDHOVEN (GPD) Volgens het Amerikaanse weekblad Variety wil het Philips-concern de bekende Amerikaanse filmmaatschappy Me tro Goldwynn Mayer (MGM) over nemen Op 't hoofdkantoor van Phi lips in Eindhoven weet men van niets, maar desgevraagd houdt men het daar niet voor onmogeiyk omdat de United States Philips Trust, waar in de Amerikaanse belangen van het concern zyn ondergebracht, zelf standig kan opereren. Voor het ove rige heeft Philips Eindhoven geen commentaar. Het weekblad Variety noemt als bronnen voor het bericht lieden uit de omgeving van MGM president Ro bert Aubrey Jr. en van de grootste aandeelhouder Kurt Kerkorian Er zouden voorbereidende besprekingen, worden gevoerd door twee Ame rikaanse dochterbedrijven van het Philips concern, en wel Norelco Sha vers en Mercury Records Deze be drijven zouden de aandelen van Kerkorian willen kopen, maar de onderhandelingen zouden stroef ver lopen omdat Kerkorian meer vraagt dan de Philips-dochters zouden wil len betalen. Volgens het bericht In Variety zou Kerkorian dertig dollar per aandeel nodig hebben om zyn verliezen by MGM te dekken. De huidige beurs koers van MGM aandelen is onge veer achttien dollar. De belangstel ling van Philips voor MGM zou zyn ingegeven door de te verwach ten groei van de markt van video-re corders. Apparatuur die het mogelyk maakt via een beeldbuis films te projecteren. ren, die een commando vervullen by een onderdeel van de Landmacht. In affiderskringen concludeert men uit de plannen van de generaal een duidelijk streven naar vernieu wing in het beleid by de landmacht. Deze vernieuwing is volgens de of ficieren al langer aan de gang dan men by de leiding heeft gerealiseerd. Niet alleen hebben 32 officieren in Harderwijk zich via een publicatie in de Militaire Spectator zeer kri tisch opgesteld over de huidige situa tie by de Landmacht, maar ook zeven kapiteins in de legerplaats 't Harde hebben van hun verontrus ting blyk gegeven over de gang van zaken. Verder heeft een groep „kri- I tische aalmoezeniers" in de Vlasak- I kers zich uitgesproken voor verder gaande democratisering op korte termyn. Voorzitters van Verenigingen van Beroeps-Onderofficieren in Ede .heb ben inmiddels verklaard, dat ook by hun categorie de zaak van de vernieuwing nu volop in beweging is. Zy stellen zich, evenals tal van of ficieren, op het standpunt, dat veel militaire franje als parades en défi lés moeten verdwynen. De groet- plicht zou beperkt moeten biyven tot het eigen onderdeel. De beroepsonderofficieren biyven echter hechten aan discipline. „Ons leger moet geen padvinderskamp worden" zeggen zy. En verder: „We willen graag streven naar vernieu wing, maar daarnaast moeten we er voor waken, dat niet alle waarden over boord worden gegooid". Uit het Leidsch Dagblad van 5 Oct. 1870: Rotterdam. Voortdurend komen hier vele zouaven aan. De hier niet thuis be- hoorende vinden bij onze in gezetenen gulle ontvangst in nachtverblijf. Italië. Zondag heeft te Rome een volkstelling plaats gehad, waarbij de Ro- meinsche burgers opgeroe pen waren om zich te ver klaren over hun toekomsti- gen regeeringsvorm De paus had zijn voormalige onder danen verboden aan de stem ming deel te nemen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1