Geweld is geen oplossing flSfUUPlljk ^eudo-inspraak maakt school Verk nodig voor één onderwijsgeheelmaar 11 vindt het bij POLITIEMANNEN CONGRESSEREN IN AMSTERDAM Textiel eens over f400 ÜO JAAR WONEN Virtuoos trio in Voorschoten PTT verwacht voordeel van f 274 miljoen Politiebond keert zich tegen acties LEIDEN In onze rijke sortering maxi, midi en mini, deze hoogst modieuze mantel in "zuiver scheerwol" In aubergine, zwart, bruin en marine. maten 38-44 199.'' WOENSDAG 30 SEPTEMBER !970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ADVERTENTIE lAJCTTTOrt A X* trz'DTW Wa* I tijj Vinke iMSTERDAM <GPD) Het be- functioneren van politieke inllch- gendiensten kan het de politie- n op straat bij het handhaven de openbare orde stukken mak- ijker maken. Zo meent de socio- g prof. dr. A. van Braam. Hij ld gisteren een lezing op de eer dag van het congres in Amster- i van de internationale unie van itte-organisaties. tof. Van Braam laakte de Ne- landse politie-organisaties om hun ireken op het vlak van het ver- |gen van informatie omtrent din- die te gebeuren staan. Vlak by had hij voorbeelden genoeg: bü de politie niet verwachte, usten in Amsterdam by het vau cht worden van het slaapverbod r de Dam. en de bezetting van ambassadeurswoning in Wasse- r, waarbij een politieman om het n kwam. Men werd verrast door acties en informatie over op handen zijnde les bleek te kort te schieten of te worden benut. De Nederland- jolitie is nog te weinig informa- uitgerust, beschikt nog te wei- over wetenschappelijke kennis directe concrete informatie over er in de samenleving gaande is. moet hierdoor wel te kort schie- met name in haar anticiperende beschermende taak", in haar om ordeverstoringen die op ist zijn, vóór te zyn. rof. Van Braam constateerde groot orok onzekerheid bij de tieman in de uitoefening van taak. „Veel van dit onzekerheid it voort uit de bewuste of onbe te weerstand van de ambtenaar n veranderingen in de maat- ippelijke opvattingen", in van die maatschappelijke op- tngen raakt het gezag, maar zo dat in discussie is, zijn ook de gsmiddelen in discussie, de igheid ervan en de doeltreffend- )e ervaring leert", meent prof. Braam, „dat bepaalde machts- delen die de politieman altijd gebruikt, tegenwoordig niet r werken, althans niet blijvend en. Het gebruik van geweld in bepaalde situaties de con- en niet op, herstelt de orde niet. gendeel, het werkt eerder esca- id". Onzekerheid of. Van Braam pleitte voor een srzoek naar en heroriëntering het politiële beleid vooral op gebied van het geweldsgebruik. toepassen van geweld als mid- van machtsuitoefening door de heid is een wezenskenmerk van (schappijen waarin de macht ongelijk is verdeeld", waarmee Van Braam in de richting van lestaten wees. „In samenlevin- met een democratisch machts wicht schieten de fysieke ïtsmiddelen steeds meer tekort leemt de twijfel aan hun toe- laarheid en nuttigheid toe." or de agent op straat wordt het er door deze ontwikkelingen eenvoudiger op gemaakt. „De leman wordt dikwijls geconfron- met de keuze: wel of geen ld. Dat roept gevoelens van acht en onzekerheid op." of. Van Braam bepleit daarom ARNHEM (ANP) Tussen par tijen bij de c.a.o. voor de textiel in dustrie is overeenstemming bereikt over een uitkering van maximaal vierhonderd gulden. Dit houdt in. dat de werknemers van 23 jaar en ouder, die per 1 oktober in dienst zyn en op het tydstip van uitkering nog in dienst zyn, uiterlyk 15 no vember 1970 aanstaande een uitke ring van 200 gulden bruto zullen ont vangen. Zy zullen wederom een uit- ADVERTENTIE 1970 HET IDEAAL WONEN HUIS zeer revolutionair ingericht. 175 attractieve stands met vele NOVITEITEN t/m 2 okt. HOUTRUST DEN HAAG reorganisatie en technische her oriëntering van het politie-apparaat, waarby de politieman die het werk op de straat moet doen, ook duide- lyk het beleid kent dat zyn superi euren voeren. Ook op dat vlak moet hem zekerheid worden gegeven. „Geesteiyke vryheid en persoon- ïyke identiteit van de burger die nen gewaarborgd te worden. Dat zal weerspiegeld moeten worden in het gedrag van de politieman. Zyn optreden moet voor de burger door zichtig en te begrijpen zyn, eerbie diging van de menselyke persoon- ïykheid moet voor de politieman by alle optreden richtsnoer blyven. en hy zal altyd moeten blyven handelen zonder onderscheid van de persoon," zo besloot prof. Van Braam. De politiemannen houden zich ty- dens hun congres ook bezig met hun eigen lyfelyk wel en wee, en zelfs met affaires waarby zy zelf wel eens de verstoorders van de open bare orde zouden kunnen zyn. zy vergaderen immers ook over het recht om te staken. Alleen de Zweed se politie heeft in West-Europa het recht om net werk neer te leggen als het wordt aangewend voor het verkrygen van verbetering in de po sitie. kering ontvangen van 200 gulden bruto per 31 maart 1971 ofwel in zes maandelykse termynen tussen 1 ja nuari en 1 juli 1971. Werknemers be neden 23 jaar ontvangen op overeen komstige wyze in totaal twee week lonen. Over de verwerking van deze uitkeringen op basis van drie pro cent is eveneens overeenstemming bereikt. VOORSCHOTEN oat htc —St gespeelde stuk nog niet de beste compositie hoeft te zyn, bewees gis teravond op Kasteel Duivenvoorde het Residentie-Stryktrio. Het gaat hier om het trio op. 77b van Max Reger, die een poging heeft gedaan de modulatietechnieken van Schu bert en Wagner te verenigen. Een onmogelyke zaak, want by Schubert wordt men verrast wa nneer iets gaat gebeuren en by Wagner wanneer iets al gebeurd is. Resultaat is, dat de „ver rassingen" nogal gewild aandoen. Geopend werd met Due Fantasie a tre van Orlando Gibbons, geschreven ca. 1610 en eigenlyk voor gamba's. Eerlyk gezegd klonk het niet erg ge ïnspireerd, maar aan de technische afwerking was veel zorg besteed. Ver volgens Schuberts trio nr. 2 in Bes (van het eerste is slechts 1 deel over geleverd, in dezelfde toonsoort). Hy schreef dit werk toen hy twintig was. maar zo hier en daar komt de rijpe Schubert al om de hoek kyken, voor al in het laatste deel met zyn inge nieuze overgang naar de reprise. Vermelding en lof verdient de altist DEN HAG (ANP) .er- wacht in 1971 een voordelig bedryfs- resultaat te bereiken van ruim f 274 miljoen. Uit de PTT-begroting blykt. dat zowel de postdienst als de draadomroep nadelige exploitatie saldi hebben van resp. ruim f 53,7 miljoen en byna f 6 miljoen. Voor delige exploitatiesaldi zijn geraamd by telegrafie: byna f 12 milj. by de telefonieruim f 202 miljoen en by de girodienst: f55,5 miljoen. Door-' dat tussen doorberekende en betaal de rente een voordelig verschil kan ontstaan van f 64 miljoen ruim, loop het totale bedryfsresultaat op tot ruim f 274 miljoen. Van dit re sultaat wordt f 15 miljoen aan het ryk uitgekeerd, en de rest wordt toegevoegd aan fondsen en reserves, die by het ryk zyn belegd. Prinses Beatrix heeft giste ren met Prins Clans in Soest een tentoonstelling van kinderteke ningen geo-pend. Just Gerretsen, die zyn dankbare partij in het trio uitstekend wist te brengen. Het hoogtepunt van de avond vormde voor my het ingelaste trio van Jean Fran?aix (geb- 1912), een virtuoos stuk van een van de minde re goden van de moderne muziek. De delen van dit neo-impressionistische werk deden resp. denken aan een zwerm Insecten om een lamp, een boerenbruiloft, een idylle en gelui den van een stad; het laatste deel had trouwens sterke reminiscenties aan Gershwin's American in Paris. Het Residentie-Stryktrio oogstte te recht veel by val by het publiek in Duivenvoorde's Feestzaal, die geheel bezet was. R. G. HARMS BREDA (ANP» Voorzitter W. Weymans van het hoofdbestuur van de r.-k. politiebond „Sint-Michael" heeft gisteravond in Breda gezegd dat bepaalde elementen in ons land systematisch bezig zyn de belang- rykste pijlers van onze staat door te zagen. Hy doelde daarmee op ticties inzake luchtverontreiniging, die te gen de nationale industrie gericht zyn. acties inzake de waterverontrei niging, waarvan de recreatieve in dustrie de dupe dreigte worden en acties tegen leger en politie. Voorzitter G. Weymer van de Bre dase afdeling van St.-Michaël. stel de in een fel betoog, dat de negatie ve groeperingen in onze samenleving zullen moeten begrijpen dat er een moment komt dat de politie werke- lyk gaat ingrypen. Hy zei dit als een noodzakeiyk gevolg te zien van keiharde, ontoelaatbare demonstra ties en acties. In dit verband ageer de hy scherp tegen uitlatingen van de directeur van de Nederlandse Po- litie-academie, de heer Offers, die onlangs stelde dat de polltie-agent geen onredeiyk risico loopt, dat de verontrusting onder het politie-per- soneel niet zo'n vaart zal lopen en dat het werk van de politieman op straat vergeleken kan worden met dat van een ~rrT"aaf of een jour nalist. :N HAAG (GPD) Op 3 juni dit jaar, net op de dag dat emeenteraden werden geko- gaf staatssecretaris Groshei- teel 't land huiswerk op over onderwijs. Hij publiceerde een „Voorontwerp voor een ?e wet op het basisonder en hij zei erbij dat hij graag ledereen, die zich geroepen te, reacties wilde ontvangen. noemde er de datum van ioher bij, als uiterste termijn. He dag bijna is aangebroken, er reeds wat over de reacties len vermeld. De onderwijs- tó heeft zich namelijk niet tt verborgene met het voor- :«rp bezig gehouden. Kind centraal staatssecretaris doelt met zyn ntwerp op een zodanige wyzi- van alle basisonderwys, dat „het kind" centraal zal staan. In wat we gemakshalve de „kleine mammoet" zyn gaan noemen schetst hy een stelsel waarin een veel vloeiender overgang (in plaats van de abrubte van nut tussen kleu ter- en basisschool tot stand moet komen). In die basisschool moet er dan vooral een systeem van taakon- derwijzers komen, dat zich richt op de kinderen die achterblijven (of beter gezegd: die dreigen achter te blyven) door hun persoonhjke om standigheden. By voorbeeld door een te gering taalbezit op grond van hun herkomst uit achtergebleven milieus Een ander zeer wezenlijk kenmerk van het voorontwerp is dat het ba sisonderwijs principieel geen eindon- derwys mag zyn, wat in het verleden steeds het geval was, zoals de vele landgenoten met „alleen maar lagere school" maar al te zeer persoonlyk als nadeel ondervinden, iedere dag Gemiste kans Een zeer serieuze (want zeer door dachte) reactie op het voorontwerp is te vinden in „Jeugd in school en wereld" (uitgevery Zwysen). W. P Janssen noemt daarin het werk van de staatssecretaris ronduit een ge miste kans. Hy vindt dat ermee een school „zonder kop of staart" wordt, geschapen: Ditzelfde geluid is ook uit andere kringen te beluisteren. Men bedoelt dit: de staatssecretaris zegt met het ontwerp een betere, vloeiende overgang tussen kleuter- I school en basisschool enerzyds en 1 tussen basisschool en voortgezet on- derwys anderzyds te beogen. Maar waarom fixeert hy dan als vanouds dat basisonderwys in 'n aparte wet? I Janssen zegt verder: volgens dit voorontwerp krygt de basisschool aar. het begin de opdracht om in één j jaar de betere aansluiting kleuter- i school-basisschool op te knappen. En aan het eind zit de uitgang van de school potdicht. Dit vindt hy alle maal veel te beperkt. Hy mist ten dat is een lelyk woord, maar het schetst goed wat hy bedoelt) het mikken op een onderwysgeheel. Te vrezen valt dat er straks met een of andere redenering te lu:h- I tig voorbij zal worden gelopen aan deze zeer primaire bezwaren tegen 1 het voorontwerp als totaliteit. De on- i derwijswereld had tussen de derde I juni en nu een front moeten vormen dat de staatssecretaris eenvoudig meedeelde: „Hoor eens. uw doelein den kloppen niet met het te nauwe gebied waartoe uw ontwerp zich be- perkt. We praten pas verder als u met een nieuw, veel ruimer ontwerp komt. dat Kleuteronderwyswet en I wet-op-het-voortgezet-onderwys (de I mammoet) in het geheel betrekt". I In plaats daarvan heeft men in diverse kringen het primaire tekort schieten vastgestelden is men vervolgens overgegaan tot het in gaan op de details van het ont werp. Dat is toch weer een vorm van instemming. Nu lokt de inhoud van het voor ontwerp ook duideiyk tot reageren op details. Kleine gemeenschappen had den byvoorbeeld alle reden om ont steld te zyn over de weinig floris sante toekomst, die er voor een school, die gedoemd is klein te bly ven, in het voorontwerp dreigt. On- derwyzersorganisaties vinden over vloedig aanleiding in het ontwerp om zich te verdiepen in arbeids- en scholingsmogeiykheden voor zichzelf ten behoeve van beter onderwys. (Hier moet met waardering worden gezegd dat die organisaties opvallend veel meer aandacht aan die brede zyde hebben besteed dan aan de veel engere van de eigen rechtspo sitie. Dat treft byvoorbeeld in de discussieverslagen uit de kring van de ABOP). Zo geeft het ontwerp eindekx* veel discussiestof voor ingespeelde groe pen. Om uit het voorontwerp een irriterend punt te noemen: de Ne derlandse ouders hebben alle reden om zich tekort gedaan te voelen met de minieme rol die de staatssecreta ris hen in zyn toekomstschets toe kent. Maar deze groep bundelt zich moeiiyk en heeft nog geen eigen geluid wat dat betreft i6 de staatssecretaris iets te vroeg met het ontwerp gekomen. Voor hem een bof, voor de ouders een sof. Vinke, de nieuwe mode in al haar facetten. Een rijke, fascinerende kollektie mantels in maxi, midi en mini. Het "zuiver scheerwol''-etiket geeft ons de prettige zekerheid, dat U de mantel met extra genoegen zult dragen. Hoogstraat 1 -3 zatercla9 3 oKtotoer end aeop Over een poosje komt de staats secretaris met een definitief ontwerp, waarin heus wel wat van de reacties uit het land zullen zyn verwerkt. Daarna pas gaat hy in de clinch met de Kamercommissie en de Ka mer zelf. We hebben nu juist zo'n zelfde gang van zaken achter de rug, waarin op een identieke manier werd gewerkt naar een Wet op de be stuursvorming van de universiteiten. Ellders, in de NRC, is gezegd dat die voorontwerpen de neiging hebben om een beetje al te gauw een defini tieve vorm te krygen. Dat bezwaar heeft wel inhoud, maar volgens velen schuilt er een veel groter gevaar in de omstandigheid dat de wetten ont werpend# bewindslieden op deze wy ze wat al te gemakkeiyk de kans krygen om kritiek (door deze zelf uit te lokken) te susen en verder af te weren Zy hebben by deze gang vtui za ken nauweiyks meer de verrassende, principiële, diepgravende aanval te duchten. De uitnodiging tot inspraak aan het begin verzwakt en fnuikt de parle mentaire behandeling aan het eind. De vraag van de staatsseertetaris om reacties uit het land is goed bedoeld en vriendeiyk, maar ook gemakke iyk Die losse stemmen hebben na melijk geen enkele officiële draag kracht in het v oorontwerpstadium en zy zyn uitgepraat tegen de tyd dat er werkelyk gepraat moet wor den. L. ELFFERICH

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9