CHOLERA IN KAMP AMMAN Parijs opent rij van autoten toonstellingen Rapport over de onlusten aan Amerikaanse universiteiten Laatste gijzelaars vrijgelaten Al Fatah meldt aanvallen leger op Irbid evoluon Socialisten in Zweden sterk afhankelijk van de communisten Skelet van koe uit de Sahara 9000 jaar oud Samenwerking Bonn-Moskou Ramp in China TENDENS NOG STEEDS: SNELLER Hoover waarschuwt tegen ondermijningsmethoden van de politieke extremisten Geen commentaar MODESHOWS WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1070 PAGINA 7 AMMAN (Reuter, AP) In het vluchtelingenkamp Wahdat bij Amman is cholera uigebroken. Rode-Kruisfunctionarissen hebben bevestigd dat verscheidene cholera-gevallen zijn ge constateerd. In het kamp hangt de stank van in ontbinding verkerende lijken. Het Jordaanse leger was gisteren met een bulldozer bezig een laagje aarde te schuiven over ongeveer 50 doden, die in greppels verspreid lagen. Wahdat, een vesting van het Volks front voor de Bevrijding van Pales tina, is tijdens de burgeroorlog zwaar getroffen. De meeste lichamen in het kamp waren gekleed in het uniform van de guerrillastrijders. Ook het nabijgelegen ziekenhuis Ashrafija is zwaar beschadigd. In het ziekenhuis, dat gisteren werd be zocht door de Tunesische premier Bahi Ladgham. hoofd van de com missie van toezicht op de naleving van het bestand, zijn geen dokters, geen verpleegsters en geen patiënten meer. Het Jordaanse leger schijnt de bui tenwijken van het «camp, waar on geveer 60.000 vluchtelingen wonen, en de dichtbevolkte wijk Djebel Ash rafija onder controle te hebben. Dc commando's beheersen echter de stellingen in het kamp zelf. Tijdens een bezoek van een groep journalis ten aan het kamp liepen Jordaanse soldaten en commando's ongedwon gen door elkaar. Een commando van de door SvnS gesteunde Sarika-groep zei dat de Jordaanse troepen sinds het bestano elke nacht een eindje oprukken om de Palestijnen te kunnen omsingelen Hij wist niet hoeveel slachtoffers er tijdens de oorlog in het kamp ze- vallen waren. Veel huizen in Wah dat en Ashrafija hebben zwarte vlag gen uitgehangen uit rouw over de dood van president Nasser. Voor de kliniek van de Rode Halve Maan in Asharfija stonden drie uitgebrande ambulances. Het zwaar beschadigde centrum van Amman schijnt nog onder con trole van de Palestijnen te staan. De winkels blijven gesloten, maar zijn vaak geplunderd. Rust De Arabische commissie, die toe zicht houdt op de handhaving van de wapenstilstand in Jordanië heeft meegedeeld, dat er een eind is geko men aan de gevechten en dat er in het hele land een toestand van vei ligheid en rust heerst. De commissie kondigde ook een plan aan om alle strijdkrachten in twee fasen uit Amman terug te trek ken en het leven in de hoofdstad weer normaal te laten verlopen. De eerste fase van dit plan voor ziet in terugtrekking van de troepen van Hoessein naar een gebied op meer dan vijf kilometer van de om trek van de stad. Palestijnse guerrillastrijders worden geacht naar hun huizen of naar hun hoofdkwartier in de hoofdstad terug te keren. De Jordaanse politie en veiligheids troepen zouden de functies van de legereenheden overnemen. De eerste fase ging vanochtend in en zal, naar men hoopt, binnen 24 uur zijn voltooid. De tweede fase voorziet in een te rugkeer van de troepen naar hun normale bases in het gehele land en eist van de guerrillastrijders even eens, dat zij Amman verlaten en hun oude bases opzoeken. Aanval Het in Beiroet gevestigde voorlich tingsbureau van de Palestijnse ver zetsgroep AI Fatah meldt echter, dat Jordaanse troepen sinds vanochtend vroeg Palestijnse stellingen aanvallen in de Noordjordaanse stad Irbid. De aanval zou geschieden met mortie ren en machinegeweren. Volgens Al Fatah Is de aanval in het bijzonder gericht tegen de wijken Turkmanija en Bariha van deze Noordjordaanse provinciale hoofd stad, die het belangrijkste bolwerk is in het door de guerrillastrijders „be vrijde gebied" van Noord-Jordanië. Hulp De Friese arts dr. S. Bakker uit Kollum vertrok gisteren in opdracht van het Nederlandsche Roode Kruis naar Beiroet. Hij zal de komende we ken optreden als medisch coördinator bij de hulpverlening aan de slacht offers in Jordanië onder protectie van het Internationale Rode Kruis. Dr. Bakker heeft op het gebied van de hulpverlening reeds veel ervaring opgedaan. Ook tijdens de oorlog in Blafra was hij met de hulp aaun slachtoffers belast. Het staat vrijwel vast dat de EEG een verzoek van Jordanië om voed selhulp zal inwilligen. De ministers van Landbouw van de zes hebben reeds in beginsel besloten aan het verzoek te voldoen. Alleen moet nog de hoeveelheid worden vastgesteld, zo verklaarde minister Lardinois gis teren. De minister zei, dat Jordanië om 100.000 ton graan en'of bloem had gevraagd. Hij betwijfelde ech ter of de Gemeenschap op dit ogen blik in staat zou zijn zo'n grote hoe veelheid te leveren. Volgens de heer Lardinois zou het echter wel moge lijk zijn 40 tot 50.000 ton onmiddel lijk en gratis te verstrekken. Op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam staan op het ogenblik tonnen kaas die door het Rode Kruis verzameld zijn en binnen 48 uur naar Jordanië vervoerd zullen worden. Tevens wil het Rode Kruis zo spoedig mogelijk vleesvoorraden inslaan voor Jordanië. Voor kaas en vlees is gekozen, omdat gebrek aan water melkpoeder nutteloos maakt. Tot nu toe heeft het Nederlandse Rode Kruis 950 sets bloedplasma op gestuurd. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering 700.000 gulden beschikbaar gesteld voor Jordanië tweemaal drie ton voor zuivelpro- dukten en honderdduizend gulden voor medicamenten. Gisteren was er op het rampen- gironummer 777 van het Rode Kruis ongeveer 50.000 gulden gestort. Via de „Wilde Ganzen", postgiro 40.000 van het IKOR in Hilversum is een halve ton toegezegd. ADVERTENTIE weekend-tip Ga eens met uw gezin naar het Evoluon in Eindhoven; een permanente expositie gewijd aan de mens, natuur en techniek. U kunt er kennis maken met de wonderen der wetenschap en een blik werpen in de toekomst. Het is een onvergetelijke ervaring voor jong en oud. Het Evoluon staat in Eindhoven, direkt aan de rondweg en is het hele jaar geopend (behalve op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag). Dagelijks van 10-18 uur. v Op zon- en feestdagen van 12-18 uur. jfiL Er is een modern zelfbedieningsrestaurant. „aktie expo", gesticht door Philips. C Zwitserse soldaten zijn op het vliegveld van Genève gestatio neerd om het kapen van vlieg tuigen te voorkomen. Dit in ver hand met nieuwe dreigementen. LONDEN LPSEen nieuw bewijs voor het feit dat de Sahara eens een vruchtbaar gebied moet zijn geweest is geleverd door, het skelet van een koe dat door een onder leiding van het Britse leger staande expeditie is opgegraven en, naar Engeland gebracht. GENEVE De laatste zes vliegtuig-gijzelaars die door het Volksfront voor de be vrijding van Palestina werden vast gehouden, zijn vrij. Het Internatio nale comité van het Rode Kruis heeft bekendgemaakt dat ze zijn overge dragen aan zijn vertegenwoordigers in Jordanië. Volgens in Beiroet circulerende be richten werden de zes gijzelaars vast gehouden in de Noordjordaanse stad Irbid. Het is niet bekend of ze daar ook al waren toen de hevige gevech ten tussen de Jordaniërs en de Pa lestijnen uitbraken en die de laatste week van de strijd leidden tot zware bombardementen door de Jordaanse luchtmacht. De expeditie naar de Luchtbergen in het zuiden van de Sahara in Ni ger werd geleid coorae ge joor David Hall en bestond behalve uit zeven legerofficieren en drie ma rine-officieren ook uit tien burger deskundigen, onder wie prof. J. Des- mond Clark van de universiteit van j Berkeley (Californië) die heeft be vestigd dat de gevonden beenderen inderdaad afkomstig war envan een koe uit het neolithische tijdperk. Volgens majoor Hall zal de ontdek king een aanwijzing betekenen hoe en wanneer deze diersoort Afrika heeft bereikt: vanuit Europa om streeks zevenduizend jaar vóór het begin van onze Jaartelling of een stuk later uit Arabië. MOSKOU (AP» De Westauitse minister van Onderwijs en Weten schappen Leussink heeft in Moskou het eerste Russisoh-Westduitse ver drag over wetenschappelijke samen werking afgesloten en is gisteren naar Bonn teruggekeerd. Dit nieuwe akkoord kwam tot stand nadat ver leden maand het Russisch-West- duitse niet-aanvalsverdrag een nieuw tijdperk inluidde voor de betrekkin gen tussen de beide landen. Het door Leussink afgesloten ver drag voorziet in samenwerking tus sen de beide landen op gebieden ais de fysica, ahemie, biologie, astrono mie en onderwijs en op medisch ge bied. De Westduitse minister heeft twee weken overleg gepleegd met de Rus sische vice-premier Wladimir A. Ki- rillin en bezoeken gebracht aan we tenschappelijke installaties in Nowo- sibirsk en Academgorodok. (Van onze correspondent) STOCKHOLM <GPD) Na tel ling van de 700.000 per post uitge brachte stemmen die de verkiezings uitslag in Zweden met acht dagen hebben vertraagd, staat nu vast dat premier Olof Palme aan het hoofd van een minderheidsregering de so cialistische regeringstraditie van 38 jaar zal voortzetten. De oppositie heeft beslag weten te leggen op 171 zetels in het nieuwe 350 zetels tel lende éénkamerparlement en de so cialisten en communisten samen heb ben de overige 179. Een kleine meer derheid van 8 zetels dus voor links, waarop de regering-Palme aange wezen op de onvoorwaardelijke steun van de communistische partij kan doorregeren. In de jaren '50 en een groot ge deelte van de jaren '60 was de situa tie ongeveer gelyk. De socialisten re geerden vanuit een minderheidsposi tie met steun van de communisten. De heer Hermansson. leider van de Zweedse communistische partij, heeft laten weten er niet toe te willen bij dragen dat de niet-socialistische par tijen aan de macht zullen komen, maar de houding van de regering- Palme wordt natuurlijk wel door de ontstane situatie beïnvloedt. Het re geringsfundament is dan ook wankel te noemen en een slecht begin voor de driejarige regeringsperiode in een éénkamerstelsel dat de communisten als doorslaand gewicht op de zetels heeft. In vroegere perioden kon men van sociaaldemocratische zijde reke nen op enige steun van de niet-so cialistische partijen. Een voorzichtige terrein verkenning op het terrein van de Centrumpartij heeft dan ook reeds plaats gevonden. HONGKONG (Reuter) Bladen, in Hongkong maken melding van een grote ramp in communistisch- China waar een dambreuk de dood of verwonding van tienduizen den tot gevolg zou hebben gehad. Volgens de (Formosa gezinde) Sing Tao Jat Pao is onlangs de Joeng- Kiang-dam in het noordoosten van de provincie Kwantoeng bezwe ken waardoor het gehele gebied aan de oevers van de Joeng Kiang zou zyn overstroomd. Er zouden honderdduizend daklozen zijn. Het blad Koeng Sieoeng Jat Pao meldt, dat de ramp twee we ken geleden heeft plaatsgehad en dat de autoriteiten het gebied hebben afgegrendeld. (Van onze medewerker) WASHINGTON (GPD) In een somber rapport dat er geen doek jes om windt, zegt de commissie ter bestudering van het probleem van de onlusten aan de Amerikaanse universiteiten, dat gevreesd moet worden voor nieuwe uitbarstingen van geweld en een nog gro tere verwijdering tussen de jongere en oudere generaties. „Alleen de president", meent de commissie, „heeft het podium en het aan zien om alle Amerikanen aan te manen zich onmiddellijk terug te trekken uit de gevechslinies die nu door hen gevormd worden". En elders: „Wij dringen er op aan dat de president zijn verzoenend moreel leiderschap uitoefent als de eerste stap om geweld te voor komen en begrip te scheppen. Het is van het allergrootste belang dat de president ons bij elkander brengt voordat nog meer levens verloren gaan, nog meer eigendommen worden vernietigd en nog meer universiteiten worden uiteengereten. PARIJS (GPD) President Pom pidou van Frankrijk zal morgen de 57ste autosalon in Parijs openen. Het is de eerste grote autotentoonstelling van het seizoen. Na Parijs zal het autocircus verder door Europa trek ken: Londen, Turijn, Amsterdam (in februari), Genève, Barcelona en Frankfort staan op het programma In de tentoonstellingsgebouwen in het Pare des Exposition wordt de laatste hand gelegd aan de presen tatie. Van morgen af kan het pu bliek de automode 1971 bewonderen. De tendens is nog steeds: sneller. De auto's, ook in de kleine en mid denklasse gaan elk jaar harder. Europa wil nog steeds een auto ruim van binnen en toch compact. Een klasse waarin dit jaar veel nieuws is te bezien. Gelukkig is er niet alleen een technische ontwikkeling in snelheid, maar ook in veiligheid. Elke fabri kant wijst naast het vermogen van de motor ook op de veiligheid van zijn produkt. Vooral op dit punt be vinden zich vaak de verbeteringen van de nieuwe modellen voor 1971 Maar ondanks alle kleine wijzigin gen, zullen de nieuwe modellen het hoogtepunt van de salon vormen, waarbij Frankrijk met een aantal nieuwe wagens voorop gaat. Nieuw dan tussen aanhalingstekens, want de auto's hebben inmiddels hun in troductie via de internationale pers allang achter de rug. Maar twee nieuwe auto's van Ct- troën is geen jaarlijks gebeuren voor de fabriek, die zijn auto's ontwik kelt voor langdurige produktie. De G.S. is de lang-verwachte en einde lijk gekomen middenklasser, de ont brekende schakel tussen Ami en D.S Een auto, die sneller gaat dan de eerste D.S. in 1955. (Respectievelijk 149 km per uur en 144 km per uur) Maar daarnaast heeft Citroen nu ock zijn prestigewagen: ae Maserati S.M., een reus van een auto met een top snelheid van 220 km per uur, volgens de fabriek althans. Ook dit model ligt geheel in de lijn van de fabriek, een originele en futuristische lyn. De wagen heeft een 6 cilindermotor De prijs is er dan ook naar. By na vier keer die van een G.S. Een andere nieuwe wagen van Franse oorsprong is Simca, nu Chiys- ler-Frans. Simca (Chrysler-Frans) heeft naast de produktie van kleinere wagens (Simca 1000 en -1100 de Chrysler 160 en 180 aan zijn modellen toegevoegd, de tot nu toe ontbre kende grote wagens van deze fabriek. Dit is het resultaat van de Ameri kaanse Ohrysler-fabrieken in net Simca-concern. Deze wagens zuilen de grote concurrenten zijn voor Ford en Opel in Suropa. Van buiten Frankrijk is de nieuwe Volkswagen, de K 70, het grote nieuws. De eerste Volkswagen met de motor voorin. Niet te verwonderen, want het is eigenlijk de NSU-K '70 Zoals gemeld is het een grote mid denklasser met een moderne strakke lijn. De Opel Manta is het antwoord van General Motors op de verkoop successen van de Ford Capri. De wagen is inmiddels al in de show room te bewonderen. Ford zelf brengt de Taunus 1300 en 1800 in de plaats voor de 12 M en 15 M. De Britse auto-industrie heeft weinig nieuws te melden. Het Leylandconcern komt naar Parijs met de nieuwe Triumph Toledo, de grotere broer van d# He rald. Dat is wel zo'n beetje het grote nieuws van deze salon. Daarnaast is elke fabriek vertegenwoordigd met zijn modellen voor 1971. Tussen de coulissen van deze shows speelt zich het belangrijkste af: het dingen naar de gunst van de koper. Iets waar voor nieuwe modellen slechts ten dele belangrijk zijn. Ook de service na de koop telt mee. De studiecommissie werd op 25 juni door president Nixon in het le ven geroepen nadat aan de universi teiten van Kent in Ohio en Jackson in Mississippi zes studenten in con frontaties met de nationale garde werden doodgeschoten. De commis sie. die onder leiding stond van de voormalige gouverneur van Pennsyl vania, William Scran ton. hield een aantal openbare zittingen, waarop studenten en hun hoogleraren wer den gehoord. Het rapport werd zaterdag aan de president overhandigd. Op een daar op volgende persconferentie bleek duidelijk dat het Witte Huis weinig gelukkig is met de nadruk, die erin wordt gelegd op de rol die de presi dent naar de mening van de com missie dient te vervullen om aan de toestand aan de universiteiten het explosieve karakter te ontnemen. President Nixon had geen commen taar. Hij had twee Witte-Huis-ad- viseurs aangesteld om zijn reacties te geven. Een hunner, de voormalige minister van Onderwijs Robert Finch, zei dat de president moeilijk de gou verneurs van de staten kon vertellen wat zij moesten zeggen en doen. Hy liet ook weten dat het Witte Huis zich niet zou storen aan de aan beveling van de commissie toespraken van politici aan banden te leggen. Finch zei, dat iedereen in de regering de vrijheid had om te zeggen wat hfj wilde. Ook was hy het niet eens met de commissie dat de toestand aan de universiteiten precair was. Hij zei dat de recente bezoeken aan de universiteiten hadden aangetoond dat het klimaat was verbeterd, dank zij krachtige leiding aan deze instanties van hoger onderwijs. Duizend agenten Een uur na de opmerkingen van Finch betoogde commissievoorzitter Scranton op een andere persco nfe- rentie, dat de president en het Witte Huis zich niet bewust waren van de gevaarlijke sfeer aan de universitei ten. Scranton was ook zeer kritisch over het recente besluit van de rege ring om duizend extra agenten voor de binnenlandse veiligheidsdienst te werven, om hen te belasten met het onderzoek aan de universiteiten waar bommen tot ontploffing worden gebracht en waar andere vormen van geweld worden gepleegd. „Dit geeft hun, die verontrust zyn over de on derdrukking (van het studentenpro test), de indruk dat er nog meer zal worden ingegrepen", zei hy. Het rapport zegt onder meer: „Een groot deel van het land is zo onder ling verdeeld, dat door een groot lan delijk conflict of door een impopu lair initiatief in de buitenlandse po litieke beleidsvoering, aan vele uni versiteiten verdere gewelddadige pro testen ontkent kunnen worden en, in hun zog, gewelddadige tegenmaat regelen en onderdrukking". Drie on derwerpen zyn volgens het rapport centraal in het studentenprotest: de oorlog in Vietnam, rassendiscrimina- tien en de opzet van de universitei ten zelf. „Een grote meerderheid van de studenten en een meerderheid van hun ouderen zyn tegen de oorlog in Indo-China. Velen geloven dat deze immoreel is. En wanneer de oorlog fout is, dan zyn volgens de studenten ook alle beleidsbeslissingen prakty- ken die de oorlog steunen fout. Deze oppositie heeft geleid tot een steeds groter geworden golf van studenten protest". aldus het rapport. Recht in eigen hand De commissie analyseert ook de haars inziens intolerante houding van de ouderen, voor wie exotische klederdracht en lange haren al vol doende zyn om de dragers ervan te vervloeken en te veroordelen. „Wan neer deze tendens zich voortzet", I meent het rapport „wanneer deze be gripscrisis voortduurt, zal zelfs het bestaan van het land op het spel staan". Het rapport keurt de houding van de studenten die terreur bedryven sterk af. en meldt dat er aanwijzin gen zyn dat aan sommige universi teiten wapens worden verzameld en dat studentengroepen bezig zyn om het recht in eigen hand te nemen. Tegelykertyd wordt er gewaarschuwd tegen de gewelddadige onderdrukking van dit geweld door de autoriteiten. „De geschiedenis levert het grimmige bewys dat wanneer met onderdruk kingsmethoden begonnen wordt, het zo goed als onmogehjk is er mee op te houden". Een belangrijk deel van de aanbe velingen van de commissie komt neer op ernstige, zy het verhulde kritiek op de president en de regering. De president wordt dringend verzocht een eind te maken aan „beledigende uitspraken van politici", en stelt voor dat de president er in de komende politieke verkiezingscompagnes en ook in de daarop volgende jaren op dient te staan dat er geen misbruik wordt gemaakt van het probleem van de onlusten aan de universiteiten. „Niets is belangryker dan om een eind te maken aan de oorlog in Indo- China", zegt het rapport in het hoofdstuk met aanbevelingen voor de president. De president wordt verder gevraagd zich voortdurend op de hoogte te biyven stellen van de gezichtspunten van studenten en hoogleraren en de negers. Brief van Hoover In de afgelopen weken heeft presi dent Nixon verscheidene malen toe spraken gehouden waarin hy de uni versiteiten zelf verantwoordelyk stelt voor de onlust. Zondag jj. heeft de president aan de rectores magnifici en presidenten van 900 Amerikaanse universiteiten een brief gezonden, waarin hy waarschuwt voor de tac tiek die politieke extremisten gebrui ken om studenten op listige wyze over te halen deel te nemen aan ge welddadige acties. Het stuk. dat de vorm van een „open brief" heeft, is opgesteld door de directeur van de FBI, Edgar Hoo ver. In een begeleidende nota zegt Nixon: „De brief van de heer Hoover is een overtuigende en heldere ana lyse van de tactiek die deze extre misten gebruiken by hun pogingen studenten over te halen steun te ver lenen aan daden van rechteloosheid, verdeeldheid en geweld". Hoover noemt in zyn brief de vol gende methoden van de extremisten: zy moedigen de studenten aan het ontzag voor hun ouders en in de oudere generatie te verliezen; zij verkondigen de gedachte dat de universiteit ,,niet meer voldoet" en een „werktuig van de establishment" (gevestigde orde) is; zy beweren dat elke actie eeriyk en rechtvaardig is wanneer deze „oprecht" en idealistisch" Is; zy laten de studenten geloven dat de individu machteloos is om via een democratische weg de maatschappij te veranderen. Hoover schrijft verder, dat afwy- kende meningen niet verkeerd zyn, „maar er is gegronde reden voor be zorgdheid over het extremisme dat tot geweld, rechteloosheid en het niet eerbiedigen van de rechten van an deren leidt". ADVERTENTIE make-upen kapdemonstraries HOUTRUST DEN HAAG

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7