[Leiden „groeit" toe naar 3 oktober Is de midi-mode al doorgedrongen tot kaas uit't vuistje? Prof. dr. Locher (70) overleden Handen af van 3 October Kermis wordt nog groter Grote Vergeler in optocht Londen zucht onder gemis van kranten en vuilnisstaking op 3 oktober niet mag Schoolinbraak De bus op 2 en 3 oktober Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Examens voor instrument maker POENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA advertentie LEIDEN Leiden „groeit" geleidelijk naar de 3-oktober- iering toe. Letterlijk. Op het parkeerterrein van de Groen- ordhal komen de laatste dagen steeds meer kermiswagens aan. in plaats van papier maché. Schuim - plastic laat zich makkelijker plooien dan het vroeger veel gebruikte papier maché, dat met moeite in model moest worden gekneed. Elf wagens rijden er zaterdag mee in de optocht, die wordt vooraf ge gaan door een kassie-kykend gezin van schuimplastic. Tussen de wa gens in lopen de muziekkorpsen en andere artiesten (zoals de drie Oli fanten van Boltini, die horen by de „Piste" wagen). Van tijd tot tyd stopt de hele karavaan voor het ge ven van een show door deze arties ten. Het staketsel van de eerste goktent ond er maandagmiddag al. Wie nu de Willem de Zwygerlaan een ikje gaat nemen komt tot de ont- skking, dat het lunapark in enke- dagen tyds razendsnel uitgroeit t een kermis, die nog groter be- oft te worden dan vorig jaar. Ook in Rijnsburg groeit" een on- rdeel van de 3-oktober-viering. In n van de zijhallen van de bloemen- iling daar, krijgen de wagens van 3-oktober optocht vorm en eur. De brandende vraag is, of de igens op tyd klaar zijn. „Dat is al- d weer de vraag" stelt Willem Zie- laar van het Leidse reclamebureau egelaar en Visser gerust, „maar t nu toe is het elk jaar gelukt". De wagens, naar een ontwerp van |im de Graaf, zijn al duidelijk her- nbaar. „Kassie Kijken", is het ut to van de optocht dit jaar. Het otto dat in elke wagen terugkeert, als in De Fabeltjeskrant, De klop b de deur, Pipo, Nieuwjaarsconcert Floris. Ook de Grote Vergeler ontbreekt |et: een peervormig gedrocht met loest zwaaiende armen en benen en in zuiggat van voren, die op één van wagens wordt nagezeten door ;n sikken „stralend wit waspoeder" (zie ier foto's van Holvast). Bleekje 7c- 'V- ien 3 c- Nog wat bleekjes stond Bor de ih-olf gisteren in de veilinghal te ichten op de verfspuit, terwijl juf ldduw Ooievaar haar plaats op de Fa- Itjeskrantwagen al had ingeno- neten. De figuren zijn tussen twee oetakjes gemaakt van schuimplastic >le« f LEIDEN De burgemeester van tiden verzoekt de burgerij tijdens 3-oktober optocht het middenge- elte der straten vrij te laten, niet et de optocht mee te lopen en al- belemmeringen uit de weg te rui- zerVoorts doet hij een dringend be- lep op een ieder om, ter voorko ming van ongelukken, niet met ser- Ml« ntines, vuurwerk, confetti e.d. te aad rpen. de 1de be- Ho- ïgd, ïeetbDEN In de nacht van maan g op dinsdag is ingebroken in een hetjere school aan de Willem de Zwy- iru- rlaan. Ontvreemd werden een ndrecorder en een radiotoestel met i tea gezamenlijke waarde van onge- en tr duizend gulden. De daders zyn te t schoolgebouw binnengekomen na demieling van een ruit aan de ach- de-pyde. md, LEIDEIN De feestelijkheden op 2 en 3 oktober maken het nood zakelijk dat de NZ.H. de volgende maatregelen treft: op twee oktober zijn tussen 19.00 en plm. 21.15 u. de trajectgedeelten Station - Lammen- schansweg v.v.; Station—Noordein de v.v. en StationLange Mare v.v. niet berijdbaar. De lijnen 13/14, 30 en 45 ryden tussen het Station en Haagweg v.v. via MorssingelMorsweg en Ryn- zichtbrug. Lijn 13/14 rydt tussen 19.00 u en 20.00 u. niet via Hooigracht, doch via Levendaal en Zylsingel v.v. De lijnen 15-31-40-41-42 en 46 ry den tussen het Station en de Lam- menschansweg v.v. via Morsssingel— MorswegRijnzichtbrug Noord einde Witte Singel en Jan van Houtkade. Lyn 60 rydt van 19.00 u. tot 21.00 u. niet naar/van de Lange Mare. Het eind/beginpunt is tijdelijk gevestigd aan de Stationsweg, halte lijn 60. H O. 76 rijdt met avondrit via ge bruikelijke route t/m Witte Singel, daarna via Haagweg— Rijnzichtweg —MorswegMorssingel— Stations plein enz. Op 3 oktober: Van 7.00 tot plm. 10.00 uur is de markt-route geslo ten voor alle ryverkeer. Alle daar bij betrokken bussen rijden geduren de die tyd via de Breestraat. De halten op de Vismarkt worden ver vangen door een tijdelijke halte voor het Stadhuis. Van 8.30 u. tot plm. 10.30 u. kan niet via ValkbrugSchuttersveld worden gereden. Alle bussen rijden via 2e BinnenvestgrachtStations weg. Van 12.00 u. tot 13.30 u. kan de Burggravenlaan niet worden bere den. De bussen van lyn 40/42 ry den dan via De SitterlaanLo- rentzkadeKanaalweg v.v. Van plm. 12.45 u. tot 14.00 u. kan ook de Hoge Rijndijk niet bereden worden. De bussen van lyn 31 rijden dan via Kanaalweg-Lorentkade-De Sitterlaan - Lammenschansweg. Van 13.00 tot plm. 16.00 u. kan niet gereden worden van het Station naar het Centrum en omgekeerd. Voor de interlokale diensten geldt als omleidingsroute de Witte Singel. Lyn 60 rydt niet naar, resp. vanaf Lange Mare, maar tot resp. vanaf het Station. Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Dutch Internationals Fund D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. Dagelijks kunnen we in de plaatse lijke pers lezen dat een ieder zich zorgen maakt over de gezellig heid in de binnenstad! Dat komt ook tot uiting in gesprekken, die Lei- denaars met elkaar hebben in de fa miliekring enz. Leiden heeft zijn 3 oktober en één keer per Jaar heeft de Leidenaar met zyn gezin of individueel een dag van plezier waar men al weken van te voren naar toe leeft. Het feest van Leidens Ontzet is wyd en zijd bekend, getuige het feit dat elk jaar opnieuw vele duizenden (w.o. vele oud-Leidenaars) naar de Sleutelstad terugkeren op die dag erA óchrijven ADVERTENTIE Onze moderedactrice deelt mee: 'Wij kennen geen mode dictatuur. De lengte van kaas- uit-het-vuistje wordt over gelaten aan de persoonlijke keuze. Wij vinden zowel het korte mini-brokje als de langere midi- en maxi-plakken erg geschikt voor iedere leeftijd. Wat de kleur betreft: het goud geel van onze elegante kazen sluit wonderwel aan bij de donkerbruinen en aubergines van dit najaar.' Dus u hoort 't. Kaas uit 't vuistje 1 staat u als altijd perfèct. i dat het „hun drie oktober" is. Langzamerhand echter gaat men „knabbelen" aan het feest van ons Leidenaars en als we niet oppassen is ook deze ene dag per Jaar dat we nog een beetje plezier mogen maken, (ook het feest van onze kinderen) verloren! Een dienstverlenende sector als het horecabedrijf b.v werkt hier aan al naarstig mee, omdat vooral de laatste jaren een toenemend aan tal caféhouders gemakhalve op 3 ok tober maar de zaken sluit en lak heeft aan vaste cliéntele of zomaar de willekeurige Leidenaar. Een zeer onelegant gebaar tegenover een groot aantal mensen. Nu ook het zakenleven meent zich te moeten be moeien met onze 3 oktober (fijn als Je tot 's-middags één uur moet rond hangen!) wordt het hoog tyd, dat de Leidse bevolking eens in beweging komt en een krachtig protest laat j horen in de geest van „Handen af van onze drie oktober Heel véél gezelligheid is toch al verdwenen uit ons stadsleven, laat, men nog ook niet die ene dag van ons afnemen, dat zou waarlyk te gek zyn. Het zou aan te bevelen zyn dat el ke Leidenaar nog deze week lid zou worden van de „Drie oktober vereni ging", met dit gebaar zyn we al op weg naar de goede richting. Laat ook naar buiten blyken dat 3 okto ber uw feestdag is en laat de vlag niet op zolder liggen, maar steek 'em uit. Actie Comité „3 oktober voor de Leidenaar". Alexander Romanowitsj Tomsky. de directeur van het Moskouse Bolsjoj Ballet, is dezer dagen, kort nadat zyn vliegtuig in Milaan landde, overleden aan een hartaanval. Tomsky was van het vliegveld per auto op weg naar de secretaris-ge neraal van Scala toen hy plotseling ziek werd. Hy werd naar een zieken huis gebracht, maar was al overle den toen de auto daar aan kwam. Foto boven: In de Rijnsburg- se bloemenveiling wordt de laat ste hand gelegd aan de wagens van de 3-oktober-optocht, zoals hier aan de wagen van de Fa beltjeskrant. Foto onder: Ondertussen krijgt ook de kermis om de Groenoord- hal vorm. Het reuzenrad tekent zich al af tegen de lucht. Als de kermis vrijdagavond opengaat, zullen de twee verlichte reuzen raden vanuit de trein duidelijk te zien zijn. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Aan de Leidse Instru- mentmakersschool werd het diploma A uitgereikt aan: J E. Bink, B. Borsboom. A. Brouwer, E. M J Dekkers, J, G. van Deudekom, Y. T. Eiling, Th. Ensing, R. Feenstra J F Golsteyn. p. Th. M. Groenewege," J. Tj. de Groot, J. Hardenberg, D v' d Heide. R. H. C. M. Hirdes. J. Idser- da, G. J. de Jong, a. J. Kamper, J. A N. Ketelaars, E. Kr aamwinkel p Kuiper, F. J. Th. Leeman. J. H. Lo- dewyk, F. J. Martina. M. A. Mels- bach, L. A. van der Meer, H. Nee- rings, A. Th. G. M. Nelemans C Overeem, G. G. Pater. J. j. de Prie R Radstaake. M. L Roeleveld, N j' de Ruyter. J. a. E. Scheers, J. P. Tolsma, D. de Vries, J. de Vries. F. W. van Vuuren, C. L. van Wilgen. Het diploma B-metaal werd ver worven door: a. H. W. v. d. Berg, a. de Beukelaar, f. s. de Boer, a! van der Boon, P. de Bruyn, R.' h! Buitenweg, H. a. Buter, j. s. Dek ker, f. Dexel, K. Dykstra, L. W. Ger- rése, r. v. d. Graaf, H. van der Hoef, H. Martensen, a. B. G. Meyer, W. f. Polman. H. c. j. M. van Ryn, r F. Smid, M. W. van Tol, j. P. Welle- man, f. a. v. d. Woude, a. van wyn- ga&rden. Het diploma C-metaal werd be haald door: L. C. A. Stynman. Het diploma A-glas werd uitge reikt aan: A. J. Bosma, H. S. Bruins- ma, J. C. J. Dur, H Hageman, J. Kuch, S. Ploeger, K. Ramsskar. W. P. Wagelaar. Het diploma A-optiek behaalde G. J. van Dyk en het diploma B-op tiek: M. M. Groeneveld en J. O. Mat- thesiua (Van onze correspondent LONDEN (GPD) Het gebied van Groot-Londen zit nu al byna twee weken zonder nationale och tendbladen omdat inpakkers en be stuurders van de krantenauto's in dienst van de firma's die de dagbla den distribueren, weigeren wegens een looneis overuren te maken, waar door de Londense edities hun be stemming onmogelijk kunnen berei ken. Door deze weigering van 1700 man konden tot nu toe 15 miljoen bladen niet worden verspreid. Een oplossing van dit conflict is nog niet in zicht. In Engeland is de distributie van de nationale dagbladen in handen van grossiers die de krantenagent schappen (meest winkeltjes die naast lectuur ook snoepgoed en tabak ver kopen) bedienen. Het zyn deze ..newsagents" die de werkeiyke kran ten leveranciers zyn. zy hebben een leger van jongelui in dienst die 's morgens vroeg de bladen bezorgen. Ook de krantenstalletjes op de sta tions en op straat worden door de grossiers voorzien. De Londense boulevardbladen Eve ning News en Evening Standard zyn echter wel te koop omdat deze door een eigen organisatie worden ver spreid. Door het ontbreken van de ochtendbladen kunnen de tiendui zenden forensen in trein, bus en on dergrondse hun Engelse reserve niet volhouden en moeten zy wel een ge sprek met hun medepassagiers aan gaan, omdat zy hun geheiligde pri- vébestaan niet meer achter de unie ke papierenbeschermingswal van de krant kunnen verbergen. Aangezien er als gevolg van deze situatie miljoenen minder kranten worden gedrukt, is het zelfs uiter mate moeliyk een exeml&ar in de krantengebouwen te bemachtigen. Anders dan byv. in ons land waar kranten meestal achter de ramen van de redactiebureaus hangen, is zulks hier niet het geval. In deze dagen van groot interna tionaal nieuws wordt het gemis van de kranten scherp gevoeld, want on danks radio en televisie zyn de Brit ten verwoede krantenlezers die da- geiyks 29 miljoen exemplaren ver slinden. Naast de krantenleemte is er nog een ander gevolg van een stakings actie: door de officiële door drie bonden afgekondigde .guerrillasta king" van tienduizenden gemeente werklieden. Het ziet er naar uit dat- deze staking zich snel zal versprei den. Deze staking beoogt maximale chaos te scheppen met een minimaal aantal stakers en is een nieuw symp toom van de al eerder dit jaar be gonnen opstand van de laagst be taalden. De regering is van oordeel dat de overheid het voorbeeld dient te geven in de afwyzing van de ex treme looneisen. Hoewel de gemeen te Instanties juist wegens de te lage lonen bereid zyn in dit geval een verhoging van 14 procent te geven. De werklieden weigeren echter met minder dan 20 procent genoegen te nemen. De actie vormt een bedrei ging voor de gezondheid, want tot de stakers behoren de vuilnislieden, de rioleringswerkers de doodgravers, de straatvegers, de bereiders van schoolmaaltijden en het personeel van ziekenauto's cue alleen in urgen te gevallen uitrukken of dit aan een naburig depot overlaten. Ook ouden van dagen en gebrekkigen worden niet langer door speciaal gemeente transport naar de centra vervoerd waar zy een groot deel van de dag plegen door te brengen. By de sta king zyn 780.000 arbeiders betrokken. De eerste week zullen naar verwacht wordt 80.000 man staken. Deze actie kan de aanloop worden van een reeks broeiende stakingen. Men vreest namelyk in de komende maanden een felle industriële oorlog als antwoord op de plannen van de nieuwe conservatieve regering om een einde te maken aan de anarchie op het gebied der arbeidsverhoudin gen, met name aan de wilde stakin gen die Engeland sinds de oorlog teisteren en de Britse economie het mes op de keel zetten. De Labourregering die min of meer hetzelfde trachtte te doen en Jam- merlyk faalde, brak mede daardoor haar nek. Want de grote bonden verzetten zich met hand en tand tegen regeringsingrypen in hun tra ditionele onderhandelingsvryheid. alsmede tegen een inkomenspolitiek, die deze vrijheid ook zou aantasten. Met een grote zonnebril op de neus is gistermiddag de Zweeds filmster en zangeres Za- rah Leander, vergezeld van haar echtgenoot en begeleider Arne Hulphers, op Schiphol aangeko men. Zarah Leander, die haar grootste bekendheid verwierf door haar rollen in Duitse films gedurende de jaren 1937-'43, is ondanks het vorderen van de ja ren (zij is de zes kruisjes gepas seerd) nog steeds actief. Zij zal in ons land een serie van elf con certen geven. o.m. in Den Haag. LEIDEIN Prof. dr. Th. J. O. Locher is op 70-Jarige leef tyd over leden. Hy was sinds 1 september emeritus-hoogleraar in de algemene geschiedenis en de wysbegeerte der geschiedenis aan de Leidse univer siteit. Prof. Locher, die leraar aan het Nederlands lyceum in den Haag was en bovendien sinds 1936 als docent in de didaktiek der geschiedenis aan de Leidse universiteit was verbon den, werd in 1945 benoemd tot hoog leraar in de algemene geschiedenis, welk ambt hy in maart 1946 aan vaardde met een oratie over de ver houding van oost en west in de Eu ropese geschiedenis In 1963 werd de leeropdracht van prof. Locher, die gedurende het aka- demlejaar 1950-1951 als eerste Neder landse gasthoogleraar aan de uni versiteit van Michigan doceerde, uit gebreid mei de wysbegeerte der ge schiedenis. Prof. Locher, die hoofdzakeiyk op het gebied van de Slavische (TJsecho- slowaakse en Russische) geschiede nis en op dat van de historiografie en de wysbegeerte der geschiede nis heeft gepubliceerd, heeft, behal ve zyn dissertatie over een Tsjecho- slowaaks onderwerp, onder meer Pe ter de Grote (1947) geschreven. Sa men met prof. dr. W den Boer en prof. dj f. W. N. Hugenholtz publi ceerde hy een werk over de geschie denis der geschledschryvlng en ge- scheidsopvatting, Gestalten der ge schiedenis (1960) Tezamen met drs. P. de Buck gaf hy in de Jaren 1966 en 1967 Nicolaas Wltsen, Mos kovische Reyse (1664-1665). Jour naal en aantekeningen, drie delen in de werken der Linschotenvereni- ging uit. De crematie zal vrydag om één uur plaatsvinden in het crematorium Ockenburg in Deo Haag.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3