Rouwend Cairo klaar voor begrafenis Ladri Astro (na 21 jaar) eindelijk thuis Talrijke kandidaten voor troon van Nasser Voetbal vandaag niet rechtstreeks op tv lekker lui Treffer LEIDSE SPAARBANK De laatste uren van Nasser Onbekende [OEL WEER Melkcentrale: melk moet duurder Ontslag directeur School journalisten Nixon krijgt volmacht voor wapens aan de Israëliërs ©uc/ teutvo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 EIDSCH No. 33210 DAGBLAD directeur: G Koopman Boofdredacteur: Drs. J R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers 0.26. Witte Singer i Leiden - Giro 37055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21607 Vice-president Anwar el i adat. thans waarnemend taatshoofd. Generaal Mohammed Fawzi, opperbevelhebber van het leger. Zakaria Mohieddin, in 1967 tijdelijk vervanger van Nasser. Oud-premier Ali Sabri. Mahmoed Fawzi, onder- Generaal-majoor Mo- minister van Buitenlandse hammed Sadek, chef inlich- Zaken. tingendienst. CAIRO/BEIROET (AP, Reuter, AFP) Een groot antal staatshoofden uit vele landen is in de Egyptische ïoofdstad aangekomen voor de begrafenis van president lasser morgen om negen uur. Alle winkels en kantoren ijn evenals gisteren gesloten. Het is rustig in de stad. Hier n daar trekken troepen rouwenden, meestal jonge mensen ond met zwarte vlaggen. Ze roepen van tijd tot tijd reli- ieuze kreten zoals: „Allah heeft vrede met de ziel van dadel Nasser'*, De gearriveerde autoriteiten, on- r wie premier Kosigin van de Sow- t-Unie en de Palestijnse leider Jas- Arafat, brachten al een bezoek het Koebbeh-paleis waar het haam van de president ligt opge- ard. Bij het paleis en ook by de oskee waar de president wordt gezet, bevinden zich nog steeds nderdduizenden rouwende Egypte- ren. van wie velen door emoties erweldigd zijn. Om de drie of vier au ten valt iemand flauw. De meldde één geval van zelf- lord: een jongen zou uit bedroefd- Id de hand aan zichzelf heb- a geslagen. De belangrijkste vraag die ieder- bezighoudt is: wie zal Nasser op- Igen. In de Egyptische hoofdstad elders wordt druk over het ant- ord op deze vraag gespeculeerd, n groot aantal kandidaten is al ge- and. De voornaamste kanshebbers de huidige waarnemend presi- Dt Answar al Sadat, oud-premier Sabri, en Zakaria Mohieddin, die 1967, toen Nasser na de nekslag en Israël aftrad, gekozen werd als a plaatsvervanger, maar een dra- tisch beroep deed op het nu over- !en staatshoofd aan te blijven. is echter ook heel goed mogelyk, s dat destijds ook met Nasser is teurd toen president Naguib afge- ADVERTENTIE TERMIJN SPAREN VIA DE BONDSSPAARBANK s Bilt verwacht van vanavond tot genavondveranderlijke bewol- met op de meeste plaatsen enige in. Matige tot krachtige, aan de tijdelijk harde westelijke wind. weer. (Opgemaakt om 12.40 uur) 1 oktober op 6.40 uur; onder 18.19 uur. op 7.42 uur; onder 18.08 uur. fwater te Katwyk te 3.35 uur 15.53 uur, laagwater te 11.52 uur. nummer bestaat uit 24 pagina's. zet werd. dat een totaal onbekende kolonel naar voren komt. De toekom stige Egyptische politiek staat of valt met de president die gekozen wordt. Zo is Ali Sabri sterk pro-Moskou en Mohieddin wordt beschouwd als een tegenover de Verenigde Staten gematigd optredend politicus. In laat ste instantie berust de macht in Egypte by het leger. Het lijkt daar om waarschijnlijk, dat de nieuwe Egyptische machthebber uit de mili taire rijen gerecruteerd zal worden. De belangrijkste militair in Egyp te is op het ogenblik luitenant-ge neraal Fawzi, de Egyptische opper bevelhebber. De Sowjet-Unie heeft er gisteren geen twijfel over laten be staan dat zij ook na de dood van Nasser een vinger in de Egyp tische pap wenste te houden. In een verklaring onderstreepte het Krem lin de betekenis van de Egyptisch- Russische relaties. Het lijdt geen twijfel dat de Ver enigde Staten zullen trachten om in het huidige machtsvacuüm weer aan invloed te winnen. De laatste tijd was het klimaat tussen beide lan den vooral door de Egyptische aan vaarding van het plan-Rogers ver beterd. Het wekt daarom verwonde ring dat Washington een bijzonder lichte delegatie naar de begrafenis van Nasser stuurt. Aanvankelijk was de bedoeling dat de minister van Buitenlandse Zaken Rogers zou gaan, maar later werd dit besluit waarschijnlijk door Nixan persoonlijk ongedaan gemaakt De Russische premier Kosigin kwam gisteren al in Cairo aan. Toen hy uit het vliegtuig stapte huilde hij. Behalve vrijwel alle Arabische leiders CAIRO (DPA) Enige uren voor zijn overlijden zei presi dent Nasser na afloop van een telefoongesprek tot zijn vertrou weling en minister van Voor lichting, Hassanein Heikal: „Ik ben doodmoe. Ik kan bijna niet meer op mijn benen staan". Hei- kal adviseerde hem een paar da gen met vakantie gaan. Maar Nasser antwoordde lachend: „Ik ga wel met myn voeten in warm zout water zitten. Daarna ben ik wel weer uitgerust". Nadat hij afscheid had geno men van de emir van Koeweit, die als laatste van de Arabische staatshoofden uit Cairo vertrok zei de president, dat hij „heel lang" wilde slapen, wel „twee of drie dagen", voordat hij voor een korte vakantie naar Alex- andrië zou vertrekken. Deze bijzonderheden over de laatste uren van het Egypti sche staatshoofd zyn gepubli ceerd in het gezaghebbende blad „Al Achram", waarvan Heikal hoofdredacteur is. In dit artikel werd ook verteld dat Nasser tydens de Jordaanse burgeroorlog had gezegd: „Daar sterven mannen, vrouwen en kinderen. Wij houden allemaal een wedloop met de dood". Toen de artsen maandag avond inzagen dat zy de stryd om het leven van de president hadden verloren, barstten zij in tranen uit. Mevrouw Nasser kwam daarop de sterfkamer binnen, knielde neer en kuste de hand van haar overleden echt genoot. Alle aanwezigen, onder wie vice-president Anwar Sa- dat, de minister van Defensie generaal Mohammed Fawzi, de minister van Binnenlandse Za ken Sjarawi Mohammed Goema en minister Heikal. trokken zich terug in de werkkamer van Nasser. Zy besloten voor de troepen bij het Suezkanaal de hoogste alarmtoestand af te kondigen en het uitvoerende co mité en het kabinet in spoed zitting bijeen te roepen. Toen zy in de sterfkamer te rugkeerden, zei mevrouw Nas ser: „Ik wens niets. Ik heb mijn gehele leven alleen maar hem gewild. Ik zou samen met hem begraven willen worden". *In Cairo arriveerde gisteravond de Sowjetrussische premier Kosi gin ter bijwoning van de begra fenis van president Nasser. Op de luchthaven werd hij begroet door generaal Mohammed Fawzi (rj, opperbevelhebber van de Egyp tische strijdkrachten. en Kosigin zullen ook de Franse premier Chaban-Delmas en de Britse minister van Buitenlandse Zaken Dopglas Home de begrafenis van Nasser by wonen. Het lichaam van Nasser zal mogen worden gevoerd langs alle plaatsen die voor de Egyptische revolutie van groot belang zyn geweest. ADVERTENTIE weekenders en shirts DEN HAAG (ANP» De uitkering van vierhonderd gulden maakt een extra-verhoging van de consumptie melkprijs met een cent per liter nodig. Anders gaat ze ten koste van de veehouders. Dat is het standpunt van de coöperatieve melkcentrale CMC. in de gisteren gehouden leden vergadering. By de Jongste melk- prijsverhoging, per 3 augustus, spra ken de minister van Economische ?aken en het Produktschap voor Zui vel af dat voor 1 april volgend jaar geen nieuwe verhoging zou worden gevraagd. Die afspraak is nu vol gens de CMC onhoudbaar geworden. HILVERSUM (GPD) Er zullen geen rechtstreekse televisieuitzendin gen op het tv-scherm komen van de Europa Cup-wedstrijden Ut Arad Feijenoord, PSVGottwaldov, en Ajax17 Nenduri Tirana. Oorzaak ligt in de slechte kaartverkoop in het Olympisch Stadion voor de wedstrijd van Ajax. Er waren vanmiddag nog geen 30.000 kaarten verkocht. Van de drie wedstrijden worden nu samenvattingen gegeven. Op Ne derland 1 wordt van 22.2022.45 uur de westrijd Ut AradFeijenoord uit gezonden. PSV—Gottwaldov wordt van 23.0523.30 uur uitgezonden. Van 23.3023.55 uur komt Ajax— Nenduri Tirana samengevat op het scherm. Van 22.4523.05 wordt het journaal en een reportage van de wereldkampioenschappen volleybal in Bulgarye uitgezonden. De NOS-radio verzorgt van alle drie de wedstrijden een rechtstreeks verslag. Vanavond wordt op Hilver sum 2 van 20.0022.05 uur gescha keld tussen de wedstrijden van PSV en Ajax. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWL RIJN 49 UTRECHT (ANP) Aan de direc teur van de School voor de Journa listiek, dr. M. Schneider, is eervol ontslag verleend. Tussen hem en de schoolgemeenschap was een onover brugbare kloof ontstaan over de be stuursinrichting en het nieuwe on derwijsplan voor deze journalistieke opleiding. Dr. Schneider koestert ern stige bedenkingen tegen het besluit van het curatorium om voor dit cur susjaar eerstejaars-leerlingen toe te laten. Voordat dr. Schneider direc teur werd van de School voor de Journalistiek was hy verbonden aan de Leidse universiteit. DIEREN (GPD) Ladri Astro is eindelijk thuis. Een maand lang heeft deze 29-jarige Oostjavaan, die gedurende 21 jaar zyn ouders niet gezien heeft, op een hotelkamertje In Elten gebivakkeerd, omdat hy in Nederland als ongewenste vreem deling beschouwd werd. Gisteren kwam echter uit Den Haag de mede deling, dat Ladri een voorlopige verblijfsvergunning toegewezen is. Ladri heeft een verblijfsvergun ning voor een jaar. Volgend jaar moet hij hem laten verlengen. Over vijf jaar is hij dan genaturaliseerd. Hij heeft zelfs kans, vertelde de vreemdelingendienst, dat hij al eer der Nederlands staatsburger wordt Ladri gaat werken op de fietsen- afdeling van „Gazelle" in Dieren, waar ook zyn vader werkt. De vader van Ladri en diens jonge re broer waren 20 jaar geleden bij de inlichtingendienst van de mari niers. Op een gegeven moment werd hun aangeraden zo spoedig moge lijk Soerabaja te verlaten. Hun le ven was in gevaar. Geheel onvoor bereid stapten de heer en mevrouw Astro in de vroege ochtenduren in Soerabaja in een iegtuig naar Nieuw-Guinea. Het ging zo snel, dat zij hun twee zonen niet eens meer konden bereiken. Die sliepen 's nachts bij hun grootmoeder. Op Nieuw-Guinea begon de heer Astro een eethuisje. Hij probeerde contact te krijgen met zijn kinderen, maar dat bleek onmogelijk, omdat Indonesië elk contact verbood. Dertien jaar later in 1962 emigreerde het echtpaar Astro naar Nederland. De heer Astro kreeg con tact met een vriend op het eiland Madoera. Hij vroeg hem voor zyn kinderen te zorgen. De vriend deed dat. Er ontstond ook een briefwisse ling. De ouders en Ladri zonden el kaar foto's. De jongste zoon was in middels overleden. De heer Astro diende verzoeken in om zijn zoon in Nederland te krij gen. Door taalmoeilijkheden onston den er misverstanden en de verzoe ken werden afgewezen. Deze zomer kwam Ladri naar Duitsland en na enig touwgetrek is hij dus bij zijn ouders. De familie Astro weet niet, hoe ze alle mensen moet bedanken, die eraan meegeholpen hebben dat La dri teruggekomen is en allen die van hun medeleven blijk hebben gege ven. De gezichten van de Astro's stralen van geluk en er wordt weer gelachen in de huiskamer van de woning aan de Catharina van Ren- nesplein in Dieren. Ladri is terug. WASHINGTON (AFP) Presi dent Nixon heeft van het Ameri kaanse Congres een blanco vol macht gekregen alle benodigde wa pens aan Israël te leveren om het militaire evenwicht in het Midden - Oosten in stand te houden. De Ame rikaanse parlementariërs gaven ook toestemming voor dergelijke leveran ties uitgebreide kredieten te geven, hoewel Israël het tot nu toe gekre gen materieel altyd prompt heeft betaald. Het begrip wapenleveranties blijft bovendien niet alleen beperkt tot vliegtuigen. Ook raketten, tank; en kanonnen mogen na de nieuwe vol macht geleverd worden. De reden voor het besluit werd later omschre ven met de woorden: „Het Congres is ernstig bezorgd over de steeds gro tere verwikkelingen van de Sowjet- Unie in het Midden-Oosten." Israël zal een ongelimiteerd be stand in acht nemen d.w.z. ook na 5 november wanneer de in het plan- Rogers genoemde termijn van drie maanden afloopt. Voorwaarde daar voor is wel dat de Israëlische troepen niet worden aangevallen. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban tydens een perslunch in New York bekendgemaakt. Eban zei ook dat Israël, na de dood van president Nasser, alle pogingen zal doen om tot vreedzame betrek kingen en zelfs samenwerking te ko men met Egypte en de andere Arabi sche landen. Ladri Astro (rechts) bij zijn ouders in Dieren. Eindelijk thuis na 21 jaar Vit het Leidsch Dagblad van 30 Sept. 1870: Voorburg. Ten gevolge van de aankomst van H.K.H. Prinses Marianne, tante des Konings. op haar buitengoed Rust-hof is ons dorp aller- wege feestelijk versierd. In de gemeente Lonneker had dezer dagen een diefstal met inbraak plaats door een 14-jarige jongen. Bij zijn vlucht verloor hij een schoen en na 2 dagen werd de dief gevonden door middel van dit bewijsstuk. Het heeft wel wat van Asschepoester- tje's glazen muiltjes.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1