E. J. Veldhuyzen kreeg de Leiderdorpse erepenning Mej. M. Beks in Leiden 40 jaar onderwijzeres „Oegstgeest Actief' tegen vaste koopavond Leiderdorpse raad komt maandag bijeen Zonder rijbewijs agent in de wielen gereden BIJ AFSCHEID VAN WOONRUIMTE- ADVIESCOMMISSIE l oor Haagse politierechter: Hengelsport 'ïerde wedstrijd lastri Ivan dit seizoen Geen glad draad als afrastering in Leiderdorp Gewonden in het Leidse verkeer Brand op Leidse scheepswerf Leiderdorpse jeugd speelt schaaksimultaan Vragen over de riooloverlast in Montessori- kleuterschool WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS LEIDERDORP Een totaal verraste voorzitter van de woonruimte-adviescommissie, de heer E. J. Veldhuyzen, ont ving gisteravond uit handen van burgemeester M. A. van der Have de erepenning verbonden aan het ereburgerschap van Leiderdorp. Dat gebeurde tijdens een informele bijeenkomst in de raadzaal, waarin het voltallige college afscheid nam van deze commissie, die werd ingesteld in 1947 om b. en w. te ad viseren bij de woonruimteverdeling. In verband met het feit dat het gehele woningbezit eigendom wordt van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp, zal deze vereniging vanaf 1 oktober zelf de woningen gaan verdelen. Burgemeester Van der Have richt te zich allereerst tot de commissie: „U kent het doel van deze bijeen komst: wij moeten afscheid nemen. Honderden, ja duizenden heeft u in de afgelopen jaren gelukkig kunnen maken met uw advies en door hen een huis toe te wijzen, maar mis schien wel even velen moesten te leurgesteld worden, omdat ze nog niet aan de beurt waren. Om het feld heeft u het niet gedaan want ontving de eerste jaren f 1,75, la ter f3 per vergadering, (de laatste jaren was dat bedrag ook aangepast aan de andere advies-colleges, red) U hebt steeds uw besluiten met grote eenparigheid genomen, zei de burgemeester, en dat is een compli ment, want het betekende dat u een goed team vormde. Om en nabij de 8000 adviezen hebt u uitgebracht. Ik wil u voor al uw werk namens het gemeentebestuur heel hartelijk be nken en biedt u ieder persoonlijk in boekenbon aan. De waarde daar an staat echter niet in verhoud ng it het veelvoud van onze dank. U mynheer Veldhuyzen zei de ie er Van der Have, mag ik mede- leien, dat het college u de erepen- jning van de gemeente heeft toege- :end wegens uw bijzondere verdiens- aan de Leiderdorpse gemeen- ihap, waarin ook verdisconteerd iw raadslidmaatschapp gedurende |16 jaren." De heer Veldhuyzen bedankte voor hem verleende waardevolle on- lerscheiding en zei verder: Ik heb [ewerkt met de steun van myn me- le-commissieleden en zeer speciaal iet die van de secretaris, de heer |C van Garderen. Aan de ene kant ind ik het toch wel jammer, dat de nnmissie nu op houdt te bestaan. tyd zal moeten leren of de nieu- e woningbouwvereniging bij alle woners van Leiderdorp zo gewaar- leerd zal worden. Wethouder C. Meerburg klapte 'at uit de school. Hy zei: Meestal aren we als college er wel van op e hoogte welke huizen beschikbaar iwamen en dan waren we altijd ieuwsgierig wat de woonruimte-ad viescommissie weer had uitgebroed. Maar in de meeste gevallen werd uw advies wel opgevolgd. Leider dorp heeft altijd een royaal gebaar gemaakt ten behoeve van de econo misch gebondenen en dat heeft my wel eens zwaar op de maag gelegen want dat hing zwaar voor de autoch tone bevolking van Leiderdorp. En we kregen er geen extra contingen ten voor. Maar nu met de hoog bouw is er meer verruiming geko men, we zyn aan het terug tellen en werken nu aan de ingeschrevenen van 1968". „Ik moet de laatste tyd afscheid nemen van veel verantwoordelijkhe den." aldus mej. van der Voort, die ditmaal ook niet terugkeerde als raadslid. En ik wil niet verhelen dat het me niet licht valt. Ik heb de daarna interesseert het de meesten vaste overtuiging, dat het ook ver- j niet meer. U allen waarmee ik heb der goed zal gaan. Een ding vind i samen gewerkt hartelijk dank." in altyd zo jammer, namelijk wo- Wethouder E Drenth (PAK», zei ningproblemen heeft men alleen tenslotte, dat hij toch wat wilde zeg maar zolang men woningzoekend is, gen naast de waardering, die hij voor de aftredende commissie heeft Burgemeester M. A. van der over een paar dingen, die hem on plezierig aandeden bij dit afscheid. Voor velen, zei hij, zal het toch wel niet zo makkelijk zijn om door de rijstebrij-berg heen te komen als zy een huis zoeken. Hy zou willen voor stellen alle huurbezit te centralise ren en met alle verhuurders om een tafel te gaan zitten en dit te rege len. Er zou dan een commissie kun nen worden ingesteld Komt er een jI i uaaroy oieeK t I LEIDEN Vijf Leidse visvereni- jingen, „Zaalberg", „De Bliek", H.S.V. Adler visvereniging O.A.S.E. en De Zinker" hebben afgelopen week ind hun vierde wedstrijd van dit sei- ien gehouden. VV Zaalberg viste in de Ringvaart Badhoevedorp. Er werd in 4 uur |625 gram gevangen. Uitslag: I. Holswilder, 18 stuks 11635 gram), P. Holswilder, 9ste (1525 gr.), 3. Neuteboom, 15 (1200), 4. H. de |oning, 8. (1180), 5. W Harteveld, (400), 6 B. Steen, 4 (360), 7. C. [op, 7 (330), 8. M. Brommger 6 >75)9. N Kaay, 4 (170), 10. A. fcrommger, 3 (160). I Uit de Ringvaart by Schiphol alden de leden van De Bliek een >ede vangst van 15170 gram. Uit lag: 1. W. Schouten (wisselbeker). K. v. d. Maat, 3 H Schouten, 4 Schouten, 5. I. de Vink, 6. C. v. I Maat, 7. Cler Schouten, 8. J. Zand- jlier. 9. H. Bink. 10. W. Smit. I Het viscollege H.S.V. had op de nkeveenste Plassen een matige igst. De gevangen vis werd in het Jater terug gezet. Uitslag: I. Later- Rer sr., 17 stuks (1525 gram), 2. G. )esburg, 21 st. (1350 gr.), 3. B. La- ja-veer, II (1035), 4. J. Leuering, (980), 5 J. v. d. Linden, 8 730), C. v.d.Hout.9 (705». 7. I. Ar- loldus 9 (635), 8. H. Laterveer, 10 1610), 9. H. Montanus, 8 (555), 10. 1. Arnoldus jr., 4 (450). |De Adler visvereniging OASE had i slechte vangst in het Oostgees- kanaal. Uitslag: I. J Gommans, k stuks (1205 gram), 2. A. Disseveld st. (845 gr.), 3. Peeters, 16 (680), I P v. Vliet, 14 (625), 5. D Lepe- (490). 6. J. de Ridder, 9 7. F Schouten. 9 (445). 8 J Buts, 7 (400), 9. J. Levering, 9 875), 10. T. Houthuizen. 8 (360). ALKEMADE "Zo'n kras staal tje heb ik nog nooit meegemaakt" moest de officier van Justitie by de Haagse politierechter bekennen. De rechter vond het ook meer dan bar dat de verdachte, een 59-jarige Am sterdamse koopman, in de vele ja ren dat hij zonder rijbewijs reed on geveer 300.000 km. heeft afgelegd. Dit leverde de koopman al eerder een procesverbaal en een geldboete op. maar daar trok hy zich niets van aan. Op de Alkemadelaan in Alkemade liep het echter fout. Hy verleende geen voorrang aan een auto. be stuurd door een hoofdagent van poli tie. De politieman zette om die reden de achtervolging in en kon na enige moeite de verdachte aanhouden. Daarbij bleek bovendien, dat de invloed van alcohol ben blij dat u ons hebt aangehouden, ik heb doodsang sten uitgestaan", verklaarde een mede-inzittende van de auto. Het on derzoek wees uit, dat de verdachte een alcoholpromilage van 1.60 in zijn Het viscollege „De Zinker" hield idag haar laatste wedstrijd van dit in in de Ringvaart bij Schip- Uitslag: I. J. v. Gent, 43 stuks gram), 2. W. de Wit jr., Gr. n. 59 st. (6170 gr.), 3. W. Hol- •da. 44 (3890), 4 H. v. Gent, Gr. !k. 24 (2860), 5. J A. Visscher, <2450)6 D Beij. 24 (2290), 7. Joh. de Wit. 28 (2190), 8 P llemse. 33 (2170), 9 J. Krom- ik. 19 (1945), 10. C. Willemse, 21 "0. LEIDERDORP In de raadsver gadering van 1 september heeft me vrouw Uhlenbeck-Lagerwey D'66 tijdens de rondvraag gevraagd of het prikkeldraad, dat op vele plaatsen in de nieuwe wijken is aangebracht ter bescherming van jong groen, door glad draad kan worden vervangen. Dit met het oog op het feit dat het prikkeldraad al verscheidene malen oorzaak van verwondingen bij kinde ren is geweest. B. en W. hebben deze kwestie onderzocht en zijn daarbij tot de volgende bevindingen gekomen. In het verleden is glad draad toe gepast omdat gemeend werd dat dit veiliger was en minder kostbaar. Geen van beide argumenten bleek juist. Kinderen gingen de afrasterin gen van glad draad gebruiken als speelobject, zowel om er op te zit ten er overheen te springen als om er op te koorddansen. Het gevolg was frequent repareren van afraste ringen en herstellen van beplantin gen. Omdat dit tijdrovende werk inder tijd niet door de bestaande perso neelsbezetting kon worden opgevan gen werd overgegaan tot het gebrui ken van puntdraad. Inmiddels is el ders in de praktijk gebleken, dat glad draad voor kinderen niet minder ge vaarlijk is dan puntdraad. Glad draad is in tegenstelling tot punt draad een „getrokken" produkt, en geeft bij breuk door te zware belas ting een zweepslageffect. Er zyn di verse gevallen bekend waarbij dit tot ernstig letsel aanleiding heeft gege ven. B. en W. komen derhalve tot de conclusie, dat vervanging van punt draad door glad draad uit veiligheids overwegingen geen zin heeft: toepas sing van puntdraad ter bescherming van de jonge aanplant blijft in het eerste groeistadium van de beplan ting nodig. bloed had. wat ruim het dubbele is van de hoeveelheid, die als maxi mum wordt aangemerkt. "Maar sindsdien heb ik niets meer gedronken" vertelde de verdachte. De officier van justitie wees erop, dat de koopman doordat hy niet in het bezit was van een rjjbewys, ook niet verzekerd kon zijn, hetgeen al lerlei nare gevolgen kan hebben. Het leek hem het beste, dat de auto van de verdachte verbeurd verklaard werd. De eis luidde dan ook drie weken gevangenisstraf en een Jaar ontzeg ging van rijbevoegdheid als de koopman alsnog een rijbewijs zou ha len 100 gulden boete voor de ver keersovertreding en verbeurdverkla ring van de auto, waar de verdachte f 2300 voor had^betaald. "Ik geef de officier groot gelyk", stemde de rechter in en vonniste conform de eis. LEIDEN Het Leidse verkeer heeft gisteren een aantal gewonden Have overhandigt aan de heer E. J. Velthuyzen de erepenning van j Leiderdorp. LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdorp komt maandagavond acht uur in openbare vergadering by- een ter behandeling van onder meer j de volgende agendapunten: voorstel I tot instelling van een commissie ad hoe voor de wijziging van het regle- j ment van orde voor de vergaderingen van de raad; voorstel tot het uit voeren van grond-, riolerings- en be- I stratingswerken in het bestemmings plan Binnenhof, alsmede tot onder- handse aanbesteding van deze wer ken; voorstel tot het delegeren van de bevoegdheid tot het verhuren van percelen grond aan burgemeester en i wethouders; voorstel tot het onttrek ken van een gedeelte van de Boom gaardlaan aan het openbaar verkeer; voorstel tot het vaststellen van een verordening inzake regeling van de samenstelling en de werkwijze van de vaste commissies van advies en bij stand als bedoeld in artikel 62, twee de lid der gemeentewet: voorstel tot benoeming van leden in het Alge meen Bestuur van het Waterleiding bedrijf „De Rijnstreek" te Boskoop; voorstel tot aanwijzing van een lid in de gewestraad van het gewest Lei den; voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 30 juni 1969, nr. 239. inzake instelling van een commissie aa hoc van 3 leden, belast met het onderzoek van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1967; voorstel tot wijziging van het raads besluit van 1 juni 1970, nr. 221, in zake instelling van een commissie ad hoc van 3 leden, belast met het on derzoek van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1968; voorstel tot het benoemen van leden voor de commissie ad hoe, belast met het onderzoek van ontwerp-gemeen tebegroting en de ontwerp-begrotin- gen van de gemeentebedrijven, dienstjaar 1971; voorstel tot het ver beteren van de centrale-verwar mingsinstallatie in het gymnastiek lokaal aan de Splinter laanvoorstel tot het toekennen van een vergoeding voor het salaris van de waarneemster het Wit-Gele Kruis voor Leiden, Lei derdorp en Oegstgeest: voorstel tot het benoemen van de heer E. Drenth als ambtenaar van de burgerlijke stand; voorstellen tot het wijzigen van enige rechtspositieregelingen voor het personeel in dienst der ge meente Leiderdorp, te weten: a. het Algemeen Ambtenarenreglement: b. de Wachtgeldregeling; c de Uitke ringsverordening: voorstel inzake het toetreden als lid van de Raad der Europese Gemeenten; voorstel tot wijziging van de samenstelling van de commissie van beheer van de Schoolartsendienst kring Alphen a d Rijn: onderzoek van de geloofsbrief en beslissing over de toelating als lid van de raad van de heer F. G. E. van Haersma Buma, Brederode 10, alhier; voorstel tot het vaststellen van comptabiliteitsbesluiten. (Foto LD/Holvast) woning vrij, dan kunnen we bezien wie die woning nodig heeft en deze gegadigde kunnen we dan doorstu ren naar de eigenaar van de wo ning. Dit moet dan niet van over heidswege geschieden, maar met de verhuurders." in de vakature vakleerkracht licha melijke oefening van de Protestants- l Christelijke Schoolvereniging te Lei derdorp: voorstel tot het toekennen j van een vergoeding voor het salaris j van een vakonderwijzeres in de logo pedie voor het jaar 1969 van de Pro testants-Christelijke Schoolvereni- i ging te Leiderdorp; voorstel inzake subsidiëring van kraamcentra van LEIDERDORP De simultaan- avond van de Leiderdorpse Schaak club heeft minder belangstelling van de jeugd getrokken dan het bestuur gehoopt had. De tien opgekomen jongeren schaakten met enthousias me, sommigen *11 s drie partijen achter elkaar De lege plaatsen wer den ingenomen door ouderen, zowel leden als gasten, zodat gedurende 4 uren doorlopend simultaan werd ge speeld aan 15 borden. Aan de helft van de borden speel - de W. G. Demmendal, die hiermee als 75-jarige een enorme prestatie le verde. Van de jongeren wonnen te gen hem Remco Bakker en Wouter v. d. Linden, terwijl Martyn Bakker remise speelde. Dr J. Pool, die de overige borden bespeelde, verloor alleen van Henk van Osnabrugge. Op dinsdag 12 oktober begint weer het wekelijkse uurtje voor de Jeugd. Deze keer alleen voor 10 jaar en ouder. Het bestuur zal proberen wat meer begeleiding te geven en ook re gelmatig een kwartier aan theorie van opening- en eindspelen besteden. LEIDEN De Leidse brandweer moest gistermiddag uitrukken naar de scheepswerf aan de Sumatra- straat. waar een binnenvaartschip in lichterlaaie dreigde te geraken. Toen personeel bezig was een stuk huid van het schip af te branden vatten in het vaartuig achtergebleven olieresten vlam. Er ontstond brand in het voorschip als gevolg waarvan onder meer het dek werd beschadigd. In verband met de aanwezigheid van een aantal butaanf lessen op het brandende vóorschip heeft de politie het langs de Zyl te hoop gelopen pu bliek op veilige afstand moeten hou den. Geen van de flessen is echter ontploft. De brandweer heeft het vuür geblust. OEGSTGEEST Het raadslid mr geeist. Een 75-jarige inwoonster van j p Olivier (D '66) heeft de volgende Leiden liep gisteravond omstreeks 6 vragen gesteld aan het college van uur zo pardoes een zebrapad op de b. en W. van Oegstgeest Hoge Ryndyk op dat een jeugdige bromfietsberijder haar niet meer kon ontwijken. De bejaarde vrouw, die door de bromfiets werd geschept, kreeg een diepe hoofdwond en een polsfractuur. Op de wejgkruising Hogewoerd- Rynstraat botsten gisteravond om streeks kwart voor twaalf een brom fiets en een auto tegen elkaar. De bromfietser, een 19-jarige Leidenaar. kreeg een hersenschudding. Op de hoek Oude Vest-Volders gracht raakte gisterochtend een 23 1. Is het B. en W. voldoende be kend dat de Montessori-kleuter- school tussen 14 en 17 september ge- LEIDEN „U hebt me als een i mej. Beks meer dan duizend kinde- hierbij aan en wees bovendien op de sloten moest worden ten gevolge van j moeder begeleid. Toen ik hier als ren aan zich voorbij zien gaan. wisselwerking tussen school en kerk, rioolwateroverlasthoofd van de school kwam. was ik In de gymnastiekzaal van de school die mede tot stand kwam door dé 2. Welke maatregelen hebben B. een beetje bang van u, omdat u hadden de kinderen een feest voor activiteiten van mej Beks De heer Elsgeest overhandigde de Jybilaresse hebben B. een beetje bang van u, omdat en W. genomen om aan de sedert ouder bent dan ik. Maar dit heeft hun juf georganiseerd <op de foto 14 september jl. ontstane situatie met nooit tot de gevreesde moeilijkheden LD/Holvast». Verschillende liedjes en betrekking tot de rioolwateroverlast j geleid, integendeel zelfs". Met deze toneelstukjes waren voor deze dag in genoemde kleuterschool een einde I woorden drukte de heer Lankhoul, ingestudeerd. Na het gebeuren in te maken? I hoofd van de Prinses Beatrixschool de zaal kregen het bestuur en de col- 3. Is het juist, dat op 29 september j in Leiden zijn waardering uit voor lega's de gelegenheid de Jubilaresse jj. nog steeds geen maatregelen mej. M A. Beks, die vandaag 40 Jaar In een wat minder woelige omgeving waren getroffen van gemeentewege j onderwijzeres is. te feliciteren, jarige toerist uit Cairo gewond bij om één van de drie lokalen opnieuw j een aanrijding. De Egyptenaar kwam geschikt te maken voor het onder- j Mej Beks begon in 1930 haar Namens het bestuur bood mevrouw daar als bestuurder van een brom- I wys? j loopbaan als onderwijzeres in Vlagt- i Geelkerken-Brusse een plantenbak fiets in botsing met 'n personenauto I 4. Welke maatregelen overwegen i wedde. In Januari 1944 kwam ze aan Zy sprak over de prettige sa- Hij brak by dit ongeval zyn linker- B en W. om te voorkomen dat in de j midden in het verzet op de Prinses menwerking die er altyd tussen het pols. toekomst dergelyke byzonder onge- 1 Beatrixschool terecht, waar zy na een bestuur en de onderwyzeres is ge- In alle gevallen zorgde de EHD wenste situaties zich zullen herha- onderbreking van een Jaar sinds- weest. De penningmeester van het voor vervoer naar een ziekenhuis, len? I dien is gebleven. In al die Jaren heeft 1 bestuur, de heer Elsgeest sloot zich de cheque van de overheid, die by een zo lang dienstverband gebruike- lyk is. Behalve het bestuur en de collega's was ook de rijksinspecteur van het lager onderwys. de heer Boogaard gekomen om mej. Beks toe te spre- ken. „De school en de zorg van de overheid voor het onderwys zyn in die 40 Jaren sterk veranderd en zul len nog sneller gaan veranderen, maar u blyft altyd dezelfde Door uw didactisch inzicht en uw enorme toewyding voor de kinderen hebt u altyd uw plaats weten te houden". OEGSTGEEST S ASSENHEI M Het bestuur van „Oegstgeest Actief" moest gisteravond uitwyken naar het Motel in Sassenheim voor het hou den van de jaarvergadering. In Oegstgeest was geen zaal te vinden, die geschikt en groot genoeg was. Desondanks was de opkomst zeer be vredigend. De voorzitter, de heer L. M Tryselaar, ziet de toekomst voor het midden- en kleinbedryf somber in. Het grootwinkelbedryf, de super markten en de cash-and-carry-za- ken doen er een aanslag op. Men zal byzonder actief moeten zyn om „by" te blyven. Hy merkte op, dat de ac tie om nieuwe bewoners te bezoeken goed resultaat heeft. Hierna kwam aan het woord de I heer F C. v. d. Leeuw namens KVO. Deze begon te wyzen op het wetsont werp inzake de fiscale regeling ten aanzien van de gehuwde werkende j vrouw, hetgeen in een midden standszaak van groot belang kan zijn. In het ontwerp staat, dat een aftrek mogelyk is tot een maximum bedrag van f 6000. hetgeen in be langrijke mate tegemoet komt aan de wensen. Een andere verbetering is de mogeiykheid een belastingvrye reserve te kweken. Bezwaarlyk vond hy de op stapel staande regeling in zake het eigen woningbezit. Ook de zaak over de ziektekosten is ongun stig. Een te zware premielast is te verwachten. Inzake de recente loon- golf sprak hy als zyn mening uit. dat in de toekomst zowel de lonen als de pryzen gebonden moeten wor den. Na deze voordracht «telde de voor zitter aan de orde het eventueel in voeren van een vaste koopavond voor de maanden november en december. B. en W. hadden hieromtrent advies gevraagd. Het bestuur van O A. voelt er niets voor. Uit de bewyzen van instemming uit de vergadering bleek, dat men in het algemeen in Oegst geest daar geen heil in ziet, zodat alleen overbiyven in november en december de enkele koopavond voor St.-Nlcolaasfeest en Kerstmis. De OA.-geschenkenbonnen zullen bin nenkort verkrygbaar zyn by een aantal winkeliers. De bloembakken in de De Kempenaerstraat gaan ver dwijnen. Ze worden door O A ver zorgd, doch er is te veel verwaarlo zing en beschadiging. De kosten be droegen ruim f 2500,-. Hoe jammer ook, ze zullen moeten worden weg- Het ligt in de bedoeling voor de I gehaald. leden in de komende winter enkele I vak-technische voorlichtingsavon- j den te houden en tevens enkele avonden te organiseren voor de con- I sument. De feestelyke intocht van I Sint-Nicolaas blyft op het program, I evenwel zal de rondrit door de ge meente vervallen. Het bestuur durft de verantwoordeiykheid niet meer aan. Kinderen worden onder de voet gelopen of worden aangereden. De overige acties voor Sint-Nico laas, Kerstmis en Nieuwjaar blyven onveranderd doorgaan. Het contact tussen middenstand en Oegstgeester Courant is niet be- vredigend, vandaar dat het bestuur het plan heeft een eigen oourant uit te geven, al of niet in samenwerking met de Oegstgeester Courant. De be doeling is te komen tot een uitgave van tweemaal per maand. Dat er iets aan normaal contact schort, bleek gisteravond. De verslaggever van de Oegstgeester Courant was ondanks uitnodiging niet aanwezig, waaromtrent de voorzitter in niet mis te verstane taal zyn ongenoegen uit sprak. Enkele leden betwyfelden of het bestuur er wel in zou slagen een eigen uitgave te verzorgen, maar de voorzitter was hierover nogal opti mistisch, Nadat de onregelmati ge winkelsluiting nog aan de orde was geweest, gaf de vergadering dui- delyk blyk dat de heer Tryselaar als voorzitter zal blyven fungeren, on danks het feit, dat hy thans geen actief middenstander meer is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13