eidersgroep in Belgrado: ito beducht voor Moskou 'aketdieven hadden iet erg gemakkelijk mmi, midLsn mini Migraine gevolg van kromme wervelkolom, zegt Mechelse arts it> een ppeftig geprijsde kcllektie met 't accent cp Conflicten tussen volk en staat in T s jecho-Slowakije onder regeling volgt chaos en anarchie it bevestigd Sidewinder in auto door Duitsland Onderscheiding voor Stachanow iuw geruild )r schulden Jongeren in verwarring S I LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondente) EN (GPD) Na 78 jaar wordt het tijd aan de toekomst te oken. En president Tito van Joego-Slavië kent als geen ander ren, die zijn land bedreigen in de niet al te verre toekomst, er zelf niet meer zal zijn. De economische en culturele tegen- eo tussen de zes deelrepublieken, die thans alleen met uiter- chtsinspanning en alleen door het persoonlijke gezag van de jaarschalk in bedwang worden gehouden, zouden het land in crisis, wellicht in chaos en anarchie storten. fc aspiraties, die daardoor in ilin zouden worden gewekt, tot in details. Na Joego- breuk met de Kominform heeft hij aan de tegen hem iltalinistische komplotten al- bü en onwaarschijnlijk ge sternte kunnen ontsnappen, lerklaring van 1955, waarbij w en Boelganin Joego-Sla- "eigen weg naar het socia- fficieel toestonden, is door ie neo-stalinistische regime i nooit bevestigd, hoezeer daarop ook heeft aange- ndeel, de invasie in TsJecho- en de daarop volgende ■doctrine heeft Tito en zijn miljoen landgenoten de he lheid van hun onafhanke- politiek en van hun nationa- nog eens duidelijk voor oerd. geruime tijd is Jozef Broz ook bezig met het verwer- van een plan, dat na zijn pijnloze overgang moet ga- en een soortgelijke cata- untwikkeling als in Tsjecho- raoet voorkomen. Hij for- reorganisatie van de lands- waardoor zowel voor aire apparaat als ook voor aning van de bevolking in ituele partizanenoorlog een a aan paraatheid werd be- ior zuiveringen in de afgelo- o werden partij en admini- Maarschalk Tito stratie van opstandige elementen ontdaan en werd de stalinistische fractie van oude partijleden de grond onder de voeten weggeslagen. De verzoening met de R.K. kerk bracht een voelbare vermindering van in terne spanningen met zich. De rege ring en het parlement werden (al thans op papier) aan de directe con trole door de partij onttrokken. In maart 1969 werd de leiding van de communistische partij vervangen door een zogenaamd uitvoerend bu reau met vijftien leden en een roule rend voorzitterschap. De betrekkin gen met Albanië en Rood-China wer den genormaliseerd en de banden met de overige Balkanlanden hech ter aangehaald. Paal en perk Het logische sluitstuk van al deze voorzieningen is een oplossing voor wat zo lang in Belgrado als een streng taboe werd beschouwd; name lijk de opvolging zelf. Tito heeft ge meend. deze in de vorm van een col lectieve leiding te moeten gieten. Alleen door een dergelijk lichaam, waarin alle deelrepublieen verte genwoordigd zullen zijn, zal aan het egoisme van de diverse nationale minderheden paal en perk kunnen worden gesteld. Reeds nu zal Tito een deel van de vele plichten en verplichtingen, die uit hoofde van zyn dubbele functie als staatshoofd en partijleider op hem rusten, aan dit collectieve lichaam kunnen over dragen. Men neemt in Belgrado niet aan, dat Tito met deze maatregel indirect een spoedig aftreden heeft willen aankodigen. Eerde- 's men van mening, dat de recente zware te genstellingen over het nieuwe vijfja renplan, over het economische be leid in het algemeen en over de functies van de staat ten opzichte van die van de deelrepublieken de oorzaak ervan zijn geweest, dit plan nu al officieel te lanceren. Vermoe delijk zal Tito zelf deel uitmaken van het collectieve staatspresidium en levenslang het voorzitterschap er van bekleden. Of met deze nieuwe constructie het ontbreken van een gekwalificeerde opvolger met svocc*. kan worden gecompenseerd en of een dergelijk los lichaam de autori teit en discipline zal kunnen op brengen om aan de innerlijke twis ten het hoofd te bieden dat zijn vra gen die men zich dezer dagen niet alleen in Belgrado met enige scep sis heeft gesteld. BRUSSEL (ANP) De Mechelse fysioloog, reumatoloog en orthope dist, dr. Maex is er na een studie van twaalf Jaar van overtuigd, dat hij de oorzaak van migraine gevon den heeft en dat hij deze ziekte kan genezen. Deze arts meent, dat mi graine ofwel .schele hoofdpijn", waaraan over de gehele wereld tal loze mensen lijden (alleen in Bel gië al 700.000 mensen of 7 procent van de bevolking veroorzaakt wordt door ..scoliose", een zijdelingse ver kromming van de wervelkolom die heel gemakkelijk kan ontstaan bij kleine kinderen met een licht en teer beendergestel. De Mechelse medicus heeft een theorie ontwikkeld die er op neer komt. dat lijders aan migraine vrij wel altijd een „migraine-constitutie" vertonen, dat wil zeggen dat ze een a-symetrische lichaamsbouw hebben die voortkomt uit een verstoorde positie van de onderste wervels en het bekken bij de mens. Door deze constructie rust de wervelkolom niet meer op de Juiste wijze op het hei ligbeen en veelal is het ene been iets korter dan het andere. Dit be- zortt mensen evenwichtsstoornissen, die rich uiten in borst- en rugklach ten. wagen- zee en luchtziekte, maar ook migraine. Het is niet altijd noodzakelijk dat Kinderen vermoord In de bos sen bij de Duitse grensstad Kleef zyn woensdagavond twee jongetjes van 5 en 6 jaar vermoord door een zeven tienjarige patiënt in de psychiatri sche inrichting van Bedburg-Hau. De dader had zijn vrije wandelmiddag, trof de kinderen spelend in het bos aan en doodde ze onmiddellijk. Na zijn daad meldde hij zich bij de po litie. Gebleken is, dat hij kort tevo ren een woordenwisseling met een medepatiënt had gehad. Minder V.S.-soldaten De Ame rikaanse grondstrijdkrachten zullen voor medio volgend jaar met drie di visies in totaal 45.000 man wor den ingekrompen. Dit is gisteren door het ministerie van Defensie in Washington bekendgemaakt. Eind volgend jaar zal het leger 1.200.000 man omvatten, dat is 125.000 man minder dan in juni van dit jaar. De Amerikaanse strijdkrachten tellen thans 3 miljoen man, een half mil joen man minder dan twee jaar ge leden mensen met een a-symetrische li chaamsbouw aan migraine lijden (een felle stekende hoofdpijn, mees tal beperkt tot de helft van de sche del. gepaard gaande met opgezette branderige oogleden, misselijkheid, klamme huid. vale gelaatskleur en braakneigingen), maar ze zullen wel veeia gehinderd worden door bij voorbeeld ordeloos liggende voorwer pen. scheefhangende schilderijen De geneeswijze die dr. Maex toe past bestaat hierin dat hij het ver stoorde evenwicht herstelt. Meestal kan dit herstel op bijzonder een voudige wijze bereikt worden door slechts het kortere been van de pa tiënt te verlengen door het aanbren gen van een eenvoudig „hieltje". Al in 1959 heeft de Mechelse arts, die op dat moment al onderzoekin gen deed, in het Belgische tijdschrift .Journal Beige sde medecine physi que et de rhumatologie" een eerste studie over zijn bevindingen gepu bliceerd. Hij beschreef daarin het geval van een dertigjarige politie agent die al tien jaar aan migraine leed, de laatste zes jaar gepaard gaande met duizeligheid en de laat ste drie jaar met misselijkheid en braken. De man kon zijn werk niet doen tot bij een medisch onderzoek .scoliose" werd ontdekt. Een ver hoging van anderhalve -centimeter in een van de schoenen van de agent hielp hem van de kwaal af. De Mechelse medicus heeft nadien intensieve contacten gehad met o. a. de Nobelprijswinnaar Heymans, de Berlijnse hoofdpijnspecialist prof. Heyck, een van de grootste autori teiten op het gebied van hoofdpijn, en de Amsterdamse hoogleraar prof. Jongkees. Hij publiceerde later in het Belgische Tijdschrift voor ge neeskunde waarin hij o.m. zijn be vindingen met 600 patiënten be schreef. Daarna is dr. Maex zijn theorie gaan uitbouwen, waarbij hy grote aantallen röntgenopnamen gebruik te, de cybernetica te hulp riep (de wetenschap van de besturings- en regelingsprocessen in het organis me) en gebruik maakte van uit voerige statistieken. Hij is er nu van overtuigd dat zijn theorie is bewe zen, niet alleen empirisch, maar ook wetenschappelijk. De bekroning van zijn werk ziet hn in een publicatie van zijn hand in het Amerikaanse tijdschrift „Headache". Maarschalk Tito, samen met de toenmalige Soiojetrussische lei der Chroesjtsjow. De toezegging van laatstgenoemde is door de huidige Kremlinheersers nog steeds niet bevestigd MOSKOU (AFP) Aiexei Grl- A D VERTENTIE NAVO-vliegveld in Beieren, een ra ket die later keurig werd afgeleverd bij de zeer geïnteresseerde koper: de Russische geheime dienst. Een straaljagerpiloot, een architect en de uit Polen afkomstige sloten maker haalden die stunt drie jaar geleden uit. Wellicht hadden ze het succes voor zich kunnen houden als niet stomtoevallig een onderofficier van de Bundeswehr, die op het ter rein van de vliegbasis Neuburg-Zell woont, in oktober 1968 een verdacht gat in een omheining had ontdekt, een gat bij het kruidentuintje van zijn vrouw, dat lang verborgen zou zijn gebleven als de man niet voor zyn vrouw wat peterselie was gaan plukken. Door het gat had een jaar eerder Linowski (39), die door de straalja- gcpiloot Knoppe (34) op de basis was gesmokkeld, de raket overhan digd aan de architect Ramminger (39), van wie de handige Linowski even eerder had gehoord: „Kom, we gaan gappen". In het voorjaar van '67 had h(j op dezelfde manier een navigatietoestel van een Starfighter ontvreemd. Linowski wekt de indruk dat het beide keren kinderlijk eenvoudig is geweest. De straaljagerpiloot had hem meegenomen naar een hangar. „Daar heb ik een paar uur de t(jd gehad", zegt hy. „Eerst hebt u met een bezem ingebroken", onderbreekt de rechter. „Maar meneer", roept Li nowski verontwaardigd uit, „ik ben slotemaker, zulke middelen heb ik niet nodig". Hij beschreef hoe hij voor het eerst een straaljager van dichtbij zag en het navigatie-apparaat had losge schroefd. Het ding was zo zwaar, dat hy het op een handkarretje laadde en vervolgens dwars over het vlieg veld naar het gat in de omheining reed. Daar werd het overhandigd aan Ramminger, de man die tydens het proces beweerde alleen voor het verdere transport naar Moskou ver antwoordelijk te zijn geweest. Li nowski daarentegen doet 't voorko men alsof Ramminger, werkend voor de Russische geheime dienst, het „brein" achter de actie zou zijn ge weest. Als „manusje van alles" was de Pool in Rammingers dienst. Dat voor de Russen werd gewerkt zou hij indertijd zelfs niet hebben vermoed. Toen op 26 april '67 het navigatietoestel werd gestolen zou de Pool niet beter hebben geweten of Ramminger had het apparaat voor een persoonlijke hobby nodig. Dat gold natuurlijk niet voor de ra ket. die hy in de nacht van 21 ok tober ook al met een handkar naar het gat had gereden, maar bij die gelegenheid zou hem zijn verteld dat Ramminger en enkele Duitse vrien den de Sidewinder wilden nabouwen, zodat de Duitsers het wapen in de an onze corespondent) I i (GPD) „Dames en he- heb ik er begrip voor, toch •u verzoeken niet voortdu lichen". De rechter in Dus- noet ervoor zorgen dat het jen begonnen proces tegen etdieven niet uitgroeit tot de beste kluchten uit de ge i van de Duitse recht- )ok hijzelf kan echter onmo I gezicht in een keurige plooi als slotenmaker Josef Li- gebroken Duits vertelt hoe ft was een drie meter lange trraket te stelen van een (AP) Een 55-Jarige ten laste gelegd was haar de steek gelaten te hebben, vrijgesproken nadat zij ment had getoond, waaruit naar echtgenoot haar aan« zjjn schuldeisers had ver- Maccallini was ervan be- dat zij negen Jaar geleden Ding had verlaten om haar nemen by Francesco 7-U vertelde de rechter dat ïezin niet in de steek gela- maar door haar echtgenoot Itccallini „verkocht" was in tvoor Macchia alle schulden callini had overgenomen. De «t een getekende verklaring nin de transactie was vast- Sadat zowel de echtgenoot tfiia dit bevestigd hadden, schter de aanklacht vallen. van de schulden waar- ccallini zyn vrouw had om- werd niet bekendgemaakt. ADVERTENTIE toekomst niet meer duur van de Amerikanen behoefden te kopen. Het leek een patriottische daad. „Denkt u. soms dat ik uit Polen ben gevlucht om nu voor Moskou te gaan wer ken"? De drie meter lange raket paste niet in Rammingers Mercedes, maar de heren hadden de achterruit inge slagen. Het lange, dunne wapen, dat een eind uit de auto stak, was ge heel volgens de regels van een rode lap voorzien om tydens de lange tocht, dwars door Duitsland, groten deels over de autobahn, niet tegen de verkeersregels te zondigen, aldus Linowski. Di Rammingers bureau te Krefeld was het gestolen materiaal klaarge maakt voor de reis naar Moskou. Het was bij aflevering op het vliegveld van Düsseldorf niet onderzocht. Li>- nowski zou de douanier nog hebben gevraagd: „Wilt u niet weten wat er in zit"? De douanier: „Ons interes seert alleen wat er binnen komt. Wat naar Moskou gaat is voor de douane daar bestemd". va., „j -oeweguiB jii- derscheiden met de orde van Lenin en de gouden medaille van hamer en sikkel en hem is de titel „held van de socialistische arbeid" ver leend De opperste Sow jet heeft Stachanow die onderscheiding toe gekend wegens zijn grote verdien sten voor de ontwikkeling van de so cialistische wedijver der massa". De Stachanow-beweging is de in 1935 in de Sowjet-Unue begonnen actie van individuele arbeiders om door rationalisatie van arbeidsmetho- den of door getyktydig bedienen van meer machines de produktie te ver groten X>e beweging werd genoemd naar Alexei Stachanow, die er op 30 augustus 1935 in slaagde met z(jn ploeg in zes uur tyd 102 ton steen kool te delven bij een norm van \^n ton. De beweging greep in het hele land om zich heen en sloeg over naar andere industrieën. Zeker is dat de beweging heeft bijgedra gen tot een vergroting van de ar- beidsproduktiviteit in de SowJ et- Unie. De regering bevordert het sys teem door een progressief loontarief voor Stachanow-arbeid. Red.). PRAAG (Reuter) Een artikel in het TsJechoslowaakse partijdag- blad Roede Prawo van gistern geeft een uitzondelijk openhartige beschou wing over de vervreemding tussen het volk en de staat in het land. „TJechoslowaakse kinderen, die het communisme op school horen loven en thuis horen laken, worden angstig en passief en teruggetrokken", al dus het blad. „Deze tegenstelling brengt de opvoeding van de kinde ren in gevaar, schept pedagogische en emotionele problemen en heeft geleid tot stijging van de misdadig heid onder de Jeugd". Als typerend voorbeeld van de kloof noemt het blad het feit, dat de kin deren op school de beginsels van het proletarische internationalisme worden bijgebracht (volgens welke de invasie van 1968 beschouwd moet worden als broederlijke hulp aan mede-arbeiders), maar dat zij thuis horen praten over de „bezetting van 21 augustus". De auteur beschrijft nog een fun damenteel verschil in opvatting tus sen school en thuis: „Op school krij gen de kinderen een materialistisch atheïstische wereldbeschouwing maar het gezin gelooft nog in God en gaat naar de kerk." Het kind, constateert de schrijver, wil geen van beide partijen door ge brek aan vertrouwen tegen het hoofd stoten. Het begint sancties te vrezen als het een afwijkende mening heeft, en vrees schept passiviteit, gebrek aan vertrouwen en een gevoel van minderwaardigheid Het blad biedt geen oplossing voor het probleem, maar richt wel een waarschuwing tot de ouders: „Als het gezin zichzelf distantieert van de school of Jonge mensen opzet te gen de doeleinden van de communis tische scholen, moet men een hele reeks van opvoedkundige moeilijk heden en psychologische verwarring verwachten, die een negatieve In vloed kan hebben op jonge men sen." HEDENAVOND optreden van internationale KAMPIOENEN •TRUST DEN HAAG in Acryl coH-pullover.lnwit,aubergïneen andere modekleuren. 14.75 Lange, lange doorknoopmaxi In een heel fijne birds-eye.Opvallend mooie kleuren, oa. aubergine, raf en bruin. 36-44 34.75 Fijn gebreide pullover met leuk ingewerkte coll en manchetten. Grappige knoopjes. Acryl in nieuwe modetinten. 24.95 lEiOENHoofittfUtf-3 Midi-rok waarvan de split met een dubbelrits groter of kleiner gemaakt kan worden. Zuiver scheerwol met brede visgraat.ln o.a. bruin/wit, aubergine/wit en zwart/wit. 36-42 39.75 Zacht, harig en heerlijk warm. Ribpullover met grote, afstaande coll. Wol met angora in o.a. wit en aubergine. 26.75

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7