Afvoer afvalwater Leiderdorp-Leiden kost drie miljoen ei; rp Leidse Pestalozzischool doet 5 november wél mee RAADSVER- KENNINGEN HERFST: STRIJKLICHT OVER OUDE STAD L.I.AmM. Beroepingswerk ATTENTIE Hoofdleidsters kleuteronderwijs Acad. examens Kinderen krijgen 's avonds les Samenwerking middenstand van Hogewoerd R ill lyke de do oonm t van van» wonj VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA igzoi* b Ven LEIDEN In de komende jaren -chrjjv suU®11 voorzieningen moeten worden leidr getroffen voor de zuivering van het il hü fin nd. gfvalwater van Hillegom, Benne- broek, de kern Vogelenzang en Bloe- mendaal, kernen De Zilk en Ruigenhoek (recreatiegebied) in Noordwijkerhout en de kernen Hoofddorp (zuidelijke uitbreiding) Nieuw Vennep, Abbenes, Burgerveen, tVeteringbuurt, Buiten Kaag, Lisser- broek, Beinsdorp en Zwaanshoek in de Haarlemmermeer. De Verenigde vergadering van Rijnland, bijeen in Leiden, voteerde de nodige gelden om te doen onder- weken of het mogelijk en doelmatig Is om voor het betreffende gebied tot één centrale zuiveringsinstallatie te komen uitlozende op de Ringvaart. Het rioolwater van de nieuwbouw ran Leiderdorp, dat niet in de reeds overbelaste zuiveringsinstallatie kan worden verwerkt, zal met behulp van het persgemaal, dat in aanbouw is op de hoek Engelendaal-Persant Snoepweg via persleidingen en zin kers onder de Zijl dóór worden af gevoerd naar de zuiveringsinstallatie Leiden-noord. De Verenigde vergade ring van Rijnland verhoogde in ver band met nadere ramingen het daar- roor benodigde krediet tot f3 mil- In de kosten is 25% subsidie toegezegd door Rijk en provincie. In beginsel werd besloten tot ver nieuwing van de uit 1807 daterende buitensluis nabij het Rijnlandse ge maal in Katwijk. De plannen zullen es, k| nader worden uitgewerkt, uitgaande lerwj van situering van de nieuwe sluis ten noorden van de hui- Swietliige. Naar de eisen voortvloeiende uit de Deltawet krijgt de nieuwe sluis ia B ¥n kerende hoogte van 10 meter NAP. Zoowel de stranhoofden als de 44 G ;.ude sluis verkeren reeds ge ruime tijd in een toestand die om B verbetering vroeg, zonder overigens 'arini gevaar op te leveren. Dijkgraaf en hoogheemraden verwachten dat Dro1 de met de werken vei-bandhoudende kosten, gelet op de financiële bepa- van genoemde Deltawet, goed deels door het Rijk zullen worden gedragen. Wanneer met de bouw zal kunnen worden begonnen is niet bekend, nu de minister van Verkeer en Water staat de uitvoering van dergelijke werken om financiële redenen heeft getemporiseerd. Besloten werd grond aan te kopen van het Rijk. Daarbij stelt het Rijk de voorwaarde dat Rijkswaterstaat na demping van de bestaande uitwatering over dit nieu- NED. HERV. KERK Beroepen te Vrouwenparochie dn ;1C' n nn vaar' L. Ravesloot te Veen (NB)te Bla- -ium H. P. Venema, industriepredi- int te Deventer; te Tholen S. P. van Assenbergh te Veenendaal. GER. KERKEN. Beroepen te Hoogeveen J. van Da- r1 len te Rotterdam; te Zwagerveen R. ^der Nederlanden te Middenmeer.' GEREF. KERKEN VRIJGF.M. Beroepen te Koog-Zaandijk en te (ormerveer, kand. P. Dekker te A Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Noord en te Purmerend J. de Jong te Emmel- oord; te Deventer J. Dol te Drach- Bedankt voor Schiedam C. Verha- tffje te Den Haag-centrum. GER. GEMEENTEN Bedankt voor Almelo E. Venema te Zwyndrecht. Spoorwegstaking opgeschort - Voor de vierde maal is gisteren een lan- 'li «lelijke spoorwegstaking in de Ver enigde Staten uitgesteld nadat di rectie en vakbonden besloten de on- re derhandelingen nog twee weken aan v°ort te zetten. Het is de vierde maal dat de staking, die om middernacht had moeten beginnen, is opgeschort. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 we strandgedeelte zal mogen beschik ken als los wal t.b.v. de winning van zand uit zee. Op verzoek van het bestuur van de Haarlemmermeerpolder besloot de Verenigde vergadering de polder toe stemming te geven het zuidelijke pol dergemaal De Leeghwater te verster ken. om bij grote wateroverlast het overtollige water sneller aan Rijn lands boezem te kunnen afgeven. Ter voorkoming van een verslech tering van de waterkwaliteit in het centrale Rijnlandse merengebied werden aan de toestemming bijzon dere voorwaarden verbonden. Deze komen erop neer dat de uitmaling op Rijnlands boezem steeds in eerste in stantie en in hoofdzaak plaats vindt via het noordelijke poldergemaal De Lijnden, waar voor Rijnland het ont vangen van het verzilte polderwater in verband met de nabijheid van de Rijnlandse gemalen te Halfweg en Spaarndam het minste bezwaar lijk is. De totaal 9 leden tellende commis sie waterkwaliteit, een belangrijk or gaan van het hoogheemraadschap, is samengesteld uit vertegenwoordigers van gemeenten (4), Kamers van Koophandel (2) en Rijnland (3). Onder meer zijn de drie Rijnland se leden dit jaar aan de beurt van aftreding. De Verenigde vergadering voorzag in herbenoeming van mr. F. I M. A. Schokking, dijkgraaf en G. Eijken, hoofdingeland. Mr. A. J. O. baron van Wassenaer van Catwijck, voorheen hoofdingeland, inmiddels benoemd en in functie als hoog heemraad, stelde zich niet beschik baar. Tot nieuw lid van de commis sie werd benoemd als hoofdingeland G. J. Faase te Noordwijk. LEIDEN Aan de Kweekschool voor voorbereidend onderwijs in Lei den zijn geslaagd voor de akte hoofdleidster bij het kleuteron derwijs: M. van Gulpen, J. van den Haak, E. Haas, G. Hartgers, D. He-, mprik, E. Homburg, J. 't Jong-Ver- hoeven, A. Kersten, M. van Reste ren, P Keulen-Van 't Wout, I. Klim- bie, D. Landsman, A. van der Lee- den, P .Osinga, M. Paes, A. Romun- de, B .Schneider, Y. Straeter. M. Theil, H. Tijssen, M. Verhoog-Voort- man. L. Vink. E. de Vletter. C. Vlie gen thart, N. Vreeken en A. van Wil ligen. Herexamen 9 kandidaten. Gezakt 3 kandidaten. ADVERTENTIE VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 Wij verkregen door bijzondere inruil de volgende occasions MERCEDES BENZ 250S, automaat van le eigenaar, stuurbekrachtiging, schuif dale, texlederen bekle ding, enz. Niet van nieuw te onderscheiden. MERCEDES BENZ 220D, van le eigenaar. Afgeleverd 8 april 1970, km.st. 16:800, pookver- snelling, radiaalbanden, etc. Kleur beige/grijs met donkerrood interieur. MERCEDES BENZ 220D, van le eigenaar. Afgeleverd 20-10-'69, type 1970, km^t. 37.640, radio, pookversnelling, nieuwe banden, enz. Kleur wit/grijs met donkerrode texlederen bekleding. Deze wagens worden door ons onder volledige dealergarantie verkocht. INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK. Gaarne verschaffen wij U alle gewenste inlichtingen omtrent deze bijzondere occasions. LEIDEN Veel meer dan in de zomer geeft de najaarszon, waarin loe ons de laatste dagen koesteren, sfeer aan een oude stad. De fotograaf maakt graag gébruik van dit strijklicht om een stuk Leidse binnenstad op een bijzondere manier vast te leggen. Het silhouet achter het langzaam bruin wordend groen leert, dat Leiden een stad is om te werken en te kerken: werk plaatsen en kerken voeren er let terlijk de boventoon. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd: kand. ex. God geleerdheid A. van As (Den Haag), E. J. Eshes (Ens N.O.P.), Th. J. H. Krispijn (Scheveningen), H. W. Hol lander (Leiderdorp), W. L. Pera (Den Haag), mevr. A. M. de Vries- Heeroma (Amsterdam); kand. ex. klassieke ta.- en 1. A. Baars (Slie- drecht); kand. ex. Nederlandse t.- en 1. mej. M. H. Sluijterman (Eind hoven); doet. ex. fiscaal recht Hi D. C Bevers «Enschede); J. W. v. d. Berge «Leiden); J. C. M. van Bers (Maastricht), J. P. Sturn (Amster dam). LEIDEN De onderwijskrach ten van de openbare Pestalozzi school aan de Kernstraat heb ben spontaan besloten om wél aandacht te besteden aan de landelijke ouderdag, die op 5 no vember wordt gehouden. In over leg met de ouders is besloten om de kinderen die dag les te geven van half zeven tot negen uur 's avonds, in plaats van half twee tot vier uur. Alle ouders ook de vaders, die overdag meestal op hun werk zitten - krijgen zo de gelegenheid om te zien wat hun kinderen op school doen. „Ik vind het aardig om u dit even te laten weten", aldus school hoofd Van der Scheun", r^adat ik gis teren in de krant las dat het raads lid Jonker aan B. en W. vragen heeft gesteld over deze nationale ouder avond". Jonker liet in deze vragen de vrees doorschemeren dat men op een aan tal Leidse scholen de ouderdag maar liefst ongemerkt laat passeren. De heer Van der Scheun ziet twee kan ten rond deze vermoede apathie Enerzijds die van de ouders. Hij zegt: „Ik krijg wel eens de in druk, dat ouders te weinig de contact mogelijkheden met de school aan grijpen. Ik kan dat enigszins begrijpen. Op ouderavonden heb Je vaak een spre ker die een onderwijsprobleem aan snijdt. waar ze niet altijd belangstel ling voor hebben. Maar waar ze aan de andere kant meer belangstelling voor zouden móeten hebben, omdat de kinderen toch de helft van de tijd dat ze tvakker zijn op school zitten". Aan de andere kant kan de heer Van der Scheun zich wel voorstel len. dat by de onderwijzers ook de animo verdwijnt: „Dat is een wissel werking. Vijf maanden geleden LEIDEN Dit is de eerste aflevering van een ru briek, die we willen herhalen als de agenda van de Leidse raad er zich voor leent. Het is de bedoeling, dat één van onze stadsredacteuren, die het raadswerk doen, wat spelen met de stof, die in de eerstvolgende verga dering ter sprake komt. Daarbij moet men op de koop toenemen, dat het soms „raden naar" wordt en in andere gevallen „raadsels" worden opgegeven. Daaraan ontkom je niet bij verkenningen, waarbij je als raadsverslag- gever alleen weet wat de PAK-fractie ervan denkt, om dat de andere fracties niet openbaar vergaderen. Verder heb Je natuurlijk de voor 9171 het overgaan op erf- voorstellen van burgemeester en wethouders in de hand. Meer is het nog niet by deze eerste vergadering van de nieu we raad met een „gewone" agenda. Van de bij het wethou- dersberaad gesloten overeen komst tussen de partijen, dat de stukken openbaar zijn zodra ze naar de raadscommissies gaan, is ditmaal niets terecht gekomen. Je kunt aannemen, dat dit in de korte tyd zit, die het nieuwe college had voor de voorbereiding van deze verga dering. Hoe B. en W. deze zaak, die een stap is op weg naar grote re openbaarheid en misschien een groei naar het houden van openbare commissievergadering gen, denken, lykt een punt voor de beleidsverklaring, die het college maandagavond aan het begin van de vergadering gaat afleggen. Dat is een moment om benieuwd naar uit te kij ken. Hoe interpreteert het col- 'ege de tussen de fracties ge sloten beleidsover een komst voor de komende vier Jaar? Wat gaat het college byv. zeggen over erfpacht, waarover tijdens het beraad een afspraak is gemaakt? Die vraag kun Je stellen tegen de achtergrond vaü een opmerking van wethou der Harmsen van financiën, dat met het oog op de begroting pacht nu minder mogelijk is dan ooit. Het Progressief Akkoord is als één van de eerste oppositie- karweien bezig met het maken van een nota over erfpacht. Maar in deze vergadering komt er al een gelegenheid over erf pacht te praten. Er ligt een voorstel om enkele historische panden aan de Oude Singel, die eerst moesten verdwijnen voor de noord-zuid-route, maar nu toch blijven staan, te verkopen aan de stichting Studentenhuis vesting voor bijna een ton. In Amsterdam en Rotterdam wer ken dergelijke stichtingen ook met erfpacht. Een raadsel tenslotte. B. en W. hebben een pre-advies uit gebracht over een motie inza ke het parkeervrij maken van de Breestraat-marktenroute. De motie is destijds ingediend door de heren Kret, Pompe en De Wilde. De boeren Pompe en De Wilde zijn verdwenen uit de raad en Kret is dus de enige, die de motie zou kunnen verde digen. Maar hij beheert nu de portefeuille van stadsontwikke ling, waarin het verkeer steekt. En dus zal hij wel achter het pre-advies van het college staan (en moeten verdedigen), dat het parkeervrij maken niet kanWat doet Kret? Overigens kun Je Je zonder de argumentatie van het colle ge, gesteund door Leids City Centrum en Kamer van Koop handel, over te nemen, afvragen of het parkeervrij maken van de binnenstadsroute veel rende ment oplevert. Het doorgaand verkeer zal wellicht met min der moeilijkheden kunnen rij den, maar daardoor ook har der. En het aantal rondjesry- ders, wachtend op iemand, die uit een winkel komt, zal er door groeien. HANS MELKERT De panden aan de Oude Singel, waarin de stichting Studentenhuisvesting stu dentenhuizen wil makenDe verkoop is maandag in de Leidde raad aan de orde. (Foto LD/Holvast) hadden we hier een tentoonstelling, over de Tweede Wereldoorlog. Pas ook nog een expositie van handen- arbeidprodukten, maar beide keren was de belangstelling bij de ouders eigenlijk teleurstellend". De onderwijskracht envan de Pesta lozzischool vinden echter dat Je moet blijven proberen om de ouders te betrekken Dij het onderwijs van hun kinderen. „Laat ze maar komen, op 5 november", zegt de heer Van der Scheun „dan kunnen ze eens zien, wat een speelleerklas nou eigenlijk is, want daarover bestaan veel misver standen. Dan krijgen ze ook een in druk van de manier waarop de kin deren hier leren lezen, hoe aardrijks kunde en geschiedenis worden onder wezen. wat audio visuele leermiddelen eigenlijk zijn". Tot nu toe hebben de ouders al erg positief gereageerd op deze open on- derwijsavond in school. Omdat de schooltijden wettelijk zijn vastge legd, moet namelijk van alle ouders toestemming worden verkregen voor het lesgeven op donderdagavond 5 november. „We hebben nu drie kwart binnen", aldus de heer Van der Scheun „en tot dusverre zijn al le reacties positief". Het schoolhoofd meent overigens te weten, dat er op het stadhuis een brief klaar ligt voor de Leidse on derwijzers, waarin wordt verzocht om enige aandacht te besteden aan de nationale ouderdag. Uren lang, zou, de heer Van der Scheun trouwens over het onderwijs kunnen praten. Bijvoorbeeld over het bedrag van twintig gulden per leerling, waar voor hij handenarbeid moet geven, en alle schriften, potloden en alle an dere leermiddelen moet kopen. „Als je nagaat, dat papieren hand doekjes al 300 gulden per Jaar kos tenEen atlas kost al een tientje. Nu hebben wij een bandrecorder, een stencilschrijver en een filmprojector gekregen van de erg actieve ouder commissie. Maar de Leidse scholen in de volksbuurten, waar ze dit niet op kunnen brengen, zijn daar van de dupe. Het wordt hoog tijd dat daar nu eens extra geld voor wordt uitgetrokken". LEIDEN De belangen van de bedrijven gevestigd aan de Hoge woerd in Leiden worden behartigd door de gisteren opgerichte vereni ging „de Hogewoerd". De initiatief nemers, vijf middenstanders, willen vooral de leefbaarheid van de Hoge woerd verbeteren. Om te beginnen is al contact op genomen met B. en W. over het ver nieuwen van de verlichting en de bestrating van de Hogewoerd. Om de vereniging optimaal te laten func tioneren zouden alle exploitanten uit de straat zich er by aan moeten sluiten, zodat o.a. in de december maand gezamenlijke activiteiten kunnen worden ontwikkeld. Het voorlopig bestuur is als volgt samengesteld: J.H. Bloem, voorzit ter, R.J.S. van Weesel, secretaris, J.W. Rosbergen, Penningmeester, JP. Zwager, vice voorzitter. RE. Koetsier, 2e secretaris. In de eerste ledenvergadering treedt het bestuur af, de leden zijn herkiesbaar voor het definitieve bestuur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3