In Zweden vijfduizend doden per jaar door misbruik van alcohol PTT Gevaarlijke gevolgen van vreemde politiek der regering in Stockholm PTT _Te weinig voedsel Publikatie van de PTT Voorschriften voor de aanleg enz. van Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen en Centrale Antenne-inrichtingen* Korte staking bij 1 rouw Noor leidt duel PSV-Gottwaldow Publikatie van de PTT Aanmeldingsplicht voor bestaande of in aanleg zijnde Gemeenschappelijke Antenne-inrichtingen ^o; Aanmeldingsbon (met blokletters invullen s.v.p.) VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 PAGINA 27 advertentie (Van onze correspondent H. Ruyssenaars) STOCKHOLM (GPD) Het waren 150 witte ratten, en allemaal min of meer onder de invloed van sterke drank. De een dronk gewoon witte wijn, en andere wat rode, terwijl een rde zich tegoed deed aan whisky of cognac. Het zou het be- kunnen zijn van een sprookje, maar de werkelijkheid is [aanmerkelijk minder sprookjesachtig dan het lijkt. In een der vele laboratoria van het St. Görans ziekenhuis in Itockholm, onderzoekt docent K. H. Kiessling sedert 1963 wel- ;e invloed de geregelde consumptie van bepaalde soorten alco- il en ethanol heeft op ratten. De noodzakelijkheid hiervan iwijst een kortelings verschenen rapport over de resultaten tn een onderzoek door artsen van het Karolinska ziekenhuis Stockholm: men schat in dit rapport het aantal Zweden, dat irlijks overlijdt ten gevolge van alcoholmisbruik, op ten minste 5000. ontstellend hoog: cijfer, aldus chef- arts Gunnar Lundquist die het on derzoek heeft geleid. Het onderzoek met de ratten in het St. Görans ziekenhuis is slechts één der veie aspecten uit de strijd die de Zweedse staat tegen het over matig gebruik van alcohol voert, waarvan de verkoop tevens para doxaal genoeg een staatsmonopo lie is. De pogingen van regeringszijde de consumptie van sterke drank te ver lagen. dateert van 1855, toen enkele mijnwerkers in noord-Zweden beslo ten iets te gaan doen aan zoals zy het uitdrukten „grenzeloos ge- zuip" van een groot deel der bevol king. Sedert het jaar 1400, toen de brandewijnstokerij haar intrede deed in Zweden, beschikte iedereen over de mogelijkheid brandewijn te stoken en te verkopen, of voor eigen ge bruik te houden. In de vele kleine boerenstulpjes was het voornaamste deel van de huisraad een destilleerapparaat, en men beschouwde de brandewijn niet alleen als een leuk drankje, maar te vens als een soort geneesmiddel dat volledig de plaats van de chirurgijn verving. Kleine kinderen kregen een slokje voor het slapen gaan, evenals de ouderen dit namen, terwijl bij koorts, verkoudheden en bevallingen de fles nijver werd gehanteerd. De plaats van de ton met regenwater werd langzamerhand ingenomen door het vaatje brandewijn, en by het binnenkomen werd eerst de kroes of soeplepel gehanteerd, die in het vat lag, om de hevige dorst te Docent Kiessling gebruikt echter voor zyn onderzoekingswerk witte ratten, albinoratten. die onderver deeld in bepaalde groepen langere |d inplaats van water bijvoorbeeld rijn of sterk alcoholhoudende dran ken te consumeren krijgen. De organische veranderingen die rich hierby voordoen, het krimpen of opzwellen van de lever en de dege nerering van het zenuw- en spier stelsel, worden op de voet gevolgd door kleine operaties. Hierbij verwij dert men een klein deeltje van het lever- of spierweefsel, teneinde dit Ie kunnen onderzoeken. Hierbij is aan het licht gekomen, zo vertelde ons dr. Kiessling, dat le- reraandoeningen die het gevolg zyn overmatig drankgebruik, van ontstellend lange duur kunnen zijn. Gebleken is namelijk, dat de gedege- aereerde levercellen zich niet her stellen, maar als een dode massa de effectiviteit van de lever langzaam naar zeker vermindert, hetgeen een langzame vergiftiging in de hand rerkt. Men slaagde er in het laborato rium in om een mengsel van amino- ruren, vitaminen en mineralen sa aien te stellen, dat de ongunstige in- loed van de alcohol ten dele afrem- ie. „Het gevaarlijke voor alcoholis- in," verklaarde dr. Kiessling, „is namelijk het feit dat zij, hoe meer tij drinken, des te minder voedsel tot óch nemen. En dat veroorzaakt sto- lingen in de lichaamshuishouding. Als wij er nu bijvoorbeeld in sla- jen de meest gedronken dranken te rermengen met de juiste vitamines tn mineralen zonder dat dit iets aan de smaak of kwaliteit afdoet, dan rijn we al een goed eind op weg naar ons einddoel: het voorkomen van het ontstaan van door alcohol verwekte organische veranderingen." Vijf maal zoveel Hoe gevaarlijk deze veranderingen kunnen zijn blijkt uit het weten- ichappelijke rapport van de artsen ;an het Karolinska ziekenhuis, waar- ran de cijfers door experts als .schokkend" worden beschouwd. Te- neer schokkend daar een juist ver- chenen statistiek over verkeerson- levallen spreekt van .slechts" 1100 »t 1300 dodelijke ongevallen per aar. Dit bij een bevolkingstotaal *n nog geen 8 miljoen inwoners. Byna vyf maal meer mensen gaan tr aan drank ten onder dan het mo derne verkeer opeist en dat is een gen, en het stoken van geestrijk vocht aan particulieren te verbieden. Andere steden volgden dit voorbeeld en reeds in 1855 werd er een wets voorstel aangenomen dat de verkoop en distributie van drank in handen van de staat legde. Dit resulteerde uiteindelijk in 1860 in een algemeen verbod om voor eigen gebruik te sto ken, waarbij nu ook de economie in een gunstiger positie kwam. Men had enorm veel geld nodig om de bouw van spoorwegen in het land te financieren, en op deze manier zou men door het heffen van belasting op dit veelbegeerde vocht daarin kunnen voorzien. Uit het feit dat de spoorwegen als paddestoelen uit de grond rezen, blykt wel hoeveel er gedronken werd en zo langzamerhand kwam men tot de slotsom dat er radicaal ingegre pen diende te worden, daarbij den kende aan een nationaal verbod om alcoholhoudende dranken te drinken. Inkoopboekje Deze totale drooglegging was het j grote doel waarnaar alle geheelont houders streefden. In 1909, het jaar van de grote economische moeilijk heden, toen de eerste duizenden Zweden naar Amerika begonnen te emigreren, verzamelde men twee miljoen handtekeningen (de helft van de volwassen bevolking van het land. toentertijd) van mensen die zich voor een algeheel verbod uit spraken. De regering besloot een anti-alcohol-comité te vormen, dat er tenslotte in slaagde een systeem op kosten van de staat zouden laten te ontwerpen waarbij men controle verzorgen, kon uitoefenen op, aan wie en hoe- veel men verkocht, hetgeen door een speciaal verkoopsysteem mogelijk gemaakt moest worden. Men besloot een inkoopboekje te vervaardigen, waarin alle inkopen werden geno teerd. dat voorzien was van een nummer ten einde controle op mis bruikers mogelijk te maken. Men probeerde dit systeem eerst in Stockholm. De resultaten bleken zo goed te zijn, dat men besloot het Illegaal stoken In de restaurants was het onmo gelijk een borrel te krijgen zonder een bepaalde hoeveelheid eten te be stellen, maar natuurlijk kon men niemand dwingen te eten. Hoeveel drank er werd geschonken in het restaurant was afhankelijk van vele factoren: was het een mannelijke of vrouwelijke gast? Hoe laat was het? Tot welke maatschappelijke klasse in het gehele land in te voeren. Om behoorde de gast en welke indruk in het bezit te komen van een derge- maakte hij op het bedienende per- lijke drankpas motbok inkoopboeki soneel? Tot welke klasse behoorde1 moest men tenminste 25 jaren oud ten slotte het restaurant? zijn, onder redelijke economische Ondanks alles slaagde men er niet Aan banden gelegd De absolute verbruikstop werd be reikt in 1820. toen de gemiddelde consumptie per volwassene gestegen was to dertig liter brandewijn per jaar, wijn en bier buiten beschou wing gelaten. Maar toen beschikte men dan ook over ruim 175.000 des tilleer apparaten, terwijl het aantal volwassenen in het hele land minder dan twee miljoen bedroeg. Men dronk koffie met een scheut brandewijn en lengde er zelfs de soep mee aan. Deze toenemende al- coholisering leidde ertoe, dat men een anti-alcoholvereniging in het le ven riep, onder leiding van de Zweedse idealist Peter Wieselgren, die ernstig pleitte voor produktiebe- perking en ingrijpen van de staat ten einde aan de volledige catastrofe te ontkomen. Men slaagde erin om in de Noordzweedse plaats Falun als eerste de verkoop aan banden te leg- omstaaidigheden leven en een onbe sproken levenswandel hebben. Vol deed men aan deze voorwaarden (die overigens streng werden nage gaan), dan kon men een verzoek in dienen om toewijzing van een be paald kwantum drank. Het absolute maximum was vier liter per maand, maar dat werd zo goed als nooit toe gestaan. In 1941 werd dit kwantum verminderd tot 3 liter per maand. Het z.g. „motbok" was absoluut per- j toonlijk en alleen bruikbaar in een bepaalde Winkel. Bij aankoop ont- ln om de sterk verbreide algemene volksdorst te beteugelen, hetgeen mede werd veroorzaakt door de sterk toenemende smokkelarij van drank en natuurlijk door de illegale drankstokerytjes. Het fabriceren van destilleerapparaten is namelyk niet j verboden, evenmin als het verkopen ervan. Maar bezit en gebruik zijn I wél verboden. Een algemene volksstemming in 1922 verhinderde op het nippertje de drooglegging: van de 1.8 miljoen stem mers wenste 49 procent een droog- ving men een stempel met datum in j legging naar Amerikaans voorbeeld, het boekje, waaruit bleek waar en de „prohibition," zoals toen Finland wanneer het maandelijkse rantsoen j en Noorwegen ook reeds kenden verstrekt was. I Openbare dronkenschap werd behalve met een of meerdere nach- I ten in de nor gestraft met het in trekken van het „motbok" voor een tijd die door de politierechter werd bepaald. Ook waren er velen van wie men vond. dat ze het hele kwan tum niet ineens konden krijgen, om te voorkomen dat ze hun hele maan delijkse toelage er ineens zouden doorjagen, waarna ze hun delirium advertentie Ingevolge de Ministeriële Beschikking d.d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, zijn voor de aanleg, instandhouding en exploitatie van gemeenschappelijke en centrale antenne inrichtingen die na de publikatiedatmn van deze beschikking zijn of worden aangelegd, machtigingen, vereist, te verlenen door de Directeur-Generaal der PTT. CENTRALE DTRBCITE Deze machtigingen worden alleen verleend wanneer de inrichtingen voldoen aan bepaalde, hiervoor gestelde technische voorschriften. Nadere inlichtingen over de wijze v*n verkrijging van dergelijke machtigingen kunt n schriftelijk aanvragen bij de Centrale Directie der PIT, afdeling Draadomroep- systemen, Kortenaerkade 12 te 's-Gravenhage. 12yn inrichtingen met ten hoogste 100 woningen, of meer dan 100 woningen wanneer na kruising van openbare wegen géén versterking wordt toegepast. Centrale antenne-inrichtingen zijn inrichtingen van grotere omvang dan een gemeenschappelijke Gedurende de daaropvolgende Ja ren, van 1920 tot en met 1055. steeg de consumptie van brandewijn van 35 miljoen liter tot 55 miljoen liter, wat het vermoeden deed ontstaan, dat het veel geroemde ..motbok" toch blijkbaar niet dat effect had gesorteerd dat men ervan verwacht had. Uit een onderzoek bleek boven dien dat meer dan 75 procent van de onder drankinvloed begane delic ten op het conto geschreven dienden te worden van degenen die geen „motbok" bezaten. Nadat dit duide lijk was gebleken kwam men tot de slotsom dat het motbok geen nutti ge functie vervulde in de dorstige maatschappij, en dus evengoed af geschaft zou kunnen worden. Wat in oktober 1955 dan ook gebeurde en als „de oktoberrevolutie" in de an nalen van de Zweedse geschiedenis is vermeld. Zo nodig legitimatie Om zomaar een winkel te kunnen binnenstappen wel een staatssly- I tery natuurlyk en daar met vaste stem een paar liter te kunnen fyestel- I len zonder daarbij eerst een massa controles en andere formaliteiten j over zich heen te laten gaan vorm- j de iets van een sensatie. Weliswaar moet men nog steeds (anno 1970) bereid zijn om desge vraagd een legitimatie te tonen, maar de vreugde over het feit dat men vanaf 1965 bier in de levens middelenzaken zou kunnen kopen doet dit snel vergeten. Het is slechts j „mellan öl" een sooort licht middel- bier, dat vry weinig alcohol bevat, maar het is in elk geval toch wat. j In Zweden kent men overigens I drie soorten bier„stark-öl", dat is het gewone Nederlandse pilsje dat als sterk bier wordt geklasslficeerd. Dan volgt het voorgenoemde „mel- I lan-öl", met niet meer dan 3 1/2 pro- I cent, alcohol, waarna het z.g. „pils ner" komt, dat elke bierliefhebber alleen „van horen zeggen" kent en j absoluut niets uitstaande heeft met het echte produkt uit Pilsen. Nog steeds echter vormt Zweden voor de wat meer liberale Nederlan der iets van een onderontwikkeld ge bied als het op gezelligheid buitens huis en een daarbij passend borrel tje of glaasje blei- aankomt. Gefrap peerd wordt men dan o.m. door: de legitimatie die men (op ver zoek moet kunnen laten zien in de overheidssly terijen de onmogelijke taak een ge woon gezellig café te ontdekken waar men voor een redelijk bedrag iets kan drinken: de houding die de gemiddelde Zweed aanneemt tegenover drank verboden vruchten smaken nog steeds het zoetst) de ietwat beschaamde gezichten en handelwijze van de mensen die drank kopen en de verrassend snelle wijze waarop de flessen in aktetas sen en jaszakken worden weggemof feld. Op een voetstuk Ondanks alles echter staat Zweden op de negende plaats waar het de al cohol-consumptie betreft, Nederland op de vijftiende, maar het is niet moeilijk vast te stellen dat de door de Scandinavische regeringen gedu rende de afgelopen decennia gevoer de alcoholpolitiek met al haar beper kingen er slechts toe heeft bijgedra gen om de alcohol en het gebruik er van op een volkomen misplaatst voetstuk te stellen, voorzien van een vals aureool. Het grapje van de reiziger die op de thuisreis alle souvenirs uitdronk, kan heel goed van Scandinavische oorsprong zijn, te wijten dan aan de verhoogde consumptie van alcohol houdende dranken op buitenlandse reisjes. Hetgeen overigens natuurlijk ook voor een groot deel door het enorme prijsverschil in de hand wordt gewerkt, (een fles Jenever van een bekend Nedei-lands merk kost bijna f 30 in Zweden) Psychologen en sociologen zoeken al jarenlang naar een verklaring voor het feit dat toenemende wel vaart verhoogde alcoholconsumptie veroorzaakt. Zy zyn doorgaans van mening dat de jacht naar welstand, of het mislukken erin, en de steeds meer aanvaarde houding van „mind your own business" er voor een groot deel de oorzaak van is, dat de mens zijn ontspanning in de (ver boden) roes gaat zoeken. Met narco tica is dit ook het geval, zo zeggen zij. Farmacologisch onderzoek heeft aangetoond dat alcohol nooit stimu lerend werkt, maar altijd een depri merend effect heeft. Dit heeft tot ge volg dat de aan spanning onderhevi ge mens een gevoel van welbehagen ondervindt bij het consumeren van een geringe hoeveelheid alcohol. Doordat eerst de hogere centra van het zenuwstelsel worden uitgescha keld, krijgt men een veel meer on geremde, optimistische kyk op zaken en is men geneigd minder zwaar aan het leven te tillen. Hoe zwaarder de strijd voor het dagelykse bestaan en natuurlijk de jacht op de welstand, des te meer behoefte heeft men aan ontspanning. En alcohol verschaft deze ontspanning, plus een hele hoop nadelige gevolgen. Bij het presente ren vas de laatste begroting in Zwe den wenden alle drankprijzen weer verhoogd, terwijl de geheelonthou ders in het parlement voor meer be perkingen ijveren. Uit de statistieken blykt, dat wat Zweedse geheelonthouders vrezen, n.l. de algehele verwording van de bevolking van een Scandinavisch land indien er minder beperkingen zijn op de verkoop van' alcoholica, in Denemarken niet heeft plaatsge vonden. Integendeel: van de gemid deld driehonderd personen die we gens hun benevelde toestand uit de goten van de Deense hoofdstad wor den geraapt tydens een normaal weekeinde, is doorgaans tweederde van Zweedse origine. In Denemarken heeft men verhoudingsgewijs veel minder alcoholisten, maar daar wordt er ook veel minder over der gelijke problemen gepraat. De Zweedse regering daarentegen zet onvermoeid haar vreemde politiek voort en draagt er zodoende haar steentje bij dat de alcohol vele mil jarden belasting blijft opleveren, maar ook jaarlijks vijfduizend levens eist. Van kwade wil kan hier geen sprake zijn, maar wel van ónver stand. AMSTERDAM (GPD) Het ver schijnen van het christelijke dag blad „Trouw" vanochtend is tot gisteravond laat een onzekere zaak geweest. De zetters van de krant hadden het werk neergelegd, om dat zij zekerheid wensten over hun toekomst. Na een gesprek met de directie gingen ze toch weer aan de slag. Aanleiding tot de onrust by het dag blad was een bericht in het week blad „Vrij Nederland". Daarin werd gemeld dat „Trouw" en de bladen van het .Rotterdammer Kwartet" (waartoe ook de in Lei den en omstreken verschijnende Nieuwe Leidse Courant behoort» gedrukt zouden gaan worden by het Sythoffconcern in Ryswijk. Dat zou betekenen dat de zetters in Amsterdam geen bemoeienis meer met hun krantv zouden heb ben. De directie van „Trouw" kon de zet ters ervan overtuigen dat het be richt uit de lucht was gegrepen. Weliswaar zitten „Trouw" en het Rotterdammer Kwartet al geruime tyd samen in de stichting „De christelijke pers", maar de bladen worden nog afzonderlijk gemaakt. „Trouw" heeft juist een drukcon- tract afgesloten met de N.V. Pers combinatie (waarin „Parool" en „Volkskrant" samen gaan) Deze overeenkomst wordt op 1 juli van kracht en loopt in ieder geval nog drie jaar. Korfbalprogramma LEIDEN In het korfbal pro gramma. dat afgelopen woensdag in ons blad gepubliceerd werd, zijn enkele foutjes geslopen. De volgen de wedstrijden zyn vastgesteld: West 1 C: Vicus OriëntisOns Eiland «26 9 16.00); Swift—KNS. (14 30) Zuid West Res. 2C: Fluks 3Ons Ei land 2 (14.00). advertentie EINDHOVEN (ANP) De voet balwedstrijd PSV TJ Gottwaldow, de tweede ontmoeting tussen de Ne derlandse en de Tsjechoslo waakse club ta de eerste ronde van het toer nooi om de Europa-cup voor beker winnaars, zal worden geleid door de Noorse scheidsrechter Koare Sire- vaag. Hy wordt geassisteerd door zyn landgenoten Sigurd Gundersen en Sverre Eugen Olsen. De wedstryd wordt op 30 septem- I ber in Eindhoven gespeeld. Ingevolge de Ministeriële Beschikking &d. 27 juli 1970, Staatscourant nr. 144, moeten de bestaande dan wel de ten tijde van de publikatie van deze beschikking in aanleg zijnde gemeenschappelijke antenne-inrichtingen vóór 1 februari 1971 worden aangemeld. De aanmelding dient te geschieden door de eigenaar, of door degene die opdracht heeft gegeven tot de aanleg, dan wel door degene die belast is met het beheer; dit kan zowel een natuurlijke als een rechtspersoon zijn. De meldingsplicht betreft alle inrichtingen, dus ook de inrichtingen waarvoor de PTT in het verleden, ten behoeve van de aanleg, een verklaring van 'geen bezwaar* heeft afgegeven. Indien een inrichting vóór 1 februari 1971 niet is aangemeld, valt hij op grond van de Ministeriële Beschikking onder de categorie van de gemeenschappelijke antenne-inrichtingen waarvoor een individuele machtiging is vereist Dat betekent dat de bestaande inrichting dan moet voldoen aan alle technische eisen die aan nieuwe inrichtingen gesteld worden. Ter voldoening aan de meldingsplicht kan men desgewenst de onderstaande bon invullen en in gesloten envelop ongefrankeerd opzenden aan de Centrale Directie der PTT, Antwoordnummer 37; Den Haag. Na ontvangst zullen de nodige bescheiden (waaronder de veiligheidseisen waaraan de inrichting conform de bovengenoemde Ministeriële Beschikking ten minste moet voldoen) worden toegezonden. Zend mij de nodige bescheiden voor de aanmelding van (aantal) gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. NAAM: ADRES: WOONPLAATS:TEL.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27